yiissingse boulevards onveilig 2 PZC Ik laat zeker niet over me heen lopen Tuindorp in West-Souburg gereed Raad schoorvoetend akkoord met plan eik-weer-voorziening zeeland ij ewoners eisen in rechtzaak tegen gemeente extra verkeersmaatregelen Fietsen in stalling vernield Voedsel voor Oost-Europa Campina versterkt marktpositie Bestuurlijke fusie in onderwijs Reformatorische scholen samen Verstekelingen betrapt Verkoop nieuwbouw Vlissingen ESZETH vrijdag 18 december 1998 :erliwe3 20 middelburg tel: (0118) 63 0015 door Miriam van der Schot WEST-SOUBURG - Het woningbouw project Tuindorp West-Souburg is afge rond. De laatste woning van het Keizer Karelhofde laatste fase van het project, is donderdag officieel opgeleverd. Om de af sluiting een feestelijk tintje te geven, plaatsten de projectontwikkelaars twee kerstbomen in het Keizer Karelhof die daar blijven staan. Het hof bestaat uit 47 woningen in de vorm van twee hoefijzers. De openingen van de .U-vorm liggen naar elkaar toe. Daardoor leven de bewoners in een eigen afgebakend gebied. „Wij wisten niet hoe mensen tegen deze manier van wonen zouden aankijken", vertelt J. van Beek huizen van de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting (VW). „Toen twintig woningen al binnen een maand verkocht waren, hebben we samen met bouwbedrijf De Delta besloten het twee de gedeelte van het Keizer Karelhof te bouwen." De werkzaamheden voor het volledige project zijn in 1995 begonnen. Van het Keizer Karelhof is de eerste paal precies een jaar geleden geslagen op 17 december. Toen is toegezegd dat de wo ningen binnen een jaar opgeleverd wor den. De feestelijke afsluiting van de bouw van het hof, wordt in het voorjaar gehou den Dan sponsoren de VW en De Delta een barbecue voor alle bewoners van het hof. foto Lex de Meester lift voor hulp an kinderen Ll'ISKIL - De Zeeuwse Asfalt 1 Aannemingsmaatschappij A&A) en de Aanemingsmaat- happij Zeeuws-Vlaanderen ;eslZV) hebben donderdagmid- jai ig 10 mille overhandigd aan ?n irtegenwoordigers van de és ichting Steun aan Kinderen ar rerzee (SAKO). De twee be- oi ijven, gevestigd op het Ka- se taleiland bij Sluiskil, geven al c: kele jaren het geld dat wordt ie [gespaard op relatiegeschen- i n en kerstpakketten aan een iet eddoel. Ie; ekliniek in de kleine gemeen- ;i1 hap Aloshikha in Bangladesh ve door de laatste watersnood- ni mp slecht bereikbaar omdat o igen soms zelfs helemaal weg- pi slagen zijn. Daarnaast krij- ja n moeders van hun echtgeno- n i vaak geen toestemming de u iniek te bezoeken omdat er ni en geld is omeventuele entin- e! n te kunnen betalen. De kli- ki ek in Aloshikha heeft een pro- Ie amma opgezet om kinderen in m 'hele kleine dorpjes te helpen, e et programma wordt dus ge- ig eund door de aannemings- aatschappijen én Steun aan c inderen Overzee en met hulp tn Nederlanders in Bangla- tj esh. a K REDACTIE c MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 c 4461 KN GOES a Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 a e-mail: redgoes@pzc.nl j te Goes: M.J. Schrier (chef) I.Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman teVlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl dat de gemeente aan ons denkt, hadden we hier niet gezeten", reageerde R. Elias van de Stich ting Boulevardbelangen. Volgens de stichting controleert de politie amper op handhaving van snelheid in 30 kilometerge- bieden. „Dat heeft ook al weer geen prioriteit. Waar blijf je dan met borden? Dan is het toch lo gisch dat we vragen om ver- keersremmende maatregelen, aparte fietsstroken, oversteek plaatsen", vulde Elias aan. Als drempels te ingrijpend zijn, kan er gedacht worden aan weg- versmallingen. opperde Dijk. „In eik geval heeft het college het besluit, waarbij de bezwa ren tegen de weigering een ver- keersbesluit te nemen, onvol doende gemotiveerd. Ik verzoek u dat besluit van het college te vernietigen." Bestuursrechter W. M. P van Alphen. gaf ook aan dat 'het ju ridisch kader van deze zaak ingewikkeld is'. „Er zal nader onderzoek worden verricht. Vandaar dat de uitspraak wel eens langer dan zes weken op zich kan laten wachten. door Ab van derSluis vraag moet indienen voor het nationale verkeersprogramma Duurzaam Veilig. „Dat hebben we intussen gedaan. Het verwijt dat we op het stadhuis stilzitten, is dus niet terecht. De hoogte van de middelen en de prioritei ten moeten voor dit programma worden bepaald. Daarin lopen de boulevards mee. We moeten voortdurend een balans zien te vinden in de te nemen verkeers maatregelen in heel Vlissingen. Wij vinden dat de appellanten voor de muziek uit lopen." Opstand Dat idee had Dijk niet. Vanaf 1993 komen de Stichting Boule vardbelangen en enkele parti culieren in opstand tegen gemeentelijke besluiten. De stichting is eerder door het da gelijks gemeentebestuur niet ontvankelijk verklaard. Dat werd later weerlegd door de rechtbank. Die oordeelde dat de bewoners wel belanghebben den zijn. Het vertrouwen van een aantal boulevardbewoners in de ge meente is er in de loop der jaren niet beter op geworden. „Als we er vertrouwen in zouden hebben MIDDELBURG - Twee fietsen uit een fietsenstalling in Mid delburg zijn woensdag vrijwel geheel vernield. De fietsen ston den in de stalling van een ge bouw aan de Churchilllaan. Daar werden ze overdag be werkt door onbekenden. VLISSINGEN - De werkgroep Walcheren van Dorkas Hulp Nederland heeft ruim zeshon derd voedselpakketten en acht duizend gulden voor transport kosten ingezameld. De nationale voedselactie van Dorkas leverde in de afgelopen weken 45.000 voedselpakketten op. Een konvooi van vijftien vrachtwagens is inmiddels ver trokken om het voedsel naar de allerarmsten in Albanië. Mol davië, Roemenië, Rusland, Bos nië en de Oekraïne te brengen. Je hoopt dat 't niet waar is, maar staat het eenmaal zwart op wit; dan schrik je toch. PvdA-fractievoorzitter B. J. de Reu sloeg deze week tijdens een extra commissievergadering de spijker op z'n kop. Maandenlang deden de wildste ge ruchten de ronde in het Middelburgse stadhuis. Ambtenaren zouden zich niet serieus genomen voelen, (een deel van) het college zou diezelfde medewerkers bruuskeren en schofferen. Het Beren- schot-rapport maakte medio november aan alle verhalen een eipde. Het is in derdaad goed fout tussen de ambtelijke top en B en W. Komende maandag praat de gemeenteraad over een vervolgon derzoek. Wethouder J. C. van Dijk-Sturm (WD, personeelszaken) noemde het rapport- Berenschot na eerste lezing herken baar. Ook woensdagavond tijdens een extra vergadering over erkende zij dat de sfeer in het stadhuis er het laatste jaar niet beter op is geworden. Zij wei gerde echter het boetekleed aan te trek ken. De wethouder vindt dat het gehele college verantwoordelijk is voor de ontstane situatie. Vindt u het terecht dat alle kritiek zich nu opeens op u richt „Ik moet dat toch wat nuanceren. Het gaat om twee fractievoorzitters van de oppositiepartijen die bij mij de indruk wekten: oké, en nu gaan we de wethou der personeelszaken 's eventjes aan pakken. Het kwam niet geheel onver wachts. Het gonsde al langer. Als zij de kritiek terecht vinden, dan moeten zij dat doen. Maar ik vind het jammer als dat de discussie zou gaan beheersen. Dan ga je voorbij aan de echte proble men, waarop een vervolgtraject door Berenschot is opgezet om juist uit die problemen te komen. Maar terecht? Moet ik nu afgestraft worden, omdat ik niet vreselijk ben afgeschilderd door de vakbond Er is een aantal problemen dat je vanuit de portefeuillepersoneels- beleid toch niet allemaal in de hand hebt." Trekt u consequenties uit het Be renschot-rapport, zoals RPF/GPV deze week aan u vroeg ..Ik trek in ieder geval geen persoonlij ke consequenties. Als de raad vindt dat ik dat wel moet doen, dan hoor ik dat maandag tijdens de raadsvergadering wel. Ik heb te maken met een aantal ge gevens waarvoor ik niet verantwoorde lijk gesteld kan worden. Ik ben niet al tijd aanwezig bij contactsituaties. Ik kan moeilijk verantwoordelijk worden gesteld voor onenigheden die ontstaan tussen twee personen. Als er een ver stoorde verhouding is met het college, richt zich dat op een gezamenlijke ver antwoordelijkheid. enb /Edith Ramakers ure* 71aj jDELBURG - Het Vlissings Tan leentebestuur heeft zijn blik enj sluitend omhoog gericht. De jat krijgt geen aandacht (r. Met die opmerking begon rocaat J. E. Dijk donderdag IgiSj ,betoog voor de Middelburg- ruh bestuursrechter. Zijn cliën- 'ft j de Stichting Boulevardbe- >en en zeven particulieren, negs jen het onaanvaardbaar dat de; op de drie Vlissingse boule- el j ds geen snelheidsrennnende ngy atregelen zijn getroffen, ndi de boulevards is in maart eti i3een limiet van 30 kilometer isec tuur ingevoerd. Daar kan de ïebl chting Boulevardbelangen aas eleven. Dijk: „Maar als die ten set op grote schaal wordt ge- lep eerd, wat voor nut heeft zo'n •na keersbord dan? Er wordt on- antwoord hard gereden. De ilevards nodigen daartoe uit. j veroorzaakt niet alleen triast, maar ook ontstaan on- lige situaties." ioriteiten H advocaat maakte duidelijk de Stichting Boulevardbe- net gen een pakket verkeers- atregelen heeft aangeboden vac i het gemeentebestuur. Dat vo« ift daar negatief op gerea- die id omdat het geen verkeers- n e sluiten meer voor de boule- Zei ds neemt en prioriteiten 11 lers heeft. Y; Slager van de gemeente be- g sngde dat: „We beheren en ïgi jerhouden 625 straten, ?ns arvan er 278 zijn ingericht an 30 kilometergebied. Aan de ilevards is sprake van eenzij- ian (ebebouwing en er rijdt bij- ecs orbeeld geen lijnbus." lij! (vervolgde dat de gemeente >or or 1 januari de subsidieaan- ;er Wethouder J. C. van Dijk-Sturm: „Zelf heb ik nooit aan opstappen gedacht." foto Lex de Meester niet het achterste van hun tong zien. Kijk, ik ga niet vragen: kun je een beetje opschieten met Pietje, Klaasje of hoe ei-vaar je mijn collega's. Als ik dat zou doen, zou er pas echt een reden zijn om te zeggen: mens, je bent verkeerd be zig." „Nee, absolüüt niet, Misschien is het de wijze waarop je mensen benadert. Ik laat zeker niet over me heen lopen. Ik ben geen softie. Ik ben er heel zeker van hoe ik 't hebben wil; misschien houdt de ambtelijke organisatie daar rekening mee." U denkt of hebt geen enkel mo ment gedacht aan opstappen „Nee. Ik heb wel ingecalculeerd dat er partijen zouden kunnen zijn die het rapport-Berenschot zouden aangrijpen om Dat kan altijd, maar zelf heb ik nooit aan opstappen gedacht. En waar om niet We staan als gemeente bekend om ons zeer goede personeelsbeleid. Die mening wordt gedeeld door het Georganiseerd Overleg en door de bon den." GroenLinks verwijt u dat het col lege niet communiceert met de ambtenaren. Praat u wel eens met ze „Ik zou bijna zeggen dat ik vijftig pro cent van de tijd die ik doorbreng met ambtenaren, met ze praat. Dat gaat dan wel vaak over werk, maar ik wip ook wel 's binnen bij Happy Hours. Dan ben ik volop in gesprek met mensen en niet alleen over het werk. .Maar ze laten natuurlijk ook tegen mij Het rapport-Berenschot spreekt zichzelf op een aantal punten te gen. De verhouding met het ma nagementteam, zeg maar de vier topambtenaren, word geken merkt door wederzijds ivantrou- wen en een conflictueuze sfeer, terwijl de persoonlijke contacten wel goed zijn. Hoe kan dat „Dat is inderdaad vrij paradoxaal. Er zijn best wel eens bijeenkomsten ge weest in een gespannen sfeer. Die heb je in elke werksituatie. De een tilt nu een maal zwaarder aan zaken dan een an der. Daarmee wil ik de problemen niet bagatelliseren. Ik heb regelmatig te maken met dienstdirecteuren en daar heb ik geen enkel probleem mee. Ook mijn collega's hebben in individuele contacten geen problemen, maar als we als collectief bij elkaar zitten is er inderdaad iets heel vreemds aan de hand. Geen van beide laat dan het ach terste van hun tong zien. Ik ben nogal een flapuit, ook in individuele contac ten. Daar wordt gewoon over gespro ken. Ik heb daar nooit echte heibel over gehad." Of laat u gewoon over u heen lo- De gemeenteraad wil - als Beren schot verslag uitbrengt van de vorderingen - tegelijk met het col lege op de hoogte ivorden gesteld. U wilde dat niet toezeggen. Waar om niet „Dat kan ik ook niet. Het college is op drachtgever. Die hoort de rapporten dan ook als eerste te hebben. Ik was niet in staat om dat toe te zeggen, omdat ik vind dat het college als collectief zich daarover moet uitspreken." Tot slot, komt het ooit nog goed tussen burgemeester en wethou ders en de ambtenaren „Daar ga ik wel vanuit. Ik ben een opti mistisch mens." „Als het vervolgtraject gaat lopen, dan denk ik dat er kansen zijn om de ver houdingen te verbeteren. Ik hoop dat de Schwung die door BVR is ingebracht ook een stimulans is om verder te wer ken aan de nieuwe koers van Middel burg." Mensen vonden dat eerst bedreigend, maar ik proef nu dat mensen het ook wel uitdagend vinden Als 't traject met goed loopt, missen we de boot. Maar. daar geloof ik niet in." Advertentie Mies voor kantoor op nummer 65 leststrate verpakkingen BERGAMBACHT - De ongeveer 8900 boeren die lid zijn van de zuivelcoöperatie Campina Melkunie zijn bereid wat in te leveren op de prijs die ze voor een liter melk krijgen uitbe taald. Het bedrijf zal het geld dat het daarmee verdient toe voegen aan het vermogen. Dat maakte J Loonen, voorzitter van het coöperatiebestuur van Campina-Melkunie. donder dag bekend op een persconferentie in Bergambacht. Volgens Loonen is die extra reservering nodig om als bedrijf mee te kunnen blijven spelen op de internationale zuivelmarkt Daarvoor is het nodig te groeien en de activiteiten uit te brei den. Boeren die stoppen met hun bedrijf krijgen een deel van het geld dat gereserveerd is terug, legt Loonen uit „Als het goed is wordt het bedrijf Campina steeds meer waard doordat we uitbreiden. Wij vinden het dan in de coöperatieve gedach te passen de boeren die daar aan hebben bijgedragen er ook weer wat van terug te geven", aldus Loonen. ANP GOES - De Deltaschool voor zeer moeilijk lerende kinderen en de Mytylschool voor Zeeland, beiden gevestigd in Goes, zijn van plan hun besturen per 1 augustus 1999 te laten fuse ren. De scholen hebben al enige tijd geleden aangekondigd dat ze werken aan de vorming van een gezamenlij k Regionaal Expertise Centrum. Om die ontwikkeling te stimuleren, wil len de scholen eerst op bestuurlijk niveau fuseren. De mede- zeggeschapsraden van beide scholen hebben met het voorne men ingestemd Uit de huidige besturen wordt een nieuw bestuur gevormd, waann beide scholen gelijk worden verte- genwooixligd. In de praktijk van alledag zullen leerlingen en ouders niets merken van de fusie. ZIERIKZEE - Elf reformatorische basisscholen in het noor den en oosten van Zeeland gaan in federatieverband samen werken Het betreft scholen in Kruimngen, Oostdijk. Rilland, Waarde. Nieuwerkerk, Oosterland. Scherpenisse, Sint Anna- land, Sint Maartensdijk, Sint Philipsland en Tholen. De overkoepelende organisatie draagt de naam 'Federatieve Vereniging Noord- en Oost-Zeeland van basisscholen welke aangesloten zijn bij de Vereniging voor Gereformeerd Onder wijs'. De deelnemende scholen tellen in totaal ruim tweedui zend leerlingen. De plaatselijke schoolbesturen behouden hun zelfstandigheid. Doel van de federatie is de gezamenlijke belangen van de scholen te behartigen. Elke school krijgt één vertegenwoordiger in het federatiebestuur. J. A van de Velde (Kruiningen) wordt voorzitter. I. Bal (Nieuwerkerk) is tot se cretarisgekozen en penningmeester is M. deGoffau (Waarde) VLISSINGEN - De Koninklijke Marechaussee heeft donder dag zes Kosovaren uit een trailer gehaald, die gisteren vanuit Vlissingen naar Dartford in Engeland zou worden ver scheept De trailer stond gereed bij Dart-Line Alle zes Koso varen hebben politiek asiel aangevi'aagd. VLISSINGEN - Het womngbouwproject Hogewegplein in Vlissingen wordt zaterdag 19 december gepresenteerd. De presentatie wordt van 10 tot 14 uur gehouden in de woonwin kel van Basco aan de Coosje Buskenstraat in Vlissingen. Op de dag van de presentatie start de verkoop van de 68 koopappar tementen. De woningen komen in een zes verdiepingen hoog complex dat op de plaats van de Johanneskerk gebouwd Wordt. De woningen verschillen van elkaar in het aantal slaapkamers, de indeling en afmeting. Er komt een gedeelte lijk overdekte parkeerterrein en een afgesloten parkeerkel der. Op de begane grond komt een supermarkt. door Lukas Fransen KOUDEKERKE - De gemeen teraad van Veere stemde don derdag schoorvoetend in met het voorstel van het college van B en W voor een afgeslankte elk- weer-voorziening Aquapoolco bij zomerhuizenterrein Kust licht II in Zoutelande. Maar al leen nadat wethouder L. P. C. Wisse (CDA) benadrukte dat het slechts om een voorbereidings- besluit ging om de bestemming te wijzigen van het terrein. Dat betekent dat altijd nog over het plan gesproken kan worden. GroenLinks en de SGR met uit zondering van wethouder J. Houmes, stemden tegen het voorstel. R Louwerse van GroenLinks vond de nieuwe plannen veel te grootschalig. „We hebben nu zo veel haast dat we vergeten rekening te houden met de bevolking. De belang hebbenden worden niet bij de plannen betrokken en we hob belen alleen maar achter een projectontwikkelaar aan." Hiermee Louwerse de handen van het publiek op elkaar. „Haast?", reageerde Wisse ver baasd. „We spreken er al jaren over, Het is voor de exploitant en de bevolking belangrijk dat ARNEMUIDEN Kerstconcert - Muziekvereni ging Arne's Genoegen geeft op maandag 21 december vanaf 19.30 uur een kerstconcert in het woonzorgcentrum Beaufort in Arnemuiden. MIDDELBURG Kerstzang - De commissie Zin gen in Middelburg en de evan gelisatiecommissie van de Christelijk Gereformeerde Kerk houden morgen om 19.30 uur een koor- en samenzang- avond in de Nieuwe Kerk in Middelburg. De avond staat in het teken van het kerstfeest. VROUWENPOLDER Kerstzang - Het Gereformeerd Zangkoor Walcheren, het Gere formeerd Kinderkoor de kare- kieten, sopraan Come van Loon-Drogers, hoboïst Nico de Meester en organist Jan Wattel verlenen vanavond medewer king aan de kerstzangavond in de Gereformeerde Kerk in Vrouwenpolder, de dienst be gint om 20.00 uur. er een keer duidelijkheid komt. De SGP-fractie was niet tegen een elk-weer-voorziening, maar wel tegen een voorziening zoals die waarover gesproken werd. P. de Visser: „Er is een voorstel in elkaar gefrommeld en ik betwij fel of de haalbaarheid door het college is getoetst." De Visser wilde dat de exploitant van Kustlicht II onvoorwaardelijk de bestaande exploitatieover eenkomst verlengt. „Als dat niet gebeurt, stemmen we niet met het plan in." „De exploitant wil de overeen komst verlengen onder voorbe houd dat de verplichting tot realisatie van de oorspronkelij ke olk-weer-voorziening ver valt", antwoordde Wisse De Visser: „Niks voorbehoud." De Visser werd verteld dat als de bestaande overeenkomst, die aan het einde van deze maand afloopt, met wordt verlengd, beide partijen voor de rechter hun gelijk moeten zien te halen. De Visser: „Ik laat me niet lei den door angst De raadsleden waren het over één ding eens. De elk-weer- voorziening moet in zijn totali teit gebouwd worden, zodat er over een jaar niet alleen een gro te supermarkt staat. Voordat P. Hengst van het CDA met het plan instemde, verwoordde hij wat veel raadsleden leken te denken „We stemmen in met een gevoel van machteloosheid en onbehagen." (Advertentie) Al# u van aperte mode houdt Jubileum aanbieding (Schitterende wintermantels 3/4 A-lijn met bont 379,- enkellang met bont 399.- Openingstijden: din t/m zat. van 1LOO tot 17.00 ui bo«kade 9. Middelborn 0118623246

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19