üeuw 2 2,2^ We weten nu exact hoeveel de euro waard is. Op 1 januari 2002 komt hij in uw portemonnee. T 40 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 JANUARI 1999 ie uw saldo vo 9 0 L k saldo Het duurt vanaf nu nog drie jaar voordat de eerste euromunten en -bankbiljetten over de toonbank gaan. Toch kunt u de euro nu al tegenkomen, op uw bank afschriften bijvoorbeeld. De waarde van de euro is bekend We weten nu precies hoeveel de euro waard is, namelijk 1 euro is 2,20371. Alle berekeningen tus sen euro en gul den moeten met behulp van deze officiële koers in vijf cijfers achter de komma worden gemaakt, omdat er anders afrondingsverschillen kunnen ontstaan. Alleen te betalen of te ont vangen eindbedragen mogen worden afgerond op twee cijfers - eurocenten dus. De rechtsgeldige en officiële waarden van de valuta van alle deel nemende eurolanden staan in het Publikatieblad van de Europese Gemeenschappen. Omrekenen van euro's naar guldens Uitgangspunt vormt altijd de koers van 1 euro. Dus om euro's om te rekenen naar guldens wordt het aantal euro's vermenigvuldigd met de officiële koers. Bijvoorbeeld €3 3 x 2,20371 6,61113. Afgerond wordt dit 6,61. Bij betaling in contante guldens wordt dit bedrag afgerond op stuivers, dus 6,60. Omrekenen van guldens naar euro's Wie van guldens naar euro's wil omrekenen, moet altijd delen door de officiële koers. Een bedrag van 7,50 omrekenen naar euro's moet dus altijd als volgt geschieden: 7,50 2,20371 €3,40335. Afgerond is dat €3,40. Vanaf wanneer kan ik contant betalen met euro's? Vanaf 1 januari 2002 kunt u contant betalen met euro's. Maar u kunt de euro vanaf nu al tegen komen. Om u alvast te laten wennen aan de nieuwe munt zullen banken, bedrijven en instellingen, vanaf 1999 eindbedragen zowel in guldens als in euro's gaan vermelden. Moet ik mijn bankrekening al laten omzetten? U hoeft niets te doen. Uw bank regelt alles. Vanaf 1 januari 1999 zullen de banken op uw afschriften uw saldo zowel in euro's als in guldens weergeven, zodat u alvast kunt wennen aan de komst van de euro. Pas op 1 januari 2002 zal de bank alle girale tegoeden uitsluitend in euro's vermelden. Hoe zit het met de euro wat de belastingen betreft? Vanaf nu kunt u zelf kiezen of u over de belasting jaren 1999, 2000 en 2001 belastingaangifte in guldens of in euro's doet. €!,- 2,20371 Voor bedrijven kan deze faciliteit soms aantrekkelijk zijn. Op het belasting aangifteformulier staat de keuzemogelijkheid uitgelegd. Pas vanaf het belastingjaar 2002 moeten alle aangiften in euro's worden gedaan. De beurs gaat over op euro's, moet ik zelf iets doen? In Nederland en in alle andere landen die mee doen aan de euro gaat de beurs op 4 januari 1999, de eerste beursdag van het nieuwe jaar, volledig over op de euro. De handel op de effecten- en optiebeurs gebeurt vanaf dat moment in euro's, alle noteringen zijn in euro's en de index wordt berekend in euro's. Ondanks deze ver anderingen hoeft u zelf geen actie te ondernemen. Uw beleggingsverkeer kan gewoon via uw guldensrekening blijven lopen. Uw bank zorgt gratis voor de conversie van guldens in euro's en andersom. U hoeft dus geen aparte eurorekening te openen. Wilt u meer informatie? Het Nationaal Forum voor de introductie van de euro zorgt ervoor dat de overgang van gulden naar euro zo soepel mogelijk verloopt. In dit forum zitten vertegenwoordigers van grote maatschappelijke organisaties in Nederland: consu menten, werkgevers, werknemers, de financiële sector en de overheid. U kunt er terecht met uw vragen over de euro. Wilt u meer informatie? Bet dan gratis de Eurotijn: 0800-1521 (ma.-vr. van 9.00-21.00 uur). U kunt ook de Eurosite bezoeken: www.euro.nl Of haal de folder bij postkantoor of bibliotheek. 1 januari 1999 Waarde euro vastgesteld Invoering euro op de beurs en in bank- en giraverkeer januari 2002 Invoering euromunten en eurobankbiljetten 2000 I 2002 1999 uiterlijk jul De gulder juli 2002 i gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 40