UWSE COURANT Borst beperkt volume walkmans Vier ontvoerde toeristen in Jemen omgekomen 4 WEKEN SP bezet complex uit protest tegen actie rijken T6° Heer dan kwart miljoen jongeren kampt met gehoorverlies door harde muziek Stormloop op zonvakanties Naar de knoppen Roofvogels slachtoffer Concessie Israël aan Syrië in ruil voor steun bij ontruimen Libanon Koning Hoessein volledig hersteld VOOR 16,00 JA, ik wil: Landbouwer uit Eede verongelukt )ij Eeklo Dertienjarige op reis in gestolen taxi Gelukkig ^sintrertuin Wijn van 900 241e jaargang no. 310 woensdag 30 december 1998 losse nummers 1,75 ZO 5 Wolkenvelden Veel bewolking en een kleine kans op een spat. Maximumtemperatuur rond 9 graden bij een vrij krachtige ZO-wind. PZC 11 t/m 16 fen onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Borst (Volksgezondheid) legt het vo- ume van walk- en discmans aan banden. Hiermee wil ze gehoor- schade bij jongeren voorkomen. Het geluid moet terug naar gemiddeld 10 decibel, schrijft de minister in een irief aan de Tweede Kamer. Nu ligt het toegestane niveau nog op circa 95 deci bel. Uit onderzoek van TNO onder 405 jon geren is gebleken dat de meeste gebrui kers hun apparatuur minder hard aan zetten dan werd gedacht. Toch hebben naar schatting 275.000 jongeren in Ne derland gehoorverlies als gevolg van onder meer het beluisteren van muziek via een hoofdtelefoon. Ongeveer 6,5 procent van de jongeren tussen 12 en 30 jaar, circa 260.000 in ge tal, heeft een klein gehoorverlies van drie decibel bij 4000 en 6000 Herz. Als zij niet naar harde muziek zouden luis teren zou dat verlies pas tien jaar later optreden als gevolg van het ouder wor den. Warenwet Naar schatting 15.000 jongeren hebben aan beide oren een gehoorverlies van 30 decibel of meer, aldus TNO. Zij hebben moeite om woorden met s- enf-klanken goed te onderscheiden. Borst overlegt, met het bedrijfsleven over een techni sche aanpassing van de walk- en disc mans waardoor grenzen aan het volu me kunnen worden gesteld. Zij wil in samenspraak met het bedrijfsleven ko men tot een lagere 'limietwaarde'. De strengere technische eisen kunnen ver volgens worden opgenomen in de Wa renwet. Daarnaast wil zij middelbare scholie ren via folders voorlichten over ge- hoorbeschadigingen door loeiharde muziek. Het TNO bepleit ook gerichte voorlichting om de knop van disc- of walkman niet op de maximum-sta nd te zetten. Eerder wees SIRE (ideële reclame) in spotjes op de tv op de gevaren van te luide walkmans. Dat bleek echter goeddeels aan dovemansoren gericht. Meer dan driekwart van de jongeren uit het TNO-onderzoek was er in het ge heel niet van op de hoogte. GPD/ANP De reisbureaus worden dezer dagen bestormd door klanten die voor komende zomer een zonvakantie willen boeken. Veel mensen zijn bang voor een nieuwe ver- regende zomer in eigen land. In het voorjaar zijn boomgaar den een lust voor het oog, maar ook nu, hartje winter, is er veel te zien in de ogenschijnlijk kale en levenloze boomgaarden. Het fruitteeltmuseum in Kapelle houdt vandaag een knoppen wandeling langs de ve- le boomgaarden in en y om Kapelle. Roofvogels zijn de laatste jaren in toenemende mate het mik punt van de mens. Meer dan voorheen worden ze slachtoffer van vergiftiging en worden ze afgeschoten. Ook worden meer roofvogels gekweekt uit hob byisme. Samenwerking tussen verschillende controlerende in stanties kan de bedreigingen te gengaan, zoals duidelijk wordt uit de resultaten van het project Roofvogelvervolging in Zeeuws-Vlaande- y feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; uit: 11,12,13, 15 en 16; zeeland: 17,18,19 en 21; sport: 23 en 25; buitenge bied: 27, 28, 29,30 en 31. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël overweegt twee dorpen op de bezette Syri sche Golan-hoogte te ontrui men. In ruil daarvoor vraagt het medewerking van Damascus bij een vreedzame terugtrekking van het Israëlische leger uit Zuid-Libanon. Met de uitvoering van het plan, dat op gezag van 'een belangrij ke bron in het veiligheidsappa raat' gisteren is onthuld in de Libanese pers, zou premier Ne tanyahu steun willen winnen onder gematigde Israëlische kiezers. De afgelopen maanden is de weerstand toegenomen te gen de voortdurende bezetting van een strook grensgebied in het uiterste zuiden van Liba non, die Israël aanduidt als 'vei ligheidszone'. Verdeeldheid Binnen de regering-Netanyahu heerst verdeeldheid over de toe komst van de zone, maar men is het erover eens dat de Hezbollah daar niet kan opereren zonder de steun van Iran en vooral van Syrië. De zone is ingesteld om Hezbollah te verhinderen van uit Zuid-Libabon Israël aan te vallen. Volgens de Libanese pers heb ben Frankrijk en Israël er mee ingestemd dat zij elk 1.000 leden opnemen van het Zuid-Libane- se Leger, de met Israël samen werkende plaatselijke militie. De militieleden worden door de regering in Beiroet beschouwd als collaborateurs. Dat zou hun veiligheid ernstig in gevaar brengen als ze na een Israëlische terugtrekking in Zuid-Libanon zouden blijven. Netanyahu zou de dorpen Maj- ROCHESTER - De Jordaanse koning Hoessein is gisteren ont slagen uit het ziekenhuis in het Amerikaanse Rochester waar hij sinds juli is behandeld aan lymfekanker. De broer van Hoessein, kroon prins Hassan, zei dat de vorst volledig is hersteld. Wel zal hij nog een aantal dagen aanster ken in Man-laad en vervolgens in Londen. Daarna keert hij naar Jordanië terug zei Hassan die optreedt als plaatsvervan ger van de koning. -4P dal Shams en Masa'ada, met een overwegend Druzische bevol king, willen teruggeven aan Sy rië. In ruil daarvoor zou Syrië ervoor moeten zorgen dat de Hezbollah het Israëlische leger een veilige aftocht garandeert uit Libanon en zich daarna ont houdt van aanvallen op Israë lisch grondgebied. Ook Frank rijk zou daarbij een grote rol spelen. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 J een abonnement, De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving h 96,50 Naam: Voorletters: m/v Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaal tneller 0800 0231231 De PZC 713214 000002 IEKLO - Bij een zwaar ver- eersongeval op de expressweg intwerpen-Knokke in Eeklo is [insdagmiddag een landbou- ler uit het Zeeuws-Vlaamse lede om het leven gekomen. )e man reed met een tractor met anhangwagen, geladen met outblokken, toen hij achter- an werd aangereden door een rachtauto, bestuurd door een lan uit het Oost-Vlaamse lamme. le tractor belandde na de aan- ijding in een sloot. De boer aakte klem onder zijn tractor, le brandweer van Eeklo moest ernbevrijden. Hij werd levens- ïvaarlijk gewond naar het leilig Hartziekenhuis in Eeklo ebracht. Daar bezweek hij eni- tijd later aan zijn verwondin- ?n. De bestuurder van de rachtauto zat beklemd in zijn luurcabine. Hij raakte licht ge- ond. (Advertentie) titie zo snel mogelijk met een wettelijke regeling moet komen die acties als in Vught onmoge lijk maakt. Volgens de SP dient de overheid in samenspraak met de buurt bewoners te kunnen bepalen waar een asielzoekerscentrum foto Mare Bolsius/ANP komt en waar niet. De partij vindt het onaanvaardbaar dat rijke mensen door het aankopen van gebouwen de opvang van asielzoekers denkt te kunnen frustreren. De negen vermogenden betaal den voor het gebouw 3,7 miljoen gulden. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) wilde in De Steffenberg ruim driehonderd asielzoekers on derbrengen. De Vughtenaren richtten de stichting De Elzen- roode op om daar een stokje voor te steken. De omwonenden vreesden dat hun villa's door de komst van een asielzoekerscen trum in waarde zouden dalen. De gemeente Vught gaat niet op zoek naar een andere opvang plek. Er is al een centrum met zeshonderd asielzoekers in de gemeente en dat vindt het ge meentebestuur voldoende. Bur gemeester De Graaf betreurt de aankoop, maar heeft geen mo gelijkheid om de zaak terug te draaien. Het COA vindt het jammer dat de locatie verloren is gegaan. „Het was een móóie plek ge weest", zegt een woordvoerster in een reactie. Ze wilde geen waardeoordeel over de actie van de kopers geven. Het is voor zo ver ze weet voor het eerst dat het COA op deze manier de voet wordt dwarsgezet. ANP DÜSSELDORF - Na vijf dagen en een rit van hon derden kilometers met een gestolen Mercedes-taxi ter waarde van 90.000 gulden is gisteren in Diis- - seldorf een I3-jarige au- - todief in de kraag gevat. De jongen bleek een reci divist. Hij stal al twee keer een vrachtwagen. Met een - daarvan, een grote diepla- der, reed de jongen in ok- - tober van Duitsland naar Ongeveer 30 leden van de SP bezetten gisteravond De Steffenberg in Vught van onze redactie binnenland VUGHT - Dertig leden van de Socialistische Partij uit de regio Den Bosch hebben gisteravond de Steffenberg in Vught bezet. Ze verklaarden de nacht te wil len doorbrengen in het gebouw Gisteren werd bekend dat het voormalige blindeninstituut is aangekocht door negen vermo gende inwoners van Vught om de komst van een asielzoekers centrum tegen te gaan. De SP protesteert met de actie 'tegen de ondergraving van het democratische besluitingspro- ces'. De bezetters vinden dat de overheid het gebouw moet vor deren. Er was gisteravond geen politie aanwezig. Voorzitter Marijnissen van de SP-fractie in de Tweede Kamer vindt dat staatssecretaris Cohen van Jus- Biarritz in Zuidwest- Frankrijk. Met de andere, een 40-tonner. richtte hij in mei bij een wilde ach tervolging door de politie voor tegen de 70.000 gul den schade aan. Bij zijn laatste avontuur verwisselde de jongen in Kleef de nummerplaten van de auto met de kente kenplaten die hij van een andere auto had ge schroefd. Het is niet bekend waar de jongen sinds de diefstal van de taxi de dag voor Kerstmis zoal is geweest. Hij is voorlopig in een kin dertehuis ondergebracht. De jongen was weggelo pen uit een psychiatrisch ziekenhuis waar hij als suïcidaal patiënt te boek stond, AP van onze redactie buitenland SANA - Vier ontvoerde toeris ten zijn gisteren in Jemen omge komen bij een bevrijdingsactie door veiligheidstroepen. De twaalf andere maandag gegij zelde toeristen werden bevrijd. De ordetroepen doodden tijdens de bestorming van het kampe ment ook twee of drie gijzelne mers, waaronder hoogstwaar schijnlijk de leider Emir Abul Hassan. Dit maakte een Jemeni- tische functionaris bekend. Eerder op de dag meldde Jemen Advertentie Onze eindejaarsknaller is de vlinder- of goudpalm. Nu voor het feestprijsje van 19,99. Zet deze Areca palm (ruim 1 mtr hoog) op een lichte plaats. KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS dat de vier doden Britten waren Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken meldde later dat drie Britten zijn omgeko men. De vierde dode is waar schijnlijk een Australiër. Bij de bestorming raakten voor zover bekend drie toeristen gewond; een Amerikaanse vrouw, een Brit en een Australiër. Ook zou den drie veiligheidsagenten en drie ontvoerders gewond zijn geraakt. Bin Laden De dertien gijzelnemers die de bestorming overleefden, zijn volgens Jemen allen gearres teerd. Over hun identiteit is nog niets bekend. Eerder zei een Je- menitische functionaris dat het om een fundamentalistische, anti-westerse beweging zou gaan. Deze aan de Jihad gelieer de organisatie - het Islamitische Leger van Aden - zou de vrijla ting eisen van een of twee van haar leiders en beëindiging van het handelsembargo tegen Irak. De Britse zender BBC meldde dat Jemen tot de snelle actie had besloten, omdat het zou gaan om fundamentalistische mos lims die onderdeel uitmaken van het netwerk rondom topter rorist Osama Bin Laden. Vol gens Jemen is de bestorming in gezet, nadat twee gijzelaars waren gedood. De zestien overwegend jonge toeristen werden maandag ont voerd in de zuidelijke provincie Abyan. De groep bestond uit twaalf Britten, twee Amerika nen en twee Australiërs. Ze reis den in een konvooi van vijf wa gens. Hun reisorganisatie Explore Worldwide liet gisteren weten dat zij de afgelopen twaalf jaar nooit problemen heeft onder vonden in het Arabische land. De reisleiding zegt het officiële Britse reisadvies tot op de letter te volgen. Het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag bespreekt vandaag of het geldende reisad vies voor Jemen wordt aange scherpt. Het is onbekend hoe veel landgenoten momenteel in het land verblijven, aldus Bui tenlandse Zaken. In het huidige reisadvies worden toeristische reizen naar de provincies Ma- 'rib, Al-Jawf, Saadah en het noordwesten van Shabwah ont raden. Voor de rest van het land gelden geen restricties. Het is de eerste keer dat ont voerde buitenlanders in Jëmen om het leven komen. Ontvoerin gen zijn in het straatarme land een beproefd middel om iets ge daan te krijgen van de zwakke overheid. Sinds 1993 zijn bijna honderd vijftig buitenlanders ontvoerd, onder wie vijf Neder landers. RTR/DPA/AFP/ANP JERUZALEM - De Israëlische premier Netanyahu is opnieuw in opspraak geraakt. Ditmaal gaat het om wijn die hij met zijn vrouw Sara dronk in een restau rant in New York. Netanyahu declareerde de fles van 900, tot woede van de jongerenbewe ging van de Arbeidspartij. Volgens de secretaris-generaal van de beweging, Adi Haddad. is het logisch dat de premier di ners niet zelf hoeft te betalen. Maar 900 gulden is te gek. Had dad stapt naar de rechter en eist dat Netanyahu de fles terugbe taalt aan de staat.AFP/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1