Wind uit zeilen zakkenrollers Boeiende kijk op polyfonie PZC Boegbeeld gehandicapten koninklijk onderscheiden FAMILIE BERICHTEN Ter Duinen naam van nieuwe fusieparochie Weemoedig vaarwel na zestig jaar blazen zeeland 10 Sluis blij met surveillanceteam kunst cultuur Kunstdagen Hengstdijk slaan aan Eerste cd folklorefestival voor burgemeester Plaats uw familieberichten in de PZC maandag 14 december 1998 door Frank Gijsel SLUIS - Zakkenrollers krijgen in Sluis steeds minder kansen. Dat is het opmerkelijk resultaat van het preventieproject 'Zak kenrollers in de buurt'. In de twee jaar dat dit project nu in het winkelcentrum draait, is het aantal geregistreerde aangiften bij de politie drastisch naar be neden gegaan. De participanten in het project, gemeente Sluis-Aardenburg, Middenstandsvereniging en po litie, zijn dan ook optimistisch gestemd. Het project wordt in 1999 voortgezet. Zaterdag werd in de raadszaal van het stadhuis tijdens een pre sentatie het project 'Zakkenrol lers in de buurt' geëvalueerd. Naast de inzet van de politie werd bij aanvang van het pro ject een duidelijke taak inge ruimd voor de leden van Sluis Help Service. Dit team van vijf enthousiaste studenten, dat in in het zomerseizoen dagelijks en buiten het seizoen elk weekein de duidelijk herkenbaar aanwe zig is, heeft zijn diensten bewe- In zijn openingswoord was bur gemeester C. J. van Liere vol lof door Jean-Lou de Gucht KLOOSTERZANDE - De fusie tussen de Willibrordusparochie in Ossenisse en de Martinuspa- rochie in Kloosterzande is een feit. Op 1 januari 1999 is er spra ke van één parochie, die Ter Duinen gaat heten. De nieuwe parochie is vernoemd naar de abdij van Ter Duinen in Kloos terzande. die in de Middeleeu wen door cisterciënzer monni ken werd gesticht. De parochiekerk wordt de Sint Martinuskerk in Kloosterzan de. Het kerkgebouw van Osse nisse gaat over naar de nieuwe parochie. P. Saey. vice-voorzit- ter van het kerkbestuur in Osse nisse: „We willen als kerkbe stuur dat de kerk in Ossenisse behouden blijft voor het dorp. We willen het gebouw verkopen en er een waardige bestemming aan geven. Vice-voorzitter T. Seij van het kerkbestuur in Kloosterzande voegt daaraan toe: „Een gedeelte van de inven taris van de kerk in Ossenisse, dat wat liturgische waarde heeft, komt in de kerk in Kloos terzande te staan. Dat doen we bewust om de parochianen uit Ossenisse tegemoet te komen." De aanleiding voor de fusie was een onderzoek van het bisdom naar de toekomst van de paro chies. Saey: „Voor ons was dat een reden om ons te bezinnen. Uit het onderzoek kwam naar voren dat het bisdom voorrang wilde geven aan het pastoraat in plaats van aan kerkgebouwen. Als kleine parochie hadden wij geen toekomst meer. Het kerk bestuur heeft toen samen met de parochianen in Ossenisse beslo ten dat we samenwerking moes ten zoeken met Kloosterzande." De beide vice-voorzitters willen met hun fusie ook een signaal afgeven naar andere parochies. Ze hopen dat hun voorbeeld in de nabije toekomst wordt ge volgd- Seij: „Het zal hen tot na denken moeten stemmen. Op deze manier kan het niet langer. Er wordt op dit moment te veel geld uitgegeven aan kerkgebou wen. Er moet in de toekomst meergeld voor het pastoraat be schikbaar komen. Saey vult aan: „Dat zijn natuur lijk geen gemakkelijke beslis singen. Het is niet niks geweest om onze kerk te moeten sluiten. Toch moest dit gebeuren. Wij willen op deze manier de kerk een nieuwe toekomst en de men sen een nieuwe geloofsbelevenis bieden." TERNEUZEN, Grote Kerk Capella Pratensis onder leiding van Dr. Rebecca Stewart. Kerst motetten uit de vijftiende eeuw van Josquin des Prez, Busnoys, Regis, Brumel en Mouton. door Arie Karreman Een bijzonder programma was zaterdagavond te be luisteren in de Grote Kerk van Terneuzen. Vocale muziek zoals die klonk in de Zuidelijke Ne derlanden van de vijftiende eeuw. Qua tekst werden drie on derwerpen behandeld. De aan kondiging van de geboorte, de geboorte en de besnijdenis van Christus. Dit laatste feest was toen minstens zo belangrijk als Kerstmis zelf. De populariteit van Kerstmis begon eigenlijk pas aan het eind van de vijftien de eeuw toe te nemen toen er meer plaats kwam voor per soonlijke devotie. Drie dames en zes heren, staand rondom één grote lessenaar, lieten ons delen in de klankschoonheid van de oude polyfonie. Daarin waren de Zuid-Nederlandse meesters on overtroffen en toonaangevend voor de rest van Europa. Dit en semble overtuigde ons daarvan volledig. Vermeldenswaard is daarbij dat men zong uit één groot koor boek met de originele mensura- le notatie met ruitvonnige noten die ook de waarde aan duiden. Geopend werd met Josquins overweldigende, zesstemmige motet 'Preter rerum seriem' waarvan de cantus firmus (de melodie) gebaseerd is op een dertiende eeuwse hymne. Prachtig zoals Josquin een mo tet opbouwt en laat groeien tot een geniaal stemmenweefsel. Josquin des Prez neemt bij de Capella Pratensis een belangrij keplaats in. Pratensis is dan ook de latijnse benaming voor Des Prez. Deze zangers hebben zich helemaal vertrouwd gemaakt met de vocale en linguïstische technieken van die tijd. Die wa ren voortgekomen uit het Gre goriaans. Daarin bepalen de vijf hoofdvo calen (klinkers) in belangrijke mate de klank die zeer intensief wordt doorgetrokken naar de volgende vocaal en waarbij me deklinkers daaraan onderge schikt lijken. Ook maat is nog een ondergeschikt begrip. Wat je hoort is tweedeligheid of een vaak snellere driedeligheid. Rebecca Satewart dirigeert dan ook niet maar geeft grote dyna mische lijnen aan. Zo ontstaat een intense, steeds doorgaande klank die deze mu ziek kracht geeft. Hoogtepun ten waren voor mij de werken van Regis en Jean Mouton. 'Sus vallasus' klinkt mij als het ware nog in de oren. Moutons grote motet 'Puer na- tus est nobis' kent een wonder baarlijk mooi contrapunt dat zich beweegt in een breed klankspectrum met prachtige lage liggingen zoals we die ken nen van Ockeghem. Ook zijn polyfonie is wat toegankelijker dan die van Josquin. Bijzonder boeiend is zijn motet 'Noe, noe, psallite Jerusalem' uitlopend in het offertorium van de vooravond van Kerstmis. Ondanks het feit dat de vijf be snijdenismotetten van Josquin meesterwerken zijn, had voor mij na Mouton het programma mogen eindigen. Ik kan mij voorstellen dat zelfs bij de lief hebber van oude vocale muziek op een gegeven moment toch een grens is bereikt. De manier van zingen vond ik heel knap maar soms net iets te buikig, zo dat bij mij die grens na Mouton wel bereikt was. over de bereikte resultaten, te danken aan de inzet van dit team. „De inzet, betrokkenheid en motivatie van deze studenten was groot. Dit is het fundament geweest voor het slagen van het project. Het optreden van Sluis Help Service heeft een drieledig doel: preventief optreden, toe zicht op de openbare orde en tenslotte als vraagbaak voor de toerist." Van Liere vond het be langrijk steeds alert te blijven op bedreigingen voor het win kelcentrum. W. Eggermont van de regiopoli tie Zeeland schetste de resulta ten en verloop van het project. „In 1996 steeg het aantal aan giften tot 85 stuks met een ont vreemd bedrag van 1,8 miljoen Belgische frank (ongeveer één ton). Deze uitkomst gaf reden tot paniek en het gevoel van on veiligheid nam toe. Bij de start van het project op 1 maart 1997 werd' de politiecontrole ver scherpt en Sluis Help Service kreeg een duidelijke taak in het geheel. Middels actiekaarten met preventietips werden mo gelijke slachtoffers attent ge maakt op het gevaar van zak kenrollen. Het resultaat eind 1997 was bemoedigend. Het aantal geregistreerde aangiften liep met dertig procent terug. De verwachting bestaat dat 1998 zelfs een afname zal kennen van ruim 45 procent in vergelijking met 1997. Een opmerkelijk re sultaat." Waarschuwing Toch liet Eggermont een waar schuwing horen. „We zijn nog steeds niet verlost van deze agressieve criminaliteit. Ik ben dan ook blij met de veiienging tot 1 maart 2000. We hebben de juiste preventieformule gevon den en die gaan we zo houden." Voorzitter R. Musson van de Middenstandsvereniging Sluis loofde de dienstverlening van Sluis Help Service. „De service die geboden wordt, met name naar de vele duizenden bezoe kers in Sluis, blij kt zeer waarde vol te zijn. Dit resultaat is enorm belangrijk voor Sluis als koop centrum." HENGSTDIJK - Het 'interna tionaal kunstweekend' in de Catharinakerk van Hengstdijk is zo succesvol verlopen dat er plannen zijn om het volgend jaar nog grootschaliger aan te pakken. Het kunstweekeinde werd georganiseerd door het Midzomerfeestcomité van Hengstdijk en de Gentse kun stenaarsgroep P en G. Yvan Pochet, één van de organi satoren, is laaiend enthousiast: „Als ik zie hoeveel publiek we hier vanaf vrijdag getrokken hebben, dan kan ik alleen maar concluderen dat er in deze streek een grote behoefte aan cultuur is. Ik ben blij dat we met dit kunstweekend daarop zijn ingesprongen." Voor volgend jaar denkt Pochet aan een kunstroute tijdens het Midzomerfeest in Hengstdijk. Verschillende dorpen in de om geving zouden dan ook bij de kunstmanifestatie betrokken kunnen worden. Pochet is zeer tevreden over de medewerking die hij van de gemeente Honte- nisse heeft gekregen. „Als je ziet hoeveel steun we van cultuur wethouder F. van Driessche hebben gehad. Dat sterkt mij in de gedachte dat we dit nog veel grootser kunnen aanpakken. Bovendien is dit ook een mooie promotie voor de gemeente Hontenisse." De grote kracht van deze ten toonstelling is volgens Pochet het palet aan kunstuitingen. Naast beeldende kunst was er ook muziek en verhalende kunst. Een soortgelijke ten toonstelling is volgend jaar in Gent te zien. Veel van de nu aan wezige Belgische en Zeeuws- Vlaamse kunstenaars zullen ook daar weer aanwezig zijn. Het 'internationaal kunstweek end' werd gisteren op een waar dige wijze afgesloten door het vocaal ensemble La Chorale. Dat bracht het publiek alvast in de kerstsfeer. door René Hoonhorst SAS VAN GENT - De Sasse bur gemeester J. Lonink nam zon dag samen met de vrijwilligers van het Internationaal Folklore Festival Zeeland de cd 'Zeeland meets the world' in ontvangst. Op de cd staan zeventien num mers van groepen die de afgelo pen jaren op het Sasse folklore festival hebben opgetreden. Hij verschijnt in een oplage van duizend stuks. „We hopen de he le oplage binnen twee jaar ver kocht te hebben. Als we er zo'n driehonderd hebben afgezet, zijn we uit de kosten", zei pro grammamanager T. Sarneel zondag. Sarneel rekent er niet op dat de eerste cd binnen enke le weken is uitverkocht. „Maar mocht dat wel zo zijn dan kun nen we er altijd bij laten maken. Als het een succes wordt, be- RidderDe Rijk. foto Peter Nicolai door Edy de Witte CLINGE - Mevrouw M. R. de Rijk uit Hulst is zaterdag tijdens de jaarlijkse adventsviering van de Gehandicapten Organisatie Nederland (GON), afdeling Zeeland, benoemd tot ridder inde Orde van Oranje Nassau. Burgemeester A Kessen van Hulst speldde haar tijdens de bij eenkomst in het gemeenschapcentrum Mal- pertuus de bijhorende versierselen op. De Rijk heeft zich buitengewoon lang ingezet voor de gehandicaptenorganisatie. Vanaf 1961 is zij penningmeester van de afde ling Zeeland van de GON. Deze functie draagt zij nu over aan een medebestuurslid. Ook aller lei andere taken voert ze zonder morren uit. Van de jaarlijkse reis tot de bingobijeenkom sten en ziekenbezoeken. De Rijk neemt het on danks haar eigen handicaps allemaal voor haar rekening. Zij wordt dan ook het gezicht van de afdeling Zeeland van de Gehandicapten Organisatie Nederland genoemd. Verder is de gedecoreerde ruim 25 jaar de stu wende kracht achter een handwerkclub voor gehandicapten. Daarnaast ging zij in 1981 met succes in overleg met het Nederlandse Kruis afdeling Hulst om het zwemmen voor gehandi capten van de grond te krijgen. Sedertdien zwemmen op zaterdagmorgen in De Driehoek in Hulst wekelijks gehandicapte mensen. Burgemeester Kessen stak zijn waardering voor mevrouw De Rijk niet onder stoelen of banken. „Deze bijzondere verdiensten waar door zij door haar opgeruimdheid en doorzet tingsvermogen steeds weer gehandicapte men sen motiveert en levensmoed geeft, maakt haar tot een uitzonderlijk gewaardeerd lid van onze samenleving." door Frank Gijsel AARDENBURG - Vier leden van de Koninklijke Muziekso- ciëteit Aardenburgssche Fanfa ren werden vanwege hun ver diensten voor de vereniging gehuldigd. Dat gebeurde zater dagavond tijdens het herfsteon- cerl in een volle en feestelijk aangeklede gymzaal in Aarden burg. Afscheid werd genomen van de nestor van het gezel schap: Antoon Leenhouts. Hij moest na zestig jaar lidmaat schap door gezondheidsproble men stoppen. En dat deed een beetje pijn. Leenhouts werd benoemd tot erelid. Voorzitter C. Dons noem de Leenhouts een voorbeeld voor de leden. Leenhouts be speelde eerst de piston en scha kelde later over de bugel. „Ik heb het musiceren altijd met heel veel plezier gedaan. Ik was lange tijd lid van drie gezel schappen. Naast Aardenburg was ik ook actief in Sluis en Maldegem (B)", blikt Leenhouts terug. „Vooral de tijd in het ge- Te veel drank op TERNEUZEN - Twee Terneuze- naren werden in de nacht van vrijdag op zaterdag in hun woonplaats aangehouden van wege rijden onder invloed. Een 30-jarige inwoner had meer dan de twee keer de toegestane hoeveelheid genuttigd en kreeg naast een rijverbod een dag vaarding mee naar huis. Een 31- jarige bestuurder kwam er af met een rijverbod en een boete van 390 gulden, omdat hij iets meer alcohol had gedronken dan is toegestaan. HULST Kerstzang - In de Hulster basi liek wordt zondag 20 december vanaf 19.30 uur een kerstzang avond gehouden. Kinderkoor De Walnoten, Jongerenkoor Hulst, het parochieel dames koor en de Cantorij der Basiliek brengen verschillend kerstre pertoire. Cantorij diligent A de Kort zal ook leiding geven aan de samenzang van bekende, tra ditionele kerstliederen door ko ren en aanwezigen. Organist J. Ivens en een ensemble van de Koninklijke Stedelijke Harmo nie zorgen voor de instrumenta le begeleiding. SAS VAN GENT Uitvoering Vocalitas - Het jaar jubilerende kamerkoor calitas zal op zondag 20 decs ber zijn traditionele dienst' Lessons and Carols uitvoe Het evenement vindt plaat: de rk Cuyperskerk in Sasi Gent. Het festival van Less and Carols is in zijn hun vorm ontstaan in Engelse thedralen. Het geheel best uit negen schriftlezingen uit oude en nieuwe testament, ai wisseld door carols en sam zang. De muzikale leiding n11 handen van dirigent Arie K1 reman, het orgel wordt bespe door Jos Verpoorten. De dit begint om 15.00 uur. staat ook nog de mogelijkheid dat we nog eens een volume 2 uitbrengen. We hebben nog wel wat aardige opnames op de plank liggen Ti j dens de viering van het 25-j a- rig bestaan van het festival vol gend jaar zullen er nog heel wat meer prachtige opnames ge maakt kunnen worden, liet voorzitter J. Sol van het Inter nationaal Folklore Festival Zeeland zondag alvast weten. Bedroefd zijn wij door het overlijden van onze kleinzoon en neef Opa en Oma Knol Jo en Annie Klaas Luc en Miranda Bert en Marijke Met verbijstering hebben wij kennisgenomen van het plotselinge overlijden van NICO KNOL Wij zullen Nico herinneren als een fijne collega en hem missen. Wij wensen zijn familie en vrienden veel sterkte bij het verwerken van dit verlies. Alle collega's van Outokumpu Steel Processing B.V. Westdorpe, december 1998. Met zijn hart heeft hij van ons gehouden zijn handen hebben voor ons gewerkt. Bedroefd omdat wij hem moeten missen, maar dankbaar voor hetgeen hij voor ons gedaan heeft, delen wij u mede dat onverwacht van ons is heen gegaan mijn lieve man, onze vader, schoonvader en opa ALBERTUS JOHAN VAN DE PLASSE echtgenoot van Alina Maria de Wispelaere geboren te Oostburg op 7 september 1931 overleden te Sluis op 12 december 1998 Sluis: A. van de Plasse-de Wispelaere Dongen: Monique en Arie van Beijsterveld- van de Plasse Michel, Ellen, Martijn, Wauter, Christel, Charlotte Biervliet: Tiny en Johan Provoost-van de Plasse Ilse, Mike, Alain, Denise Biervliet: Veronique en Martin Hol-van de Plasse Jordi, Lisanne Oostburg: Chantal van de Plasse en Johnny Nelisse Mandy 4524 AC Sluis, 12 december 1998. Hoogstraat 52. De plechtige uitvaartdienst waarbij u beleefd wordt uitgenodigd zal gehouden worden op donderdag 17 december 1998 om 10.00 uur in de parochiekerk van H. Johannes de Doper te Sluis, waarna de be grafenis volgt op de R.-K. begraafplaats aldaar. Samenkomst bij de kerk. Er is gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid in de kerk. Zij die door omstandigheden geen rouwbrief heb ben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zo danig te beschouwen. 'Daar waar geen angst of vrezen, geen oorlog meer zal wezen, daar kent men 't scheiden niet'. Bedroefd geven wij kennis van het overlijden van onze oom en oudoom PHILIPPUS LEENDERT MOELKER op de leeftijd van 75 jaar. Breskens: Anneke Nicolai-Moelker Peter Nicolai Len'nart Dennis Dorien Aardenburg: Marian van den Broecke-Moelker Rudy van den Broecke Monique Franqois Breskens. 12 december 1998. Correspondentieadres: Dorpsstraat 14, 4511 EG Breskens. De dienst van Woord en Gebed zal plaatsvinden op donderdag 17 december om 13.30 uur in cremato rium 'Terneuzen', Bellamystraat 28c te Terneuzen. Zij die de plechtigheid willen bijwonen, worden verzocht om 15.15 uur aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid. Zij die geen rouwkaart hebben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. Plotseling is uit onze familiekring weggenomen JAN QUAARS Oost burg: fam. J. den Dekker-van de Voorde Oostburg: J. van Houte-van der Hooft 11 december 1998. GEMEENTE SLUIS-AARDENBURG VOORBEREIDINGSBESLUIT De gemeenteraad heelt op 10 december 1998 besloten te verklaren dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het buitengebied van de gemeente Sluis- Aardenburg, nader aangegeven op de bij dit besluit beho rende kaarten. Dit zogeheten voorbereidingsbesluit. gebaseerd op artikel 21 \an de Wet op de Ruimtelijke Ordening, treedt op 15 december 1998 in werking en ligt vanaf die datum voor een ieder ter inzage op de afdeling Vrom van de sector Grondgebied aan de Groote Markt 1 te Sluis. Sluis. 14 december 1998. Burgemeester en wethouders van Sluis-Aardenburg De burgemeester. C. J van Liere De secretaris. J. M. W. H. Janssen Enige en algemene kennisgeving Nog bedroefd om het verlies van onze moedert oma, delen wij u mede, dat plotseling van ons heengegaan, onze vader, schoonvader, groot- j overgrootvader CYRIEL HENDRICUS VLOERBERGH weduwnaar van Marie Bert in de leeftijd van 91 jaar. IJzendijke: T. E. C. Vloerbergh M. S. Vloerbergh-Verplanke Biervliet: S. J. M. de Vilder-Vloerbergli J. P. de Vilder Aron Lars IJzendijke, 12 december 1998 Tivoli 9. Correspondentieadres: Watervlietseweg 11, 4515 SC IJzendijke. Volgens de wens van de overledene zal de crem i tieplechtigheid in besloten kring plaatsvinden. Enige en algemene kennisgeving Wij hebben het leven maar te leen ooit wordt het ons teruggenomen, maar in onze gedachten zal zij altijl bij ons blijven. Voorbereid, maar toch nog vrij plotseling, is na ee liefdevolle verzorging in 'Huize Emmaus' en lalt in verpleeghuis 'de Stelle', voorzien van de Zieke: zalving, van ons heengegaan onze dierbare tante oudtante, mejuffrouw MARIE-LOUISE TEMMERMAN geboren te Hoofdplaat op 17 oktober 1902 overleden in het verpleeghuis 'de Stelle' te Oo: burg op 12 december 1998. Hoofdplaat: A. Temmerman J. Temmerman-Kouijzer Mare en Jolanda Melloney Walter en Anja Ymke Hoofdplaat: P. J. Temmerman M. L. L. Temmerman-Temmerma Jean-Pierre en Angela Terneuzen: t W. E. M. Temmerman Hulst: C. M. I. de Waal-Temmerman t F. A. de Waal Marianne Jeanne en Frank Frédcrique Ruud Familie Temmerman Familie Thomaes Oostburg, 12 december 1998. Correspondentieadres: Dorpsstraat 14, 4513 AM Hoofdplaat, tel. 0117-348440. De plechtige uitvaartdienst, waarbij u belet wordt uitgenodigd, zal plaatshebben op donderd 17 december a.s. om 10.00 uur in de Parochiekt van de H. Eligius te Hoofdplaat, waarna de beg fenis op het R.-K. kerkhof aldaar. Gelegenheid tot afscheidncmen van onze dierb overledene op woensdag 16 december om 18.) 19.00 uur in het Mortuarium van het Antoniusz kenhuis te Oostburg. Samenkomst voor de familie donderdag 17 dece ber in de kerk. Antoon Leenhouts zeischap te Maldegem was zellig. Het was wel druk, we hadden naast de zo'n veertig optredens p In die tijd trok ik veel mijn muzikale vriend Vriendt. We gingen nogal voor een hele musiceren. De gingen dan mee. Het was mooie tijd, maar nu is het noeg geweest. Ik kon het meer aan." Er werd zaterdag tevens zondheidsredenen afscheid nomen van Juliën Lippens, bespeelde gedurende jaar de kleine trommel. Dirij Erwin Swimberghe kreeg zijn inzet gedurende 12,5 jaa: bronzen speld en oorkon 1 Stilgestaan werd bij het feit 1 Jaap van de Vijver eerder jaar in Breskens werd gen digd. Hij is veertig jaar mt kant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 32