llfilClILE ZEEUWSE COURANT foch kans op enquête Srebrenica Grieperig? Arti Amaryllis Cohen houdt voet bij stuk over illegalen 4 WEKEN Politie Zeeland verloor 1,3 miljoen ïïe™otssp"eddn V00R f 16'°° door voorbarig afsluiten van lening "u CA0'0ïerleg If 11 t/m 16 Voorlopig alleen onderzoek Kamercommissie naar besluitvorming Clinton met lege handen naar huis link aantal Nederlanders leeft griep Wit- en bruingoed duurder Voordelta geen Waddenzee Goese broers opgepakt wegens drugssmokkel iintratuin Kies voor Echinaforce van Vogel! Vogel helpt. Arbo-regels leiden tot slappe mensen JA, L10° ZW 4 dB Wat zon Droog met af en toe wat zon. Eerst ook tans op mist. Zuidwestenwind, 4 tot 5 Bft. Middagtemperatuur 10 graden. 141e jaargang no. 299 ioensdag 16 december 1998 ,sse nummers 1,75 5orCees van der Laan en irine Neefjes EN HAAG - Een meer- irheid van de Tweede [amer houdt toch reke- ingmet een parlementai- enquête naar de val van enclave Srebrenica in 995. Deze enquête kan •hter pas plaatsvinden afronding van het we- nschappelijk onderzoek an het Rijksinstituut oor Oorlogsdocumenta- (RIOD). Dat rapport >rschijnt in 2000. )66, CDA en GroenLinks wil maan de hand van het RIOD- iderzoek de Srebrenica-zaak ihet openbaar in de Kamer af- andelen, waarbij getuigen on er ede worden gehoord. PvdA WD sluiten deze mogelijk- ;idnadrukkelijk niet uit. D66- actievoorzitter De Graaf ver jaarde gisteren een parlemen- ure enquête de 'meest logische ptie' te vinden als het RIOD- ipport is verschenen. Ie Kamerfracties reageren iermee op de aanbeveling van parlementaire werkgroep rebrenica. De werkgroep ad vi erde gisteren een tijdelijke «nmissie in het leven te roe- en Die moet binnen een jaar m analyse maken van de poli- eke besluitvorming rond de eelname aan vredesoperaties, laarbij moeten alle uitzendin- innaar voormalig Joegoslavië lus ook naar Srebrenica) wor- >n betrokken. eopdracht is bewust 'zo breed logelijk geformuleerd' om het I0D-onderzoek niet te door- IEN HAAG - Een flink aantal Icderlanders ligt onder de wol net griepachtige verschijnse- 11. En het lijken er steeds meer worden. Toch is er nog geen prake van een griepepidemie, ilgens prof. dr. A Osterhaus, roloog bij het Nationaal In- uenzacentrum in Rotterdam is as sprake van een epidemie 'anneer 15 van de 10.000 men ende ziekte hebben. „We zitten uop 5 a 6 personen per 10.000. sterhaus zegt dat griep en het i-virus 'door elkaar heen spe en'. „Waarbij het virus duide- |k in de meerderheid is." Dit •virus (respiratoir synsytieel) omt vooral voor in landen met ingemengd klimaat, zoals Ne erland. GPD kruisen, aldus de werkgroep. De militaire vakbonden AFMP en VBM/NOV willen liever meteen een parlementaire enquête. De tijdelijke commissie moet de bevoegdheid krijgen openbare hoorzittingen te houden, waar bij in ieder geval betrokken be windspersonen, Kamerleden, topambtenaren en topofficieren kunnen worden 'bevraagd'. Ze worden niet onder ede gehoord. De werkgroep beveelt ook een evaluatie aan van het huidige toetsingskader voor deelname aan vredesoperaties. De leden van de werkgroep gaan ervan uit dat de uitzending naar Sre brenica het zwaarste accent zal krijgen in dit beperkte parle mentaire onderzoek. De werkgroep wilde bij monde van voorzitter Blaauw (WD) vooral voorkomen dat een eigen onderzoek van de Kamer het diepgravende, wetenschappe lijke onderzoek van het RIOD doorkruist. Een parlementaire enquête zou even lang duren als het RIOD-onderzoek en het is onbekend of dit meer zou ople veren, aldus Blauw. In een reactie zegt RIOD-direc teur prof, dr. J. Blom er alle ver trouwen in te hebben dat het lo pende onderzoek van het RIOD naar de val van Srebrenica niet wordt gehinderd. Alleen met de openbare hoorzittingen kunnen zich mogelijk problemen voor doen, maar Blom gaat er vanuit dat de Kamer hierover intensief overleg voert met het RIOD. Verder liet hij weten dat het RIOD-onderzoek, waarvoor zo'n 200 mensen in binnen- en büitenland worden onder vraagd, in het buitenland niet soepel verloopt. Dat er landen zijn die het onderzoek opzette lijk dwarsbomen, durft Blom niet te stellen. „Maar de condi ties waarop we mensen te spre ken krijgen, zijn gecompli ceerd". GPD Sympathisanten en familieleden toonden gisteravond hun solidariteit met de hongerstakers. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Cohen van Justitie heeft gisteren opnieuw on derstreept dat hongerstaken nooit mag leiden tot een aanpassing van de witte- illegalenregeling. Hij zei dit tijdens een spoeddebat met de TVveede Kamer over de ruim honderd hongerstakende ille galen in de Haagse Agneskerk. Cohen zei opnieuw bereid te zijn te be kijken of Justitie in individuele geval len alsnog een verblijfsvergunning kan geven om redenen van humanitaire aard. „Maar ik moet dan wel de namen en gegevens hebben van de hongersta kers", aldus Cohen. Cohen zei al eerder in individuele ge vallen beslist te hebben dat mensen als nog een verblijfsvergunning kregen. „Ik week daarmee af van de regeling." Een ruime meerderheid in de Kamer steunt de PvdA-staatssecretaris. Al leen de fracties van SP en GroenLinks pleiten voor een verruiming van de wit- te-illegalenregeling. De hongerstaking duurt al twee weken. De actievoerders vielen buiten de wit- te-illegalenregeling. Deze maakte het mogelijk dat illegalen onder voorwaar den alsnog een verblijfsvergunning kregen. De belangrijkste eis is dat zij zes jaar op een rij tweehonderd dagen per jaar wit hebben gewerkt. Dat bete kent dat zij ook premies en belastingen hebben betaald. De regeling liep eind vorig jaar af. Circa duizend mensen hebben gister avond in Den Haag hun steun betuigd aan de hongerstakers. Zij luisterden op de Hofplaats naar toespraken van par lementariërs en organisatoren. Daarna wandelden ze rond half acht met hun fakkels naar de Agneskerk aan de Bee klaan. Pastoor Beijk van de Agneskerk sprak de demonstranten toe. Zo'n vijfduizend Afghanen hebben gis teren in Den Haag betoogd tegen het voornemen van Cohen om hen terug te sturen naar Pakistan. Via dat land zijn de vluchtelingen naar Nederland geko men De demonstranten menen dat in dat land op grove wijze de mensenrech ten worden geschonden. ANP De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren zijn drie daagse reis naar het Midden-Oosten afgesloten zonder voor uitgang te boeken in het vredesproces tussen Israël en de Palestijnen. De Palestijnse president Arafat liep gis teren vroegtijdig weg van een top met Clinton en de JT Israëlische premier Netanyahu. Vanaf 1 januari moet de consument een 'verwijderingsbijdra ge' betalen als hij bijvoorbeeld een nieuwe koelkastwasauto maat of televisietoestel koopt. De overheid gebruikt deze heffing om afgedankte apparatuur verant- y woord te verwerken. De zandbanken, die zich in de jaren tachtig voor de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden vormden, hebben niet gedaan wat ervan hen verwacht werd: ze zijn niet dóórgegroeid. Sommige kalven zelfs af. Door die stagnerende ontwikkeling ziet het er met naar uit dat de Voordelta een gebied wordt met eilanden die bi] laag water droog komen te liggen. De yf Voordelta wordt geen Waddengebied. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12,13,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24, 25 en 26; buitengebied: 27,28,29,30 en 31. door René Schrier GOES - De politie van het dis trict Oosterscheldebekken heeft in Goes een drugsnetwerk opgerold. De hoofdrolspelers in dit netwerk zijn twee broers van respectievelijk 23 en 26 jaar oud. Zij zijn vorige week al aan gehouden. Ook een 34-jarige inwoner van Goes en twee mannen uit Roo sendaal zijn erbij betrokken. In verband met het onderzoek zit ten er nu nog zes verdachten in voorarrest. Bij vier huiszoekingen die de politie in Goes deed zijn enkele tientallen kilo's hasj en weed in beslag genomen en een hoeveel heid cocaïne. De activiteiten van de verdachten richtten zich op de Bevelandse en Roosen- daalse drugsmarkt. Uit het on derzoek bleek dat de verdach ten honderden kilo's hasj uit Spanje naar Nederland smok kelden. Een deel daarvan werd doorgevoerd naar Engeland. Verder haalden ze in de Rand stad cocaïne voor de verkoop vanuit Goes. Die werd vooral in het uitgaansleven aan de man gebracht. Verder worden de hoofdverdachten in verband ge bracht met de verkoop van hasj en cocaïne richting Frankrijk. De in beslag genomen drugs zijn inmiddels vernietigd. (Advertentie) Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Een kunstwerk op zich. deze Amaryllis. Samen met de glazen cilindervaas (h. 34 cm, o 14 cm) een lust voor het oog. Rond kerst bloeit zij -- donkerrood of wit met meer- dere bloemen aan een steel, toeft zich gelukkig bij veel licht. Van 24.95 voor Aanstaande donderdag extra koopavond. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De politie in Zee land heeft in 1996 1,3 miljoen gulden renteverlies geleden. Het regiokorps sloot dat jaar een lening af voor nieuwbouw en verbouwing van politiekan toren, terwijl er nog geen toe stemming was van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. De Algemene Rekenkamer meldt dit in een dinsdag uitge komen onderzoek naar het fi nancieel beheer bij alle re giokorpsen in Nederland. Het grote renteverlies is ont staan. doordat het Zeeuwse re giokorps iets te voortvarend te werk is gegaan. Het sloot een le ning van zestig miljoen gulden af tegen 6,7 procent rente, maar dat geld kon nog niet worden in gezet. Er moest op Binnenland se Zaken worden gewacht. Het geleende geld is daarom op een andere rekening geplaatst, die maar 3,7 procent rente op- i: donderdag en vrijdag tot 20.45 KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS geopend. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur geopend. (Advertentie) LHomeopathisch geneesmiddel bij griep en verkoudheid Lees voor het gebruik de aanwijzingen op de verpakking van onze redactie binnenland DEN HAAG - De voorge schreven Arbo-regels zijn niet altijd goed voor het li chaam. „Door steeds meer maatregelen te bedenken die het lichaam ontzien, wordt dat steeds slapper en kan het minder verduren." Dit zegt VV. Kroon, fysiotherapeut en brandweerman in het de cembernummer van 'Brand Brandweer'. Volgens Kroon zorgen in strumenten als armleggers, tiptoetsen en steunen voor de polsen ervoor dat het li chaam zelf niets meer hoeft te doen om het sterk en ge zond te houden. „Het gevolg is functievermindering, krachtsvermindering, min der lenigheid en minder uit houdingsvermogen." Hij pleit juist voor meer bewe ging in plaats van meer rust, ook als iemand pijn heeft. „Al is het maar beperkt be wegen." Kroon geeft lezin gen in bedrijven waar hij werknemers leert hun be lastbaarheid te vergroten. ANP bracht. Of dit ten koste is ge gaan van de krappe begroting van de politie, laat de Algemene Kamer onvermeld. Een woord voerder van het regiokorps in Middelburg kon dinsdag ook geen uitsluitsel geven. De Algemene Kamer verbindt geen algemene conclusie aan het voorval uit 1996. Het finan cieel beheer bij de politie in Zeeland is, aldus de controle organisatie, wel vatbaar voor verbetering. De begrotingen en jaarrekenin gen van de laatste jaren voldoen niet aan alle eisen. Zo is de in formatie over investeringen en leningen te beperkt, waardoor het inzicht in de financiële stuk ken 'niet optimaal' is. Het bestuur van het korps, ver tegenwoordigers van gemeen ten in Zeeland, lijkt zich daar nauwelijks druk over te maken. Initiatieven om het financiële beleid te sturen, worden er nau welijks genomen, zo heeft de Al gemene Rekenkamer uit de no tulen opgemaakt. Het grootste probleem in Zee land was altijd de begroting zonder tekort af te ronden. Dat is voor 1999 voor het eerst ge lukt. De Algemene Rekenkamer constateert dat dit feitelijk het enige concrete financiële doel van het bestuur is. Het ministerie van Binnenland se Zaken wil echter in de toe komst vooral aandacht voor het effectief inzetten van geld. Er moeten meetbare resultaten worden geboekt, zoals vermin dering van overlast. In Zeeland is de politie nog niet zover. Er wordt meer gerekend in aantal len processen verbaal, merkt de Rekenkamer op. Het regiokorps Zeeland scoort overigens in vergelijking met veel andere korpsen niet slecht. Het zit in de middenmoot en, stelt de Algemene Rekenkamer vast, er zit verbetering in het fi nancieel beheer. DEN HAAG - De onderwijsbon den willen snel uit de impasse komen rond het CAO-overleg met het ministerie van Onder wijs. Ze stellen dat er ruim voor de geplande estafettestakingen van januari een resultaat moet liggen, anders is het onmogelijk de stakingen op tijd af te blazen. De bonden hebben aangekon digd dat in de week van 18 tot en met 22 januari steeds in een re gio een dag wordt gestaakt, ten zij er dan genoeg vorderingen zijn bij het CAO-beraad. ANP zie ook pagina 17 ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving 96,50 Naam: (Advertentie) Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 Dc PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1