Horeca toch in veiligheidsproject Geen kanoer houdt van wildwater 6+ Onderzoek naar nieuwe behuizing Toeristisch Bureau FTIVII mensenwerk zeeland donderdag 31 december 1998 z15 Nieuwe kans voor wijkgebouw Biervliet Banden busje lekgestoken Auto uitgebrand teruggevonden Zakkenroller besteelt vrouw Geld en sieraden gestolen Voorlichting studie in buitenland Jongeren bedreigen echtpaar Celstraf voor drugssmokkel Observatiecamera doet incidenten in Temeuzen drastisch dalen Expositie over voorloper ZWN Open huis bij dansschool in Terneuzen Oliebollenactie in Kloosterzande iitiié door Conny van Gremberghe BIERVLIET - Het verzet van de dorpsraad van Biervliet te gen de voorgenomen sluiting van het wijkgebouw van de stichting Thuiszorg; in het dorp is niet voor niets geweest. De stichting kondigde deze week aan om de voorziening nog ge ruime tijd open te houden en te zullen zoeken naar een moge lijk alternatief onderkomen in Biervliet. In eerste instantie wilde de stichting het wijkgebouw met ingang van 1 januari sluiten. De dorpelingen zouden dan naar IJzendijke moeten voor het consultatiebureau, de huur van hulpmiddelen en voor de wijkverpleging. De dorpsraad tekende daartegen bezwaar aan, omdat volgens de raad het op en neer reizen van dorpelingen voor zorg naar het buurdorp op prakti sche bezwaren stuitte. Boven dien meende de raad dat met de sluiting van het wijkge bouw de leefbaarheid van het dorp niet gediend was. De Ter- neuzense gemeenteraad werd schriftelijk verzocht om zich sterk te maken tegen de voor genomen sluiting. Ook de plaatselijke huisartsen steun den het protest. De stichting Thuiszorg ziet niet af van haar plannen om het wijkgebouw te dicht te doen. Wel zal nu gezocht worden naar een ander geschikt on derkomen. Voorlopig blijven de spreekuren in het gebouw tje aan de Havenstraat ge handhaafd. Biervlietenaren kunnen voor wijkverpleging in het gebouw terecht van maandag tot en met vrijdag tussen 12.30 en 13.00 uur. Ook het consultatiebureau blijft voorlopig in het oude pand ge huisvest. TERNEUZEN - Een 41 -jarige Temeuzenaar heeft bij de poli tie aangifte gedaan van vernieling van zijn bestelbus. Het voertuig stond geparkeerd op de Herengracht in Temeuzen Alle vier de banden waren lekgestolen De schade bedraagt 800 gulden. RETRANCHEMENT - De Oostburgse politie heeft dankzij een tip van een voorbijganger gisternacht een uitgebrande auto gevonden aan de Kanaalweg in Retranchement. Het voertuig was eigendom van een 44-jarige inwoner van Vlaar- dingen die de auto afgelopen dinsdag als gestolen had opge geven. Omdat het in de kofferruimte en onder de motorkap nog brandde toen de politie ter plaatse was, moest de brandweer van Sluis erbij komen. LOKEREN - Een 28-jarige inwoonster van Lokeren is dins dag beroofd van haar portemonnee terwijl ze tussen 15.00 en 16.00 aan het winkelen was in de Hulsterse Industrieweg. Ze mist behalve wat geld ook haar rijbewijs en paspoort. SCHOONDIJKE - Een 71-jarige inwoonster van Schoondij- ke heeft bij de politie aangifte gedaan van inbraak in haar wo ning in de Prinses Beatrixstraat. Ze mist vijftig gulden en twee gouden sieraden. De inbraak is tussen 24 en 29 december gepleegd. MIDDELBURG - De organisatie AFS Interculturele Pro gramma's houdt op maandag 11 januari een voorlichtings avond voor jongeren en ouders die meer willen weten over de mogelijkheid om een jaar in het buitenland bij een gastgezin door te brengen. AFS organiseert zulke schooljaren in het buitenland voor jongeren van vijftien tot achttien jaar. Tij dens de voorlichtingsavond worden zaken zoals kosten en be stemmingen besproken; verder komen ervaringen van studenten aan bod. AFS verzorgt ook het programma 'We reldwerk', waarbij jongeren van 18 tot 24 jaar een jaar worden uitgezonden om sociaal-maatschappelijk werk te doen in het buitenland. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. Informatie: 013-5091354. VLISSINGEN - Een echtpaar is gistermiddag rond kwart voor twee in de Vlissingse wijk Westerzicht bedreigd met een mes en bestookt met vuurwerk. Drie jongens staken vuurwerk af, toen het echtpaar met een hond langs kwam lopen. Toen de vrouw de jongens verzocht om even te stoppen omdat de hond zeer angstig was, trok een van de jongens een mes. Het echt paar is vervolgens snel doorgelopen, waarbij de jongens hen vuurwerk achterna gooiden. MIDDELBURG - Tien maanden cel plus drie maanden voor waardelijk. Dat vonnis heeft de Middelburgse rechtbank gis teren uitgesproken tegen een 38-jarige Amsterdammer De rechters achten bewezen dat de Amsterdammer betrokken is geweest bij de invoer van 57 kilo cocaïne vanuit Suriname in Vlissingen. De officier van justitie had twee weken geleden een gevangenisstraf van andei'half jaar geëist. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Zesentwintig Temeuzense horeca-onderne- mers hebben tot nu toe het con venant Veilig Uitgaan in Ter- neuzen ondertekend. Het gaat hier om voornamelijke onder nemers uit de binnenstad. Bij horeca-exploitanten uit de ge meentelijke buitenkernen is de animo om de samenwerkings overeenkomst te ondertekenen niet zo groot, omdat ze slechts incidenteel te maken hebben met overlastproblemen. In het convenant hebben ge meente, politie en horeca-on- dernemers gezamenlijk afspra ken gemaakt om op te treden tegen kroegbezoekers die in de Terneuzense etablissementen overlast veroorzaken. In de praktijk komt het erop neer dat stappers, druggebrui kers of alcoholisten die in de convenant-kroegen voor pro blemen zorgen gele, dan wel ro de kaarten krijgen uitgereikt. Een gele kaart houdt een waar schuwing in, een rode kaart be tekent dat lieden die deze krij gen uitgereikt in de zaken van de ondertekenaars niet meer welkom zijn. Ook kunnen rode- kaartbezitters rekenen op straf rechtelijke vervolging - indien de horeca-ondernemer die de kaart heeft uitgereikt het wen selijk vindt. Twijfels Bij de lancering van de geza menlijke aanpak van de overlastproblematiek, begin december, waren er onder de Temeuzense horeca-onderne- mers nogal wat twijfels over de voordelen van het convenant. Die terughoudendheid was vooral te wijten aan uitlatingen van de Zeeuws-Vlaamse poli- tiecommandant J. den Rooi jen die tijdens die bijeenkomst met de ondernemers in het Chur- chillhotel hen voorhield dat deelname aan het convenant geen garantie was voor een in tensiever of beter politietoe zicht. Inmiddels zijn na twee nadere besprekingen met de horeca-a In deling Kanaalzone Zeeuws- Vlaanderen over het convenant een groot aantal ondernemers wel overtuigd geraakt van de voordelen van het samenwer kingscontract. „We hebben nu afspraken gemaakt over de toe te passen huisregels en binnen kort zullen de deelnemers in hun zaken die regels ook zichtbaar voor eenieder ophangen. Ook zullen er op de panden van de deelnemers stickers worden aangebracht, zodat bezoekers kunnen zien waar en in welke kroegen er duidelijke regels gel den. Voorts hebben we met de uitbaters afspraken gemaakt over het niet meer verkopen van flessen bier die bui ten genuttigd kunnen worden", legt G. Chris- tiaanse, hoofd van de juridische afdeling van de gemeente Ter- neuzen uit. Rode of gele kaarten zijn er de voorbije maand in de Temeu zense binnenstad nog niet uit gereikt. Volgens Christiaanse is het de voorbije weken in de stad ook erg rustig geweest. Een en ander heeft te maken met de permanente surveillance-ca mera, die sinds half november het hart van het uitgaanscen trum van Temeuzen in het oog houdt. Camera Nu ook elders in den lande het aantal elektronische ogen in op komst is (Ede, Nijmegen, Ber gen op Zoom) heeft de gemeente Temeuzen voor de goede orde bij de Registratiekamer in Den Haag (die waakt over de priva- cy-wetgeving) een reglement ingediend over de toepassing van de camera. Als de rijksin stantie dit reglement goedkeurt, dan kan de gemeente of liever de politie die de camera gebruikt, in de nabije toekomst de camera ook gebruiken om opnames te maken van bepaalde situaties. Momenteel mag de camera en kel en alleen voor observatie ge bruikt worden. Beelden mogen niet worden vastgelegd op beeldband. „Krijgen we daar wel toestemming voor, dan kun nen de camerabeelden ook gebruikt worden voor straf rechtelijke doeleinden", aldus Christiaanse. Tot nu toe ervaren politie en ge meente dat van de camera in het centrum van de stad een be hoorlijke preventieve werking uitgaat. Het aantal incidenten (vechtpartijtjes, straathandel en berovingen) - in de eerste helft van het j aar schering en in slag in Temeuzen - is de laatste maanden drastisch gedaald. Overigens zijn er met het elek tronisch toezicht wel wat tech nische problemen. De ontvangst van de beelden in het politiebu reau is niet altijd even goed. Dit heeft te maken met de verbin ding tussen camera en de moni tors in het bureau. Op korte ter mijn zullen die storingen, zo verwacht Christiaanse, verhol pen zijn. Onder het spiedend oog van de bewakingsapparatuur blijken de stappers in de Terneuzense binnenstad zich beter aan de regels te houden. foto's Peter Nicolai AXEL - In de christelijke open bare bibliotheek in Axel is van 11 januari tot en met 1 februari een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van de Zeeuws- Vlaamse Tramwegmaatschap pij (ZVTM), de regionale voorlo per van de ZWN. De expositie omvat foto- en an der documentatiemateriaal, stempels, petten, uniformkno- pen en ander voorwerpen stam mend uit de periode 1919-1949, de periode waarin het openbaar vervoer in Zeeuws-Vlaanderen grotendeels onderhouden werd met trammetjes. Het rail vervoer in de regio ging officieel van start in 1915 met de lijn IJzen- dijke-Sas van Gent-Roodesluis. In de jaren daarop volgde een snelle uitbreiding van het aan tal lijnen -;oor goederen-en pas sagiersvervoer. Het transport van suikerbieten vormde in de vooroorlogse jaren de belang rijkste trafiek voor de ZVTM. Kort na de oorlog werd het rail- vervoer vervangen door bussen en vrachtwagens. De tentoon stelling is samengesteld door L. •J. de Brouwer uit Axel en is da gelijks te bezichtigen tijdens de openingsuren van de Axelse leeszaal. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115)694457 Fax: (0115) 620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Joost Bosman TERNEUZEN - Waarschijnlijk half januari zal worden bekeken waar de nieuwe huisvesting komt van het Toeristisch Bu reau Zeeuwsch-Vlaanderen (TBZ), dat onlangs opging in de federatie van VVV's binnen de regio. De meest logische optie lijkt hel huidige onderkomen van de VVV en ANWB - aange vuld met het TBZ - aan de Markt in Temeuzen te worden. Het TBZ huist nu nog in het Schut tershofgebouw, maar kan door het vertrek van een medehuur der de kosten niet langer dra gen. „De gemeente Terneuzen heeft de toezegging gedaan om voor ons geschikte huisvesting te zoeken. De locatie op de Markt zou optimaal zijn, eventueel sa men met WV en ANWB", zegt de nieuwe TBZ-voorzitter W. van Loon. Volgens hem zit het TBZ in het Schuttershofge bouw nog niet op de schopstoel. „We hebben nog een half jaar speling om een nieuw onderko men te vinden." Wethouder P. Hamelinck (toe risme) verklaart dat ook de ge meente veel voelt voor een ge meenschappelijk onderkomen voor de drie toeristische instel lingen. „Het overleg tussen de partijen verloopt voorspoedig, de vlag hangt er goed bij. Het is handig om één toeristisch huis te hebben, waarin de organisa ties bij elkaar zitten. En het voorstel past ook goed in het budget van de betrokkenen." Wel wijst Hamelinck op het ruimtegebrek dat het drietal zou kunnen krijgen. „De opslag van bijvoorbeeld foldermateri aal kan voor problemen zorgen. Maar daarvocfr zal de gemeente wat pandjes in de omgeving van de Markt ter beschikking stel len", aldus de wethouder. Een andere hindernis zou de crèche kunnen vormen, die bo ven het pand op de Markt is ge huisvest. Die ruimte zou nodig zijn om het managementkan- toor in te richten. Maar volgens de huidige TBZ-voorzitter R. Ruules is de gemeente bereid voor de kinderopvang vervan gende huisvesting te zoeken ANWB-manager R. ter Steeg wil nog niet zeggen of zjjn be drijf ook instemt met 'de ge meenschappelijke huisvesting Wel wijst hij op de financiële voordelen (onder meer de huur- deling) die dat kan opleveren. „Als er goede afspraken onder ling worden gemaakt, dan is ook bij ons de intentie daar. Maar het is te prematuur om nu al een uitspraak te doen." Alternatieven Voor de nieuwe huisvesting van het TBZ bestaan nog twee ande re opties. Een daarvan is blijven in het Schuttershofgebouw, maar dan slechts op een kwart etage (twee a drie kamers). Met dit plan zou de verhuurder ech ter niet gelukkig zijn. De andere mogelijkheid is het IPC-gebouw in Schoondijke Nadeel van beide opties is dat het financiële gewin van huur- deling verloren gaat. Bovendien komen ze het gezamenlijk ope reren van de drie toeristische in stellingen niet ten goede. Overigens is nog niet bekend of er een opvolger komt voor de onlangs opgestapte TBZ-direc- teur F. Ogink. Van Loon: „We zijn gebonden aan een beperkt budget. Misschien gaan we wel zo samenwerken binnen de fe deratie, dat een van de mede werkers de manager wordt. TERNEUZEN - Dansschool Adrie Hamelink houdt op zon dag 17 januari een open dag in het Zuidlandtheater. Cursisten van elk niveau laten zien wat ze hebben geleerd. Ook bezoekers kunnen van de dans vloer gebruik maken. De nieu we danscursussen van de school beginnen in de derde week van januari. De open dag begint om 14.00 uur. Informatie: 0115- 696120. KLOOSTERZANDE - De Handbalvereniging Hontenisse houdt vanmorgen haar jaarlijk se oliebollenactie in Klooster zande en omgeving. De jeugdleden en vrijwilligers bieden de verse oudejaarslek- kemijen ljuis-aan-huis aan. Ook in de kantine van de club zijn de oliebollen vanaf 9.00 uur te koop. De opbrengst komt ten goede aan activiteiten voor de handbaljeugd. door Catlijne Akkermans Door weer en wind kanoën, dan ben je een echte. Een paar weken gele den trok de Terneuzense Kanoclub Zee land (KCZ) er weer op uit naar het plaatsje Daverdisse (vlakbij Redu) in de Ardennen om daar de Midden-Lesse af te varen. Een tocht van elf kilometer. De buitentemperatuur was een graad of negen, die van het water misschien zes. Bepaald geen sauna, dus. Maar het kon de fervente kajakkers niet deren. Met een extra truitje onder het kano uniform en er overheen een waterdicht jasje gingen de twaalf deelnemers te water. „Het valt best wel mee" en „het water is niet zo koud", klonk het uit de verschillende boten. De hemel begon net een beetje te betrekken en er drup pelde al iets naar beneden. Op de Belgi sche teletekst voorspelden de weer mannen sneeuwbuien, maar die lieten het afweten. Wat later op de dag kwam zelfs het zonnetje nog even tevoor schijn. Koud of niet, tijdens de pauze, zo onge veer op de helft van de tocht, vielen de warme koek en zopie in zeer goede aar de bij de ka jakkers. De niet-varende le den van KCZ hadden een partytent neergezet waarin lekkernijen werden gebrouwen zoals erwtensoep, broodjes zuurkool met worst, glühwein, warme chocolademelk en gebak. De waterrat ten konden hun verkleumde handjes boven een vuurkorf opwarmen. Want verkleumd waren ze wel. Een aantal had een duik in het water mogen maken tijdens het 'spelen' in de stroming. Na de pauze werd de tent afgebroken en gingen de kajakkers weer te water. Op het eindpunt wachtte hen hetzelfde warme onthaal. Lopen ging niet zo ge makkelijk meer, knopen en strikken losmaken al helemaal niet. Alsof er een groep schipbreukelingen aan wal kwam. Wildwater De Terneuzense voorzitter Bart Keij- mel van KCZ was tevreden. „Het water was toch best wel goed te doen. Je krijgt het vooral koud als je wat langer rot zooit in stroomversnellingen. Wel had er wat meer water mogen staan. Maar deze stand was ideaal voor de begin nende vaarder." Die beginners zaten er wel tussen. Kennissen of familie van de leden wilden ook eens een beproeving wagen. De lage waterstand bestempel de Keijmel in vakjargon als 'wildwater 1'. Wildwater 6+ is de aanduiding voor onbevaarbaar water. Koewachter Cor Overdulven richtte Kanoclub Zeeland op in 1984. De club telde toen vijftien leden. Inmiddels zijn dit er 73 geworden en met alle gezinsle Een beetje kanoer draait zijn peddel niet om voor lage temperaturen en tegenwind. "foto Peter Nicolai den meegerekend, komen ze tot 140 vaarders. Keijmel: „Ik zag een adver tentie in de krant, waarin stond dat ze leden zochten. Een kanoverkoper uit Vlissingen kwam een show geven met zijn spullen en zo is het balletje een beetje gaan rollen." Een aantal keren per jaar organiseert KCZ zeekanotoch ten en vlakwatertochten op kreken. Ook trekken ze er diverse malen op uit naar de Ardennen om te wildwaterka- jakken. „Het varen in de Ardennen was eerst altijd voor gevorderde kanoërs. Nu is het traject iets makkelijker, zodat ook beginners mee kunnen doen. We willen de kloof een beetje dichtmaken", vertelt Keijmel. Meer waters Bestuurslid I. Adriaansen uit Oostburg is in 1990 bij de Kanoclub gekomen In 1993 sloot hij zich aan bij het bestuur. Hij heeft de taak op zich genomen om te proberen meer vaarwaters beschikbaar te krijgen van het waterschap. ..De meeste vlakwaters zijn verpacht voor de visvangst en zijn verboden terrein voor kanoërs. Dat is erg jammer, want dit zijn juist de waters waar de begin nende kajakker behoefte aan heeft. In Zeeland kun je genoeg zeekanoën, maar daar begin je niet mee. Dat vergt enige ervaring." De kanoclub is aangesloten bij de Ne derlandse Kanobond (NKB) die de ver schillende kanoclubs in Nederland onder meer voorziet van financiële bij dragen. Keijmel: „Als we bijvoorbeeld een clubgebouw willen bouwen, kun nen we een beroep doen op de kano- bond. Die lenen ons het benodigde be drag tegen een zeer lage rente." In samenwerking met de bond gaan de le den van KCZ ook wel eens varen in bij voorbeeld Drenthe. De NKB geeft tips en activiteiten door aan de Kanoclub en die kijkt dan wat interessant is om aan mee te doen. KCZ laat een lijst rouleren, waarop de leden zich kunnen inschrij ven. Wanneer er dan iets te doen is, bel len ze gewoon de lijst af. Vaak trekt de club er met Hemelvaart op uit, soms met andere verenigingen, maar meestal met de eigen mensen. Eskimoteren Via de club is het voor leden ook moge lijk om op een goedkope manier de zo genaamde eskimoteer-techniek onder de knie te krijgen. Wanneer je dan tij dens het oefenen in een 'surfgolf' om slaat, kun je met een bepaalde heupbe weging en peddelslag op eigen kracht weer boven water komen. Voor veel be ginnende kanoërs is deze vaardigheid een droom: na tien keer omgaan en het aan de kant leegmaken van de boot is de lol er soms wel even af. De cursussen es kimoteren zijn in het Temeuzense zwembad De Honte. Ook organiseert de club kanopolo-wedstrijden in het zwembad. KCZ brengt zes keer per jaar een club blad uit. Hierin vinden de kajakkers in formatie over tochten, nieuwtjes, verslagjes van evenementen en wat in gezonden stukjes. De club biedt leden tevens de gelegenheid boten te huren Ze is in het bezit van een Canadese ka no, een open kajak die vroeger gebruikt werd door indianen, twee zeekano's en een wild waterkano. Verder kunnen mensen zwemvesten, helmen en ped dels huren. Soms verkoopt KCZ haar spullen, dat wordt dan in het 'Peddel blad' bekend gemaakt. Voor dit jaar zit het varen er weer een beetje op. Het weer wordt steeds frisser. Behalve de cursussen en wedstrijden in het heerlijk warme zwembadwater natuurlijk. Keijmel: ..Daar zijn we sinds oktober al mee bezig. Maar vanaf april wordt het opnieuw weer om naar buiten te gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 59