politieboot terneuzen verliest Kees Oreel voelt zich gesloopt Doeners krijgen kikkerorde PZC PZC Sint Jansteen wint EHBO-wedstrijd zeeland maandag 14 december 1998 Eerst vergunning, dan kappen KvK versterkt lobby op valreep Inbraken in woningen en auto's Gewonden bij botsing sluizen Polsletsel bij vechtpartij Bijstand voortaan vanuit post Hansweert College Sas geeft De Redoute 25 mille aan steun HOEK - De gemeente Terneuzen moet zorgvuldiger omgaan met het afgeven van kapverordeningen. vindt natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut. De gemeente publiceerde on langs een vergunningaanvraag voor het vellen van een dozijn populieren aan Mauritsfort bij Hoek. Die bomen waren echter al gekapt, voordat de advertentie verscheen. De Steltkluut heeft met direct bezwaar tegen de kap van de populieren, maar wil wel de mogelijkheid hebben om inspraak te plegen. Als bomen eerst gekapt worden, waarna later vergunning wordt aangevraagd, heeft de procedure weinig zin. Boven dien bestaat clan het gevaar dat eigenaren de kapverordening niet serieus nemen, schrijven de natuurbeschermers aan B en W van Terneuzen. TERNEUZEN - De Kamer van Koophandel Zeeland heeft zich op de valreep nog gemeld bij het koor van lobbyisten, dat pleit voor een snellere aanleg van infrastructurele werken in de provincie. De leden van de Tweede Kamer bespreken van daag (maandag) het Meerjarenprogramma Infrastructuur en Transport 1999-2003. Naast het snel aanleggen van de N57 (Dammenroute) en het verbeteren van de N61 (Schoondijke- Hoek) dienen - om de ontwikkelingskansen van Zeeland niet te frustreren - een tunnel bij Sluiskil, de spoorlijn Axel-Zel- zate, het verbeteren van de Midden-Zeelandroute en de aan leg van een ontbrekend stuk snelweg tussen Dinteloord en Bergen op Zoom (extra ontsluiting Zeeland-Randstad) een hogere prioriteit te krijgen, betoogt de handelskamer in een brief aan de leden. TERNEUZEN - Drie woningen in Terneuzen (Sloelaan), Hulst (Hattingalaan) en Axel (Generaal Meijerstraat) en een benzinestation aan de IJzendijkse Middenweg werden dit weekeinde door inbrekers bezocht. Uit de woningen werden audioapparatuur, sieraden en geld ontvreemd, de eigenaar van het benzinestation heeft nog niet precies kunnen vaststel len wat er weg is. Twee aan de Westdorpse Graafjansdijk ge parkeerd staande auto's werden na inbraak ook doorzocht. De daders konden echter niets van hun gading vinden. TERNEUZEN - Drie Temeuzenaren raakten zondag om streeks 19.30 uur gewond bij aanrijdingen op het Temeuzense sluizencomplex Daarbij waren drie auto's betrokken. Eén van de automobilisten gaf een van rechts komend voertuig geen voorrang. Dat werd in de flank aangereden, waardoor de bestuurder de macht over het stuur verloor. Hij kwam in de rechterberm terecht, schoot vervolgens weer de weg op, be landde op de verkeerde weghelft en werd daar aangereden door een auto die uit de richting Hoek kwam. De slingerende auto ging over de kop, de Temeuzense bestuurder werd met hals- en borstkneuzingen naar streekziekenhuis De Honte overgebracht, evenals de bestuurster en een passagier (beiden uit Terneuzen) van de auto die uit de richting Hoek kwam. De veroorzaker van het ongeluk, ook een Terneuzenaar, kwam met de schrik vrij. De drie auto's raakten licht tot zwaar be schadigd. TERNEUZEN-Een 38-jarige Terneuzenaar liep zondagmor gen omstreeks drie uur bij een vechtpartij in een café in de Temeuzense binnenstad zodanig polsletsel op dat hij in het streekziekenhuis moest worden geopereerd. De man verblijft nog in het ziekenhuis. Twee Temeuzenaren van 35 en 36 jaar die bij de vechtpartij betrokken waren, worden nog voor on derzoek op het politiebureau vastgehouden. De in de Kikkerorde verheven Aardenburgers, vlnr (zonder hoofddeksel) Alfred Moens. Rein Koster. Julien du Fossé en Bennie De- zutter. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel AARDENBURG - „Aardenburgers laten niet genoeg van zich horen. Vandaag is da t gelukkig niet het geval", sprak voorzitter les van Haneghem van de Stichting Pro motie Aardenburg mee bij het begin van de uitreiking van de kikkerordes. Nadat 's middags Jan Wolkers al was onderschei den, werd 's avonds in het stadskantoor te Aardenburg nog eens aan vier inwoners van de gemeente Sluis-Aardenburg de kikkerorde uitgereikt. De eerste onderscheiding ging naar Ben nie Dezutter voor zijn verdienste voor de wielersport. Hij is de oprichter en ruim twintig jaar voorzitter van 'De Wielertoe rist'. Onder zijn bezielende leiding is de vereniging uitgegroeid tot een vrienden club, die nu 61 leden telt. Dezutter is te vens organisator van de wielerklassieker Ronde van Vlaanderen. Museum Rein Koster kreeg de kikkerorde voor zijn inzet voor natuurbeschermingsvereni ging 't Duumpje. Daarnaast is Koster op richter van het Instituut voor Natuur (IVN), afdeling West-Zeeuws-Vlaande- ren. Hij verzorgt al jaren de heemtuin bij het archeologisch museum en is lid van de museumcommissie De derde onderscheiding ging naar ex- wethouder Julien du Fossé uit Sluis. Mede dankzij zijn grote inzet na de fusie van Sluis en Aardenburg is er heel wat verwe zenlijkt, zoals reconstructie van straten, de nieuwbouwwijk te Aardenburg en het bedrijventerrein De Vlasschaard te Eede. De laatste onderscheiding werd uitge reikt aan Alfred Moens. Hij zet zich al ja ren op een rustige manier in voor de oude- rensoos te Aardenburg en is penning meester van de bejaardenraad West- Zeeuws-Vlaanderen. Daarnaast is Moens al vijftien jaar in Aardenburg en Eede vrijwillig bezorger van Tafeltje Dekje. Tijdens de plechtigheid werd traditioneel het kikkerlied gezongen en kregen de aan wezigen de groene kikkerdrank aangebo den. Na afloop was er snert. door Edy de Witte SINT JANSTEEN - Het jeugd EHBO-team IA van Sint Jan- steen heeft zaterdag de wed strijd om de Mevrouw Valke Trofee gewonnen. In het ge meenschapscentrum De Wa rande streden zes ploegen van de verenigingen uit Klooster- zande, Graauw en Sint Jansteen voor de zestiende keer om deze prijs. De teams, bestaande uit een commandant en twee hel pers, werden zowel theoretisch als praktisch getest. Bij het praktisch gedeelte kre gen de jonge hulpverleners on dermeer te maken met bewuste loosheid, een ontwrichte chouder, verstuikte enkel, een onderarmbreuk en diverse won den. Als slachtoffer fungeerden leden van de Lotusgroep Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Zes ka derinstructeurs hielden cle ver richtingen van de jongeren in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar nauwkeurig in de gaten. Bij de procentueel berekende score waren er verder eerste prijzen voor Kloosterzande 2A en Kloosterzande IA De ploe gen van Graauw 1B en Graauw 2 A gingen beide met een tweede prijs naar huis. Decommandan- tenprijs werd gewonnen door Kloosterzande 2 A De comman dant van Sint Jansteen IA ein digde als tweede. Na afloop reikte S. Himschoot, voorzitter van het district Zeeland van de EHBO, de prijzen uit. toorRené Hoonhorst [ERNEUZEN - De waterpolitie ferneuzen raakt haar boot eind Jiljaar kwijt. Het Korps Lande lijke Politiediensten (KLPD) |,eeft besloten de zeewaardige pg3 vanaf 30 december 1998 in Ie zetten op de Noordzee bij iJniuiden. Surveillances en on derzoeken op het 'Temeuzense deel' van de Westerschelde zul len worden uitgevoerd door de p82 (standplaats Hansweert) en deP94 (standplaats Vlissingen). DeHansweertse boot is de eerst jangewezene voor klussen in let watergebied rond Terneu- iöi. Detien mensen die nu bij de wa- •erpolitie Terneuzen werken, iraaien in de toekomst mee op de boten van de posten Hans- veert en Vlissingen. Ook blijft voor noodgevallen een oude, nog op te knappen boot beschik baar in Terneuzen. Derde havenstad Het argument dat Terneuzen de derde havenstad van Nederland is, met veel overslagactiviteiten in de Braakmanhaven, op de IVesterschelde en op het Kanaal van Gent naar Terneuzen, heeft de leiding van het KLPD er niet toegebracht een geschikt vaar tuig voor Terneuzen te behou den. De verdere ontwikkeling van Terneuzen tot Europees knooppunt in maritieme spoor- en wegverbindingen heeft niet mogen baten en zelfs de extra a anva artij d van één tot twee uur kon de chefs niet vermurwen. Verslagenheid Bemanningsleden van de P83 wilden zondag niet reageren op de verhuizing van 'hun' politie boot. Wel bevestigde één van hen dat de tien Temeuzense per soneelsleden hun baan behou den. De verantwoordelijke hoofden van de Zeeuwse water politie waren zondag niet be reikbaar voor commentaar. Maar de Temeuzense waterpo litieman brigadier W. van der Meer wilde zondag desgevraagd wel bevestigen dat cle 'versla genheid' bij hem en zijn colle ga's groot is. „Het blijkt weder om dat niet-Zeeuws-Vlamingen weinig oog hebben voor het be lang van de Kanaalzone Ter neuzen als distributieknoop punt." Van der Meer en zijn collega's hopen dat nieuw overleg er op het laatste moment alsnog toe leidt dat de beslissing wordt heroverwogen, zodat de Ter- neuzense waterpolitie een ge schikt vaartuig in de vaart kan houden. Oost-Souburger kwijnt weg in Franse cel na drugstransport gemaakt in de Het Centre de Détention in Bapaume, waar de Oost-Souburger naar eigen zeggen zijn dagen in saaie ledigheid slijt. SAS VAN GENT - B en W van Sas van Gent houden vast aan een maximale bijdrage van 25.000 gulden voor het Sasse verzorgingshuis De Redoute. Het college vindt het geven van investeringssubsidies voor het verzorgingshuis geen gemeen telijke taak, maar acht het aan nemelijk dat in het verleden en kele toezeggingen zijn gedaan. Het verlenen van een grotere lijdrage, waarom enkele raads- eden vroegen, vindt het college echter buiten proporties. De in- resteringsbijdrage wordt tij dens de raadsvergadering van londerdag 17 december vastge steld. Vanavond, maandag, ver- Jadert de commissie financiën rnog eens over. De commissie eden buigen zich ook over een foorstel tot herfinanciering van een aantal leningen, het vast- tellen van een licht gewijzigde egesverordening en een bij dra- Je van een kwartje per inwoner oor de voortzetting van een ge zamenlijk verkeersveiligheids- iroject met de gemeente Axel. De commissievergadering be- Jint om 19.00 uur en wordt ge- louden in de burgerzaal van het adhuis aan de Westkade. doorRoelf Reinders BAPAUME - Kees Oreel zit er doorheen. De Oost-Souburgse sleepbootkapitein die voor drugssmokkel al meer dan vierenhalf j aar in de cel zit, is zo gesloopt dat hij er geen zin meer in heeft. „Ik denk de laat ste tijd meer aan zelfmoord dan aan wat anders. Maar dat gun ik m'n ergste vijand niet. Dan zijn ze van me af." Z'n ergste vijand: de Franse justitie. Bezoekhok 17 van Centre de Détention de Bapaume, Noord-Frankrijk. In een blauw trainingspak hangt Oreel (50) over het schotje dat de kleine ruimte in tweeën deelt. Rood hoofd, kleine ogen. Hij praat moeilijk. „Ik ben om kwart voor elf naar bed gegaan, eerst nog even een voetbalwedstrijd gezien. Maar ik viel pas om twee uur in slaap. En om kwart voor zes al weer wakker. Ik slaap slecht, ik ben de hele dag kapot. Altijd." Dat heeft de dokter ook gezien. Zenuwen, stress, depressief. „Maar in plaats van slaappillen krijg ik pijnstillers." Oreel heeft het steeds vaker. Dat hij 's nachts wakker schrikt, zwetend. „Nachtmer ries krijg ik ervan. Dan zie ik het weer voor me. Hoe die rot zooi aan boord is gebracht." Negeneneenhalve ton hasj die de Franse douane in april 1994 voor de kust van Brest onder schept. Straatwaarde tien mil joen gulden. De sleepboot heeft hij kort daarvoor in opdracht van een Belgische maatschap pij van Zeebrugge naar Gibral tar gebracht. Terug in Neder land wordt hij gebeld. Of hij 'm toch maar naar Malta wil va ren. „In Gibraltar dwongen twee mannen mij om drugs in Marokko te halen en naar Ne derland te varen. Ik kreeg een pistool tegen m'n hoofd, ik weet zeker dat-ie geladen was. Het was varen of de kogel. Ze dreigden ook mijn gezin onder handen te nemen Halfslachtig Hij moest wel, zegt hij. „Ik heb die dmgs vervoerd, dat is zo. Ik heb hand- en spandiensten voor de maffia verricht. Maar onder zware druk. dan kan ik toch niet schuldig zijn?" Het bewijs voor zijn onschuld is de halfslachtige straf die de Fran se rechter hem heeft opgelegd, vindt Oreel. „Als ik werkelijk schuldig was geweest, had ik levenslang moeten krijgen. En al die Nederlanders die voor drugs in de cel zitten, mogen na hun straf Frankrijk niet meer in. Ik wel. Als ik vrij kom, kan ik zo weer de grens over. Dat is toch vreemd? Ik accepteer niet Een recente foto van Kees Oreel, gevangenis waar hij nu zit. dat ik hier zit. tot op de laatste dag zal ik dat volhouden." Oreel zucht veel en diep. Hij voelt zich gebroken door bijna vijf jaar Franse cel. „Ik ben slecht behandeld", zegt hij. „Ik heb het goed voor m'n kiezen gehad, lichamelijk en psy chisch ben ik kapot. Ik heb last van m'n nieren, ik verlies veel bloed. Soms lijk ik een vrouw, de hele pot ligt vol. Drie hartin farcten heb ik gehad, dat wist ik ook pas achteraf. Omdat ik steeds pijn had, ben ik naar het ziekenhuis geweest. Daar za gen ze de littekens. Oh, je hebt ze nou toch al gehad, klaar. En tei-ug de cel in." In november is Oreel 's nachts onwel gewor den. „Kwamen ze met een spuit: spuit erin en zoek het maar uit. Komen ze "s morgens even kijken of je nog leeft." Isoleercel In het begin van zijn voorarrest zit Oreel in Brest. Hij wordt naar Lille overgeplaatst, vlak bij de Belgische grens. Zijn vrouw Yvonne kan hem zo va ker bezoeken. Maarna een tijd je zit hij al weer in Brest. „Ik heb gebedeld om terug te mo gen", zegt Oreel. „Ze hebben me daar in een isoleercel ge stopt, vreselijk. De surveillan ten waren er vaak dronken. Ik ben er van de trap geduwd en vaak overgeslagen met eten. Als je niet klaar stond met je bord, liepen ze door. En soms ben ik drie, vier dagen niet bui ten geweest." Hij gaat staan, in de houding, handen op de rug. „Zo moest je steeds vlak voor de deur staan, als ze langs kwa men. Als je nog op bed lag, mocht je er niet uit." In december 1997, na drieën half jaar voorarrest, wordt Oreel veroordeeld tot tien jaar zitten. Hij moet weg uit Brest en komt in Fresnes bij Parijs te recht. een tijdelijke gevangenis voor gedetineerden die op een cel elders wachten. „Brest, dat ging nog wel", zegt Oreel. „Maar Fi-esnes, schei uit. Dat was niet normaal. Daar was ik nog minder dan een hond. Ik heb toen een psychische klap gehad." Hij zwijgt en zet z'n bril af. Hij huilt. „Fresnes was een hel. Ze zochten me op." Hij tilt z'n linkerbeen op en laat een slipper zien. „Met slippers aan kwam ik op de gang om naar de pi-omenade te* lopen. Die surveillant zei: 't Is hier geen vakantiepark'. Hij stuur de me terug naar de cel. Hij kwam me achterna en sloeg me twee keer in m'n gezicht. Ik heb liggen huilen als een klein kind Later hebben ze me ook nog een half uur naakt in m'n cel laten staan." Klacht Oreel heeft een klacht inge diend over zijn behandeling. Vorige week heeft hij bezoek gehad van een ambtenaar van het Franse ministene van Jus titie die de klacht bekijkt Franse surveillanten, ze heb ben overal een grote bek, zegt Oreel. „Hier in Bapaume groe ten ze me soms nog." Maar de verhuizing begin oktober naar het Noord-Franse stadje heeft zijn situatie er niet beter op ge maakt, zegt hij. „Ik doe niks de hele dag. Ik sta op, douchen, koffie dinnken en op bed liggen of wat over de gang lopen. De hele dag niks. Ik heb om werk gevraagd, niks gehoord nog. Ik kan de spanning niet meer aan. Ik ben bang om de surveillan ten iets te vragen, bang voor hun gegrauw en gesnauw." Hij zegt mondig genoeg te zijn in het Frans. „Maar ze willen me niet begrijpen. Ze beginnen gelijk te ratelen en ze spreken hier nog dialect ook. Dan be- gi-ijp ik hen niet en worden ze kwaad. Ik ben op van de zenu wen, maar de sociale vei*zor- ging deugt van geen kanten. Begin oktober kwam er een psychiater langs. Vijf minuten binnen geweestIk kreeg al leen een paar tabletjes." Vi-oeger was-ie hard. „Ik heb gevist hè, al zaten de pegels aan m'n neus. Maar ook de hardste spijker kun je buigen. Een riet je ben ik nu. Als ik dan weereen nacht niet heb geslapen, dan denk ik krrrrr." Hij maakt een gebaar alsof hij zich ophangt. Maar da t gun ik de Franse j us- titie niet, mijn ergste vijand. Dan zijn ze van me af.In Brest zat een Mai*okkaan van 23 waar hij af en toe een lolletje meemaakte. Hij werd volgens Oreel getreiterd en gepest door de bewakers. Heeft zich opge hangen, een maand voordat hij vrij zou komen. Oreel is nage gaan wat er dan verder ge beurt. „Nada, niks. De familie wordt benaderd, er wordt even gezegd: ,Hij is er niet meer.' Weer een plaatsje vrij. Zo werkt dat hier. Een leven telt hier echt niet. Het is vijftig jaar geleden dat de Rechten van de Mens zijn vastgesteld. Maar het is treurig dat ze hier over de rech ten van de mens durven praten, schandalig." Kleinzoon Dat hij onschuldig in de gevan genis zit is erg, zegt Oreel. Maar het allerergste is dat hij niet bij de geboorte van z'n kleinzoon kon zijn, drie jaar geleden. „Die heb ik maar drie keer ge zien." Het wordt hem te veel. Weer komt de witte zakdoek te voorschijn. „Dat is het diepte punt in mijn leven. En m'n schoondochter is wéér in ver wachting. Dat zal ik ook wel niet meer meemaken." Diepe zucht. Zijn vrouw komt elke zondag langs, in Bx*est was dat eens in de twee maanden. „Elke keer kx*ijg ik een inzinking. Het is steeds weer een strijd om af scheid te nemen. Gpdverdorie, al dat knokken." Oi*eel weet dat er in Arnemui- den een actiecomité bezig is om verbetei'ing in zijn situatie te krijgen. Hij weet dat het comité bij het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag is geweest om over hem te praten. En dat minister Van Aai*tsen bij de Fransen opheldering over zijn gezondheid heeft ge vraagd. Hij weet het allemaal. „Maar hfer gebeuld niks", zegt hij. „Het is allemaal zo weinig concreet. Van Aartsen moet ge woon zeggen: ,Die man moet naar Nederland'. Publiciteit is mooi. daar heeft Cees Priem het ook mee gered, dat geloof ik echt. Ik dacht: als er voor hem wat kan, waarom dan ook niet voor mij7 Priem heeft al die tijd in een hotel gezeten. Nou, ze mogen mij voor een jaar in een hotel stoppen.Weer zo'n diepe zucht. Leedvermaak Veel contact met z'n medege vangenen heeft hij niet. „Ik ben een eenling, voel me een opge jaagd konijn. Het is haat en nijd onder de gevangenen. Ik wil me niet op de borst kloppen, maar ik ben kapitein. Het is net alsof ze mij dat niet gunnen. In mijn dossier staat dat ik zeer intelli gent ben. Er lopen hier mensen rond die nauwelijks hun eigen naam kunnen schrijven. Dan is het: 'Hé, captain.' Zo van: daar heb je hem weer." Vriendschap in de gevangenis, dat bestaat niet. zegt Oreel. „Er is veel leedvermaak. Ze zien liever dat je wegkwijnt." Ja, hij ging dan nog wel om met een Zuid-Afikaanse jongen. Die hielp hij met het schrijven van brieven. „Maar de rest is stijf, stram en moeilijk." Maar ook die jongen liet niks meer van zich horen toen hij vrij was. Nooit een brief van gekregen. En naar die tweehonderd frank die hij hem leende, kan hij ook fluiten. Vanaf begin dit jaar ligt er bij de Franse justitie een verzoek om overplaatsing naar een ge vangenis in Nederland. „Niks meer van gehoord", zegt Oreel gelaten. „Het is hier zo'n zoot je. Ze zijn hier zo halsstarrig, het duurt allemaal zo lang." Even later is hij opvallend strijdbaar: „Niet geschoten is altijd mis. Moeten we ons er al tijd bij neerleggen dat het nu eenmaal Fransen zijn? Dat die nu eenmaal altijd moeilijk doen? Nee, we moeten blijven pressen. Dan gaan ze wel een keer overstag." REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:(0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31