Vuist tegen afbouw ziekenhuis Voor de lol onder stoom in Kerkwerve Oude garde keert terug in De Pul PZC Gevoel Schuttevaer St-Philipsland blijft zeeland donderdag 31 december 1998 s 15 Gewonde bij frontale botsing Veere ruimt vuurwerk snel op Jongeren bedreigen echtpaar Celstraf voor drugssmokkel Voorlichting studie in buitenland Burgemeester Asselbergs roept op tot actie Vocaal ensemble geeft concert mensenwerk Geparkeerde auto bekrast Informatieavond gehoorziekte Expositie over voorloper ZWN MIDDELHARNIS - Bij een frontale botsing op cle provinciale weg N215 bij Middelhamis is woensdag een 26-jarige inwo ner van Sommelsdijk zwaar gewond geraakt De man is met de trauma-helikopter overgebracht naar het Zuiderzieken huis in Rotterdam Volgens een woordvoerder van de politie verkeerde hij niet in levensgevaar. In verband met het ongeluk was de rijbaan enkele uren afgesloten en moest het verkeer worden omgeleid. Het ongeluk gebeurde even voor acht uur s ochtends De 26-jarige bestuurder van een personenauto be landde door een nog onbekende oorzaak op de verkeerde weg hel ft en botste daarbij op een tegemoetkomende vrachtwa gen. De chauffeur van de trekker had nog geprobeerd door uit te wijken naar de berm een aanrijding te voorkomen Door de klap raakte de man uit Sommelsdijk zwaar bekneld. De brandweer is anderhalf uur bezig geweest om hem uit zijn be narde positie te bevrijden. Het slachtoffer liep ernstig letsel op aan beide benen. De vrachtwagenchauffeur kwam met de schrik vrij. Volgens politie-inspecteur G. Faas van de basis eenheid Goeree-Overflakkee was het in verband met de feest dagen minder druk op de route naar Rotterdam dan gebruike lijk op dat tijdstip .,Een geluk bij een ongeluk, want anders was het misschien allemaal heel wat minder goed afgelopen." Het nu geringe achteropkomende verkeer slaagde er tijdig in de ravage te ontwijken. Zowel de vrachtwagen als de perso nenauto raakten zwaar beschadigd en moesten worden weg- getakeld. De weg werd rond het middaguur weer opengesteld KOUDEKERKE - De gemeente Veere gaat zaterdag 2 januari de straten in alle kernen schoonvegen. In totaal worden zes wagens ingezet om alle vuurwerkresten zo snel mogelijk op te ruimen. Vuurwerkresten zorgen elk jaar voor slachtoffers, omdat kinderen na de jaarwisseling 'blindgangers' zoeken. VLISSINGEN - Een echtpaar is gistermiddag rond kwart voor twee in de Vlissingse wijk Westerzicht bedreigd met een mes en bestookt met vuurwerk. Drie jongens staken vuurwerk af, toen het echtpaar met een hond langs k wa m lopenToen de vrouw de jongens verzocht om even te stoppen omdat de hond zeer angstig was, trok een van de jongens een mes. Het echt paar is vervolgens snel doorgelopen, waarbij de jongens hen vuurwerk achterna gooiden. MIDDELBURG - Tien maanden cel plus drie maanden voor waardelijk. Dat vonnis heeft de Middelburgse rechtbank gis teren uitgesproken tegen een 38-jarige Amsterdammer. De rechters achten bewezen dat de Amsterdammer betrokken is geweest bij de invoer van 57 kilo cocaïne vanuit Suriname in Vlissingen. De officier van justitie had twee weken geleden een gevangenisstraf van anderhalf jaar geëist. MIDDELBURG - De organisatie AFS Interculturele Pro gramma's houdt op maandag 11 januari een voorlichtings avond voor jongeren en oudei's die meer willen weten over de mogelijkheid om een jaar in het buitenland bij een gastgezin door te brengen. AFS organiseert zulke schooljaren in het buitenland voor jongeren van vijftien tot achttien jaar. Tij dens de voorlichtingsavond worden zaken zoals kosten en be stemmingen besproken; verder komen ervaringen van studenten aan bod AFS verzorgt ook het programma 'We reldwerk', waarbij jongeren van 18 tot 24 jaar een jaar worden uitgezonden om sociaal-maatschappelijk werk te doen in het buitenland. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. Informatie: 013-5091354. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Dui- veland wil zo snel mogelijk een brede maatschappelijk discus sie in gang zetten over de af bouw van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. Doel is een gezamenlijke strate gie te bepalen tegen verdere in krimping van de faciliteiten en te voorkomen dat de bevolking nog langer met een kluitje in het riet wordt gestuurd. Asselbergs reageerde woensdag uiterst getergd op het uitgelekte plan van de raad van bestuur van de Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen om vanaf 1 febru ari buiten kantoortijden (na 17 uur en in de weekeinden) geen operaties meer uit te voeren in het Zierikzeese hospitaal. „We derom volstrekt onverant woord." Ook heeft hij geen goed woord over voor de wijze waar op het ziekenhuisbestuur tot dusver met de reorganisatie plannen omspringt. „Dit is het zoveelste voorbeeld van een hele eigenzinnige ma nier van communiceren. Meneer Broertjes (lid van de raad van bestuur) zei twee weken geleden op de protestbijeenkomst van de ouderenbonden en de vakor ganisaties nog heel parmantig dat er voldoende ruimte voor discussie is over de daadwerke lijke uitvoering van het KPMG- rapport. Kennelijk wist hij toen al dat de sluiting van de opera tiekamer (OK) eraan zat te ko men, maar had hij niet de moed dat te zeggen. Het lijkt steeds meer een gesprek tussen twee doven te worden. Dit is de slechtst mogelijke nieuwjaars boodschap die je kunt verwach ten." Wassen neus De mededeling van Broertjes dat de definitieve beslissing over een beperkte inzet van de OK in Zierikzee pas over drie weken valt, is volgens Assel bergs niet meer dan een wassen neus. Noch kan hij zich aan de indruk onttrekken dat er meer achter zit dan louter een tekort aan anesthesieverpleegkundi- gen. „Kennelijk is er een aantal maatschappen van specialisten binnen de stichting dat niet over de Zeelandbrug wil komen om hier op onrendabele tijden ope raties uit te voeren. Ik heb het al eerder gezegd, er wordt daar te veel naar de centen gekeken en te weinig naar de patiënten. En ondertussen doet men of alle op ties nog open zijn. Dit is een hele ernstige ontwikkeling." De gemeenteraad slaat volgens de burgemeester 'honderd pro cent' achter zijn opvattingen. Asselbergs wil zo snel mogelijk na de jaarwisseling overleg met de politieke en maatschappelij ke organisaties op Schouwen- Duiveland over een gemeen schappelijke strategie tegen de door hen ongewenst geachte ontwikkelingen rond het Zweedse Rode Kruiszieken huis. De eerste inzet zal zijn de invoering van de gewraakte kantoortijden voor de operatie kamer uit te stellen, zodat daar 'in de volle breedte zorgvuldiger overleg over kan plaatsvinden'. „Ik ga er tenminste van uit dat de raad van bestuur niet doof is voor redelijke argumenten en het besluit nog ten goede valt te keren. Het kan toch niet zo zijn dat iemand die straks aan deze kant van de brug een zware hartaanval krijgt anders wordt behandeld dan een patiënt op de Bevelanden! Laat ze eerst maar eens aangeven welke alterna tieven er zijn om dat op te van gen." Vuist De brede maatschappelijk dis cussie is tevens bedoeld om een duidelijke vuist te maken tegen de verdere reorganisatieplan nen voor het Zierikzeese hospi taal. „Want tussen alle commo tie door komt de provincie ook nog eens doodleuk met de mede deling dat de Zeelandbrug in 2000 vier maanden dichtgaat voor renovatie. Waar zijn ze toch mee bezig! Het is harder dan ooit nodig dat Schouwen- Duiveland met één mond spreekt." SINT LAURENS - Het vocaal ensemble Sint Laurens en het vocaal ensemble Voci Miste ge ven op zondag 3 januari om 15.00 uur een nieuwjaarscon cert in de Hervormde kerk in Sint Laurens. door Marcel Modde BRUINISSE - Meer dan drie honderd uitnodigingen aan oudgedienden hadden ze de deur uit gedaan. Zeker de helft maakte van de gelegenheid ge bruik om weer eens te kunnen proeven aan de sfeer van wel eer in de jubilerende jongeren- soos De Pul in Bruinisse. Swingen op muziek uit de ja ren zeventig en tachtig. Nog niet zo heel langgeleden, maar toch reden genoeg voor een fikse portie sentiment. De Pul vierde dinsdagavond het 27-jarig bestaan van de soos met een grote reünie. Even was er wat verwarring over de juiste leeftijd van het 'honk' aan het Stenenpad. Want op de aanplakbiljetten die her en der waren verspreid, werd gerept van de 22e ver jaardag. Een klein misverstand, aldus mede-organisator Dingeman de Koning. In 1976 kreeg de soos officiëel z'n huidige naam en verscheen de eerste sooskrant. „Maar toen waren ze al vijf jaar bezig. Vandaar dus." Zo'n tweehonderd gasten wer den getrakteerd op een her nieuwde kennismaking met de dj's van toen. Wla en JK. En ook de oude barkeepers had den voor even hun plek achter de vertrouwde toog weer inge nomen. Kortom, alsof ze nooit waren weggeweest. Het was dan ook te verwachten dat het lastig zou zijn iedereen bij het aflo pen van de feestvergunning om middernacht weer buiten te werken. Want dat waren de bezoekers van weleer immers niet zo gewend. ..Maar de bu ren wisten er van. We hebben dan ook geen klachten over overlast gekregen. Het is na tuurlijk ook een heel ander pu bliek geworden. Jongeren wil len bij het weggaan nog wel eens wat kabaal maken. De oudere garde houdt zich, een maal buiten, in." Traditiege trouw opent De Pul vannacht om half één de deuren voor het nieuwjaarsfeest om 1999 met rockmuziek in te luiden Weerzien in jeugdsoos De Pul in Bruinisse. foto Pieter Honhoff Jongeren ruimen vuurwerkresten op s-HEER HENDRIKSKINDE- REN - De jongeren uit 's-Heer Hendrikskinderen gaan op 1 en 2 januari een schoonmaakactie houden in hun dorp in ruil voor een Jop. De restanten van het vuurwerk worden opgeruimd en daarnaast gaan de jongeren een half jaar lang één keer in de maand het zwerfvuil in het dorp verwijderen. Vooral de Spanjaardstraat, die langs de fietsroute naar school ligt, krijgt daarbij extra aan dacht omdat daar veel zwerf- I vuil ligt. De plannen van de jeugd werden door de jury van 'premie op actie' beloond met J een premie van zesduizend gul den. Dit is een bedrag dat de ge meente Goes beschikbaar stelt voor dergelijke initiatieven. Dit geld wordt besteed aan een jon- gerex.intmoetingsplaats op het Plein in 's-Heer Hendrikskinde- I ren. Om him plannen te verwe zenlijken zoeken de jongeren sponsors en houden ze ludieke I acties om geld in te zamelen. Zo I gaan ze op Koninginnedag vol gend jaar een Oranjefeest orga niseren voor kinderen van vier tot twaalf jaar. De jongeren heb ben inmiddels hulp gekregen van enthousiaste ouders. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Ali Pankow Nee, als kind had hij geen treintje. „Misschien komt het juist wel i daardoor, het verlangen naar, hè?", lacht Willem van Breen uit Kerkwerve. I Hij is de animator achter de Stichting I Minispoorhaan Kerkwerve. Dat is een groepje van een stuk of zes fanatieke I vrijwilligers die zich bezighouden met i de aanleg van een minispoorbaan op J een bosrijk perceeltje aan de Weelweg in Kerkwerve, eigendom van de familie I Van Langeraad. Vooruitlopend op dat vaste spoortje bouwden ze al een mo biele baan om mee de boer op te gaan. Tijdens paardenmarkten in Zierikzee, I Brouwse Dagen in Brouwershaven en Ringpromotions in Burgh bezorgden ze talrijke kinderen veel plezier met ritjes I op de wagentjes achter het mini-stoom- locomotiefje. I Als kind had Willem van Breen geen I treintje, maar wel een meccanodoos en I daar schrijft hij beslist zijn fascinatie I voor een technisch beroep aan toe. Hij is I hoofdwerktuigbouwkundige en houdt I zich als projectmanager bij de Schelde I bezig met de bouw van energiecentra- I les. „Niet met boten dus", voegt hij er I met enige nadruk aan toe. I Van Breen, Vlissinger van oorsprong, I woont al 26 jaar op Schouwen-Duive- I land. In 1987 kocht hij de dorpssmede- I rij van Kesteloo in Kerkwerve. Een I prachtige werkruimte, met veel plaats I voor gereedschap en apparatuur. Juist I omdat het in zijn beroep vooral gaat om I computer- en denkwerk, is hij in zijn I vrije tijd graag met zijn handen bezig. I Het begon volgens hem tijdens een I kerst, toen hij echt geen barst te doen I had. Alle energie stak hij in een bouw- I pakketje voor een antiek autootje dat I zijn vrouw hem cadeau had gedaan. I „Daarna kreeg ik nog eens een draai- I bankje en toen was de beer echt los." 1 Eindresultaat I Het ontwerpen en het maken verschaf- I fen hem meer lol dan het eindresultaat, I maar toen hij op een willekeurige Ko- I ninginnedag enkele jaren geleden de I eerste locomotief met wagonnetjes I rond de kerk liet rijden, deden de vele I enthousiaste reacties hem toch veel ple- I zier. De mobiele minispoorbaan was I daarna niet meer weg te denken tijdens I de bazaardagen van de plaatselijke I hervormde kerk. Ook tijdens het natio- I nale palingrookkampioenschap in I Kerkwerve was de trein van de partij I Samen met Peter van Langeraad en en- j kele andere enthousiastelingen besloot I Van Breen tot de opzet van de Stichting I Minispoorbaan Kerkwerve Zo'n mi- I nispoorbaan verdiende immers een I bredere organisatie. „Bovendien, als Voor Willem van Breen is modelbouw puur ontspanning. een stel hobbyisten leuk aan de slag gaat, kun je anderen plezier laten bele ven aan het resultaat", meent Van Br een Doel van de stichting is dan ook dat enkele modelbouwers zich kunnen uit leven met het ontwerpen en maken van een spoorbaantje op schaal (1:8) met een aantal locomotieven en wagons. Er zit geen enorme tijdsdrang achter, maal ais alles gereed is, kan het een aardige kleinschalige attractie voor Kerkwerve worden. Kinderen kunnen er ritjes ma ken en ouders of opa's en oma's kunnen vanaf een bankje op het overkapte per- ronnetje gezellig toekijken. Niet alleen de modelbouwers bleken enthousiast over dit plan. ook de leden van voetbalvereniging WIK. Zij hiel pen bij het egaliseren van het terrein. En ook de leden van de ouderenbond ANBO. van wie sommigen heel handig zijn in het maken van molentjes ensein- wachtershuisjes ter opsiering van de minispoorbaan. De minispoorbaan aan de Weelweg vor dert gestaag. Bedoeling was om in juni volgend jaar officieel te openen, maar het gemeentebestuur van Schouwen- Duiveland blijkt daar anders over te denken. De vierhonderd meter rails die inmiddels zijn neergelegd, liggen daar in strijd met het bestemmingsplan en de gemeente wil de hele spoorbaan ver plaatst zien naar een andere plek op het perceel. Aardigheidje „Ik hoop dat we er in goed overleg met de gemeente wel uit zullen komen", zegt Breen. „Misschien moet nog eens extra duidelijk gemaakt worden dat het hier niet gaat om een grote attractie voor toeristen met een bord langs de kant van de weg en zo. maar om een aar digheidje voor de lokale bevolking." Hij heeft ervaren dat het mobiele baan tje de stichting veel goodwill heeft op geleverd. „We vroegen alleen een onkostenvergoeding om op de verschil lende plaatsen op het eiland met het treintje te komen rijden. Voor de ritjes mochten de organisaties zelf wat geld vragen. Zo sneed het mes aan twee kan ten. De scoutinggroep in Bruinisse foto Pieter Honhoff heeft het geld dat ermee verdiend werd, besteed aan een kamp en de basisschool in Brouwershaven heeft er spulletjes voor de school van gekocht. En voor ons was het een leuke manier om naar bui ten te treden. Het heeft enkele leuke gif ten van bedrijven opgeleverd." Als voorbeeld noemt Van Breen vierenhal ve ton ijzer ter waarde van ongeveer ze venduizend gulden, waar de vaste baan aan de Weelweg mee werd aangelegd. Ook kon voor een prikje een container worden aangeschaft. Die doet nu dienst als werkplek en opslagruimte voor ko len die veel particulieren beschikbaar stellen. Naast zijn inzet voor de Stichting Mi nispoorbaan Kerkwerve is Van Breen ook bestuurslid van de landelijke Stoomgroep, een organisatie met twaalfhonderd hobbyisten die in stoom doen. Ook verschijnen er van hem bouwbeschrij vingen in het orgaan 'On der Stoom' Wat er zo leuk is aan deze hobby? „Ik heb het al gezegd hè?", lacht Van Breen. „Het is puur ontspanning" door René Schrier SINT-PHILIPSLAND - De af deling Sint-Philipsland van de koninklijke schippersvereni ging is niet opgehouden te be staan. De leden bestaan nog en in feite bestaat de afdeling nog, alleen is zij samengegaan met de afdeling Stavenisse. Dat is de opvatting van voorzitter A W. Beurkens van de Fliplandse af deling van Schuttevaer. Woensdag hield de afdeling de laatste echte vergadering in haar 87-jarige bestaan. Beur kens hield geen uitvoerige te rugblik om bovengenoemde re den. Aan de andere kant was de beslissing van de leden op de laatste jaarvergadering in ge bouw de Wimpel om te fuseren met Stavenisse ook niet omstre den. Een hamerstuk in feite. Ie dereen was akkoord. Het was duidelijk ook. schaalvergroting is noodzakelijk om de toekomst gezond tegemoet te kunnen zien. Dat heeft dan ook geleid tot de vorming van een afdeling Noord-Zeeland, samen met de afdeling Stavenisse. Daarom waren de leden ook voor de oprichting van een in ternationale afdeling, al waren er wel opmerkingen over de ver hoogde contributie van zo in zo'n internationale Schutte- Examen In zijn openingswoord sprak Beurkens er zijn teleurstelling over uit dat de schippersbeur- zen gesloten zijn. Volgens hem was dat besluit te vroeg geko men. Een ander punt waar de vergadering zich over uit kon spreken was de vraag of er voor de kennis over de regels van het vervoer met gevaarlijke stoffen een examen of een soort test moet worden gehouden. De Sint-Philiplandse Schuttevaer- leden hielden het op een test van het zogenaamde ADNR-boek, waarin alle voorschriften en re gels over het vervoer van ge vaarlijke stoffen staan. E. Wagemaker kreeg uit handen van de voorzitter een speldje omdat hij 40 jaar lid is van Schuttevaer, C. den Braber, J. den Braber en J. Verkamman ook maar dan in verband met hun 25-jarig lidmaatschap. VLISSINGEN - Een auto die stond geparkeerd in de Cirkel in Vlissingen is bekrast met een scherp voorwerp. De vernieling heeft de eigenaar een schadepost van drieduizend gulden opgeleverd. De vandaal heeft toegeslagen in de nacht van dinsdag op woensdag GOES - De werkgroep De Beve landen en Schouwen van de Ne derlandse Vereniging Voor Slechthorenden (NVVS) houdt op dinsdag 12 januari een infor matieavond over de ziekte van Ménière. Deze ziekte manifesteert zich in de vorm van duizeligheid, ge suis in de oren en gehoorverlies. Voorzitter J. Verbakei van de commissie Ménière van de NWS geeft een inleiding. De informatieavond begint om 19.30 uur in een zaal van de Oos- terkerk in Goes. AXEL - In de christelijke open bare bibliotheek in Axel is van 11 januari tot en met 1 februari een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van de Zeeuws- Vlaamse Tramwegmaatschap pij (ZVTM), de regionale voorlo per van de ZWN. De expositie omvat foto- en an der documentatiemateriaal, stempels, petten, uniformkno- pen en ander voorwerpen stam mend uit de periode 1919-1949. de periode waarin het openbaar vervoer in Zeeuws-Vlaanderen grotendeels onderhouden werd met trammetjes. Het railvervoer in de regio ging officieel van start in 1915 met de lijn IJzen- dijke-Sas van Gent-Roodesluis. In de jaren daarop volgde een snelle uitbreiding van het aan tal lijnen voorgoederen-en pas sagiersvervoer Het transport van suikerbieten vormde in de vooroorlogse jaren de belang rijkste trafiek voor de ZVTM. Kort na de oorlog werd het rail- vervoer vervangen door bussen en vrachtwagens. De tentoon stelling is samengesteld door L J. de Brouwer uit Axel en is da gelijks te bezichtigen tijdens de openingsuren van de Axelse leeszaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 53