Aanpak doorreis-vluchteling faalt PZC Politieteam pakt handelaren in asielzoeksters op Staat verkoopt Tweede Kamer zet vraagtekens aandelen NedCar fojj ketenen van zwakbegaafde De Hoop Scheffer erkent imagoprobleem CDA Kameel door de nooduitgang binnenland maandag 14 december 1998 Moslims geven bezetting op Moord op 89-jarige man VVD-bestuur vraagt Eenhoorn Pool rijdt Nederlanders dood Sociaal plan Van Melle ver weg jjeleid op basis Dublin-akkoord blijkt niet te werken 14 december 1948 Oud-minister Den Toom (87) overleden MIDDELBURG HAAIEN?! Zeeuwse Bibliotheek CNV-plan voor ruilen van ADV tegen scholing Wachten op de Stones DEN HAAG - Het stadhuis in Den Haag herbergt dezer dagen weer een levende kerststal. Hier kijkt de kerstman toe hoe een kameel voorzichtig door een nooduitgang het atrium van het complex wordt binnengebracht. Naast de dieren waren natuurlijk ook alle menselijke figuranten aanwezig. De hoofdfiguren worden uitgebeeld door Haagse dak- en thuislozen. Ook de kerstman is een dak- of thuisloze. foto Roger Dohmen/ANP ZWOLLE - De moslims die de Surinaamse Gu.lzar-e-Madina- moskee in Zwolle bezetten, zullen vanochtend hun actie be ëindigen. Om 10.00 uur dragen ze de sleutels en de admini stratie van het gebedshuis over aan hun advocaat, zo heeft imam M. Goelab gisteravond gezegd De bezetting van de moskee begon ruim drie weken geleden. De groep dissidente moskeegangers onder leiding van Goelab protesteerde daarmee tegen het autoritaire optreden van geestelijk leider Shah Ahmad Noorani Siddiqui. Die ontsloeg vorig jaar het in conflict geraakte moskeebestuur. Goelab en en zijn 165 medestanders zijn intussen naarstig op zoek naar een nieuwe plaats om vijf keer per dag samen te kunnen bidden. Ze vestigen hun hoop op een gesprek met de burgemeester van Zwolle. De president van de rechtbank in Zwolle bepaalde vorige week donderdag in kort geding dat de bezetters van de mos kee hun actie binnen vijf dagen moesten beëindigen. ANP ENSCHEDE - De politie heeft in Enschede een 31-jarige man uit die stad aangehouden, die heeft bekend in november de 89-jarige Hendrik Muijtstege om het leven te hebben ge bracht. Het levenloze lichaam van Muijtstege werd 23 november door een buurvrouw gevonden. De schedel van de alleenstaande hoogbejaarde was ingeslagen. Uit Mui jtsteges huis waren een snorfiets en televisie verdwenen. De politie noemt als mogelijk motief voor de moord de geld nood van de verdachte. Muijtstege, die een teruggetrokken bestaan leidde, was een vermogend man. Hij won in de jaren tachtig een groot bedrag in de lotto. ANP DEN HAAG - Het hoofdbestuur van de VVD heeft de 52-jari- ge Bas Eenhoorn zaterdag voorgedragen als kandidaat voor het voorzitterschap van de partij. Eenhoorn wordt de opvolger van de huidige voorzitter Hoek- zema die volgend jaar opstapt als partijvoorzitter, omdat hij het te druk heeft als burgemeester van Den Helder. Eenhoorn werkt als management consultant. Eerder was hij burgemeester van Schiermonnikoog en Voorburg. ANP BRECHT - Bij een ernstig verkeersongeval op de E19 ter hoogte van Brecht in België zijn zaterdag twee Rotterdam mers omgekomen. Ook een Engelsman kwam om het leven. Het ongeluk werd volgens de Rijkswacht veroorzaakt door de Pool, die in zijn truck zonder oplegger aan het spookrijden was. De man, die zelf lichtgewond raakte, reed frontaal in op de auto van de Nederlanders en die van de Engelsman. Het ongeluk gebeurde rond zeven uur zaterdagavond. Als ge volg van het drama ontstond een kilometerslange file. ANP EINDHOVEN - Een definitief akkoord over een sociaal plan bij snoepfabrikant Van Melle is volgens FNV Bondgenoten nog ver weg. Wel is er een principe-afspraak gemaakt dat ont slagen werknemers naar nieuw werk worden begeleid. In Breda houden 23 mensen die ontslag was aangezegd alsnog hun baan. Het gaat om 'ongekwalificeerden'. veelal oudere allochtonen die al lang bij Van Melle werken. Verscheidene jaarcontractanten die eruit moeten, worden bij dochterbedrijven ondergebracht. De 110 ontslagen bij de fa briek in Weert staan nog recht overeind. Op 21 december gaat het overleg tussen de bonden en de di rectie van Van Melle verder. ANP van onze redactie binnenland .VUNSPEET - Een team van de politie Noord- en Oost-Gelder- land heeft de afgelopen week vier mannen uit Tilburg aange houden die vermoedelijk be trokken zijn bij de handel in minderjarige asielzoeksters. Tot nu toe zijn in deze zaak twaalf mannen en twee vrouwen, allen uit Tilburg, aangehouden. De politie verwacht nog meer ar restaties. De laatste jaren zijn met zekere regelmaat jonge meisjes uit de opvangcentra voor minderjari ge asielzoekers in Nunspeet en Lochem verdwenen. Onderzoek door de politie wees uit dat een deel van hen via de opvangcen tra rechtstreeks in de prostitutie verdwijnt. Een aantal van de kinderen blijft in Nederland, maar het grootste deel gaat in het buitenland naar clubs en particulieren. West-Afrika De veertien verdachten die nu zijn aangehouden komen allen uit West-Afrika. Bij huiszoekin gen heeft de politie vijf tiener meisjes uit landen in dat we relddeel gevonden, die op het punt stonden in de prostitutie te verdwijnen. De kinderen zijn op geheime adressen onderge bracht. De politie wil nog niet zeggen hoeveel meisjes er zijn doorver kocht, omdat het onderzoek nog in volle gang is. De twee vrou welijke verdachten zijn inmid dels weer op vrije voeten. ANP i $or John Oomkes i |oHenkvan Ess GRONINGEN - De maatregel van het kabinet-Kok om nieuwe ,jielzoekers op basis van het [hiblin-akkoord te weren, Berkt niet. Alleen al de kerkelij- je hulporganisatie Inlia heeft jfafgelopen tweeënhalve week 103 mensen die volgens de Eu- jopese afspraken illegaal hier (trblijven, bij gastgezinnen on derdak geboden. Zeker veertig jnderen zijn elders ondergedo ken. rieDublin-claim behelst dat het jnd van aankomst voor de jsielzoeker ook het land van ajn asielaanvraag is. Mensen die in Nederland aankomen, -aar daarvoor door België of Duitsland hebben gereisd, moe ien rechtsomkeert maken. Ze worden geacht de kans te heb ben gehad in die landen asiel aan te vragen. Nederland houdt sinds 12 okto ber streng de hand aan dit be leid, mede om de aanwas van Asielzoekers te belemmeren. In lia constateert een averechts ef fect. „Sinds eind november zien we vijftien aanmeldingen van 'Dubliners' per dag", zegt direc teur John van Tilborg. „Ze ko men overal vandaan, van Soma lië tot Oekraïne. Vorige maand werd er geleurd met een groep van 123 Bosnische vluchtelin gen. Justitie stak geen hand uit, zodat de Bosniërs half Neder land doorgingenMaar dat heeft niemand er van weerhouden toch te komen." Inlia vindt niet dat de rechts gang wordt belemmerd nu de kerkelijke organisatie illegalen zo massaal opvangt. Van Til borg vindt de Dublin-regeling te streng, omdat niet ieder land van herkomst iedere vluchte ling op een faire manier in pro cedure neemt. Doorreisjes De Inlia-directeur trekt de voorlopige conclusie dat het bij de mensen die zijn organisatie helpt in 20 tot 25 procent van de gevallen gaat om asielzoekers die in een ander EU-land een procedure hadden lopen. Het overgrote deel betreft 'doorreis jes', vluchtelingen die achter in een vrachtwagen via Duitsland in Nederland zijn geraakt. Hij constateert dat vooral het per centage kinderen onder de 'Dubliners'groeit. Onder de 103 mensen die via Inlia onderdak vonden, bevinden zich veertig kinderen. Inlia vindt het schrijnend dat mensen zonder vorm van assis tentie op straat aan hun lot wor den overgelaten, niet zelden in zorgwekkende fysieke conditie. Nieuw is dat Nederland nu ook te maken krijgt met de zogehe ten wederclaim. Asielzoekers die hier door andere EU-landen worden teruggestuurd vanwege dezelfde Dubin-afspraken. „Het zijn nog maar enkele ge vallen", zegt Van Tilborg „Maar ook die belanden via de IND (Immigratie- en Naturalisatie dienst) nu op straat, ook al zou den ze het recht op de procedure hebben." GPD van onze redactie economie HILVERSUM - De Staat gaat baar aandelen in het autofa- briek NedCar verkopen. Vol gens minister Jorritsma van Economische Zaken gaat het zo goed met het bedrijf dat het niet langer steun van de overheid nodig heeft. •Jorritsma licht vandaag de Tweede Kamer in over het be sluit. Volvo, Mitsubishi en de Staat bezitten elk eenderde van de aandelen. In de eind 1991 op gestelde aandeelhoudersover eenkomst staat dat de overheid een optie heeft om, na goedkeu ring van de jaarstukken over 1998, zijn aandelen in gelijke delen te verkopen. Vakbond De Unie betreurt het besluit van Jorritsma. „Het gaat mede dankzij goed industriebe leid goed met het bedrijf. Maar dat wil niets zeggen over de toe komst. Hoe het met Volvo en Mitsubishi verder gaat, is de vraag. Beide bedrijven zijn zich op hun positie in de wereld aan het bezinnen. Het zal goed zijn AMERSFOORT - Oud-minister van Defensie W. den Toom isgis- I terochtend op 87-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Amersfoort. De VVD'er wras mi nister in het kabinet-De Jong (WD, CHU, ARP en KVP), van 1967 lot 1971. Den Toom trad in 1963 tot het kabinet-Marijnen, als staatsse cretaris van Luchtmacht. ANP (Advertentie) NAAR DE Debat Kwaliteitsatlas 16 december 19.30 uur als de Staat nog een vinger in de pap houdt", aldus voorzitter J. Teuwen. Hij wil zo snel mogelijk met de minister overleggen over de verkoop van alle aandelen. Bij NedCar werken ongeveer 5.000 mensen. NedCar wilde gisteren niet op de uitlatingen van Jorritsma reageren. Een woordvoerster stelde dat de aandeelhouders in eerste instantie zelf uitmaken hoe ze omgaan met de afspraken van 1991. ANP/GPD ZWOLLE - D. Terpstra, de nieu we voorzitter van de christelijke vakcentrale CNV, heeft zater dag voorgesteld de arbeids duurverkorting (ADV) van de werkweek tijdelijk in te leveren. De CNV-voorman wil met zijn voorstel de werkgevers tege moet komen. Die kunnen amper aan personeel komen. In ruil voor het offer van de werkne mers moeten zij zich ontfermen over langdurig werklozen. „Die moeten geschoold worden. Als dat is afgerond, moet de werk week in het betreffende bedrijf weer terug naar 36 uur." Werkgeversvoorman Blankert noemde de ruil 'barslecht'. „Be drijven moeten eerst werklozen in dienst nemen, en wat gebeurt er als de arbeidstijd weer terug loopt? Dan worden ze weer op straat gezet", zei de voorzitter van VNO-NCW. ANP door Dineke van der Burg DEN HAAG - Het CDA heeft te maken met een imagoprobleem. Het lukt de partij niet om een duidelijk, herkenbaar beeld naar buiten te brengen. Het CDA wordt door velen gezien als een partij van het verleden, 'maar in werkelijkheid zijn wij de partij van de toekomst', ver klaarde partijleider De Hoop Scheffer gisteren. De aanleiding voor deze uit spraak vormt de toenemende kritiek vanuit onder meer de ei gen gelederen en de slechte opi niepeilingen. Al wekenlang staat de partij in de peilingen op van onze redactie binnenland UTRECHT - De Tweede Kamer wil van minister Borst van Volksgezondheid weten wat zij gaat doen aan de situatie van een 16-jarig zwakbegaafde meisje dat al een half jaar op de 25 zetels, een verlies van vier ten opzichte van het huidige aantal zetels in de Tweede Kamer. Kritiek op de fractie kwam af gelopen week zowel vanuit de jongeren als vanuit de van oor sprong zeer trouwe aanhang in het zuiden van het land. De CD A-bestuurders in Brabant en Limburg willen een onafhanke lijker koers gaan varen van de landelijke top. In een brief heb ben de zuiderlingen zelfs gezegd dat de partijtop in de maand voor de Statenverkiezingen het beste op vakantie kan gaan. CDA-leider De Hoop Scheffer toonde zich niet gegriefd door deze opmerking. „Als de Lim burgers en Brabanders meer isoleerafdeling van het Acade misch Ziekenhuis Utrecht (AZU) ligt. Oppositiepartijen CDA en SP zullen de minister morgenmid dag tijdens het vragenuurtje om opheldering vragen. D66 en VVD willen via schriftelijke zelfstandigheid willen, dan krijgen ze dat. Maar er is zeker geen sprake van een afsplit sing." Eigen gezicht Ook vindt hij het 'vanzelfspre kend' dat de zuidelijke CDA- bestuurders in de aanloop naar de Statenverkiezingen meer een eigen gezicht willen laten zien. „Zij willen in de campagne la ten zien dat Brabant voor de Brabanders en Limburg voor de Limburgers is. Maar wij willen ook graag het gebroddel van Paars-2 aan de orde stellen. Tij dens de verkiezingscampagne komt de landelijke top wel met een eigen invalshoek vragen proberen een oplossing voor dit 'schrijnende' probleem geval te vinden, Zaterdag werd bekend dat als gevolg van wachtlijsten in de geestelijke gezondheidszorg en in de jeugdzorg het meisje al sinds april verblijft in een iso- CDA-jongeren uitten vorige week felle kritiek op hun partij die 'betuttelend, oubollig en conservatief' zou zijn Het moet zijn afgelopen met de 'houding van achterdocht en wantrou wen' in de partij, zo menen de jongeren en het CDA moet 'per direct haar imago veranderen'. Volgens De Hoop Scheffer kan er echter niet a la minute van imago worden wijzigen. „Een politieke partij is nu eenmaal geen wasmiddel waarvan je via reclame snel het imago kan ver anderen. Het is namelijk niet een kwestie van verpakking. Het gaat om de inhoud." De CDA-leider is wel van plan de roep om meer openheid op te leercel van het AZU. De laatste vijf weken is haar toestand zo verslechterd dat het meisje dag en nacht vastgebonden moet liggen. Omdat de patiënte zowel zwakbegaafd is als psychiatri sche problemen heeft is het moeilijk een instelling te vinden die haar kan behandelen en ver zorgen. De Utrechtse kinderrechter A Quik-Schuijt acht de toestand van het meisje 'in strijd met de rechten van het kind'. „Ik heb in mijn 25-jarige loopbaan nog nooit zo'n extreem geval ge zien", zei ze dit weekeinde. De rechter heeft het meisje eerder dit jaar onder toezicht van justi tie gesteld en plaatste haar on der behandeling in het AZU. De mogelijkheden van de rechter zijn verder uitgeput. Uitzonderlijk geval Het AZU stelt dat het hier om een uitzonderlijk geval gaat. Het feit dat het meisje vastge bonden in een isoleercel ligt, heeft volgens een woordvoerder niets te maken met een eventu eel tekort aan personeel. „Als het er alleen om gaat dat er onduidelijkheid is over de indi catie, dan moet er gewoon een knoop doorgehakt worden", reageerde het WD-Kamerlid Passtoors dit weekeinde. Vol gens het Goese CDA-Kamerlid Buijs heeft de kwestie alles te maken met de lange wachtlijs ten in de geestelijke gezond heidszorg. Zijn partij wil daar om dat Borst enkele miljoenen uittrekt om dit probleem op te lossen, aldus Buijs. ANP/GPD volgen. Hij wil de verkiezingen van het partijvoorzitterschap in het vervolg in alle openheid la ten plaatshebben. Medio no vember werd in beslotenheid de nieuwe partijvoorzitter Van Rij gekozen. Er lekte echter uit dat De Hoop Scheffer dreigde op te stappen als het dagelijks be stuur naast Van Rij ook de Bra bantse gedeputeerde Van Geel kandidaat zou stellen. De partij zwichtte voor het dreigement. De Hoop Scheffer ontkent deze versie. ..Mijn handen jeuken om de waarheid te vertellen Maar dat kan ik waarschijnlijk nooit doen, omdat er is besloten tot een vertrouwelijke procedure." GPD Jachtvliegtuig Gisteravond is een militair jachtvliegtuig op een restau rant in Bandoeng neergestort. Het toestel kwam recht door het dak aan de voorzijde, waar een landmachtmilitair en een vrouw zaten. Beiden raakten zwaargewond. Telefoonboek Het bestuur van de Stichting Nieuw Walcheren heeft een verzoek ingediend bij het tele foondistrict Breda om één te lefoonboek voor Walcheren te maken. Momenteel staan alle Walcherse gemeenten, uitge zonderd Vlissingen, in het Middelburgse telefoonboek. Voor Vlissingen isechter een interlokale gids nodig. Notenregen Op 22 december zullen Ameri kaanse transportvliegtuigen boven Bastogne in België drie honderd kilo noten uitwerpen. Deze actie wordt gehouden ter herdenking aan brigade-gene raal McCualiffe die 22 december 1944 op de eis tot overgave van de Duitse com mandant reageerde met nuts, hetgeen letterlijk 'noten' bete kent, maar figuurlijk 'loop naar de pomp'. Wederopbouw De overheid heeft Zeeland toestemming gegeven om in 1949 zeshonderd woningen te bouwen, hetgeen een teleur stellend aantal voor de provin cie is. Uitgever: W F dePagter Hoofdredactie: A L Oosthoek A, L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax. (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115)694457 Fax (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel (0115)568000 Fax (0115)561415 Hulst: s Gravenhof plein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23 4301 KJ Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur. Zierikzee en Hulst van 8.30 tot 17 00 uur. Zaterdags m Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 4840C0 Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 95.CO. franco per post 125.50. per maand 34,75. per jaar 366,50. franco per post 485.00. bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1.75, zaterdag 2,50 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr 3754316 t.n.v PZCab.rek. Vlissingen, Advertentietarieven: 184 cent per mm: minimumprijs per advertentie 27.60. ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. speciale posities: tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl 17,5 pet btw), volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen GRONINGEN - Verstokte fans van de Rolling Stones trotseren de kou en wachten tot een muziekhan del in Groningen de deuren opent, zodat ze kaarten kunnen kopen voor het optreden dat hun favoriete vijftigers voor 2 juli in Groningen hebben gepland. Van de 70.000 beschikbare kaarten voor het Rolling Stonesconcert werden er zaterdag, de eerste verkoopdag, 56.000 verkocht. Alleen al in het eerste uur gingen er 30.000 kaarten over de toonbank. foto Dennis Beek/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3