lifïlCill ndonesië )ewapent jurgerij Rillerig? Zwitser trekt IOC-beerput verder open wenskaarten" Boek voor prinselijke historicus 4 WEKEN Uitstel einde tax free maakt Kok woedend Turkse demonstranten slaags met politie pnieuw overval op iramidespel in Sas Clinton boekt weinig vooruitgang op eerste dag bezoek aan Israël l."FO rote militie gevormd Kies voor Echinaforce van Vogel! Vogel helpt. Houding IRA roept irritatie op Jan Wolkers lid van Kikkerorde Wouters debuteert niet gelijkspel Doodschieten autodief leidt tot rellen Toulouse VOOR 15,00 JA, ik wil: omber ^rwegend bewolkt maar droog, Vrij jchtige tot krachtige zuidwestelijke id. Temperatuur 12 graden. Ie jaargang no. 297 andag 14 december 1998 ise nummers 1,75 1 O 8 ZW 5 PZC Van Uw eigen negatief! (Nieuw: creatieve wenskaarten met eigen tekst! Vraag ernoar in ome winkel) V.A. FOTO VERSCHOORE Goes Vllssmgen Middelburg Hulst Temeuzen Zierttaee Euen-Leur irTheo Haerkens KARTA - Om het toe- nend geweld in het land beteugelen wil de Indo- sische overheid een rgermilitie van 70.000 innen oprichten. Het in is kritisch onthaald, (zelfde milities bewezen i maand geleden nog hanteerbaar te zijn en eer problemen te veroor- ken dan op te lossen. )i uit 125.000mannenbestaan- i burgermilitie die de minister i Defensie en Veiligheid, ge- c aal Wiranto, vorige maand i ette om de speciale bijeen- a nst van het Volkscongres te reiligen, heeft allerminst een (de indruk achtergelaten. De ep bestond grotendeels uit a jstig gerekruteerde werklo- n van het platteland, die zich- t f hadden bewapend met k kken, bamboesperen en a aarden. De ongeregelde e ep werd al na één dag ontwa id wegens wangedrag. it leger is niet in staat de her der oplaaiende gewelddadig- t den de kop in te drukken. Het oi met 500.000 militairen vrij d dn vpor het uitgestrekte land truim 200 miljoen inwoners. Oppositieleiders hebben ge waarschuwd voor verdere esca latie van het geweld wanneer 'burgers worden ingezet tegen burgers'. Ondanks deze kritiek meent de overheid dat er wel de gelijk een taak voor getrainde en mogelijk zelfs bewapende milities is weggelegd. Ze moe ten in de aanloop naar de alge mene verkiezingen die voor 7 juni op de agenda staan, de vei ligheid in het land vergroten. Volgens minister Tanjung kun nen de duizenden Indonesische eilanden niet alleen door het le ger worden bestreken. De trai ning van 40.000 militieleden moet spoedig beginnen. Paraat Vele honderden militairen zijn momenteel al wekenlang dag en nacht paraat bij de parlements gebouwen. het werkpaleis van president Habibie en het nabij gelegen nationaal monument. Die taak legt een zware last op de troepen die zijn aangevuld met manschappen elders uit het land. Zaterdag kwamen op Bali, dat tot nog toe voor het geweld was gespaard, vier leden van de PDI, de politieke partij van Megawa ti om het leven. In de nacht van zaterdag op zondag deden zich onlusten voor in Solo in Oost- Java. GPD van onze redactie buitenland WENEN - Het voornemen van de Europese regeringsleiders om het afschaffen van de be lastingvrije verkoop op lucht havens en veerboten in de Europese Unie mogelijk met enkele maanden uit te stellen, heeft dit weekeinde geleid tot grote irritatie bij premier Kok. „Dit is echt absolute onzin", zei Kok. De Nederlandse minister-pre sident was nagenoeg de enige die vasthoudt aan het afschaf fen van de tax free-zones per 1 juli volgend jaar. Het besluit, dat zeven jaar geleden door de EU werd genomen, werd des tijds gezien als logisch gevolg van het afschaffen van grens controles tussen EU-landen. De Europese politiek heeft zich echter nu gevoelig ge toond voor waarschuwingen van het bedrijfsleven. Af schaffing van de tax free-ver- kopen zou leiden tot verlies van duizenden banen, bewe ren diverse concerns. Boven dien. realiseren de politici zich, ontneemt de maatregel burgers een leuk voordeeltje. Groot-Brittannië. Duitsland en Frankrijk stelden hun collega's zaterdag voor de maatregel uit te stellen. Grie kenland, Spanje en Ierland steunden het initiatief. Waar om de tax free niet per 1 juli verdwijnt? „Omdat dan al die lui van de 'third way' en het 'neue Mitte' op vakantie gaan", sneerde Kok na het di ner over de manoeuvre van zijn Britse collega Blair en diens Duitse collega Schroder. Winter 1999 dan, had Kok nog geprobeerd. „Skivakantie", luidde het antwoord. Kok: „Ik heb ze voorgehouden dat er toch niemand op 1 januari 2000 durft te vliegen, vanwege de millennium-bug. Maar he- Het is nu aan de ministers van Financiën om in januari hun goedkeuring te geven aan het gewraakte onderzoek. Omdat unanimiteit vereist is kan Ne derland alsnog de hele zaak frustreren. Minister Zalm, ook in Wenen aanwezig, maakte direct duidelijk de rol van boe man 'met plezier' op zich te willen nemen. „Ik ken die du ty-free Ueden wel. Allemaal nette pakken, overtuigde WD-stemmers, mijn partij. Die kan ik dus keihard aan pakken." GPD orRené Hoonhorst 1, IS VAN GENT - Bij een gewa- 2 inde overval op een uit Luik Homstige organisator van een ort piramidespel in De Vlaan- ren in Sas van Gent is gister- N ddag vermoedelijk zo'n ,000 gulden buitgemaakt. S>ee gewapende mannen met vakmutsen en op vuurwapens kende voorwerpen bedreig- cf' n rond half vier twee perso- |ra elsleden van evenementen- ïtrum De Vlaanderen. Met W n gingen de daders naar een 2 lit je op de bovenverdieping, 6 iar twee mannen het speel- ld bewaakten. De overvallers Al rongen het viertal op de grond sVj gaan liggen, gristen het geld j.- ?g en gingen er vandoor in een arauwe Ford Mondeo richting senede. e wagen was voorzien van het ati nteken 620WW77. Datkente- on in stond niet op een officiële aat, maar op 'een stuk karton iets dergelijks'. De beide da- 8, irs zijn klein van postuur (on to veer 1.65 meter) en één van n had een bruin gelaat. Noch deelnemers aan de het pira- idespel. die in een andere e imte zaten dan waar het geld l3/ erd geroofd, noch bezoekers g,; in een kerstconcert op de be- 15 denverdieping hebben iets merkt van de overval. 5,2 (overval is voor de Sasse bur- meester J. Lonink, die in De aanderen was vanwege het rstconcert de druppel die de imer doet overlopen. 30 issenaren klagen al jaren over e arkeer)overlast, terwijl tij- 9i ms 'piramide-achtige spelen' >k al eerder overvallen zijn ge- ak eest. Lonink weet dat de offi- 1.9 er van justitie geen prioriteit eft aan de vervolging van or- v nisatoren van piramidespe- 1.2 len, omdat het juridische bewijs tegen kansspelen met nieuwe spelvarianten telkens opnieuw moet worden geleverd. ,Ik heb hier net zelf gehoord-dat er honderdduizend Franse francs onder bedreiging van vuurwapens is ontvreemd. Ik zal maandag direct contact op nemen met de exploitant om te ovei'leggen over het met onmid- dellijke ingang stopzetten van dit soort activiteiten", verklaar de Lonink. Vanuit de bomen op het Haagse Malieveld zwaaien Turkse inwoners met de Nederlandse en Turkse vlag. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een Turkse demonstratie gis termiddag in Den Haag is uitgelopen op een gewelddadige confrontatie met de politie. De mobiele eenheid maakte een einde aan de betoging, toen een groep demonstranten poogde op te trekken naar de binnenstad. Zes mannen zijn aangehouden wegens ge weldpleging. Twee agenten raakten ge wond. De politie vermoedt dat de demonstratie be wust door radicalen in de war is gestuurd. Ook waren er vlaggen van de rechts-radica- le Grijze Wolven. Op het Malieveld werd journalist M. Ulgar, medeauteur van een boek over de Grijze Wolven, op zijn gezicht Zo'n 7500 Turken verzamelden zich aan het begin van de middag op het Malieveld om daar te demonstreren tegen de Koerdische verzetsbeweging PKK en tegen de Italiaan se regering, die weigert PKK-leider Öcalan uit te leveren aan Turkije. In toespraken werd de Nederlandse regering opgeroepen alle PKK-activiteiten in Nederland te ver bieden. Even voor drie uur sloeg de vlam in de pan, toen onder aanvoering van jongeren enige duizenden Turken het Korte Voorhout op trokken. De demonstranten stuitten op een cordon van de mobiele eenheid. Er werd met stenen en stokken gegooid, waarbij een agent en een rechercheur gewond raakten. De ME zette daarop de aanval in. Er volgden enige charges, waarbij een waterkanon werd ingezet. De politie dreef dé menige in korte tijd terug naar het Malieveld. GPD van onze sportredactie LAUSANNE - Het corruptie schandaal rond olympisch win tersportoord Salt Lake City heeft het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) in een van de grootste crises uit zijn geschie denis gestort. Dit weekeinde verklaarde het Zwitserse IOC- lid Mare Hodler dat omkoping bij het kiezen van steden als Olympische locatie doodge woon is. De 80-jarige ski-bobo, 35 jaar IOC-lid en vorig jaar nog herko zen in het hoofdbestuur, stelde dat in de internationale top sport al heel lang corruptie voorkomt. Hodler zei geen en kele olympische stad te kennen die met schoon blazoen de no minatie had verworven. Salt Lake City wordt ervan ver dacht de stemmen van zes IO- C'ers te hebben gekocht, zodat de Olympische Winterspelen in 2002 in de stad in Utah zouden kunnen plaatsvinden. IOC-preses Samaranch kondig de gisteren harde maatregelen tegen omgekochte IOC-leden aan. Hoe groot de invloed van de zes stemmen was bij de verkie zingen in 1995 te Boedapest, is moeilijk te zeggen. Elk IOC-lid heeft maar één stem. Voor de toewijzing van de organisatie aan Salt Lake City was slechts één stemronde nodig. Na de eer ste had Salt Lake City reeds de absolute meerderheid met 54 te gen 14 voor Sion en Östersund en 7 voor Québec. Lading De zaak in Salt Lake City kreeg dit weekeinde'extra lading dooi de opmerkingen van Hodler. De leiding van het IOC distantieer de zich openlijk van de bewerin gen van het anders zo gewaar deerde prominente lid. Hij kreeg een spreekverbod opgelegd. Hodler stelt dat het IOC intus sen de namen van de omgekoch te leden weet. Die stonden na melijk op een computeruitdraai van het Olympisch Comité van Salt Lake City. Op deze lijst staan betalingen tot 10.000 dol lar aan kinderen van IOC-leden. (Advertentie) Homeopathisch geneesmiddel bij griep en verkoudheid. Lees voor het gebruik I de aanwijzingen op de verpakking. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Prins Willern- Alexander kreeg zaterdag in de Vlissingse Sint Jacobskerk het eerste exemplaar overhan digd van het herdenkingsboek Philips van Marnix van Sint Aldegonde. Hij kreeg dat in een volle kerk uit handen van het bestuur van de stichting Aldegonde. De uitreiking maakte zaterdag onderdeel uit van de feestelij ke herdenking van de vierhon derdste sterfdag van Philips van Marnix, Heer van Sint Al degonde en West-Souburg. In de middag waren er festivitei ten rond de Antwerpse ge denknaald van Marnix in Wést-Souburg. Marnix is ook burgemeester van Antwerpen geweest. Hij werd in 1540 in Brussel geboren en overleed op 15 december 1598 in Leiden. Het Stichtingsbestuur wilde vanaf het begin Prins Willem- Alexander uitnodigen omdat Philips van Marnix niet alleen literaire, muzikale en politie ke kwaliteiten had, maar ook de rechterhand van Prins Wil lem van Oranje was. In die rol was Marnix een van de leiden de figuren in de opstand tegen de Spaanse overheersers. Tijdens de besloten bijeen komst in de Vlissingse kerk gingen enkele sprekers uitge breid in op het roerige leven van de gewezen heer van West- Souburg in zijn slot Aldegon de in West-Souburg. Histori cus Prins Willem-Alexander luisterde geboeid. Prins Willem-Alexander in een onderonsje met (vlnr) de Vlissingse burgemeester J. Van der Doef, voorzitter J. Dey van de Stichting Aldegonde en Ph. Heylen. foto Ruben Oreel foto Raymond Rutting/ANP Door een bekendmaking van een radiostation in Salt Lake City is wijlen René Essomba, IOC-lid uit Kameroen, een van de verdachten. Essomba over leed in augustus op 68-jarige leeftijd. Zijn dochter Soma kreeg een beurs aan de universi teit van Washington. Volgens Hodler is dat een duidelij k geval van omkoperij. DPA/ANP Een mars van protestanten in het overwegend katholieke Londonderry is zaterdag op rellen uitgelopen. Acht auto's gingen in vlammen op. Terwijl het vertrouwen in het Noord- Ierse vredesproces lijkt af te brokkelen, blijft de Britse pre mier Blair doorgaan met het vrijlaten van gevangen republi keinse terroristen. Dit ondanks groeiende irritatie over de weigering van het Ierse Republikeinse Leger W om zijn wapens in te leveren. Jan Wolkers is afgelopen zaterdag opgenomen in de Kikker orde in Aardenburg. Wolkers was in Aardenburg te gast om het boekje 'Het kruipend gedierte des aardbodems' ten doop te houden. Hij werd in de Kikkerorde opge- "T nomen voor zijn inzet voor de boomkikker. Jan Wouters heeft bij Ajax als hoofdtrainer gedebu teerd met een gelijkspel. De oud-international, die zaterdag voor 2,5 jaar werd aangesteld na het ontslag van Morten Olsen, zag zijn nieuwe ploeg worstelen met Heeren veen. Het bleef 0-0 in de Arena. Feyenoord bleef op koers door een gelijkspel (1-1) IQ bij Vitesse. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,21 en 22 van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Amerikaan se president Clinton heeft giste ren op de eerste dag van zijn be zoek aan Israël en de Palestijnse gebieden weinig vooruitgang geboekt. Hij beloofde Israël het Congres te vragen om ruim twee miljard gulden extra hulp voor de uitvoering van het Wye-vre- desakkoord met de Palestijnen. Maar hij stuitte op de onbuig zaamheid van de Israëlische premier Netanyahu. Clinton is in Israël om de nale ving van het vredesakkoord te bevorderen. Dit akkoord, dat in oktober onder Amerikaanse be middeling bij Washington tot stand kwam, voorziet er onder meer in dat het Israëlische leger zich in dne fases terugtrekt uit 13 procent van de Westelijke Jordaanoever. Netanyahu onderstreepte ech ter dat Israël geen grond meer zal overdragen zolang de Pales tijnen niet afzien van hun plan om eenzijdig een onafhankelij ke staat uit te roepen. Clinton riep de Palestijnse Au toriteit op meer te doen om het geweld te bestrijden op de Wes telijke Jordaanoever, dat de uit voering van het vredesakkoord bedreigt. De Palestijnen verwij ten Netanyahu dat er onder de Palestijnse gevangenen die hij heeft beloofd vrij te laten, veel gewone criminelen zijn. Zij me nen dat het alleen om politieke gevangenen moet gaan TOULOUSE - Een schietpartij waarbij de politie in de nacht van zaterdag op^ondag een jon ge autodief doodschoot, was gisteren aanleiding tot heftige rellen in de Zuid-Franse stad Toulouse. Een aantal agenten raakte gewond. Zo'n honderd jongeren gooiden met stenen naar de politie. Zij staken winkels in brand na die eerst te hebben geplunderd. Volgens de politie vuurde een agent 'per ongeluk' twee kogels af op de 17-jarige autodief toen die op de vlucht sloeg. Het slachtoffer bleek echter dode lijk te zijn getroffen. Zijn li chaam werd later door voorbij gangers ontdekt. RTR/DPA Vandaag bezoekt Cli nton de Pa- lestijnse gebieden. Hij reist na Jeruzalem onder meer naar de Gaza-strook en historische plaatsen langs de Westelijke Jordaanoever. Veel Palestijnen en Israëliërs zien dit als een er kenning van de Palestijnse rechten op een eigen staat. GPD/RTR/AP pagina 5: Afzettingsprocedure Clinton (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 0 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002 O ■i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1