Crisisrapportage moet naar raad Cultuurdebat zonder conflict PZC zeeland maandag 14 december 1998 b 10 Oorkonde voor ijverige hengelaar Boeiende kijk op polyfonie De Haagbeuk trekt veel belangstelling Extra kerstkoopavond biedt ook amusement OR Middelburg vraagt om projectleider en begeleidingsgroep Fietsboulevard door kunst cultuur Borsele Borsele Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! Aan alle bewoners van GOES-NOORDHOEK (aan de oostkant van de Valckeslotlaan en ten noorden van de 's-Heer Elsdorpweg) door Mieke van der Jagt KAPELLE - Een bijzonder mens, eentje met wie een vereniging op rozen zit. Jubi laris J. P. Lepoeter uit Kapelle werd zater dagavond tijdens een feestavond van de hengelsportvereniging HVKK uit Kapelle flink in het zonnetje gezet. Burgemeester G. C. de Groot van Kapelle, bood Lepoeter een oorkonde aan wegens zijn bijzondere verdiensten voor de hen gelsport in het algemeen en voor de ver eniging in het bijzonder. Lepoeter is niet alleen al vijftig jaar lid van de hengel sportvereniging, hij zit ook al 35 jaar in het bestuur. Van die vijfendertig jaar be heert de jubilaris al een kwart eeuw de centen als een uitzonderlijk degelijke penningmeester. Tijdens de feestavond in De Zwaan m Ka pelle toonde de jubilaris zich volkomen verrast met de oorkonde en met de waar derende woorden van de burgemeester en van voorzitter C. A Serier, die later op de avond ook de bekers uitreikte aan de hen gelsportkampioenen van HVKK. Voor de echte kampioen, op hengelsport- gebied iets minder dan op bestuurlijk vlak, was er echter geen beker maar een oorkonde in schoonschrift, die in grote dankbaarheid onvangen werd. De jaar lijkse feestavond van HVKK werd geken merkt door spelletjes, muziek en lekker eten en drinken. door Hans Hollestelle MIDDELBURG - Er was za terdag een overweldigende belangstelling voor de open dag van het woonzorgcen trum De Haagbeuk in nieuwe wijk Veldzigt in Middelburg. Naar schatting achthonderd belangstelling kwamen een kijkje nemen. Bij binnenkomst kregen de bezoekers een enquêtefor mulier waarin zij hun oor deel over de appartementen konden geven. De medewer kers van Woongoed Middel burg hadden hun handen vol om de bezoekersstroom in goede banen te leiden. Dat lukte overigens voortreffe lijk. Er was een aantal zitjes in de ruime hal van het com plex neergezet, waar koffie en cake werden geserveerd. Op elke woonlaag was een appartement te bezichtigen. Tijdens de open dag kregen de Woongoed-medewerkers al veel positieve reacties te horen. Vooral de luxe uitvoe ring van de keukens en de ruime balkons trokken de aandacht van het publiek. Er was ook vraag genoeg om een appartement te huren maar hierin moesten de be zoekers worden teleurge steld. Alle zestig woningen zijn al verhuurd. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Onderne mingsraad (OR) van de gemeen te Middelburg vindt dat rappor tages van het onderzoek naar de vertrouwenscrisis tussen het college en het ambtelijk appa raat. direct bij de gemeenteraad moeten worden neergelegd. In de meeste gevallen is het dage lijks bestuur opdrachtgever en volger van een project. „Maar het college is partij in de ver trouwenscrisis en volgens de OR is het niet wenselijk de rappor tage aan een van de partijen over te laten", stelt de OR. De fractievoorzitters van de ge meenteraad hadden eerder die zelfde wens uitgesproken. De OR stelt voor een projectleider aan te trekken om de vertrou wenscrisis op te lossen en een begeleidingsgroep te formeren die naar die leider rapporteert. Het begeleidingsteam moet zoveel mogelijk bestaan uit me dewerkers uit de eigen organi- Geld gestolen uit jassen in cafégarderobe GOES - In de nacht van vrijdag op zaterdag werden in een café in Goes geld en een mobiele tele foon gestolen uit jassen in de garderobe. Later in de nacht werd op de markt een man aangehouden die precies voldeed aan het sig nalement van iemand die het betreffende café had bezocht maar niet verder was gekomen dan de plaats waar de jassen hingen Het bleek een Bosniër te zijn die geen papieren kon laten zien. De man is aangehouden en vastgezet om de zaak te kunnen onderzoeken. Boksbeugel in beslag genomen LEWEDORP. Bij een routine matige verkeerscontrole op de Postweg in Lewedorp, trof de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag een boksbeugel aan in de auto van een 21-jarige Ar- nemuider. Het wapen werd in beslag genomen en de man kreeg een boete van 300 gulden. satie. Ook de OR wil deel uitma ken van die groep. Het adviesbureau Berenschot presenteerde medio november een rapport, waaruit bleek dat het vertrouwen tussen het colle ge en het ambtelijk apparaat zoek is. De problemen zijn zo groot dat Middelburg zich eerst bezig moet houden met het op lossen van die problemen, voor dat er aah de uitwerking van allerlei toekomstplannen be gonnen kan worden. „De OR vindt dat dit onderzoeksproject zo snel mogelijk gestart moet worden." De gemeenteraad sprak eerder uit dat er 21 de cember een besluit moet worden genomen over de voortgang. De OR vraagt nog om een nadere omschrijving van de problemen die er spelen bij de afdeling Maatschappelijke Zaken en Fi nanciën. En zij vraagt zich af welke acties Berenschot onder neemt. Ook is de OR geschrok ken van het hoge bedrag van de offerte van Berenschot voor het vervolgtraject. Volgens de on dernemingsraad was eerst een bedrag van 54.000 gulden ge raamd. „De kostenraming die er nu ligt van 390.000 gulden is van een veel grotere orde. En hoe moet die kostenpost gefinan cierd worden", wil de OR weten. De OR wil zo spoedig mogelijk op de hoogte worden gebracht van het definitieve besluit van het dagelijks bestuur. Inzameling kurk op Walcheren MIDDELBURG - Jaarlijks worden in Nederland zo'n 325 miljoen flessen ontkurkt. Tij dens de feestdagen wat vaker dan anders; een goed moment dus voor het MICMEC Walche ren om aandacht te vragen voor hergebruik van kurk. In de maanden december, januari en februari zijn drie inzamelpun ten open. De kurken, die meestal in de vuilnisbak verdwijnen, zijn een goede grondstof voor nieuwe producten. De belangrijkste ei genschap van kurk is de isole rende werking. Ingezamelde kurken worden vermalen en verwerkt tot voetbedden voor schoenen, isolatieplaten, kurk- vloeren en onderzetters. door Piet Kleemans RENESSE - Schouwen-Duive- lands eerste fietspad aan de zee zijde van de duinen is klaar. Vrijdag 18 december wordt de fietsboulevard officieel in ge bruik genomen. Het duinfietspad verbindt be staande fietspaden en maakt volgens de gemeente Schou- wen-Duiveland een prachtige fietstocht mogelijk. De fiets boulevard maakt deel uit van het landelijke voorbeeldproject Regiovisie Schouwen-West. Dat landinrichtingsproject be geeft zich op het gebied van ruimte voor economische acti viteit, plattelandsvernieuwing en mobiliteit. Vier ministeries zijn erbij betrokken. Schouwen-West is een ambiti eus plan waarbinnen gepro beerd wordt de verblijfsrecrea- tie een nieuw jasje aan te meten, natuur- en landschap te ont wikkelen en hinderlijk autover keer terug te dringen. Dit aljj onder het motto 'Schouwe West, nu nog mooier'. In het ij der van Schouwen-West is, 1 Renesse inmiddels het ee^ 18 Recreatietransferium van derland gerealiseerd. Toeri» 18 kunnen daar hun auto graf parkeren en vervolgens gebnj f maken van gratis vervoer naï het strand. Fietstocht De fietsboulevard wordt \rt; dag geheel in stijl geopend^ een fietstocht. Vertegenwoonj gers van de bestuurlijke be& f leidingsgroep Schouwen-^ f tekenen voor de officiële op= ''a ning door op tandems - alssy® rJ' bool van samenwerking - dm een lint te fietsen. Na een half uur durende tod over het nieuwe fietspad word het informatiebord over Schot wen-West in het algemeen end fietsboulevard in het bijzondï f bij strandovergang 't Waters onthuld. b: door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Op initiatief van het Zierikzees Ondernemers Collectief (ZOC) wordt zater dag 19 december een extra kerstkoopavond gehouden in Zierikzee. Vorig jaar werd dat bij wijze van proef voor het eerst gedaan en dat is goed genoeg bevallen om het dit jaar weer te doen. Het ZOC doet er bovendien nog een schepje bovenop. In de middag uren zijn er allerlei activiteiten in het centrum van Zierikzee om het kooplustig publiek te amu seren. De kerstman heeft voor deze gelegenheid zijn arreslee van stal gehaald. Wie wil mag met de bebaarde poolbewoner op de foto. Dat kan tussen 's middags van 15.00 tot 16.00 uur in de Beuze en 's avonds v, - 18.30 tot 19.30 uur in de M« straat. J jf Verder heeft het ZOC een mui kaal gezelschap ingehuurd E; lij ondernemerscollectief aan de bewoners van Havs m plein, Havenpark, Kraanpla en Oude Haven gevraagd h B woning in kerstsfeer te brengt a Dat kan hen een waardebon® j" leveren, want een deskumhj jury bekijkt welk huis ri mooist is versierd. Het ZOC hoopt met deze ach. teiten het kerstwinkelen in Zï rikzee aantrekkelijk te make Het is de bedoeling dat allewt kels in de Zierikzeese binna stad open zijn tot 21.00 ui Tevens hoopt het ZOC datwi j| keiiers hun etalages en geve voorzien van kerstversiering, ,n gemeente Brainstorm-bijeenkomst en raadsvergadering 17 december 1998 17 December om 20.00 uur wordt er in het gemeen tehuis te Heinkenszand een extra raadsvergadering gehouden. Tijdens deze raadsvergadering zal het voorstel tot aankoop van grond ten behoeve van het Sloebos behandeld worden. Aansluitend zal een brain storm-bijeenkomst worden gehouden over het Mas- cerplan gebiedsgerichte aanpak. Beide bijeenkomsten zijn openbaar. gemeente - Inspraak ontwerp-beeldkwaliteitsplan "Heinkenszand, gedeelte Over de Dijk, fase I" Burgemeester en wethouders van Borsele maken be kend dat in de periode van dinsdag 15 december 1998 tot en met maandag I I januari 1999, tijdens openingsuren (maandag t/m vrijdag van 08.30 uur tot 12.30 uur en donderdagavond van 17.00 uur tot 20.00 uur), het ontwerp-beeldkwaliteitsplan "Hein kenszand. gedeelte Over de Dijk. fase Ivoor een ie der ter visie ligt bij de afdeling Post- en archiefzaken in het gemeentehuis Borsele, Stenevate 10 te Hein kenszand. Het ontwerp-beeldkwaliteitsplan voorziet in een na dere uitwerking van het stedenbouwkundig ontwerp zoals neergelegd in het ontwerp-bestemmingsplan Heinkenszand, gedeelte "Over de Dijk, fase I". Het beeldkwaliteitsplan gaat in op de inrichting van het openbaar gebied, het beoogde architectonische beeld en de groeninrichting van de nieuwe woonwijk. Het beeldkwaliteitsplan fungeert als communicatiemiddel en toetsingskader bij onder meer aanvragen om bouwvergunning. Gedurende bovengenoemde periode kan een ieder zijn zienswijze omtrent het ontwerp-beeldkwaliteits plan "Heinkenszand, gedeelte Over de Dijk, fase I" kenbaar maken bij de gemeenteraad van Borsele, Postbus I, 4450 AA Heinkenszand. Heinkenszand, 14 december 1998. Tijdens de open dag konden de belangstellenden zich over al lerlei zaken laten informeren. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers MIDDELBURG - Felix Rotten berg had de provinciale cul tuurnota Boven het maaiveld wel gelezen, maar hij zag het probleem niet. „Is er eigenlijk iets mis met de cultuur in Zee land? Niets wijst daar op. Ik ruik het probleem niet, ik voel het nu ook nog niet." Die prikkelende opmerking was zaterdag nodig om het Scoope- ra-debat over het cultuurbeleid, dat in opdracht van de provincie werd gehouden, aan te scher pen. De inleiders, Rottenberg en Chr. Fahner, docent Christelijke Ho geschool Ede, hadden hun visie over kunst en cultuurbeleid ge geven, maar bleven verder braaf van elkaar af. Fahner sprak over kunst waarin waarden en normen verpakt zitten en Rot tenberg over de uitnodigende beweging die kunst en iedereen die daar mee te maken heeft, moet hebben Gerrit Schoen makers uit Middelburg noemde hij in dat opzicht een van de bes te cultuurwethouders die Ne derland ooit heeft gehad. Het merendeel van het publiek was echter toch gekomen om over de twee verschillende op vattingen over cultuuruitingen te spreken. En over de effecten daarvan op het provinciale cul tuurbeleid. G. van Heukelom van de SGP-statenfractie en be langrijk aanstichter van het de bat, stond op en diende Rotten berg van repliek. „Als we zo doorgaan, blijft het conflict weg. Er is wel degelijk iets aan de hand. Ik zal teruggaan naar de basis en uitleggen waarom we hier zijn." Onverschillig Het was hem opgevallen dat Rottenberg tot op dat moment een onverschillige indruk had gemaakt. Van Heukelom vulde in dat de Amsterdammer geen zier begaan is met het lot van de kunst in Zeeland. De SGP-sta tenfractie had in februari de cultuurnota van de hand gewe zen en had om dit debat ver zocht. Wat zijn de normen en waarden in cultuurbeleid en wat is de rol van de overheid daarin? Want door de individualisering in de maatschappij krijgt criminali teit een kans. Kunst kan een bij drage leveren tot terugdringing van criminaliteit, gaf Van Heu kelom als voorbeeld. Rotten berg kwalificeerde het eerste deel van Van Heukeloms opmer king als intolerant. Want Rot tenberg komt graag naar Zee land en hij wilde graag over dit thema spreken, zei hij, terwijl het leek alsof hij zijn mouwen opstroopte „Maar zijn de kleine christelijke partijen bereid om hun godsbeleving op geen enke le manier op te leggen aan een ander? U gelooft in God en een ander kan een totaal ander godsbeeld hebben. Het is ge vaarlijk als je elkaar die ruimte niet gunt." Geen SGP-steun Een van de toeschouwers, gede puteerde G. de Kok, sloot daar op aan met de opmerking dat de SGP elk jaar na de algemene be schouwingen een lijstje indient, met cultuuruitingen waaraan de partij absoluut geen steun wil geven. „Als de SGP het voor het zeggen had, zou Zeeland geen podiumkunsten meer heb ben." Mensen moeten zelf interprete ren wat zij van kunst vinden. Want, stelde Rottenberg, „als de overheid definieert wat mooi, slecht of acceptabel is in de TERNEUZEN, Grote Kerk Capella Pratensis onder leiding van Dr. Rebecca StewartKerst motetten uit de vijftiende eeuw van Josquin des Prez, Busnoys, Regis, Brumel en Mouton. door Arie Karreman Een bijzonder programma was zaterdagavond te be luisteren in de Grote Kerk van Terneuzen. Vocale muziek zoals die klonk in de Zuidelijke Ne derlanden van de vijftiende eeuw. Qua tekst werden drie on derwerpen behandeld. De aan kondiging van de geboorte, de geboorte en de besnijdenis van Christus. Dit laatste feest was toen minstens zo belangrijk als Kerstmis zelf. De populariteit van Kerstmis begon eigenlijk pas aan het eind van de vijftien de eeuw toe te nemen toen er meer plaats kwam voor per soonlijke devotie. Drie dames en zes heren, staand rondom één grote lessenaar, heten ons delen in de klankschoonheid van de oude polyfonie. Daarin waren de Zuid-Nederlandse meesters on overtroffen en toonaangevend voor de rest van Europa. Dit en semble overtuigde ons daarvan volledig. Vermeldenswaard is daarbij dat men zong uit één groot koorboek met de originele mensurale notatie met ruitvor mige noten die ook de waarde aanduiden. Geopend werd met Josquins overweldigende, zesstemmige motet 'Preter rerum seriem' waarvan de cantus firmus (de melodie) gebaseerd is op een dertiende eeuwse hymne. Prachtig zoals Josquin een mo tet opbouwt en laat groeien tot een geniaal stemmenweefsel. Josquin des Prez neemt bij de Capella Pratensis een belangrij ke plaats in. Pratensis is dan ook de latijnse benaming voor Des Prez. Deze zangers hebben zich helemaal vertrouwd gemaakt met de vocale en linguïstische technieken van die tijd. Die wa ren voortgekomen uit het Gre goriaans. Daarin bepalen de vijf hoofdvo calen (klinkers) in belangrijke mate de klank die zeer intensief wordt doorgetrokken naar de volgende vocaal en waarbij me deklinkers daaraan onderge schikt lijken. Ook maat is nog een ondergeschikt begrip. Wat je hoort is tweedeligheid of een vaak snellere driedeligheid. Rebecca Satewart dirigeert dan ook niet maar geeft grote dyna mische lijnen aan. Zo ontstaat een intense, steeds doorgaande klank die deze mu ziek kracht geeft. Hoogtepun ten waren voor mij de werken van Regis en Jean Mouton. 'Sus vallasus' klinkt mij als het ware nog in de oren. Moutons grote motet 'Puer na- tus est nobis' kent een wonder baarlijk mooi contrapunt dat zich beweegt in een breed klankspectrum met prachtige lage liggingen zoals we die ken nen van Ockeghem. Ook zijn polyfonie is wat toegankelijker dan die van Josquin. Bijzonder boeiend is zijn motet 'Noe, noe, psallite Jerusalem' uitlopend in het offertorium van de vooravond van Kerstmis. Ondanks het feit dat de vijf be snijdenismotetten van Josquin meesterwerken zijn, had voor mij na Mouton het programma mogen eindigen. Ik kan mij voorstellen dat zelfs bij de Lef hebber van oude vocale muziek op een gegeven moment toch een grens is bereikt. De manier van zingen vond ik heel knap maar soms net iels te buikig, zo dat bij mij die grens na Mouton wel bereikt was. N. V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in Goes-Noordhoek (aan de oostkant van de Valckeslotlaan en ten noorden van de 's-Heer Elsdorpweg) aan het waterleidingnet op dinsdag 15 t/m vrijdag 18 december 1998 en dinsdag 22 t/m donderdag 24 december 1998. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan normaal. Mocht na onze werkzaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van de N.V. DELTA Nutsbedrijven te Goes, telefoon (0113) 232333 of op Internet http://www.delta-zld.nl/ e-mail: info@delta-zld.nl N. V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan- OELrA sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat 11 i bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd. 1 BurgemeesterDeGroot(l) speecht tijdens de overhandiging van de oorkonde aan jubilaris Lepoeter. foto Willem Mieras kunst, dan begeeft zij zich op een hellend vlak. Toen de beel den van Phil Bloom in de jaren zeventig werden vertoond, wil den de kleine christelijke partij en nog collectief emigreren. Als een deel van de samenleving, een minderheid zich stoort aan grove, gewelddadige, erotische kunst, dan moeten we dat seri eus nemen. Dat is de kwaliteit van Nederland. Maar die men sen, die zich beledigd voelen, moeten aangifte doen bij de po litie en naar de rechter stap pen." Dat bracht hem op het voorval met Piet Grijs, die tijdens het eerste kabinet Lubbers de P.C Hooftprijs had verdiend. „Het kabinet met CDA en WD in de hoofdrol weigerde hem die prijs te geven omdat Grijs met grote regelmaat politici beledigde. Dat vond ik een dieptepunt, een schande." Grijs was op artistie ke kwaliteiten uitverkoren en had, als politici daarvan toch last hadden gehad, in een eerder stadium aangeklaagd moeten worden. Antwoord Fahner legde vervolgens uit wat partijen als de SGP willen be reiken. Christelijke partijen maken zich sterk voor het be houd van traditionele waarden in de kunst, zeker in de ama teurkunst. Cultuur kan een antwoord zijn op de verbrok- keldheid in de samenleving. „Cultuur brengt mensen tot zichzelf terug. De schepping is een belangrijker terugkerend thema in de kunst." Opdat u niet struikelt over ons werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 24