Minder verkeersdoden in 1998 €!,- 2,20371 opruiming Rustig begin '99 Besmeurde vogels weer fris en schoon Koenckelpotten luiden oudjaar uit Jong zeehondje met zendertje spoelt aan op Vlissings strand praCzee? waf Zeeland blijft ver boven landelijk gemiddelde zeeuwse almanak Voorliefde Vlissinger slachtoffer gewapende overval •Sfittrs Vanaf e'a"d'°°gou.Sus. onovertro'len .9enWijS I PZC zeeland zaterdag 2 januari 1999 door Miriam van der Schot MIDDELBURG - „Ze zijn weer als plaat jes. De vogels drijven opnieuw als kurken op het water." Coby Louwerse van vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg is trots. De vogels die twee weken geleden flink besmeurd op het strand van Schouwen-Duiveland aan spoelden, zijn weer helemaal schoon. Een aantal vogels is afgelopen week terug in de natuur geplaatst. De zestig watervogels waren besmeurd met poly-isobutyleen, een soort afdich- tingskit. Het schoonmaken van dit pro- dukt veroorzaakte bij de schoonmakers hoofdpijn en keelpijn Vogelwasmachine Daarop kwam het personeel van vogelop vang De Fügelspits in het Friese Anjum in actie. Zij gaven hun vogelwasmachine in bruikleenMet die wasmachine duurde het geen drie kwartier om een dier schoon te wassen, maar slechts tien minuten. In to taal hebben de medewerkers drie lange da gen en een volledige nacht gepoetst. „Toen we de vogels kregen, zeiden een he leboel mensen dat het zonde van onze moeite was om de vogels schoon te maken. De dieren zouden het volgens hen toch niet redden. Maar bekijk ze nu maar eens goed", zegt Coby. De vogels zijn donderdag met een loodsen- boot vijftien mijl uit de kust van Westka- pelle gebracht. Volgende week is een volgende groep vogels aan de beurt „Het liefste zou ik ze allemaal in één keer in vrij heid stellen, maar ik wil de dieren pas laten gaan als ik zeker weet dat ze weer helemaal de oude zijn." foto Ruben Oreel foto Dirk-Jan Gjeltema door Ingrid Huibers YERSEKE - 'Daar in de pellerij, zingen wij allen blij, holario, o holio, mosselaria'. Zingend en spelend op de koenckelpotten trok de Eerste Yerseksche Koenckelpot Fanfa re op oudjaarsdag door de stra ten van het dorp. De plaatselijke schooljeugd liep er met eigenge maakte koenckelpotten achter aan. De optocht werd voor de zevende keer in successie ge houden.. Adriaan (7) en Paul (7) laten trots hun koenckelpotten zien. Zij gaan straks met de optocht mee. „Hoe je zo'n koenckelpot maakt?". Daar moeten de twee vrienden even over nadenken. „Je hebt een blikje nodig en plakband en een Spaans rietje", begint Adriaan. „En zo'n ding waar varkens d'r pis in doen", vult Paul triomfantelijk aan. Hij laat meteen even horen hoe zijn koenckelpot klinkt. Door met het rietje langs de varkens blaas te wrijfen, maakt het in strument een soort piepend geluid.De fanfare trekt onder tussen van winkel naar winkel. Twee trekharmonica's zorgen voor de begeleiding van de koenckelpotten. Een groot var ken van papier maché gaat de stoet voor. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een grijs zee hondje van amper een maand oud is op oudjaarsdag aange spoeld op de glooiing nabij het badstrand van de Vlissingse boulevard. De zeehond die ondervoed, maar nog wel redelijk fit was, werd door strandwacht Albert Dijkstra naar zeezoogdieren- kenner J. van de Hiele in Mid delburg gebracht. Daar werd voor transport naar de zeehon dencrèche in Pieterburen ge zorgd. „Het zeehondje redt het wel. Met vloeibare babyvoeding sterkt dit jonge diertje voorlo pig wel aan", verwacht Dijk stra. In totaal heeft de strandwacht over 1998 drie zeehonden in Vlissingen aangetroffen die hulp nodig hadden. Bijten „Steeds vaker zie ik zeehonden hier langs de kust voorbij zwemmen. Ze zien er allemaal lief uit, maar als je in de buurt komt en je wilt ze pakken, zijn ze fel en bijten ze letterlijk van zich af. Deze zat een beetje vreemd op de glooiing. Dan weet je dat er iets mis is Maar hij was ook niet gemakkelijk te pakken." Het afgelopen donderdag ge vonden zeehondje die een zen dertje had en merkteken nummer zestig droeg, maakte onderdeel uit van een kolonie. „Hij is genummerd door Engel sen. Dat blijkt uit het roze drie hoekige nummer. Af en toe wordt onderzocht hoe het ge steld is met een zeehondenpo pulatie." Engelsen Dat ze gevolgd kunnen worden, met behulp van een zendertje, kan belangrijk zijn om verschil lende dingen aan de weet te ko men, zoals de kwaliteit van het water. „Wat de Engelsen precies wilden onderzoeken, weet ik niet", vult Van de Hiele aan. Nadat ze het zendertje gekregen hebben, worden de zeehonden teruggezet. Moeder Maar als dat niet zorgvuldig ge schiedt, is de kans groot dat ze hun eigen moeder niet meer te rugvinden en raken ze volledig het spoor bijster. Van de Hiele: „Dan gaan ze zwerven en kun nen deze jonge zeehonden over al terechtkomen. Dat is waarschijnlijk met dit beestje gebeurd." Van Lenie 't Hart van de zeehon dercrèche hoorde hij dat er diezelfde dag nog twee zee hondjes van dezelfde kolonie waren gevonden. De andere twee werden aangetroffen bij Den Haag en 's-Gravenzande „We kunnen dus verwachten dat er de komende dagen nog meer aan wal komen." De twee grijze mannen, de zestig al geruime tijd gepas seerd, vergaapten zich in de grote zaal van het verzor gingshuis geruime tijd aan de tropische kleurenpracht, die daar rondzwom. In fraai in gerichte aquaria wel te ver staan. De één vond het een mooi schouwspel, maar had er ver der geen verstand van. De ander mocht zich verheugen in een enorme kennis van za ken, die hij ooit tijdens een langdurig verblijf in de tro pen zorgvuldig had opge bouwd. Daar kenden ze elkaar trou wens van, van die tropen. Ze hadden er zij aan zij 's lands eer verdedigd. Aangekomen bij het grote aquarium van z'n oude strijdmakker, viel het die ene direct op: „Verrek, in die an dere vissenkommen zitten al lemaal verschillende en in die bak van jou alleen maar dezelfde." Waarop de ander bromde: „Ja, zeg... wat dacht je nou? Ik als oud-militair hou maar van één soort natuurlijk: Zwaarddragers!" VLISSINGEN - Een 27- jarige Vlissinger is in de vroege donderdagoch tend onder bedreiging van een vuurwapen beroofd van een aanzienlijk geld bedrag. Hij had dit geld nog bij zich na een auto verkoop. De Vlissinger had zijn be lager ontmoet in een hore cabedrijf in Vlissingen en was niet ingegaan op een sieradentransactie van de onbekende man. Toen bei den later omstreeks 5.45 uur in de Scheldestraat liepen, werd de onbeken de man agressief. Hij trok zijn vuurwapen en eiste geld. Met het verkregen geld rende hij vervolgens de Bouwen Ewoutstraat in. De man is naar schatting 28 jaar en heeft een getin te huidkleur. Hij is klein en mager en heeft zwart kort golvend kroeshaar. Hij droeg op het moment van de beroving een korte zwarte lederen jas en een stropdas. Hij zag er verder verzorgd uit. De politie zoekt mensen die meer over deze man of over de beroving kunnen vertel len. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De viering van de jaarwisseling is in Zeeland relatief rustig verlopen. Dat meldt de politie Zeeland. Toch moest de politie ruim 200 mel dingen behandelen en ongeveer 60 keer assistentie verlenen bij vreugdevuren. Ruim 35 keer werd melding ge maakt van vernielingen waarbij vooral vuilnisbakken, telefoon cellen, bushokjes en brieven bussen het moesten ontgelden. Ook sprongen vaak alarmin stallaties spontaan aan. Dat ge beurde waarschijnlijk door het vele vuurwerk. De politie Wal cheren hield enkele personen aan tijdens nieuwjaarsnacht, die voor veel overlast zorgden. Even voor drie uur werd in Mid delburg een 27-jarige Vlissinger aangehouden. Hij had in een ho recagelegenheid aan de Dam met een vuurwapen in de lucht geschoten. De man is aangehou den en in verzekering gesteld. De recherche stelt een onder- Advertentie De definitieve waarde van de euro Is vastgesteld op 2,20 (afgerond). De waarde is bekend. Mei maar liefst vijf cijfers achter de komma. Deze vastgestelde waarde is de officiële omrekenkoers voor alle berekeningen tussen euro en gulden. Na het omrekenen, mogen eindbedragen worden afgerond op twee cijfers achter de komma, de eurocenten. Daadwerkelijk betalen met euromunten en -bankbiljettep kan vanaf 1 januari 2002. Dan vindt u de euro in uw portemonnee, maar u kunt hem al veel eerder tegenkomen, op bankafschriften bijvoorbeeld. I Vuurwerk boven Vlissingen. foto's Lex de Meester zoek in. Een 18-jarige inwoner van Zoutelande werd in de kraag gevat voor het vernielen van straatmeubilair. Datzelfde overkwam ook een 15-jarige Vlissinger die ruiten van een scholengemeenschap vernielde. Een 18 -jarige man uit Middel burg kreeg een procesverbaal omdat hij dronken was en zich zelf niet in de hand had. Na ont nuchtering mocht hij naar huis. Politie en brandweer maakten overuren. Dat gold ook voor taxicentrales. Zij spreken van een piek, die duurde van mid dernacht tot half negen 's och tends. Taxi Centrale Vlissingen- /De Gruiter reed met een complete bezetting, maar kon desondanks lange wachttijden voor klanten niet voorkomen. Een vooraf genoemde wachttijd van een half uur, liep gemakke lijk op tot ruim een uur. „Dit mag natuurlijk niet gebeuren. Ik heb die kritiek ook gehoord. Maar we reden al met een com plete bezetting", reageert Bart Kuizinga van de centrale in Vlissingen. Optimisme en pessimisme op een eindejaarsfeestje. Advertentie »°ZnnaiuUrV, modieus In de leukste zwem paradijzen van Zeeland spetterend JAARABONNEMENT GELDIG TOT Oi U". '99 Nu van 120,- voor 95,- p.p. Van 210,- voor !75<- per gezin (2 voIw/3 kind. t/m 15 jaar). VAN DER SLOOT I MODESCHOENEN_ lange delft 48 Middelburg Nu de hele maand januari ZONDER BIIBETALING per zwembadbezoek (normaal 5,- pervoht.) Kinderen altijd gratis! Bel voor info: door Arjan van Westen MIDDELBURG - Het aantal verkeersdoden in Zeeland is in 1998 aanzienlijk gedaald. Afge lopen jaar vonden er 42 mensen de dood in het verkeer. Vorig jaar waren dat er 53. Meer dan de helft van de ver keersdoden van 1998 waren be stuurders en inzittenden van personenauto's. Dit blijkt uit het overzicht dat het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) op oudejaarsdag heeft gepubliceerd. „Ondanks de afname spreken we nog steeds over een aanzien lijk aantal en in vergelijking met landelijke cijfers scoort Zeeland veel te hoog", aldus A Lodder van het ROVZ. Zeeuws-Vlaanderen In Zeeland nam het aantal do den in 1998 met 21 procent af. Walcheren is de enige regio in Zeeland waar het aantal doden hoger was dan in het vooraf gaande jaar. In 1998 vielen er acht doden in dit gebied te be treuren (in 1997 nog zes). Op Schouwen-Duiveland kwamen zes mensen om het leven. Op Tholen twee. In de Bevelanden elf en te Zeeuws-Vlaanderen vielen er dit jaar vijftien ver keersdoden. Meer dan één kwart van de doden viel in de leeftijdscategorie achttien tot dertig jaar. Ondanks de daling blijft in ver gelijking met landelijke cijfers het aantal verkeersdoden in Zeeland hoog. Het landelijk ge middelde is per jaar en per 100.000 inwoners (het onveilig heidsgetal) acht verkeersdoden. In Zeeland ligt dit aantal nu op elf. Volgens Lodder blijft wat be treft de onveiligheidsgetallen Zeeuws-Vlaanderen het onvei ligste gebied van Nederland en hoort Schouwen-Duiveland bij de top. Het ROVZ meldt een opvallende daling van het aantal verkeers doden in het weekeinde. Tevens blijkt dat er minder doden zijn gevallen in de stille uren in de nacht. Dit komt overeen met landelijke cijfers. Het is volgens Lodder moeilijk een sluitende verklaring voor deze specifieke afnamen te vin den. Hij denkt dat de anti-alco holcampagne en controles door de politie hun doel niet hebben gemist. Alcohol „Aan de ander kant bleek bij al coholcontroles in Zeeuws- Vlaanderen in september en ok tober dat acht procent van de bestuurders met te veel alcohol op achter het stuur zat", relati veert Lodder. Landelijk gezien schommelen die cijfers rond de drie en vier procent. Het ROVZ noemt als belang rijkste oorzaak van de ongeluk ken het rijden met te hoge snelheid. Met name op de 80 km-wegen had dit vaak een fatale afloop. Daarnaast zijn er verkeersdoden als gevolg van het rijden onder invloed en het niet dragen van de autogordel. In een aantal gevallen was de oorzaak aquaplanning. In de herfst vielen er in vergelij king met voorafgaande jaren minder doden in het verkeer in Zeeland. Het ROVZ vermoedt dat naast het hoge aantal con troles in deze periode de bizarre weersomstandigheden vele chauffeurs er toe heeft gedwon gen minder hard te rij den. De re sultaten van de snelheidsmetin gen over het derde kwartaal van 1998, die in februari bekend worden gemaakt, gaan daar uit sluitsel over geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21