rritatie )ver beleid RA groeit n 5!° Teheran onder druk na moorden op schrijvers luis van Afgevaardigden lijpt messen voor Clinton ,22» buitenland eweging weigert concessies Vaste voet aan wal Moslims uit Srebrenica opnieuw veroordeeld Einde reddingsactie Thaise rampvlucht V.' Lijken in Algerijnse gruwelput Britse dierenactivist eet weer Tweeling is Miss Oost-Duitsland Elektronisch kleurenpalet Zoon na lange strijd om sperma Prodi kansrijk in strijd om voorzitterschap Europese Commissie Failliete Japanse bank verzweeg vijf miljard aan probleemleningen maandag 14 december 1998 irHarm Harkema S'DEN - De Britse premier jr blijft doorgaan met het laten van gevangen republi- nse terroristen zoals is afge- oken in het Noord-Ierse isakkoord. Hij weigert te- noet te komen aan de steeds rker wordende roep van ord-Ierse Unionisten en tse conservatieven om de paling van gevangenen op te orten. afgelopen twee maanden 200 terroristen vrijgelaten, wie de meesten lid zijn van verboden Ierse Republi- inse Leger (IRA). Er zitten 200 activisten vast. gens Blair is er geen reden iaan hun komende vrijlating tomen, ook niet nu de IRA orde derde keer dit jaar heeft rklaard voorlopig geen wa ns te zullen inleveren, mededeling vertoornde ,vi- voorzitter John Taylor van grootste unionistische partij, UUR Taylor: „De IRA-ge- ransman vrij na ommando-actie i Tsjetsjenië OSKOU - Russische comman- <5hebben zaterdag in de Kau- isus de Fransman Vincent Co- etel bevrijd. De 37-jarige edewerker van de Unhcr, de uchtelingenorganisatie van 3 (Verenigde Naties, was al tien landen in handen van zijn Ivoerders. ichetel werd vastgehouden in it grensgebied van Ingoesjië i Tsjetsjenië. Gemaskerde annen, waarschijnlijk Tsje- jenen, ontvoerden de Frans- an eind januari in Vladikav- iz, de hoofdstad van Noord- ssetië. AFP vangenen die nu worden vrijge laten, beschikken nog steeds over hun grote hoeveelheden se- mtex (grondstof voor kneed- bommen). Ze zijn niet van plan dat in te leveren. Ze kunnen heel gemakkelijk weer een bomaan slag plegen." Het voor het vredesproces broodnodige vertrouwen tussen Unionisten en Republikeinen lijkt snel af te brokkelen, nu gis teren ook nog bekend werd dat de IRA vorige week een nieuwe leider koos. Deze Brian Keenan zat veertien jaar gevangen we gens bomaanslagen. Hij is een fel tegenstander van het inleve ren van wapens en explosieven. Keenan staat bekend als een man die er niet tegenop ziet weer naar de wapens de grijpen als de omstandigheden daarom vragen. Kabinet Hoewel volgens het vredesak koord de IRA (en andere para militaire organisaties) him wa pens pas in 2000 hoeven te hebben ingeleverd, staan de Unionisten erop dat daarmee nu al een begin wordt gemaakt. Zo niet, dan weigeren zij Sinn Fein, de politieke tak van de IRA toe te laten tot een Noord-Iers kabi net. Deze kwestie blokkeert de voortgang van het vredesproces al twee maanden. Bedreigend zijn ook de ontwik kelingen in Drumcree bij Port- adown. Na rellen afgelopen zomer omdat protestantste Oranjemannen er niet door de katholieke Garvaghy Road mochten marcheren, dreigen opnieuw ongeregeldheden. An derhalve week geleden raakten duizend protestantse jongeren er slaags met de politie. Zaterdag liep een mars van de protestantse broederschap 'The Apprentice Boys' in het overwe gend katholieke Londonderry ook uit op relletjes. Acht auto's gingen in vlammen op. GPD MASSAWA - Een Eritrese jongen wordt door zijn vader aan land gedragen. Dit weekeinde kwam het schip Salem in de Eritrese havenstad Massawa aan, met aan boord 1500 Eritreeërs die door buurland Ethiopië werden uitgewezen. Sinds de twee landen in mei met elkaar in oorlog raakten, heeft Ethiopië veertigduizend Eritreeërs het land uitgezet. De gedeporteerden gingen in de zuidoostelijke havenstad As- sab aan boord en maakten een reis van 36 uur om in het veilige Massawa te komen. foto Michael Sullivan/RTR van onze redactie buitenland BIJELJINA - Drie moslims uit Srebrenica zijn zaterdag door een Bosnisch-Servische recht bank in Bijeljina tot in totaal 51 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens de moord op vier vermiste Serviërs, wier lijken nooit zijn gevonden. Vorig jaar werden de drie elk veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf, maar onder druk van internationale bemiddelaars in Bosnië-Herzegowina werd het proces overgedaan, Dit keer kregen twee verdachten elk 20 jaar gevangenisstraf en een ver dachte 11 jaar. De vertegen woordiger van de internationa le gemeenschap in Bosnië, Carlos Westendorp, veroordeel de de uitspraak scherp. Nedzad Hasic en Ahmo Harbas kregen twintig jaar, Behudin Husic werd tot elf jaar celstraf veroordeeld. De rechtbank achtte bewezen dat zij vier Ser vische houthakkers hebben ver moord. Zij hebben aangekon digd in hongerstaking te gaan tegen hun veroordeling. Een vierde moslim kreeg een jaar wegens verboden wapen bezit. De vier behoren tot de 'ze ven van Zvornik', die zeggen overlevenden te zijn van de massamoord op moslims in de enclave Srebrenica. Zij hielden zich bijna een jaar verborgen in de bossen rond de stad. In mei 1996 gaven zij zich over aan mi litairen van de internationale vredesmacht, die hen aan de Bosnisch-Servische autoritei ten uitleverden. Een woordvoerdster van Wes tendorp riep na de uitspraak van zaterdag wederom op tot een nieuw proces. Er was vol gens haar geen enkel bewijs te gen de verdachten. De 'zeven van Zvornik' werden in april 1997 voor de eerste keer veroordeeld. Zij mochten toen niet hun eigen advocaat kiezen. De andere vier verdachten kre gen één jaar wegens verboden wapenbezit. AP/AFP/ANP lor John Wanders OS ANGELES - Het Ameii- aanse Huis van Afgevaardig- in koerst aan op afzetting van resident Clinton. Dat het vol- i illige Huis donderdag of vrij- I ag een resolutie van die rekking zal aannemen, lijkt nvermijdelijk, concluderen nu ok de naaste medewerkers van epresident. I un hoop dat Clinton met een irmele berisping zou kunnen egkomen, verdween goed- eels nadat de nieuwe leider van e Republikeinse meerderheid ihet Huis, Bob Livingston, dit eekeinde kenbaar had ge laakt dat zijn pai-tij onder geen eding zal instemmen met een aive maatregel. e justitiecommissie van het luis bracht dit weekeinde een dries uit dat er op neer komt lat Clinton moet worden afge- et. Volgens de Republikeinse ïeerderheid in de sterk langs verdeelde commis- ïe heeft de president bij twee ,Rrschillende gelegenheden (Advertentie) COCA COLA regular, light of cafeïne-vrij fles 1,5 liter meineed gepleegd. Daarnaast wordt Clinton ervan beschul digd dat hij de rechtsgang heeft trachten te frustreren en dat hij misbruik heeft gemaakt van zijn ambt en zijn regeringsap paraat. De commissie ziet hierin vier overtuigende gronden voor een gedwongen aftreden. De voorzitter van de justitiecom missie, de bejaarde Republikein Henry Hyde, riep president Clinton gisteren op uit eigen be weging af te treden. Met slechts enkele dagen te gaan tot het historische debat in het voltallige Huis van Afge vaardigden, tracht het Clinton- kamp uit alle macht druk uit te oefenen op twintig a dertig ge matigde Republikeinen die, ge zien de verhoudingen in het Huis, een doorslaggevende rol zullen spelen bij de stemming. Formeel dient elke afgevaardig de zijn stem uit te brengen op grond van wat zijn of haar ge weten aangeeft. Daarbij wordt nauwkeurig geluisterd naar de geluiden uit de achterban. Maai de afgevaardigden laten zich in de praktijk evenzeer leiden door de morele druk die de partijlei ding op hen uitoefent. Aanbeveling Mocht een simpele meerderheid van het Huis eind deze week de aanbeveling van de justitiecom missie overnemen, dan ver plaatst de aandacht zich naar de Senaat, waar de president te recht zal moeten staan. Voorzit ter Hyde van de justitiecommis sie in het Huis zal als aanklager fungeren. De honderd Senato ren zullen in de rol van juryle den zwijgend toeluisteren en uiteindelijk het definitieve oor deel vellen over het politieke lot van Amerika's 42e president. Voor een gedwongen verwijde ring van Clinton uit het Witte Huis is in de Senaat een meer derheid van tweederde nodig, ofwel 67 stemmen. Omdat de Republikeinse fractie daar niet groot genoeg voor is, lijkt het vooralsnog onwaarschijnlijk dat die meerderheid zal worden gehaald. GPD Nobelprijs voor Vrede betaald uit wapenbelegging LONDEN - De Nobelprijs voor de Vrede wordt betaald van de winst uit investeringen in de wapenindustrie en in bedrijven met een dubieuze reputatie op het gebied van de mensenrech ten. Dit meldde gisteren de Brit se krant The Observer. De Zweedse Nobel Stichting, de instelling achter de prestigieuze prijzen, investeert jaarlijks meer dan 150 miljoen gulden op de beurs van Londen en New- York. Er bestaat geen beleid dat bepaalt welke aandelen worden gekocht. Medewerkers van de Zweedse stichting op de beurs- vloeren in Londen en New York gaven tegenover The Observer toe dat zij investeerden in wa penproducenten als Boeing, United Technologies en British Aerospace. ANP/AFP Nabestaanden bidden in de modder van Surat Thani voor slachtoffers van de Thaise rampvlucht. foto Vincent Thian/AP van onze redactie buitenland SURAT THANI - In het zui den van Thailand is de zoek actie gestaakt naar overle venden van de vliegramp die vrijdag gebeurde met de Air bus A310 van Thai Air. In totaal zijn 101 lichamen ge borgen, zo maakte de politie zaterdag bekend. In totaal hebben 43 passagiers de rampvlucht overleefd. Voor zover bekend zijn er geen Nederlanders onder de doden, maar zeker is dat nog niet. On der de 132 passagiers en veer tien bemanningsleden bevon den zich 25 mensen uit het buitenland kwamen, van wie er twaalf het ongeval hebben overleefd. Slecht zicht De Airbus A310 van Thai Air stortte vrij dag neer en vloog in brand toen het bij slecht zicht probeerde een noodlanding te maken op het vliegveld van Surat Thani. Vanaf die plaats vliegen veel toeristen naar po pulaire bestemmingen, zoals het eiland Koh Samui. Hulpverleners slaagden er vrijdag in enige tientallen overlevenden uit het WTak te halen hoewel het toestel zich op een door de hevige regen uiterst modderig terrein be vindt. Volgens hen is er weinig kans dat ze nog meer overle venden aantreffen. RTR/ANP Maximaal 21 flessen per klant. GEROOKTE ATLANTISCHE ZALM 200gram NU Vanaf dinsdag verkrijgbaar. OLA VIENNETTA ELKE DAG GOED NIEUWSS van onze redactie buitenland TEHERAN - De Iraanse rege ring komt steeds meer onder druk te staan door de recente golf moorden op intellectuelen in het land. De aanslagen maken duidelijk dat de hervormings gezinde president Khatami niet in staat is zijn aanhangers te be schermen, menen waarnemers. De moorden komen op een mo ment dat Khatami in een heftige politieke strijd is gewikkeld met de machtige conservatieve op positie. Ondanks zijn overwel digende verkiezingszege vorig jaar met zijn belofte de maat schappij te ontwikkelen, heeft Khatami weinig macht om zijn zin door te drijven tegen de be houdende oppositie in. De geheime dienst, politie en strijdkrachten van Iran staan onder leiding van de hoogste geestelijke leider, de 'Recht vaardige Rechtsgeleerde' Ali Khamanei. Vooralsnog vonden zij geen enkele verdachte van de moorden. Vijftig schrijvers riepen de pre sident op 'met alle mogelijke middelen' een einde te maken aan de moorden. Zij noemden de aanslagen een bewdjs van blind geweld om de vrijheid te onder drukken, de openbare veilig heid aan te tasten en spannin gen in de samenleving op te roepen. De grootste Iraanse oppositie groep in ballingschap, de Natio nale Raad van Verzet, hoopt dat een internationale missie naar Iran zal gaan om de serie moor den op dissidenten en schrijvers te onderzoeken. In een verkla ring zei verzetsleider Massoud Rajavi dat de 'lage' moorden veroordeeld moeten worden door internationale mensen rechtenorganisaties. De raad acht het bovendien absoluut noodzakelijk dat de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties zich met de kwestie be moeit. Behalve internationale mensenrechtenorganisaties, de Verenigde Staten en Westerse schrijversorganisaties, riepen 140 Iraanse parlementsleden op tot de arrestatie van de moorde naars. Gewurgd De verklaring verscheen nadat gisteren dertig kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Teheran het lijk was gevonden van de Iraanse kunstcriticus, vertaler en schrijver Moham med Pouyandeh. Hij was ge wurgd. Pouyandeh werd sinds vorige week woensdag vermist. Het betreft de derde seculiere intellectueel uit Teheran die in korte tijd onder verdachte om standigheden overleed. Eerder wei-den de ontzielde lichamen gevonden van Majid Charif en Mohammed Mokhtari. De dood van een vierde vermiste intel lectueel, Pirouz Davani, wordt gevreesd. In november werden het promi nente Iraanse oppositielid Dari us Forouhar en zijn vrouw doodgestoken in Teheran. De voormalige minister van Arbeid stond aan het hoofd van de na tionalistische partij Iran Na tion. Het echtpaar bekritiseerde regelmatig de mensenrechtensi tuatie in Iran. Forouhar was meerdere keren het doelwit van militante aanhangers van de conservatieve Iraanse geeste lijkheid. AFP/RTR/ANP ALGIERS - Uit een als massagraf gebruikte put bij een boer derij vlakbij het dorp Meftah, 35 kilometer ten zuiden van de Algerijnse hoofdstad Algiers, zijn in totaal 110 lijken ge haald. Dit heeft de krant El Watan gisteren gemeld. De politie is twee weken bezig geweest met het uit de put ha len van de deels ontbonden lichamen, beenderen en kleding stukken. De droogstaande waterput is zeventig meter diep. De definitieve telling is gebaseerd op 'het aantal dijbenen dat uit de put der gruwelen is gehaald', schreef El Watan. De put \Verd onderzocht naar aanleiding van informatie van een voormalig lid van de Gewapende Islamitische Groep (GIA) dat zichzelf bij de politie had aangegeven. AP LONDEN - De Britse dierenactivist Barry Horne heeft na ruim 67 dagen zijn hongerstaking beëindigd. De militante stri jder voor dieren wilde met zijn actie de oprichting van een officiële vivisectie-commissie afdwingen Artsen van het ziekenhuis in York waar de actievoerder werd behandeld, verklaarden gisteren dat Horne niet op sterven lag. Zij weerspraken daarmee een verklaring van één van Home's medestrijders. Na de opname in het ziekenhuis moest de activist donderdag terug naar een gevangenis bij York. Horne zit daar een straf van achttien jaar uit voor een reeks aanslagen in het kader van zijn strijd tegen dierenmishandeling. ANP VOGELSBERG - Voor de eerste keer is een tweeling Miss Oost-Duitsland. Bij de verkiezingen in de nieuwe Duitse deelstaten kon de jury niet kiezen tussen de beide kandidates. De eeneiige tweeling bleek zo identiek dat zij samen de eerste prijs wonnen. De 21-jarige Mandy en Nicolle Schreier uit Dresden mogen nu beiden naar de Duitse finale begin volgend jaar. Ze willen de eerste dubbele Miss Germany worden. DP.4 LONDEN - Britse wetenschappers hebben het eerste elektro nische kleurenboek samengesteld. Dit digitale kleurenpalet bevat meer dan 16 miljoen kleuren. Het kleurenboek - de Ima- gemaster - maakt het mogelijk kleur objectief te benoemen. Voorheen was dat een subjectieve aangelegenheid. Door het kleurensysteem kunnen ontwerpers, mode- en ma- ke-up-fabrikanten en de grafische sector voor het eerst beel den in specifiek gedefinieerde kleuren elektronisch uitwisse len. Het palet zal ook de medische wereld en voedselindustrie van dienst zijn. Zo kan de rijpheid van fruit en groenten voortaan via het scherm worden beoordeeld. Chirurgen, voor wie kleur cruciaal kan zijn, kunnen nu op duizenden kilometers afstand de wonden, littekens of tumoren van hun patiënten bestude ren. ANP LONDEN - De Britse Diane Blood, die na een juridische strijd van twee jaar werd geïnsemineerd met het sperma van haar overleden echtgenoot, is bevallen van een zoon, Liam Step hen Blood. Bloods echtgenoot Stephen overleed m 1995 op 30-jarige leeftijd aan meningitis. Blood haalde artsen over sperma weg te halen bij haar stervende man, die niet meer bij kennis was. Omdat het sperma werd weggenomen zonder dat Stephen Blood daarin gekend was, kregen de artsen geen toestemming het aan de weduwe te geven. Infebruari 1997 oordeelde een Brits hof datBlood terechttoe- stemming was geweigerd. Ze mocht zich wel laten insemine- ren in het buitenland. Dat gebeurde vervolgens in België. AP door Paul Koopman en Mare Peeperkorn WENEN - De Italiaanse oud premier I'rodi gooit hoge ogen bij de komende strijd om het voorzitterschap van de Europe se Commissie. De Italiaan werd dit weekeinde op de Europese top in Wenen reeds als de ge doodverfde winnaar bestem peld. De opvolger van de huidige Commissievoorzitter Jacques Santer uit Luxemburg moet volgend jaar worden aangewe zen. Prodi geniet aanzien in de Europese Unie, omdat hij Italië rijp heeft gemaakt voor deelna me aan de euro. Naast deze prestatie heeft Prodi het voordeel dat hij uit een zui delijk groot land komt. Volgens een - overigens ongeschreven - EU-regel, is na een klein land als Luxemburg een groot land aan de beurt om een kandidaat te leveren. Prodi zou daarnaast bij Spanje, Griekenland en Por tugal in goede aarde vallen. Het enige dat tegen Prodi pleit, is zijn christen-democratische achtergrond, net als Santer. Een tweede ongeschreven EU-regel bepaalt namelijk dat christen democraten en sociaal-demo craten elkaar afwisselen. De Commissievoorzitter - de hoogste functie in de EU - krijgt vanaf 2000 meer macht. Samen met twee vicevoorzitters zal hij een belangrijk stempel op het Europese beleid kunnen druk ken, iets wat Santer nooit is ge lukt. De nieuwe voorzitter krijgt niet alleen de eer de euro in te voeren in 2002, hij staat ook aan het roer als de Unie wordt uitgebreid met zes landen. Premier Kok liet dit weekeinde weten dat hij in ieder geval niet in de race is voor het voorzitter schap. Het leiden van zijn twee de kabinet geniet bij hem de voorkeur. GPD door Judith Stalpers TOKIO - De Japanse regering heeft de failliete Nippon Credit Bank (NCB) gistermiddag on der staatscontrole gesteld, nadat de bank geweigerd had vrijwillig een verzoek tot natio nalisering in te dienen. De regering staat garant voor alle financiële afwikkelingen van de bank. De Bank van Japan stelt geld beschikbaar om on middellijk betalihgen te kunnen verrichten. Deze maatregelen moeten voorkomen dat onrust onder rekeninghouders en op de financiële markten uitbreekt. Het is, na de ondergang van Ya- maichi Securities en de Long Term Credi t Bankde derde gro te Japanse bank die in een jaar tijd failliet gaat. Tot ieders verrassing kondigde de regering vrijdagavond aan dat de NCB genationaliseerd moest worden, omdat de bank bankroet was. De regering gaf de bank de gelegenheid vrijwil lig een verzoek tot nationalisa tie in te dienen. Het management van de bank weigerde dit echter. Het beweert dat de bank geen tekorten heeft. Het wilde deze week een rap port met tekst en uitleg voor zijn positie indienen. Maar de rege-' nng achtte uitstel te gevaarlijk Vandaag zou op de aandelen- en valutamarkten in Japan en el ders ter wereld grote onzeker heid kunnen ontstaan. De speciale minister voor Bank- saneringen, Yanagisawa, ver telde tijdens een persconferen tie gisteravond dat de bank over het boekjaar 1997 5 miljard gul den aan probleemleningen had ondergewaardeerd. Volgens het FSA had de NCB 58 miljard gul den aan probleemleningen uit staan en niet genoeg voorzie ningen om die te dekken. Net als andere banken in Japan ver leende de NCB in de jaren tach tig te kust en te keur kredieten aan bouwbedrijven en project ontwikkelaars. Toen de prijzen van onroerend goed acht jaar geleden instortten, konden de bedrijven hun kredieten niet meer afbetalenDe banken wer den daardoor opgezadeld met veel probleemleningen, in to taal geschat tussen de 1.280 en 1.700 miljard gulden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5