Crisisrapportage moet naar raad Bach, glühwein en toneelspel Harde confrontatie blijft uit in cultuurdebat Na zeven jaar dienst afscheid van eerste brandweervrouw Extra kerstkoopavon^ biedt ook amusement Fietsboulevard door duinen Renesse is klaar voor opening zeeland 10 OR Middelburg vraagt om projectleider en begeleidingsgroep Inzameling van kurk op Walcheren kunst cultuur maandag 14 december 1998 door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Onderne mingsraad (OR) van de gemeen te Middelburg vindt dat rappor tages van het onderzoek naar de vertrouwenscrisis tussen het college en het ambtelijk appa raat. direct bij de gemeenteraad moeten worden neergelegd. In de meeste gevallen is het dage lijks bestuur opdrachtgever en volger van een project. „Maar het college is partij in de ver trouwenscrisis en volgens de OR is het niet wenselijk de rappor tage aan een van de partijen over te laten", stelt de OR. De fractievoorzitters van de ge meenteraad hadden eerder die zelfde wens uitgesproken. De OR stelt voor een projectleider aan te trekken om de vertrou wenscrisis op te lossen en een begeleidingsgroep te formeren die naar die leider rapporteert. Het begeleidingsteam moet zoveel mogelijk bestaan uit me dewerkers uit de eigen organi satie. Ook de OR wil deel uitma ken van die groep. Onderzoek Het adviesbureau Berenschot presenteerde medio november een rapport, waaruit bleek dat het vertrouwen tussen het colle ge en het ambtelijk apparaat zoek is. De problemen zijn zo groot dat Middelburg zich eerst bezig moet houden met het op lossen van die problemen, voor dat er aan de uitwerking van allerlei toekomstplannen be gonnen kan worden. „De OR vindt dat dit onderzoeksproject zo snel mogelijk gestart moet worden." De gemeenteraad sprak eerder uit dat er uiterlijk 21 december een besluit moet Halt-straf voor vuurwerkgeknal STELLENDAM - Een 17-jarige inwoner van Stellendam werd in de nacht van vrijdag op zater dag op het Oranjeplein in zijn woonplaats door de politie be trapt op het afsteken van vuur werk, zogenaamd strijkers. Het vuurwerk werd in beslag geno men. De jongen krijgt een alter natieve straf via het Halt-bu- MIDDELBURG - Jaarlijks worden in Nederland zo'n 325 miljoen flessen ontkurkt. Tij dens de feestdagen wat vaker dan anders; een goed moment dus voor het MICMEC Walche ren om aandacht te vragen voor hergebruik van kurk. In de maanden december, januari en februari zijn drie inzamelpun ten open. De kurken, die meestal in de vuilnisbak verdwijnen, zijn een goede grondstof voor nieuwe producten. De belangrijkste ei genschap van kurk is de isole rende werking. Ingezamelde kurken worden vermalen en verwerkt tot voet bedden voor schoenen, isolatie platen, kurk vloeren en onder zetters. De vele kleine luchtkamertjes waaruit kurk bestaat blijven bij vermaling tot korrels .intact, waardoor kurk vele malen op nieuw kan worden gebruikt. Om hygiënische redenen kan er al leen geen wijnfleskurk meer van worden gemaakt. De adressen van de inzamel punten zijn: MilieuWinkel, Rei gerstraat 2 in Middelburg; MilieuEducatieCentrum, Ko renbloemlaan 5 in Vlissingen en De Leeuw Schoenmodes, Lange Viele 2 in Middelburg. worden genomen over de voort gang. De OR vraagt nog om een nadere omschrijving van de problemen die er spelen bij de afdeling Maatschappelijke Zaken en Fi nanciën. En zij vraagt zich af welke acties Berenschot onder neemt. Ook is de OR geschrokken van het hoge bedrag van de offerte van Berenschot voor het ver volgtraject. Volgens de onder nemingsraad was eerst een bedrag van 54.000 gulden ge raamd. „De kostenraming die er nu ligt van 390.000 gulden is van een veel grotere orde. En hoe moet die kostenpost gefinan- Het Zierikzeese koor Cantare zingt Bach, Buxtehude en Ragtime Carol in Renesse. Een heuse kerstman in Zonnemaire. Levende kerststal in Renesse. foto's Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Kerststukjes. Heel veel kerststukjes. Maar ook chocolade melk met een puntje rum (twee puntjes voor de liefhebbers), glühwein, truien- in-de-aanbieding en sfeervol verlichte kerken. Schouwen-Duiveland was za terdag en zondag in kerstsfeer met vijf kerstmarkten en vier kerstconcerten. Zonnemaire ligt er zo op het eerste ge zicht verlaten bijGewapend met ou derwetse bruine boodschappentas, sloft een man naar de buurtsuper. Want die hebben ze nog in Zonnemaire. Twee zelfs. Op het punt waar de Zuiddijk overgaat in de Dijk van Bommenede staat de dorpskerstboom. In het dorps huis heerst bedrijvigheid. De kerstman staat er in vol ornaat, compleet met bel De standhouders op de kerstmarkt zet ten nog even de laatste puntjes op de 'i', voordat de deuren open gaan Een kerstmarkt zonder middenstand, maar mét mensen van de hervormde kerk. vrijwilligers van de Vereniging vrien den van kankerpatiëntjes in Polen en de lokale afdeling van de Nederlands Bond van Plattelandsvrouwen. Voor standhoudster en mede-organisa tor Els Stoel is een kerstmarkt als die in het dorpshuis één van de middelen om het dorp levend te houden. „Meestal is er ook behoorlijk wat belangstelling voor een evenement als dit. En het loopt nu ook heel aardig." Voorleesvader In buurdorp Dreischor zijn het de be stuursleden en leidsters van peuter speelzaal De Drie Schorren, die samen met ouders van peuters na maanden van voorbereiden aan het begin van de middag de deuren van het dorpshuis openzetten. Ze hebben er alles aan gedaan om van hun kerstmarkt een sfeervol geheel van te maken. Voor de kinderen is er een videohoek, voor de kleintjes die behoefte hebben aan tijd loos vermaak is er de in een schommel stoel gezeten voorleesvader. Het is, zo weet voorzitter Frans Kok van de peuterspeelzaal, hun tiende kerstmarkt. Bedoeld om nét dat beetje extra geld binnen te halen om leuke dingen mee te doen.,We proberen er el ke keer weer iets leuks van te maken.'' De standhouders van de kerstvlooien markt in het Brouwse Tonnenmagazijn ogen verveeld. Het loopt er ook niet be paald storm. In Renesse is het een stuk drukker. 'Grootse buitenkerstmarkt' belooft de affiche bij de bakker. De ondernemers vereniging heeft alles uit de kast ge haald om klanten te trekken. Kerst mannen, kerstvrouwen en een levende kerststal. Een stuk of zestig stands op de Hogezoom. Koud? „Als je een warme winkel gewend bent wel. Maar het is goed vol te houden", zegt A Verseput van de ondernemersvereniging. Koor Intussen zijn de deuren van de Jacobus- kerk in Renesse opengezet en langzaam stroomt het kleine kerkje driekwartvol voor het concert van het Zierikzeese koor Cantare. Het koor, dat dit jaar tien jaar bestaat, ontstond na een 'fusie' van het Zierikzees Kamerkoor en de Orato- riumyereniging. Het koor verzorgt om de paar jaar kerstconcérten. „We willen niet elk jaar hetzelfde programma af draaien, maar graag variatie en kwali teit leveren", legt Cantare-voorzitter S. van Loon uit. De bezoekers van het concert krijgen na een vrolijk voorafje in de vorm van Ragtime Carol werken van onder ande ren Buxtehude, Handel en Bach te ho ren. In dorpshuis De Oosterhof in Oos- terland verzorgen Oosterlands Fanfare en zangvereniging Vooruitgang Zij Ons Streven een kerstconcert. In Zierikzee treden het Dirkslands Mannenkoor, jongerenkoor Matthanja, kinderkoor Jedaja en diverse instrumentalisten op tijdens een kerstconcert in de Nieuwe Kerk. Zondag speelt Oosterlands Fan fare samen met vocaal ensemble Sint Laurens in de hervormde kerk in Dreischor. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Felix Rotten berg had de provinciale cul tuurnota Boven het maaiveld wel gelezen, maar hij zag het probleem niet. „Is er eigenlijk iets mis met de cultuur in Zee land? Niets wijst daar op. Ik ruik het probleem niet, ik voel het nu ook nog niet." Die prikkelende opmerking was zaterdag nodig om het Scoope- ra-debat over het cultuurbeleid, dat in opdracht van de provincie werd gehouden, aan te scher pen De inleiders. Rottenberg en Chr. Fahner, docent Christelijke Hogeschool Ede, hadden hun visie over kunst en cultuurbe leid gegeven, maar bleven ver der braaf van elkaar af. Fahner sprak over kunst waarin waar den en normen verpakt zitten en Rottenberg over de uitnodigen de beweging die kunst en ieder een die daarmee te maken heeft, moet hebben. Gerrit Schoen makers uit Middelburg noemde hij in dat opzicht een van de bes te cultuurwethouders die Ne derland ooit heeft gehad. Het merendeel van het publiek was echter toch gekomen om over de twee verschillende op vattingen over cultuuruitingen te spreken. En over de effecten daarvan op het provinciale'cul tuurbeleid G van Heukelom van deSGP-statenfractie en be langrijk aanstichter van het de bat. stond op en diende Rotten berg van repliek „Als we zo doorgaan, blijft het conflict weg. Er is wel degelijk iets aan de hand. Ik zal teruggaan naar de basis en uitleggen waarom we hier zijn." Het was hem opgevallen dat Rottenberg tot op dat moment een onverschillige indruk had gemaakt. Van Heukelom vulde in dat de Amsterdammer geen zier begaan is met het lot van de kunst in Zeeland. De SGP-sta- tenfractie had in februari de cultuurnota van de hand gewe zen en had om dit debat ver zocht Wat zijn de normen en waarden in cultuurbeleid en wat is de rol van de overheid daarin? Want door de individu alisering in de maatschappij krijgt criminaliteit een kans. Kunst kan een bijdrage leveren tot terugdringing van crimina liteit. gaf Van Heukelom als voorbeeld. Rottenberg kwalificeerde het eerste deel van Van Heukeloms opmerking als intolerant. Want Rottenberg komt graag naar Zeeland en hij wilde graag over dit thema spreken, zei hij, ter wijl het leek alsof hij zijn mou wen opstroopte. „Maar zijn de kleine christelijke partijen be reid om hun godsbeleving op geen enkele manier op te leggen aan een ander? U gelooft in God en een ander kan een totaal an der godsbeeld hebben. Het is ge vaarlijk als je elkaar die ruimte niet gunt." Een van de toeschouwers, gede puteerde G. de Kok, sloot daar op aan met dé opmerking dat de SGP elk jaar na de algemene be schouwingen een lijstje indient, met cultuuruitingen waaraan de partij absoluut geen steun wil geven. „Als de SGP het voor het zeggen had, zou Zeeland geen podiumkunsten meer heb ben." Mensen moeten zelf interprete ren wat zij van kunst vinden. Want, stelde Rottenberg, „als de overheid definieert wat mooi, slecht of acceptabel is in de kunst, dan begeeft zij zich op een hellend vlak. Toen de beel den van Phil Bloom in de jaren zeventig werden vertoond, wil den de kleine christelijke partij en nog collectief emigreren. Als een deel van de samenleving, een minderheid zich stoort aan grove, gewelddadige, erotische kunst, dan moeten we dat seri eus nemen Dat is de kwaliteit van Nederland. Maar die men sen, die zich beledigd voelen, moeten aangifte doen bij de po litie en naar de rechter stap pen." Dat bracht hem op het voorval met Piet Grijs, die tijdens het eerste kabinet Lubbers de P.C Hooftpnjs had verdiend. „Het cierd worden", wil de OR weten. De OR wil zo spoedig mogelijk op de hoogte worden gebracht van het definitieve besluit van het dagelijks bestuur. door Piet Kleemans RENESSE - Omdat het niet lan ger te combineren is met een volledige baan heeft Schou- wen-Duivelands eerste brand weervrouw A Boerkoel na zeven jaar trouwe dienst haar brand weerhelm aan de wilgen gehan gen. Zaterdagavond werd tij dens een bijeenkomst van de brandweerposten Renesse en Haamstede afscheid van haar genomen. „Je hebt geschiedenis geschre ven. Wij vinden het misschien heel normaal dat er vrouwen bij de brandweer zitten, maar het is nog lang geen gemeengoed", stelde wethouder G. J. van de Velde-de Wilde in een korte toe spraak tot Boerkoel. Dat de eer ste vrouw in de mannenwereld die brandweer heet de weg heeft geëffend voor haar sekse-geno ten blijkt uit het feit dat vier van de vijftien leden van de Wester- schouwse jeugdbrandweer meisjes zijn. Tijdens de brandweerbijeen komst in het dorpshuis in Renesse werden heel wat brand- weervrijwilligers in het zonne tje gezet. Negen omdat ze diver se brandweerdiploma's en certificaten uitgereikt kregen, twee omdat ze respectievelijk 12,5 (H. Verberk) en 25 (S. L. de Feiter) deel uitm^g van de brandweer en drie on^ ze er a fscheid van nemen. Bevorderd S. Lde Feiter hoort bij zoweU jubilarissen als bij de afschep nemers. Al is het afscheiding geval geen afscheid v brandweer als zodanig, van de Westerschouwse pg$ waar hij jarenlang de comm& dant van was. De Feiter is fe noemd tot plaatsvervangende landelijk commandant van brandweer. H. Verberk is hoofdbrandwatij bij de blusgroep Haamstedee al jaren voorzitter van depeiy, neelsvereniging paraat. A Jans neemt net als Boerkoel wege tijdgebrek afscheid van j brandweer. Hij maakte achtti- jaar deel uit van de eenheid^ nesse. Wethouder Van de Velde-ó Wilde maakte van de gelega heid gebruik haar waarderé voor de inzet van de leden van; jeugdbrandweer en 'het korps' te uiten. „Je moet blïp investeren in kennis en kuaj Je staat voor de veiligheid',-; de inwoners van Schouwe Duiveland, maar het is nog; tij d vrij willigers'werk. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Op initiatief van het Zierikzees Ondernemers Collectief (ZOC) wordt zater dag 19 december een extra kerstkoopavond gehouden in Zierikzee. Vorig jaar werd dat bij wijze van proef voor het eerst gedaan en dat is goed genoeg bevallen om het dit jaar weer te doen. Het ZOC doet er bovendien nog een schepje bovenop. In de middag uren zijn er allerlei activiteiten in het centrum van Zierikzee om het kooplustig publiek te amu seren. De kerstman heeft voor deze gelegenheid zijn arreslee van stal gehaald. Wie wil mag met de bebaarde poolbewoner op de foto. Dat kan tussen 's middags van 15.00 tot 16.00 uur in de Beuze en 's avonds i; 18.30 tot 19.30 uur in de Ma straat. Verder heeft het ZOC een mu kaal gezelschap ingehuurd, ondernemerscollectief ha aan de bewoners van Haw plein, Havenpark, Kraanp'ï en Oude Haven gevraagds woning in kerstsfeer te breng Dat kan hen een waardebon; leveren, want een deskund: jury bekijkt welk huis mooist is versierd. Het ZOC hoopt met deze acte teiten het kerstwinkelen in 2 rikzee aantrekkelijk te mak Het is de bedoeling dat alle si kels in de Zierikzeese bins; stad open zijn tot 21.00 u V Tevens hoopt het ZOC dat si keiiers hun etalages en voorzien van kerstversiering. door Piet Kleemans RENESSE - Schouwen-Duive- lands eerste fietspad aan de zee zijde van de duinen is klaar. Vrijdag 18 december wordt de fietsboulevard officieel in ge bruik genomen. Het duinfietspad verbindt be staande fietspaden en maakt volgens de gemeente Schou wen-Duiveland een prachtige fietstocht mogelijk. De fiets boulevard maakt deel uit van het landelijke voorbeeldproject Regiovisie Schouwen-West. Dat landinrichtingsproject be geeft zich op het gebied van ruimte voor economische acti viteit. plattelandsvernieuwing en mobiliteit. Vier ministeries zijn erbij betrokken. Schouwen-West is een ambiti eus plan waarbinnen gepro beerd wordt de verblijfsrecrea- tie een nieuw jasje aan te meten, natuur- en landschap te ont wikkelen en hinderlijk autover keer terug te dringen. Dit i onder het motto 'Schouw; d West, nu nog mooier'. In het; der van Schouwen-West is Renesse inmiddels het eei Recreatietransferium van derland gereaüseerd. Toehsfc kunnen daar hun auto gn di parkeren en vervolgens gebn ti maken van gratis vervoer m r; het strand. Fietstocht De fietsboulevard wordt w dag geheel in stijl geopend; ri een fietstocht. Vertegenwoor K gers van de bestuurlijke be; dt leidingsgroep Schouwen-^ n tekenen voor de officiële o; V> ning door op tandems - als sj bi bool van samenwerking - d d: een lint te fietsen. b. Na een half uur durende to l over het nieuwe fietspad wc h; het informatiebord over Sch: wen-West in het algemeen ei B fietsboulevard in het bijzon: bij strandovergang 't Water :t onthuld. kabinet met CDA en WD in de hoofdrol weigerde hem die prijs te geven omdat Grijs met grote regelmaat politici beledigde. Dat vond ik een dieptepunt, een schande." Grijs was op artistie ke kwaliteiten uitverkoren en had, als politici daarvan toch last hadden gehad, in een eerder stadium aangeklaagd moeten worden. Fahner legde vervolgens uit wat partijen als de SGP willen be reiken. Christelijke partijen maken zich sterk voor het be houd van traditionele waarden in de kunst, zeker in de ama teurkunst. Cultuur kan een antwoord zijn op de verbrok- keldheid in de samenleving. „Cultuur brengt mensen tot zichzelf terug. De schepping is een belangrijker terugkerend thema in de kunst." Hebt goeden moed, Ik heb de wereld overwonnen Joh. 16:33c Heden nam God tot Zich onze lieve, onvergetelijke man, vader en grootvader KLAAS VOS in de ouderdom van 96 jaar. Renesse: E.Vos-Meijer Zwolle: Karei en Ans Weiland Marianne en Paul t Breda: Jerom en Lenie Ierland: Annemarie en Daniël Amsterdam: Hinne Vos en Joosje de Koster Kim Laurens Anne Hinne Sonja Gadella t Pauline Vos t Brouwershaven: Pauline en Peter v. d. Sluijs-Vos Loes Oostkapelle: Hanneke en Kees Moelker-Vos Marinus Klaas Imke Noordwelle: Erna Klapwijk-Vos David Cornice Cor Klapwijk t 10 december 1998 Jan van Renesseweg 22 4525 GN Renesse. De teraardebestelling heeft plaatsgevonden in be sloten kring op maandag 14 december j.l. te Drie huis Westerveld (gemeente Driehuis).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 26