Afbouw hospitaal is onverantwoord Reclassering met jongeren de boer op De terugslag na Mitch is groot PZC zeeland zaterdag 2 januari 1999 25 ZVP-fractie en Stoffels vragen opheldering over strop provincie Schoonmaakbedrijf Simons SUPER WINTER SALE Kamervragen over ziekenhuis Zierikzee Advertentie wenstu een succesvol en voorspoedig 1999 Oostperkweg 13 Telefoon: (0118)625188 4332 SB Middelburg Telefax: (0118) 624320 door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De ZVP-frac tie en het Statenlid M. A Stof fels hebben Gedeputeerde Sta ten opheldering gevraagd over de jongste strop van 1,3 miljoen gulden die de provincie heeft opgelopen. Bij voorbaat protes teren zij tegen de mogelijkheid dat de Zeeuwse bevolking uit eindelijk voor het bedrag op draait. De provincie moet het Konsor- tium Westerschelde Oeverver binding (KWOV), dat betrokken was bij de voorbereiding van de Westerscheldetunnel, 1.3 mil joen betalen. De opdracht voor de bouw van de tunnel werd uit eindelijk gegund aan Kombina- tie Middelplaat Westerschelde (KMW). Recent zag de provincie zich ook gedwongen E4 miljoen te betalen aan het accountants bureau Roza, omdat de beschul diging dat het bureau medever antwoordelijk was voor de 'rusthuizenaffaire' niet kon worden hardgemaakt. ZVP en Stoffels spreken in een brief aan GS van 'financieel ge- blunder', 'geldsmijterij' en 'mil joenen-miskleunen'. Zij zijn be nieuwd of er op korte termijn nog meer schadeclaims te ver wachten zijn, bijvoorbeeld van andere aannemerscombinaties die bij de voorbereiding van de Westerscheldetunnel waren be trokken. Beide fracties willen 'in deze de grootst mogelijke opening van zaken' van Gedeputeerde Sta ten. Zij zijn van mening dat haast is geboden om 'dreigende schades met alle mogelijke mid delen binnen de perken te hou den'. „Dat zijn we de Zeeuwse bevolking verplicht." dinsdag 29/12/'98 l/m dinsdag 05/01/'99 Open van 10-18 uur Zondag open van 11-17 uur SLECHTS 7 DAGEN 50% 10% kassakorting ook op de afgeprijsde artikelen Ooststraat 2, tel. 0118-583495 door Miriam van der Schot AAGTEKERKE - Zo energiek als de bevolking van Midden- Amerika in eerste instantie was om hun gebied terug op te bouwen na het verwoestende bezoek van de orkaan Mitch, zo hard is de terugslag nu. Al leen al in Honduras hebben an derhalf miljoen mensen hun huizen moeten verlaten. Veel opvangcentra daar moeten in januari leeg zijn, maar de be woners kunnen nergens heen. Hun huizen zijn van de aard bodem verdwenen. Mara Don uit Aagtekerke woont in de Hondurese hoofd stad Tegucigalpa. Samen met haar vriendin Daisy Avila en de plaatselijke autoriteiten is de Zeeuwse bezig om de plaats Nacaome in het zuiden van Honduras weer op poten te zet ten. Dat doen ze onder andere met het geld dat Mara's vader in Nederland via een speciaal opgerichte stichting inzamelt. Momenteel is de docente En gelse taalbeheersing aan de universiteit van Tegucigalpa terug in NederlandIn haar ou derlijke woning maakt ze be kend wat er gedaan wordt met de 148.000 gulden die haar va der tot nu toe heeft opgehaald. Akkers „Vorige week hebben we met de burgemeester en wethou ders van Nacaome gesproken over hoe we de situatie gaan aanpakken. Tijdens dat ge sprek ontstond het idee om een terrein te kopen waarop de boeren weer helemaal van vo ren af aan kunnen beginnen", vertelt Mara. „Hun akkers zijn namelijk door de storm totaal verwoest en niet meer begaan- en bewerkbaar. Het aankopen van grond bleek echter vijf keer zoveel geld te kosten dan er beschikbaar is." De boeren uit Nacaome, een plaats die zo groot is als Walcheren en een deel van de Bevelanden bij el kaar, zijn volgens Mara wel be reid om de oorspronkelijke ak kers schoon en vruchtbaar te maken. De enige voorwaarde die ze stellen is dat er gezorgd moet worden voor een omhei ning omdat anders de koeien en geiten uit de buurt de ge wassen zullen opeten. Het ge meentebestuur van Nacaome heeft vorige week toegezegd te zullen uitzoeken om hoeveel boeren het gaat en hoeveel ki lometers prikkeldraad, palen en spijkers er nodig zijn. „Als dit plan haalbaar blijkt te zijn, willen we deze maand begin nen met het omheinen van de akkers. Dan zouden de boeren in maart kunnen gaan zaaien. Behalve het inzamelen van geld voor onder andere prik keldraad, heeft Mara's vader ook kleding bijeengescharreld Dat heeft hij enkele weken ge leden samen met zijn dochter in Honduras uitgedeeld. „Van de gemeente hebben we lijsten met namen en gegevens gekre gen van kinderen in opvang centra in het zuiden van het land. Voor elk kind hebben we een zakje gemaakt met een kle dingstuk en een speelgoedje. Dat is natuurlijk niet veel, maar als je ziet dat een aantal kinderen naakt rondlopen in die opvangcentra, is het toch fijn als je ze een onderbroekje kunt geven." „We waren geschokt toen we de mensen zagen waarbij we de spullen voor de kinderen uit deelden. Veel daarvan waren er echt slecht aan toe. Ze verkeer den in een soort traumatoe stand. Ze leken wel apathisch Vlak na de ramp was iedereen bijzonder energiek. Ze waren vastbesloten om het land weer op poten te zetten, maar nu is daar de terugslag." Psycholo gen waarschuwen de bevol king inmiddels hiervoor en zeggen via de Hondurese pers hoe anderen met deze mensen moeten omgaan. Momenteel verkeert twintig procent van de bevolking in deze toestand. Omwegen Niettemin is er al heel wat werk verzet. De grote wegen zijn schoongemaakt en er zijn omwegen gecreëerd op plaat sen waar de weg is wegge spoeld. „De meeste mensen zijn weer gewoon aan het werk. Alleen in het noordoos ten van Honduras hebben de mensen nog weinig kunnen doen omdat het daar nog steeds regent. Er zijn daar nog steeds plaatsen waarmee na de ramp nog geen enkele vorm van contact is geweest." joor Marcel Modde fclERIKZEE - De fractiespecia- isten van VVD en CDA in de \veede Kamer zijn ongerust iver de ontwikkelingen rond iet Zweedse Rode Kruiszieken- luis in Zierikzee. De Zeeuwse larlementariërs J. Geluk, S. luijs en hun collega A van {lerck-Woerdman vrezen dat er ien onverantwoorde situatie intstaat indien de raad van be stuur van de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen haar plan doorzet om vanaf 1 februari vol gend jaar buiten kantoortijden jeen operaties meer uit te voe- ■en in het Zierikzeese hospitaal. 5e Kamerleden hebben de pro blematiek aangekaart bij mi nster E. Borst van Volksge zondheid. De liberalen en de christen-de- hocraat zijn benieuwd of de mi- lister op de hoogte is van het voornemen om de chirurgische figrepen te beperken tot door deweekse dagen. Ze vinden dat ie bewindsvrouw de raad van iestuur op haar verantwoorde- ijkheden moet aanspreken. In lun schriftelijke vraagstelling eggen de fractiespecialisten de iadruk op de lokale situatie op Schouwen-Duiveland. Gewe zen wordt op de sterk vergrijsde bevolking en het veelvoud aan bewoners (zo'n tweehonderd duizend) in de zomer vanwege het toerisme. Dat juist in die pe riode de wegen naar het zieken huis in Goes vaak zijn gestremd, verontrust de Kamerleden des te meer. Niveau „Is de minister de mening toege daan dat een verantwoord ni veau van kwaliteit van medi sche zorg gegarandeerd kan worden bij voorgenomen maat regelen, wat betreft de bereik baarheid en beschikbaarheid van medische zorg voor de in woners van Schouwen-Duive land en de verb lijfsrecreanten?" Geluk en Van Blerck (beiden VVD) en Buijs (CDA) willen van de minister horen waar de grens ligt voor zover het gaat om het beperken van activiteiten in het Zierikzeese ziekenhuis. Ook geven ze in hun vraagstel ling duidelijk aan dat er in hun ogen sprake is van 'een forse ka pitaalsvernietiging'. De parle mentariërs noemen in dat ver band de recent uitgevoerde renovatie van de polikliniek, de twaalf miljoen gulden kostende nieuwbouw van de operatieka mer en de dertien miljoen gul den die zijn gemoeid bij de ver bouwing van het beddenhuis dat eerdaags wordt opgeleverd. Daarbij vragen ze zich af of de minister op het moment dat de investeringen vrijkwamen, er weet van had dat de raad van bestuur met plannen rondliep voor inperking van de facilitei ten van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis Actie Eerder deze week riep ook bur gemeester J. Asselbergs van de gemeente Schouwen-Duive land op tot eensgezinde actie te gen de afbouw van het hospi taal. Volgens de burgemeester ontstaat er een 'volstrekt onver antwoorde' situatie indien de plannen doorgaan. J. Broertjes van de raad van bestuur heeft de maatregel tot dusver verdedigd door te verwijzen naar het tekort aan anesthesieverpleeg- kundigen binnen de ziekenhui s- groep en de daarom noodzake lijke concentratie van de operatieteams in Goes na vijf uur 's middags en in de weekein den. foto Marijke Folkertsma Mara Don (tweede van links) met haar ouders en vriendin Daisy Avila: den." „We waren geschokt toen we de mensen zagen waarbij we de spullen voor de kinderen uitdeel foto Ruben Oreel door Jacques Cats 's-HERTOGENBOSCH - „Wij hebben zelf nog kleine kinderen. Je hoopt na tuurlijk dat ze op het rechte pad blij ven. Maar dat is geen garantie." Gerard en Ellen zitten met hun boe renbedrijf in de intensieve veehoude rij in Brabant. Een half jaar lang heb ben ze een jongeman op het erf en over de vloer. Door diverse omstandighe den 'in de shit geraakt' en via politie en justitie in de bak beland, inaar er weer uitgehaald om een herkansing te krijgen. De 'logé' is deze keer Tim (19) uit Zeeuws-Vlaanderen. De aard van de door jongemannen als Tim gepleegde delicten is goed voor zeker één jaar zitten in een weinig in spirerende omgeving. Dan zijn er wel zinvoller bezigheden te bedenken. Met goedvinden van de staande en zit tende magistratuur gaat de reclasse ring in het arrondissement 's-Herto- genbosch bij wijze van proef met een stel lelijk uitgegleden jongemannen de boer op. Tussen stal en stront aan potend, krijgen delinquenten de kans weer bij zichzelf te geraken. Op jaar basis mogen er twintig laten zien dat achter de ruwe bolster een blanke pit schuilgaat. Goedkoper De reclassering steekt veel mens- kracht in het DOEL-project. Daar staat tegenover dat de traditionele manier van afstraffen via plaatsing achter de deur net zo goed veel geld kost. „Ruim 400 gulden per dag", re kent reclasseringswerker H. van Al phen snel voor. „Een vervangend pro gramma is altijd goedkoper. En dan hebben we het met eens gehad over het verschi 1 i n effect DOEL, legt projectleider Jan van Os- ch mede namens orthopedagoog en projectontwikkelaar P. van der Sman uit, staat voor Door Ondernemen Er varend Leren. Jongeren die via dit cir cuit hun straf ondergaan worden in hun eentje ergens op een boerderij ge plaatst. Daar is het keihard werken geblazen. Zeven dagen per week. Twaalf uur per dag. Met als heilig streven meer vertrouwen in de toe komst en zichzelf te krijgen. Aan plaatsing op de hoeve gaat een overle vingstocht in de Ardennen vooraf. Geen jolig gedoe met leeftijdgenoten onder elkaar, maar alleen met een trainer zwaar op sjouw. In groepsver band, samen met even individueel ge plaatste cursusgangers, wordt het programma, dat ook nog andere trai ningen omvat, afgesloten. Streng en strak De spelregels voor een op aanwijzing van justitie bepaalde deelname aan het project zijn streng en strak. Er zijn geen tralies, maar je bent toch opge sloten Gedurende de 165 dagen mag je als deelnemer niet weg van je woon- Tim helpt bij het lossen van een lading kippen. en werkplek. U itgaan is er niet bijNet zoals je niet zomaar bij de boer mag binnenlopen. Familie en bekenden mogen niet weten waar je zit. Bezoek ontvangen is niet toegestaan. Je mag wel schrijven, maar wat je op papier zet wordt gecontroleerd. Ontvangen post wordt samen met de begeleider geopend. Eerst na vele weken is een beperkt gebruik van de telefoon toe gestaan. Dagelijks moet een verslag van de activiteiten worden gemaakt. Zondigen tegen de regels is funest. Twee uitschuivertjes en je zit dezelfde dag weer ouderwets in de bak. De cliënt wordt intensief gevolgd. Twee keer per week komt de vaste be geleider de stand van zaken opnemen. Wat kan beter? Wat moet anders? Er wacht ook bezoek van iemand van de reclassering uit eigen woonomgeving. Zelfs de psycholoog beschouwt de cli ent. De boeren bij wie de jongeheren in een op het erf staande wooncontainer bi vakkeren, worden met zorg gekozen. Projectleider Van Osch: „Niet ieder een is geschikt. Als een boer zegt dat- ie alleen een knecht wil, hoeven we hem met. Maar als duidelijk is dat ze zo'n jongen graag een nieuwe kans willen geven en ook nog iemand kun nen gebruiken omdat er veel werk is, dan gaan we daar graag mee in zee." De proef begint aan te slaan. „Officie ren van justitie zijn ervan gechar meerd", weet Van Osch. „Vanwege het strakke, op maat gesneden program ma." Op de dag dat Tim van zijn twee de survivaltocht uit de Ardennen te rugkeert kunnen de handen meteen op andere wijze uit de mouwen: tien duizenden kippen wachten bekom merd kakelend in een trailer op het moment van lossen. Tim is gewoon een aardige jongen, die je zoon zou kun nen zijn. Toch heeft hij niet misselijke delicten op zijn rekening staan. Dief stallen en inbraken, wel veertig in een half jaar tijd. „Het begon uit verve ling. En het ging van kwaad tot erger. Eerst een fiets, toen een auto, daarna inbraken in huizen. Dat moet stop pen riepen we op een zeker moment in de groep. Maar toen was het al te laat. Twee dagen later zaten we vast." Tim heeft via DOEL veel opgestoken, foto John Claessens zicht op zichzelf gekregen, zelfstan digheid en verantwoordelijkheidsbe sef opgebouwd. De survivaltochten hebben hem op een idee gebracht. Tim wil graag trainer worden..Met jonge ren werken lijkt me leuk. Het heeft ook met sport te maken. Maar ik zou ook op sociaal gebied meer willen we ten." Boer Gerard en vrouw Ellen zijn te vreden over Tim. Een handige jongen. Het gezin zal hem nog missen. De boer zei geen nee toen de reclassering bij hem aanklopte. „Het is gemakkelijk om te zeggen: ze deugen niet. Zet ze maar aan de kant. Dus als je de moge lijkheid krijgt ze te helpen opvangen, waarom zou je dat dan niet doen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25