Mandela eert Wereldraad Kerken Kankerinstituut in Tom Poes en het monster Trotteldrom Spanje verdacht van fraude met geld EU varia Pluim oecumenische beweging voor steun aan onderdrukten in Zuid-Afrika het weer puzzel recept Gevulde champignons 070-3147788 maandag 14 december 1998 door Dirk Visser en Theo Bakker President Nelson Mandela van Zuid-Afrika heeft giste ren zijn grote waardering voor de Wereldraad van Kerken tot uitdrukking gebracht door zelf een toespraak te houden tijdens de viering van het vijftigjarig bestaan van de oecumenische beweging. Aanvankelijk zou zijn vice-president Thabo Mbe- ki de assemblee in de Zimbab waanse hoofdstad Harare toe spreken. Mandela bedankte de Wereld raad voor de steun bij de strijd tegen de apartheid. „Voor ons in Zuid-Afrika heeft de Wereld raad altijd aan de kant gestaan van de mensen die worden on derdrukt en uitgebuit'", zei hij. Mandela, die werd begeleid door president Robert Mugabe van Zimbawe, werd met luid ge juich ontvangen. „Mijn droom is dat vrede, mensenrechten, de mocratie en economische voor uitgang een levende realiteit voor alle Afrikanen mogen wor den." Idealen Philip Potter, die van 1972 tot 1984 secretaris-generaal van de Wereldraad was, riep de oecu menische beweging op haar oorspronkelijke idealen niet te laten vallen. Met een verwijzing naar de oprichtingsvergadering in 1948 in Amsterdam zei Potter dat de kerken nog steeds de op dracht hebben om voor de ont rechten in de samenleving op te komen. Hij noemde in zijn toespraak slechts één naam, die van Jan Pronk, sinds 1986 betrokken bij de oecumenische beweging. Potter sprak grote waardering uit voor diens inzet ten behoeve van de armste landen en voor een rechtvaardiger economi sche orde. Aram I Zaterdag werd de Armeens- apostolische patriarch Aram I met een grote meerderheid van stemmen herkozen als voorzit ter van de Wereldraad van Ker ken. Het nieuwe bestuur ging na bijna drie kwartier beraadsla gingen akkoord met de benoe ming van de 54-jarige Libanese kerkvorst. Gezien de grote spanningen met de orthodoxe kerken voelden veel gedelegeer den op de assemblee voor voort zetting van een orthodox als voorzitter. Voorafgaande aan de assemblee was er veel steun voor de kandi datuur van de Amerikaanse Ja nice Love. Juist aan het einde van de oecumenische decade van kerkelijke solidariteit met vrouwen zou een vrouw als voorzitter een krachtig symbool zijn geweest. Toen velen hun steun introkken omwille van een orthodoxe voorzitter trok zij enkele dagen geleden haar kandidatuur in. Aram krijgt op eigen verzoek twee vrouwelijke vice-voorzit- ters. De eerste is Marion Best (United Church of Canada). De tweede is Sophia Adinyira (An glicaanse Kerk van Ghana). Aram noemde de komende ter mijn van zeven jaar een kriti sche en uitdagende periode in de geschiedenis van de Wereld raad. Forum De Wereldraad besloot in het weekeinde verder tot oprichting van een nieuw forum om het streven naar christelijke een heid te verbreden. Daarbij wor den ook de Pinkster-, Evangeli sche-, de zogenaamde Afrikaanse Onafhankelijke Kerken en de Rooms-KathoLie- ke Kerk betrokken. Dat forum wordt geen organisa tie met de nadruk op formeel lidmaatschap, maar op meer vrijblijvende participatie. Daaraan kunnen ook confessio nele families en regionale oecu menische organisaties deelne men. Misschien is het een gouden greep van Konrad Rai ser, zei de gereformeerde oecu- mene-expert L.J. Koffeman. Veel is er nu nog onzeker, maar dat was er ook in de jaren voor afgaande aan de oprichting van de Wereldraad van Kerken. Enkele gedelegeerden spraken de vrees uit dat lidkerken het fo rum zullen aangrijpen om aan hun oecumenische verplichtin gen te ontkomen. De Wereld raad wordt hierdoor stap voor stap uitgehold, zei de Duitser Claus Heidel. Zijn amendement voor een open en een zo flexibel mogelijke beweging werd met duidelijke meerderheid verwor pen. Verandering Ook besloot de Wereldraad een speciale commissie op te richten om de problemen met de ortho doxe kerken op te lossen. Van de commissie worden voorstellen verwacht over noodzakelijke veranderingen in structuur, stijl en ethos van de Wereldraad. De agenda van de Wereldraad zal veel te veel door de protestantse en liberale kerken uit het Wes ten worden bepaald, zo beweer den vooral Russisch-orthodoxe gedelegeerden. Die zouden het liefste willen dat Mandela danst tijdens het congres met leden van een Zuid-Afrikaans koor. foto Howard Burditt/RTR binnen de Wereldraad niet meer wordt gesproken over vrouwe- lijke ambtsdragers, inclusieve (niet-mannelijke) taal en homo seksualiteit. In de commissie, die ten minste drie jaar de tijd krijgt, zullen alle 22 orthodoxe lidkerken vertegenwoordigd zijn en slechts 22 van de overige 316 lidkerken. Polygaam De Wereldraad van Kerken stel de een beslissing uit over het toelaten van een Nigeriaanse kerk die polygame voorgangers heeft. De Celestial Church of Christ (Hemelse Kerk van Christus) met ruim vijf miljoen leden accepteert bekeerlingen die polygaam leven. Er volgen eerst nadere gesprek ken van de Wereldraad met die kerk. Weliswaar had de assem blee met ruime meerderheid de aanvraag afgewezen, maar om formele redenen werd die stem ming ongeldig verklaard. Zoals veel Afrikaanse onafhan kelijke kerken (die niet uit de zending zijn voortgekomen) laat ook de Celestial Church of Christ bekeerlingen toe die po lygaam leven. Sinds een besluit van 1986 zijn nieuwe voorgan gers en studenten monogaam. Maar voorgangers die toen po lygaam leefden, hoefden hun le venswijze niet te veranderen. Geen probleem De Wereldraad heeft het contact met de werkelijkheid verloren, zei de secretaris van de Raad van Kerken in Zimbabwe (ZCC), Densen Mafinyani, in een reactie. Voor Afrikaanse kerken is polygamie geen pro bleem. „Veel kerkleiders van Afrikaanse onafhankelijke ker ken zijn polygaam. Zij worden door hun kerk geaccepteerd. De gelovigen weten dat in hun cul tuur het stamhoofd meer dan één vrouw heeft." Volgens de Nederlandse missio- loog F. Ferstraele betekent poly gamie in de Afrikaanse context status en hoeft zij op zich niet goed of fout te zijn. „Als de CZZ zulke kerken als geassocieerd lid aanvaardt, dan heeft die raad wellicht beter begrip van wat in Afrika aanvaardbaar is dan een gedelegeerde die het verzoek afkeurt", aldus Ferstraele, hoogleraar in Zim babwe. ANP Toonder Studio's door Henk van den Boom De Europese Commissie gaat onderzoeken waar de 10 miljoen gulden subsidie is ge bleven die zij heeft overge maakt aan de 'Spaanse vereni ging tegen kanker' AECC. De vereniging, die te vergelijken is met het Nederlandse Koningin Wilhelmina Fonds, zou in totaal zo'n 30 miljoen gulden uit de Europese kas krijgen voor de kankerbestrijding in Latijns- Amerikaanse landen. De Europese Unie had Spanje daarvoor aangewezen, omdat dit land nauwe banden heeft met Zuid-Amerika. Nu het AECC wordt verdacht van op lichting, heeft Brussel de geld kraan dichtgedraaid. Een on derzoek moet uitwijzen wat er met de eerste 10 miljoen gulden is gebeurd. Vertrouweling De onregelmatigheden zijn be gonnen onder het voorzitter schap van de Madrileense aris tocrate Maria Mendez-Nunez, gravin van Elda. De gravin (Advertentie) overleed in september zelf aan kanker. De gravin had met behulp van Brussel een kankerbestrijdings- project opgezet in Zuid-Ameri ka. Omdat ze in de laatste maanden van haar leven niet meer in staat was haar functie uit te oefenen, droeg ze het be heer, en later ook de algehele di rectie van de vereniging, over aan haar vertrouweling Ricardo Alba. Etentjes Uit verschillende stukken die boven water zijn gekomen, kan worden aangetoond dat Alba een groot deel van het geld heeft gebruikt voor dure reisjes en etentjes. Zo is er onder meer een rekening aangetroffen van een diner in Guatamala van 12.000 gulden. Alba wijst alle beschuldigingen van de hand en zegt te kunnen bewijzen dat de 10 miljoen gul den op de juiste plek zijn te rechtgekomen. Twee contro leurs uit Brussel hebben echter gerapporteerd dat zeker 75 pro cent van de subsidie in Spanje is gebleven. De onkreukbaarheid van Alba wordt ook aangevochten door de voormalige voorzitter van de Europese Federatie van Kan kerverenigingen, de Spanjaard en kankerspecialist Cortes-Fu- nes. Die heeft Alba aangeklaagd wegens onregelmatigheden in de boekhouding, verduistering van gelden en valsheid in ge schrifte. Alleenheerseres De Spaanse vereniging ter be strijding van kanker gold onder leiding van de gravin van Elda als één van de meest efficiënte organisaties op dit terrein ter wereld. Zij was een absolute al leenheerseres en duldde van niemand tegenspraak. Bij haar aantreden was de AECC een armzalige stichting. Toen ze overleed had AECC ruim 70 miljoen gulden op de begroting staan. Maria Mendez-Nuhez werd door haar ouders al vroeg uit huis geplaatst en ondergebracht op Europese kostscholen. In En geland trad zij in een katholiek klooster. Nadat ze was uitgetre den, huwde zij met de graaf van Elda. Vijf jaar later, in 1985, werd ze voorzitter van het Spaanse kankerinstituut. De enige die ze vertrouwde, was de nu aangeklaagde Ricardo Alba. GPD Kornelis Waaikant was een kleine grot ingevlucht en daar zat hij nu, bleek en bevend, tegen de rotswand geleund. Het was duidelijk, dat er van hem geen hulp te verwachten viel en Tom Poes liet hem dan ook zitten om bij de ingang van de spelonk naar buiten te kimnen kijken. De vlakte lag daar weer kaal en verlaten, maar tot zijn schrik werd hij een kleine vliegmachine gewaar, die door een ramp getroffen scheen te zijn. Het toestelletje lag verpletterd tussen de steenmas sa's en enigszins terzijde verhieven zich twee aardhopen, waaruit li chaamsdelen staken. 'Dat heeft het monster gedaan', dacht Tom Poes. 'De machine moet precies in de baan van het ondier hebben gelegen! Het ziet er niet best uit voor de inzittenden...' Voorzichtig kroop hij naar buiten - en toen hij zag, dat het monster zich grommend en kronkelend in de richting van de stad verwijder de, rende hij naar de plaats van de ramp. Zo vlug hij kon, begon hij de stenen en de aarde van het dichtstbijzijnde heuveltje weg te wer ken en al spoedig bracht hij zodoende een van de luchtreizigers aan het daglicht.'Heer Ollie!' riep hij verbaasd uit. 'Bent uhier? Hebt u zich pijn gedaan? Wat is er gebeurd?' 'Prl vloomtwah!' prevelde heer Ollie wezenloos. Hij blies wat stof en steentjes uit enrichtte zich moeilijk op.'Twast monster', sprakhij met zwakke stem. 'Ben aangevallen... oempf! Ooh... Overal ge kneusd, jonge vriend... Gebroken, vrees ik. Maar wees niet bang; ben gekomen om je te redden.' Horizontaal: 1. Drinkgerei, vestingwerk; 2. Europeaan, gevel; 3. Chinese maat, bergweide, de onbekende; 4. leer v.h. heldendicht; 5. palmmeel, schattig; 6. spil, muzieknoot; 7. hori ge, deel v.d. voet; 8. inwendig orgaan; 9. Nederduits, prul, familielid; 10. vordering, tijd perk; 11. genodigde, overal. Verticaal: 1Kreet, muzieknoot, zelfkant; 2. steensoort, projektieplaatje; 3. voertuig, gelijk matig, stoomschip; 4. volgeling; 5. bijb. profeet, lor; 6. onderwijzer; 7. voorzetsel, schar nier, oude lengtemaat; 8. looimiddel, voor; 9. metaal, erffactor, oude inhoudsmaat. 123456789 Oplossing cryptogram zaterdag leerstuk --n-t--o hoed-mops a--o-a-p- autoradio s f-l-g- Deze week treft u in deze rubriek opnieuw recepten aan voor gerechten die u in uw kerstmenu kunt opnemen. Geopend wordt met hapjes vooraf die men tegenwoordig als amuse-bouche opdient. De gevul de champignonskunnen dan ook als zodanig worden opgediend. Met drie van dergelijke champignons heeft u trouwens ook een smakelijk warm voorge recht. Amuses voor 6personen 6 middelgrote champignons, doorsnede ca. 5 - 6 cm.; 1 dunne prei; 20 gram boter; 1 teentje knoflook, rag fijn gehakt; 50 gram verse roomkaas (Mon Chou); 1 ei; 50 gram fijngeraspte oude Goudse kaas; 2 - 3 theel. groene pesto, uit potje; zout; witte peper uit de mo len; snufje nootmuskaat; ca. 2 eetl. kruim van oud bakken witbrood; 1 eetl. olijfolie. Maak de champignons schoon en neem de stelen voorzichtig uit de hoeden. Hak (keukenmachine) de stelen fijn. Hak of snijd het witte en licht geelgroene deel van de prei eveneens fijn. Laat in een heet panne tje de boter smelten. Roerde prei erdoor. Leg het dek sel op het pannetje. Temper de warmtebron. Laat alles 3 minuten zachtjes smoren. Roer daarna cham pignonstelen en knoflook er door en laat alles nog maals met het deksel op de pan 3 minuten smoren. Doe alles over in een kom en laat het mengsel tot lauwwarm afkoelen. Roer fijngeprakte verse room kaas en losgeroerd ei erdoor. Blijf roeren tot een vrij glad mengsel is verkregen. Voeg de helft van de ge raspte kaas, pesto, zout, peper en nootmuskaat toe. Bestrooi de champignonhoeden van binnen met wat broodkruim. Vul de hoeden met het preimengsel. Bestrooi de hoe den eerst met wat geraspte kaas en daarna met wat broodkruim. Sprenkel er een beetje olie over. Plaats de hoeden, met de vullingen naar boven gekeerd, in een met wat olie of boter bestreken ovenvaste schaal. Plaats deschaal in hetmiddenvandetot180oC. voor verwarmde oven. Reken op een oventijd van 20 minu ten. Dien de gevulde champignons zo warm mogelijk op. /WVoJÊAT Iqdwber Middelharni j Middelhui iergen op; iTerneuzen Antwerpen^ d ut van den 6 Maximumtemperatuur voor vanaasg Minimumtemperatuur voor de komende nacht maandag bu onder 16.3 B Door: Reinout van De herfst is terug. Na weken met veelal koud en soms ook somber en nevelig weer is het afgelopen weekeinde de bezem door de atm !0! sfeer gegaan. Vooral gisternacht en gistermorgen trok de wind i'; flink aan. Bovendien viel er regen en dat gebeurt ook de komend ijl dagen af en toe. Tussendoor is er ruimte voor droge perioden, De temperatuur is met maxima die vrijwel dagelijks in de buurt'. 10 graden uitkomen veel te hoog voor de eerste helft van decern, ber. Verantwoordelijk voor de veranderingen in het Nederlands^ weer zijn een hogedrukgebied boven het zuiden van Europa ent gedrukgebieden op de oceaan. Ertussenin is een westcirculatiei gang gekomen die relatief warme lucht het vasteland opblaast. De echt zachte lucht stroomde gisternacht Nederland binnen. Dat ging gepaard met regen. Omdat in het front bovendien onvetë wacht een klein lagedrukgebied ontstond, nam de wind sterk tot Aan zee kwam 's nachts hier en daar korte tijd een volle storm te n staan en gisteren waaide het ook overdag hard. Zeeland had enige tijd een stormach tige wind. Ook de komende dagen waait het stevig door. Vandaag passeert een niet erg actief warmtefront de re gio met wolkenvelden. De re gen ervan blijft waarschijnlijk ten noorden van Zeeland. Bij een af en toe krachtige zuidwestelijke wind stijgt de temperatuurtot zo'n 12 gra den. Ook morgen is het be wolkt en af en toe valt er wat regen. Windrichting en wind kracht ondergaan geen noe menswaardige veranderin gen en het wordt opnieuw zo'n 12 graden. Zeer zacht Vooruitzichten weer max. min. wind dinsdag woensdag donderdag vrijdag 12° 11° 10° 10° 9° 9° 6° 6° ZW 4 ZW 4 ZW 5 W 5 I- op 8.44 it\ dinsdag Maan maandag r onder 14.3f dinsdag op 4.40 Nautisch bericht De bewolking overheerst en er staat een vrij krachtige tot krachti zuidwestelijke wind, windkracht 5 tot 6. Het zicht is vrij goed end temperatuur van het kustwater is 6 tot 8 graden. Waterstanden MAANDAG Hoog water 14 DECEMBER uur cm uur cm Vlissingen 11.05 159 23.38 178 Terneuzen 11.26 181 23.58 200 Bath 12.16 213 Roompot Buiten 11.20 119 23.40 138 Zierikzee 12.10 125 Stellendam Buiten 11.40 104 Wemeldinge 00.00 149 12.25 139 Philipsdam West 00.00 147 12.20 138 Laag water 04.45 05.05 05.56 05.15 06.05 04.50 06.05 05.55 cm uur 127 17.31 135 17.56 160 18.36 095 17.40 104 18.25 05517.35 11518.35 109 18.25 Europa: Sneltrein DINSDAG Hoog water 15 DECEMBER uur cm uur cm Vlissingen 11.56 175 Terneuzen 12.16 199 --. Bath 00.48 23413.08 235 Roompot Buiten 12.05 130 Zierikzee 00.50 142 13.15 134 Stellendam Buiten 00.05 125 12.30 116 Wemeldinge 01.00 159 13.25 151 Philipsdam West 00.55 154 13.15 146 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied ijT' zonnig -He matige sn ware sneeuw lichte regen matige regen 2waie regen In de noordelijke helft van Europa valt op veel plaatsen neerslag. Vooral aan de westkust van Noorwegen kan een flinke plens regel vallen. Storingen trekken in sneltreinvaart vanaf de Atlantische Oceaan ten noorden van de Britse eilanden langs naar het noord oosten. Met deze zuidwestelijke stroming wordt behoorlijk zachte lucht aangevoerd. In Ierland, Schotland en het noorden van Enge land valt regen maar met een graad of 11 is het wel zacht. Het zui den van Engeland houdt het nog droog met wat zon maar in de loop van de dag zal de bewolking ook daar toenemen. Ook in Scandinavië valt neerslag, vooral in het westen. Deze neerlag valt steeds meer in de vorm van regen en de vorst wordt naar het noot den en oosten teruggedrongen. In Rusland overheerst ook de be wolking maar daar is het wel overwegend droog en koud met in de omgeving van Moskou temperaturen die niet boven de -10 gra den uitkomen. Een hogedrukgebied bij Spanje verplaatst zich in de richting van de Alpen. Dit betekent dat in Zuidwest-Europa de zon overheerst en de temperaturen vrij hoog zijn. In Spanje, Portugal en het zuiden van Frankrijk is het zonnig. De temperaturen varië ren van 15 graden in Zuid-Frankrijk tot 20 in het zuiden van Spanje. Ook Italië en de Alpen hebben zonnige perioden. Laag water uur cm uur 05.34 139 18.15 06.16 148 18.35 07.06 175 19.32 06.00 104 18.20 07.00 111 19.15 05.50 059 18.30 07.05 123 19.25 07.00 117 19.20 GRATIS JURIDISCH ADVIES VOOR ANWB-LEDEN Ook na uw wintersport vakantie komen wij in actie. Bel ANWB Rechtshulp ANWBf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4