PROVINi SE COURANT Leger paraat bij eeuwwisseling Duitse bondskanselier dreigt met crisis Ven voor Kent! Politie ontruimt gekraakt sloopcomplex in Utrecht KQnAtar Isintratuin Paniek in Cambodja na storten gifafval bij Sihanoukville KNALPRliZIN M Geweld Kosovo Raket Israël doodt gezin Millenniumprobleem kan leiden tot verstoring openbare orde Meridor wil premierschap Israël Taakstraf voor ambtenaar met kinderporno Vanaf 28 december kortingen tot 50% op alle kerstartikelen. Karikatuur van Goya 11 Kerst wordt met licht begroet Dijkstal wordt misselijk van Jerry Springers GESLOTEN 81 o° ZW 5 4 Veelal grijs Veel bewolking en soms wat regen of motregen. Temperatuur 8 graden. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. 241e jaargang no. 305 woensdag 23 december 1998 losse nummers 1,75 PZC Administratie- en Belastingadviesburo Veerseweg 5, 4332 BA Middelburg Wenst u r prettige kerstdagen en een voorspoedig 1999. DEN HAAG - Een 39-jarige ex- ambtenaar van het ministerie ran Justitie is gisteren door de rechtbank in Den Haag veroor deeld tot 180 uur dienstverle ning wegens het in bezit hebben ran kinderporno. Tegen hem iras 240 uur geëist. Na aftrek wegens voorarrest komt de straf uit op 172 uur. De rechtbank achtte bewezen dat de man de porno eenmalig in voorraad had, nadat op aanwij- nng van een collega-systeem beheerder 234 van dergelijke plaatjes in computerbestanden van de man werden gevonden. Justitie ontsloeg de ambtenaar op staande voet. Die zei eerder dat hij lukraak erotische plaat jes van Internet binnenhaalde vervolgens kinderporno weerweg te gooien. Doordeom- vang van zijn collectie was hij er niet aan toegekomen alle kinderporno te wissen. ANP jpRISTINA - De Servische poli- jtie heeft gisteren bij Pec, ten westen van de Kosovaarse hoofdstad Pristina, een 'groep terroristen' opgepakt en daarbij één van hen doodgeschoten. Guerrillastrijders van het Kos- pvo Bevrijdingsleger (U£K) Waarschuwden voor totale oor- log, tenzij de Servische politie zich terugtrekt uit centrale de en van de provincie. AP (lAALBEK - Bij een bombarde- pent van de Israëlische lucht macht in Libanon zijn gisteren vrouw en haar zes kinderen pm het leven gekomen. Het Isra leger betuigde spijt over incident. De doden vielen een luchtaanval op stel van de Hezbollah-militie pij de aanval kwam ook een Bezbollah-strijder om het le ren. De omgekomen kinderen waren tussen de 2 en 11 jaar oud. ouders werkten op een in het dorp Nabi Sheet door een raket werd getrof De vader en een ander kind gewond. Het was het aantal burgerslachtof- dit jaar in de oorlog tussen lël en Libanese guenilla's. sbollah vecht tegen Israël ïwege de aanwezigheid van Israëlische leger in het zui- van Libanon. AP/RTR Krakers hebben zich verschanst in woningen in de Utrechtse wijk Lombok, voordat die door de politie werden ontruimd. foto Jasper Juinen/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De politie heeft gisteravond een sloop complex van zeventig woningen in de Utrechtse wijk Lombok ontruimd, nadat een groep krakers het sinds maandag bezet hield. Er zijn elf krakers gearresteerd: acht mannen en drie vrouwen. Zij weigeren zich bekend te maken. De kra kers verzetten zich niet tegen hun arrestatie. Bij aanvang van de ontruiming hield de politie er re kening mee dat zo'n vijftig krakers in de panden zou den zitten. Het zou om dezelfde groep gaan die maan dagavond een feest van De Nederlandsche Bank in Utrecht had verstoord. In totaal zijn honderd agenten ingezet. Alle straten rond het sloopcomplex werden afgezet. Er deden zich geen ernstige ongeregeldheden voor en niemand raakte gewond. De kraakactie was een protest tegen de sloop van in totaal 146 goedkope woningen in twee grote woon blokken in Lombok. Een woningcoöperatie gaat er duurdere huur- en koopwoningen bouwen. ANP door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - De Duitse bonds kanselier Schroder heeft zijn Groenen-minister van Milieu Trittin gisteren gewaarschuwd dat hij het voortbestaan van de rood-groene coalitie met zijn 'eigenmachtig optreden' op het spel zet. Schröders onverholen dreiging met een kabinetscrisis kwam nadat Trittin het conflict bin nen de regei'ing over de kern- (Advertentie) energie opnieuw had aange scherpt door zonder overleg twee adviescommissies te ont binden. De regeringspartijen SPD en de Groenen zitten el kaar sinds vorige week in de ha ren over de sluiting van de ne gentien kerncentrales. Het conflict escaleerde gisteren verder doordat Trittin besloot de twee adviescommissies te ontbinden omdat er te veel voorstanders van kernenergie in zouden zitten. Hij wil de com missies volgende maand met nieuwe leden - tegenstanders van kernenergie - bemannen. Het verwijt dat hij eigenmach tig was opgetreden, wees Trittin van de hand. „Zoiets behoort tot mijn competentie", zei hij giste ren. Trittins solo volgde op twee acties van Schroder, waarmee hij zijn minister, die formeel de eerstverantwoordelijke is voor het energiebeleid, voor het blok heeft gezet. Schroder had Trit tin vorige week niet uitgeno digd voor overleg met de mana gers van de vier belangrijkste exploitanten van kerncentrales. Twee dagen later had hij Trittin gedwongen een wetsvoorstel in te trekken dat de exploitatie van de centrales zou bemoeilijken. Trittin wilde met name een punt zetten achter het verrijken van Duits kernafval door fabrieken in Frankrijk en Engeland. Schroder en de energiebedrij ven vreesden processen wegens contractbreuk en daardoor enorme schadeclaims. Schrö ders optreden werd door som mige Groenen toen al gezien als een 'oorlogsverklaring'. Het conflict over de kernenergie is in het regeerakkoord voorge programmeerd. Beide coalitie partners zijn het eens over een 'einde van het atoomtijdperk', maar niet over het tempo van de sluiting van de centrales. Om schadeclaims te voorkomen voorziet het regeerakkoord in onderhandelingen met de ex ploitanten over een vrijwillige sluiting. Schroder wil hen daar voor ruim de tijd geven. De Groenen willen de eerste cen trales nog deze kabinetsperiode van het net afvoeren. GPD Advertentie (Advertentie) TWEEDE KERSTDAG Allemaal naar het wonder schone stadje Veere! Bezoek 'de grote waxjassen-show' van atelier 'de Schapekop' ZIE ONZE ADVERTENTIE IN DE(ZE) KRANT VAN MORGEN door Jaap Nuijten APELDOORN - De Ne derlandse legertop heeft alle militairen dringend geadviseerd tijdens de eeuwwisseling geen verlof op te nemen. Van een alge hele mobilisatie van de krijgsmacht is vooralsnog geen sprake. De oproep vloeit voort uit een brief van het ministerie van Binnenlandse Zaken aan De fensie en de politie- en brand- weertop. Daarin stelt minister Van Boxtel van Grote Steden- en Integratiebeleid dat het mil lenniumprobleem mogelijk risi co's voor de openbare orde met zich meebrengt. Omdat er een serieuze kans bestaat dat bij ca lamiteiten een beroep gedaan moet worden op het leger, heeft Defensie haar personeel nu al geadviseerd eind december 1999 en begin januari 2000 geen verlof op te nemen. „Daarmee wordt voorkomen dat er een si tuatie ontstaat waarbij verlo ven moeten worden ingetrok ken", zegt woordvoerder J. van de Laarschot van Defensie. De oproep van Defensie geldt volgens de woordvoerder 'in principe' voor al het burger- en militair personeel (77.000). „Maar dat betekent natuurlijk niet dat ook al deze mensen daadwerkelijk zullen worden ingezet." Voor zover bekend is een dergelijk advies nog nooit eerder door Defensie uitgevaar digd. Prioriteit In verband met de millennium- problematiek geeft de legertop de allerhoogste prioriteit aan het millenniumbestendig ma ken van alle cruciale maat schappelijke diensten binnen eigen gelederen. Daaronder val len de grensbewaking en poli tietaken, luchtverkeersbegelei- ding, transport- en medische systemen, communicatie en in lichtingensystemen. De inven tarisatie van de te verwachten problemen is afgerond. De militaire vakorganisaties hebben geen probleem met het dringende advies aan hun leden geen verlof op te nemen. Volgens woordvoerder F. Lardenoye van de Algemene Federatie Militair Personeel (AFMP) is het 'begrij pelijk' van de legertop. „Of het nu om aardappel rooien gaat of zandzakken leggen bij hoogwa ter, als er zich noodgevallen voordoen, dan is het leger klaar voor de verlening van bijstand. En dat geldt ook voor het mil lenniumprobleem." GPD (Advertentie) Wij zijn vandaag open tot 22.00 uur! Morgen zijn we geopend van 7.00 - 17.00 uur! 1 Maandag 28 december starten we met onze bekende eindejaarskortingsactie. We geven ook dit jaar maar liefst 40% korting op alle kerstartikelen. Leuk verdiend zo aan het eind van het jaar. vj KOUDEKERKE Vlissmgsestraat Tussen Koudekerke HET GROENE WARENHUIS en Vlissingen). Tel. 0118-551623 Van 28 december t/m 5 januari. GOES NIEUWE RI|KSWEG 20. 0113 215395. RENESSE. LAÓNE 20. 0111-461031. OOSTBURG. NIEUVEITWEG 56. 0117 452229 De 51-jarige ex-minister Dan Meridor heeft giste ren zijn lidmaatschap van de Likoedpartij opgezegd en zich kandidaat gesteld voor het premierschap van Israël. Meridor is niet de enige nu na de val van het kabinet-Netanyahu verschillende partijleden de premier afvallen en zich opmaken voor de politieke PL strijd. Het Paleis voor Schone Kunsten in Lille toont tot half maart vol gend jaar zestig schilderijen en grafiek van de Spaanse schilder Francisco Goya. Goya - in zijn werk soms de evenknie van Rembrandt - is een samenvatter en een vooruitwijzen De manier, waarop de tentoonstelling in Lille is aangepakt, maakt van Goya soms een karika tuur. Desondanks blijft er veel te genieten. Steeds meer Nederlan ders volgen het voorbeeld uit de Verenigde Staten door rond de kerstdagen huis en tuin op te fleuren met allerlei, als het even kan fel verlichte, objec ten Ook Zeeuwse woon wijken raken in de laatste weken van het jaar in de ban van aller hande lichtcrea- 1 PI ties. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9, 10,11,12,13 en 14; zeeland: 15,16,17 en 19; sport: 23, 24,25 en 27 van onze redactie buitenland SIHANOUKVILLE - Bijna 50.000 Cambodjanen zijn de af gelopen dagen op de vlucht ge slagen nadat werd ontdekt dat een Taiwanees bedrijf bij de ha venstad Sihanoukville giftig af val had gestort. Alleen al in de chaos op de wegen zijn zeker vier mensen om het leven geko men, meldden de autoriteiten. De Nederlandse pater Johan Visser, de projectleider scholen bouw in Sihanoukville van de actie Zeeland helpt Cambodja, meldt dat de angst voor het gif is omgeslagen in een 'massapsy chose'. Bewoners van arme wij ken hebben het afval gebruikt DEN HAAG - VVD-fractie- voorzitter Dijkstal pleit voor een gedragscode van makers van televisieprogramma's waarin zij afspreken niet langer op tv 'lief en leed' te exploiteren, zoals dat bijvoorbeeld in de Amerikaanse talkshow van Jer ry Springer gebeurt. In een interview zegt Dijkstal 'misselijk' te worden van 'de Nederlandse Jerry Springers'. Dijkstal verwees onder meer naar het programma Seks voor de Buch. Volgens de WD-frac- tievoorzitter wordt het hoog tijd dat Nederlandse televisiema kers tot een gedragscode komen waarin zij vastleggen 'zich niet aan dergelijke ellende te bezon digen'. ANP (Advertentie) MIDOELBURG/GOES 2e kerstdas vanaf 28 december voor allerlei doeleinden. Pater Visser: „Zelfs het plastic waarin het was verpakt werd gebruikt. Als kleding!" De lokale autori teiten zeggen dat met het afval woningen werden opgelapt. „Sommigen gebruikten het, ge mengd met cement, om een vloer te leggen, omdat stenen duur zijn", aldus Visser. Velen gooiden het spul in het water toen zij hoorden dat het gevaar lijk was. In de algemene chaos die ont stond vluchtten veel mensen de stad uit. Sihanoukville ligt tien kilometer van de plaats waar het afval werd gedumpt. Het af gelopen weekeinde vielen bij protesten tegen de afvallozing in Sihanoukville ten minste één dode en enkele gewonden. De autoriteiten zorgden giste ren voor nieuwe onrust met de mededeling dat het afval, dat volgens hen giftige stoffen als lood, zink en kwik bevat, moge lijk in het drinkwater is terecht gekomen. De dood van twee mensen lijkt met besmetting te maken te hebben. Het afval is afkomstig van de Taiwanese petrochemische gi gant Formosa Plastics. Het Tai wanese bedrijf zou voor bijna zes miljoen gulden aan steek penningen hebben betaald om het gif te mogen lozen. In ver band met de omkoping werden bij de plaatselijke douane, ha venautoriteiten en politie dertig mensen ontslagen. Gisteren bleven de meeste scho len in Sihanoukville dicht. Ook regeringsinstellingen hielden de deuren gesloten en de be langrijkste haven van het land lag plat. Bij pater Visser lieten tien van de tachtig leerlingen verstek gaan. Visser verwacht niet, dat de huidige chaos in Cambodja veel effect zal hebben op de actie Zeeland helpt Cam bodja. De bouw van de eerste van vijf scholen gaat gewoon door. RTR (Advertentie) De PZC 713214 000002 ■HHHHM Hl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1