Vaccinatie beschermt mensen PZC Recordoogsten in Afrika door El Nino varia donderdag 31 december 1998 puzzel recept Salade '98 - '99 Zon Bestrijder infectieziekten zet vraagtekens bij artikel homeopaat Tom Poes en het monster Trotteldrom Toonder Studio's gezondheid het weer ïe fceuj' uit de 'akant les 'an 1999 ■-VML 7 DACEN PEK WEEK \07 08.OO UUK - 22.00 UUR orumt(Oiui)iiN m onii d-uuin vAxwnimtiis (lltVOOtmWHUtUUS lUTM 501 OfCOUOlNCIOSI 1 B W A I R 0 E N 2 N B I A R E 0 K 3 S T L 0 B 0 P IJ 4 D R T 0 0 E N M 5 K D A E B N E T 6 F M R 0 U I E T 7 K O T M Z IJ M A 8 N M T 0 K E A R 9 T N R D 0 E T S 10 K L N E N T I S 11 E K W T A L A D 12 S A L T U I E S 13 T A N A Z R T I 14 P I L E 0 N 0 T Citaat Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeen komt met de omschrijving. De resteren de letters vormen van boven naar bene den en van links naar rechts een citaat. 1. Adellijke titel; 2. grillig; 3. kussenover trek; 4. voorstelling in de slaap; 5. schul dig; 6. ooft; 7. leesteken; 8. zware hamer; 9. fier; 10. onzin; 11. boos; 12. waterke ring; 13. gebak; 14. vliegenier. Oplossing woensdag roofnest o-p-i-p- balbezit b-a-u-t- e-g-wesp niet -1 - - ophef n-e-ij garen Voor de salade dienen de voor naamste ingrediënten in smal le reepjes met een lengte van ca. 4 centimeter te worden gesneden. U kunt de salade geruime tijd van te voren samenstellen. Het komt de smaak zelfs ten goede mits de sa lade afgedekt in de koelkast wordt geplaatst. Voor 6 personen: 250 gram gerookte kipfilets; 3 - 4 dikke plak ken gekookte en gerookte (achter- |ham, ca. 250 gram; 1 struik bleek selderij; 2 grote zachtzure appels (goudrenetten); 3 - 4 middelgrote augurken (zoetzuur); 2 sjalotten, samen ca. 60 gram; 5 - 6 eetl, may onaise; 1 theel. Japanse sojasaus (Kikkoman); 1 eetl. tomatenket chup; zout, witte peper uit de molen; 1 kleine krop gewone of krulsia; 60 - 75 gram ontvliesde hazelnoten. Bereiding; Maak de stengels van de bleeksel derij schoon. Trek, indien nodig, de draden van de stengels af. Snijd de stengels in stukken met een lengte van 4 centimeter. Zet ze op met ruim kokend water waar aan wat zout is toegevoegd. Laat de bleekselderij 6 minuten koken. Stort ze in een vergiet en laat er dan zoveel koud water over lopen tot ze volkomen zijn afgekoeld. Laat ze uitlekken en zoveel moge lijk opdrogen (plaats vergiet op een tochtige plek). Snijd de bleek selderij in de lengte in smalle reepjes. Hans Belterman Snijd de kipfilets en de ham even eens in smalle reepjes met een lengte van 4 centimeter. Schil de appels, snijd ze in vieren en neem de klokhuisdelen weg. Snijd het vruchtvlees eerst in dunne plakken en vervolgens' in smalle reepjes. Snijd de augurken eveneens eerst in plakken en daarna in smalle reepjes. Snipper de sjalotten zo fijn mogelijk. Schep in een grote kom het kip penvlees, ham, bleekselderij, ap pels, augurken en sjalotten luchtig door elkaar. Meng in een komme tje mayonaise met sojasaus en to matenketchup. Voeg naar smaak een beetje zout en peper toe. Schep het sausje zo luchtig moge lijk door de ingrediënten in de gro te kom. Plaats de kom, afgedekt met plastic folie, tot verder ge bruik in de koelkast. Rooster de hazelnoten, onder voortdurend omschudden, in een hete droge koekenpan tot ze wat kleur hebben gekregen. Laat ze, uitgespreid op een bord, koud worden. Hak ze daarna in kleine stukjes en dus niet al te fijn. Maak de sla schoon en droog (sla centrifuge). Snijd de sla in lange maar wel uiterst smalle reepjes. Leg de sla als bedjes op grote bor den. Schep de salade in het mid den erop. Bestrooi de salades met de gehakte hazelnoten. Tip: geef er sneetjes licht geroos terd (wit)brood bij en zet een schaaltje met (gezouten) boter(b alletjes) op tafel. Vooruitzichten vrijdag zaterdag zondag maandag weer max. 9° 8° 9C 10° min. 7° 5° 7° 7° wind ZO 4 ZO 5 ZW 5 ZW 5 Nautisch bericht Zuidoostenwind, 4 tot 5 Beaufort. Zicht is goed. Watertemperatuur 6 graden. Waterstanden DONDERDAG Hoog water Laag water 31 DECEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 12.16 223 06.20 169 18.50 195 Terneuzen 00.16 241 12.35 250 06.46 179 19.15 207 Bath 01.13 28413.35 293 07.46 206 20.18 233 Roompot Buiten 12.15 169 06.05 122 18.35 143 Z'zee/Colijnsplaat 01.30 158 13.45 157 07.20 125 19.55 143 Stellendam Buiten 00.20 152 12.45 153 06.00 066 18.35 085 Wemeldinge 01.30 181 13.50 182 07.30 139 20.00 158 Philipsdam West 01.05 169 13.25 169 07.25 133 20.00 152 VRIJDAG Hoog water Laag water 1 JANUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 00.47 232 13.07 241 07.19 187 19.40 204 Terneuzen 01.06 257 13.26 268 07.43 198 20.07 215 Bath 02.08 302 14.26 313 08.47 22421.13 240 Roompot Buiten 00.50 17613.05 184 07.05 135 19.30 147 Zierikzee 02.30 164 14.55 168 08.20 134 20.50 143 Stellendam Buiten 01.01 172 13.22 180 06.53 072 19.30 085 Wemeldinge 02.30 188 14.50 194 08.30 150 20.55 159 Krammersl. West 02.00 170 14.15 174 08.30 144 20.55 153 L Lagedrukgebied lichte sneeuw matige sneeuw H Hogedrukgebied 0 zonnig mist Koufront licht bewolkt lichte regen •yV hagel Warmtefront matige regen zwaarbewolkt 1030 Samengesteld Iront zware regen Isobaar donderdag O onder 16.45 vrijdag op 8.50 Maan,, donderdag O onder 6.27 vrijdag op 16.26 Op de laatste dag van het jaar 1998 ligt er een groot hogedrukge- bied boven het oosten van Europa boven Oekraïne en Wit-Rus- land. Daardoor is het in heel Midden- en Oost-Europa en ook in Italië en het oostelijk Middellandse Zeegebied droog weer met op de meeste plaatsen flinke opklaringen. De temperaturen liggen overdag in Rusland, Oekraïne en Roemenie enkele graden onder nul en in Midden-Europa enkele graden boven nul. Aan de Adriatische kust en in Griekenland ligt de temperatuur tussen 8 en 15 graden. In Turkije valt er aan de noordkust regen. Elders zijn op klaringen. Het wordt 5 graden op de hoogvlakte en 10 tot 16 aan de zonnige west- en zuidkust. De wind is bijna overal in genoemde j gebieden zuidoostelijk want boven het westen van Europa liggen I twee pittige lagedrukgebieden. In het westen van de Britse eilan den en in Portugal en het westen van Spanje gaat het af en toe flink regenen. In het westen van Spanje bij Salamanca valt boven 800 meter sneeuw. Zware regens zijn ook te verwachten aan de Middellandse Zeekusten van Frankrijk en het noordwesten van Italië. In Scandinavië blijft het koud met plaatselijk sneeuw. De jaarwisseling zal nat verlopen in Spanje, het zuidoosten van Frankrijk en het noordwesten en zuiden van Italië. door W. Flipse In de PZC van donderdag 10 december 1998 besteedde de klassiek homeopaat J. van Dam aandacht aan twijfels over vaccinatie. Ook in eerdere arti kelen plaatste hij kritische kanttekeningen bij hel Rijks- vaccinatieprogramma. Als soci aal-geneeskundige infectie- ziektenbestrijding van de GGD Zeeland, epidemioloog en voor malig tropenarts, ben ik het niet eens met deze visie en wil ik een pleidooi houden voor vaccinatie in zijn algemeenheid. Natuurlijk zijn er bijwerkingen bij vaccinatie Elke algemene maatregel heeft meestal wel voor enkele individuen een ne gatieve bijwerking. Het is de vraag of vaccinatie daarom 'twijfelachtig' is. Van Dam sug gereert dat 'de twijfels', die in het artikel zo nadrukkelijk naar voren komen, gebaseerd zouden zijn op wetenschappelijke lite ratuur. Naar mijn mening gaat het hier om zijn persoonlijke twijfels en berusten deze niet op wat men 'op feiten gebaseerde geneeskunde' noemt. Infectieziekten Vaccinatie beschermt kinderen en volwassenen tegen infectie ziekten die hun gezondheid ern stig kunnen schaden of waaraan zij zelfs kunnen overlijden. Vaccins zijn stoffen die bescher ming tegen besmettelijke ziek ten kunnen opwekken zonder dat de ziekte zelf hoeft te wor den doorgemaakt. Vaccins kun nen levende verzwakte ziekte kiemen bevatten, zoals bij het BMR-vaccin (bof, mazelen, rode hond), maar ook gedode ziekte kiemen of onderdelen van ziek tekiemen, zoals bij het DKTP- vaccin (difterie, kinkhoest, te tanus en polio) en de HIV-vacci natie. Nu bestaat een vaccin ook uit een vloeistof, waarin de ziektekiemen of de deeltjes daarvan, zijn opgelost. In deze vloeistof zitten stoffen waarop het lichaam allergisch kan rea geren. Vaccins zijn geneesmiddelen en voldoen aan strenge internatio nale kwaliteits- en veiligheids eisen, Met de huidige methodes van vaccinbereiding is de ver ontreiniging met ongewenste stoffen tot een minimum terug gebracht. Vaccins worden uit gebreid getest, maar dat kan niet voorkomen dat zich wel eens een bijwerking voordoet. Het vertrouwen in vaccinatie is van een aantal factoren afhan kelijk. Mensen moeten over tuigd zijn van de ernst van de ziekte en het risico dat ze lopen om deze te krijgen en de vacci natie moet niet te veel drempels en bijwerkingen hebben. Soms wordt het vertrouwen in vaccinatie overschat. Op het reizigersspreekuur van de GGD Zeeland zien wij regelmatig rei zigers die zich voor een reis naar de (sub)tropen laten vaccineren en er vervolgens van uit gaan 'dat hen nu niets meer kan ge beuren'. Niets is minder waar Juist met deze reizen is het aan passen van gedrag zeker zo belangrijk als vaccineren. Bovendien kunnen ziekten als dysenterie, bilharzia, knokkel koorts en malaria met voorko men worden door vaccinatie. Het is duidelijk dat de ernst van een bepaalde ziekte waartegen men zich in Nederland kan laten vaccineren, bijvoorbeeld polio of difterie, niet meer zo gevoeld wordt. Het risico is ook niet meer zo groot, juist omdat er op grote schaal tegen deze ziekten gevaccineerd wordt. Hierdoor kunnen mensen twijfelen aan de noodzaak van vaccinatie. Bij een plotselinge epidemie, zoals de polio-epidemie in 1992, is de motivatie voor vaccinatie erg groot. Dat er bij vaccinatie bij werkingen kunnen optreden, speelt voor veel mensen dan een ondergeschikt belang. Vaccinatie levert een belangrij ke bijdrage aan de volksgezond heid. Mede dankzij vaccinatie is een ziekte als pokken wereld wijd uitgeroeid en komen ern stige ziekten als difterie, teta nus en rode hond, in Nederland niet of nauwelijks meer voor. In dit licht doen de publicaties van Van Dam het Rijksvaccina tieprogramma geen goed. Ze brengen mensen aan het twijfe len. Natuurlijk is het goed om kritisch te kijken naar vaccina tie Het is echter de vraag of er veel ouders zij n die over alle me dische literatuur beschikken en een goede afweging kunnen ma ken of het verstandig is om hun kind te laten vaccineren. Oorzakelijk verband In het artikel word gesteld dat er een oorzakelijk verband bestaat tussen de ziekte van Crohn, ge- Een kind van acht maanden oud dragsveranderingen en zelfs au tisme en het mazelenvirus of mazelenvaccinatie. In de epide miologie zoekt men naar oorza kelijke verbanden. Soms zijn deze duidelijk, zoals het maze- lenvirus voor de ziekte mazelen. Soms is dit minder duidelijk. Er bestaat geen oorzakelijk ver band tussen roken en longkan ker, omdat er ook mensen zijn die longkanker krijgen en nooit gerookt hebben. Wanneer het niet zo duidelijk ooi-zakelijk is, spreekt men van risicofactor. Allergische ziektebeelden, zo als astma en voedselallergieën nemen de laatste jaren toe. Het is te eenvoudig om dat aan de vaccinatieprogramma's te wij ten, die de laatste jaren ook zijn toegenomen. Ziektebeelden die voorheen geen relatie met infec ties hadden, zouden dit moge- •ijgt een polio-vaccin toegediend. lijk wel hebben, zoals multiple sclerose, Alzheimer, hart- en vaatziekten, maar ook diabetes. Het meest duidelijke voorbeeld is de maagzweer, welke altijd aan stress werd geweten, maar door een bacterie veroorzaakt wordt. Infectieziekten worden belangrijker, omdat ze aan de basis van meer afwijkingen zouden kunnen liggen. Dat dit ook voor de ziekte van Crohn en sommige gedragsziekten zou kunnen gelden is mogelijk. In het artikel staat verder dat artsen meer naar de patiënten moeten luisteren. In dat geval zouden de genoemde bijwerkin gen beter begrepen worden. Dat er een kloof is tussen klinische wetenschap en volksgezond heid betwist ik. Ik denk boven dien dat de meeste (Zeeuwse) artsen wel degelijk naar hun pa tiënten luisteren, wanneer er een eventuele bijwerking van vaccinatie aan bod komt. Bij werkingen worden landelijk zorgvuldig verzameld en jaar lijks gepubliceerd. Ondanks veel onderzoek is in de medische wetenschap nooit enig verband'aangetoond tus sen vaccinatie en chronische ziekten. Een bewering dat het wel zo is, is altijd 'waar' voor ie dereen die er in wil geloven. Spaanse griep Het wordt eenvoudiger vaccins te maken. We weten dat aids Afrika dreigt te ontwrichten en het is te hopen dat er een vaccin beschikbaar komt. Hetzelfde geldt voor tuberculose en mala ria. Een wereldwijde epidemie van influenza behoort tot de mogelijkheden. We zullen dan dankbaar gebruik maken van het beschikbare vaccin. Als er in 1918 een vaccin tegen de Spaan se griep was geweest, dan waren er geen miljoenen mensen aan foto Saurabh Das/AP overleden. Vaccineren is niet onnatuurlijk. Het enige 'onna tuurlijke' is dat de mens het tijd stip kiest waarop vaccinatie wordt uitgevoerd. Reeds voor de geboorte blijkt het afweersys teem in staat om op schadelijke stoffen te reageren met het op bouwen van afweer. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat het afweersysteem uitgeput zou raken door het toedienen van vaccinaties. De GGD zal zich ook in de toe komst inzetten om infecties te bestrijden. Vaccinatie is één van de belangrijkste middelen om ziekten terug te dringen. We res pecteren de mening van mensen die vaccinatie om principiële re denen afwijzen. Dit geldt ook voor de mening van Van Dam. In het belang van de volksgezond heid is het wel goed om de twij fels over vaccinatie in de juiste proporties te zien. W. Flipse, GGD Zeeland, product groep infectieziekten door Frans van den Houdt El Nino heeft niet alleen maar voor dood en vernietiging gezorgd in Afrika. Vanwege de ongebruikelijk hevige regenval die het weerkundig fenomeen in dit werelddeel veroorzaakt, melden Kenia, Soedan en Ethi opië dit jaar recordoogsten. De stortregens zijn zowel een plaag als een zegen voor landen in Oostelijk Afrika. In sommige regio's zorgden ze voor een veel te kort plantseizoen, ondergelo pen akkers, ernstige schade aan voedselgewassen en een toena me van plantenziekten. Zo is in Ethiopië dit jaar 36 procent meer voedsel geproduceerd dan in 1997. Dat betekent een op brengst van bijna 12 miljoen ton granen en peulvruchten. Alleen in 1996 scoorde Ethiopië beter. De landbouw- en voedselorga- nisaties van de VN (FAO en WFP) schrijven de goede oog sten in Ethiopië ook toe aan het toegenomen gebruik van kunst mest, betere zaden en minder insectenplagen en ziekten. De instanties hebben ook vastge steld dat ondanks de goede oog sten verscheidene regio's in Ethiopië nog altijd kampen met een voedseltekort. In die gebie- IANZAROTE 'Mamerapp C»<0 6.9,10,'S, 3,20 en 2*16 Genoemde prijzen zijn p.p. bi/ 2 personen Zeeland: Winter op zijspoor Europa: West versus Oost Weet u nog? De slechte zomer van het afgelopen jaar? D-relzen biedt u nü de eerste keus uit de zomergldsen V9 van de vele Nederiandse tour operators. den is volgend jaar nog zeker 180.000 ton voedselhulp nodig voor twee miljoen mensen. Oorzaak van de voedseltekor ten zijn slechte oogsten, proble men met de distributie van voedsel en geldgebrek. De meest noodlijdende regio's zijn Amha- ra, Oromia en Tigray. WFP en FAO roepen Ethiopië op een deel van haar overschotten te exporteren naar buurland So malië dat met een ernstige hon gersnood kampt en 125.000 ton voedselhulp nodig heeft. Andere potentiële importeurs van producten uit Ethiopië, Eri trea en Soedan, zullen dit jaar minder snel bij hun buren aan kloppen voor voedsel. Eritrea zal dat niet doen vanwege het conflict met Ethiopië, waardoor de grens officieel dicht is. Soe dan hoeft niet te importeren omdat het een record-oogst heeft binnengehaald. GPD Laris hoefde niet lang te zoeken. Reeds terwijl hij aan het hoofd van het groepje een heuvel beklom, doken er enkele stemgerechtigde trotten uit hun vluchtgaten op. ,,Ho", riepen ze. „Een woordje, veld wachter! Is het monster weg?" „Ja", verklaarde de aangesprokene. „Maar daar gaat het niet om. Het schip is weggevaren. Dat is een be langrijke zaak, en we moeten vaststellen of dat erg is. Ik beleg een vergadering!" Met deze woorden leidde hij de anderen enigszins terzijde en ging hen voor in een heftig betoog. Smoris deed niet mee. Omdat hij anders was, moest hij op een afstand met lede ogen toe zien - en ook heer Bonnnel en Tom Poes werden niet geraadpleegd. Na korte tijd echter trad veldwachter Laris op hen toe 0111 de uitslag mede te delen.„De meerderheid heeft gesproken", verklaarde hij. „Het is erg, dat het schip weg is. Het is goed en wel, dat de kapitein terug is gekomen om het monster Trotteldrom te bevechten, maar hij moet zorgen dat zijn schip ook weer terugkeert. Anders is onze handel plat. Dat zegt de meerderheid!" „De kapitein is niet teruggekomen!" riep Tom Poes uit. „Dit is..." „Ik ben Olivier B. Bommel!" sprak heer Ollie op hoge toon. „En ik heb met dat schip en met jullie handel niets te maken. Ik kom hier met edeler bedoelingen, heer Laris!" De trot zakte wat in. „Dat komt er nu van, dat jullie vreemdelingen allemaal op elkaar lijken", klaagde hij. Alle ogen zijn natuurlijk gericht op Door: Monique Vrolijk het weerbeeld tijdens de jaarwisse ling. We blikken even terug naar het vorige jaar; op oudejaars dag trok er een storing over het land heen met een lading van en kele millimeters regen. De temperatuur kwam daarbij onwinters hoog uit, met ongeveer 10 graden. In de loop van de avond klaar de het geleidelijk op en tijdens de jaarwisseling was het in het hele land droog geworden. De Zeeuwse thermometers in gaven om middennacht 5 a 6 graden aan. Dit jaar is het opnieuw een zachte laatste dag van het jaar. Het kwik loopt op tot 9 a 10 gra den bij een matige tot vrij krachtige wind. Deze oudejaarsdag is de wind niet zuidwest, maar zuidoost. Een zwakke frontale sto ring bevindt zich boven ons land en brengt een langgerekte band bewolking met zich mee. Een paar spatten regen zijn in onze re gio niet uitte sluiten, maar het gaat om geringe hoeveelheden. De wolkenzone schuift niet of nauwelijks op in oostwaartse rich ting, dus we blijven ook van nacht tijdens de jaarwisse- ling met de storing g&ft opgescheept zitten. Droog einde 8° Toch klink dit dramatischer T 12: dan het is, want de storing HL I lost vooreen groot deel op H fjOff _Z0 4 en de regenproductie zal Z05 V""' worden stopgezet. jSp r<,< J Naast een paar wolkenvel- T.- J? den is er nu en dan schijnsel -T'j ~«p van sterren en de wassende z^4 "jijs" «HSI r maan. De temperatuur is vrij j hoog meteen graad of 8. |jjyi Op nieuwjaarsdag blijft het droog met af en toe zon. j "iffP Het wordt 's middags 9 gra- "f"4° den en daarmee is de winter u -?;■J—1 opnieuw op een zijspoor gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4