zeeland Overslag containers ongewenst Johnny mikt op een nieuwe hit Beschermheer Wolkers kust kikker Marnix groots herdacht dankzij rommelmarkt Gewest schuift met PvdA-kandidaten Statenverkiezingen Steltkluut tegen wegvervoer Alle chauffeurs nuchter bij controle Vuurwerk beschadigt politiebureau Kinderjury kiest foto slachtoffertjes Mitch zeeuwse almanak Honds maandag 14 december 1998 door René Hoonhorst IERNEUZEN - Natuurbe- jchermingsverenigingDeStelt- tluut heeft 'bedenkingen' bij de komst van een containerterini- calnaar de Terneuzense Braak- manhaven. De aanleg van de [ontainerterminal zelf stuit niet op bezwaren, maar de natuur- 5 ^schermers vrezen dat bij de L haven nog een overslagplaats komt. vanwaar de containers over land zullen worden ver- voerd. Die ontwikkeling zal een grote lanslag op het milieu en de ver- leersveiligheid in Zeeuws- Politie ontneemt handelaar 800 :ilo vuurwerk [ERNEUZEN - Een vuurwerk- landelaar uit Sluis kreeg vrij- lag een proces-verbaal bij een rootscheepse controle op alle eeuws-Vlaamse legale ver- ;ooppunten van vuurwerk. De laudelaar bleek duizend kilo uurwerk in voorraad te heb- terwijl slechts eenvijfde aarvan is toegestaan, chthonderd kilo vuurwerk rerd in beslag genomen. Bij cle rerige handelaren was ook wel ens wat mis, zoals het ontbre- en van duidelijke voorschrif- en en gebruiksaanwijzingen op Ie vuurwerkverpakkingen, de [wezigheid van goedgekeurde irandblusapparatuur of een an alle eisen voldoende herver- lakruimte. Ie vuurwerkverkopers krijgen an de controleurs - gemeente- mbtenaren en politieagenten - e kans om die gebreken op te issen. Zijn verkopers en han- elaren bij een volgende bin- aikort te houden controle nog i overtreding, dan volgt pro- K-verbaal. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Als J. Dey niet op een keurig ingebon den boekje was gestuit tij dens een bezoek aan een rom melmarkt in Koudekerke, was de herdenking van de vierhonderdste sterfdag van Marnix van Sint Aldegonde waarschijnlijk minder groots van opzet geweest. Hij las daarin dat er in 1940 een nationale herdenking was voorzien, maar dat die van wege de oorlog moest worden afgeblazen. „Dan moeten we het bij zijn vierhonderste sterfdag maar goed maken", dacht Dey, voorzitter van de Stichting Aldegonde. Hij kocht het in 1938 ver- jschenen boek in 1.996. Die vondst bleek de directe aan leiding voor deze herdenking van Marnix. Want het histo risch besef van het grondge bied van de voormalige gemeenten Oost- en West- 'Souburg met zijn bewoners moest worden bevorderd. Vond Dey. Dichtbij huis ligt een rijke geschiedenis en daar moest iets mee worden gedaan. Marnix leefde in Slot Aldegonde in West-Sou burg en vaak kwam er hoog bezoek langs. „Ik kwam er ook achter dat Zeeland nooit de organisatie van een her denking op zich had geno men. Wij richtten de stich ting op en zijn aan de gang gegaan. Het enige wat in 1940 is doorgegaan was de onthulling van een gedenk naald in Leiden, waar hij vierhonderd jaar geleden is overleden." Plechtigheden De herdenking begon afgelo pen zaterdag, enkele dagen voor Marnix' ware sterfdag herhonderd jaar geleden, in de Sint Jacobskerk. Prins Willem-Alexander en enkele Belgische prominenten wa ren de eregasten. In de mid dag volgden plechtigheden op het Marnixplein in West- Souburg bij de gedenknaald en tot 3 februari is er in 't Bol werk in Papegaaienburg een expositie over het leven van Marnix. Daar worden ook originele brieven van Marnix van Sint Aldegonde aan Wil lem van Oranje getoond. Over de band tussen de Oran jes en Marnix van Sint Alde gonde wijdde R. de Smet van de Vrije universiteit Brussel in de Sint Jacobskerk uit. „Marnix was een diplomaat en de rechterhand van Wil lem van Oranje. Hij is een voorname figuur geweest. Toen ik gisterochtend over de boulevard in Vlissingen liep en schepen naar het zuiden zag vertrekken, hoopte ik dat zij meer geluk zouden heb ben dan Marnix destijds had." In zijn tijd, legde De Smet uit, stapte Marnix in Vlissingen aan boord van een schip dat uit Antwerpen was vertrokken. Die speciale de legatie had als taak met Frankrijk een verbond te sluiten, om onder het Spaan se juk uit te komen. Zij reis den af naar de hertog van Anjou. bij Tours. „De achter liggende gedachte was om ook de Engelsen daar later bij te betrekken. Die coalitie, die driepoot, moest de supre- matie van Spanje als heel machtige natie breken." Desastreus Maar de onderneming draai de op een volledige misluk king uit. „Frankrijk wilde niet meewerken, met desa streuze gevolgen. Denk maar aan de Franse Furie in Ant werpen." Marnix had het daarna niet gemakkelijk. Maar Willem van Oranje en zijn rechter hand bleven met elkaar be vriend. De Smet: „De ge schiedenis leek zich vandaag hier te herhalen. Uit Vlissin gen vertrok hij en naar Vlis singen keerde hij terug. Die gedachte kreeg meer beteke nis toen ik zojuist zijne Ko ninklijke hoogheid Prins- Willem Alexander en graaf John van Marnix van Sint Aldegonde elkaar de hand zag schudden." Vlaanderen doen, verwacht De Steltkluut. De natuurbescher mers hebben niets tegen de con- tainerterminal op zich. Vervoer over water juichen ze uit milieu oogpunt toe en als de containers in de haven allemaal worden overgeslagen op binnensche pen, dan is De Steltkluut tevre den. De vereniging denkt echter dat bij de nieuwe containerha ven ook overslag op vrachtwa gens zal plaatsvinden. Ze ver wijten B en W van Temeuzen dat die vergunning willen verle nen voor de containerterminal, omdat de Braakmanhaven daar al de geschikte bestemming voor heeft. Als er straks grote bedragen in de aanleg van de nieuwe haven zijn geïnvesteerd, wordt het waarschijnlijk moei lijker om met succes bezwaar te maken tegen 'een minder ge wenste overslagplaats voor containers en afvoer daarvan over het wegennet', schrijft De Steltkluut aan het Terneuzense college. Het verenigingsbestuur trekt daarom nu alvast aan de bel te gen eventuele schadelijke ont wikkelingen. Een overslagter rein binnendijks past niet in het ROM-project Kanaalzone, ver stoort de ecologische verbin dingszone Kanaalzone en past niet in de ruilverkaveling Hoek. Bovendien is de meest voor de hand liggende locatie nog in beeld als plek voor een nieuw bos van driehonderd hectare. Mochten er al containers over land dienen te worden vervoerd, dan is alleen vervoer per spoor voor De Steltkluut aanvaard baar. Containervervoer over de weg belast het Zeeuws-Vlaamse wegennet te zwaar en is milieu onvriendelijk. Een 'afvoerweg' naar het westen door het Braak- mangebied zou daarnaast cata strofaal zijn voor natuur, land schap en recreatie, waarschuwt De Steltkluut het dagelijks be stuur van Terneuzen. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst AARDENBURG - Voor de tweede keer binnen een halfjaar kuste Jan Wolkers za terdag een kikker in Aardenburg. Tijdens een regenachtige juni-nacht smaakte de beroemde schrijver (onder meer De Kus) het genoegen een boomkikker te kussen, deze keer zoende hij de plastic opperkik- ker van de Kikkerorde. Voor zijn inzet voor de boomkikker, tenslotte ook een in woner van Aardenburg, werd Wolkers za terdag door de Stichting Promotie Aar denburg als prominent lid opgenomen in de Kikkerorde. Wolkers was in het voormalige gemeente huis van Aardenburg om het boekje 'Het kruipend gedierte des aardbodems' ten doop te houden. 'Het kruipend gedierte des aardbodems' was de titel van een 'le zing' die Wolkers op 13 juni hield tijdens een boomkikkersymposium van de Stich ting Landschapsbeheer Zeeland. Die voordracht is nu gebundeld met een verhaaltje over het leefgebied van de boomkikker en elf pagina 's foto's van Wol kers nachtelijke zoek- en zoentocht naar het gifgroene amfibietje. De schrijver was speciaal uit Texel gekomen om dijkgraaf H. Eversdijk het eerste exemplaar van het bundeltje te overhandigen. Eversdijk was zeer vereerd, temeer daar hij in Wolkers één van een afnemend aantal verwante geesten herkende, die zich 'de tale Ka- naans nog herinnerde'. Beschermheer De schrijver werd ook nog benoemd tot 'beschermheer' van de onlangs opgerichte Stichting Boomkikkerfonds. Die stelt zich ten doel om het leefgebied van de boomkikker en andere amfibieën in stand te houden. Wolkers liet zich alle eerbetoon goedmoedig aanleunen. Overigens was Wolkei's niet te beroerd om zijn wat schalkse reputatie waar te ma ken. Als beschermheer van het nieuwe Boomkikkerfonds mocht hij het eerste t- shirt van het fonds over de schouders van blonde schone Karin Eekman halen om het vervolgens zelf aan te trekken. „In het shirt zijn nog de afdrukken van twee ver leidelijk mooie punten te zien, ik doe het truitje dus nog niet aan", zei hij tot hilari teit van de meeste aanwezigen. Het was een feestelijke zaterdag, dus hielden de natuurliefhebbers hun kritiek op burge meester C. van Liere van Sluis-Aarden burg voor zich. De burgemeester had zijn goede wil ge toond door namens de gemeente honderd boekjes als relatiegeschenk af te nemen. Maar in de wandelgangen was ongezou ten kritiek te horen over de plannen voor een rondweg om Aardenburg. Zo'n rond weg zou vernietigend zijn voor de biotoop van de boomkikker en andere, zeldzame, amfibieën. Van Liere wilde het nog wel eens uitleggen ..Er is nog niets beslist. Onafhankelijke deskundigen stellen een milieu-effectrapportage op waarin alle belangen worden afgewogen en uiteinde lijk is de beslissing dan niet aan mij. maar aan de gemeenteraad." door René Hoonhorst SINT JANSTEEN - Goed, Gil bert de Nockere van Johnny Hoes' platenmaatschappij kwam niet opdagen vanwege 'drukke kerstopnamen' en er hadden vrijdagavond ook wel wat meer mensen naar de offici ële doopplechtigheid in café Zondags Vermaak mogen ko men. Maar die cd van Total Sound komt er wel. Isa Hoes, Johnny's zakelijke dochter, laat een potentiële hit als 'Kunnen wij elkaar niet vergeven' echt niet schieten. Dat weet Jo Jans- sens zeker. Janssens hield vrij dag zij n nieu we alter ego Total Sound ten doop in Sint Jansteen. De avond was misschien niet zo goed ge kozen, want het was kerstmarkt in Hulst en daarmee tot ver na het middernachtelijk vuurwerk druk en onrustig in de stad. Dat scheelde dus volk dat op zich wel weer eens kennis had willen maken met de nieuwe Johnny Contra, de artiestennaam waar onder Janssens vooral in de ja ren zeventig immens populair was in het Land van Hulst en wijde omgeving. De Hulster wethouder van cul tuur Paul Weemaes. die de nieu we allround organist, zanger en entertainer als Total Sound mocht introduceren, heiinnerde het zich nog goed. Als broeke mannetje was hij maar wat on der de indruk toen zijn oudste zus dik dertig jaar terug een pick-upje inbracht in het Cling- se huisgezin. En natüürlijk had zijn zus onder haar eerste sin gletjes ook plaatjes van streek genoot Johnny Contra, want Johnny was hot in die tijd alhoe wel de jeugd dat woord toen nog niet kende. Kwaliteitsartiest Johnny is in zijn Total Sound- dagen nog steeds hot, blijkt vrij dag. Hij is misschien niet meer de held van hunkerende bakvis sen, maar de kippetjes van toen vinden Jonog steeds te gek. Wel ke artiest krijgt het voor elkaar dat bij de eerste noten de dans vloer volstroomt? Vrouw en dochters zijn goede gangma kers, maar bure Marleen van de Velde en andere dames van ach tenswaardige (middelbare) leeftijd gooien ook direct hun hele hebben en houwen in de strijd. „Zie je, dat bedoel ik nou", zegt de wethouder van cultuur. „Hulst heeft met Jo echt een kwaliteitsartiest binnen de gemeentegrenzen Jo, Johnny en Total Sound-zijn hele carrière en daarmee zijn hele leven walst voorbij, zodat de enthousiaste toehoorder de draad wel eens even kwijt wil raken - trekken nog eens wat wereldrepertoire uit de Roland E96 'The old fashioned way' van Charles Aznavour, 'Unfor gettable' van Nat King Cole en dochter, 'Een vriend' van André Hazes, 'La Comparsa' van The Shadows, 'Warum weinst du, kleine Tamara' van Rudolf Schock of 'Ik lees in je ogen (dat je mij bedriegt)' van de nog te door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Bij een grootscheepse controle aan de grensovergang van de Sasse Westkade met Zelzate werd tussen zaterdagavond acht en zon dagmorgen twee uur geen van de aangehouden 433 chauffeurs betrapt op het drinken van te veel alcohol. Het ontbreken van overtreders is des te meer op vallend. omdat uit cijfers van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid blijkt dat in Zeeuws- Vlaanderen jaarlijks het hoogste percentage drankrijders van de provincie wordt aangetrof fen. Zeven bestuurders kregen wel een proces verbaal, omdat ze hadden gesjoemeld met de be lasting door met brandstoffen te rijden die niet op het kentekenbewijs stonden. De ultieme score van nul drinkebroers betekent niet dat de alcoholcontroles kunnen worden afge- schaft, zegt hoofd basiseenheid Temeuzen E Kint „Mensen zijn hardleers, dus moet je niet zomaar ophouden. De conclusie dat de controle-acties in december bij een ieder bekend zijn en dus vruch ten afwerpen, lijkt echter gerechtvaardigd." Tegelijk met de alcoholcontrole-actie aan de Ne derlandse kant van de grens werden ook in de Bel gische provincies Oost- en West-Vlaanderen grootschalige 'Bob-acties' gehouden. De resulta ten van die acties waren zondagavond nog niet beschikbaar. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Het gewest Zee land van de Partij van de Arbeid heeft zaterdag tijdens de gewes telijke vergadering in De Vroone in Kapelle meer ver nieuwing in Provinciale Staten afgedwongen dan bij het be stuur de bedoeling was. D. Eve- leens, sinds 1987 Statenlid en negende op de concept-kandi datenlijst voor de Statenverkie zingen, werd van de lijst van verkiesbare plaatsen afgevoerd. M. Leroy, tiende op de concept lijst, gaat de verkiezingen in op de achtste plaats en P. Hamelink werd opgetrokken van de ne gentiende naar de elfde plaats. De afgevaardigden van de ver schillende afdelingen lieten duidelijk weten dat de kandida- tencommissie zich te weinig heeft gehouden aan het profiel van de nieuwe fractie, dat van tevoren door de afdelingen was goedgekeurd. Statenleden zou den niet langer dan drie termij nen een stoel in de Statenzaal moeten bezetten en tenminste veertig procent van de fractie zou vrouw moeten zijn. I. Lin- denberg van de afdeling Rei- merswaal deed voor de stem ming een beroep op de oude rotten die nog op de concept lijst terecht waren gekomen: D. Holtkamp en D. Eveleens. Als zij zich terug zouden trekken zou, ook bij het huidige aantal statenzetels, in één klap aan het gewenste profiel worden vol daan. Oude-mannenregel Holtkamp en Eveleens hand haafden hun kandidatuur. De Zeeuws-Vlaamse afdelingen gooiden de knuppel in het hoe- derhok door bij de verkiezing van Holtkamp op de vijfde plaats, F. de Pauw, zesde, als te genkandidaat te stellen op grond van de oude-mannen-be- paling in het profiel. Holkamp haalde het en bleef op de vijfde plaats. Bij de verkiezing van A de Vries op acht, werd het zit tende Statenlid M. Leroy als te genkandidaat opgevoerd. In het concept stond zij op tien, even als bij de vorige verkiezingen. Dat zij niet was gestegen, werd ervaren als een zeer onterechte onderwaardering voor het werk dat ze de laatste twee jaar ver zette. De meerderheid van de vergadering vond dat ook en Le roy klom naar acht. Op plaats negen stond Eveleens maar het gewest, aangevoerd door de consequente afdelingen uit Zeeuws-Vlaanderen, prefe reerden dan toch nieuwkomer De Vries en op de tiende plaats moest Eveleens het afleggen te gen M. Plugge, een vrouwelijke nieuwkomer. De afdeling Noord-Beveland kandideerde vervolgens P. Hamelink voor plaats elf en kreeg de steun van Tholen. die daarv oor steun te rugkreeg voor de kandidatuur van Paul de Wal op twaalf Peilingen Eveleens trok zich daarop terug tot de twintigste plaats, daarbij gesteund door de kandidaat stellingscommissie, die het ar gument om Eveleens hoog op de lijst te zetten - ervaring - niet meer valide achtte. Voorzitter L. Labruyère had de vergadering eerder op het hart gedrukt dat twaalf zetels in de Staten, ge zien de landelijke peilingen van dit moment, voor de PvdA waarschijnlijk mag worden ge acht. „Twaalf is heel goed mo gelijk. Bij veertien trekken we pas een flesje open", aldus de voorzitter. VLISSINGEN - In de buurt van het politiebureau aan de Molen straat in Vlissingen werden om wonenden zondagochtend om streeks half zes opgeschrikt door een harde knal. Later bleek dat het dak van het politiebu reau flink is beschadigd. Politieagenten hoorden later in de Sint Jacobspassage opnieuw een harde knal en zagen iemand wegrennen. Die persoon, een 24-jarige Vlissinger, werd aan gehouden. Hij bekende met een ander grof vuurwerk te hebben afgestoken. Na verhoor werd hij in vrijheid gesteld. Er volgt een onderzoek, nu is gebleken dat het dak van het politiebureau forse schade heeft opgelopen. Jo Janssens alias Johnny C ontra alias Total Sound stortte zich afgelopen weekeinde voor het eerst sinds jaren weer op de muziek. foto Peter Nicolai verschijnen cd van Total Sound: Jo Janssens draait er zijn hand niet voor om. Tot diep in de nacht vuurt hij zijn publiek aan met aanmoedigende kreten als 'Waar blijven die handjes, ik wil die handjes zien' en 'Kom op, we gooien de voetjes nog eens van de vloer'. Televisieploeg Want Jo mag dan intussen vijf tig zijn, het artiestenbloed stroomt als vanouds en Janssens is niet kapot te krijgen. De aan wezigheid van een heuse televi sieploeg ziet hij als een kroon op het werk. De videoband van de opnamen, zaterdag was-ie al bij RTL-5 in het land. zal een even tueel aarzelende platenmaat schappij binnenkort over de streep trekken. Niet dat het per se moet Alleen de aankondi ging dat hij weer begon met mu ziek maken, leverde hem in de streek al weer een trits optre dens op en tenslotte doet hij het deze keer echt voor de lol. „Maar ik heb een paar nummers geschreven die geheid hit-po tentie hebben. En die moeten toch eigenlijk wel redelijk snel op de cd worden vastgelegd", zegt een van zelfvertrouwen barstende Janssens. door René Hoonhorst ROTTERDAM - De winnen de foto was niet de allereerste keus van de Zeeuwse juryle den Robinde Visser en Thier ry de Caluwé. Maar de afdruk van twee zwaarge wonde jonge slachtoffers van de orkaan Mitch was duide lijk de beste van de foto's die doordrongen tot de finale voor de Krantenfoto van het Jaar van de Stichting Krant in de Klas. Zowel Robin (leerling van basisschool Oude Vaart in Terneuzen) als Thierry (Prins Frederik Hendrikschool in Sas van Gent) waren dan ook tevreden over de uitslag. Thierry en Robin maakten deel uit van de 43 leden tel lende kinderjury die zater dag in het Nederlands Foto Instituut in Rotterdam de beste krantenfoto van het jaar moesten uitzoeken. De foto's waren verdeeld in vier categorieën: buitenland, binnenland, regionaal en sport. Sport Beide Zeeuws-Vlaamse jon gens waren nog het meest on der de indruk van een sport- foto. Robin vond een foto van 'een motor die door de lucht zweefde' prachtig en Thierry werd getroffen door een prent van zijn plaatsgenootje Anthonie van Assche, een zeer jonge turner die een moeilijke ringoefening doet. „Aan die keus kun je toch zien dat de jonge juryleden echt naar de techniek en de zeggingskracht van de foto's keken. Thierry is helemaal gek van voetbal, maar hij kiest toch voor een tumfoto was vader De Caluwé opge vallen. De tumfoto van foto graaf Willem Mieras, die in de PZC werd gepubliceerd, behaalde uiteindelijk de der de plaats in de categorie sport. De keus voor de foto van de slachtoffers van Mitch - ge maakt door een medewerker van het persbureau Associa ted Press - vond vader De Caluwé ook logisch. „Die fo to had mijns inziens voor een juiy van volwassenen ook een goede kans gemaakt." Baby Dat volwassenen het niet al tijd bij het rechte eind heb ben, bleek overigens ook. Pa De Caluwé meende op de winnende foto een moeder met baby te herkennen, maar Robin had het goed gezien „Een jongetje onder het bloed en een baby. Het is na tuurlijk heel erg, maar die fo to laat zien hoe het echt was toen Mitch voorbijkwam. En daarom vind ik het goed dat hij heeft gewonnen." Robins veronderstelling dat de baby al dood was, klopte gelukkig niet. Volgens het Jeugdjournaal hebben de ge wonde jongen én de baby de orkaan overleefd. De kruising Labrador retrie ver Tirza en de boxer Vieux iconen al jaren in dat Vlis- singse gezin, en in die tijd is er al menig cursusje tegen aan gegooid om hen gehoor zaam te krijgen en te houden. Vooral Tirza bleek een regel recht talent op het gebied van G&G: Gedrag en Gehoor zaamheid. Binnen de familie zijn de Vlissingers daardoor uitger groeid tot vraagbaken in hondenzaken. Bijvoorbeeld toen een der broers onlangs een hond aanschafte; de jon ge Groenendaeler Benji is lief en enthousiast, maar als ech te puber af en toe wat wild en onbezonnen. Daar wist de Vlissingse wel raad mee; zij zou haar broer zonodig tijdens het wande len wel wat tips aan de hand doen. Een half uurtje later kwamen de baasjes terug, met Benji en Vieux. Tirza moest maar even in de auto blijven; zij had een om metje gemaakt in die stin kende sloot waar ze abso luut niet mocht komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29