risisrapportage moet naar raad Kees Oreel voelt zich gesloopt PZC De Haagbeuk trekt veel belangstelling PZC zeeland K Middelburg vraagt om projectleider en begeleidingsgroep is Jindercentrum geopend Alcoholcampagne op Walcheren Illegalen in trailer gevonden KvK versterkt lobby op valreep Kerstkraak in Grote Kerk Veere Zestienjarige illegaal betrapt Vlissingen verhoogt grondprijzen olitie pakt rankrijder coholrijders ingehouden maandag 14 december 1998 Edith Ramakers )DEU l' «raad LBURG - De Onderne- gsraad (OR) van de gemeen- j [ddelburg vindt dat rappor- svan het onderzoek naar de rouwenscrisis tussen het ege en het ambtelijk appa- I direct bij de gemeenteraad pi worden neergelegd. In meeste gevallen is het dage- s bestuur opdrachtgever en jer van een project. „Maar college is partij in de ver- iwenscrisis en volgens de OR 'it et niet wenselijk de rappor- aan een van de partijen tte laten", stelt de OR. [ractievoorzitters van de ge- jiteraad hadden eerder die- de wens uitgesproken. De stelt voor een projectleider te trekken om de vertrou- iscrisis op te lossen en een eleidingsgroep te formeren naar die leider rapporteert, begeleidingsteam moet >J mogelijk bestaan uit me rkers uit de eigen organi- Ook de OR wil deel uitma- vandie groep. adviesbureau Berenschot tenteerde medio november rapport, waaruit bleek dat vertrouwen tussen het colle- het ambtelijk apparaat zoek is. De problemen zijn zo groot dat Middelburg zich eerst bezig moet houden met het op lossen van die problemen, voor dat er aan de uitwerking van allerlei toekomstplannen be gonnen kan worden. „De OR vindt dat dit onderzoeksproject zo snel mogelijk gestart moet worden." De gemeenteraad sprak eerder uit dat er 21 de cember een besluit moet worden genomen over de voortgang. Offerte De OR vraagt nog om een nadere omschrijving van de problemen die er spelen bij de afdeling Maatschappelijke Zaken en Fi nanciën. En zij vraagt zich af welke acties Berenschot onder neemt. Ook is de OR geschrok ken van het hoge bedrag van de offerte van Berenschot voor het vervolgtraject. Volgens de on dernemingsraad was eerst een bedrag van 54.000 gulden ge raamd. „De kostenraming die er nuligtvan390.000guldenisvan een veel grotere orde. En hoe moet die kostenpost gefinan cierd worden", wil de OR weten. De OR wil zo spoedig mogelijk op de hoogte worden gebracht van het definitieve besluit van het dagelijks bestuur. irMieke van derJagt UININGEN - Drie voorzit- en tachtig kinderen hebben trdag het nieuwe kindercen- n in Kruiningen officieel ge- nd. lif voormalige schooltje aan de is itessoristraat in Kruiningen di id al onderdak aan de peuter- ilzaal maar huisvest nu ook inderopvang, die voorheen huizen huurde van de wo- gstichting. Voortaan zitten terspeelzaal, kinderopvang buitenschoolse opvang in ïningen onder één dak. Met bijdrage van Jantje Beton een mooie speelplaats wor- aangelegd, waar iedereen ten de kinderopvanguren komen spelen, officiële opening werd ver- it door voorzitter A Verbree de Reimerswaalse gemeen- lad, voorzitter F. Eij lander de Stichting Kinderopvang de Bevelanden en voorzitter M. Jansen van de Stiching Peuter speelzalen Reimerswaal. Het heeft een half miljoen ge kost om het schooltje als kinder centrum geschikt te maken. Drie ton daarvan kwam van het Rijk en de rest betaalde Rei merswaal. De klederdracht- en folklorevereniging Ons Boeren- goed, die in het schooltje huisde, moest verhuizen en ook daaraan werkte de gemeente welwillend mee. Voorlopig moet heel Reimers waal wat betreft de Kinderop vang gebruik maken van het nieuwe centrum, waarin tien kinderopvangplaatsen en twaalf plaatsen voor buiten schoolse opvang zijn. Daar naast is er, verspreid over ver schillende dagdelen, plaats voor 65 peuters. Het is de bedoe ling om ook elders in Reimers waal kinderopvangplaatsen te scheppen. Tijdens de open dag in het nieuwe woonzorgcentrum konden de belangstellenden zich over allerlei zaken laten informeren. foto Ruben Oreel door Hans Hollestelle MIDDELBURG - Er was zaterdag een overweldigende belangstelling voor de open dag van het woonzorgcentrum De Haagbeuk in nieuwe wijk Veldzigt in Mid delburg. Naar schatting achthonderd be langstelling kwamen een kijkje nemen in het nieuwe project van Woongoed Mid delburg dat bestemd is voor bewoners van 55 jaar en ouder. Bij binnenkomst werd aan de bezoekers een enquêteformulier uitgereikt waarin zij hun oordeel over de appartementen konden geven. De medewerkers van Woongoed Middelburg hadden hun han den vol om de bezoekersstroom in goede banen te leiden. Dat lukte overigens voor treffelijk. Er was een aantal zitjes in de ruime hal van het complex neergezet, waar koffie en cake werden geserveerd. Op elke woonlaag was een appartement te bezichtigen. Tijdens de open dag kregen de Woongoed-medewerkers al veel posi tieve reacties te horen. Vooral de luxe uit voering van de keukens en de ruime bal kons trokken de aandacht van het pu bliek. Teleurgesteld Er was ook vraag genoeg om een apparte ment te huren maar hierin moesten de be zoekers worden teleurgesteld. Alle zestig woningen zijn al verhuurd. Woongoed- coördinator M. van Moolenbroek liet we ten dat er wel zeshonderd aanvragen wa ren geweest voor het nieuwe complex. Overigens heeft Woongoed Middelburg nog meer van dergelijke projecten op het programma staan, maar de vraag is groter dan het aanbod, zo bleek uit de toelich ting. Een aantal woningen in De Haagbeuk zal voor de kerst al zijn bewoond. Vanaf 21 december worden de sleutels uitgereikt Een aantal van de toekomstige bewoners heeft al te kennen gegeven alles te hebben geregeld om voor de kerstdagen in de ap partementen te trekken, aldus Van Moolenbroek. MIDDELBURG - De politie treedt tussen 14 december en 29 januari nog strenger op tegen rijden onder invloed. De actie maakt onderdeel uit van de alcoholcampagne Ben jij sterker dan drank? Rij alcoholvrij. De organisatie Gericht Verkeers Toezicht Walcheren, Oosterscheldebekken en Zeeuws- Vlaanderen organiseren de campagne. De boete voor rijden onder invloed begint met een bedrag van 390 gulden bij een ademtest tussen 220 en 350 ugl Bij hogere metingen volgt een dagvaardiging. Bij meer dan 570 ugl wordt het rijbewijs inge trokken. Jaarlijks vallen er m Zeeland gemiddeld 11 doden en 100 gewonden door alcohol in het verkeer VLISSINGEN - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdag drie Armeniërs en een Somaliër aangetroffen in een trailer bij de Dart-Line in Vlissingen. De trailer stond klaar om die dag verscheept te worden naar Dartford in Engeland. De Armeni ërs, vader, moeder en zoon, en de jonge Somaliër hadden geen reisdocumenten en verbleven illegaal in Nederland. Zij zijn overgedragen aan de vreemdelingendienst. TERNEUZEN - De Kamer van Koophandel Zeeland heeft zich op de valreep nog gemeld bij het koor van lobbyisten, dat pleit voor een snellere aanleg van infrastructurele werken in de provincie De Tweede Kamer bespreekt vandaag (maan dag) het Meerjarenprogramma Infrastructuur en Transport 1999-2003. Naast het snel aanleggen van de N57 (Dammen- route) en het verbeteren van de N61 (Schoondijke-Hoek) die nen - om de ontwikkelingskansen van Zeeland niet te frustre ren - een tunnel bij Sluiskil, de spoorlijn Axel-Zelzate, verbetering van de Midden-Zeelandroute en de aanleg van een ontbrekend stuk snelweg tussen Dinteloord en Bergen op Zoom een hogere prioriteit te krijgen, betoogt de handelska mer in een brief aan de leden. VEERE - Een bewaker van de kerstmarkt in de Grote Kerk van Veere heeft in de nacht van zaterdag op zondag rond half vier een 18-jarige inbreker uit die plaats op heterdaad be trapt. De verdachte probeerde te ontkomen, maar na enig duw- en trekwerk kon hij worden overgedragen aan de poli tie. Hij had een aantal gestolen spullen bij zich. De man is vastgezet. KAPELLE - De politie heeft vrijdagavond bij een bedrijfs- controle in Kapelle een 16-jarige Chinese jongen meegeno men. De jongen bleek geen verblijfspapieren te hebben. De werkgever werd bekeurd De jongen is in afwachting van uit zetting, overgebracht naar het politiebureau in Goes VLISSINGEN - Het college van Vlissingen stelt voor de grondprijs te verhogen. Voor alle gronden bestemd voor wo ningbouw betekent dat een verhoging tot 230 gulden per vier kante meter. Het was 215 gulden per vierkante meter. Die ver hoging ligt in de lijn der verwachtingen, stelt het college. Daarmee wordt ingespeeld op de marktontwikkelingen en op de concurrentiepositie van Vlissingen. De basisprijs voor ka vels voor de sociale huur- en koopwoningen worden verhoogd van 18.500 gulden per woning. Dat was 17.500 gulden. De grondprijs voor het bedrijventerreinen Vrijburg stijgt naar 95 gulden per vierkante meter. Het was tien gulden goedkoper Voor de Buitenhaven blijft de grondprijs 85 gulden. 1SSINGEN - Een 20-jarige ssinger kreeg in de nacht van irdag op zondag een rijver- len een dagvaarding voor het en onder invloed van alco- politie hield hem aan rond uur op de Bussestraat in woonplaats. In zijn auto la- enkele wieldoppen en rui- wissers, waarvan de politie noedde dat ze gestolen zijn. verdachte moest op het bu il blijven. Ook zijn vriend d aangehouden. Na verho- 'zijn ze weggestuurd. SSINGEN - In de nacht van lerdag op zondag heeft de po- alchoholcontroles uitge- ird op diverse plaatsen op ilcheren. notaal werden zeven mensen «genomen naar het bureau preen ademanalyse. Eén per- had niet te veel gedronken, kregen een transactie van gulden en vier personen gen een dagvaarding mee. n van hen moest zijn rijbewijs leveren. REDACTIE ^MIDDEN-ZEELAND qVoorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273030 o e-mail: redgoes@pzc.nl Ie Goes: "M.J.Schrier(chef) LHuibers A.M. van der Jagt E. Soesman Ie Vlissingen: •Fransen :.L. Ramakers d.J. van der Schot AA. van der Sluis ^K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Jostsouburgseweg 10 'ostbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 :ax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Roelf Reinders BAPAUME - Kees Oreel zit er doorheen. De Oost-Souburgse sleepbootkapitein die voor drugssmokkel al meer dan vierenhalf jaar in de cel zit, is zo gesloopt dat hij er geen zin meer in heeft. „Ik denk de laat ste tijd meer aan zelfmoord dan aan wat anders. Maar dat gun ik m'n ergste vijand niet. Dan zijn ze van me af." Z'n ergste vijand: de Franse justitie. Bezoekhok 17 van Centre de Détention de Bapaume, Noord-Frankrijk. In een blauw trainingspak hangt Oreel (50) over het schotje dat de kleine ruimte in tweeën deelt. Rood hoofd, kleine ogen. Hij praat moeilijk. „Ik ben om kwart voor elf naar bed gegaan, eerst nog even een voetbalwedstrijd gezien. Maar ik viel pas om twee uur in slaap. En om kwart voor zes al weer wakker. Ik slaap slecht, ik ben de hele dag kapot. Altijd." Dat heeft de dokter ook gezien. Zenuwen, stress, depressief. „Maar in plaats van slaappillen krijg ik pijnstillers." Oreel heeft het steeds vaker. Dat hij 's nachts wakker schrikt, zwetend. „Nachtmer ries krijg ik ervan. Dan zie ik het weer voor me. Hoe die rot zooi aan boord is gebracht." Negeneneenhalve ton hasj die de Franse douane in april 1994 voor de kust van Brest onder schept. Straatwaarde tien mil joen gulden. De sleepboot heeft hij kort daarvoor in opdracht van een Belgische maatschap pij van Zeebrugge naar Gibral tar gebracht. Terug in Neder land wordt hij gebeld. Of hij 'm toch maar naar Malta wil va ren. „In Gibraltar dwongen twee mannen mij om drugs in Marokko te halen en naar Ne derland te varen. Ik kreeg een pistool tegen m'n hoofd, ik weet zeker dat-ie geladen was. Het was varen of de kogel. Ze dreigden ook mijn gezin onder handen te nemen. Halfslachtig Hij moest wel, zegt hij. „Ik heb die drugs vervoerd, dat is zo. Ik heb hand- en spandiensten voor de maffia verricht. Maar onder zware druk, dan kan ik toch niet schuldig zijn?" Het bewijs voor zijn onschuld is de halfslachtige straf die de Fran se rechter hem heeft opgelegd, vindt Oreel. „Als ik werkelijk schuldig was geweest, had ik levenslang moeten krijgen. En al die Nederlanders die voor drugs in de cel zitten, mogen na hun straf Frankrijk niet meer in. Ik wel. Als ik vrij kom, kan ik zo weer de grens over. Dat is toch vreemd? Ik accepteer niet Oost-Souburger kwijnt weg in Franse cel na drugstransport Een recente foto van Kees Oreel, gemaakt in de gevangenis waar hij nu zit. Het Centre de Détention in Bapaume. waar de Oost-Souburger naar eigen zeggen zijn dagen in saaie ledigheid slijt. dat ik hier zit, tot op de laatste dag zal ik dat volhouden." Oreel zucht veel en diep. Hij voelt zich gebroken door bijna vijf jaar Franse cel. „Ik ben slecht behandeld", zegt hij. „Ik heb het goed voor m'n kiezen gehad, lichamelijk en psy chisch ben ik kapot. Ik heb last van m'n nieren, ik verlies veel bloed. Soms lijk ik een wouw, de hele pot ligt volDrie hartin farcten heb ik gehad, dat wist ik ook pas achteraf. Omdat ik steeds pijn had, ben ik naar het ziekenhuis geweest. Daar za gen ze de littekens. Oh, je hebt ze nou toch al gehad, klaar. En terug de cel in." In november is Oreel 's nachts onwel gewor den. „Kwamen ze met een spuit: spuit erin en zoek het maar uit. Komen ze 's morgens even kijken of je nog leeft." Isoleercel In het begin van zijn voorarrest zit Oreel in Brest. Hij wordt naar Lille overgeplaatst, vlak bij de Belgische grens. Zijn wouw Yvonne kan hem zo va ker bezoeken. Maar na een tijd je zit hij al weer in Brest. „Ik heb gebedeld om terug te mo gen", zegt Oreel. „Ze hebben me daar in een isoleercel ge stopt, weselijk. De surveillan ten waren er vaak dronken. Ik ben er van de trap geduwd en vaak overgeslagen met eten. Als je niet klaar stond met je bord, liepen ze door. En soms ben ik drie, vier dagen niet bui ten geweest." Hij gaat staan, in de houding, handen op de rug. „Zo moest je steeds vlak voor de deur staan, als ze langs kwa men. Als je nog op bed lag, mocht je er niet lïit." In december 1997, na drieën half jaar voorarrest, wordt Oreel veroordeeld tot tien jaar zitten. Hij moet weg uit Brest en komt in Fresnes bij Parijs te recht, een tijdelijke gevangenis voor gedetineerden die op een cel elders wachten. „Brest, dat ging nog wel", zegt Oreel. „Maar Fresnes, schei uit. Dat was niet normaal Daar was ik nog minder dan een hond. Ik heb toen een psychische klap gehad." Hij zwijgt en zet z'n bril af. Hij huilt. „Fresnes was een hel. Ze zochten me op." Hij tilt z'n linkerbeen op en laat een slipper zien. „Met slippers aan kwam ik op de gang om naar de promenade te lopen. Die surveillant zei: 't Is hier geen vakantiepark'. Hij stuur de me terug naar de cel. Hij kwam me achterna en sloeg me twee keer in m'n gezicht. Ik heb liggen huilen als een klein kind Later hebben ze me ook nog een half uur naakt in m'n cel laten staan." Klacht Oreel heeft een klacht inge diend over zijn behandeling. Vorige week heeft hij bezoek gehad van een ambtenaar van het Franse ministerie van Jus titie die de klacht bekijkt. Franse surveillanten, ze heb ben overal een grote bek, zegt Oreel. „Hier in Bapaume groe ten ze me soms nog." Maar de verhuizing begin oktober naar het Noord-Franse stadje heeft zijn situatie er niet beter op ge maakt, zegt hij. „Ik doe niks de hele dag. Ik sta op, douchen, koffie drinken en op bed liggen of wat over de gang lopen De hele dag niks. Ik heb om werk gevraagd, niks gehoord nog. Ik kan de spanning niet meer aan. Ik ben bang om de surveillan ten iets te wagen, bang voor hun gegrauw en gesnauw." Hij zegt mondig genoeg te zijn in het Frans. „Maar ze willen me niet begrijpen. Ze beginnen gelijk te ratelen en ze spreken hier nog dialect ook. Dan be grijp ik hen niet en worden ze kwaad. Ik ben op van de zenu wen, maar de sociale verzor ging deugt van geen kanten. Begin oktober kwam er een psychiater langs. Vijf minuten binnen geweestIk kreeg al leen een paar tabletjes." Vroeger was-ie hard. „Ik heb gevist hè, al zaten de pegels aan m'n neus. Maar ook de hardste spijker kun je buigen. Een riet je ben ik nu Als ik dan weereen nacht niet heb geslapen, dan denk ik krrrrr." Hij maakt een gebaar alsof hij zich ophangt. „Maar dat gun ik de Franse j us- titie niet, mijn ergste vijand. Dan zijn ze van me af." In Brest zat een Marokkaan van 23 waar hij af en toe een lolletje meemaakte. Hij werd volgens Oreel getreiterd en gepest door de bewakers. Heeft zich opge hangen, een maand voordat hij vrij zou komen. Oreel is nage gaan wat er dan verder ge beurt. „Nada, niks. De familie wordt benaderd, er wordt even gezegd: ,Hij is er niet meer.' Weer een plaats je vrij. Zo werkt dat hier. Een leven telt hier echt niet. Het is vijftig jaar geleden dat de Rechten van de Mens zijn vastgesteld. Maar het is treurig dat ze hier over de rech ten van de mens durven praten, schandalig." Kleinzoon Dat hij onschuldig in de gevan genis zit is erg, zegt Oreel. Maar het allerergste is dat hij niet bij de geboorte van z'n kleinzoon kon zijn, drie jaar geleden. „Die heb ik maar drie keer ge zien." Het wordt hem te veel. Weer komt de witte zakdoek te voorschijn „Dat is het diepte punt in mijn leven En mjn schoondochter is wéér in ver wachting. Dat zal ik ook wel niet meer meemaken." Diepe zucht. Zijn wouw komt elke zondag langs, in Brest was dat eens in de twee maanden. „Elke keer krijg ik een inzinking. Het is steeds weer een strijd om af scheid te nemen. Godverdorie, al dat knokken." Oreel weet dat er in Arnemui- den een actiecomité bezig is om verbetering in zijn situatie te krijgen. Hij weet dat het comité bij het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag is geweest om over hem te praten. En dat minister Van Aartsen bij de Fransen opheldering over zijn gezondheid heeft ge vraagd. Hij weet het allemaal „Maar hier gebeurt niks", zegt hij. „Het is allemaal zo weinig concreet. Van Aartsen moet ge woon zeggen: .Die man moet naar Nederland'. Publiciteit is mooi, daar heeft Cees Priem het ook mee gered, dat geloof ik echt. Ik dacht, als er voor hem wat kan, waarom dan ook niet voor mij9 Priem heeft al die tijd in een hotel gezeten Nou, ze mogen mij voor een jaar in een hotel stoppen." Weer zo'n diepe zucht. Leedvermaak Veel contact met z'n medege vangenen heeft hij niet. „Ik ben een eenling, voel me een opge jaagd konijn. Het is haat en nijd onder de gevangenen Ik wil me niet op de borst kloppen, maar ik ben kapitein. Het is net alsof ze mij dat niet gunnen. In mijn dossier staat dat ik zeer intelli gent ben. Er lopen hier mensen rond die nauwelijks hun eigen naam kunnen schrijven. Dan is het: 'Hé, captain.' Zo van. daar heb je hem weer." Vriendschap in de gevangenis, dat bestaat met, zegt Oreel „Er is veel leedvermaak. Ze zien liever dat je wegkwijnt.Ja, hij ging dan nog wel om met een Zuid-Afikaanse jongen. Die hielp hij met het schrijven van brieven. „Maar de rest is stijf, stram en moeilijk." Maar ook die jongen liet niks meer van zich horen toen hij vrij was. Nooit een brief van gekregen. En naar die tweehonderd frank die hij hem leende, kan hij ook fluiten Vanaf begin dit jaar ligt er bij de Franse justitie een verzoek om overplaatsing naar een ge vangenis in Nederland. „Niks meer van gehoord", zegt Oreel gelaten. „Het is hier zo'n zoot je. Ze zijn hier zo halsstarrig, het duurt allemaal zo lang." Even later is hij opvallend strijdbaar: „Niet geschoten is altijd mis. Moeten we ons er al tijd bij neerleggen dat het nu eenmaal Fransen zijn? Dat die nu eenmaal altijd moeilijk doen? Nee, we moeten blijven pressen. Dan gaan ze wel een keer overstag."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 9