PZC zeeland >alingvissers vrezen open sluis iï" Marnix groots herdacht dankzij rommelmarkt Beschermheer Wolkers kust kikker Roparun opent vakantiebungalows in Kamperland voor kankerpatiënten Gewest schuift met PvdA-kandidaten Statenverkiezingen Waterpolitie moet boot in Terneuzen binnenkort afstaan Kinderjury kiest foto slachtoffertjes Mitch ermanente doorgang in Brouwersdam zou vangst schieraal sterk beperken Vuurwerk beschadigt politiebureau zeeuwse almanak Honds maandag 14 december 1998 HnorRené Hoonhorst ROTTERDAM - De winnende foto «as niet de allereerste keus van de Zeeuwse juryleden Robin de Visser en Thierry de Caluwé. Maar de afdruk van twee zwaargewonde jonge slacht offers van de orkaan Mitch was duide lijk de beste van de foto's die door drongen tot de finale voor de krantenfoto van het Jaar van de Stichting Krant in de Klas. Zowel Robin (leerling van basisschool Oude Vaart in Temeuzen) als Thierry (prins Frederik Hendrikschool in Sas van Gent) waren dan ook tevreden over de uitslag. Thierry en Robin maakten deel uit van de 43 leden tel lende kinderjury die zaterdag in het Nederlands Foto Instituut in Rotter dam de beste krantenfoto van het jaar moesten uitzoeken. De foto's waren verdeeld in vier cate gorieën: buitenland, binnenland, re gionaal en sport. Beide Zeeuws-Vlaamse jongens wa ren nog het meest onder de indruk van een sportfoto. Robin 'vond een foto van 'een motor die door de lucht zweefde' prachtig en Thierry werd ge troffen door een prent van zijn plaats- genootje Anthonie van Assche, een zeer jonge turner die een moeilijke ringoefenmg doet. „Aan die keus kun je toch zien dat de jonge juryleden echt naar de techniek en de zeggingskracht van de foto's ke ken. Thierry is helemaal gek van voet bal, maar hij kiest toch voor een turnfoto", was vader De Caluwé op gevallen. De turnfoto van fotograaf Willem Mieras, die in de PZC werd ge publiceerd, behaalde uiteindelijk de derde plaats in de categorie sport. De keus voor de foto van de slachtof fers van Mitch - gemaakt door een me dewerker van het persbureau Associ ated Press - vond vader De Caluwé ook logisch. „Die foto had mijns in ziens voor een jury van volwassenen ook een goede kans gemaakt." Dat volwassenen het niet altijd bij het rechte eind hebben, bleek overigens ook. Pa De Caluwé meende op de win nende foto een moeder met baby te herkennen, maar Robin had het goed gezien. „Een jongetje onder het bloed en een baby. Het is natuurlijk heel erg, maar die foto laat zien hoe het echt was toen Mitch voorbijkwam. En daarom vind ik het goed dat hij heeft gewonnen. Robins veronderstelling dat de baby al dood was, klopte gelukkig nietVol gens het Jeugdjournaal hebben de ge wonde jongen én de baby de orkaan overleefd. irBen Jansen )DELBURG - Rijkswater- Izal zijn voornemen om de in de Brouwersdam het jaar open te laten staan, neten bijstellen. Tijdens de in- raakprocedure over het nieu- waterbeheersplan voor de lerelingen is fel geprotesteerd gen de gevolgen die dit zal bben voor de palingvisserij, jksrvaterstaat laat begin vol- nd jaar weten of er een 'pa- -alternatief' in het beheer inde Grevelingen komt. ioral de beroepsaalvissers op Grevelingen, hengelsporters hun belangenorganisaties bben zich gekant tegen de annen van Rijkswaterstaat, it de opening van de Brou- irssluis meer zuurstofrijk wa ren vis het Grevelingenmeer nnenbrengt, juichen ze van- Ifsprekend toe. Maar door die ien sluis verdwijnt vis weer en makkelijk. Dat geldt zeker jor schieraal, geslachtsrijpe iling die in het najaar moeilijk eerstand kan bieden aan de ituurlijke drang de Saragas- eee ten oosten van de Baha- as op te zoeken, waar paling (Europa en Amerika pleegt te laien. rhieraal begint de reis naar de aragassozee tussen eind au- istus en eind december, aanstand en weersomstan- gheden zijn daarvoor bepa- nde factoren. De schieraaltrek de belangrijkste tijd in het ar voor de beroepsaalvissers. deze periode maken zij onge ler driekwart van hun jaarlijk se omzet. Dat is de reden waarom ze de deur van de Gre velingen niet wijd willen open zetten in het jaargetijde waarin paling de aandrang krijgt de paaigronden op te zoeken. Een gesloten Brouwerssluis in deze tijd achten ze 'van levensbe- lang'. In de huidige situatie staat de Brouwerssluis alleen tussen ok tober en april open. Op aange ven van de aalvissers gaat de sluis maximaal dertig dagen dicht om de paling binnen te houden. Rijkswaterstaat streeft naar een zo natuurlijk mogelijk waterbeheer in het Grevelin genmeer. Dit betekent niet dat de schuiven van de Brouwers sluis in de open stand kunnen worden vastgezet. Berekend is dat de sluis acht procent van de tijd dicht moet om de beoogde waterstand van NAP -20 cm te handhaven. Er is nog een twee de mogelijkheid om het water van de Grevelingen te verver sen. In de Grevelingendam is een hevel aangebracht. In de huidige plannen van Rijkswa terstaat blijft deze voorziening evenwel onbenut. Alternatief De beroeps- en sportvissers op de Grevelingen weten zich in hun bezwaren tegen het onbe lemmerd uitzwemmen van schieraal in het naj aar gesteund voor het dagelijks provinciebe stuur en het natuur- en recrea tieschap De Grevelingen. De provincie heeft het begrip 'pa lingalternatief' gesuggereerd: in overleg met de beroepsaalvis sers zou moeten worden be- door Edith Ramakers VLISSINGEN - Als J. Dey niet op een keurig ingebon- 1 den boekje was gestuit tij- dens een bezoek aan een rom- i melmarkt in Koudekerke, i was de herdenking van de vierhonderdste sterfdag van Marnix van Sint Aldegonde waarschijnlijk minder groots van opzet geweest. Hij las daarin dat er in 1940 een nationale herdenking was voorzien, maar dat die van wege de oorlog moest worden afgeblazen. „Dan moeten we het bij zijn vierhonderste sterfdag maar goed maken", dacht Dey, voorzitter van de Stichting Aldegonde. Hij kocht het in 1938 ver schenen boek in 1996. Die i vondst bleek de directe aan leiding voor deze herdenking van Marnix. Want het histo risch besef van het grondge bied van de voormalige gemeenten Oost- en West- j Souburg met zijn bewoners moest worden bevorderd, J vond Dey. Dichtbij huis ligt een rijke geschiedenis en daar moest iets mee worden gedaan. Marnix leefde in Slot Aldegonde in West-Sou- 1 burg en vaak kwam er hoog i bezoek langs. „Ik kwam er ook achter dat Zeeland nooit de organisatie van een her- j denking op zich had geno men. Wij richtten de stich ting op en zijn aan de gang gegaan. Het enige wat in 1940 is doorgegaan was de onthulling van een gedenk naald in Leiden, waar hij vierhonderd jaar geleden is overleden." Plechtigheden De herdenking begon afgelo pen zaterdag, enkele dagen voor Marnix' ware sterfdag vierhonderd jaar geleden, in de Sint Jacobskerk. Prins Willem-Alexander en enkele Belgische prominenten wa ren de eregasten. In de mid dag volgden plechtigheden op het Marmxplein in West- Souburg bij de gedenknaald en tot 3 februari is er in 't Bol werk in Papegaaienburg een expositie over het leven van Marnix. Daar worden ook originele brieven van Marnix van Sint Aldegonde aan Wil lem van Oranje getoond. Over de band tussen de Oran- jes en Marnix van Sint Alde gonde wijdde R. de Smet van de Vrije universiteit Brussel in de Sint Jacobskerk uit. „Marnix was een diplomaat en de rechterhand van Wil lem van Oranje. Hij is een voorname figuur geweest. Toen ik gisterochtend over de boulevard in Vlissingen hep en schepen naar het zuiden zag vertrekken, hoopte ik dat zij meer geluk zouden heb ben dan Marnix destijds had." In zijn tijd, legde De Smet uit, stapte Marnix in Vlissingen aan boord van een schip dat uit Antwerpen was vertrokken. Die speciale de legatie had als taak met Frankrijk een verbond te sluiten, om onder het Spaan se juk uit te komen. Zij reis den af naar de hertog van Anjou, bij Tours. „De achter liggende gedachte was om ook de Engelsen daar later bij te betrekken. Die coalitie, die driepoot, moest de supre matie van Spanje als heel machtige natie breken." Desastreus Maar de onderneming draai de op een volledige misluk king uit. „Frankrijk wilde niet meewerken, met desa streuze gevolgen. Denk maar aan de Franse Furie in Ant werpen." Marnix had het daarna niet gemakkelijk. Maar Willem van Oranje en zijn rechter hand bleven met elkaar be vriend. De Smet: „De ge schiedenis leek zich vandaag hier te herhalen. Uit Vlissin gen vertrok hij en naar Vlis singen keerde hij terug. Die gedachte kreeg meer beteke nis toen ik zojuist zijne Ko ninklijke hoogheid Prins- Willem Alexander en graaf John van Marnix van Sint Aldegonde elkaar de hand zag schudden." paald wanneer de Brouwers sluis dicht moet om massaal vertrek van schieraal te voorko men. Dein het Delta-overleg verenig de natuurbeschermingsorgani saties hebben geen bezwaar te gen permanente opening van de Brouwerssluis. Ze veroordelen de neiging van de vissers 'geen paling te laten ontsnappen'. Er is naar hun oordeel geen ecolo gisch belang waarom de paling moet worden verhinderd naar de Noordzee te zwemmen. Ge hoor geven aan de verlangen van de palingvissers betekent volgens het Delta-overleg 'een precedent voor andere visserij- wensen'. foto Peter Nicolai doorRené Hoonhorst AARDENBURG - Voor de tweede keer bin nen een half jaar kuste Jan Wolkers zater dag een kikker in Aardenburg. Tijdens een regenachtige juni-nacht smaakte de be roemde schrijver (onder meer De Kus) het genoegen een boomkikker te kussen, deze keer zoende hij de plastic opperkikker van de Kikkerorde. Voor zijn inzet voor de boomkikker, tenslotte ook een inwoner van Aardenburg, werd Wolkers zaterdag door de Stichting Promotie Aardenburg als pro minent lid opgenomen in de Kikkerorde. Wolkers was in het voormalige gemeente huis van Aardenburg om het boekje 'Het kruipend gedierte des aardbodems' ten doop te houden. 'Het kruipend gedierte des aardbodems' was de titel van een 'lezing' die Wolkers op 13 juni hield tijdens een boom kikkersymposium van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland. Die voordracht is nu gebundeld met een verhaaltj e over het leefgebied van de boom kikker en elf pagina's foto's van Wolkers nachtelijke zoek- en zoentocht naar het gif groene amfibietje. De schrijver was speciaal uit Texel gekomen om dijkgraaf H. Evérs- dijk het eerste exemplaar van het bundeltje te overhandigen. Eversdijk was zeer ver eerd, temeer daar hij in Wolkers één van een afnemend aantal verwante geesten herken de, die zich 'de tale Kanaans nog herinner de'. De schrijver werd ook nog benoemd tot 'be schermheer' van de onlangs opgerichte Stichting Boomkikkerfonds. Die stelt zich ten doel om het leefgebied van de boomkik ker en andere amfibieën in stand te houden. City OnLine in Zeeland door Mieke van der Jagt KAMPERLAND - De stichting Roparun, de club die jaarlijks estafette-hardloopwedstrijden van Rotterdam naar Parijs or ganiseert om fondsen te werven voor kankerpatiënten, heeft zaterdag twee vakantiebunga lows in het Deltapark in Kam perland geopend. De bunga lows zijn bedoeld voor om kwaliteit toe te voegen aan het leven van kankerpatiënten en hun naaste omgeving. Roparun had al dergelijke bungalows in Limburg en in de Ardennen. Paul Poland uit Oost-Souburg was er zaterdagochtend bij als lid van de Zeeuwse delegatie van Roparun. Twee jaar geleden deed hij voor het eerst mee aan de estafetteloop met een inder haast bij elkaar gescharreld team. „Dit jaar lopen we voor het eerst met een Zeeuws team van Rotterdam naar Parijs en we hopen de 30.000 gulden die we twee jaar terug bi jeenliepen, ruimschoots te evenaren. Afge lopen jaar liepen alle teams bijelkaar 2,4 miljoen gulden in het laadje voor kankerpatiën ten in Nederland. Daarmee is op alle manieren kwaliteit toege voegd aan het leven van mensen die aan een of andere vorm van kanker lijden. Roparun wil in springen waar de zorgverzeke raars ophouden. We kunnen geen dagen toevoegen aan het leven van kankerpatiënten maar wel leven toevoegen aan hun dagen." zegt Paul Poland. De vakantiebungalows van Roparun in Kamperland werden zaterdag door veel belangstellenden be keken. Roparun stelt niet alleen bun galows beschikbaar maar draagt ook in belangrijke mate bij aan het Ronald McDonald- huis en aan de Cliniclowns. Ook heeft de stichting mobiele in fuuspompen ontwikkeld, waar mee kinderen gewoon thuis langdurige chemotherapieën kunnen krijgen in plaats van in het ziekenhuis. Het Zeeuwse team van Poland, dat onder sponsomaam Alstom op 12 mei naar Parijs vertrekt, door Mieke van der Jagt KAPELLE - Het gewest Zee land van de Partij van de Arbeid heeft zaterdag tijdens de gewes telijke vergadering in De Vroone in Kapelle meer ver nieuwing in Provinciale.Staten afgedwongen dan bij het be stuur de bedoeling was. D. Eve- leens. sinds 1987 Statenlid en negende op de concept-kandi datenlijst voor de Statenverkie zingen. werd van de lijst van verkiesbare plaatsen afgevoerd. M. Leroy, tiende op de concept lijst, gaat de verkiezingen in op de achtste plaats en P. Hamelink werd opgetrokken van de ne gentiende naar de elfde plaats. De afgevaardigden van de ver schillende afdelingen lieten duidelijk weten dat de kandida- tencommissie zich te weinig heeft gehouden aan het profiel van de nieuwe fractie, dat van tevoren door de afdelingen was goedgekeurd. Statenleden zou den niet langer dan drie termij nen een stoel in de Statenzaal moeten bezetten en tenminste veertig procent van de fractie zou vrouw moeten zijn I Lin- denberg van de afdeling Rei- merswaal deed voor de stem ming een beroep op de oude rotten die nog op de concept lijst terecht waren gekomen: D. Holtkamp en D. Eveleens. Als zij zich terug zouden trekken zou, ook bij het huidige aantal statenzetels, in één klap aan het gewenste profiel worden vol daan. Oude-mannenregel Holtkamp en Eveleens hand haafden hun kandidatuur. De Zeeuws-Vlaamse afdelingen gooiden de knuppel in het hoe- derhok door bij de verkiezing van Holtkamp op de vijfde plaats, F. de Pauw, zesde, als te genkandidaat te stellen op grond van de oude-mannen-be- paling in het profiel. Holkamp haalde het en bleef op de vijfde plaats. Bij de verkiezing van A de Vries op acht, werd het zit tende Statenlid M. Leroy als te genkandidaat opgevoerd. In het concept stond zij op tien, even als bij de vorige verkiezingen. Dat zij niet was gestegen, werd ervaren als een zeer onterechte onderwaardering voor het werk dat ze de laatste twee jaar ver zette. De meerderheid van de vergadering vond dat ook en Le roy klom naar acht. Op plaats negen stond Eveleens maar het gewest, aangevoerd door de consequente afdelingen uit Zeeuws-Vlaanderen, prefe reerden dan toch nieuwkomer De Vries en op de tiende plaats moest Eveleens het afleggen te gen M. Plugge, een vrouwelijke nieuwkomer. De afdeling Noord-Beveland kandideerde vervolgens P. Hamelink voor plaats elf en kreeg de steun van Tholen, die daarvoor steun te rugkreeg voor de kandidatuur van Paul de Wal op twaalf Peilingen Eveleens trok zich daarop terug tot de twintigste plaats, daarbij gesteund door de kandidaat stellingscommissie, die het ar gument om Eveleens hoog op de lijst te zetten - ervaring - niet meer valide achtte. Voorzitter L. Labruyère had de vergadering eerder op het hart gedrukt dat twaalf zetels in de Staten, ge zien de landelijke peilingen van dit moment, voor de PvdA waarschijnlijk mag worden ge acht. ..Twaalf is heel goed mo gelijk. Bij veertien trekken we pas een flesje open", aldus de voorzitter. VLISSINGEN - In de buurt van het politiebureau aan de Molen straat in Vlissingen werden om wonenden zondagochtend om streeks half zes opgeschrikt door een harde knal. Later bleek dat het dak van het politiebu reau flink is beschadigd. Politieagenten hoorden later in de Sint Jacobspassage opnieuw een harde knal en zagen iemand wegrennen. Die persoon, een 24-jarige Vlissinger, werd aan gehouden. Hij bekende met een ander grof vuurwerk te hebben afgestoken. Na verhoor werd hij in vrijheid gesteld. Er volgt een onderzoek, nu is gebleken dat het dak van het politiebureau forse schade heeft opgelopen. Wolkers liet zich alle eerbetoon goedmoedig aanleunen. Wat hij als beschermheer moest doen, was hem nog niet medegedeeld, meld de hij tijdens het signeren van het boekje Schalks ..Ik neem aan dat ze het beste met me voor hebben. Maar misschien moet ik wel de hele zomer in een poel zitten. Overigens was Wolkers niet te beroerd om zijn wat schalkse reputatie waar te maken. Als beschermheer van het nieuwe Boom kikkerfonds mocht hij het eerste t-shirt van het fonds over de schouders van blonde schone Karin Eekman halen om het vervol gens zelf aan te trekken. „In het shirt zijn nog de afdrukken van twee verleidelijk mooie punten te zien. ik doe het truitje dus nog niet aan", zei hij tot hilariteit van de meeste aanwezigen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De waterpo litie Terneuzen raakt haar boot eind dit jaar kwijt. Het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) heeft beslo ten de zeewaardige P83 van af 30 december 1998 in te zetten op de Noordzee bij IJmuiden. Surveillances en onderzoeken op het 'Terneu- zense deel' van de Wester- schelde zullen worden uitgevoerd door de P82 (standplaats Hansweert) en de P94 (standplaats Vlissin gen). De Hansweertse boot is de eerst aangewezene voor klussen in het watergebied rond Terneuzen. De tien mensen die nu bij de water politie Terneuzen werken, draaien in de toekomst mee op de boten van de posten Hansweert en Vlissingen. Ook blijft voor noodgevallen een oude, nog op te knappen boot beschikbaar in Terneu zen. Argument Het argument dat Terneuzen de derde havenstad van Ne derland is, met veel overslag- activiteiten in de Braakman haven. op de Westerschelde en op het Kanaal van Gent naar Temeuzen. heeft de lei ding van het KLPD er niet toe gebracht een geschikt vaartuig voor Terneuzen te behouden. De verdere ont wikkeling van Terneuzen tot Europees knooppunt in ma ritieme spoor- en wegverbin dingen heeft niet mogen baten en zelfs de extra aan- vaartijd van één tot twee uur kon de chefs niet vermurwen. Verslagenheid Bemanningsleden van de P83 wilden zondag niet rea geren op de verhuizing van 'hun' politieboot. Wel beves tigde één van hen dat de tien Terneuzense personeelsle den hun baan behouden. De verantwoordelijke hoofden van de Zeeuwse waterpolitie waren zondag niet bereik baar voor commentaar. Maar de Terneuzense waterpoli tieman brigadier W. van der Meer wilde zondag desge vraagd wel bevestigen dat de 'verslagenheid' bij hem en zijn collega's groot is. „Het blijkt wederom dat niet- Zeeuws-Vlamingen weinig oog hebben voor het belang van de Kanaalzone Terneu zen als distributieknoop punt." Van der Meer en zijn collega's hopen dat nieuw overleg er op het laatste moment alsnog toe leidt dat de beslissing wordt heroverwogen, zodat de Terneuzense waterpolitie een geschikt vaartuig in de vaart kan houden. foto Willem Mieras richt het streven op zoveel mo gelijk geld en plezier onderweg. .De snelheid - vorig jaar liep het snelste team het in 30 uur en het langzaamse deed er 15 uur lan ger over - komt op de tweede plaats", aldus Poland. De kruising Labrador retrie ver Tirza en de boxer Vieux wonen al jaren in dat Vlis- singse gezin, en in die tijd is I er al menig cursusje tegen- I aan gegooid om hen gehoor zaam te krijgen en te houden. Vooral Tirza bleek een regel recht talent op het gebied van G&G: Gedrag en Gehoor zaamheid. Binnen de familie zijn de Vlissingers daardoor uitge groeid tot vraagbaken ty hondenzaken. Bijvoorbeeld toen een der broers onlangs een hond aanschafte; de jon ge Groenendaeler Benji is lief en enthousiast, maar als ech te puber af en toe wat ivild en onbezonnen. Daar wist de Vlissingse wel raad mee; zij zou haar broer zonodig tijdens het wande len wel wat tips aan de hand doen. Een half uurtje later kwamen de baasjes terug, met Benji en Vieux. Tirza moest maar even in de auto blijven; zij had een om metje gemaakt in die stin kende sloot waar ze abso luut niet mocht komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7