s COURANT Commissie steunt afzetten Clinton uit koop! Grieperig? Ml Apotheekhoudende huisarts verdwijnt Vers op zonda? Zeeland liet volgens GroenLinks zeven miljoen gulden lopen 4 WEKEN Gimbrèie VACATURES. Kok zet hoog in voor EU-steun aan regio's Spelen en wonen in de rommel van Mitch NVMi Meerderheid juridisch adviesorgaan acht president schuldig aan meineed Karremans hekelt politiek Pinochet des duivels NU'91 laat Arduin met rust Reuzenhuis in Antwerpen VOOR 15,- JA, ik wil: kook- demonstratie Kies voor Echinaforce van Vogel! Vogel helpt. KQllMar ZONDAG 13 DECEMBER GEOPEND IRA weigert ontwapening 12! go ZW 4 Af en toe regen Vrij krachtige zuidwestenwind. Temperaturen oplopend naar 11 of 12 graden. 241e jaargang no. 296 gaterdag 12 december 1998 losse nummers 2,50 PZC I MAKELAAR ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Hans Smolders in Temeuzen, Bert Bimmel in Vlissingen, Driekleur in Zierikzee Ton Karremans (m), commandant van Dutchbat tijdens de val van de moslimenclave Srebrenica, hekelt in zijn boek Srebrenica, Who Cares?' de Nederlandse regering. Karremans vindt dat hij en zijn mannen een onmoge- y lijke opdracht kregen. De Chileense ex-dictator Pinochet erkent alleen het Chileen se recht, zei hij gisteren voor een rechtbank in Londen. De orocedure die thans tegen hem looptis gebaseerd op Spaanse leugens, zei hij verontwaardigd. Buiten werd door zowel voor- als tegenstanders van Pinochet gede- monstreerd. O De vakorganisatie voor verplegers NU'91 heeft bekendge maakt dat ze stopt met haar acties tegen de Stichting Arduin. Directeur Van der Beemt van Arduin vindt dat laf; ook kondigt hij juridische stappen tegen de vakbond aan. De Vlaamse Bond van Grote en van Jonge Gezinnen heeft in Antwerpen een reuzenhuis ingericht. Zo wil de bond volwas senen door kinderogen laten kijken. Een huis blijkt dan een avontuurlijke, gevaarlijke jungle vol hete O "7 strijkijzers en wankele boekenkasten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia; 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17,19 en 21; sport: 22 en 23; reporta ge: 25,26,27,29 en 31vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; ta fel en trend: 39; auto motor fiets: 41; wetenschap en tech niek: 43 door Maurits Sep MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft zich een kleine zeven miljoen gulden door de neus laten boren. Dat beweerde E II. van Kollem (GroenLinks) gisteren in de vergadering van Provinciale Staten. Gedepu teerde D. J. P. Bruinooge (PvdA financiën) heeft de aandelen van de provincie in het water- winningsbedrij f Brabantse Biesbosch verkocht voor een miljoen gulden per stuk. Rotter dam heeft volgens Van Kollem per aandeel ruim 1,6 miljoen ge kregen. Van Kollem verklaarde al in april van dit jaar een paar keer aan Bruinooge te hebben ge vraagd of die overtuigd was van de juiste kostprijs van de aande len in Brabantse Biesbosch. „Ik kwam niet echt verder. Ik wil hem nogmaals de vraag stellen of hij zich bewust is van de waarde van die aandelen." Het Statenlid wist nu namelijk te vertellen dat Rotterdam meer dan zes ton per aandeel méér heeft ontvangen. Omdat Zee land tien aandelen heeft ver kocht, scheelt dat bijna zeven miljoen gulden. „Komt dat om dat de prijzen zo sterk kunnen wisselen of zijn de onderhande lingen van gedeputeerde Bruin ooge ver onder de maat geble ven?", vroeg hij zich af. Groter pakket Omdat Bruinooge op dat mo ment niet aanwezig was in de vergaderzaal en Van Kollem zijn vraag stelde tijdens de dis cussie over de statutenwijziging van Delta Nutsbedrijven - die Provinciale Staten overigens goedkeurden - nam gedeputeer de J. I. Hennekeij de honneurs waar. „Rotterdam heeft meer ontvangen dan Zeeland omdat het pakket aandelen veel groter was. Bij een groter strategisch belang hoort ook een grotere waarde. Bovendien, je komt al tijd wijzer van de markt terug dan je erheen ging." Toch wilde Van Kollem Bruin ooge zelf horen. Nadat hij in de zaal was teruggekeerd en zich had laten influisteren waar het debat over ging, antwoordde Bruinooge: „In Provinciale Sta ten is besloten die aandelen voor tien miljoen gulden te verkopen. Maar ik wil de hogere kostprijs voor de Rotterdamse aandelen wel nagaan. Dan kom ik daar in de commissie Economische Za ken wel op terug." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters-m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC TEGUCIGALPA - De kleine Katy Patricia Pineda ras is nog lang niet hersteld van de natuurramp. De VS het Huis van Afgevaardigden verder vragen om ta- Salgado speelt in de Hondurese hoofdstad Tegucigal- maakten gisteren bekend dat ze voor Honduras, Nica- riefmaatregelen. Die moeten de getroffen economieën pa in een kartonnen doos voor de golfplaten hut waar- ragua, El Salvador en Costa Rica 32 miljoen gulden stimuleren, zodat de wederopbouw een structureel in haar familie sinds de orkaan Mitch woont. Hondu- aan extra voedselhulp geven. President Clinton zal karakter krijgt. foto Orlando Sierra/EPA BELFAST - Het verboden Iers Republikeins Leger (ERA) heeft gisteren aangegeven vooralsnog geen begin te zullen maken met ontwapenen. Dit bemoeilijkt de uitvoering van het vredesak koord voor Noord-Ierland. Een woordvoerder van de IRA zei voor de televisie dat de 'Ar ray Convention' van de onge veer zestig lokale leiders van terreurbeweging het afgelopen weekeinde op een geheime con ferentie een begin van de ont wapening 'krachtig' van de hand had gewezen. Aan het in juli 1997 afgekondigde staakt- het-vuren werd niet getornd. Bovendien werd een nieuwe da gelijkse leiding gekozen, de uit zeven personen bestaande 'Ar my Council'. Volgens het in april gesloten vredesakkoord moet de IRA zijn wapens in mei 2000 hebben ver nietigd. De organisatie beschikt over vele tonnen wapens, waar van de meeste halverwege de ja ren tachtig uit Libië werden ge smokkeld. Ze liggen opgeslagen in de Ierse Republiek. De Britse premier Blair riep op met al te veel waarde te hechten aan de weigering van de IRA een begin te maken met ontwape ning. „Mijn ervaring in Noord- Ierland heeft me geleerd geen buitenproportionele aandacht te schenken aan geïsoleerde ver klaringen", aldus Blair in We nen waar hij de EU-top bij woont. AP/RTR/AFP door Frank Balkenende MIDDELBURG - Huisartsen op het platteland die ook medicij nen leveren aan hun patiënten zullen op termijn verdwijnen. Minister Borst van Volksge zondheid zal hiervoor geen nieuwe vergunningen meer ver strekken, zo heeft zij de Tweede Kamer laten weten. Voorzitter P. F. de Doelder van de Zeeuwse huisartsen, tevens bestuurslid van de Landelijke Huisartsen Vereniging, vindt dat een kwa lijke ontwikkeling. De Doelder reageerde gisteren verbolgen op een brief van mi nister Borst aap de Tweede Ka mer waarin zij haar beleid voor modernisering van de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening uiteenzet. „Ze zet de deur wa genwijd open voor groothan dels, die al veel apotheken be zitten. Dat zijn grootverdieners, terwijl in de zorg almaar moet worden bezuinigd", aldus de Middelburgse huisarts. Volgens Borst kunnen apothekers door allerlei nieuwe maatregelen straks ook de dunbevolkte re gio's voorzien. Zo mogen apo thekers voortaan kleine filialen beginnen, die dienen als uit- deelposten voor medicijnen. Bovendien mogen ziekenhuis apothekers binnenkort ook 'buiten' leveren. De Doelder begrijpt niet dat mi nister Borst de apotheekhou dende huisarts buiten spel zet. „Uit onderzoek blijkt dat de huisarts twintig procent goed koper is dan een apotheker. Bo vendien kent de huisarts het ziektebeeld van de patiënt, in formatie die de apotheek niet heeft." Ongeveer de helft van de Zeeuwse huisartsen heeft een apotheek(je) erbij. Hun praktijk bevindt zich in kleinere dorpen. Tot nu toe kon een huisarts een vergunning krijgen om medicij nen te verstrekken. Dat gebeur de op basis van een noodvoor ziening in de Wet op de geneesmiddelenvoorziening omdat er een tekort was aan apothekers. De artsen moesten aan bepaalde kwaliteitseisen voldoen en de patiënten zouden meer dan 3,5 kilometer moeten reizen voor een apotheek. Minister Borst wil apothekers nu voorrang geven als ze zich in landelijk gebied vestigen. De Doelder denkt niet dat apothe kers huisartsen direct zullen verdrijven. Hij vindt de insteek van Borst niettemin zorgwek kend. „Steeds meer apothekers verkopen hun zaak aan groot handels en die kunnen natuur lijk een distributienetwerk op het platteland opzetten. Let wel: voor huisartsen is de apo theek een substantieel deel van het inkomen." door Paul Koopman en Mare Peeperkorn WENEN - Nederland eist van de Europese Commissie miljarden guldens meer voor verarmde wijken en achtergebleven re gio's dan Brussel wil. Het kabinet acht 12 miljard gul den tussen 2000 en 2006 recht vaardig, terwijl de Commissie volgens eerste berekeningen 7 miljard het maximum vindt. Premier Kok noemt de Brussel se voorstellen 'niet acceptabel'. Kok maakte gisteren tijdens de EU-top in Wenen duidelijk dat (Advertentie) LANGE DELFT |5 MIDDELBURG Volgens De Doelder doorkruist de minister met haar brief aan de Tweede Kamer het overleg met de LHV. „We waren nog in gesprek over deze kwestie en dan die brief. Ik vind dit onbe hoorlijk bestuur. Wat mij betreft moet die eerst van tafel. Daarna kunnen we verder praten. Nederland de 'scheve' verdeling van de steunfondsen zal aan vechten. Nederland vist achter het net omdat de werkloosheid in ons land verhoudingsgewijs laag is en echte arme regio's niet voorkomen. Wel zijn er verpau perde wijken in steden, maar daar houden de EU-subsidiere- gels weinig rekening mee. De nieuwe opzet van de steun fondsen is onderdeel van een to tale hervorming van de EU. Het kabinet wil deze operatie aan grijpen om fors minder te beta len en tegelijkertijd meer te ont vangen. Nederland betaalt nu per inwoner het meest van alle EU-lidstaten aan Europa. De leiders hopen in maart - als Duitsland de EU voorzit - een akkoord te bereiken. GPD (Advertentie) lekker kijken, proeven en kopen inductiekoken stoomovenkoken combimagnetron zaterdag 12 december van 10 tot 16 uur BouwCenter DeJaoerTolhoek Stonleyweg 2 Goes (bij de Zeelandhollen) Homeopathisch geneesmiddel bij griep en verkoudheid. Lees voor het gebruik de aanwijzingen op de verpakking (Advertentie) (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 12.00 -17.00 uur! MIDDELBURG: Pottenbakkerssingel. Advertentie Hans Verkerk Keukens tovert vandaag en morgen [vanaf 10.00 uur) wel hele lage prijzen tevoorschijn. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heelt en nu koopt, haalt Hans een echte Kroon keuken voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs uit zijn hoge hoed tevoorschijn! Profiteer mee van dit i magische prijzenfeest en vraag naar de extra snelle beslisserskorting! GOES: RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 rmi, EXCLUSIEVE VJIUJ M0DESCH0ENEX START VOORVERKOOP Opril Grote Markt 1 Goes. 0113-252400 i/anonze redactie buitenland WASHINGTON - De juri dische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gis teren gestemd voor een af zettingsprocedure tegen president Clinton. Een meerderheid achtte hem zowel schuldig aan mein eed in de zaak-Lewinsky als in de zaak-Jones. Destemming over meineed in de zaak-Lewinsky verliep langs de partijlijnen. Zestien Democra ten steunden hun president, eenentwintig Republikeinen achtten Clinton schuldig. Bij de stemming over meineed in de zaak-Jones schaarde de Repu blikein Graham zich bij het De mocratische kamp, waardoor de uitslag op 20-17 kwam. De commissie moest zich behal ve over de aanklachten wegens meineed ook uitspreken over beschuldigingen van machts misbruik en obstructie van de rechtsgang. Bij het ter perse gaan van deze krant was de uit komst van de twee laatste stem mingen onbekend. De zaak wordt nu naar het Huis van Af gevaardigden gestuurd. Dat spreekt zich donderdag over de kwestie uit. De uitkomst daar van is ongewis. Voor- noch te genstanders hebben een duide lijke meerderheid. Niet haalbaar Als het Huis van Afgevaardig den vindt dat Clinton moet op stappen, dan is dat nog niet het emde van het verhaal. Voor een definitief vertrek van de presi dent is een tweederde meerder heid in de Senaat nodig. Zelfs Clintons grootste tegenstanders denken niet dat dat haalbaar is. Het Witte Huis lijkt vastbeslo ten het niet tot een stemming in de Senaat te laten komen. Vol gens ingewijden wil Clinton met nieuwe spijtbetuigingen en voorstellen om een berisping te ondergaan enkele Republikein se twijfelaars naar het Demo cratische kamp trekken. Mogelijk in het kader van deze strategie herhaalde Clinton zelf gisteren dat hij spijt heeft van zijn affaire met Lewinsky. Tij dens een toespraak zei hij ook een eventuele terechtwijzing door het Amerikaanse Congres te zullen accepteren. Clinton repte er in zijn toe spraak echter met geen woord over dat hij meineed zou hebben gepleegd. Enkele Republikei nen hadden hierop aangedron gen. Clinton heeft altijd gezegd weliswaar zijn land en zijn naasten misleid te hebben, maar houdt vol technisch nooit mein eed te hebben gepleegd. Volgens commissielid Hyde (Re publikein) komt de vraag of er een afzettingsprocedure tegen Clinton moet gaan lopen neer op de vraagwa t wij van de (ambts leed vinden'. Hvde: „Clintons gedrag maakt de eed goedkoop Het is een breuk van de gelofte om de waarheid te vertellen. Dat ondergraaft ons regerings systeem." RTR/AFP/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1