COURANT egering-Netanyahu struikelt Rillerig? Nederland ontspringt dans bij sancties bananenoorlog VS-EU Men voor Kent! Gerard Reve commandeur Gladheid oorzaak kettingbotsing met vier gewonden 12: \aël moet vervroegd naar de stembus na val van kabinet Elitekorps Irak ontloopt raketten fnton Geesink genoemd i corruptiezaak IOC CDA komt critici tegemoet [.ucent verkoopt nobiele telefonie jan Motorola Kies voor Echinaforce van Vogel! Vogel helpt. Zes gewonden bij treinongeval Opheusden Zidane wint Gouden Bal Zicht op natuurherstel KQüMar DELSCHER PZC R199 e lieJ ZW 3 |en toe regen bewolking met vooral in de ochtend jen met regen. Matige sstenwind. Maxima rond 7 graden. ■e jaargang no. 304 |sdag 22 december 1998 nummers 1,75 PZC pagina 11 t/m 16 den.L ijns- |Ad Bloemendaal AVIV - Israël gaat •oegd naar de stem- I Het Israëlische parle- jnt, de Knesset, aan- rdde gisteravond een flie van de oppositie jover met 81 tegen der- |stenimen. rvroeging van de verkle ien betekent vrijwel zeker phorting van het Wye-ak- 1, dat premier Netanyahu ;e Palestijnse leider Arafat in oktober ondertekende. Vol gens de overeenkomst zou Israël dei'tien procent van de westelij ke oever van de Jordaan aan de Palestijnen overdragen, in ruil voor veiligheidsgaranties. De meerderheid voor de motie voor vervroegde verkiezingen was onverwacht groot. Een groot aantal leden van de Li- koed, onder wie premier Ne tanyahu zelf, steunde haar. Kort voor de cruciale stemming riep de premier de oppositie nog op samen een regering van natio nale eenheid te vormen. Hij stel de voor de zitting 72 uur te ver dagen om in een commissie te BURG - Sportcoryfee An- Geesink is in opspraak aakt vanwege de corruptie bij het Internationaal jmpisch Comité (IOC). Het Etse weekblad Der Spiegel Bdde gisteren dat de Neder- [dse IOC'er bij het schandaal rokken zou zijn. Zwitserse IOC-lid Hodler 1de vorige week dat sommi- in zijn collega's zich laten >pen bij de toewijzing van ipische Spelen aan de kan- iaat-steden. Voorzitter laranch beloofde daarop lul|ionderzoek. Hieruit zou vol- Der Spiegel blijken dat ;ink, met vijf andere IOC- m, in de fout ging bij het ijzen van Salt Lake City Olympische winterstad van )2 Geesink: „Ik heb geen aangenomen van Salt Lake de inonze redactie binnenland RECHT - Het CDA gaat zich e komende maanden beraden leen andere opener procedure por de benoeming van een porzitter en een onafhankelij- EW YORK - Het Amerikaanse rijf Lucent verkoopt zijn be ngen in mobiele telefonie aan lektronicagigant Motorola. let gaat om het aandeel van Lu- nt in de ontbonden gezamen- ke onderneming met Philips, nalisten schatten dat de ver- opprijs tussen 188 en 376 iljoen ligt. KRF (Advertentie) Homeopathisch geneesmiddel bij griep en verkoudheid. Lees voor het gebruik de aanwijzingen op de verpakking. (Advertentie) RECTIFICATIE In de nummers voor het maken van afspraken in het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee is een fout geslopen. De juiste nummers zijn als volgt: Röntgenafdeling 0111 -418229 Polikliniek 0111-418795 Het algemene nummer blijft 0111-430000 OOSTERSCHELDEZIEKENHUIZEN 's-Gravenpolderseweg 114, postbus 106, 4460 BB Goes Telefoon 0113-234000 kunnen onderhandelen over de vorming van een eenheidskabi net. Maar oppositieleider Barak maakte onmiddellijk duidelijk dat hij hierin niets zag. Netanyahu's Knessetrede, eer der op de avond, had al veel weg had van een verkiezingstoe spraak. vele malen verstoord door inteiTupties. Toen het geschreeuw het stadi um van pandemonium begon te naderen, gelastte Knesset- voorzitter Tichon een pauze van tien minuten. „Ik zal de Oslo akkoorden niet verscheuren", zei Netanyahu aan het begin van zijn speech, maar onmid dellijk daarna opende hij een ti rade tegen de Palestijnen, die zich niet zouden houden aan het Wye-akkoord. Israël, zei Ne tanyahu, heeft alle bepalingen nauwkeurig uitgevoerd maar kan niet verder als de Palestij nen weigeren gehoor te geven aan de Israëlische eisen voor het verder uitvoeren van de over eenkomst. Netanyahu eist on der andere dat de Palestijnen verklaren dat ze niet zonder Is raëlische toestemming hun ei gen staat uitroepen. In de steek Oppositieleider en oud-stafchef Barak van de Arbeiderspartij pakte premier Netanyahu giste ren flink aan toen bleek dat een groot deel van de Likoed-fractie zijn motie steunde. „Wat is dit voor een leider, die in de steek wordt gelaten door zijn eigen aanhang?" vroeg hij. Volgens Barak is Netanyahu nooit van plan geweest de Oslo akkoorden uit te voeren, ook al beweert deze het tegendeel. „Overeenkomsten moeten wor den nagekomen", zei Barak. „Het vertrouwen met de Pales tijnen moet worden hersteld. Deze regering heeft een vredes proces opgegeven waarvoor het zelf heeft getekend." GPD zie ook pagina 2 City of welke andere kandi daat-organisator dan ook." Voorzitter J. van der Reijden van het Nationaal Olympisch Comité kwam gisteravond voor Geesink op. „Ik heb tot nu toe geen enkele aanleiding om aan Anton te twijfelen", aldus Van der Reijden. Anton Geesink heeft vöör 1995, toen in Boedapest de keuze van de overgrote meerderheid der IOC-leden op Salt Lake City viel, bezoeken gebracht aan Salt Lake City. Hij was destijds lid van de Evaluatie Commissie, die voor het IOC de verschillen de kandidaten toetste. Ook IOC-lid Hein Verbruggen en voormalig NOC-voorzitter Henk Vonhoff schoten Geesink gisteravond te hulp. Verbrug gen: „Ik ben er absoluut van overtuigd dat Geesink hier niets mee te maken heeft.ANP/GPD Een brandweerman onderzoekt de schade aan de trein. foto Rafael Drent/ANP ker optreden van provinciale af delingen. Partijvoorzitter Helgers zei gis teren dat Marnix van Rij, die hem eind februari opvolgt, de komende maanden met alle pro vinciale voorzitters spreekt over de manier waarop de ver schillende afdelingen 'hun re gionale identiteit verder kun nen invullen'. De afgelopen maanden ont stond in het CDA veel rumoer, nadat bekend werd dat CDA- fracti e voorzitter De Hoop Scheffer een veto zou hebben uitgesproken tegen de Brabant se gedeputeerde Van Geel als mogelijke partijvoorzitter. Kort na het rumoer over de voorzitterskwestie lieten de af delingen Limburg, Brabant en Gelderland weten autonomer van het landelijk CDA te willen opereren. ANP van onze redactie binnenland OPHEUSDEN - Bij een botsing tussen een vrachtauto en een trein zijn gisteren in Opheusden zes gewonden gevallen. Het ongeluk had plaats op een onbewaakte overweg. De dieseltrein, op weg naar Tiel, klapte op de vrachtauto, die een containerbak met puin vervoerde. De machinist zag de aan rijding aankomen, schakelde over op het zogenoemde snelle remsysteem en rende naar achtei-en. Slootje „Dat heeft zijn leven gered, want anders was hij zo plat als een dubbeltje geweest", aldus een duidelijk geschrokken A van El- dik, die het ongeval zag gebeuren. De politie vermoedt dat de 26-jarige vrachtautobestuurder niet goed heeft op gelet bij het oversteken van de spoorweg overgang. De vrachtwagen werd van ach teren door de trein geschampt, draaide om zijn as en kwam in een slootje terecht. De chauffeur werd met nekklachten naar het ziekenhuis vervoerd. De 18-jarige bijrij der raakte licht gewond. In de trein zaten slechts twaalf passagiers. Vier daarvan raakten gewond en werden vervoerd naar ziekenhuizen in de omgeving. Na behan deling konden zij weer naar huis. GPD van onze redactie economie WASHINGTON - Nederland en Denemarken worden niet ge troffen door de hogere import tarieven die de Verenigde Sta ten willen heffen op enkele producten uit de Europese Unie. Dit blijkt uit de sanctielijst die Washington gisteren vrijgaf. De VS stellen de hogere import tarieven, tot wel 100 procent, in als sanctie tegen het bananen- importbeleid van de EU. Dat zou volgens Washington de 'dol larbananen' discrimineren, die afkomstig zijn van door de Amerikaanse multinationals Dole en Chiquita beheerde plantages in Midden-Amerika. Het Europese bananenregime bevoordeelt daarentegen de ba nanen die worden gehaald uit voormalige Franse en Britse ko loniën, aldus Washington. Vol gens het Amerikaanse ministe rie van Handel zijn Nederland en Denemarken uitgezonderd van de handelssancties, omdat zij zich een fervent tegenstander van onze redactie binnenland DEN HAAG - Schrijver Gerard Reve is benoemd tot Comman deur in de Orde van de Neder landse Leeuw. Deze hoge ko ninklijke onderscheiding wordt zelden toegekend. De 'volks schrijver' valt de eer te beurt vanwege zijn 75e verjaardag, vorige week maandag. Reve kreeg de onderscheiding gisteren in Den Haag uitgereikt door minister Peper van Bin nenlandse Zaken en staatsse cretaris Van der Ploeg van Cul tuur. Dankbaar en ontroerd onder ging Reve, in gezelschap van zijn levensgezel Joop Schaft huizen, de korte plechtigheid in het Uitgevershuis. Peper, een vriend en bewonderaar van Re ve werd met drie ferme zoenen bedankt, nadat hij de schrijver de versierselen had omgehan gen. „In de eerste plaats dank ik Ha re Majesteit de Koningin. God behoede haar in gezondheid", begon de schrijver zijn dank woord. Reve had in verband met zijn leeftijd een mededeling en een aanbeveling voor zijn toe hoorders: „De mens is gegeven zestig jaren. Zo is hij sterk hij wordt zeventig jaren. Daarna rest slechts verdriet." En: „Je moet arbeiden zolang het dag is want er komt een nacht dat je met meer kunt werken." Het enige dat Reve volgens zijn zeggen nog niet gedaan heeft is een boek schrijven waarin niets verzwegen wordt. „Bepaalde vreselijke dingen heb ik niet durven opschrijven. Wij gaan KespCCt moedig voorwaarts, maai- waar heen?" ANP hebben getoond van het Brus selse importbeleid. Nederland is hier verheugd over. Op de sanctielijst komen zowel kaarsen, papierproducten, lin nengoed, lithografieën als elek- tro-artikelen voor. De omvang van de export van deze produc ten zou volgens het Amerikaan se ministerie van Handel enkele honderden miljoenen dollars bedragen. Wijn en champagne, waar in de VS veel vraag naar is, blijven buiten schot. Ook bananen staan niet op de lijst. Het minis terie van Handel sloot niet uit dat er nog meer producten aan de lijst worden toegevoegd. Gerard Reve wordt door minister Peper (1) gefeliciteerd, terwijl staatssecretaris Van der Ploeg (r) druk bezig is met het omhangen van de onderscheiding. fotoToussaint Kluiters/ANP Het bijna verlaten vliegdek van de Britse oorlogsbodem HMS Invincible, dat op weg is naar de Perzische Golf om de Ameri kaans-Britse strijdkrachten bij te staan in het conflict met Irak. De Verenigde Staten gaven gisteren toe dat delen van de Republikeinse Garde - de elitetroepen van Saddam - zich kort voor de Amerikaanse aanvallen op hun ka- zernes uit de voeten hadden gemaakt. Na de wereldtitel met de Franse nationale ploeg heeft Zinedine Zidane ook de Gouden Bal ge wonnen. De middenvelder van Juventus werd gekozen tot bes te voetballer van Europa. Zida ne bleef Suker en Ronaldo voor. Dennis Bergkamp en Edgar Davids deelden O C de achtste plaats. 4» Er begint zicht te komen op de aanpak van het natuurherstel langs de Westerschelde. Begin volgend jaar worden plannen gepresenteerd voor de eerste concrete projecten. Het gaat dan om de inrichting van inlaagachtige gebieden in Rammekenshoek bij Ritthem en de Margarethapol- O "7 der bij Temeuzen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12,13, 15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; buiten gebied: 27, 29, 30 en 31 door Luc Oggel GOES - Bij een gecompliceerd ongeluk maandagochtend op Rijksweg A58 vlakbij Lewedorp zijn vier mensen gewond geraakt en zeven auto's bescha digd. Het ongeval werd veroor zaakt door plaatselijke glad heid. De vier gewonden werden over gebracht naar ziekenhuizen in Goes en Vlissingen. Twee van hen zaten bekneld en moesten door de brandweer en personeel van de ambulancedienst uit hun voertuig gehaald worden. Een gewonde kon na onderzoek weer naar huis. De drie anderen moeten in het ziekenhuis blij ven. De problemen begonnen om streeks half acht nadat een 39- jarige automobilist uit Vlissin gen een 48-jarige bestuurder uit Biggekerke had ingehaald. Bij het terug sturen naar de rechter rijbaan verloor hij door de glad heid de macht over het stuur. Hij raakte in een slip en kwam in de linkerberm tot stilstand. Een 28-jarige vrouw uit Vlissin gen botste vervolgens tegen de achterzijde van de auto van de man uit Biggekerke. Een 31-ja- rige wegwerker uit Goes schoot vanaf de andere rijbaan de vrouw uit Vlissingen te hulp, maar werd daarbij aangereden door een 29-jarige inwoner van Vlissingen die ook de auto van de vrouw raakte. Een 27-jarige automobilist uit Vlissingen, die de aanrijdingen wilde ontwijken door van de linker- naar de reehterrijstrook te rijden, werd vervolgens van achteren aangereden door een vrouw uit Middelburg. Een 50- jarige inwoner van Westkapelle wilde ook via de linkerrijstrook de aanrijdingen ontwijken, maar raakte daarbij de vangrail en botste tegen de auto van de vrouw uit Vlissingen. De meeste auto's waren zwaar beschadigd en moesten met een takelwagen worden afgevoerd. Door de aanrijdingen is de zui delijke rijbaan vier uur ge stremd geweest, waardoor een file ontstond tot aan het benzi nestation ter hoogte van Ame- muiden. Rijkswaterstaat heeft het wegdek schoongemaakt. Europees Commissaris Bnttan van Handel betreurt de Ameri kaanse stap ..Het conflict gaat nu echter niet alleen meer over bananen", meent hij. „We pra ten nu over respect voor inter nationale handelsregels. Door deze eenzijdige actie bedreigen de VS firma's en veel arbeids plaatsen die niets met bananen hebben uit te staan." Brittan roept de Amerikaanse onderhandelingsleider Barshefsky op om via de We reldhandelsorganisatie (WTO) te blijven praten over het al acht jaar slepende bananengeschil. Brittan blijft er bij dat de nieu we Europese importregeling in overeenstemming is met de WTO-regels. De EU zal nu bij de WTO om een veroordeling vragen van de Amerikaanse stap van gisteren. De VS dienen de sanctielijst 21 januari in bij de WTO. Washing ton wil daarna nog tot begin maart wachten met het invoeren van de tarieven. KRF/ANP Wij zijn vandaag open tot 22.00 uur! Morgen zijn we geopend van 8.30 - 22.00 uur! (Advertentie) Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes (Advertentie) De 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1