ROVINCIfllE ZEEUWSE COURANT Irak en VS voeren spanning op BiySFO Stelen van de baas groeiend probleem Snelle vogels stuk langzamer dan gedacht 4 WEKEN Zeeland moet alsnog 1,3 miljoen betalen voor offerte tunnel Groentehandel is woedend Grensarbeiders zijn het beu VOOR 16,00 Washington ontkent verlies vliegtuig Weer kleine zege Arsenal )VSE start >ureau voor ermiste iosovaren W mem Politie staakt wellicht samen met onderwijs Roemenen eten zich massaal ziek Meest droog Vrij veel bewolking, maar overwegend droog. Af en toe een beetje zon. Maxima rond 7 graden. !41e jaargang no. 309 jinsdag 29 december 1998 osse nummers 1,75 Containers of fossielen PAGINA 11 De handelaren in groente en fruit hebben de veilingorganisa tie The Greenery International voor de rechter gedaagd. Ze zijn woest over de tarieven die de organisatie hen in rekening wil brengen. De Greenery wordt verweten misbruik te maken van haar machtspositie en kleine handela- ren economisch buiten spel te zetten. Geen gelijkstelling van sociale regelingen, premies en wat daar verder maar aan hangt. Grensarbeiders voelen zich ge mangeld. Alle mooie woorden van Europarlementariërs, landsregeringen en nationale en regionale politici ten spijt is er nog nauwelijks iets van de grond geko- j g men voor grensarbeiders. taal 1.354.000 gulden betalen. Omdat een deel van de verschul digde rente nog omstreden is, kan dit bedrag ongeveer 37.000 gulden lager uitvallen. De adviseur van de provincie ontraadt hoger beroep tegen het arbitrale vonnis. Wel heeft hij gesuggereerd met de minister van Verkeer en Waterstaat ^e be zien of de extra rekenvergoe- ding bij het Rijk te declareren is. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 Voorde tweede keer in twee dagen heeft Arsenal in de Engelse Premierleague een 1-0-overwinmng behaald MarcOvermars werd net als tegen West Ham United de man van de wedstrijd. De Nederlander maakte tegen Charlton Athletic het enige doelpunt door een strafschop te benutten. Ploeggenoot Den nis Bergkamp viel met een blessure uit, Door de zege staat Arsenal derde en heeft het vier punten achter- "l Q stand op leider Aston Villa feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 11, 13,15 en 17; sport: 18 en 19. van onze redactie binnenland DEN IIAAG - Criminaliteit on der werknemers is een groot en groeiend probleem. Hoewel be trouwbare, representatieve cij fers grotendeels ontbreken, zijn door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie Zeeland moet andermaal diep in de buidel tasten. Na de scha devergoeding van 1,4 miljoen gulden aan accountantsbureau Roza (voor de niet hard te ma ken beschuldiging dat de ac countant medeverantwoorde lijk droeg in de zogenaamde rusthuizenaffaire) dient de pro vincie nu 1,3 miljoen gulden over te maken aan het Konsor- tium Westerschelde Oever Ver binding (KWOV). Dit Duitse consortium was een van de aannemerscombinaties die betrokken was bij de voor bereiding van de Westerschel- detunnel. Voor het werk dat de aannemers in het kader van de ze voorbereidingen verrichtten, was een vergoeding overeenge komen. De uitvoering is uitein delijk gegund aan de Kombina- tie Middelplaat Westerschelde. Twee jaar geleden diende KWOV een claim van 1 miljoen gulden plus rente in als aanvul lende rekenvergoeding voor verrichte werkzaamheden in verband met de aanbesteding. Geen besluit KWOV eiste betaling omdat op 1 januari 1995 nog geen defini tief besluit was genomen over de aanleg van de oeververbinding. De provincie heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat een aanvullende rekenvergoeding slechts zou hoeven te worden betaald als de tunnel onver hoopt niet door zou gaan, In een scheiclsrechtelijk vonnis heeft de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven de pro vincie evenwel in het ongelijk gesteld. De provincie moet in to- door Jessica Smeenk LONDEN - Slechtvalken die op hun prooi afduiken zijn de snelste vogels ter wereld, zo is uit onderzoek met radarapparatuur Slechtvalken zijn de snelste vogels. foto Koen Suyk/ANP gebleken. Zwitserse wetenschappers zeg gen dat uit precisiemetingen is gebleken dat de dieren in duikvlucht snelheden tot ongeveer 175 kilometer per uur bereiken. De onderzoekers van het Zwitserse orni thologische instituut gebruikten bij hun onderzoek dezelfde soort apparatuur als de politie die langs de weg snelheidsdui vels 'klokt'. De door de Zwitsers geregi streerde snelheid is aanzienlijk lager dan de 400 kilometer per uur die in sommige boeken over vogels wordt genoemd, maar onderzoeker dr. Matthias Kestenholz zegt dat die, net als de bij een aantal andere snelle vogels opgegeven maxima, zwaar overdreven is. De slechtvalk duikt met zo'n snelheid op zijn prooi neer dat de slachtof fers overlijden door de klap. ANP an onze redactie buitenland IAGDAD - Irak lijkt aan e sturen op een nieuwe ïonfrontatie met de Ame- ikanen en Britten. I )e Iraakse luchtafweer vuurde I isteren drie raketten af op J merikaanse vliegtuigen die in et noorden van het land toeza- en op naleving van het vlieg- erbod. De Amerikanen scho en terug. Daarbij vielen olgens de Irakezen zeker vier oden, allen soldaten, en zeven ewonden. ën woordvoerder van het raakse leger meldde dat waar- chijnlijk een 'vijandelijk' wes- ers vliegtuig is neergehaald, lm welk land het zou gaan, erd niet gezegd, maar volgens e zegsman zouden de Verenig- e Staten het incident niet heb- en gemeld om 'de piloot de ans te geven te infiltreren, als ij nog in leven is'. Iet Witte Huis heeft het bericht igengesproken. „Alle vliegtui- ?n zijn veilig teruggekeerd", Idus een woordvoerder. Presi dent Clinton zei dat de Verenig de Staten niet zullen terug schrikken voor het gebruik van nieuw geweld als Bagdad bij haar weigering blijft de verken ningsvluchten te respecteren. Rusland waarschuwde de VS indirect de spanningen in Irak niet verder op te voeren. Het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Moskou riep iedereen op zich te onthouden van acties die niet bijdragen aan de totstand koming van een sfeer die gun stig is voor een politieke oplos sing van de Iraakse kwestie. De Irakezen lieten de afgelopen dagen in klare taal weten dat zij de vliegverboden niet langer to lereren. De geallieerden stelden deze in na de Golfoorlog, om de Koerden in het noorden en de sjiieten in het zuiden te bescher men tegen aanvallen van het Iraakse leger. Bagdad heeft de no-flyzones, ten zuiden van de 33ste en ten noorden van de 36ste breedtegraad nooit er kend, maar liet de toestellen doorgaans ongemoeid. Zater dag zei de minister van Buiten landse Zaken dat zijn land de westerse vliegtuigen als legi tiem doelwit ziet voor de Iraak se luchtafweer. De spoedzitting van de Arabische Liga over de Amerikaans-Britse aanvallen op Irak, die voor morgen op het programma stond, is op verzoek van de golfstaten verschoven naar 24 januari. De golfstaten hadden verzocht de minister conferentie uit te stellen tot na het einde van de ïslamitisiche vastenmaand Ramadan, half ja nuari. In tegenstelling tot eerdere be lichten gaat Irak wel door met het olie-voor-voedselprogram ma van de Verenigde Naties. De Iraakse minister van Handel, Mohammed Mehd Salehzei dat Bagdad niet van plan is het sa menwerkingsprogramma te wijzigen of stop te zetten. De minister ontkende ook dat Bag dad het humanitaire VN-perso- neel wegstuurt. RTR/AFP/DPA 1 RISTINA - De Organisatie oor Veiligheid en Samenwer- ing in Europa (OVSE) heeft isteren een bureau opgericht I Dor het onderzoek naar ver- liste burgers in Kosovo. De or- anisatie heeft tot nu toe meer an zevenhonderd namen van ermiste personen, zowel Alba- ezen als Serviërs en leden van idere etnische groepen, gekre- :n. - e OVSE zal tweeduizend in- mationale waarnemers naar osovo sturen, die toezicht oeten houden op de wapen- ilstand die de Joegoslavische resident Milosevic en de Ame- kaanse gezant Holbrooke in ctober sloten. )lgens een communiqué van de ganisatie zijn tot nu toe vooral lingers verdwenen in de regio's renica en Malisevo in het cen- um en Decani in het westen inde provincie, ïrvische politietroepen en et- sch-Albanese guerrillastrij- ;rs van het Kosovo Bevrij- ingsleger U£K hielden zich steren aan de gevechtspauze e de Amerikaanse OVSE-be- liddelaar William Walker zon- ag bewerkstelligde. De strijd md Podujevo ten noorden van t provinciehoofdstad Pristina ostte sinds donderdag zeker 15 ensen het leven. AFP/AP Advertentie Onze door de Nationale Oliebollentest bekroonde oliebollen Rijkelijk gevuld met krenten en rozijnen. 10 stuks Auto's verstoppen de straten in Bagdad, waar het normale leven terugkeert na het einde van de bombardementen door de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. foto Ramzi Haidar/EPA AMSTERDAM - De politiebon den gaan in januari wellicht te gelijk met de onderwijsbonden van FNV en CNV staken. De Ne derlandse Politiebond en de Al gemene Christelijke Politie bond moeten nog wel eerst hun leden raadplegen. De bonden braken vorige week het CAO-overleg met minister Peper van Binnenlandse Zaken af omdat zij het loonbod van 2 procent veel te laag vinden. Ruim een week eerder stapten de onderwijsbonden om dezelf de reden boos uit het overleg met minister Hermans van On derwijs. Daarop volgde een eerste actie, die half januari mogelijk een vervolg krijgt. „De samenwerking is bedoeld om de druk op de overheid op te voeren", zegt voorzitter H. van Duijn van de NPB. De politie bonden hebben Peper tot 4 ja nuari de tijd gegeven met een beter voorstel te komen. ANP van onze redactie buitenland BOEKAREST - De eerstehulpposten in de Roemeense ziekenhuizen zitten overvol met mensen die tijdens de kerstdagen te veel heb ben gegeten. Dat meldde de krant Libertatea gisteren. Sinds kerstavond belden alleen al in Boekarest 3.500 mensen een ambulance; elders in het land hadden nog eens duizenden mensen klachten na een overvloedig diner. De zieken huizen bereiden zich voor op de komst van nog meer veelvraten, aangezien het vele eten tradi tioneel tot nieuwjaarsdag aanhoudt. De problemen lopen uiteen van eenvoudige buikpijn tot kapotte levers. De Roemeense te levisie toonde beelden van wachtkamers die overvol zaten met mensen die van de pijn hun buik vasthielden De gemiddelde levensstandaard in Roemenië is laag. Maar voor Kerstmis leggen de Roeme nen geld opzij. Ze eten dan 'sarmale' - gekruid vlees. Ze spoelen de maaltijd weg met een prui- menbitter, of met wodka. AP Leder enkelbootee in zwan 40 46 Geldig t/m 2 januari 1999 MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) er sterke aanwijzingen voor de ze tendens. Die doet zich bij de overheid én bij het bedrijfsleven voor. Het gaat onder meer om vergrijpen als diefstal, fraude en corruptie. Dat staat in een rapport over criminaliteit van werknemers dat is gemaakt in opdracht van het ministerie van Justitie. Het Rijk, de beroepsorganisaties, vakbonden en het bedrijfsleven werken inmiddels samen in het Nationaal Platform Criminali teitsbeheersing om het pro bleem aan te pakken. Het ministerie liet de afgelopen twee jaar onderzoeken verrich ten in de detailhandel, de distri butiebranché en de ziekenhuis sector. Hoewel de onderzoeken niet representatief zijn, geven ze volgens Justitie toch een goede indicatie. Onzichtbaar Het fenomeen blijft voor een groot deel onzichtbaar, denken de onderzoekers. Dat komt om dat lang niet altijd duidelijk is of er sprake is van 'interne cri minaliteit'. Het is bijvoorbeeld vaak de vraag of iets gestolen is door een werknemer of door een buitenstaander. En als de zaak al duidelijk is dan wordt het vergrijp lang niet altijd aan de bedrijfsleiding of aan de politie gemeld. Werknemers schrikken er voor terug 'om een collega te verlinken'. Ook bedrijven zelf staan niet te springen om met gegevens naar buiten te komen. Ze zijn volgens de onderzoekers bang voor een slecht imago of verlies van de concurrentieposi tie. De criminaliteit wordt niet al leen ingegeven door economi sche motieven. Werknemers gaan ook het verkeerde pad op uit gemakzucht (hoofdpijnpil len uit de bedrijfsvoorraad ha len), om de kick of de verleiding, of uit onvrede met de arbeids omstandigheden. Kleine spul len zijn het meest in trek als buit, maar ook zaken van wei nig waarde. Werkgeversorganisatie VNO- NCW spreekt van een trieste ontwikkeling. „Maar de resul taten verbazen ons niet", zegt een woordvoerder. Onderzoek van VNO-NCW begin 1998 le verde soortgelijke conclusies op, alleen dan geïllustreerd met cijfers. Meer dan de helft van de middelgrote bedrijven kampte de laatste drie jaar met crimina liteit van eigen medewerkers. Ondernemingen lijden jaarlijks 700 tot 800 miljoen gulden scha de door criminaliteit, aldus de werkgeversorganisatie. VNO- NCW gaf in november een boek je uit met 'tips om boeven de baas te blijven'. ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1