Politie controleert vooral stappers INKE Cultuurdebat zonder conflict Oorkonde voor ijverige hengelaar Boeiende kijk op polyfonie r r grondig opgeknapt De Sprink tennist voortaan op kunstgras zeeland 10 Burgemeesters maken afspraken over inzet weekeinden Kerk ill Walstraat kunst cultuur Uitvoering Vocalitas maandag 14 december 1998 "1 1 1 door René Schrier GOES - Eén van de speerpunten in het politiebeleid in het Oos- terscheldebekken voor het ko mend jaar vormen de uitgaans centra. In het beleidsplan 1999 hebben de zeven burgemeesters van het Oosterscheldebekken afspraken gemaakt over de in zet van politie in de weekein den. Alleen voor het laatste weekeinde van het jaar. de mil lenniumwisseling, moeten nog afspraken worden gemaakt. Dat weekeinde wordt als een apart project beschouwd. Ter vergelijking: in het beleids plan voor 1999 wordt voor de nachten in het weekeinde uitge gaan van 208 uur politie-inzet. Voor het millenniumweekeinde wordt rekening gehouden met bijna het dubbele, 380 uur, inhet Oosterscheldebekken. De burgemeesters willen, in overleg met de districtschef van de politie, de openbax-e orde in de uitgaanscentra op een aan vaardbaar niveau handhaven. Tevens wordt beoogd het veilig heidsgevoel bij bewoners, be drijfsleven en bezoekers te ver hogen en het aantal delicten dat de veiligheid op straat bedreigt, terug te dringen. Het gaat dan vooral om verstoring van de openbare orde en aantasting van de veiligheid. Alcoholrijder VLISSINGEN - Zaterdagmor gen om tien voor vijf is op de Nieuwe Vlissingseweg een au tomobilist betrapt op rijden met een slok op. Hij had over een fietspad bij Westerzicht in Vlissingen gere den en rood licht genegeerd. De automobilist bleek te veel te hebben gedronken. Hij blies twee keer de toegestane hoe veelheid, Hij kreeg een rijver bod en een dagvaarding mee. Ruit vernield MIDDELBURG - Een 17-jarige jongeman is in de nacht van za terdag op zondag rond vier uur op heterdaad betrapt bij het vernielen van een ruit in de Vrij landstraat in Middelburg. Na verhoor mocht hij naar huis. Om dat beleid vorm te geven, is de politie-inzet in de weekein den verdeeld over een aantal plaatsen. Dat zijn Kapelle en Reimerswaal, Sint Annaland, Tholen, Goes en Schouwen- Duiveland. In de nacht van vrij dag op zaterdag kunnen Kapel le en Reimerswaal gezamenlijk rekenen op 16 uur politie-inzet, Sint Annaland 16 uur, Goes 16 uur en Schouwen-Duiveland 32 uur. In de nacht van zaterdag op zondag is voor Kapelle en Rei merswaal wederom 16 uur be schikbaar, Sint Annaland 16 uur, Tholen 16 uur, Goes 48 uur en Schouwen-Duiveland 32 uur. Ook met het oog op de recreatie- problematiek is een verdeling van de politie-inzet gemaakt. De politiemensen worden op Schouwen-Duiveland ingezet. Met de Pasen zijn er 10 mensen, Hemelvaart 14, Pinksteren 17, in het hoogseizoen op werkda gen 15 en in de weekeinden 17. In het beleidsplan wordt ook weergegeven waar de politie in de gemeenten Schouwen-Dui veland, Tholen en op de Beve- landen naar streeft als het gaat om het verkeerstoezicht. Op het gebied van snelheidsovertre dingen is het uitgangspunt 20.000 processen verbaal te schrijven, alcohol 400 proces sen-verbaal, autogordel 1000 processen verbaal, op het ge bied van fiets, motor en brom fiets 400 processen verbaal voor het niet dragen van de helm, 250 in verband met ondeugdelijke verlichting, verder 675 proces sen-verbaal voor door rood licht rijden en 25 processen-verbaal in verband met overtredingen op het gebied van zwaar ver keer. Om voor de bevolking een zeke re spreiding van opengestelde politiebureaus te garanderen, wil de politie het bureau in Goes permanent geopend hebben. Buiten de weekeinden en feest dagen is het beleid gericht op een minimum-openstelling van acht uur per dag van de bureaus in Heinkenszand, Kruiningen, Tholen en Zierikzee. In elk geval wordt vier uur per dag gegaran deerd. Wat de overige bureaus betreft, zoals Kapelle, Goes- Oost, Renesse en Wissenkerke moeten er afspraken gemaakt worden tussen de burgemees ters en het hoofd van de basis eenheid van de politie in dat ge bied. De nieuwe kunstgrasbanen van De Sprink werden zaterdag onmiddellijk uitgeprobeerd tijdens het wintertoernooi. foto Ruben Oreel door Hans Hollestelle OOSTKAPELLE - De tennis vereniging De Sprink in Oost- kapelle heeft zaterdag de nieuwe kunstgrasbanen op het gemeentelijke sportpark van Oostkapelle officieel in ge bruik genomen. Dat gebeurde met een openingspartijtje door wethouder Jaap Gelok en ambtenaar Chris Maas tegen Sprinkvoorzitter Bob Latu- heru en baancommissaris Otto van Bleijswijk. De strijd ein digde onbeslist, 4-4. Daarna was er in het clubgebouw van De Sprink een kort officieel gedeelte. Sprink-voorzitter Latuheru toonde zich bijzonder ingeno men met de nieuwe kunstgras banen die op de plaats van de 10 jaar oude banen zijn gerea liseerd. Hij sprak overigens over een ongewisse toekomst voor zijn vereniging want de gemeente wil de sportaccom modaties gaan privatiseren. Toch is de vereniging niet bang voor die nieuwe situatie, aldus de voorzitter, want de goede samenwerking met het ge meentebestuur zal ook dan on getwijfeld blijven bestaan. Toeristen Wethouder Gelok feliciteerde de vereniging met het schitte rende complex dat in de zomer ook voor toeristen beschik- De tennisvereniging moet de velden zelf ondei'houden. Dat is de taak van baancommissa ris Otto van Bleijswijk die daarbij wordt bijgestaan door een aantal vrijwilligers van de vereniging. Het hele jaar door kan en wordt er op de kunstgrasba nen gespeeld. De Sprink hield zaterdag op de nieuwe accommodatie tevens het jaarlijkse wintertoexmooi voor de leden. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De Lutherse kerk in de Vlissingse Walstraat wordt in het voorjaar grondig gerestaureerd. Het achttiende- eeuwse kerkje krijgt nieuwe dakpannen, een herstelde en opgeschilderde voorgevel en een vernieuwde draagcontruc- tie voor de houten balken aan het plafond. De werkzaamhe den nemen zeven maanden in beslag. De wekelijkse kerkdien sten gaan gewoon door. Al in 1985 was duidelijk dat het plafond hex'steld moest worden. De houten balken en balken- dragers zijn namelijk aangetast door de bonte knaagkever. Van wege geldgebrek kon het her stelwerk nog niet gedaan worden. Er was slechts geld be schikbaar voor het reguliere on derhoud. Begin dit jaar heeft eigenaar Apostolische kas Vlis singen de schouders eronder ge zet en de x-enovatie op poten ge zet. De grootste zox-g zal zijn om de balken te impregneren en de houten dragers te vervangen door kunststof. Deze nieuwe dragers mogen in dit monumentenpand gebruikt worden, omdat ze onzichtbaar verborgen zitten achter het pla fond. De andere grote renova ties worden in de stijl van het pand gedaan. Zo worden bij- vooi'beeld de dakpannen ver vangen door pannen van dezelf de soort. De goede ruiten in de voorgevel blijven erin en alleen de slechte ruiten worden ver vangen. Onder het pannendak wordt een houten beschot ge maakt waax'door het gebouw beter geïsoleerd wordt. Verder wordt het stucwerk in de kerk hersteld. Zorg „Het was altijd een grote zorg om te zien dat de conditie van het pand hard achteruit ging", vexdelt A Schouten, die het res- tauratiepx-oject heeft ontwik keld. „Nadat in januari besloten is om de restauratie door te voe- x-en, is het hele plan in mei bij de gemeente Vlissingen ingediend. Nu komen de vei'gunningen er eindelijk aan. Ik verwacht dat de werkzaamheden in inaart of april zullen beginnen." Als voorwaarde heeft de vereni ging Apostolische kas gestel dat de kerkdiensten gev»0f; moeten doorgaan. „Tijdens h herstel van het plafond, zul]s de balken op de plaats wordj gehouden door steunbalke Daaraan zit geen enkel risit Het enige nadeel voor de kert gangers is dat zij mogelijk t$ die steunbalken kijken", Schouten. Hoeveel de operatie gaat ke ten, is nog niet bekend. Deoj dei-handelingen met aarmenie zijn nog in volle gang. Politie vindt vuurwerk SEROOSKERKE - Op de Oostkappelseweg in Se- rooskerke is zaterdag middag een 3 8 - j arige man aangehouden. In zijn be stelauto lagen enkele kilo's vuurwerk. Het vuuiwerk werd in beslag genomen. Na verhoor kon hij met een procesverbaal naar huis. NIEUW-EN STJOOSLAK Voorspeelavond - Op dinsdag december houdt Alfalfa Mi ziekschool zijn halfjaarlijks voorspeelavond in restaura Amigo's in Nieuw-en Sint Joo land. Hier laten de lec hun vorderingen op guita; keyboard, bas en zang horc Ook is er een optreden van i Flamenco-dansgx-oep en eende monstratie van La Candela.l optredens beginnen om 1 WESTKAPELLE Kerstfeest - De Zondagsscha in Westkapelle viexl zondag! december vanaf 19.00 uurh jaai'lijkse kerstfeest in deN derlands-Hervormde kerk. H thema is 'in doeken gewikkeld Het adventsproject van de Hi derlandse Zondagsschool Vt eniging wordt afgesloten mj het kerstspel Titus, opgevou door kinderen en leiding. Erj samenzang met nieuwe en I» kende kerstliederen. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Felix Rotten berg had de provinciale cul tuurnota Boven het maaiveld wel gelezen, maar hij zag het probleem niet. „Is er eigenlijk iets mis met de cultuur in Zee land? Niets wijst daar op. Ik ruik het probleem niet, ik voel het nu ook nog niet." Die prikkelende opmei'king was zatex'dag nodig om het Scoope- ra-debat over het cultuurbeleid, dat in opdracht van de provincie werd gehouden, aan te schex-- pen. De inleiders, Rottenberg en Chr. Fahner, docent Christelijke Ho geschool Ede, hadden hun visie over kunst en cultuurbeleid ge geven m aar bleven verder braaf van elkaar af. Fahner sprak over kunst waaxin waarden en nonnen verpakt zitten en Rot tenberg over de uitnodigende beweging die kunst en iedereen die daar mee te maken heeft, moet hebben. Gerrit Schoen makers uit Middelburg noemde hij in dat opzicht een van de bes te cultuurwethouders die Ne derland ooit heeft gehad. Het merendeel van het publiek was echter toch gekomen om over de twee verschillende op vattingen over cultuuruitingen te spreken. En over de effecten daaxvan op het provinciale cul tuurbeleid. G. van Heukelom van de SGP-statenfractie en be langrijk aanstichter van het de bat, stond op en diende Rotten berg van repliek. „Als we zo doorgaan, blijft het conflict weg. Er is wel degelijk iets aan de hand. Ik zal tenxggaan naar de basis en uitleggen waarom we hier zijn." Het was hem opgevallen dat Rottenbex-g tot op dat moment een onverschillige indruk had gemaakt. Van Heukelom vulde in dat de Axnsterdammer geen zier begaan is met het lot van de kunst in Zeeland. De SGP-sta- tenfractie had in februari de cultuurnota van de hand gewe zen en had om dit debat ver zocht. Wat zijn de normen en waarden in cultuurbeleid en wat is de rol van de overheid daarin? Want door de individu- aliseiing in de maatschappij krijgt criminaliteit een kans. Kunst kan een bijdrage leveren tot terugdringing van crimina liteit, gaf Van Heukelom als voorbeeld. Rottenberg kwalificeerde het eerste deel van Van Heukeloms opmerking als intolerant. Want Rottenberg komt graag naar Zeeland en hij wilde graag over dit thema spreken, zei hij, ter wijl het leek alsof hij zijn mou wen opstroopte. „Maar zijn de kleine christelijke partijen be- reid om hun godsbeleving op geen enkele manier op te leggen aan een ander? U gelooft in God en een ander kan een totaal an der godsbeeld hebbenHet is ge vaarlij k als je elkaar die ruimte niet gunt." Geen SGP-steun Een van de toeschouwers, gede puteerde G. de Kok, sloot daar op aan met de opmerking dat de SGP elk jaarna de algemene be schouwingen een lijstje indient, met cultuuruitingen waaraan de partij absoluut geen steun wil geven, „Als de SGP het voor het zeggen had, zou Zeeland geen podiumkunsten meer heb ben." Mensen moeten zelf inteipréte- TERNEUZEN, Grote Kerk Capella Pratensis onder leiding van Dr. Rebecca Stewart. Kerst motetten uit de vijftiende eeuw van Josquin des Prez, Busnoys, Regis, Brumel en Mouton. door Arie Karreman Een bijzonder programma was zaterdagavond te be luisteren in de Grote Kerk van Terneuzen. Vocale muziek zoals die klonk in de Zuidelijke Ne derlanden van de vijftiende eeuw. Qua tekst werden drie on derwerpen behandeld. De aan kondiging van de geboorte, de geboorte en de besnijdenis van Christus. Dit laatste feest was toen minstens zo belangrijk als Kerstmis zelf. De populariteit van Kerstmis begon eigenlijk pas aan het eind van de vijftien de eeuw toe te nemen toen er meer plaats kwam voor per soonlijke devotie. Drie dames en zes heren, staand rondom één grote lessenaar, lieten ons delen in de klankschoonheid van de oude polyfonie. Daarin waren de Zuid-Nederlandse meesters on overtroffen en toonaangevend voor de rest van Europa. Dit en semble overtuigde ons daarvan volledig. Vermeldenswaard is daarbij dat men zong uit één groot koorboek met de originele mensui-ale notatie met ruitvor mige noten die ook de waarde aanduiden. Geopend werd met Josquins overweldigende, zesstemmige motet 'Preter rerum seriem' waarvan de cantus firmus (de melodie) gebaseei'd is op een dertiende eeuwse hymne. Prachtig zoals Josquin een mo tet opbouwt en laat groeien tot een geniaal stemmenweefsel. Josquin des Prez neemt bij de Capella Pratensis een belangrij ke plaats in. Pratensis is dan ook de latijnse benaming voor Des Prez. Deze zangers hebben zich helemaal vertrouwd gemaakt met de vocale en linguïstische technieken van die tijd. Die wa ren voortgekomen uit het Gre goriaans. Daari n bepalen de vijf hoofdvo calen (klinkers) in belangrijke mate de klank die zeer intensief wordt doorgetrokken naar de volgende vocaal en waarbij me deklinker-s daaraan onderge schikt lijken. Ook maat is nog een ondergeschikt begx-ip. Wat je hoort is tweedeligheid of een vaak snellere di-iedeligheid. Rebecca Satewax-t dix-igeexi dan ook niet maar geeft grote dyna mische lijnen aan, Zo ontstaat een intense, steeds doorgaande klank die deze mu ziek kracht geeft. Hoogtepun ten waren voor mij de werken van Regis en Jean Mouton. 'Sus vallasus' klinkt mij als het ware nog in de oren. Moutons grote motet 'Puer na- tus est nobis' kent een wonder baarlijk mooi contrapunt dat zich beweegt in een breed klankspectrum met prachtige lage liggixxgen zoals we die ken nen van Ockeghem. Ook zijn polyfonie is wat toegankelijker dan die van Josquin. Bijzonder boeiend is zijn motet 'Noe, noe, psallite Jerusalem' uitlopend in het offei-torium van de vooravond van Kex-stmis. Ondanks het feit dat de vijf be snijdenismotetten van Josquin meesterwerken zijn, had voor mij na Mouton het programma mogen eindigen. Ik kan mij voorstellen dat zelfs bij de lief hebber van oude vocale muziek op een gegeven moment toch een grens is bereikt. De manier van zingen vond ik heel knap maar soms net iets te buikig, zo dat bij mij die grens na Mouton wel bereikt was. ren wat zij van kunst vinden. Want, stelde Rottenberg, „als de overheid definieert wat mooi, slecht of acceptabel is in de kunst, dan begeeft zij zich op een hellend vlak. Toen de beel den van Phil Bloom in de jaren zeventig werden vertoond, wil den de kleine christelijke partij en nog collectief emigreren. Als een deel van de samenleving, een minderheid zich stoort aan grove, gewelddadige, erotische kunst, dan moeten we dat seri eus nemen. Dat is de kwaliteit van Nedexiand. Maar die men sen, die zich beledigd voelen, moeten aangifte doen bij de po litie en naar de rechter stap pen." Dat bx-acht hem op het voorval met Piet Grijs, die tijdens het eerste kabinet Lubbers de PC Hooftprijs had verdiend. „Het kabinet met CDA en WD in de hoofdrol weigerde hem die prijs te geven omdat Grijs met grote regelmaat politici beledigde. Dat vond ik een dieptepunt, een schande." Gx-ijs was op artistie ke kwaliteiten uitverkoren en had, als politici daaxvan toch last hadden gehad, in een eerder stadium aangeklaagd moeten worden. Fahner legde vex-volgens uit wat pai-tijen als de SGP willen be reiken. Christelijke partijen maken zich sterk voor het be houd van tx-aditionele waarden in de kunst, zeker in de ama teurkunst. Cultuur kan een antwoord zijn op de véxrbrok- keldheid in de samenleving, „Cultuur brengt mensen tot zichzelf terug. De schepping is een belangx-ijker terugkerend thema in de kunst." SAS VAN GENT - Het dit jaar jubilerende kamerkoor Vocali tas zal op zondag 20 december zijn traditionele dienst vaix Les sons and Carols uitvoeren. Het evenement vindt plaats in de rk Cuyperskerk in Sas van Gent. Het festival van Lessons and Carols is in zijn huidige vorm ontstaan in Engelse ka thedralen. Het geheel bestaat uit negen schriftlezingen uit het oude en nieuwe testament, afge wisseld door carols en samen zang. De muzikale leiding is in han den van dixïgent Arie Karre man, het orgel wordt bespeeld door Jos Verpoorten. De dienst begint om 15.00 uur. doorMieke van der Jagt KAPELLE - Een bijzonder mens, eentje met wie een vereni ging op rozen zit. Jubilaris J. P. Lepoeter uit Kapelle werd za terdagavond tijdens een feest avond van de hengelsportver eniging HVKK uit Kapelle flink in het zonnetje gezet. Burgemeester G. C. de Groot van Kapelle, bood Lepoeter een oorkonde aan wegens zijn bij zondere verdiensten voor de hengelsport in het algemeen en voor de vereniging in het bijzon- der. Lepoeter is niet alleen al vijftig jaar lid van de hengel sportvereniging, hij zit ook al 35 jaar in het bestuur. Van die vijf endertig jaar beheei-t de jubila ris al een kwart eeuw de centen als een uitzonderlijk degelijke penningmeester. Tijdens de feestavond in De Zwaan in Kapelle toonde de ju- bilaris zich volkomen verrast met de oorkonde en met de waarderende woorden van de burgemeester en van voorzitter C. A Sexier, die later op de avond ook de bekers uitreikte aan de hengelsportkampioenen van HVKK. Inzameling kurk op Walcheren MIDDELBURG - Jaarlijks worden in Nederland zo'ix 325 miljoen flessen ontkurkt. Tij dens de feestdagen wat vaker dan anders; een goed moment dus voor het MICMEC Walche ren om aandacht te vragen voor hergebruik van kurk. In de maanden december, januari en februari zijn drie inzamelpun ten open. De kurken, die meestal in de vuilnisbak verdwijnen, zijn een goede grondstof voor nieuwe producten. De belangiijkste ei genschap van kurk is de isole rende werking, Ingezamelde kurken worden vermalen en verwerkt tot voetbedden voor schoenen, isolatieplaten, kurk- vloeren en onderzetters. De vele kleine luchtkamertjes waaruit kurk bestaat blijven bij verma ling tot korrels intact, waardoor kurk vele malen opnieuw kan worden gebruikt. Óm hygiëni sche redenen kan er alleen geen wijnfleskurk meer van worden gemaakt. De adressen van de inzamel punten zijn: MilieuWinkel, Rei gerstraat 2 in Middelburg; MilieuEducatieCentrum, Ko renbloemlaan 5 in Vlissingen en De Leeuw Schoenmodes, Lange Viele 2 in Middelburg. Burgemeester De Groot speecht (1) tijdens de overhandiging van de oorkonde aan jubilaris Lepoeter, foto Willem Mier»! ONZE OPRUIMING START OP DINSDAG 15 DECEMBER DAAROM IS ONZE ZAAK VANDAAG 14 DECEMBER GESLOTEN Tevens hebben wij dinsdag onze gebruikelijke vrije middag! Alle dames- en herenschoenen 10 tot 70% korting Renata kinderschoenen 10 tot 50% korting Sportschoenen 10 tot 70% korting WEGENS OPRUIMING GEEN VOETCONTROLE TORENSTRAAT 1 - 4353 AA SEROOSKERKE - TEL. 0118-591251

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 10