het jaar donderdag 31 december 1998 17 Wat is de modekleur voor herfst en winter dit jaar? 1. 3. 4. 5. 9. 10. 13. 15. 16. 17. 19. 20. 21. 22. 24. 25. 27. 26. 29. 30. 31. 32. 34. 38. 39. r. Oranje P Zwart 9 Grijs 18. Op Goede Vrijdag werd een vredesakkoord voor Noord - Ierland ondertekend. Wiens handtekening prijkte toen niet op de documenten? a. Die van de Ierse premier Ahern b. Die van de Amerikaanse onderhandelaar Dennis Mitchell c. Die van Sinn Fein-leider Gerry Adams 19. Ieder jaar kiest een jury het Speelgoed van het Jaar. On derdeel van die verkiezing is ook het Spel van het Jaar. Welk spel werd dit jaar ver kozen? e. Elfenland v. Kwartetspel j. El Grande 20. Drie mensen worden ver dacht van het plegen van stemfraude in de gemeente Sluis-Aardenburg tijdens de raadsverkiezingen in maart. Welke techniek is toegepast bij het onderzoek? d. Dna-onderzoek k. Handschriftonderzoek m. Vingerafdrukkenonderzoek 21. De campagneleider voor de WD Hans van Baaien kwam begin april in opspraak. Aan welke extreem-rechtse voorman zou hij ooit in een brief zijn steun hebben be tuigd? y. Rudolf Hess u. Hans Janmaat o. Joop Glimmerveen 22. In hun laatste jaar als dub- belduo waren de tennissers Paul Haarhuis en Jacco El- tingh favoriet voor het win nen van de US Open. Het feest ging echter niet door, want Eltingh zegde op het laatste moment af voor het toernooi. Waarom? z. Geboorte van zijn zoon w. Blessure aan zijn knie p. Ruzie met Paul Haarhuis 29. Paren die elkaar het ja woord geven zoeken daar voor steeds exotischer bestemmingen. Ook de trouwring is niet langer za ligmakend. Geliefden zoe ken naar andere symbolen om hun liefde voor elkaar zichtbaar te maken. Wat is de nieuwste trend? I. Navelpiercing q. Enkelbandje v. Tatoeage 30. In een oerwoud vlak bij de Thaise grens overleed medio april de voormalige leider van de Rode Khmer, Saloth Sar. Onder welke naam stond hij bekend? I. Pol Pot f. leng Sary d. Norodom Sihanouk 31. In september verscheen een album van Suske en Wisïce met een knipoog naar Zee land: met welke historische figuur beleeft het tweetal zijn avonturen? i. De godin Nehallenia e. Reinaertde Vos t. Michiel de Ruyter 19 Even stil staan bij wat geweest is. Een nieuw jaar vraagt een beetje eerbied voor het oude. De PZC biedt dit jaar een handvat voor een ruime terugblik. Aan de hand van vragen over grote en kleine gebeurtenissen, die het afgelopen jaar in de krant aan bod kwamen, wordt er van 1998 afscheid genomen. 23. België was eind april in rep en roer toen topcrimineel Mare Dutroux kortstondig de benen nam. Waar wist Dutroux aan zijn bewakers te ontsnappen? 15. De Zeeuwse popgroep Blof zou meedoen aan het Natio naal Songfestival, maar weigerde het daarvoor ge schreven nummer aan te passen. Wat was de titel van het lied? r. Mijn hart kan dat niet aan I. De tranen zitten diep w. Hier aan de kust 28. Een atlete, een tafeltennis ser en een judoka waren ge nomineerd voor de verkie zing van Zeeuws sporter van het jaar. Wie kwam als win naar uit de bus? a. Irma Heeren b. KalunYu c. Jessica van der Spil 16. Voor het eerst in de geschie denis van de Tour de France werd de leider van het berg- klassement gearresteerd op verdenking van de handel in doping. Welke wielrenner, bijgenaamd De Apotheker, bleef in zijn bolletjestrui achter in de cel? z. Richard Virenque s. Christophe Rinero d. Rodolfo Massi De letters van de goede antwoorden op de 'grijze' wagen vormen samen een zin. Deze woorden zijn afkomstig van een man die het afgelopen jaar behoorlijk in de problemen is gekomen. Schrijf dit citaat op een briefkaart en stuur die naar: PZC-nieuwsquiz Postbus 18 4380 AA Vlissingen De goede inzenders maken kans op één van de volgende prijzen: eerste prijs; 500,- tweede prijs; 250,- derde prijs: 150,- 2. De Duitse bondskanselier Kohl werd eind september bij de verkiezingen versla gen door SPD-voorman Schroder. Wat maakte Kohl daarop bekend? a. In het gerechtsgebouw te Neufchateau b. In het pand van de Rijkswacht te Bouillon c. In een vestiging van de Quick-fastfood-keten te Namen a. Dat hij uit de politiek ging om druiven te verbouwen b. Dat hij Bondsdaglid werd c. Dat hij de uitslag zou aanvechten 3. De rechtbank in Den Haag veroordeelde RPF-voonnan L. van Dijke in oktober tot een boete van 300 gulden wegens belediging. Van Dij ke had in een interview ho moseksuelen vergeleken met dieven en fraudeurs. In welk medium verscheen dit inter view? n. Nederlands Dagblad I. Nieuwe Revu v. Gay Krant 4. 'Recht is recht en krom is krom'. Op wat voor gerucht makende rechtszaak heeft deze uitspraak van een be trokkene betrekking? m. De Maurikse incestzaak g. Het proces tegen de rechterhand van drugsbaron wijlen Klaas Bruinsma s. De zaak tegen degenen die Meinder Tjoelker doodschopten 5. De aanleg van de Wester- scheldetunnel is dit jaar be gonnen. In Duitsland is de eerste enorme boor gebouwd waarmee de buizen worden gegraven. Hoeveel gaat de bouw van de oeververbin ding kosten? i. 1,7 miljard o. 2,2 miljard s. 2,7 miljard 24. Het Nederlands rugbyteam, met de Zeeuw Arno Seijbel in de gelederen, vocht in Huddersfield een historisch duel uit met de nationale ploeg van Engeland. Met welke cijfers werd Oranje onder de voet gelopen? o. 67-7 e. 110-0 m. 120-0 25.Lewedorp beleefde zijn ei gen Gümüs-affaire, toen on danks verzet van het hele dorp werd besloten dat een Ethiopisch gezin Nederland moest verlaten. Hoe heette dat gezin? n. Nurhusan v. Selassie s. Abdelayize 26. Op 18 september werden tientallen bewoners van de Temeuzense Iepenlaan ge- evacueerd na de melding dat er een bom voor een flatwo ning lag. Het bleek om een nepbom te gaan. Wie worden er verdacht? j. De buren van de bewoners van de flatwoning z. De bewoners van de flatwoning h. Leden van de actiegroep Groot-Terneuzen 2030 27. Waar werd dit jaar de eerste Nederlandse rockacademie geopend? t. Utrecht y. Maastricht u. Tilburg 12. Op 13 mei werd de eerste of ficiële hittegolf van het jaar in Nederland gemeten in: a. Cadzand b. Nieuw-Namen c. Westdorpe 13. Over wie had CDA-kandi- daat-Kamerlid De Milliano het toen hij eind maart sprak over de problemen in de ge zondheidszorg en daarbij een bewindspersoon aan duidde als 'De kapitein van de Titanic'? o. Minister Borst a. Minister Zalm e. Premier Kok a. Von Goethe b. Von Hindenburg c. Röntgen b. Jorritsma en Kok v. Jorritsma en Herfkens w. Jorritsma en De Grave ^6W& 8. Het Nederlands elftal werd in de halve finale van het WK voetbal in Frankrijk na strafschoppen uitgescha keld door Brazilië. Wie miste de beslissende strafschop voor Oranje? a. Phillip Cocu b. Ronald de Boer c. Clarence Seedorf 11. Nieuwe auto's worden voor ze de weg op kunnen onder worpen aan talrijke tests. Een van die tests is de zoge naamde elandproef. Welke auto viel daarbij dramatisch door de mand? a. Volkswagen Beetle b. Ford Ka c. Mercedes A klasse 14. Door het breken van een dam dreigde giftig mijnafval eind april het Donana-na- tuurgebied in Spanje te ver woesten. Welke rivieren werden vervuild? a. Guadalquivir en Guadiamar b. EbroenTaag c. Rio Tinto en Corbones 6. Eind september werd het schilderij De Boom van Piet Mondriaan gestolen uit het Zeeuws Museum in Middel burg. Voor welk bedrag was het doek destijds aange kocht? a. 260.000 gulden b. 480.000 gulden c. 80 miljoen gulden 7. Naar welke bekende Duitser was de IC-trein genoemd die begin juni verongelukte in het Duitse Eschede? 9. Waar werd het afgelopen j aar het Eurovisie Songfesti val gehouden? c. Dublin k. Birmingham p. Belfast 10. Twee ministers gaven de in geldnood verkerende scheepsbouwer Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen eind november een kapitaal injectie van vijftig miljoen gulden. Welke ministers wa ren dat? Wie staat hier met koningin Beatrix te praten9 Four Freedoms-laureaat Craig Kielburger Westkappels Dictee- jeugdkampioen Rinus Minderhoud De hoofdrolspeler van Abeltje, Ricky van Gastel U. 34. Kloetinge promoveerde naar de hoofdklasse van het zaterdagvoetbal door winst in de beslissingswedstrijd tegen T. Oostkapelle W. Rijsoord H. TerLeede 35. Wie schreef het scenario voor de tv-serie Wij Alexan der? a. Martin Ros b. TomasRoss c. Maarten van Rossum 36. Wie speelt de titelrol in het toneelstuk Wilhelmina: Je Maintiendrai van Ton Vor- stenbosch? a. Andrea Domburg b. Anne-Wil Blankers c. Annet Nieuwenhuyzen 32. Frank Sinatra overleed in mei op 82-jarige leeftijd. De zanger/acteur had vele bijnamen, waarvan The Voice en Ol' Blue Eyes de be kendste waren. Zijn langdu rige carrière kende toppen en dalen, evenals zijn lief desleven. Voor zijn verdien sten ontving hij ook enkele onderscheidingen. Welke hoort niet in het rijtje thuis? n. Grammy Award w. Oscar x. Medal of freedom 33. Welke twee Nederlandse concerns streden met elkaar om de Belgische Generale Bank over te nemen? a. ABNAmroenING b. Van Lanschot en ABN Amro c. Fortis en ABN Amro 37. De hulpactie voor de landen die werden gedupeerd door de orkaan Mitch bracht in totaal 50 miljoen gulden op. Hoeveel leverde de tv-uit- zending de eerste dag op: a. 16,4 miljoen b. 20,8 miljoen c. 28,6 miljoen 38. De verdeling van de zetels bij de Tweede Kamer-ver kiezingen moest enkele malen worden bijgesteld vanwege gehannes met de stemmen in een plaats in Overijssel. Welke plaats? p. Dalfsen e. Zwolle i. Gramsbergen 39. Eén van de vijf Spice Girls verliet de groep. Welke?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 42