Haven St Philipsland verpaupert Gezonder leven staat een op het lijstje goede voornemens PZC PZC Beter Wonen plaatst liften en verbetert alarmering ouderen zeeland 23 Schippersvereniging maakt zich zorgen over achterstallig onderhoud Debat over Goes 2030 srtis - Voor 25 mille schade door brand Vernielingen aan drie auto's Betrapt bij stelen kerstverlichting Rijverbod voor drankrijder Boormachines weg uit auto Inbraak tijdens oud en nieuw Waterlanders spelen komedie 0118-417500 zaterdag 2 januari 1999 |j door Mieke van der Jagt SINT PHILIPSLAND - De af deling Sint Philipsland van de I schippersvereniging Schutte- vaer maakt zich ernstige zorgen I over de haven van Sint Philips land. Hoewel de gemeente Tho- len officieel de beslissing om de haven te sluiten terugdraaide, i blijft het onderhoud achterwe- ge. Daardoor kunnen steeds minder schippers Sint Philips land als thuishaven handhaven. Voorzitter A W. Beurkens, voor zitter van de Afdeling Sint Phi lipsland en vanaf vrijdag van de afdeling Noord-Zeeland van Schuttevaer. probeert al jaren een oplossing te vinden voor het probleem. Bij de gemeente, ei genaar van de haven, vangt hij echter voortdurend bot. „Op dit moment liggen er acht schepen in de haven. Het zijn schippers die in Sint Philipsland 'thuis' zijn Ze willen de jaarwisseling en de dagen erna in hun eigen GOES - Raadsleden en le den van het college van de gemeente Goes willen maandagavond 11 janua ri met de bewoners van Goes-Zuid van gedachten wisselen over de nota Goes 2030. Ook kunnen mensen klachten en sug gesties met betrekking tot hun buurt kwijt. In een aantal andere wijken in Goes is al zo'n bijeen komst geweest. Eind december heeft de gemeente overlegd met de Stichting Buurtwerk Goes-Zuid en de Wijkver- eniging Overzuid. Voor de pauze wordt daarvan ver slag gedaan. Na de pauze kunnen er vragen worden gesteld. De bijeenkomst wordt gehouden in het Groen College Goes aan het Stationspark 39. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Mensen met persoonlijke vragen kun nen al vanaf 19.00 uur te recht. omgeving doorbrengen. Het zijn schepen tot tachtig meter maar voor de grootste schepen is het eigenlijk niet meer verant woord. De schippers worden bang dat er ongelukken gebeu ren. Inmiddels is het al een eeu wigheid geleden dat er gebag gerd is." Enkele jaren geleden kwam de gemeente Tholen met het plan om de haven van Sint Philips- land voor de vrachtvaart te sluiten. Dat leidde tot heftige protesten, niet alleen van de schippers, maar ook van de Fliplandse bevolking, die de aanwezigheid van de schepen als karakteristiek voor hun dorp beschouwt. Uiteindelijk besloot de gemeente de haven maar open te houden, maar een baggerschuit heeft de haven sindsdien nog niet aangedaan ..Het spaarzame overleg tussen Schuttevaer en de gemeente heeft nog tot mets geleid", zegt Beurkens Tegenover het ge meentebestuur heeft hij het idee geopperd om de haven van Sint Annaland helemaal te bestem men voor de pleziervaart en in Sint Philipsland de vrachtvaart te concentreren. Bestemming ,,In een gesprek leek de gemeen te daar wel oren naar te hebben maar in het openbaar is er nog niets in die richting onderno men. Dat de gemeente in Sint Annaland meer plaats wil ma ken voor jachten, is aan één kant een goede zaak. Daarmee zou de haven van Flipland een be- drijfsbestemming kunnen krij gen. Aan de andere kant is het, als er geen onderhoud wordt ge pleegd, slecht voor de beroeps vaart want Sint Annaland is het aantrekkelijkste alternatief voor Fliplanders die dichtbij 'huis'willen liggen." Het is vooral de onduidelijkheid die Beurkens en de leden van zijn vereniging tegen de ge meente in het harnas jaagt. „Hoe vaak ik al geen jonge schippers aan de deur heb ge had; mensen die willen trouwen, investeren in een nieuw schip maar toch aan Sint Philipsland gebonden willen zijn. Maar met een schip van honderd meter kun je gewoonweg de haven niet in. De gemeente zou duidelijk heid moeten verschaffen of in ieder geval actief moeten zoe ken naar oplossingen", vindt Beurkens. .-y-w ..v'.w. De haven van Sint Philipsland moet nodig uitgebaggerd worden. foto Dirk-Jan Gjeltema GOES - Brand in een woning aan de Adenauerstede in Goes heeft voor zo'n 25.000 gulden schade veroorzaakt. De brand ontstónd na de jaarwisseling rond zes uur 's morgens door een niet gedoofde kaars. De bewoners waren gaan slapen Buren die rond zessen thuis kwamen sloegen alarm. De woning stond inmiddels vol rook en in de kamer zelf woedde brand. Nog voor aankomst van de brandweer, die uitrukte met hoogwerker en blusvoertuig. wisten de bewoners zichzelf in veiligheid te brengen en de brand bijna volledig met behulp van een deken te blussen. De bewoners zijn tijdelijk bij de buren ondergebracht, evenals twee honden en vier vogels. De brandweer heeft, in verband met de grote rook- en roetschade, een coördinator van sal vage ingeschakeld. Deze persoon, die optreedt namens de verzeke ringsmaatschappij, zorgt voor een zo snel mogelijke start van de schoonmaak werkzaamheden GOES - Een bekraste motorkap, vernielde ruitenwissers en een kapotte radio-antenne met een totale schade van ruim vierduizend gulden. Dne autobezitters, één uit Heinkens- zand en twee uit Goes, deden op oudjaarsdag aangifte bij de politie van deze vernielingen. GOES - Een 62-jarige man uit Goes is tijdens nieuwjaar, rond drie uur. betrapt op het stelen van kerstverlichting van een kerstboom aan de Livingstoneweg in Goes. De man is in be waring gesteld. De eigenaar van het bedrijf waarde kerstboom eigendom van is. betrapte de man op heterdaad. De dader ging er op de fiets vandoor, gevolgd door de eigenaar. Deze waarschuwde de po litie via zijn mobiele telefoon. In de A Fokkestraat kon de man worden aangehouden. De sierverlichting, die de Goesenaar inmiddels had weggegooid, werd later teruggevonden. Op het politiebureau bleek dat de man nog een boete van zevenhon derdenvijftig gulden of twaalf dagen hechtenis had open staan. In afwachting van een plaats in het huis van bewaring is de man ingesloten. Ook kreeg hij een dagvaarding voor diefstal uitgereikt. 's-GRAVENPOLDER - Een 19-jarige bestuurder onder in vloed werd in de nacht van woensdag op donderdag op de Wil gestraat in 's-Gravenpolder door de politie aangehouden De man had een alcoholpromillage van 0.7. Hij kreeg een boete van driehonderd gulden en moest twee uur lang zijn auto la ten staan. GOES - Een 21 -jarige inwoner van Goes deed op oudjaarsdag aangifte van diefstal van twee boormachines uit zijn auto. De spullen werden vermoedelijk in de nacht van 30 op 31 decem ber gestolen uit de auto, die geparkeerd stond aan de Konin ginneweg. Het slot van de wagen was geforceerd. GOES - Uit de schuur van een woning aan de Leliestraat in Goes zijn in de nacht van oud op nieuw goederen ontvreemd ter waarde van duizend gulden. Gestolen werden onder ande re een accuboormachine, bouwlamp, draaibankje en decou- peerzaag. De daders verschaften zich door braak toegang tot de in de tuin gelegen schuur. De bewoner van het huis heeft aangifte gedaan. WATERLANDKERKJE - De acteurs van toneelclub De Wa terlanders uit Waterlandkerkje rijn druk bezig met de voorbe reidingen van hun laatste ko medie Het roadsel van de Vier Wegen. Het stuk is geschreven door een van de acteurs, J. Pijc- ke. Hij heeft ook de regie. De komedie is min of meer een vervolg op het toneelstuk van vorig jaar, Het Polderspook. Het nieuwe stuk speelt zich af in de Herberg De Vier Wegen. Huis- Houdster Liesje (M. de Muijnk) en haar hulp Gore Gerrit (W. de Groote) ontvangen drie gasten in hun herberg. Deze gasten, de zwangere Pré (B. Dillis), kun stenares Cora (N. Fremouw) en de ietwat duistere Gaston (T. Dillis) zorgen voor spannende verwikkelingen. Zij moeten sa men het 'roadsel' oplossen. Wat dit raadsel precies inhoudt, ver klappen de acteurs nog niet. De uitvoering van het stuk is op vrijdag 5 en zaterdag 6 februari om 19.30 uur in het dorpshuis van Waterlandkerkje. Gezien de grote belangstelling van afgelopen jaren en het ge ringe aantal plaatsen 120) is het aan te raden vooraf kaarten te bestellen bij de acteurs. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: MJ. Schrier (chef) I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Luc Oggel De katers zijn uitgeslapen, de vuur- werkdampen opgetrokken. Weer een heel jaar voor de boeg, het laatste van dit millennium welteverstaan. En als we de hysterie rond de millennium bug en de voorspellingen van Nostra damus, Johannes en andere doemden kers moeten geloven, misschien zelfs het laatste van de mensheid. Genoeg re denen dus om dit jaar extra mooi te ma ken. Maargoed, Apocalyps of niet, voor de meeste mensen staat er gewoon weer een jaar lang hard werken voor de deur. En zoals ieder jaar worden er ook nu weer allerlei dingen voorgenomen die dit jaar beter, anders of niet meer ge daan moeten worden. Afvallen en stoppen met roken scoren nog altijd hoog, maar voor komend jaar staan er naast die twee bijna verplichte nummers ook veel andere zaken op de Iets wat wel opvalt, is dat de gemiddel de Zeeuw anno 1999 eigenlijk helemaal niet zo ontevreden is met hoe hij of zij het doet De meesten zijn wel content over het afgelopen jaar, en zien dan ook weinig reden om dingen te veranderen. C. Hagenaar uit Ovezande is zo iemand. „Goede voornemens? Ik vind eigenlijk alles wel goed zo. Hoewel, een beetje meer aan sport doen kan geen kwaad Ik ga denk ik ook wat vaker naar de kapper. "Ook meneer §n mevrouw Bak ker uit Koudekerke zijn tevreden: „We gaan door zoals we bezig zijn." Verjaardagen Er zijn ook mensen die er nog helemaal niet over nagedacht hebben. „Ik neem me iedere dag wel weer wat anders voor", zegt J. Boone uit Tholen. 'Op tijd naar bed', 'voor andere mensen klaar staan' en 'proberen de verjaardagen bij te houden' zijn veelgehoorde voorne mens, maar ook 'makkelijker worden' en 'me niet meer zo opwinden' doen het goed: „Aan de meeste dingen kan je toch niks veranderen, dus waarom zou ik me er dan nog druk over maken", is een vaak gehoorde argumentatie. Er zijn dit jaar ook mensen die hele maal geen voornemen hebben, ook al zouden ze best iets willen veranderen. „Als je je goede voornemens bekend maakt, ben je eigenlijk ook verplicht om ze na te komen", zegt E. Voerman uit Goes. „Je kan het beter maar voor je houden." D. Minnaarduit 's-HeerHen drikskinderen kan zich ook wel vinden in die stelling. „Maar ik moet wel wat minder geld uitgegeven dit jaar. Van de vele uiteenlopende voornemens is er toch ook ieder jaar een die met kop en schouders boven de rest uitsteekt. Aan 'gezond blijven' wordt toch altijd nog verreweg de meeste waarde De meeste van de goede voornemens hebben dit jaar, zoals altijd, betrekking op ge zonder proberen te leven. foto Dirk-Jan Gjeltema gehecht. Het echtpaar Riemens uit Baarland heeft zich dat ook stellig voorgenomen: „Dat is toch gewoon het voornaamste?" Ook voor meneer Vermeulen uit Mid delburg gaat er niets boven een goede gezondheid: „Je kan je wel van alles voornemen, maar als je niet gezond bent heb je er niet veel aan. Echt, een goede gezondheid is alles." In Bruinisse woont mevrouw A de Looze, bejaard maar nog bruisend in het leven. „Goede voornemens? Daar doe ik niet meer aan. Ik hoop dat ik de tijd die mij nog rest gezond mag blijven en het goed mag hebben. Ik zit nog steeds in het bestuur van de soos, doe aan gymnastiek en volksdansen. Ge woon voortgaan zoals ik nu doe, lijkt me wel een mooie gedachte De meeste goede voornemens die rond deze tijd van het jaar worden gedaan zijn gebak ken lucht. Januari uit en alles is weer van hetzelfde laken een pak. Dick Broers van het Stedelijk Museum Vlissingen gaat iets aan zijn algemene conditie doen. Ongeveer vijftien jaar geleden kreeg hij veel last van zijn rug. „Ik ben toen begonnen met medische fitness. Door allerlei omstandigheden is dat op een laag pitje komen te staan. Ik voel me er niet goed bij. Ik ben vast van plan de medische fitness weer op te pakken. Ik word veel mobieler en ik merk dat ik ook sneller kan denken." De depotbeheerder heeft zichzelf voor genomen voor Pasen de inventarisatie en registratie van objecten uit te voe ren. Het Stedelijk Museum heeft nieu we objecten verworven, die beschreven moeten worden. „Ik spreek over onge veer 4000 objecten. Het wordt een be langrijk jaar omdat de verhuizing van het museum van het Bellamypark naar het Lampsinshuis aan de Nieuwendijk eraan komt. Voor het zover is willen we inzicht hebben in onze verzameling. We zullen met man en macht moeten wer ken om Pasen te halen." Leefpatroon J van Dijk-Sturm, wethouder van Middelburg: „Nou, ik wil wel weer ma tigen. Als je hard werkt, dan moet je er een gezond leefpatroon op na houden. Anders hou je het niet vol. Gezond eten, niet te veel drinken, niet te veel roken. Ik zal de sigaretten niet afschaffen, dat is nog onbegonnen werk. Maar ik spreek over matigen en dan denk ik aan maximaal tien sigaretten per dag. In het weekeinde, als ik niets te doen heb, dan hou ik het gemakkelijk bij twee si garetten. Maar als het druk wordt, dan rook ik weieens te stevig door." De Noordgouwse S. Loschakoff denkt er net zo over. „De jaarwisseling is zo'n kunstmatig iets. Het is vrij idioot om te zeggen vanaf 1 januari ga ik dat of dat doen. Misschien is het een goed voorne men het gebruikelijke kaartje aan verre kermissen niet uit te stellen tot de feest dagen. maar tussendoor ook eens laten weten dat je aan ze denkt. Altijd opnieuw aan het eind van het jaar neem ik me voor om een engel te wor den. Altijd opnieuw aan het eind van het jaar leg ik m'n eigen moreel weer op orde. Nooit meer humeurig zijn, niemand meer krenken, altijd en aldoor aan anderen denken. Voortaan heel fijntjes en mild en op recht... en nou geen geintjes! Nou doe ik het echt! Maar op de tweede en de derde en de vierde januari dan denk ik weer: het gaat niet meer. Het is toch eigenlijk maar larie. De tiende geef ik iedereen een snauw en op de elfde dan is het allemaal weer helemaal het zelfde. (Annie M.G. Schmidt) door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Woningbouw corporatie Beter Wonen start het nieuwe jaar energiek. Begin januari 1999 wordt begonnen met het plaatsen van liften in galerijwoningen en een appar tementencomplex en het verbe teren van de alarmering voor ouderen. Hoewel de twaalf galerij wonin gen aan het Ravesteinhof in Zie- rikzee slechts uit twee bouwla gen bestaan, acht de Schouwen- Duivelandse woningbouwver eniging een lift daar nodig. In het woonblok wonen vrij veel ouderen. Gelijktijdig met het installeren van de liften wordt een centrale toegang gemaakt tot de woningen, compleet met postkasten die van buitenaf ge vuld kunnen worden. De trapopening en de nieuwe lift worden voor ongewenst bezoek afgeschermd met een deur met automatische opener die de be woners vanuit hun woning kun nen bedienen. Ook het appartementencom plex De Mossele in het centrum van Zierikzee wordt door Beter Wonen onder handen genomen. In het bestaande schalmgat tus sen de trappen komt een li ft. Zo wel de woningen als de bergin gen in het souterrain worden zo voor de bewoners beter bereik baar. De liftcabine wordt in zijn KORTGENE Nieuwjaarsbal - Onder leiding van het Window Dansorkest kan zaterdag 9 januari gedanst worden in De Pompweie in Kortgene. Het nieuwjaarsbal begint om 21.00 uur. LEWEDORP RILLAND geheel via het dak van De Mos sele in het gebouw gehesen. Het Havenpark wordt ter plaatse woensdag 6 januari van 09.00 tot 12.00 uur afgesloten voor het verkeer. Waar dit nog ontbreekt worden eveneens in januari de bestaan de liften van Beter Wonen voor zien van een alarmoproepsys teem. Met een alarmknop in de lift kan een spreek-luisterver- binding worden gemaakt met de meldkamer van de liftonder- houdsdienst Zowel voor bewoners als bezoe kers hoopt de woningbouwcor poratie op die manier woningen voor ouderen en gehandicapten veiliger en beter toegankelijk te maken. Vuilophalers draaien overuren MIDDELBURG - De vuilop haaldienst van Middelburg heeft op oudejaarsdag extra diensten moeten draaien in de wijk Reyershove en in de Eras- muswijk. Hoewel aangekon digd was dat de vuilnis niet op vrijdag maar op maandag opge haald werden, hadden bewo ners hun vuilnis toch al donder dag aan straat gezet. In verband met het vuurwerk zijn de zak ken alsnog opgehaald. „Het is zó moeilijk om mensen te bereiken met deze informatie", vertelt opzichter WG de Jong van de ophaaldienst. „We heb ben twee keer de mededeling in een huis-aan-huisblad gezet en het staat op de afvalkalender dat halverwege december aan huis verspreid is Ik zou niet we ten wat je anders kan doen (Advertentie) Ruilbeurs - Voor verzamelaars van onder meer munten, oude ansichten en postzegels is er vrijdagavond 8 januari een ruil beurs in café-pension De Goede Verwachting in Lewedorp De zaal is vanaf 19.15 uur open. Concert Sean Cannon -'Sean Cannon, zanger van de Ierse band the Dubliners, geeft zater dag 20 februari een solo-concert in de Poort van Antwerpen in Rilland Het voorprogramma wordt verzorgd door de forma tie No Frontiers. De avond be gint om 20.15 uur. SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. In vertrouwde handen www.zeelandnet.nl/ bleijenbergbv gecertificeerd volgens de NEN-ISO 9002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43