Haven Sint Philipsland verpaupert Goede voornemens zijn rond de elfde allang weer vergeten PZC Schouwen in trek bij huiszwaluw PZC Beter Wonen plaatst liften en verbetert alarmering ouderen zeeland 23 Schippersvereniging maakt zich zorgen over achterstallig onderhoud Fietsen vernield bij sporthal Voor 25 mille schade door brand Betrapt bij stelen kerstverlichting Inbraak tijdens oud en nieuw Vrouwen pakken autodief Computer en printer gestolen Waterlanders ipelen komedie n dorpshuis 0118-417500 Nieuwjaarsfeest Ruilbeurs in Lewedorp Debat over Goes 2030 in Groen College zaterdag 2 januari 1999 Êdoor Mieke van der Jagt tSINT-PIIILIPSLAND - De af- (deling Sint Philipsland van de ■(schippersvereniging Schutte- vaer maakt zich ernstige zorgen over de haven van Sint Philips land. Hoewel de gemeente Tho- len officieel de beslissing om de waven te sluiten terugdraaide, felijft het onderhoud achterwe ge. Daardoor kunnen steeds minder schippers Sint Philips land als thuishaven handhaven. voorzitter A W. Beurkens, voor zitter van de Afdeling Sint Phi- fipsland en vanaf vrijdag van de tifdeling Noord-Zeeland van -jBchuttevaer, probeert al jaren ./pen oplossing te vinden voor het .jjrobleem. Bij de gemeente, ei genaar van de haven, vangt hij Rechter voortdurend bot. ,,Op dit ^Voment liggen er acht schepen in de haven. Het zijn schippers (Jdie in Sint Philipsland 'thuis' zijn. Ze willen de jaarwisseling "en de dagen erna in hun eigen Wgeving doorbrengen. Het zijn schepen tot tachtig meter maar oor de grootste schepen is het igenlijk niet meer verant- 'oord. De schippers worden lang dat er ongelukken gebeu- ■n. Inmiddels is het al een eeu- gheid geleden dat er gebag- ;erdis." Inkele jaren geleden kwam de jemeente Tholen met het plan 'Tbin de haven van Sint Philips- land voor de vrachtvaart te ■luiten. Dat leidde tot heftige irotesten, niet alleen van de [chippers, maar ook van de "iplandse bevolking, die de aanwezigheid van de schepen .als karakteristiek voor hun ^.norp beschouwt. Uiteindelijk besloot de gemeente de haven .„-jfiaar open te houden maar een 1 jjjaggerschuit heeft de haven ^ïindsdien nog niet aangedaan. ,'lezier vaart %Het spaarzame overleg tussen Schuttevaer en de gemeente ieft nog tot niets geleid'", zegt leurkens. Tegenover het ge meentebestuur heeft hij het idee geopperd om de haven van Sint tnaland helemaal te bestem en voor de pleziervaart en in lint Philipsland de vrachtvaart [e concentreren. !,In een gesprek leek de gemeen de daar wel oren naar te hebben maar in het openbaar is er nog niets in die richting onderno men. Dat de gemeente in Sint Annaland meer plaats wil ma ken voor j achten, is aan één ka nt een goede zaak. Daarmee zou de haven van Flipland een be drijf sbestemming kunnen krij gen. Aan de andere kant is het, als er geen onderhoud wordt ge pleegd, slecht voor de beroeps vaart want Sint Annaland is het meest aantrekkelijke alterna tief voor Fliplanders die dicht bij 'huis' willen liggen." Het is vooral de onduidelijkheid die Beurkens en de leden van zijn vereniging tegen de gemeente in het harnas jaagt. „Hoe vaak ik al geen jonge schippers aan de deur heb gehad; mensen die wil len trouwen, investeren in een nieuw schip maar toch aan Sint Philipsland gebonden willen zijn. Maar met een schip van honderd meter kun je gewoon weg de haven niet in. De ge meente zou duidelijkheid moe ten verschaffen of in ieder geval actief moeten zoeken naar op lossingen", vindt Beurkens. Huiszwaluwen: niet populair onder huizenbezitters. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Terwijl in de rest van het Deltagebied en op de Zuid-Hollandse eilanden steeds minder huiszwaluwen voorkomen neemt het aantal ervan op Schouwen-Duive- Iand juist toe. Dat blijkt uit tellingen van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land. Al jarenlang worden deelne mers aan de eilandelijke huis- zwaluwentelling, zo meldt het blad Sterna van de Natuur- en Vogelwacht, een beetje treurig van de uitkomst. De algemene trend, niet alleen op Schou- wen-Duiveland maar in heel Nederland, was tot dusverre dat de huiszwaluwenbevol- king steeds kleiner werd. De laatste telling op Schou- wen-Duiveland laat tot vreug de van de vogelminners een stijging van de huiszwaluwen- populatie met 11,6 procent zien. Achtenvijftig nesten meer dan in 1997. ..We zijn weer wat optimistischer ge worden en hopen dat dit het begin van een kentering is", zegt G. van den Ende van de Natuur- en Vogelwacht. Vooral in westelijk- en middenschou- wen - met uitzondering van Scharendijke en omgeving - groeit het aantal huiszwalu wen. Rond Nieuwerkerk gaat het een stuk slechter. Daar worden steeds minder huis zwaluwen gesignaleerd en het zelfde geldt voor Zierikzee. In de monumentenstad werden slechts zeven nesten van huis zwaluwen aangetroffen en dat waren er in 1993 nog 49. Een forse teruggang. De huiszwa- luwtellers vonden in de oude binnenstad welgeteld één be woond nest. De andere zes wer den aangetroffen in de wijk Malta (5) en aan de Lange Blokweg(l). De afname van het aantal huis- zwaluw-broedparen in met na me Zierikzee heeft volgens Van den Ende te maken met verste delijking. Van den Ende con stateert dat het kennelijk voor de Zierikzeese huiszwaluwen steeds moeilijker om onge stoord nestmateriaal te verza melen. Ook de voedselsituatie kan een rol spelen, evenals de 'netheid' van huizenbezitters. Die zijn vaak niet zo gecharmeerd van de aanwezigheid van huiszwa luwen en de uitwerpselen die de dieren produceren. Daar komt volgens Van den Ende bij dat bij de bouw van moderne huizen steeds minder gebruik gemaakt wordt van - voor huiszwaluwen zeer aantrekke lijke - overstekende daklijsten met uitstekende balkeinden. Huisbewoners die wel 'huis- zwaluwminded' zijn zouden volgens de Natuur- en vogel wacht aangemoedigd moeten worden om kunstnesten op te hangen. OOST-SOUBURG - Bij de Sporthal aan de Dongestraat in Oost-Souburg zijn woensdag meerdere fietsen vernield van mensen die op dat moment aan het sporten waren. Twee Oost- Souburgers deden inmiddels aangifte van de vernieling. De achterwielen van hun fietsen waren dubbelgeklapt en de ven tielen waren uit de banden verwijderd. De schade per fiets be draagt naar schatting 150 gulden. GOES - Brand in een woning aan de Adenauerstede in Goes heeft voor zo'n 25.000 gulden schade veroorzaakt. De brand ontstond na de jaarwisseling rond zes uur 's morgens door een niet gedoofde kaars. De bewoners waren gaan slapen Buren die rond zessen thuiskwamen sloegen alarm De woning was inmiddels vol rook en in de kamer zelf woedde brand. Nog voor aankomst van de brandweer, die uitrukte met hoogwer ker en blusvoertuig, wisten de bewoners zichzelf in veiligheid te brengen en de brand bijna volledig met behulp van een de ken te blussen. De bewoners zijn tijdelijk bij de buren onder gebracht, evenals twee honden en vier vogels. De brandweer heeft, in verband met de grote rook- en roetschade, een coör dinator van salvage ingeschakeld. Deze persoon, die optreedt namens de verzekeringsmaatschappij, zorgt voor een zo snel mogelijke start van de schoonmaakwerkzaamheden. GOES - Een 62-jarige man uit Goes is tijdens nieuwjaar, rond drie uur, betrapt op het stelen van kerstverlichting van een kerstboom aan de Livingstoneweg in Goes De man is in be waring gesteld. De eigenaar van het bedrijf waar de kerst boom eigendom van is, betrapte de man op heterdaad. De da der ging er op de fiets vandoor, gevolgd door de eigenaa r. Deze waarschuwde de politie via zijn mobiele telefoon. In de A Fokkestraat kon de man worden aangehouden. De sierver- lichting, die de Goesenaar inmiddels had weggegooid, werd later teruggevonden. Op het politiebureau bleek dat de man nog een boete van zevenhonderdenvijftig gulden of twaalf dagen hechtenis had openstaan. In afwachting van een plaats in het huis van bewaring is de man ingesloten Ook kreeg hij een dagvaarding voor diefstal uitgereikt. GOES - Uit de schuur van een woning aan de Leliestraat in Goes zijn in de nacht van oud op nieuw goederen ontvreemd ter waarde van duizend gulden. Gestolen werden onder ande re een accuboormachine, bouwlamp, draaibankje en decou- p'eerzaag. De daders verschaften zich door braak toegang tot de in de tuin gelegen schuur. De bewoner van het huis heeft aangifte gedaan. SLUISKIL - Twee inwoonsters uit Sluiskil zijn er donderdag in geslaagd een 41-jarige Axelse autodief in de kraag te vat ten. De dief had diverse spullen gestolen uit een bestelauto van een 27-jarige Vlissinger die geparkeerd stond aan de Sint Elisabethlaan in Sluiskil. Hij was binnengekomen door een ruitje in te slaan. De vrouwen zagen de man vluchten, maar konden hem nog te pakken krijgen. De Axelaar is voor verder onderzoek overgebracht naar het politiebureau inTerneuzen. SAS VAN GENT - Een 36-jarige Hulstenaar deed donderdag aangifte van diefstal van een computer en een printer uit een keet op een bedrijfsterrein aan de Westkade in Sas van Gent. De diefstal is gepleegd tussen 24 en 30 december. ATERLANDKERK.TE - De cteurs van toneelclub De Wa- erlanders uit Waterlandkerkje ijn druk bezig met de voorbe- eidingen van hun laatste ko- ledie Het roadsel van de Vier Pegen. Het stuk is geschreven joor een van de acteurs, J. Pijc- ;e. Hij neemt ook de regie op ich. Iet stuk speelt zich af in de her- ierg De Vier wegen, gelegen in et gehucht Stroopuit. Huis- oudster Liesje (M. de Muijnk) in haar hulp Gore Gerrit (W. de .roote) ontvangen drie gasten ïhun herberg, ze gasten, de zwangere Pré Dillis), kunstenares Cora (N. 'remouw) en de ietwat duistere .ston (T. Dillis) zorgen voor innende verwikkelingen. Zij loeten samen het 'roadsel' op- issen. ie uitvoering van het stuk is op ■ijdag 5 en zaterdag 6 februari 19.30 uur in het dorpshuis .n Waterlandkerkje. Gezien de ■te belangstelling van afgelo pen jaren en het geringe aantal plaatsen (120) is het aan te ra- flen vooraf kaarten te bestellen pij de acteurs. )9(- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 rïji e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl ui e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ili door Marcel Modde We zijn er weer, 1 januari. Een nieuw jaar om alles beter te doen. Plechtig hebben we elkaar om midder nacht het beste toegewenst. En een be ter leven voor anderen begint nu een maal bij jezelf, dus nemen we voor te sloppen met roken, minder alcohol te drinken, niet meer zo onverzadigbaar te eten en dat alles in de schier onmoge lijke combinatie met een opgewekter humeur, 's Ochtends dan toch in ieder geval... Goede voornemens, een vreemde tradi tie die net als vu ui-werk en oliebollen onlosmakelijk is verbonden met de Ne derlandse jaarwisseling. De laatste uren voor de dageraad - het moment dat de meeste beloftes ingaan, want een beetje marge moet er zijn in zo'n feestnacht - hebben we er vooral alles aan gedaan om te genieten van dat laat ste pakje sigaretten. Met een rauwe keel van het vele roken, volgepropt met een keur aan lekkernijen vanaf het moment dat Sinterklaas z'n intocht deed en nog steeds in een roes van overdreven alco holische versnaperingen, ontwaken we. Door de algehele lichamelijke onge steldheid is het besef dat de goede voor nemens dit keer toch eens werkelijk ge stand moeten worden gedaan, intenser dan ooit. Doorzetten nu Humeurig Dag twee manifesteren zich de eerste afkickverschijnselen. Je wordt al wat humeurig. De eerste concessie. Dag drie schreeuwt de uitgerekte maag om extra vulling, je zult het dus wel nodig hebben. Wég tioeede voornemen. Op de vierde dag een nieuwjaarsreceptie en daar hoort nu eenmaal een borreltje bij Dat mag toch wel? En binnen krap een week baant ook de nicotine zich weer een weg door het lichaam, op uitdruk kelijk verzoek (een goed excuus) van je gezin omdat je inmiddels zo chagrijnig bent dat ze dreigen te verhuizen. En zo is het ballonnetje andermaal doorge prikt. Volgend jaar nog maar eens ge probeerd. De winkeliers in tabaks- en snoepwa- ren, de slijter en de sportschoolhouders hebben er mee leren leven. De eerste weken van het nieuwe jaar is het even anders, maar voordat de kou uit de lucht is, is alles weer bij het oude. Ster ker nog, de verkoop in die branches lijkt eerder een stijgende dan een dalende lijn te vertonen. Sigaren „Ik heb pas nog een doosje sigaren ver kocht aan iemand die vier jaar lang was gestopt" vertelt C. Bij de Vaate van De Pupekop in Zierikzee. „Met de kerst Hoe welgemeend de voornemens ook zijn, de oude gewoonten sluipen er meestal snel weer in. foto Pieter Honhoff had hij er weer eens één gerookt en dat was toch wel lekker geweest. Dus heeft hij zich voorgenomen zichzelf het ple zier te gunnen af en toe eens te genieten van een goede sigaar." De tabakshandel heeft nauwelijks last van goede voornemens, stelt Bij de Vaate. „De eerste weken van januari is het wel wat rustiger, maar al snel drup pelen klanten die je een tijdje niet hebt gezien toch weer één voor één binnen. De meesten al naar een paar dagen. Ie der jaar gaat het wat beter wat de ver koop betreft De landelijke dip is voor bij. Ik rook zelf zo'n twee sigaretten per dag en af en toe een sigaartje. Zo lang je het maar met mate doet, dan kan het niks geen kwaad, zeg ik altijd." Vertrouwd patroon Ook slijterij Verton in Burgh-Haamste- de heeft de ervaring dat goede voorne mens over het algemeen snel zijn gesle ten. „Na een paar weken zitten we steevast op het oude peil. De meeste mensen vervallen al snel in het ver trouwde patroon van een borreltje voor of na het eten. Die zijn dat nu eenmaal zo gewend", aldus Ch. Verton. Het bereiken van het punt der verzadi ging én de hoge kosten van de feest maand zijn volgens L. Schouten van chocolaterie Ickx in Zierikzee de voor naamste drijfveer voor mensen om het even wat rustiger aan te doen. „Januari is voor ons altijd een stille maand. Maai de vaste klanten, die blijven gewoon komen." Zinloos Schouten ziet zelf het nut van goede voornemens niet in. „Ik rook en heb ab soluut niet de behoefte om te stoppen. Dan ga ik alleen maar meer snoepen. Chocola? Nee, dat lust ik niet Sportschoolhoudster J. Knuist uit Zie rikzee heeft de extra inschrijfformulie ren al klaarliggen. Klaar voor de bier buiken en blubberkonten die het eerste kwartaal vol goede moed de fitness ruimte binnenwandelen. Negen van de tien keer geen volhouders, weet Knuist al bij voorbaat. „Januari, februari, maart en dan is het weer afgelopen Dan zakt het als een plumpudding in elkaar. Je pikt ze er zo uit Dan gaan ze op va kantie, lekker kanen en daarna begint het hele verhaal van voren af aan. Daar schiet je dus helemaal niks mee op. Al komen ze maar consequent één keer per week. Dat is voldoende, dan ben je toch bezig. Mooie gedachte In Bruinisse woont mevrouw A de Looze, bejaard maar nog bruisend in het leven. „Goede voornemens? Daar doe ik niet meer aan. Ik hoop dat ik de tijd die mij nog rest gezond mag blijven en het goed mag hebben. Ik zit nog steeds in het bestuur van de soos, doe aan gymnastiek en volksdansen. Ge woon voortgaan zoals ik nu doe, lijkt me wel een mooie gedachte. De meeste goede voornemens die rond deze tijd van het jaar worden gedaan zijn gebak ken lucht. Januari uit en alles is weer van het zelfde laken een pak." De Noordgouwse S. Loschakoff denkt er net zo over. „De jaarwisseling is zo'n kunstmatig iets. Het is vrij idioot om te zeggen vanaf 1 januari ga ik dat of dat doen. Misschien is het een goed voorne men het gebruikelijke kaartje aan verre kennissen niet uit te stellen tot de feest dagen, maar tussendoor ook eens laten weten dat je aan ze denkt." Altijd opnieuiv aan het emd van het jaar neem ik me voor om een engel te worden. Altijd opnieuw aan het eind van het jaar leg ik m'n eigen moreel weer op orde Nooit meer humeurig zijn, niemand meer krenken, altijd en aldoor aan anderen denken Voortaan heel fijntjes en mild en oprecht... en nou geen geintjes! Nou doe ik het echt! Maar op de tweede en de derde en de vierde januari dan denk ik weer het gaat niet meer Het is toch eigenlijk maar larie. De tiende geef ik iedereen een snauw en op de elfde dan is het allemaal weer helemaal hetzelfde (Annie MG. Schmidt) door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Woningbouw corporatie Beter Wonen start het nieuwe jaar energiek. Begin januari 1999 wordt begonnen met het plaatsen van liften in galerijwoningen en een appar tementencomplex en het verbe teren van de alarmering voor ouderen. Hoewel de twaalf galerijwonin- gen aan het Ravesteinhof in Zie rikzee slechts uit twee bouwla gen bestaan, acht de Schouwen- Duivelandse woningbouwver eniging een lift daar nodig. In het woonblok wonen vrij veel ouderen. Gelijktijdig met het installeren van de liften wordt een centrale toegang gemaakt tot de woningen, compleet met postkasten die van buitenaf ge vuld kunnen worden. De trapopening en de nieuwe lift worden voor ongewenst bezoek afgeschermd met een deur met automatische opener die de be woners vanuit hun woning kun nen bedienen. Ook het appartementencom plex De Mossele in het centrum van Zierikzee wordt door Beter Wonen onder handen genomen. In het bestaande schalmgat tus sen de trappen komt een lift. Zo wel de woningen als de bergin gen in het souterrain worden zo voor de bewoners beter bereik baar. De liftcabine wordt in zijn geheel via het dak van De Mos sele in het gebouw gehesen. Het Havenpark wordt ter plaatse woensdag 6 januan van 09.00 tot 12.00 uur afgesloten voor het verkeer. Waar dit nog ontbreekt worden eveneens in januari de bestaan- (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B V. In vertrouwde handen www.zeelandnet.nl/ bleijenbergbv gecertificeerd volgens de NEN-ISO 9002 de liften van Beter Wonen voor zien van een alarmoproepsys teem, Met een alarmknop in de lift kan een spreek-luisterver- binding worden gemaakt met de meldkamer van de liftonder- houdsdienst. Zowel voor bewoners als bezoe kers hoopt de woningbouwcorporatie op die manier woningen voor ouderen en gehandicapten veiliger en beter toegankelijk te maken. VLISSINGEN - Strandpavil joen Panta Rhei in Vlissingen houdt morgen, zondag, een nieuwjaarsfeest. Het feest begint om vijf uur 's middags; Ries Giel verzorgt de unplugged muziek. LEWEDORP - Verzamelaars van onder meer munten, oude ansichten en postzegels kunnen vrijdagavond 8 januari terecht in Lewedorp. In café-pension De Goede Verwachting wordt die avond een ruilbeurs gehou den. De zaal is vanaf 19.15 uur open. GOES - Raadsleden en leden van het college van de gemeente Goes willen maandagavond 11 januari met de bewoners van Goes-Zuid van gedachten wis selen over de nota Goes 2030. Ook kunnen mensen klachten en'suggesties met betrekking tot hun buurt kwijt. In een aantal andere wijken in Goes is al zo'n bijeenkomst geweest. Eind december heeft de ge meente overlegd met de Stich ting Buurtwerk Goes-Zuid en de Wijkvereniging Overzuid. Voor de pauze wordt daarvan verslag gedaan. Na de pauze kunnen er vragen worden ge steld. De bijeenkomst wordt gehou den in het Groen College Goes aan het Stationspark 39. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Mensen met persoonlijke vra gen kunnen al vanaf 19 00 uur terecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 51