Invoering flexwet leidt tot onrust PZC Rijk Vught zet alles buitenspel Tien jaar cel voor doden fietsenmaker Wilhelmina vrouw van de eeuw Amsterdamse beurs breekt records met omzet en koersen binnenland donderdag 31 december 1998 Uitzendbureaus en werkgevers ontkennen massale ontslagen Nieuwe centra politie voor onderzoek kinderporno Molukkers Justitie overlegt met journalistenbond over afstaan beelden rellen VN loven armoedebeleid Alphen Politie vrijuit na dood van Brit Recordjaar voor Kunsthal Nieuw postcodeboek is uit Politie schiet ree af langs Al door Hester van Yperen AMSTERDAM - De flexwet zorgt een dag voor de invoering I voor grote beroering onder werkgevers en werknemers. Werkgevers, uitzendbureaus en CNV Bedrijvenbond ontkenden gisteren dat de wet leidt tot massale ontslagen. FNV Bond genoten wakkerde de onrust DEN HAAG - Het opsporen van (inter)nationale netwerken van kinderporno vereist samenwer king tussen de regionale politie korpsen. In de loop van volgend jaar krijgt die samenwerking gestalte in nieuwe centra bij de korpsen, die gezamelijk onder meer 'bovenregionale' onder zoeken zullen uitvoeren. Een nog aan te wijzen vaste offi cier van justitie krijgt het gezag over die onderzoeken. Dit schrijft minister Korthals van Justitie aan de Tweede Kamer. De nieuwe gemeenschappelijke voorziening heeft onder meer tot taak permanent te surveille ren op het Internet. Ook moet er een betere uitwis seling komen van informatie en kennis op het gebied van kin derporno tussen de korpsen on derling. De voorziening gaat op 1 febru ari van start en er wordt één mil- joen gulden voor uitgetrokken. De korpschef in de regio Utrecht is belast met de uitvoering van het project, dat een looptijd heeft van een jaar. De ervaringen moeten worden gebruikt voor samenwerking bij het bestrijden van andere vor men van criminaliteit die de grenzen van de politieregio's overschrijden. Minister Korthals besloot hier toe, nadat het Korps Landelijke Politiediensten in het najaar bij wijze van proef surveilleerde op het Internet. Bij die gelegenheid werden vier Nederlandse verspreiders van kinderporno opgespoord. ANP eerder die dag aan met de uit spraak dat tienduizenden uit zendkrachten en werknemers met een tijdelijk contract op straat komen te staan. De wet Flexibiliteit en Zeker heid, waarover de sociale part ners jaren hebben getwist, ver plicht werkgevers om flexibel ingezette werkers eerder een vaste baan aan te bieden. Uit zendkrachten die drie jaar aan eengesloten hebben gewerkt, moeten door het uitzendbureau in vaste dienst worden geno men. De uitzenders laten nu vol gens bestuurder H, Westerhof van FNV Bondgenoten op grote schaal contracten met flexwer- kers aflopen. Westerhof zegt het aantal van tienduizenden uit uitspraken van twee grote uitzendorgani saties te kunnen afleiden. „Zes tig- a tachtigduizend werkne mers vallen onder een overgangsregeling en hebben dus recht op een vast contract. De twee uitzendbureaus hebben gezegd dat nog geen 10 procent daarvoor in aanmerking komt", betoogt Westerhof. Volgens voorzitter S. de Leeuw van de Algemene Bond van Uit zendondernemingen (ABU) zijn de uitspraken van Westerhof prematuur en opgeklopt. „Als de uitzendbureaus tien duizenden mensen zouden ont slaan, hadden ze geen inkom sten meer." ABU en de vakbond bespreken de kwestie op 4 janu ari. Uitzendorganisatie Vedior komt tot duizend werknemers die hun baan verliezen, geba seerd op ongeveer één gedu peerde per vestiging.Wat vaak vergeten wordt, is dat veel flex- werkers geen vast contract wil len", zegt een woordvoerster van Vedior. Ze stelt dat enkele duizenden mensen door de nieuwe wet al een vast contract hebben gekregen. De mensen die hun baan kwijtraken, kun nen makkelijk elders aan de Krapte doorThea van Beek AMSTERDAM - De man die af gelopen zomer de Amsterdamse fietsenmaker Eddy Wind dood stak en diens werkgever ernstig verwondde, is veroordeeld tot tien jaar cel. De rechtbank in (Amsterdam zag er gisteren van af de dader TBS op te leggen. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie. De familie van het slachtoffer is te leurgesteld over het vonnis. Het drama speelde zich op 1 juli af in een rijwielzaak in Amster dam-Oost. Tegen sluitingstijd kwam de 23-jarige man de win- -kel binnen. Hij wilde meteen 1 een nieuwe band om zijn brom- t fietswiel laten monteren. Toen de eigenaar van de zaak, de toen :58-jarige Ad Hol, liet weten daarvoor geen tijd te hebben, trok de klant een dolk en stak in de buik van zijn slachtoffer. GOUDA - Onder de titel Saud- ara, portretten en verhalen van oudere Molukkers, zet het Ca- harina Gasthuis in Gouda van 10 januari tot en met 30 mei der- lig eerste generatie Molukkers in Nederland op de voorgrond. Jet gaat om portretten en inter- 'iews van de fotograaf Jan Ma- lawauw. Hij geeft een beeld van ie Molukse cultuur. ANP (Advertentie) Graag nodigen we u uit voor ons Nieuwjaarsconcert op 16 januari in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Aanvang 20.00 uur. Toegangskaarten zijn gratis af te halen bij De Schipper Woondelta in Arnemuiden. De Schipper Van Cittersweg 2a 4341 RC Arnemuiden tel: 0118 - 60 30 75 Dinsdag tlm vrijdag tot 8 uur s avonds geopend, zaterdag tot 5 uur, zondag en maandag gesloten. is het de vraag of bedrijven of uitzendbureaus voldoende mensen hebben voor de banen die zijn vrijgekomen." Het CDA en de SP hebben de minister in middels vragen gesteld over de uitvoering van de flexwet. Volgens de CNV Bedrijvenbond is het moeilijk in te schatten hoeveel mensen hun baan ver liezen door invoering van de wet. „Maar we horen niet dat er op grote schaal werknemers worden ontslagen", zegt een woordvoerder. FNV Bondgenoten krijgt steun van collega-bond AbvaKabo FNV. Die gaat na de invoering van de flexwet een onderzoek instellen naar de arbeidscon tracten van werkgevers in de zorgsector. Als schrijnend voorbeeld' noemt FNV Bondgenoten de zoutjesfabrikant Smiths in Broek op Langedijk. Zo'n veer tig uitzendkrachten hangt ont slag boven het hoofd. De bond dreigt met acties en heeft Smiths en uitzender Tempo Team een ultimatum gesteld tot 2 januari. ANP Ook het ministerie van Sociale Zaken verwacht dat de krapte op de arbeidsmarkt de gevolgen van de flexwet zal opvangen. Een woordvoerder kan niet zeg gen of werknemers worden ont slagen en in welke omvang dat gebeurt. „Als het al gebeurt, dan Hol riep vervolgens de hulp in van zijn medewerkers. Dat werd Eddy Wind noodlottig. Met het zelfde mes werd hij neergesto ken. Hij overleed enige uren la ter. Hol overleefde het drama, maar liep ernstige psychische schade op. Evenals de officier van justitie zag de rechtbank af van het op leggen van TBS. Uit een psychi atrisch onderzoek bleek dat de 23-jarige lijdt aan een 'antisoci ale persoonlijkheidsstoornis'. Ook wordt de kans op herhaling groot geacht en is de man, die al eerder geweldsdelicten heeft begaan, een gevaar voor zijn omgeving. Volgens de deskun digen, maar ook volgens de man zelf, is TBS met dwangverple ging daarom weinig zinvol. De moeder van Eddy Wind hoorde de uitspraak met grote teleurstelling aan. „Hij is zo gek als een deur. maar over tien jaar loopt hij weer vrij rond. Wij heb ben levenslang." Ook de advo caat van de familie beziet het vonnis met gemengde gevoe lens. „De rechtbank is niet tege moet gekomen aan erkenning van de gevoelens van de nabe staanden. Er is vooral gekeken naar wat de verdachte zelf vond. Er wordt voorbijgegaan aan het opleggen van een maatregel die de samenleving goed tegen hem zou kunnen beveiligen. De kans op herhaling is immers groot", aldus de advocaat. GPD Koningin Wilhelmina tijdens een bezoek aan een schuilkelder aan het 2e Weteringsplantsoen in Amsterdam. door Ron de Groot AMSTERDAM - De vijf belangrijkste vrouwen? Dat is niet moeilijk. Ik ben zes keer getrouwd geweest. Aldus antwoord de dichter Simon Vinkenoog toen hem door het His-torisch Nieuwsblad werd ge vraagd mee te doen aan een enquête onder 150 'bekende Nederlanders' over de vraag wie zij de vrouw van de eeuw vinden. Koningin Wilhelmina won het in een nek- aan-nek-race uiteindelijk van Aletta Ja cobs, de eerste vrouwelijke arts in Neder land en voorvechtster voor de rechten van vrouwen, Op eerbiedige afstand volgde de rest on der leiding van ex-minister Marga Klom- pé. Enkele andere namen: schrijfster An nie M.G. Schmidt (4), koningin Beatrix (15), kunstenares Charley Toorop (16), 's lands eerste naakte vrouw op tv Phil Bloom (28) en tv-presentatrice Mies Bouwman (32). ANP door Wanda Vervest en Martin Rue VUGHT - Geld is macht. Dat bewijzen de negen gefortu neerde inwoners van Vught die het voormalig blindeninsti tuut De Steffenberg kochten, louter en alleen om te voorko men dat er asielzoekers in ge huisvest zouden worden. De gemeente, het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers, de provincie en de landelijke po litiek, allemaal staan ze bui tenspel. „Er valt hier gewoon niets te gen te doen", constateert W. van Bastelaar van het COA „Dit hebben we nog nooit mee gemaakt." Ook burgemeester F. de Graaf voelt zich machte loos: „De politieke besluitvor ming is gefrustreerd. De omwonenden, verenigd in de Stichting De Elzenroode. zijn iedereen te snel af. Na ja ren van speculaties over wat met De Steffenberg zou moe ten gebeuren, namen zij het heft in eigen hand. Politieke en publieke discussies over het al dan niet akkoord gaan met de komst van 320 asielzoekers werden in een klap overbodig. Tegen een koopprijs van 3.687.000 gulden namen de negen inwoners zelf het defi nitieve besluit. „Dit is met de geldbuidel zwaaien en vervolgens de situ atie naar je hand zetten", meent N. Heijmans veront waardigd. Hij is een van de le den uit de Socialistische Partij uit Den Bosch die De Steffen berg in de nacht van dinsdag op woensdag bezet hielden uit protest tegen de gang van za ken. De bezetting verliep vreedzaam en werd gistermid dag omstreeks 12 uur beëin digd. J. Marijnissen (rechts), fractievoorzitter van de SP in de Tweede Kamer, met een lid van de plaatse lijke afdeling van zijn partij voor De Steffenbergin Vught. foto Phil Nijhuis Echt iets doen is feitelijk on mogelijk. Er is geen wet die de aankoop van grote panden verbiedt, ook niet als het COA daar het oog op heeft laten val len. Justitie heeft dan ook geen idee wat ondernomen kan worden om dit soort acties te voorkomen. Procedures Woordvoerder W. Kortman vernacht dat het zeer moeilijk zal zijn een wettelijke maatre gel te bedenken waarmee het opkopen van beoogde asiel zoekerscentra door anderen dan het COA kan worden te gengegaan. „Daar zullen dan in ieder ge val uitgebreide procedures voor nodig zijn waarin de rechtsbescherming voor be langhebbenden is opgenomen. Dat zie je ook bij bestaande onteigeningsprocedures." De gemeente Vught kan ook niets ondernemen. De Graaf. „Als je geld hebt, kun je kopen wat je wilt. Daar hebben we ons bij neer te leggen. Ik had graag de democratische proce dure gevolgd.Volgens de bur gemeester zou het dan heel goed mogelijk zijn geweest dat de asielzoekers er niet waren gekomen. „Het breekpunt zou de veiligheid zijn geweest. Er is hier niet voldoende politie om alles in goede banen te lei den." Het COA weigert zich voorals nog bij de situatie neer te leggen. „We vinden De Stef fenberg nog steeds een uitste kende locatie", zegt COA- woordvoerder Van Bastelaar. „We stuiten wel vaker op weerstand van omwonenden, maar door de dialoog aan te gaan, komen we er meestal wel uit. Deze situatie is volstrekt uniek." De negen nieuwe eigenaren doen er inmiddels het zwijgen toe. „Er is over deze kwestie al genoeg gezegd", zo laat de vrouw van secretaris A Aarts van de stichting Elzenroode weten. Contact met het COA of de gemeente over De Steffen berg is er niet. „We willen rust", zegt Aarts. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Nederland se Vereniging van Journalisten (NVJ) praat vandaag met de Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking over het ver zoek aan diverse media om beeldmateriaal af te staan van de rellen op 14 en 20 december in de hoofdstad. De rechter-commissaris besloot dinsdag geen dwangbevel af te geven om de Amsterdamse zen der AT5 zover te krijgen beeld materiaal af te staan. Justitie gaat tegen dat besluit in beroep. De rechter-commissaris vindt dat Justitie onvoldoende heeft aangegeven wat eerderbeschik- baar gesteld materiaal van SBS6 en een fotoagentschap op leverde. Dat was vorige week met een dwangbevel van een an dere rechter-commissaris opge ëist. De NVJ adviseert media, in af wachting van het gesprek met de hoofdofficier, geen materiaal over te dragen, aldus secretaris I. Brakman. Volgens haar brengt meewerken aan het ver zoek journalisten in gevaar. „We hebben aanwijzingen dat de agressie zich meer op journalis ten richt. Tijdens de rellen wer den fotografen en cameramen sen in een zeer grimmige sfeer ontvangen." Op 20 december liep in Amster dam een demonstratie tegen de Amerikaans-Britse bombarde menten uit de hand omdat Ma rokkaanse jongeren stenen gooiden De politie herkende jongeren met wie ze het al eerder aan de stok had gehad De rellen kregen een staartje in Amster dam-Oost, waar een poging tot arrestatie uit de hand liep. Na de incidenten kondigden po litie. Justitie en het gemeente bestuur van Amsterdam aan hard op te treden tegen de groep raddraaiers. De politie klopte vervolgens aan bij onder meer het ANP, het Parool en de Am sterdamse zender AT5 met het verzoek om beeldmateriaal af te staan. Maar er is onder de media weinig animo om mee te wer ken. ANP ALPHEN A/D RIJN - Het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties heeft de gemeente Alphen aan den Rijn ge vraagd mee te werken aan een informatiebulletin over ge meentelijk armoedebeleid. Volgens de VN wordt de zaak in Alphen op een juiste manier aangepakt. Het internationale bulletin schenkt aandacht aan armoedebestrijding in wester se en in ontwikkelingslanden. Alphen spoort actief huishoudens op die geen gebruik maken van hun recht op inkomensafhankelijke voorzieningen. Ook gaan ambtenaren bij senioren boven de 75 jaar op huisbezoek om ze te wijzen op voorzieningen als thuiszorg, vervoersrege- ling, woningaanpassing, huursubsidie en schuldsanering. Verder mogen de minima afhankelijk van hun leeftijd jaar lijks per persoon maximaal 300 gulden declareren voor abon nementen. contributies of theaterbezoek. ANP AMSTERDAM - De 40-jarige Brit die zondagochtend over leed op het Amsterdamse politiebureau 's Gravensandeplein is overleden aan een hartinfarct. De rijksrecherche verklaar de gisteren dat niet is gebleken dat de politie nalatig was. De man was dit weekeinde in verwarde toestand aangehou den. Hij had waarschijnlijk alcohol en/of drugs gebruikt. Uit onderzoek op het bureau bleek dat de man nog een geldboete moest betalen. Hij werd niet ingesloten, maar in afwachting van een arts in een dagverblijf geplaatst. Op het toilet werd hij onwel. Agen ten probeerden hem nog te reanimeren, maar dat hielp met meer. ANP ROTTERDAM - De Kunsthal in Rotterdam heeft een record jaar achter de rug. Het aantal bezoekers was dit jaar met 336.466 ruim twee keer zo hoog als in 1997, toen er ruim 160.000 mensen kwamen. Het hoge bezoekcijfer is vooral te danken aan de tentoonstel ling '100 jaar M.C. Escher' die vanaf de opening in september tot nu toe meer dan 185.000 bezoekers trok. Ook de Super In secten Show in het voorjaar overtrof met ruim 67.000 bezoe kers alle verwachtingen. Inmiddels is de wintertentoonstelling 'Bloemstillevens uit Nederland en België' van start gegaan, waarvoor ook veel be langstelling is. Komend voorjaar heeft de Kunsthal opnieuw een grote publiekstrekker in huis in de vorm van een grote overzichtstentoonstelling over Pablo Picasso. ANP DEN HAAG - PTT Post verkoopt vanaf zaterdag een nieuw postcodeboek. Het oude postcodeboek. dat dateert van 1978, werd regelmatig aangevuld met losse boekwerken waarin alle nieuwere adressen werden vermeld. De laatste aanvulling werd in 1994 uitgegeven. Het nieuwe boek is bijgewerkt tot september 1998 en is op het postkantoor te koop voor 8.95. Wie het op diskette wil hebben, betaalt een gulden meer. GPD EEMNES - Een door de politie opgetrommelde jager heeft gisterochtend rond half elf op rijksweg Al ter hoogte van res taurant De Witte Bergen een ree afgeschoten. Het dier had zichzelf in een 'uitzichtloze positie', dat wil zeg gen de middenberm, gemanoeuvreerd. Daar was de ree, een behoorlijk uit de kluiten gewassen exemplaar, zonder onge lukken gekomen, maar de weg terug door het drukke verkeer was ondoenlijk. „Er zat niets anders op dan het dier af te schieten", aldus een woordvoerster van het Korps Landelijke Politie Diensten in Driebergen. GPD door Raymond Peil AMSTERDAM - De Amster damse beurs, AEX Exchanges, heeft het afgelopen jaar weer vrijwel alle records gebroken, zowel in omzet als koersni- veaus. De omzet steeg 22 pro cent tot 2.700.000.000.000 (2,7 biljoen) gulden: er werd voor 1,14 biljoen aan obligaties ver handeld (plus 3 procent) en 1,54 biljoen (plus 40 procent) aan aandelen. De optiebeurs noteer de een 33 procent hogere record omzet van 65 miljoen contrac ten. Er waren nieuwe pieken en da len: de slotstand van 1315.63 punten van 20 juli was de hoog ste in het bestaan van de beurs- barometer, de AEX-index. De stand van 827,67 op 8 oktober - het werkelijke dieptepunt op die dag lag twintig puntjes lager - werd in het buitengewoon goe de beursjaar 1997 in juni voor het laatst aangestipt. Nieuw geld vond dit jaar volop zijn weg naar Beursplein 5: voor 190 miljard gulden aan effecten kwam voor het eerst in notering, inclusief nieuwe beleggings fondsen, vijftig procent meer dan in 1997. Schreef de Neder landse staat vorig jaar voor 17 miljard gulden aan nieuwe obli gatieleningen uit, in 1998 kwam daar 40 miljard bij. Bedrijven brachten obligatieleningen ter waarde van 48 miljard naar de beurs. Daarvan kwam 17 mil jard voor rekening van Neder landse ondernemingen. Het aantal beursgenoteerde ef fecten steeg dit jaar met 255 naar 1810. Daarvan waren er 78 nieuwe aandelenfondsen (in clusief beleggingsfondsen), bij de overige 177 ging het om obli gatieleningen. ING was het meest verhandelde aandeel met een totale omzet van 183 miljard gulden, bijna 100 miljard meer dan in 1997. Koninklijke Olie deed het iets kalmer aan met 163.5 miljard gulden (1997: 106.6 miljard). De top tien be staat verder uit Aegon. Philips. ABN AMRO. Unilever. Ahold. Akzo Nobel. Baan Company en Elsevier. De Nieuwe Markt Amsterdam (NMAX) verwelkomde in het tweede jaar van haar bestaan acht nieuwe ondernemingen in de 'kraamkamer' van de grote beurs. De dertien verhandelde fondsen hadden een omzet van 4.65 miljard gulden De AEX Optiebeurs kwam uit op 50 miljoen opties, aanzien lijk meer nog dan in het vorige recordjaar 1997. ABN AMRO was, mede dankzij een splitsing van de aandelen (en de optie contracten), één van de meest verhandelde opties ter wereld met een aantal van 11.6 miljoen. De handel in agrarische con tracten op de termijnmarkt van Amsterdam Exchanges groeide fors dankzij de introductie van een aardappeloptie. De omzet in varkenscontracten, al een tijdje op afstand nummer twee na de aardappelhandel, daalde van 57.000 in 1997 naar 45.000. Al deze cijfers registreert Am sterdam Exchanges in dubbel telling: aan- en verkoop van een effect of contract in feite twee keer wordt geteld. Verder is er nog de buiten-beurshandel tus sen grote financiële partijen, die niet in de officiële cijfers voor komt. GPD zie ook pagina 7 Kaart voor Mitch ALKMAAR - De opbrengst van de Stichting Kerstkaart voor Mitch valt sterk tegen. Op de bankrekening van de stichting staat 1600 gulden. Het geld is bestemd voor de slachtoffers van de orkaan Mitch, die Mid den-Amerika teisterde. ANP ALLE PZC KANTOREN ZULLEN VANDAAG VANAF 16.00 UUR GESLOTEN ZIJN. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen (0118-484000) bellen en volgens de instructies van het antwoordapparaat handelen. Wij wensen u een prettige jaarwisseling en een voorspoedig 1999. Directie PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3