De dagelijkse portie eiwitten De pure smaken van de Thaise keuken Minder vlees op het bord PZC Ketch Up! voor schoolkinderen Harmonie in geur en smaak tafel en trend 35 zaterdag 2 januari 1999 Thais eten is razend populair in Nederland. Het aantal Thaise restaurants neemt gestaag toe. Na de grote steden (Amsterdam is koploper met veertig restaurants) waaieren de Thaise restaurants nu ook uit naar de provincie. De Thaise ambassadeur in Nederland, dr. Prachya Davi Tavedikul, heeft tot zijn genoegen onlangs een Thaise eetgelegenheid in Enschede geopend. De grote populariteit kent ook een keerzijde. Oosterse com bi-restaurants hebben de Thaise keuken eveneens ontdekt en onder hun hoede genomen: een Chinees- Indisch-Thais restaurant is geen uitzondering meer. „Zolang een Thaise kok zich over de Thaise ge rechten ontfermt, is dat geen pro bleem. Kleine restaurants hebben niet voor elke keuken een kok, waardoor de kans groot is dat het authentieke karakter verloren gaat", zegt P. van der Helm, voor zitter van de kersverse TRA (Thai Restaurant Assiociation). De TRA wil de oorspronkelijke Thaise keuken in Nederland pro moten. Er is nog ergere wildgroei, vertelt Van der Helm: „Er zijn Thaise restaurants waar geen Thais personeelslid te bekennen valt." Geen onbekend verschijnsel in de horeca, kijk maar eens in de pizzeria's. Authentiek Thais is de bedoeling van de TRA en geen trendy mengkeukens zoals die nu in de mode zijn. De nieuwe lande lijke vereniging, opgericht door twaalf Thaise restaurants, werd onlangs met Thaise muziek en dans ten doop gehouden in de ambtswoning van de Thaise am bassadeur in Wassenaar. Het was een feest van geur en kleur. Span Opmerkelijk is dat de restaurants allen een vrouwelijke Thaise chef in de keuken hebben en een veelal blonde Nederlandse man als ma nager en meestal ook levenspart ner. „Nederlandse mannen en Thaise vrouwen vormen een prima span", lacht dr. Prachya. „Jullie weten van aanpakken, wij ook. Wij zijn toevallig wat creatiever in de keuken." Voor de promotie van het Thaise eten is het in elk geval Voor het uitsnijden van een Thaise pompoen tot een bloem is flink wat oefening en tijd nodig. foto Theo Bohmers ei-g handig dat de heren het Neder lands als moedertaal hebben. Mark Zwarts van Sala Thai in Arnhemeen van de pioniers in het oosten van het land, ontmoette zijn Thaise vrouw in een restau rant in Den Haag. Daarvoor, was hij al een paar keer in Thailand ge weest. Paul van der Helm van het Haagse Ramakiën ontmoette zijn vrouw Kham op een reis in Thai land. Ze kwam mee naar Neder land op voorwaarde dat ze hier een restaurant zou beginnen. De meeste restaurants van de TRA bestaan niet langer dan enkele ja ren. De twee oudste deelnemers (het Haagse Rakang Thai en het Maastrichtse Sukothai) werden in 1989 geopend. Vriendenclub „Wê vinden het leerzaam om met elkaar van gedachten te wisselen. Terwijl we vroeger incognito bij elkaar gingen eten, zijn we nu een soort vriendenclub geworden", zegt Van der Helm. Wie mogen er lid worden van de TRA? „In elk ge val moet de kok een Thai zijn. Want het gaat in de eerste plaats om de smaak. Iemand die in Thai land is geweest moet in het eten van het restaurant gelijk de smaak van het land herkennen. Hoe de zaak is ingericht is veel minder van belang. Ook hebben we niet getest of we eikaars eten wel lek ker vonden." Binnenkort komt er een schild op de deuren van de aangesloten restaurants. In de TRA-restaurants worden speciale menu's geserveerd, er komen acti viteiten rond Thaise festivals en misschien worden in de toekomst ook kookcursussen gegeven. „Als je het met de Chinese ge meenschap vergelijkt, die erg op de familie is gericht, hangt de Thaise als los zand aan elkaar. Thai zijn veel individualisti- scher", vertelt Van der Helm. Daarom kostte het zoveel moeite om de organisatie van de grond te krijgen. In de keuken van de ambassadeur stonden we soep te eten. Ook op andere plaatsen in de woning wer den kookdemonstraties gegeven. We konden proeven hoe ongelofe lijk puur de smaken van de Thaise keuken zijn. Het sterke punt van deze Oosterse keuken is dat de ge rechten met zo vers mogelijke in grediënten a la minute en kort be reid "worden. De groenten moeten knapperig blijven. Het vlees wordt in kleine stukjes gehakt. Harmonie Een echte Thai zal dan ook niet gauw een afhaalmogelijkheid bie den. Het wokken gebeurt razend snel, evenals het in elkaar draaien van een soepje. Het ziet er simpel uit maar het is moeilijk om de juis te balans tussen pittig, zoet, zuur en zout te bereiken. Het leven in Thailand is verweven met het Boeddhisme. Ook een gerecht moet in harmonie zijn: een goede maaltijd bevat altijd een afwisse ling van smaken en ook een afwis seling van texturen als krokant, zacht en kauwbaar. We werden bijna lyrisch van een Thaise variant op een amuse, een klein hapje vooraf of tussendoor: Miengkham ofwel kokosnootsala- de. In een groen blad worden een voudige ingrediënten als rode ui, een stukje citroen, pinda's, ge droogde kokos en een vissaus, sui ker, een soort trassi en fijngehakte pinda's gerold. Het resultaat is ge raffineerd. Je eet het met blad en al en al kauwende volgt een explosie van smaken in de mond. In de Thaise keuken worden veel verse groenten en kruiden gebruikt, voor vet is weinig plaats. Daar door past de keuken uitstekend in een modern eetpatroon. De schattingen over het aantal Thaise restaurants in Nederland loopt uiteen van 66 van het Be drijfschap Horeca in Zoetermeer tot bijna honderd van de TRA Het aantal Chinese restaurants be draagt ruim tweeduizend. „Ik durf er wat onder te verwedden dat er over twee jaar zo'n twee honderd zijn", voorspelt dr. Pra chya. Probleem wordt het vinden van authentiek Thaise koks. De ambassadeur is in overleg met de Nederlandse overheid om Thaise koks voor een periode van een paar jaar naar Nederland te halen om in de vraag te voorzien. Toko's Er zijn nog niet veel toko's die uit sluitend Thaise producten verko pen. In Amsterdam zit vlak bij de Nieuwmarkt sinds zes jaar de Thai Shop. Zij verkopen verse groen ten, fruit en kruiden, curry-pas- ta's, conserven, rijst en zelfs bloe men en Thaise tijdschriften. Er zijn ook snoepjes in felle Thaise kleuren als geel en oranje van ta- pioca-meel te koop. En voor de op gemak gerichte onder ons zijn er ook in' Thailand geproduceerde Knorr-bouillon blokjes voor Tom Yamsoep en instant Tom Yam pasta voor het maken van de be roemde Thaise soep. Wat eigenlijk geheel indruist tegen het principe van de Thaise keuken, a la minute en vers bereid. Christa van der Hoff Geruisloos is het maandelijkse lifestvleblad voor schoolkids 'Ketch Up!' aangeschoven tussen Telekids, Looney Tunes. Donald Duck. Disney. Bassie en Adriaan en het vele andere leesvoer voor de jeugd. De Haarlemse uitgever EssensiE neenit een gok met nog een blad voor kinderen van 8 tot 11 jaar. Initiatiefneemster en vormgeef ster Nathalie Soetens gelooft in het spreekwoordelijke gat in de markt „Het aanbod voor de jeugd lijkt wel groot, maar een lifestvle blad was er tot nu toe niet bij „Over het algemeen worden kin deren erg onderschat", meent re dactrice Ria Knol. „Kijk maar naar het aanbod op televisie. Veel wordt niet uitgediept Dat zie je ook in tijdschriften. Alsof kinde ren alleen maar geïnteresseerd zijn in popgroepen, strips en po ny's." Het nieuwe blad is volgens Soe tens en Knol een mengeling van leuk en toch serieus. Het staat vol met rubrieken, zoals De Paskamer (kinderen showen kleding). Kij ken, Krijgen of Kopen (allerlei nieuwe artikelen), 4x4 (kinderen vertellen over zichzelf), reacties van kinderen, boeken, een zeurco- lumn, actuele onderwerpen. In- temet-tips. knutselen. De Sterren Spreken (wat staat je te wachten deze maand), tips voor uitstapjes, strips, een Plakkrant (overzicht met leuke artikelen uit allerlei kranten) en een lang verhaal voor de echte leesliefhebber. Intensief Ketch Up! doet denken aan Tap toe, een blad dat alleen verkrijg baar is via scholen of een post abonnement. Die vergelijking zint beide dames niet helemaal. „Tap toe is een beetje ouderwets", stelt Nathalie Soetens „De verhalen zijn erg educatief. Er wordt veel uitgelegd Dat is niet onze opzet Bovendien willen wij een heel in tensief contact met onze lezers." De formule van Ketch Up! is aar dig uitgekristalliseerd, al zijn er nog aanvullende ideeën, zoals de introductie van een 'probleemru briek'. Ria Knol: „Daarin laten we kinderen aan het woord over een bepaald onderwerp, zoals het uit elkaar gaan van ouders, of pes ten." Ketch Up! mocht niet uitwissel baarzijn met wat al in de markt is. Maar om bepaalde zaken kun je niet heen. hebben Soetens en Knol inmiddels geconstateerd. Ria Knol „In onze eerste nummers staat niets over popartiesten. Daar zijn andere bladen voor, dachten we Nou. dat hebben we geweten. Kinderen pikken dat met. blijkt uit brieven. Ook moe ten er meer strips komen, vinden ze. Dus daar doen we wat aan." Volgens het duo overtreft de res pons op het blad tot nu toe alle ver wachtingen „We krijgen veel brieven van kinderen. Ook adver teerders zijn enthousiast", consta teert Soetens. De redactie van Ketch Up! heeft zichzelf een half jaar gegeven, om de levensvatbaarheid van het blad te bewijzen. Maar Soetens en Knol twijfelen niet aan een succesvolle afloop. Ketch Up! ligt voor afge rond vijf piek in supermarkten en boekwinkels. „Binnenkort komen we in een leesmap met een bereik van één miljoen huishoudens! Dat is te gek voor een nieuw blad?" Margot Klompmaker Lifestyle voor jeugdigen in Ketch Up! Tien procent van alle Nederlanders ziet liever geen vlees meer op het bord. De helft van die Nederlanders (ca. 750.000) behoort tot de strikte vegetariërs, die ook geen andere dierlijke producten wensen te consumeren. De andere helft eet liever geen vlees, maar maakt er geen halszaak van. Het is een sterk groeiende en ook wisselende groep die, wanneer zij wel vlees eet bij voorkeur naar een slager gaat die scharrelvlees aanbiedt of nog liever een 'Groene weg slagerij' opzoekt, waar uitsluitend eco-vlees wordt verkocht. Zij die liever geen vlees meer willen eten. hebben bezwaren tegen de wijze waarop tegenwoor dig veel dieren die voor de slacht zijn bestemd, worden gevoed en zijn gehuisvest. Daarnaast zijn die Nederlanders ook begaan met de dieren die men heeft moeten af maken, omdat ze waren besmet met de varkenspest of te maken hadden met de gekke koeienziek te. Hans Belterman zal in het nu be gonnen jaar in zijn dagelijkse re ceptenrubriek op pagina 4 van de ze krant zoveel mogelijk rekening houden met al die bezwaren. Er komt bij Hans Belterman dit jaar minder vlees op het bord. Niet alleen worden de recepten waarin sprake is van vlees, beperkt Ook zullen de hoeveelheden vlees die per persoon worden aangegeven, nog sterker dan tot nu toe gebeurt naar beneden worden afgerond Vijfenzeventig tot honderd gram vlees per warme maaltijd is al ruim voldoende, wanneer men ook denkt aan de vleeswaren waarmee de dagelijkse boterhammen wor den belegd. Daarnaast zullen er meer uitgesproken vegetarische recepten in de dagelijkse recep tenrubriek worden opgenomen. Tot dusverre werden dergelijke re cepten vrijwel altijd op maanda gen gepubliceerd Voortaan zullen er ook vegetarische recepten of re cepten die in een handomdraai ge schikt zijn voor vegetariërs, op de vrijdagen worden gepubliceerd. Laat de spekjes weg uit het recept voor prei met aardappelen en eie ren dat op vrijdag 7 januari aan staande wordt geplaatst en het gerecht kan dan ook bestemd wor den voor de vegetariërs en allen die liever niet elke dag vlees op het bord wensen. Daarnaast wordt het aantal re cepten voor gerechten met vis nog verder uitgebreid. U kunt er op re kenen dat u daarvoor op elke dins dag of woensdag en elke donder dag in de dagelijkse rubnek een recept aantreft. Vis eten doen we in ons land nog altijd mondjes maat en daarin dient verandering te komen, want wanneer je twee maal per week een gerecht met vis op tafel brengt dan komt het de ge zondheid ten goede. Verder zal meer aandacht worden besteed aan de bereiding van groenten en vruchten, want daarvan is bekend dat de gemiddelde Nederlander er voor de instandhouding van een goede gezondheid eigenlijk veel te weinig van eet. En dan zijn er de toetjes, meestal veel te zoete nage rechten. die doorgaans ook vrij veel verkeerde vetten bevatten waar je alleen maar je lichaamsge wicht verder mee omhoog brengt. Dat leidt ertoe dat de nagerechten, taarten en ander gebak in het ver vólg wat minder zoet en ook min der vet zullen zijn. Met deze voor nemens gaat u in het nu aangevan gen jaar niet alleen veel verstandi ger, maar ook nog een stuk smake lijker eten. Hans Belterman Managers van bedrijfskeu- kens kijken op een totaal andere manier tegen voedsel aan dan particuliere kookliefheb- bers. Emotie speelt bij maaltijd managers geen rol. In hun ratio nele visie is een maaltijd samen gesteld uit een eiwitcomponent, een koolhydratencomponent en een groentecomponent. Onmisbaar onderdeel van de maaltijd De noodzakelijke koolhydraten- component kan bijvoorbeeld be staan uit aardappelen, pasta, rijst of brood. Voor de voedings waarde maakt dat niet zoveel verschil. De eiwitcomponent kan bestaan uit vlees, kip of vis, maar dat hoeft niet per se. Ook in huishoudens komt lang niet elke dag vlees, gevogelte of vis op tafel. Het aantal vleesver- laters neemt zelfs flink toe. De 'parttime' vleesverlaters houden niet zo van vlees of ze willen wat meer afwisseling. De meeste ech te vleesverlaters eten om emotio nele redenen geen vlees. Niette min berust de opvatting van be wuste vegetariërs op uiterst ra tionele argumenten. Vegetariërs hebben bezwaar tegen het doden van dieren die als voedsel voor de mens moeten dienen. Van dieren afkomstig voedsel vinden ze on gezond. Want het bevat veel cho lesterol en verzadigde vetzuren Plantaardige eiwitten zijn een le vensbehoefte voor mensen die het eten van dierlijke eiwitten af wijzen. We kunnen de eiwitcom ponent niet missen uit ons dage lijks menu. Die vormt de basis van vrijwel elke warme maaltijd, eiwitten uit vlees vervangen. Daarom aten ouderwetse vegeta riërs bij voorkeur een combinatie van dergelijke producten. Daar om was het bereiden van vegeta rische gerechten vroeger zo'n langdurig gedoe in de keuken. Gelukkig komen er steeds meer plantaardige alternatieven voor dierlijke eiwitten beschikbaar die volgens voedingskundigen juist wél volkomen volwaardig zijn. Die eigentijdse alternatie ven zijn snel te bereiden en bo vendien zeer smakelijk. Vele zijn bedoeld om te roerbakken of te grilleren. Tivall is zo'n volwaardig eiwit product. Gemaakt uit soja. tarwe en kippenei. Het komt uit een fa briek in een Israëlische kibboets en het is dus nog kosjer ook. De producten worden voorafgaand aan het transport diepgevroren. Ook al ligt het spul ontdooid en wel in de winkel, het is dus heus een diepvriesproduct. Het vetge halte loopt uiteen van zes tot ze ventien procent. Dat vet is volko men plantaardig, dus Tivall be vat geen cholesterol en juist veel meervoudig onverzadigde vetzu ren. Paddestoel Een ander volwaardig product heet Quom. Dit is gemaakt uit een eiwitrijke paddestoelachti ge, zogenaamde myco-proteïne. Bij de fabriek in Engeland laat men dit schimmeleiwit gisten; een productieproces dat verge lijkbaar is met de manier waarop yoghurt en kaas ontstaan. Aan de deegachtige substantie die zo ontstaat, voegt men diver se plantaardige aroma's toe. Het vetgehalte van Quom varieert van minder dan drie tot vijftien procent. Het bevat bovendien een fikse hoeveelheid nuttige mineralen. Quom is een koelvers, niet diepgevroren product. Quom bevat, net als Tivall, een beetje kippeneiwit. Dat is nodig om het product voldoende sa menhang te geven. Kippeneiwit is dierlijk eiwit, en dat maakt beide producten ongeschikt voor veganisten. Die wijzen immers alle voedsel van dierlijke oor sprong af, ook als het dier er met voor gedood hoeft te worden. Het fabrieksmatige productie proces van zowel Quorn als Ti vall staat onder wetenschappe lijke begeleiding. De grondstof fen van beide komen voor hon derd procent uit de natuur. Het gaat evenwel te ver om dan ook van 'natuurproducten' te spre ken. Zo kan de natuur het hele maal niet. Mondgevoel Het mondgevoel en ook de smaak doen in de verte iets aan vlees denken. Het lijkt een beetje op gekookte kipfilet. Technologen doen hun best er een vezelachtige structuur in aan te brengen. Niettemin beseffen ze uitstekend dat ze nooit in staat zullen zijn het mondgenot te imiteren dat een sappige steak of een stevig stuk vis verschaffen. Door toevoeging van allerlei kruiden, stukjes groente en door al dan niet te paneren bieden de fabrikanten een hele reeks pro ducten aan. Beide producenten geven aan hun plantaardig alter natief bij voorkeur de vorm en de naam van vlees. Ze leveren ham burgers. kebabs, balletjes, ge hakt, saté, filets, steaks en schnitzels. De vraag is hoe lang dat nog zin heeft. Martin van Huijstee zowel bij vleeseters als vegetari ërs. We zijn gewend van 'vleesloos' te spreken als een maaltijd geen dierlijke eiwitten bevat. Eigen lijk is dat een nogal negatieve be nadering. Een opvatting die bo vendien behoorlijk uit de tijd raakt Hedendaagse alternatie ven voor dierlijke eiwitten zijn uit voedingsoogpunt immers even waardevol. Fabrikanten en vegetariërs spre ken bij die alternatieven liefst over 'vleesvervangers'. Ook dat lijkt langzamerhand een achter haald begrip. In elk geval voor ie mand die nog nooit van zijn leven vlees gegeten heeft. We zouden het voortaan beter over 'vol waardige eiwitproducten' kun nen hebben. Granen, bonen en noten zijn uit stekende plantaardige eiwitleve ranciers. Alleen kunnen ze elk voor zich nooit de volwaardige Een gerecht met quorn oogt niet minder smakelijk dan met vlees. Kennen jullie' Pomm al? Klimmen zender bergen Kijk mei «aar «te WENS foto? CharijsF als een zeemeermin En verder: kinderkunst, strips, puzzels...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35