Politie controleert vooral stappers Kees Oreel voelt zich gesloopt PZC Trofee voor handige houtsnij werker PZC zeeland lurgemeesters maken afspraken over inzet weekeinden Zakkenrollers uit op telefoons Verdachte kraak jangehouden Boete voor bezit harddrugs KvK versterkt lobby op valreep Zestienjarige illegaal betrapt Kerstkraak in Grote Kerk Veere Illegalen in trailer gevonden Gewonden bij botsing sluizen Alcoholcampagne op Walcheren Vuurwerk in beslag genomen maandag 14 december 1998 pnrRené Schrier |0£S - Eén van de speerpunten in het politiebeleid in het Oos- üfscheldebekken voor het ko- sfnd jaar vormen de uitgaans- (i,tra. In het beleidsplan 1999 l^heii de zeven burgemeesters nn het Oosterscheldebekken (spraken gemaakt over de in- i(| van politie in de weekein- ,n. Alleen voor het laatste wekeinde van het jaar, de mil- auiiunnvisseling, moeten nog Opraken worden gemaakt. p3l weekeinde wordt als een ipart project beschouwd, tr vergelijking: in het beleids- kn voor 1999 wordt voor de jchten in het weekeinde uitge- ün van 208 uur politie-inzet. jor het millenniumweekeinde ordt rekening gehouden met Ijnahet dubbele, 380 uur, in het losterscheldebekken. Ie burgemeesters willen, in jrleg met de districtschef van politie, de openbare orde in „uitgaanscentra op een aan- aardbaar niveau handhaven, vens wordt beoogd het veilig- adsgevoel bij bewoners, be- ijfsleven en bezoekers te ver en en het aantal delicten dat 'eiligheid op straat bedreigt, ig te dringen. Het gaat dan noral om verstoring van de ERIKZEE - De afgelopen we en zijn in Zierikzee tien men- sn het slachtoffer geworden an zakkenrollers. Met name ijdens drukke winkeldagen orden portemonnees en zakte- 'foons ontvreemd. De politie ermoedt dat het om een groep akkenrollers gaat die met el- aar samenwerkt. JERIKZEE - Een 26-jarige ierikzeeënaar is afgelopen wekeinde aangehouden op srdenking van inbraak in een aragabedrijf aan de Grevelin- jnstraat in de Zierikzeese wijk oortambacht. Daarbij werd aarbij een geldkist met onbe- snde inhoud buitgemaakt. openbare orde en aantasting van de veiligheid. Om dat beleid vorm te geven, is de politie-inzet in de weekein den verdeeld over een aantal plaatsen. Dat zijn Kapelle en Reimerswaal, Sint Annaland, Tholen, Goes en Schouwen- Duiveland. In de nacht van vrij dag op zaterdag kunnen Kapel- Ie en Reimerswaal gezamenlijk rekenen op 16 uur politie-inzet, Sint Annaland 16 uur. Goes 16 uur en Schouwen-Duiveland 32 uur. In de nacht van zaterdag op zondag is voor Kapelle en Rei merswaal wederom 16 uur be schikbaar, Sint Annaland 16 uur, Tholen 16 uur, Goes 48 uur en Schouwen-Duiveland 32 uur. Ook met het oog op de recreatie- problematiek is een verdeling van de politie-inzet gemaakt. De politiemensen worden op Schouwen-Duiveland ingezet. Met de Pasen zijn er 10 mensen, Hemelvaart 14, Pinksteren 17, in het hoogseizoen op werkda gen 15 en in de weekeinden 17. In het beleidsplan wordt ook weergegeven waar de politie in de gemeenten Schouwen-Dui veland, Tholen en op de Beve- landen naar streeft als het gaat om het verkeerstoezicht. Op het gebied van snelheidsovertre dingen is het uitgangspunt 20.000 processen verbaal te schrijven, alcohol 400 proces sen-verbaal, autogordel 1000 processen verbaal, op het ge bied van fiets, motor en brom fiets 400 processen verbaal voor het niet dragen van de helm, 250 in verband met ondeugdelijke verlichting, 675 processen-ver- baal voor door rood licht rijden en 25 processen-verbaal in ver band met overtredingen op het gebied van zwaar verkeer. Om voor de bevolking een zeke re spreiding van opengestelde politiebureaus te garanderen, wil de politie het bureau in Goes permanent geopend hebben. Buiten de weekeinden en feest dagen is het beleid gericht op een minimum-openstelling van acht uur per dag van de bureaus in Heinkenszand, Kruiningen, Tholen en Zierikzee. In elk geval wordt vier uur per dag gegaran deerd. Wat de overige bureaus betreft, zoals Kapelle, Goes- Oost, Renesse en Wissenkerke zijn afspraken nodig tussen de burgemeesters en het hoofd van de basiseenheid van de politie in dat gebied. Houtsnij werker Marius Verstraaten (links) krijgt de trofee uit handen van burgemeester Asselbergs. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BRUINISSE - Computers, schaalmodellen, aquarellen, patchwork en quilts. Dat en meer was zaterdag te zien tij dens de vijftiende hobbybeurs Gouden Handen in sportzaal De Vanger in Bruinisse. De beurs werd bezocht door naar schat ting 2800 mensen. De Gouden Hand-trofee ging dit jaar naar de Bruse houtsnijwerker Mari us Verstraaten. Burgemeester J. J. R M. Assel bergs reikte de vorig jaar inge stelde Gouden Handen-trofee, bedoeld als 'aanmoedigings prijs', aan de winnaar van de editie '98 van de Bruse hobby beurs uit. Dit jaar viel daarbij de keuze op de 72-jarige Marius Verstraaten uit Bruinisse. Een deelnemer van het eerste uur. Zijn hobby begon als 'een beetje rommelen met hout'. Het groei de uit tot het geduldig en nauw gezet bewerken van linden- en notenhout (Verstraaten: „Daar rijd ik 250 kilometer voor want dat is hier niet te krijgen") tot onder meer dienbladen en kist jes. Niet louter siervoorwerpen haast Verstraaten zich te zeg gen. „Je kunt ze gewoon dage lijks gebruiken. Met een beetje water is het zo weer schoon." Hij herinnert zich z'n eerste werkstuk nog: een kistje. ,,Ik had extra dik hout genomen. Ik dacht als het mislukt, steek ik het gewoon weg en begin over nieuw." Dat was tot zijn eigen verrassing niet nodig. Het kistje lukte goed en in de loop der ja ren perfectioneerde Verstraaten zijn techniek steeds verder Hobby Zijn jongste uitdaging is een fa miliewapen uit hout gesneden. Dat liet hij zaterdag thuis. Ver straaten heeft geen vaste 'werk tijden'. „Ik pak 't beet als ik er zin in heb. Want het moet na tuurlijk wel een hobby blijven en geen verplichting worden." De hobbybeurs begon destijds klein. Zo'n zeven hobbyisten lieten hun resultaten zien tij dens een 'aangeklede' jaarver gadering van de plaatselijke postzegelvereniging. Het werd onverwacht een succes. De hob bybeurs was geboren en groeide onder leiding van Jaap Huizer, destijds voorzitter van de post zegelvereniging, en Lydie Wie- brens uit tot een evenement waar jaarlijks tachtig hobbyis ten uit heel Zeeland en Zuid- Holland aan deelnemen. „We hebben er dit jaar zelfs een uit Almere", zegt Huizer. Al die jaren is de opzet van de beurs hetzelfde gebleven. Zowel voor de standhouders als de be zoekers is het gratis. Lydie Wie- brens „Wat betreft is dit nog steeds een unieke hobbybeurs in Zeeland. En de reden dat een kwart van de deelnemers elk jaar terugkomt naar Bru." ZIERIKZEE - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 23-jarige inwoner van Oosterland opgepakt we gens het bezit van twee gram harddrugs. Dat kwam de Oos- terlander op een boete van 250 gulden te staan. De politie kwam de man op het spoor na meldingen over overlast veroor zakende jeugd in de nachtbus van Bruinisse naar Zierikzee TERNEUZEN - De Kamer van Koophandel Zeeland heeft zich op de valreep nog gemeld bij het koor van lobbyisten, dat pleit voor een snellere aanleg van infrastructurele werken in de provincie. De leden van de Tweede Kamer bespreken van daag (maandag) het Meerjarenprogramma Infrastructuur en Transport 1999-2003. Naast het snel aanleggen van de N57 (Dammenroute) en het verbeteren van de N61 (Schoondijke- Hoek) dienen - om de ontwikkelingskansen van Zeeland niet te frustreren - een tunnel bij Sluiskil, de spoorlijn Axel-Zel- zate. het verbeteren van de Midden-Zeelandroute en de aan leg van een ontbrekend stuk snelweg tussen Dinteloord en Bergen op Zoom (extra ontsluiting Zeeland-Randstad) een hogere prioriteit te krijgen, betoogt de handelskamer in een brief aan de leden. KAPELLE - De politie heeft vrijdagavond bij een bedrijfs- controle in Kapelle een 16-jarige Chinese jongen meegeno men. De jongen bleek geen verblijfspapieren te hebben. De werkgever werd bekeurd voor het in dienst hebben van een il legaal. De jongen is in afwachting van uitzetting, overge bracht naar het politiebureau in Goes. VEERE - Een bewaker van de kerstmarkt in de Grote Kerk van Veere heeft in de nacht van zaterdag op zondag rond half vier een 18-jarige inbreker uit die plaats op heterdaad be trapt. De verdachte probeerde te ontkomen, maar na enig duw- en trekwerk kon hij worden overgedragen aan de poli tie. Hij had een aantal gestolen spullen bij zich. De man is vastgezet. VLISSINGEN - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdag drie Armeniërs en een Somaliër aangetroffen in een trailer bij de Dart-Line in Vlissingen. De trailer stond klaar om die dag verscheept te worden naar Dartford in Engeland. De Armeni ërs, vader, moeder en zoon. en de jonge Somaliër hadden geen reisdocumenten en verbleven illegaal in Nederland. Zij zijn overgedragen aan de vreemdelingendienst. TERNEUZEN - Drie Terneuzenaren raakten zondag om streeks 19.30 uur gewond bij aanrijdingen op het Terneuzense sluizencomplex. Daarbij waren drie auto's betrokken. Eén van de automobilisten gaf een van rechts komend voertuig geen voorrang. Dat werd in de flank aangereden, waardoor de bestuurder de macht over het stuur verloor. Hij kwam in de rechterberm terecht, schoot vervolgens weer de weg op, be landde op de verkeerde weghelft en werd daar aangereden door een auto die uit de richting Hoek kwam. De slingerende auto ging over de kop. de Terneuzense bestuurder werd met hals- en borstkneuzingen naar streekziekenhuis De Honte overgebracht, evenals de bestuurster en een passagier (beiden uit Temeuzen) van de auto die uit de richting Hoek kwam. De veroorzaker van het ongeluk, ook een Terneuzenaar, kwam met de schrik vrij. 5QDDELBURG - De politie treedt tussen 14 december en 29 januari nog strenger op tegen rijden onder invloed. Deze actie maakt onderdeel uit van de al- Bholcampagne Ben jij sterker fan drank? Rij alcoholvrij. Deorganisatie Gericht Verkeers [oezicht Walcheren, Ooster- icheldebekken en Zeeuws- flaanderen organiseren geza menlijk deze campagne. De »ete voor rijden onder invloed iegint met een bedrag van 390 (lilden bij een ademtest tussen GO en 350 ugl. lij hogere metingen volgt een lagvaardiging. Bij meer dan iiO ugl wordt het rijbewijs in- jetrokken. iEROOSKERKE - Op de Oost- lappelseweg in Serooskerke is aterdagmiddag een 38-jarige aan aangehouden. In zijn be telauto lagen enkele kilo's fuurwerkHet vuurwerk werd «beslaggenomen. Na verhoor ton hij met een procesverbaal laar huis. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow PB. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Roelf Reinders BAPAUME - Kees Oreel zit er doorheen. De Oost-Souburgse sleepbootkapitein die voor drugssmokkel al meer dan vierenhalf jaar in de cel zit, is zo gesloopt dat hij er geen zin meer in heeft. „Ik denk de laat ste tijd meer aan zelfmoord dan aan wat anders. Maar dat gun ik m'n ergste vijand niet. Dan zijn ze van me af." Z'n ergste vijand: de Franse justitie. Bezoekhok 17 van Centre de Détention de Bapaume, Noord-Frankrijk. In een blauw trainingspak hangt Oreel (50) over het schotje dat de kleine ruimte in tweeën deelt. Rood hoofd, kleine ogen. Hij praat moeilijk. „Ik ben om kwart voor elf naar bed gegaan, eerst nog even een voetbalwedstrijd gezien. Maar ik viel pas om twee uur in slaap. En om kwart voor zes al weer wakker. Ik slaap slecht, ik ben de hele dag kapot. Altijd." Dat heeft de dokter ook gezien. Zenuwen, stress, depressief. „Maar in plaats van slaappillen krijg ik pijnstillers." Oreel heeft het steeds vaker. D,at hij 's nachts wakker schrikt, zwetend. „Nachtmer ries krijg ik ervan. Dan zie ik het weer voor me. Hoe die rot zooi aan boord is gebracht." Negeneneenhalve ton hasj die de Franse douane in april 1994 voor de kust van Brest onder schept. Straatwaarde tien mil joen gulden. De sleepboot heeft hij kort daarvoor in opdracht van een Belgische maatschap pij van Zeebrugge naar Gibral tar gebracht. Terug in Neder land wordt hij gebeld. Of hij 'm toch maar naar Malta wil va ren. „In Gibraltar dwongen twee mannen mij om drugs in Marokko te halen en naar Ne derland te varen. Ik kreeg een pistool tegen m'n hoofd, ik weet zeker dat-ie geladen was. Het was varen of de kogel. Ze dreigden ook mijn gezin onder handen te nemen." Halfslachtig Hij moest wel, zegt hij. „Ik heb die drugs vervoerd, dat is zo. Ik heb hand- en spandiensten voor de maffia verricht. Maar onder zware druk, dan kan ik toch niet schuldig zijn?" Het bewijs voor zijn onschuld is de halfslachtige straf die de Fran se rechter hem heeft opgelegd, vindt Oreel. „Als ik werkelijk schuldig was geweest, had ik levenslang moeten krijgen. En al die Nederlanders die voor drugs in de cel zitten, mogen na hun straf Frankrijk niet meer in. Ik wel. Als ik vrij kom, kan ik zo weer de grens over. Dat is toch vreemd? Ik accepteer niet Oost-Souburger kwijnt weg in Franse cel na drugstransport onder dwang Een recente foto van Kees Oreel, gemaakt in de gevangenis waar hij nu zit. Het Centre de Détention in Bapaume, waar de Oost-Souburger naar eigen zeggen zijn dagen in saaie ledigheid slijt. dat ik hier zit, tot op de laatste dag zal ik dat volhouden." Oreel zucht veel en diep. Hij voelt zich gebroken door bijna vijf jaar Franse cel. „Ik ben slecht behandeld", zegt hij„Ik heb het goed voor m'n kiezen gehad, lichamelijk en psy chisch ben ik kapot. Ik heb last van m'n nieren, ik verlies veel bloed. Soms lijk ik een vrouw, de hele pot ligt vol. Drie hartin farcten heb ik gehad, dat wist ik ook pas achteraf. Omdat ik steeds pijn had, ben ik naar het ziekenhuis geweest. Daar za gen ze de littekens. Oh, je hebt ze nou toch al gehad, klaar. En terug de cel in." In november is Oreel 's nachts onwel gewor den. „Kwamen ze met een spuit: spuit erin en zoek het maar uit. Komen ze 's morgens even kijken of je nog leeft." Isoleercel In het begin van zijn voorarrest zit Oreel in Brest. Hij wordt naar Lille overgeplaatst, vlak bij de Belgische grens. Zijn vrouw Yvonne kap hem zo va ker bezoeken. Maar na een tij d- je zit hij al weer in Brest. „Ik heb gebedeld om terug te mo gen", zegt Oreel. „Ze hebben me daar in een isoleercel ge stopt, vreselijk. De surveillan ten waren er.vaak dronken. Ik ben er van de trap geduwd en vaak overgeslagen met eten. Als je niet klaar stond met je bord, liepen ze door. En soms ben ik drie, vier dagen niet bui ten geweest." Hij gaat staan, in de houding, handen op de rug. „Zo moest je steeds vlak voor de deur staan, als ze langs kwa men. Als je nog op bed lag, mocht je er niet uit. In december 1997, na drieën half jaar voorarrest, wordt Oreel veroordeeld tot tien jaar zitten. Hij moet weg uit Brest en komt in Fresnes bij Parijs te recht, een tijdelijke gevangenis voor gedetineerden die op een cel elders wachten. „Brest, dat ging nog wel", zegt Oreel. „Maar Fresnes, schei uit. Dat was niet normaal. Daar was ik nog minder dan een hond. Ik heb toen een psychische klap gehad." Hij zwijgt en zet z'n bril af. Hij huilt. „Fresnes was een hel. Ze zochten me op." Hij tilt z'n linkerbeen op en laat een slipper zien. „Met slippers aan kwam ik op de gang om naar de promenade te lopen. Die surveillant zei. 't Is hier geen vakantiepark'. Hij stuur de me terug naar de cel. Hij kwam me achterna en sloeg me twee keer in m'n gezicht. Ik heb liggen huilen als een klein kind. Later hebben ze me ook nog een half uur naakt in m'n cel laten staan." Klacht Oreel heeft een klacht inge diend over zijn behandeling. Vorige week heeft hij bezoek gehad van een ambtenaar van het Franse ministerie van Jus titie die de klacht bekijkt. Franse surveillanten, ze heb ben overal een grqte bek, zegt Oreel. ..Hier in Bapaume groe ten ze me soms nog." Maar de verhuizing begin oktober naar het Noord-Franse stadje heeft zijn situatie er niet beter op ge maakt, zegt hij. „Ik doe niks de hele dag. Ik sta op, douchen, koffie drinken en op bed liggen of wat over de gang lopen De hele dag niks. Ik heb om werk gevraagd, niks gehoord nog. Ik kan de spanning niet meer aan. Ik ben bang om de surveillan ten iets te vragen, bang voor hun gegrauw en gesnauw. Hij zegt mondig genoeg te zijn in het Frans. „Maar ze willen me niet begrijpen. Ze beginnen gelijk te ratelen en ze spreken hier nog dialect ook. Dan be grijp ik hen niet en worden ze kwaad. Ik ben op van de zenu wen, maar de sociale verzor ging deugt van geen kanten. Begin oktober kwam er een psychiater langs. Vijf minuten binnen geweest Ik kreeg al leen een paar tabletjes." Vroeger was-ie hard. „Ik heb gevist hè, al zaten de pegels aan m'n neus. Maar ook de hardste spijker kun je buigen. Een riet je ben ik nu. Als ik dan weer een nacht met heb geslapen, dan denk ik krrrrr Hij maakt een gebaar alsof hij zich ophangt. ,Maar dat gun ik de Franse j us- titie niet, mijn ergste vijand. Dan zijn ze van me af." In Brest zat een Marokkaan van 23 waar hij af en toe een lolletje meemaakte. Hij werd volgens Oreel getreiterd en gepest door de bewakers. Heeft zich opge hangen, een maand voordat hij vrij zou komen. Oreel is nage gaan wat er dan verder ge beurt. „Nada, niks. De familie wordt benaderd, er wordt even gezegd: ,Hij is er niet meer.' Weer eenplaatsjevrij. Zo werkt dat hier. Een leven telt hier echt niet. Het is vijftig jaar geleden dat de Rechten van de Mens zijn vastgesteld. Maar het is treurig dat ze hier over de rech ten van de mens durven praten, schandalig." Kleinzoon Dat hij onschuldig in de gevan genis zit is erg, zegt OreelMaar het allerergste is dat hij met bij de geboorte van z'n kleinzoon kon zijn. drie jaar geleden. „Die heb ik maar drie keer ge zien." Het wordt hem te veel. Weer komt de witte zakdoek te voorschijn. „Dat is het diepte punt in mijn leven. En nt'n schoondochter is wéér in ver wachting. Dat zal ik ook wel niet meer meemaken." Diepe zucht. Zijn vrouw komt elke zondag langs, in Brest was dat eens in de twee maanden. „Elke keer krijg ik een inzinking. Het is steeds weer een strijd om af scheid te nemen. Godverdorie, al dat knokken." Oreel weet dat er in Arnemui- den een actiecomité bezig is om verbetering in zijn situatie te krijgen. Hij weet dat het comité bij het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag is geweest om over hem te praten. En dat minister Van Aartsen bij de Fransen opheldering over zijn gezondheid heeft ge vraagd. Hij weet het allemaal. „Maar hier gebeurt niks", zegt hij. „Het is allemaal zo weinig concreet. Van Aartsen moet ge woon zeggen: ,Die man moet naar Nederland'. Publiciteit is mooidaar heeft Cees Priem het ook mee gered, dat geloof ik echt. Ik dacht: als er voor hem wat kan. waarom dan ook niet voor mij? Priem heeft al die tijd in een hotel gezeten. Nou, ze mogen mij voor een jaar in een hotel stoppen." Weer zo'n diepe zucht. Leedvermaak Veel contact met z'n medege vangenen heeft hij niet. „Ik ben een eenling, voel me een opge jaagd konijn. Het is haat en nijd onder de gevangenen. Ik wil me met op de borst kloppen, maar ik ben kapitein. Het is net alsof ze mij dat met gunnen. In mijn dossier staat dat ik zeer intelli gent ben. Er lopen hier mensen rond die nauwelijks hun eigen naam kunnen schrijven. Dan is het- 'Hé, captain.' Zo van: daar heb je hem weer." Vriendschap in de gevangenis, dat bestaat niet, zegt Oreel. „Er is veel leedvermaak. Ze zien liever dat je wegkwijnt.Ja, hij ging dan nog wel om met een Zuid-Afikaanse jongen. Die hielp hij met het schrijven van brieven. „Maar de rest is stijf, stram en moeilijk." Maar ook die jongen liet niks meer van zich horen toen hij vrij was. Nooit een brief van gekregen. En naar die tweehonderd frank die hij hem leende, kan hij ook fluiten. Vanaf begin dit jaar ligt er bij de Franse justitie een verzoek om overplaatsing naar een ge vangenis in Nederland. „Niks meer van gehoord", zegt Oreel gelaten „Het is hier zo'n zoot je. Ze zijn hier zo halsstarrig, het duurt allemaal zo lang." Even later is hij opvallend strijdbaar: „Niet geschoten is altijd mis. Moeten we ons er al tijd bij neerleggen dat het nu eenmaal Fransen zijn? Dat die nu eenmaal altijd moeilijk doen? Nee, we moeten blijven pressen. Dan gaan ze wel een keer overstag."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25