Kruisraketten op Irak Ruim driehonderd leraren in Zeeland doen mee aan staking Trap niet Instorten flat kost 20 levens Lobby rond [7 Europese vleespotten Thuisfront is kritisch Gezamenlijke aanval Verenigde Staten en Groot-Brittannië ékort bij VVV eeland kost directeur de kop erstman Kamer achter terugsturen van 20.000 asielzoekers Steun voor varkensbeleid minister Actie voor dorpsapotheek Ronnne en Timmer bekroond Netanyahu rept van nieuwe verkiezingen Millenniumbug PZC 41e jaargang no. 300 gnderdag 17 december 1998 isse nummers ƒ1,75 6° |\|u en dan zon Wolkenvelden, ook geregeld zon en droog. Middagtemperatuur 9 graden. Matige zuidwestelijke wind, kracht 4. PZC PAGINA 21 WASHINGTON - Politie ke tegenstanders van de Amerikaanse president Clinton hebben vraagte kens gezet bij diens be sluit om Irak aan te vallen, één dag voordal hijzelf onderwerp zou zijn van een stemming over een af zettingsprocedure in het Huis van Afgevaardig den. ,Onderschat een wanho pige president nooit", al dus de Republikein Solo mon in een verklaring kort voor de bekendma king van de aanval. Par tijgenoot Barr uit Georgia zei kort voor de aanval nog een dramatische zet te verwachten om de aan dacht af te leiden van de Lewinsky-affaire en de nakende afzettingsproce dure. P® Maar Henry Hyde, de Re publikeinse voorzitter van de justitiële commis sie en als zodanig een van Clintons meest geduchte tegenstanders, zei gister avond niet te geloven in de zienswijze van zijn partij genoten. ..Ik geloof niet dat dit cynische opzet is." Voor en na het nieuws over de aanval putten Ameri kaanse regeringswoord voerders zich uit om te be nadrukken dat binnen landse aangelegenheden in de kwestie geen enkele rol hebben gespeeld. ,,De president neemt zijn be slissingen over de natio nale veiligheid op grond van de adviezen van zijn raadgevers en in het hoog ste belang van de VS", al dus Clintons woordvoer der Joe Lockhart nog voor de aanval. RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten en Groot-Brit tannië hebben gisteravond zonder voorafgaande waar schuwing een 'omvangrijke militaire aanval' geopend op Irak. President Clinton zei vanmorgen even na mid dernacht in een toespraak op de televisie dat zowel mili taire als doelen van veiligheidsdiensten in Irak werden aangevallen. Het gaat om een 'zware, aanhoudende' se rie aanvallen om te voorkomen dat Irak zijn buurlan den met atoom-, nucleaire of chemische wapens kan be dreigen. Saddam Hoessein gisteren tij dens een zitting van zijn kabinet in Bagdad. De operatie, die Desert Fox (Woestijnvos) gedoopt is, begon om elf uur. Het was toen één uur in Bagdad. Zeker één gebouw ten zuiden van de hoofdstad Bagdad is getroffen, zo meldden verslaggevers ter plekke De Iraakse president Saddam Hoessein heeft het Iraakse leger opgeroepen tegen de Ameri kaans-Britse agressie te vech ten. In een toespraak tot de na tie, die vanmorgen vroeg door het staatspersbureau INA is verspreid, erkent hij dat enkele doelen zijn getroffen. Salvo's De aanval werd begonnen met salvo's kruisrakketten, afge vuurd vanaf Amerikaanse sche pen. Militaire bronnen zeiden dat deze eerste aanval zou wor den gevolgd door bombarde menten door vliegtuigen. Directe aanleiding voor de aan vallen is een rapport dat Ri chard Butler, het hoofd van Unscom, de VN-ont wapenings missie in Irak. dinsdagavond aanbood aan de Veiligheids raad. Daarin staat dat Bagdad met. zoals tijdens de laatste cri sis in november wel was be loofd, volledig samenwerkt met de inspecteurs. Rusland gaat in de VN-Veilig- heidsraad de onmiddellijke stopzetting eisen van de aanval. Dit heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Igor Ivanov, verklaard voor journa listen in Madrid. Hij breekt zijn bezoek aan Spanje af. Volgens hem zullen de aanvallen tot 'ernstige internationale conse- MIDDELBURG - Directeur R. Heide van het Bureau voor erisme Zeeland moet het veld imen. Als hoofd van de omge- rmde VVV Zeeland wordt hij rantwoordelijk gesteld voor intot zes ton opgelopen tekort, men met Ter Heide is nog zes dere personeelsleden ontslag ngezegd. ;t deze drastische ingreep lopt het bestuur de organisa- weer financieel gezond te nnen maken. De aan de kant schoven directeur onthoudt di in dit stadium van enig nmentaar. Het bestuur houdt .rekening mee dat. Ter Heide (0 dg verzet zal plegen'. rder dit najaar dienden de rste problemen zich aan via de cening over 1997. De vakan- boekingscentrale van het ik iristisch bureau bleek als ge in Ig van verkeerde inschattin- ai i op papier over meer inkom- te beschikken dan de Va iktijk aangaf. Het aanvanke- oii ce tekort van anderhalve ton na doorberekening tot de hui- je (e situatie gestegen tot ruim n 0.000 gulden. Onder de drei- ig dat de bank de geldkraan d; u dicht draaien zag het be rg lur zich genoodzaakt tot het i, l men van krasse maatregelen. 30 iarbij is gekeken hoe op per- leelskosten bezuinigd kan e'ii irden, en tegelijk genoeg des- 51, ndigheid wordt behouden om n goede bedrijfsvoering te larborgen. Op aanwijzing van n extern bureau heeft het be- •ou ur vervolgens de bezem door 6 hele organisatie gehaald. p klappen vallen op alle ni- ;15 lus. „Van de top tot aan het rai ïoonmaakpersoneel toe", 15 it voorzitter Van der Zaag Ier toe. „We zouden op een (male manier afscheid heb- edi i genomen als we niet in fi- !|P' icieel acute nood hadden ge- Lal en". t gedwongen ontslag gaat in reind december. zie pagina 19 RDIFF - Een overijverige (stoor in Wales zorgde gisteren jor een dramatische catechis- i door te vertellen dat de jrstman niet bestaat. aantal kinderen raakte frstuur door het schokkende Woedende ouders wil- verhaal halen bij pastoor ide McLennan Die had ver- J dat Jezus' geboorte de enige len voor Kerstmis is. De pas- j>r zei dat hij slechts het ver- lil tussen feit en fictie te wilde leggen. AFP Boven Bagdad waren lichtflitsen te zien van het afweergeschut. Pagina 3: Clinton tussen twee vuren Reacties Tweede Kamer Verslag acties door CNN Chronologie van de crisis doorMaurits Sep VLISSINGEN - In Zeeland hebben gisteren bijna 350 on derwijzers en leraren het werk neergelegd om hun eis van 3,5 procent loonsverhoging kracht bij te zetten. De staking was uit geroepen door de bonden AOb en AbvaKabo. De christelijke bonden deden niet mee. Daarom bleef de actie beperkt tot het openbaar onderwijs. Hoewel slechts eenderde van de leden gehoor gaf aan de sta- kingsoproep, was de Algemene Onderwijsbond tevreden over de opkomst. „Wij hebben dui zend leden in Zeeland. Daarvan hebben er 345 gestaakt", aldus bondsbestuurder F. Reijerse „Zeker voor de basisscholen was het een slecht moment voor een staking, in verband met de kerstvieringen. Toch wilden we nu actie. Dat zelfs in deze druk ke tijd eenderde van onze leden bereid is te staken, is een duide lijk signaal naar de minister." Bovendien wijkt het beeld in Zeeland volgens Reijerse niet af van het landelijke beeld. „Lan delijk hebben 14.000 mensen gestaakt. Dat is net als hier een derde van het totaal aantal le den dat is opgeroepen." De opkomst in Zeeland was het hoogst op Walcheren. Op het re gistratiekantoor in Middelburg lieten zich 175 stakers inschrij ven. Op de Bevelanden legden 97 leerkrachten het werk neer. van onze redactie buitenland ROME - Een vijf verdiepingen tellend flatgebouw in een bui tenwijk van Rome is gister morgen, terwijl de meeste be woners lagen te slapen, inge stort. Zeker 20 mensen zijn daarbij omgekomen, onder wie drie kinderen. Elf bewo ners werden nog vermist. Na twaalf uur werd een echt paar, de 58-jarige Alberto Vio la en zijn 53-jarige vrouw Lu cia, levend uit het puin gebor gen. Het paar lag op bed en werd beschermd door een steunbalk en kussens. Zij zijn lichtgewond naar een zieken huis gebracht. De flat in de wijk Portuense, in het zuid westen van Rome, bood on derdak aan zestien huishou dens, in totaal 38 mensen. Een van de eerste redders was brandweerman Maurizio Fu- maselli, wiens ouders en twee broers een appartement in de flat bewoonden. Zij kwamen allen om. AP Brandweerlieden dragen de vrouw weg die samen i man de ramp op miraculeuze wijze overleefde. foto Pino de F In Zeeuws-Vlaanderen bleef het aantal stakers beperkt tot 51. Op Schouwen-Duiveland, waar geen enkele basisschool mee deed aan de staking, lieten maar 22 mensen zifch registreren Overigens was niet alleen het tijdstip van de acties lastig. „Een ander probleem is de con currentie tussen protestants- christelijke en rooms-katholie- ke scholen enerzijds en openba re scholen anderzijds", stelde Reijerse. „Uiteindelijk gaat het toch om het aantal leerlingen dat je hebt. Een staking kan slecht zijn voor je imago." L. Verheggen, bestuurslid van de AOb, sprak gisterenmiddag in Goes de daar bijeengekomen stakers toe. Zij herhaalde dat het bod van minister Hermans van Onderwijs - 1,06 procent loonsverhoging, tegenover de eis van 3,5 procent - 'schokkend laag' is. „De vorige CAO was magei', maar daar hebben we toen genoegen mee genomen omdat de vooruitzichten voor nu beter waren. Maar nu het goed gaat in Nederland heeft minister Zalm van Financiën weer bedacht dat de groei in 1999 minder groot zal zijn en dat het onderwijs daar als eerste de gevolgen van moet ondervin den. Dat is voor ons en voor jul lie onacceptabel. Als de minis ter niet met meer komt, komen wij niet meer aan tafel. Komen de bonden en de minis ter niet snel tot elkaar, dan zijn nieuwe acties in januari onver mijdelijk. Landelijk hebben naar schat ting 300.000 scholieren geen les gehad. In het noorden en het oosten van het land staakten veel leraren, in zuiden en westen was de animo aanzienlijk min der. zie ook pagina 2 en 23 Advertentie in valkuilen, maar ga voor de stijlvolle bekleding van uw trap naar TMC Zeeland. De onbetwiste vakspecia list met uniek lage prijzen Stap eens binnen en vraag naar de legmogelijkheden. GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg lb, MIDDELBURG Korendijk 34 de betere stoffeerders maken het! door Cees van der Laan DEN HAAG - Ongeveer 20.000 in Nederland verblijvende vluchtelingen zijn hun ver blijfsvergunning op humanitai re gronden kwijt. Zij moeten terug naar hun land. Staatsse cretaris Cohen (asielbeleid) sloot gisteren niet uit dat een deel van deze groep in de illega liteit verdwijnt. De betrokkenen zijn afkomstig uit Soedan, Noord-Irak. Afgha nistan, Sri Lanka en Somalië. Zij kregen de afgelopen jaren om humanitaire redenen een voorwaardelijke vergunning tot verblijf. Cohen concludeerde vorige maand, op basis van ambtsberichten van Buiten landse Zaken, dat deze landen veilig genoeg. De Tweede Kamer ging hiermee gisteren akkoord, ook al vonden GroenLinks en PvdA de kwali- quenties' leiden. Frankrijk be treurt dat de Iraakse leiders niet de geest van volledige samen werking hebben getoond en de opeenvolging van ontwikkelin gen die tot de Amerikaans-Brit se aanval op Irak heeft geleid, aldus een gisteravond door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs uitgegeven ver klaring. Voortekenen Dat een aanval aanstaande was, werd gisteren steeds duidelij ker. Vooral toen bekend werd dat Unscom zich uit het land te rugtrok. Ook veel medewerkers van humanitaire hulpprogram ma's van de VN verlieten het Arabische land. De 142 achter blijvers zijn om veiligsheidsre- denen centraal bijeen gebracht op één plek in Bagdad. Met het besluit tot de aanvallen lijkt Clinton zich in een zeer moeilijke positie te hebben ge bracht omdat vandaag het Huis van Afgevaardigden over een eventuele afzettingsprocedure tegen hem zou stemmen. In overleg tussen Democraten en Republikeinen werd gisteren besloten dat dit debat zou wor den uitgesteld, mocht het tot een aanval komen. De president is tevens opperbevelhebber van het leger. Kritiek Maar van harte ging dit vooral bij veel Republikeinen niet. De eerste reacties in de VS op het uitbreken van de vijandelijkhe den waren dan ook zeer kritisch. Hoewel niemand de noodzaak van militair ingrijpen bestreed, hadden velen problemen met het tijdstip. Clinton zou met het moment van de aanval de ver denking op zich laden dat hij de aandacht probeert af te leiden van zijn eigen problemen. AFP/RTR/DPA/AP De Tweede Kamer steunt de maatregelen van minister Apotheker van Landbouw, die moeten leiden tot de ver plichte inkrimping van de varkensstapel met maximaal 5 procent in 2000. Apotheker wil om dit doel te bereiken onder meer een opkooprege ling voor varkens- rechten in het leven roepen. De dorpsraad van Nisse hoopt een landelijk actie te ontketenen voor behoud van de apotheekhoudende huis artsenpraktijk. Minister Borst wil-het huisartsen ver bieden om er een apotheek op na te houden. Op het platte land ziet men dit als de zo veelste aanslag op het voorzieningen- 1 O niveau. TEL A\TV - De Israëlische pre mier Netanyahu heeft gister avond om parlementaire steun voor zijn politiek gevraagd. Krijgt hij die niet. dan komen er vervroegde verkiezingen. Dan zal Jeruzalem de uitvoering van het Wye Plantation-akkoord voorlopig bevriezen. De rechtse coalitie van de pre mier verkeert in een ensis om dat extremistische religieuze coalitiepartners het akkoord af wijzen dat hij in oktober in de VS sloot met de Palestijnen. De grootste oppositiepartij, de Arbeiderspartij van Ehud Ba rak, wijst een regering van na tionale eenheid af. De brede parlementaire steun waar Ne tanyahu om vraagt, lijkt dan ook niet reëel. Barak vroeg dan ook alvast om nieuwe verkie zingen. AFP/ANP/RTR teit van de ambtsberichten soms 'krakkemikkig'. Ook nieuwe vluchtelingen uit deze landen krijgen geen verblijfsvergun ning meer in Nederland Vol gens de staatssecretaris belas ten deze groepéh de opvang. Maar de Kamer vroeg zich met Cohen wel af of de vluchtelin gen op vrijwillige basis zuLlen terugkeren. Met de landen zijn geen 'terugname-overeenkom sten' overeengekomen en de Ka mer twijfelt ook aan de mede werking van deze landen om reispapieren te verstrekken. De Kamer reageerde bezorgd op nieuwe cijfers over de achter standen bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst Volgens Cohen wachten bijna 44.000 asielaanvragen op afhandeling, waarvan 28.000 oude. Óohen geeft voorkeur aan een zorgvul dige afhandeling in plaats van snellere procedures. GPD De schaatsers Gianni Rom- me en Marianne Timmer (fo to) zijn gisteravond gekozen tot sportman en sportvrouw van het jaar. Beiden wonnen tweemaal goud bij de Olym pische Winterspelen in Na gano. De tennissers Paul Haarhuis en Jacco Eltingh werden uitgeroepen tot de beste sport- ploeg van 1998. fc. O feiten en meningen: 2; bui tenland: 3 en 5; varia: 4; bin nenland: 7; financiën en eco nomie: 9; radio en televisie: 11; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23 en 25. DEN HAAG - Over het oplossen van het millenniumprobleem in ziekenhuizen bestaat een te op timistisch beeld. Die waarschu wing laat de Algemene Reken kamer horen na een onderzoek bij twee - niet nader genoemde - academische ziekenhuizen. Hoewel de ziekenhuizen de af gelopen tijd veel werk hebben verzet om de problematiek het hoofd te bieden, maken ze nog onvoldoende voortgang in de aanpak ervan. Om te voorkomen dat het pro bleem het functioneren van zie kenhuizen in gevaar brengt, moeten die nagaan of de meest vitale systemen dit kunnen op vangen. GPD 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1