Nieuwe tactiek blijft zonder succes De nerveuze trekjes van de Shuffelaar De Vos behoudt titel in magnifieke finale sport Dovo in slotfase langs verbouwd Hoek: 4-2 Laatste tien minuten fataal voor Kloetinge NAAM maandag 14 december 1998 ,22 door Koen de Vries VEENENDAAL - Hoek heeft een nieuwe huisstijl. De ploeg heeft het driespitsensysteem, waaraan het drie maanden zon der veel succes schaafde, verla ten en gaat verder met het be houdender 4-4-2. „Gewoon, omdat het Hoek beter ligt", gaf trainer Frans Vermeulen zater dag na de wedstrijd tegen Dovo aan. Twee weken geleden zorg de de nieuwe spelopvatting te gen Volendam voor maximaal rendement. De wedstrijd bij Dovo leerde dat Hoek ook met het 4-4-2 nog een lange weg heeft te gaan. De koploper van de hoofdklasse B won met 4-2. Frans Vermeulen was in de cata comben van de accommodatie van Dovo best bereid te praten over het gewijzigde beleid. Veel zeggen deed hij daarbij echter niet. Hij wilde het nieuwe sys teem niet betitelen als een con- sessie aan zijn opvattingen over voetbal. Ook vond hij met dat Hoek gekozen heeft voor een verdedigendertactiek. „Wespe- len nu inderdaad met meermen sen achter de bal, maar wanneer we kunnen aansluiten dan doen we dat." Zeker is echter dat een ploeg die goed draait zijn speelwijze hal verwege het seizoen niet veran dert. En feit was zaterdag dat Hoek nagenoeg de hele wed strijd met vijf verdedigers speelde. Want tegen het blok Standaert-Mbuvu-Pacqué-Ter Steege stond ook nog eens John Bentschap Knook gekleefd. Hij werd keer op keer door aanval lende middenvelder Martijn Bos richting eigen verdediging gedwongen. „Die nummer tien was voor mijstelde Bentschap Knook. „Wanneer hij scoort krijg ik de schuld. Daarom moest ik ver terug." Overmacht Patrick Naudts, normaal verde digende middenvelder, diende nu als bindmiddel tussen aanval en verdediging, maar kwam in zijn eentje veel te kort tegen de offensieve middenvelders van Dovo. Op de flanken moesten Geertjan de Smet en Frank van Damme vele meters bestrijken, waardoor de niet al te snelle Ro nald van Sliedrecht en Wesley Roman in de spits keer op keer tegen een overmacht aankeken. Al met al deed de speelwijze denken aan die uit het tijdperk Ballegeer, waarin Hoek kampi oen van de hoofdklasse B werd. Een kleine maand geleden hak te Vermeulen na samenspraak met de selectie de knoop door. Geen 4-3-3 meer, maar 4-4-2. De zuiderburen Patrick Naudts en Geert de Poorter zullen zeker voor 4-4-2 hebben gepleit. Die tactiek wordt in België immers tot kunst verheven en dat duo vierden destijds met Ballegeer het kampioensfeest mee. Maai er zijn ook spelers die het liever anders zien. Het zijn vooral de Nederlanders, al laten ze zich voorzichtig uit. Ronald van Sliedrecht bijvoor beeld: „Het zou fijn zijn als er wat meer aansluiting vanuit het middenveld zou zijn." Bij Dan ny ter Steege speelden er na afloop ook nog andere senti menten. De rechtsback kon met weinig genoegen terugkijken op het duel. Voor rust werd hij keer op keer te kijk gezet door Freek Wittenrood en na de hervatting moest hij, net toen Hoek in zijn beste fase zat, met twee keer geel inrukken. „Ik liet mijn been staan, Wittenrood liep er tegen aan. Ik wist dat het het keerpunt in de wedstrijd was." Ter Steege is een van de vele spe lers die bij Hoek niet op zijn fa voriete stek kan spelen. Bij Vee- re voetbalde hij vorig seizoen in de as, nu staat hij rechtsback. „Ik heb aangegeven dat het niet mijn favoriete positie is. Ik voel me er niet lekker Maar de trai ner heeft gezegd dat het niet an ders kan. Er willen wel zes of ze ven spelers in de as voetballen." Hoewel laat genomen, voor de beslissing van Vermeulen valt wat te zeggen. Het is alleen merkwaardig dat de Brabander daarbij geen open kaart speelt. Ronald van Sliedregt, hier op archieffoto, scoorde de eerste treffer voor Hoek, maar miste in de tweede helft ook een uitgelezen mogelijk heid om zijn ploeg op voorsprong te brengen. foto Charles Strijd Misschien komt het omdat hij steeds om geduld heeft gevraagd. Hij debuteert dit seizoen en moet vele nieuwe spelers inpassen. Na de omme zwaai vraagt hij opnieuw ge duld Vermeulen moet hopen dat de resultaten beter worden. Een weg terug is er niet meer. Wellicht heeft hij houvast aan de manier waarop Hoek zater dag onderuit ging. Die was knullig te noemen. Na 35 minu ten leek het erop dat Dovo Hoek met een zware nederlaag huis waarts zou sturen Met oogstre lend totaalvoetbal was het 2-0 geworden en de kansen stapel den zich op. De grillige Ronald van Sliedregt kopte vlak voor rust echter de 2-1 binnen en de net ingevallen Peter Vanoutrey- ve maakte na rust zelfs gelijk. De rode kaart voor Ter Steege was Hoek uiteindelijk te veel, alhoewel Van Sliedregt nog een enorme kans kreeg. Hij onder schepte een terugspeelbal maar faalde alleen voor keeper Barry Diteweg. „Ik besef dat ik een enorme kans heb laten liggen", gaf Van Sliedregt toe. „Ik dacht dat ik die keeper al voorbij was, maar hij plukte de bal toch nog van mijn schoen." In de laatste minuten ging Hoek alsnog onderuit. Een door Frank van Damme van richting veranderd schot („ik sprong op, de bal raakte mijn hak") pas seerde de sterk keepende André de Letter en in blessuretijd ko gelde Wittenrood de 4-2 binnen. Dovo-Hoek 4-2 (2-1). 13. Amevan de Berg 1-0, 35. Teunis Wenneker 2-0, 42. Ronald van Sliedregt 2-1, 66. Peter Vanoutreyve2-2, 89. Dirco de Vries 3-2, 90. Freek Wittenrood 4-2. Scheidsrechter: J.E.T. Ange- vaare (Hillegom). Rode kaart: Dan ny ter Steege (Hoek, twee keer geel). Gele kaart. John Bentschap Knook, Franky Standaert (beiden Hoek), Arne van de Berg (Dovo). Aantal toeschouwers850. Hoek: André de Letter; Franky Standaert, Dimitri Mbuyu, Kurt Pacqué, Danny ter Steege, Patrick Naudts (88. Kyran O'Shea), John Bentschap Knook, Frank vait Dam me, Geertjan de Smet; Wesley Ro man (61. Peter Vanoutreyve), Ro nald van Sliedregt. Dovo: Barry Diteweg; Edward Sijahailatua, Michel Boerebach (77. Dirco de Vries), Frank Verkuijl, Christiaan Wolf; Korsten Wierenga (75. Joost Versteeg), Martijn Bos, Jo han Leidekker; Arne van de Berg, Teunis Wenneker, Freek Wittenrood. door Jan Dagevos KLOETINGE - Bijna tachtig minuten lang had Kloetinge zaterdag Sparta Nijkerk in een wurggreep. De 1-0-voor- sprong was daarom logisch en terecht. Het vonnis leek getekend, maar om onver klaarbare redenen liet de Bevelandse formatie het slachtoffer toch nog los. De gevolgen waren rampzalig. Kloetinge stond tien minu ten later met lege handen: 1- 3. „Voetbal is niet eerlijk", riep Erwin Dek, toen hij de kleed kamer van Kloetinge verliet. De reactie was begrijpelijk. Het goede voetbal zegevierde immers niet op het Wesselo- park. Sparta Nijkerk, dat 80 minuten lang weinig tot niets in te brengen had, het accent op de defensie had gelegd en voor een punt naar Zeeland was gekomen, ging uiteinde lijk als een dief in de nacht met de winst aan de haal. Niemand kon het bevatten. Ook oefenmeester Henk van de Pol van Spaila Nijkerk niet. Hij geneerde zich zelfs een beetje voor de zege. Plij nam daarom enigszins be schaamd de felicitaties in ontvangst. „Hij zei sorry", vertelde Kloetinge-trainer Diederik Hiensch later. „Wat moet ik ervan zeggen", vei- zuchtte de coach. „Als het nou aan de instelling had ge legen, dan had ik de spelers daar op kunnen aanspreken, maar daar lag het niet aan. En we hebben vanmiddag toch ook niet echt slecht ge voetbald?" Tot de 80e minuut kreeg Sparta Nijkerk welgeteld één mogelijkheid. Dat was in de zesde minuut, toen John Kole zijn enige fout maakte. Hij schoof de bal in de voeten van Reagwich Slijngard, die snoeihard uithaalde. Kloe- tinge-doelman Jaap Pijnen burg redde met de voetKloe tinge zette daar vervolgens negen kansen tegenover. Twee keer stond de paal suc ces in de weg, bij een schot van Jeffrey van de Velde en een fraaie boogbal van Onno Doeland. De spits van Kloetinge haal de in de 60e minuut zijn gram. Erwin Dek kwam op rechts op, leverde een prach- tige voorzet af bij de tweede paal. waar Doelaaj klaarstond om in te koppen. 1-0. De ban leek gebroken^ maar plotseling stokte he ritme. Echt verontrustend was dit echter niet. omda- Sparta Nijkerk moeite had met de omschakeling. Nachtkaars De wedstrijd leek als eer nachtkaars uit te gaan, tot dat Marco Elders zich in de 80e minuut achter een vrije trap zette. De verdedigende middenvelder krulde de ba; langs de muur en Kloetinge- doelman Jaap Pijnenburg, 1- 1De thuisploeg was aange slagen en de kluts kwijt, het geen vijf minuten later werd onderstreept toen Johan de Goederen slecht reageerde bij een ingooi van Sparta Nij kerk. Invaller Dennis van den Berg liep uit de rug va» De Goederen weg met de bal en verschalkte de keeper met een lob. In blessuretijd kwari daar nog een treffer bij, toen' Niels Lodewijk dom balver lies leed. Jorrit van Deuveren profiteerde: 1-3. „Op dit ni- o veau worden dit soort foutea afgestraft", erkende Hiensch, „maar dit is toch ongelooflijk. Pijnenburg had tot. die vrije trap van Sparta Nijkerk bijna niets te doen gehad. Daarom is dit zo bit- ter en moeilijk te verteren." E Kloetinge-Sparta Nijkerk 1-3 (0-0). 60. Onno Doeland 1-0, 86 Marco Elders 1-1,85. Dennis rat den Berg 1-2, 90 Jorrit vat Deuveren 1-3. Scheidsrechter J Vos (Ammerzoden). Gele kaar. f Eric Doppenberg, Reagwtcl 1 Slijngard (beiden Sparta Ntj 1 kerk) en Onno Doeland (Kloetm ge). Aantal toeschouwers: 500 i Kloetinge: Jaap Pijnenburg; Et- win Dek, John Kole, Rudy Banj- fer. Niels Lodewijk; Johan Goederen (86. Alex Lourens.1, Jeffrey van de Velde (84. Marce, Lourens), Wouter Labrujere; Jta Baaijens, Onno Doeland en Ro nald Zuijdwegt Sparta Nijkerk: Sven Onlani Eric Doppenberg (34. Dennis vai i den Berg), Theo de Graaf (51 Mark Haverlach), Michiel am j Dijkhuizen, Gerben van de. Glind; Reagwich Slijngard (Si Tayfur Kahraman), Marco El ders, Eddie Wassink, Jorrit vai Deuveren; AU Loukili en Marl Heimgartner. Kunststoters stellen hoge eisen op NK biljart artistiek in Rilland-Bath door Peter Godrie RILLAND-BATH - Wanneer het in een biljartzaal stil moét zijn, ontgaat de artiesten aan ta fel weinig. Een kopje dat op een schoteltje wordt gezet, de wc- deur die met een zachte klap dichtslaat of twee achter de bar pratende mensen. „Heren, ik kan jullie stemmen horen, ver maande Bocko Vinke, afgelopen weekeinde een van de acht kunststoters aan het NK biljart artistiek in Rilland-Bath. al lo pende naar de bar. „Ik kan me slecht concentreren. Hartelijk bedankt." De onbedoelde inter ruptie kostte hem wel punten. Een doorschiettrekstoot over twee banden mislukte jammer lijk. Vinke was het afgelopen week einde betrokken bij een van de mooiste partijen tijdens het kampioenschap in zaal Jacobs. Het zeer enerverende duel tegen regerend nationaal kampioen Ruud de Vos nam maar liefst drieëneenhalf uur in beslag, een voor de kunststootbegrippen ongekend lange tijdsduur. De Amsterdammer kwam van een 2-1-achterstand in sets terug, won de vierde dus en had in het vijfde beslissende bedrijf een verlenging nodig om de zwaar bevochten zege te kunnen be groeten. Vinke ontving direct na het pou leduel echter veel lof van scheidsrechters, spelers en pu bliek voor de manier waarop hij De Vos had bestreden en de mensen had laten genieten van zijn vechtlust en veerkracht. Koud kunstje Dat er dan wel eens wat mis kan gaan, moest Vinke maar voor lief nemen. Neem nu de laatste figuur van de vijfde set. De Vos slaagde er in drie keer niet in de trekstoot over twee of meer ban den te maken, Vinke had de bal dus voor het inkoppen om in voetbaltermen te spreken. Maar zoals een kans voor open doel kan worden gemist, zo is het ma ken van een figuur op de biljart tafel niet altijd een koud kunst je. Hoe dan ook, Vinke deed er in elk geval alles aan om De Vos in de laatste beurt van de vijfde pe riode, vóór de barrage, pootje te lichten. Het was een lust voor het oog om te zien hoe Vinke zich vol overgave in het moeilijkste onderdeel van de biljartsport stortte. Vinke enkele minuten op de voet gevolgd: Hij trekt zijn kleren recht en loopt naar tafel om zijn keu te krijten. Met de mond blaast hij zijn pommerans schoon en slaat daarna met zijn keu zachtjes op de rand van de biljarttafel. Vinke legt aan voor de stoot. Opvallend is het ge schuif met zijn voorste voet. Die nerveuze lichaamstrek bezorg de hem in het verleden al een bijnaam: de Shuffelaar. „Ik doe dat om de juiste balans te vin den. Iedereen heeft wel wat als hij onder druk komt te staan. Zijn eerste poging mislukt. Vin ke gaat even terug naar zij n plek om zijn handen te drogen. Komt terug, krijt de keu, blaast en slaat weer af, legt aan en mist andermaal. Voor de derde po ging wordt de keu natuurlijk weer gekrijt. In blazen en af slaan lijkt Vinke niet meer te ge loven. Hij legt aan en schuift met zijn voorste voet. Zenuw achtig veert hij op. Zijn handen voeden klam aan. Handdoek. Terug aan tafel. Mis. Zijn reac tie: „Krrggg." Omhelzing Door de misser van Vinke was er een verlenging nodig. Bij de eer ste drie figuren raakten De Vos noch Vinke van slag. De manier waarop De Vos een doorschiet trekstoot over drie banden maakte, oogstte waardering bij Vinke: „Klasse jongen, perfect! Het antwoord op de magistrale carambole van De Vos moest Vinke schuldig blijven Als troost kreeg hij een sportieve en innige omhelzing van De Vos. De strijdend ten onder gegane Vinke was blij dat de marathon sessie voorbij was. „Al had ik ui teraard graag gewonnen", sprak hij. De in Paasloo woon achtige kunststoter deed in Ril land-Bath voor de vijfde keer mee aan het nationaal kampi oenschap in de ereklasse. Zijn beste prestatie tot nu toe was een vierde plaats op het NK in Voorschoten in 1992. Het was alweer de derde maal dat Vink de Zeeuws plaats aan deed voor een kunststoottoer- nooi. In 1996 werd hij er zesde tijdens een Grand Prix-toer- nooi. Vorig jaar had hij er min der prettige herinneringen. Toen degradeerde Vinke van de ere- naar de eerste klasse. Op de biljartzaal had hij weinig aan te merken. „Qua accommodatie is dit een fantastische zaal." Toch had het publiek moeite om de weg naar biljartzaal Jacobs te vinden. M. Poulus, een van de organisatoren van het toernooi, weet dat aan de hoge eisen die de biljarters stellen om hun ver fijnde en concentratiegevoelige sport te kunnen uitoefenen. „Er mag niet gerookt worden. De mensen moeten constant muis stil zijn. En de grote druk die op de spelers rust, maakt dat ze ge makkelijk geïrriteerd raken." Een goed voorbeeld van irritatie deed zich voor tijdens de finale tussen De Vos en Holka. Toen De Vos wilde aanleggen voor een stoot, probeerde een vrouw op de tribune een koffiekoekje van het papiertje te ontdoen. Duide lijk zichtbaar ergerde De Vos zich aan dat knisperende ge luidje. De vrouw hield haar vin gers maar stil, waarop De Vos een stootfiguur alsnog vol bracht. Voor Poulus hoeft het op die ma nier niet meer. „We zijn drieën eenhalve maand met zes man met de voorbereidingen bezig geweest. Maar dan krijg je toch te horen: 'dit is niet goed, dat is niet goed'. Ik steek mijn vrije tijd liever in iets anders." Een tweede NK ereklasse in Rilland- Bath? Daar past Poulus voor. Ruud de Vos legt tijdens de finale van het NK kunststoten aan voor een piqué. Zijn tegenstander Ger Holka kijkt toe. foto Dirk-Jan Gjeltema door Peter Godrie RILLAND-BATH - Ruud de Vos heeft gisteren in Rilland- Bath zijn nationale titel in het biljart artistiek ereklasse ge prolongeerd. De Amsterdamse kunststoter behaalde in bil jartzaal Jacobs daarmee zijn vierde kampioenschap in vijf jaar. „Dit is de mooiste van de vier", aldus De Vos. De verlie zer, Ger Holka uit Heerlen, toonde zich sportief. „Het was een thriller van een finale." Met die laatste opmerking had de verliezer het bij rechte eind. De finale was er een om van te smullen. In een wedstrijd die om drie gewonnen sets (van ie der tien stootfiguren) ging, kwam De Vos met 2-0 achter te staan. Een goed gesprek in de eerste pauze met een goede vriend uit Amsterdam, haalde het laatste restje spanning uit zijn lijf. De Vos: „Ik was over geconcentreerd. In de derde set was De Vos on- ketend. Hij miste geen enkele carambole en won dat bedrijf met 58-31 na acht figuren. De vierde periode leek wel een ko pie van de derde. De Vos bil jartte vlekkeloos: 50-23 na ze ven figuren. Aan het begin van de beslis sende set kwam even de klad in het foutloze optreden van De Vos. Hij faalde bij het eerste fi guur. Omdat Holka het vierde figuur niet maakte, een door schiettrekstoot over drie ban den met vooi'geschreven limiet en goed voor tien punten, nam De Vos een voorsprong van vij f punten. Tactiek Het laatste stootbeeld, een massé over drie banden, moest de beslissing brengen omdat beide spelers na hun misser zich geen misstappen meer veroorloofden. De Vos mocht als eerste aanleggen en zou bij het produceren van de caram bole de titel opnieuw pakken. Holka gooide het toen op de tactiek van de koude oorlog. Hij nam plaats op een andere stoel, vlak voor de plek waar De Vos zijn laatste stootbeeld moest maken. Vriendelijk ver zocht De Vos Holka achter hem te gaan zitten. Toen pas wierp De Vos zich met heel zijn ziel en zaligheid in de cruciale beurt. Tergend langzaam rolde de witte speelbal naar de rode bal. De Vos moedigde de bal aan. „Val erop! Jaaa!" De bijnaam is een serie die elke maandag op de achterkant van sportkatern van de PZC verschijnt. Bijnamen zijn zo oud als sport zelf. Wat bijvoorbeeld te denken van de Zwarte Panter, del I naam voor de uit Goes a fkomstige keeper Frans de Munck, vanw zijn katachtige reacties, Heeft u suggesties voor deze rubriek? de sportredactie van de PZC: 0118-484450. Vandaag: De blonde pijl. doorSven Remijnsen Rob Bijvank is nog altijd blond, maar hard fietsen doet hij zel den meer. De inmiddels 36-jari- ge oud-amateurwielrenner uit Sas van Gent doet zijn bijnaam De blonde pijl tegenwoordig dan ook nog maar gedeeltelijk eer aan. Maar er is een tijd ge weest dat Bijvank met zijn im posante gestalte en zijn licht blonde haardos furore maakte in het Zeeuwse amateurpelo ton. In de jaren zeventig en tachtig raasde De blonde pijl over de Zeeuwse wegen. „Ik had toen iets langer haar", herinnert Bij vank zich. „En omdat ik destijds op de fiets nog zo'n ouderwetse Deense helm droeg, stak mijn haar er langs alle kanten onder uit. Dat was wel een apart ge zicht." Junioren Zijn bijnaam kreeg Bijvank van de leden van zijn supportersver eniging, die werd opgericht toen de Zeeuws-Vlaming nog bij de junioren reed. De supporters club voorzag hem van materiaal en zorgde voor de financiële on dersteuning. Ook speaker Wim Hendriks liet toentertijd gere geld de bijnaam De blonde pijl vallen als Rob Bijvank zich tij dens een wielerwedstrijd in de kijker reed. Bijvanks bijnaam is echter niet uniek in de wielerwereld Belgische beroepswielrei Etiënne de Wilde, regerend reldkampioen op de baan, j ook door het leven als De blo pijl. Een echte 'pijl' zoals Wilde is Bijvank nooit gewe „Ik was geen supercoure legt Bijvank uit. „Ik kon g meekomen in de Zeeuwse \i strijden, maar twintig koe per j aar won ik niet. Fietsenmaker Zijn meest succesvolle seii beleefde Bijvank in 1988,! hij dertien wedstrijden woi de amateurs, waaronder tweetal klassiekers: de Oml van de Bommeferwaard ei Dorpenomloop in Rucphen jaar later zette hij zijn fiets de kant, maar sinds kort is vank weer dag en nacht i! weer met zijn grote liefde Zeeuws-Vlaming heeft een! senzaak in Terneuzen overg men en lijkt zijn roeping tel ben gevonden. Bijvank: .J hart ligt bij het fietsenmafc vak." In zijn zaak heeft Bijvank altijd veel voordeel van de n die hij als wielrenner heeft gebouwd. „De meeste mes kennen me nog van het wie! nen", zegt Bijvank. „Dat is tuurlijk nooit nadelig. Enj De blonde pijl wordt nog st wel eens tegen me gezegd. S niet zo vaak meer als vroed

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 36