narchie en chaos onder Olsen Nederland bewijst zich als zwemnatie I I I I I I Woedende fans eisen ontslag van Louis van Gaal geen felicitatie waard Lidstaten EU willen samen optrekken bij strijd tegen doping Jan Wouters: dit is Ijax blijft )ok tegen leerenveen walken 22 kouters en Blind nieuwe bewindvoerders bij Ajax na ontslag Deense trainer van onze sportredactie AMSTERDAM - Nee, hij jubel de niet van vreugde dat Ajax hem heeft aangesteld als de nieuwe trainer. Liever had Jan Wouters (36) na dit seizoen het roer overgenomen van de zater dag op non-actief gestelde Mor ten Olsen. ..Daarom vind ik dit geen felicitatie waard, want zo iets kan mij ook overkomen", lispelde de oud-speler van Ajax, die een contract voor 2,5 jaar te kende als hoofdcoach. Hij was sinds vorig jaar trainer van het tweede elftal. Zaterdagochtend leidde Wou ters de training al. Een dag eer der was hij door het bestuur be naderd. „Iedereen wist, als je realistisch bent, dat er een mo ment zou komen dat de trainer weg zou moeten. Maar ik had het liever op een normale ma nier overgenomen. Maar ja, had ik het niet moeten doen omdat het zo is gegaan? Ik heb nog wel met Olsen gesproken voor de training. Hij is er natuurlijk wel kapot van, al hield hij zich goed." Over zijn plannen wilde hij nog niet veel kwijt: ,,Ik heb er wel duidelijk ideeën over, maar ik wil niet teruggrijpen naar het verleden. We moeten gewoon aan de slag gaan en het beste er uit halen. We staan een straat lengte achter op Feyenoord, maar het kampioenschap is nog niet beslist". Kliekjesvorming Over de verdeelde spelersgroep, waarin sprake is van kliekjes vorming en gebrek aan discipli ne, zei de nieuwe coach: „Dui delijk zal zijn dat ik als speler hield van discipline, ik kon me kapot ergeren aan spelers die die instelling niet hadden. Maar ik heb nog niet kunnen consta teren dat de groep uit elkaar is geslagen" Wouters is geboren en getogen in Utrecht. Hij begon zijn prof loopbaan bij de plaatselijke FC, maar zei zich een 'echte Ajacied te voelen. „Ajax is mijn club, ik heb alles te danken aan Ajax." Johan Cruijff haalde hem naar Ajax. In augustus 1986 debu teerde hij voor de Amsterdamse club en nam na 194 officiële wedstrijden, waarin hij 25 keer scoorde, in november 1991 af scheid van Ajax. ANP Morten Olsen is zwaar aangeslagen AMSTERDAM - Morten Olsen is zwaar aangesla gen door het besluit van Ajax hem op non-actief te zetten. Volgen zijn vrouw is hij emotioneel nog niet in staat commentaar te geven. Om die reden liet hij afgelopen zaterdag ook de persconferentie in de Arena aan zich voorbij gaan. De klap is in huize Olsen heel hard aangekomen. „Morten had het ook niet verwacht. Hij is het nu aan het verwerken", aldus de echtgenote. De familie Olsen ergerde zich zaterdag en zondag aan de vele journalisten en cameraploegen die in de tuin rondliepen. „We worden er gek van. Mor ten wil even met rust gela ten worden. Dinsdag zal hij tekst en uitleg geven, wil hij zijn versie op het verhaal geven. De trai ner zelf: „Laat me nog even met rust." ANP Estafetteploeg zwemt wereldrecord bij EK korte baan van onze sportredactie MSTERDAM - Voor de weder- pstanding van Ajax is toch iets neer nodig dan het ontslag van en trainer, de aanstelling van en nieuwe coach, harde waar- chuwende woorden van de oorzitter en veel goede wil. De roblemen bij Ajax liggen veel ieper. Zoals gisteravond bleek egen Heerenveen. Het werd naar 0-0. )rie voorvallen vertelden Jan Pouters het verhaal hoe Ajax an dit moment in elkaar steekt nde eerste helft was er de straf- :hop van Frank de Boer. De nksback nam een korte aan- Dop en schoof de bal naast. Na ust renden Dani en Grönkjaer ip doelman Vonk af. De Portu- [ees draalde, en schoof af. De )een stond vóór de bal, het ioelpunt werd afgekeurd, let zelfvertrouwen is tot in ie- lere vezel aangetast, de eenheid :n de discipline ver te zoeken. De wederopstanding, zo werd rok Wouters akelig duidelijk in Ie Arena, wordt een kwestie van e lange termijn. Maar dat wist le nieuwe directeur betaald 'oetbal natuurlijk al. 'Uniek', aaaide collega Foppe de Haan. Jan Wouters als trainer van ijax, dat is uniek. En wij pakten en punt in een uitwedstrijd te- [en Ajax. Dat is ook nog nooit ebeurd." èel veranderingen voerde kouters niet door op zijn eerste chte werkdag. De terugkeer 'an Dani achter de spits was de mige opmerkelijke ingreep. De verandering moest niet in de op- itelling, maar in de hoofden der Ijacieden zitten. De inzet was r, aandoenlijk bijna. Maar het •pel werd er geen spat beter loor. De voetballers van naam - Vitschge, Frank en Ronald de loer, Blind - zij konden de vast- [elopen kampioen tegen Hee- enveen ook niet vlot trekken, ntegendeel, de tweeling werd ioor het eigen publiek nog net ro hard uitgefloten als eerder. Ajax - SC Heerenveen 0-0. Scheids- echterWegereef Gele kaart: Hout- lün, Tevreden, Hansma (Heeren- ■een). Bijzonderheid. Frank de Boer chiet in de eerste helft een straf- chop naast het doel. Aantal toe- ehouwers: 47.500 Ajax; Van der Sar; Mensah (77. Mel- hiot). Blind, Oliseh en Frank de So er; Ronald de Boer, Dam en Wit- 'chge; Wamberto, Hose (46. Rudy) Grönkjaer (73. Babangida). 'CHeercnveen: Vonk, Houttuin (22. Weden), Klompe, Hansma en 'ander; G. de Nooijer, De Visser en ladomski; Talan (78. Ebiede), D. de Nooijer en Pahlplatz. GPD door Henk van den Boom BARCELONA - De positie van Louis van Gaal als trainer bij Barcelona lijkt absoluut on houdbaar na de 3-1 nederlaag gisteravond tegen het beschei den Vilareal. De supporters eis ten in Camp Nou niet alleen hel onmiddellijke ontslag van de Nederlandse trainer maar ook het aftreden van Barca-voorzit- ter Josep Lluis Nunez, die Van Gaal tot nu toe heeft gesteund. Al na het eerste doelpunt van Vilareal in de twaalfde minuut kwamen de witte zakdoeken te voorschijn en die werden niet meer opgeborgen Toen keeper Ruud Hesp in de 24e minuut voor de tweede keer de bal uit het net moest plukken, veran derde het supporterslegioen in een woedende meute. Het derde doelpunt in de 76e minuut doof de elk overgebleven sprankje hoop op een mogelijke overwin ning. De tegengoal van Giovan ni kort voor het eindsignaal ver anderde daar niets aan. FC Barcelona belandt met deze vierde achtereenvolgende ne derlaag op de tiende plaats in de Spaanse Liga, negen punten achter koploper Mallorca. Van Gaal werd in zijn gebruike lijke persconferentie na de wed strijd fel aangevallen door de Catalaanse pers. Er werd hem gevraagd of hij het geen tijd vond om op te stappen en wat voor oplossing hij had le bieden, als het bestuur hem niet ont slaat. Van Gaal, die na de wed strijd met voorzitter Nunez had gepraat, zei dat ze met hadden gesproken over zijn ontslag. „We waren beiden teleurgesteld en hebben het over de wedstrijd gehad. „Mij ontslaan is geen op lossing. De oplossing moet wor den gezocht in hard werken, trainen en met elkaar communi ceren." Wat het Bar^a-bestuur zal doen na de nieuwe nederlaag, was gistervond nog niet duidelijk. Nuhez zelf hield zich afzijdig en vice-voorzitter Joan Gaspart sprak in raadselen door te stel len dat het de filosofie van Bar celona is om de trainer aan het eind van het seizoen te beoorde len. Vorige week hebben zowel Nunez als Gaspart gezegd dat ze Van Gaal niet voor juli zullen ontslaan. GPD van onze sportredactie WENEN - De vijftien landen van de Europese Unie willen hun strijd tegen het dopingge- bruik in de sport,opvoeren. Tij dens de half jaarlijkse top in We nen hebben de regeringsleiders afgesproken samen met de Eu ropese Commissie en de belang rijke internationale sportorga nisaties te kijken of ze hun regelgeving beter op elkaar kunnen afstemmen. Doel van de studie is om het do- pingevaar verder terug te drin gen, zo valt in de slotverklaring van de EU-top te lezen. De Eu ropese leiders maken zich voor al zorgen over de competitiever valsing die door stimulerende middelen veroorzaakt wordt en de mogelijke schade aan de ge zondheid door dopinggebruik. Met de verklaring komen de EU-leiders tegemoet aan een wens van de Franse president Chirac. Deze pleitte tijdens Eu ropees overleg eind oktober al voor duidelijke stappen tegen het gebruik van prestatieverho- gende middelen. Het gebruik van doping staat volop in de aandacht na de Tour de France van afgelopen zomer. De compelete wielerploeg van Festina moest toen de ronde verlaten nadat een verzorger had verklaard dat de hele ploeg zich schuldig had gemaakt aan EPO-bloeddoping. Ook de Nederlandse TVM-ploeg staat sinds de Tour onder sterke verdenking, wat onder andere leidde tot de arrestatie van ploegleider Cees Priem. De Zeeuw kwam vorige week vrij, maar de zaak tegen hem en zijn ploeg loopt nog. ANP SHEFFIELD - Geld maakt wel degelijk een beetje gelukkig. Anders zou de Europese zwemtop zich niet zo inspan nen bij kortebaankampioen- schappen. De uitgeloofde pre mies leidden in Sheffield tot een ongekende recordrace, die steevast al 's ochtends bij de kwalificaties begon. Neder land bewees zich als zwemna tie van belang met de derde plaats in het landenklasse- ment achter Duitsland en Groot-Brittannië. De financieel uitdagende drie daagse leidde tot de verbete ring van dertien wereldre- cords, elk 'daarvan beloond met 22.500 gulden. Mark Veens, John Kenkhuis, Stefan Aartsen en Pieter van den Hoo- genband deden in dit geweld mee met een opzienbarende mondiale toptijd op de 4x50 meter vrij: 1.26,99. Van den Hoogenband, die indi vidueel op de 200 vrij zijn eer ste internationale titel ver overde, was in groepsverband de uitblinker. Hij besloot met een splittijd (overnamevoor- deel) van 21,05 seconden. Vol gens insiders is geen mens ter wereld ooit sneller geweest. „Dat zei Foster tenminste te gen me", zei de Geldropse stu dent. „Die zal het wel weten." Mark Foster verlegde de snel- heidsgrenzen in het water zelf naar het niveau van vissen en dolfijnen. In twee etappes deed de Brit het wereldrecord van de ontbrekende Rus Aleksan- der Popov (21,50) verbleken. In de serie iets (21,48)in de finale onvoorstelbaar veel: 21,31. Binnen een driekwart minuut - maar na vele jaren keihard trainen - 45.000 gulden rijker dus. Veens (21,79, een evena ring van zijn nationale record als startzwemmer van de 4x50- ploeg in de serie) en Van den Hoogenband (21,87) keken op het erepodium op naar Foster. „Ikben stinkend jaloers op zijn start. Niet normaal", zei de Eu ropese kampioen op de 200 vrij. „Ik verknal het bij starten keerpunt. Maar ik merk nu wel dat ik me nog kan verbeteren. Het wachten is op de ideale ra ce." Dat hij op de 200 vrij geen ge slaagde aanval kon doen op het wereldrecord deerde hem niet. „Dat was een leuke bijkom stigheid geweest. Ik heb laten zien dat ik de beste ben. Zijn ploeggenoot Marcel Wou- Pieter van den Hoogenband juicht als de Nederlandse estafetteploeg de 4x50 vrije slag heeft gewonnen. foto Koen Suyk/ANP da revancheerde zich op de slotdag met een gouden me daille op de 400 meter wissel slag. het nummer waarop hij zich vooraf ook de meeste kan sen toedichtte. Op de kortere nummers zijn keerpunten- wonders als Jani Sievinen en James Hickman in het voor deel. De nederlagen waren hem even welkom als Van den Hoogenband de Europese titel. „Dit was een belangrijk toer nooi voor me. Verliezen. Ik weet weer wat me te doen staat. Ik moet meer rust zoe ken", vertelde Wouda. „Ik was de rust in mijn leven kwijt. Ik was te druk met van alles en nog wat. Verhuizen. Alles kwam tegelijk. Ik voelde me ook vermoeid. Het eerste stuk op de 400 wissel zigzagde ik, zat tegen de lijn aan. Dat hoort niet." Bij de vrouwen onderscheidde Inge de Bruijn zich. Zaterdag schroefde ze haar verdiensten in Sheffield op tot 22.500 gul den met Europese records op de 50 vrij (24,38) en 100 vlinder (57.93). Dat laatste hield niet lang stand. De Slowaakse Martina Moravcova, die ook een wereldrecord zou zwem men op de 100 wissel (1.00,43) loste haar in de finale met 57,72 alweer af. Bondscoach Stefaan Obreno. die zijn vuurdoop knap span nend vond, sprak begrijpelijk over een droomdebuut „Zes gouden medailles, vijf zilveren en vier bronzen, 29 finale plaatsen, vijftien Nederlandse records, vier Europese - en een wereldrecord. Wat moet ik daar nog aan toevoegen'' Er is heel goed gewerkt bij de clubs. In de breedte zijn we sterker geworden", zei de Belg. Obreno doelde naast de PSV- blikvangers onder meer op de stillere krachten in de selectie. Op jongens als Stefan Aartsen, die de Nederlandse records op de 100 en 200 vlinder verpul verde en op Benno Kuipers, die de nationale ranglijst op de 200 school weer aanvoert. ANP ostkapelle olledig van slag Vlissingen komt ervaring te kort VVS'92 blijft met een kater achter Feyenoord blijft op titelkoers Blomdahl zo goed als verzadigd Kloetinge laat winst glippen Hoek moet voor Dovo buigen jfYpe Minkema STERDAM - De cultuur van wordt de komende jaren Kaakt en gedragen door twee ite Ajacieden; Jan Wouters Utrecht en Danny Blind uit st-Souburg. Morten Olsen eek, ondanks diepgaande sol- tatiegesprekken en zelfs ver ren van spelers die onder hem dden gewerkt, uiteindelijk ch te veel buitenlander en te echte Ajacied. Het be- uir van de club, dat de Deense liner zaterdag ontsloeg, ïetste een beeld van chaos en archie in de kleedkamer. Er lest wel worden ingegrepen, liet Wouters - en later ook met nd - zei voorzitter Michael Praag, moet de wederop- nding van Ajax beginnen, armee zei hij ook nog iets an- rs: Morten Olsen, die op non- tief is gezet, heeft er de afge- jen anderhalf jaar een puin- op van gemaakt, mters is de komende twee en n half jaar de nieuwe direc- ur betaald voetbal, met de li ra wordt binnenkort een con- act afgesloten. Hoe de baan Blind moet worden ge- oemd, is nog niet duidelijk. Mi- lael van Praag noemde het zelf ultuurbewaker'. De aanvoer- zal onder directeur Wouters inctioneren. Waarschijnlijk at de voetballer na dit seizoen n deel van de taken van Wou- rs overnemen en krijgt hij de outing in zijn portefeuille, n Praag zat achter de micro- on, zaterdag. Er klonken har- ijzig kille woorden over zijn liner. „Een aaneenschakeling m incidenten", zei de vooi'zit- „Een gebrek aan discipline, oepsvorming, een gebrek aan speet, spelers die de kantjes er ai af liepen, verwijdering tus- n spelers en trainer. Jan Wouters wordt bij zijn debuut als trainer van Ajax belaagd door fotografen en cameraploegen. Morten Olsen voelde het onver mijdelijke gebeuren. De trainer stapte woensdagnacht - na cle uitschakeling in de Champions League - stilletjes, moe en ver slagen in het vliegtuig. Het be stuur had al twee weken eerder besloten het contract van de coach niet te verlengen. Olsen was daar officieel natuurlijk niet van op de hoogte, maar be- stuui'slid Hennie Hemichs be vestigde gisteren dat de coach wel degelijk 'signalen' heeft ge kregen. Maai-, zei Van Praag, ook al had Ajax van Porto ge wonnen, dan nog zou Olsen worden ontslagen. Olsen leek nog wel de ideale coach voor Ajax. Zeker na het totalitaire regime van voorgan ger Van Gaal was de club, zoals Van Praag het zei, op zoek naar een sfeer van ontspanning. Ol sen was voor alles een liefheb ber van het mooie, aanvallende spel. Een innemende pex-soon- lijkheid, bovendien. Olsen werd bij de sollicitatie op de snijtafel gelegd; figuurlijk doorgezaagd en binnenstebuiten gekeerd door het bestuur. Penningmees ter Arie van Os x-eisde door half Europa om spelers die onder de coach hadden getraind, het hemd van het lijf te vragen. Er was geen spoor van twijfel: Ol sen was dé man voor Ajax. Pre cies een jaar later kwamen de foto Hans van Weel/GPD eerste signalen over een gebrek aan discipline binnen. „Een ge volg van de manier waarop Ol sen in het leven staat", zei Van Praag. „Hij hecht, zoals je dat vaker in noordelijke landen ziet, veel aan de verantwooi'delijk- heid van het individu. Dat is door anderen niet opgepikt Dat moet toch tijdens al die ge sprekken en ondervragingen naar boven zijn gekomen. Het lijkt er op dat de formule van ontspanning maar heel koil heeft gewerkt. Kenners van de voetbalwereld weten dat disci pline de kurk is waar zo'n klei ne. hechtegemeenschap op drijft. Heeft het bestuur niet ge luisterd naar de geluiden? Of, en dat is waarschi j nlij ker. heeft het college de volwassenheid van de spelersgroep flink overschat? De voorzitter waste ook zijn voetballers flink de oren. Hij nam wel heel zware termen in de mond, toen de inzet van de groep in de wedstrijd tegen Sparta, MVV en AZ ter sprake kwam. „Dilettantisch, knullig en Ajax onwaardig", sprak de voorzittei-. Er volgde een waai"- schuwing: spelers die niet mee willen doen aan de wederop standing van Ajax zullen aan de kant worden gezet. Conflict Natuurlijk was de zaak van de 'Boertjes' van invloed geweest. „Niet overdrijven", vond Van Praag. Het slepende conflict was slechts een stukje van de puzzel. Olsen dacht daar toch iets anders over. In hun poging om weg te komen bij Ajax had den de voetballers de trainer 'Duits en saai' genoemd. Ajax won de arbitrage, maar Olsen verloor zijn macht en respect. Op dat moment, met een lands titel en een beker, had de Deen moeten opstappen. De zwartste dag uit zijn be stuurlijke loopbaan, had voor zitter Van Praag geroepen. Voor het eerst had hij een trainer moeten ontslaan. „Ei'ger nog dan het staafincident", vond hij Even verderop leunden de be stuursleden Van Os en Eller- broek op een tafel. Een drama? „Soms", zei Van Os, „soms moet je wel eens mensen tegen zich zelf in bescherming nemen. Nee, een drama is het niet. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13