Zweepslagdoorschietstoten met verzwaarde pomerans Delta Profronde als Zeeuwse Elfstedentocht Kunststoter Ruud de Vos Drie buitenlanders op NK biljart artistiek 27 vrijdag 11 december 1998 Het Nederlands kampioenschap kunststoten, ook wel biljart artistiek genaamd, begint vandaag, vrijdag, om 12.00 uur in Zaal Jacobs aan de Oude Rijksweg te Ril land. Aan het toernooi nemen acht spelers deel, die in twee pou les zijn onderverdeeld. Op vrijdag worden twee poule wedstrijden afgewerkt, op zaterdag vanaf 11.30 uur de derde en tevens laatste. De beste twee spelers van de pou les plaatsen zich voor de halve finales, die zaterdag vanaf 18.00 uur worden gespeeld. Op zondag wordt om 11.30 uur gestart met de wedstrijd om de derde en vierde plaats. Om 14.00 uur begint de fina le. Overigens nemen aan het NK ook twee buitenlanders deel. De Belgen Jean Marie Limbourg (Queue du Bois) en Willy Troonbeeckx (Berchem) en de Duitser Rolf Laak- man (Duisburg) hebben zich via de drie Grand Prix ge plaatst voor het eindtoemooi. De overige deelnemers zijn titelverdediger Ruud de Vos (Amsterdam). Sander Jonen (Uithoorn). Ger Holka (Heerlen). Johan Luising (Amster dam) en Bocko Vinke (Paasloo). Grote afwezige is Jan BrunnekreefDe drievoudig Nederlands kampioen miste door ziekte de voorrondes. Hij hoopt zich via een Luxem burgse licentie te plaatsen voor het EK, dat in april in Bel gië wordt gehouden. Lieuwe Rienstra: „De profronde is bij uitstek geschikt om Zeeland te promoten in de rest van Nederland. De provincie Zeeland zou dat ook eens moeten inzien." foto Ruben Oreel Zeeland zal weten dat de Internationale Delta Profronde, voorheen de Ronde van Midden-Zeeland, een nieuwe voorzitter heeft. De 59-jarige Lieuwe Rienstra uit Middelburg werd vorige week gepresenteerd als opvolger van Piet Louwerse, die het na 25 jaar voor gezien houdt. Rienstra, geboren en getogen in Friesland, wil de profronde dezelfde uitstraling geven als de Elfstedentocht. „De profronde is bij uitstek geschikt om Zeeland te promoten in de rest van Nederland. De provincie Zeeland zou dat ook eens moeten inzien." Lieuwe Rienstra is een man van de wereld. Hij groeide op in het Friese Akkrum, woonde en werkte in Amsterdam en Den Haag, verhuisde vervolgens naar Axel en nam 25 jaar geleden zijn intrek in Middelburg. Toen hij dit voorjaar na een ingrijpende reor ganisatie bij Hoechst, waar hij werkzaam was als personeelschef, met pensioen ging, zwom Rienstra plotseling in zeeën van tijd. Maar Rienstra ging niet reddeloos ten onder aan zijn overschot aan vrije tijd. Integendeel. De Friese Zeeuw worstelde en kwam boven. ,,Ik snap niet dat mensen die gepen sioneerd zijn, zich vervelen", zegt Rienstra. ,,Je kunt eindelijk de di,ngen doen die je leuk vindt. Sinds zijn terugtreding komt Rienstra, die doctorandus in de bedrijfssociologie is, tijd tekort. Hij is nog altijd actief binnen de NVP. de Nederlandse Vereniging voor Personeelsbeleid en sinds kort zet Rienstra zich ook in voor de Stichting Emplooi, die vluchte lingen met een A-status helpt met het vinden van werk. Maar nu hij ook wielrenners met een profsta- tus eenmaal per jaar van werk moet voorzien, is er een nieuwe wereld voor hem opengegaan. In zijn ontdekkingsreis door de wie- Ierwereld volgt Rienstra voorlopig nog de voetsporen van zijn voor ganger Piet Louwerse. die zich altijd soepel voortbewoog tussen de wagens en de wielen. Instituut Een goed voorbeeld doet goed vol gen, vindt Rienstra. „Piet Lou werse is een enthousiaste man. een instituut in Zeeland. Hij heeft zich teruggetrokken uit de organisatie van de profronde, maar niet zon der mij van adviezen te voorzien. Ik kan hem altijd bellen. Piet kent ontzettend veel ploegleiders en renners, en die contacten moet ik nog opbouwen. Maar dat ii juist de uitdaging Hoewel men mij mis schien oud vindt, voel ik mezelf nog relatief jong. Ik kan nog heel veel energie in de profronde ste ken Het is mijn doel om van de profronde een happening te ma ken met een uitstraling die over de grenzen van Zeeland reikt." Rienstra is inmiddels begonnen met de voorbereidingen voor de 25e Internationale Delta Profron de, die op 22 mei 1999 wordt ge houden. Niet alleen de finish- plaats Goes, maar ook het budget blijft ongewijzigd in vergelijking met dé succesvolle 24e editie, die dit jaar werd gewonnen door de Duitser Erik Zabel. „De beste ba sis voor continuïteit is elk jaar een geslaagde ronde te organiseren", zegt Rienstra. Deelnemersveld De samenstelling van het deelne mersveld baart hem echter enige zorgen. Dit jaar had de profronde het geluk dat Rundum Köln, die een dag na de Zeeuwse wielerwed strijd op het programma stond, werd afgelast, zodat de Duitse Te- lekomploeg met Erik Zabel en Tourwinnaar Jan Ullrich alsnog aan de start in Goes verscheen. Door de overvolle wielerkalender is het echter steeds moeilijker om een volwaardig deelnemersveld bijeen te krijgen. Met alle risico's van dien, want op een winnaar als Frank Hoj, Andreas Walzer of Ken Hashikawa zit niemand echt te wachten. Toch denkt Rienstra niet dat de profronde een speeltuin zal worden voor de mindere goden van het cyclisme. „Een groot deel nemersveld spreekt op zich al aan", vindt hij. „En ik mag aanne men dat een sterk veld een aan sprekende winnaar oplevert." Fascinerend Het verwijt dat de profronde vaak niet meer is dan een langgerekte massasprint, vindt bij Rienstra evenmin gehoor. „Behalve de mooie plaatjes in het landschap die de profronde oplevert, vind ik vooral de eindsprint aan de finish fascinerend. Gezien het parkoers van de ronde, waarin echte scherprechters ontbreken, is er al tijd een grote kans op een massa sprint Zo'n massale aankomst is voor het publiek aan de finish ook mooier om te zien dan een renner die alleen aankomt. Voor het spel van de eindsprint moet een renner durf hebben Hij moet ideaal wor den gelanceerd en met een band dikte verschil winnen. Daar moet je jong voor zijn. Naarmate je ou der wordt, word je wat behoedza mer. Dan besteed je meer zorg aan je eigen lijf en leden." Nu hij leiding geeft aan de Stich ting Internationale Ronde van Midden-Zeeland, kan Rienstra zijn passie voor de wielersport combineren met zijn liefde voor Zeeland „Het mooiste aan wiel rennen vind ik het afzien", legt Rienstra uit. „Er zijn wel eens af spraken en combines, maar je staat er toch alleen voor. Je bent op jezelf aangewezen. En dan moet je ook de elementen nog trotseren; wind, regen, hagel en hitte. Wind is er in Zeeland bijna altijd. Als het mooi weer is, en het parkoers is vlak. dan is de wind toch nog een handicap voor de renners." Als Fries tussen de Zeeuwen ziet Rienstra voor de Delta Profronde in 'Zeeland wielerland' dezelfde rol weggelegd als de Elfsteden tocht in schaatsland Friesland. Als eerste aanzet zal Henk Kroes, de voorzitter van de Vereniging De Friesche Elf Steden, volgend jaar het startschot lossen bij de 25e editie van de enige Zeeuwse wie lerwedstrijd voor beroepswielren ners Rienstra hoopt dat de pro vincie inziet dat er geen betere promotie voor Zeeland is dan de prof ronde „Het is een gemiste kans van de provincie om niet met pns in zee te gaan", zegt Rienstra. Sven Remijnsen Het is vrijwel zeker dat wijlen Godfried Bomans tijdens zijn leven nooit een wedstrijd kunststoten heeft gezien. En dat is jammer, want hij had er vrijwel zeker een fraai stukje over geschreven. In zijn verhaal Ongelofelijkheden in Helmond beschrijft Bomans de capriolen van een bal die door librespeler in beweging is gebracht. De bal stuit van het biljart, hobbelt de trap af, slaat beneden rechtsaf, houdt even in bij het stoplicht en geeft daarna vol gas. De bal van de kunststoter had bij Bom ans vrijwel zeker nog veel gekkere toe ren uitgehaald. En terecht, want de kunst stoter zorgt voor ongeëvenaarde taferelen op het biljart. Kijk maar: een bal die, na het toucheren van een of twee banden wat rondjes draait, om vervolgens in onver dachte richting weg te spuiten. Of een bal die, bij een pionnetje aangekomen, plotse ling een scherpe bocht maakt, om daarna met zijn laatste krachten tegen de twee aan de andere kant van het biljart liggende bal len te caramboleren. Kunststoten is de spectaculairste vorm van biljarten en tegelijkertijd de minst populai re. Het komt door de angstige cafébazen, die in het geweer komen zodra de keu omhoog gaat. Een scheur in het laken is snel ge maakt. Er zijn in Nederland slechts drie openbare gelegenheden waar men zich in kunststoten kan bekwamen. De grootste boosdoener is echter de zoge naamde ballenstrijd, die internationaal wordt uitgevochten. Sommige bonden wil len hun wedstrijden alleen laten spelen met ballen van kunststof, elders wil men niets anders wil dan kunststoten met ivoren bal len. De ruzie legt een embargo op interna tionale wedstrijden. Hoogtepunt De toppers rest niets anders dan af en toe een wedstrijd in eigen land af te werken. Het Nederlands kampioenschap, dat vrij dag, zaterdag en zondag in zaal Jacobs te Rilland gehouden wordt, is voor hen daar om het hoogtepunt van het seizoen. Ook voor Ruud de Vos. De 38-jarige Amsterdam mer verdedigt in Rilland zijn titel. Hij is de absolute favoriet. De laatste vier jaar ging hij drie keer met de hoofdprijs aan de haal. Overigens, van De Vos mag men spreken van kunststoten. De bond spreekt liever van biljart artistiek, vanwege de voor de hand liggende associaties bij de term kunststo ten. In Rilland wordt met ivoren ballen ge speeld, tot grote vreugde vanDe Vos. „Ivoor heeft iets bijzonders, het is levend materi aal" vindt hij,Een ivoren bal kan drie keer harder voor- en achteruit dan een bal van kunststof. Het is allemaal veel spectacu lairder." De Vos is niet de allleenheerser in het Ne derlandse kunststoten, maar is wel de meest complete, en vanwege zijn goede techniek het fijnst besnaard. Hij heeft alle Neder landse records in handen en wordt nog elk jaar beter. Kunststoten is een moeilijke sport, beaamt de Amsterdammer. „Je kunt drie maanden lang een stoot beheersen, om hem van de ene op de andere dag helemaal kwijt te zijn. Het is een kwestie van een voetje verkeerd neerzetten of de keu iets te hoog of te laag vasthouden. Het luistert al lemaal heel erg nauw." Dan is er de afhankelijkheid van het materi aal. Een bal kan zich in korte tijd heel an ders gaan gedragen. Schoot hij zoëven nog fraai om dat pilonnetje heen, een uurtje la ter kan hij hardnekkig weigeren de bocht te maken. Dat vereist aanpassingsvermogen. „Wie niet kan omgaan met de omstandighe den, is bij voorbaat kansloos", weet De Vos. Herstellen Het belangrijkst bij het kunststoten is vol gens De Vos echter de wedstrijdmentaliteit. „Bij andere vormen van biljarten heb je al tijd wel een makkelijke bal tussendoor. Bij ons is dat niet zo. Iedere bal is moeilijk. Wanneer je begint te missen, krijg je proble men. Er zijn weinig tot geen momenten waarbij het makkelijk is om je te herstellen. Degene die mentaal het sterkst is, eindigt in de regel bij de besten." De Vos verliest op een toernooi als het NK, dat drie dagen duurt, in de regel twee kilo li chaamsgewicht. „Je hartslag ligt constant boven de honderd slagen, zeker bij de druk- v -ÉÊf Ruud de Vos: „Ivoor heeft iets bijzonders. Het is levend materiaal." punten. Je bent dan enorm gestresst en moet toch proberen op techniek te blijven spelen. Elke vorm van verkramping is fataal." De Vos refereert aan figuur 68, de moeilijk ste stoot die er is. Het is een zogenaamde kopstoot. De biljarter houdt zijn keu verti kaal boven de stootbal en geeft die zoveel effect mee dat hij rond het pilonnetje draait en aan het eind van het biljart een carambo le maakt met de ballen die daar enkele centimeters van elkaar af liggen. „Een ver schrikkelijk moeilijke stoot, waar maxima le druk op staat. Het is vaak zo dat je daar mee het toernooi wint of verliest." Het huzarenstukje moet geleverd worden met een extra zware keu. Anders kan de bal on voldoende effect worden meegegeven en Ruud de Vos is de grote favoriet voor het NK biljart artistiek, dat dit weekend in Rilland ge houden wordt. foto's Marcel Israël zou de pomerans in vele stukken uiteen spatten. Normaal gesproken kan De Vos goed met de druk omgaan. En wat hij vaak voor heeft op zijn concurrenten is het feit dat hij allround is. „Er zijn spelers die bepaalde onderdelen beter beheersen dan andere. Dat is bij mij niet zo. Of het nou trekstoten, kopstoten, doorschiettrekstoten, zweepslagtreksto- ten, doorschietstoten of zweepslagdoor schietstoten zijn, ik beheers ze in principe allemaal." Vrijdag, zaterdag en zondag hoopt De Vos deze kwaliteiten in zaal Jacobs te etaleren. Of, om nog eens met Bomans te spreken, De Vos hoopt dat hij 'het sjeu' heeft. De laatste weken kwakkelt hij echter wat met zijn ge zondheid. De titelverdediger kampt met een voorhoofdsholte-ontsteking. Het moet echter raar lopen wil hij de titelstrijd laten lopen. Bij afwezigheid van internationale evenementen is het NK hèt evenement van 1998. Maar het toernooi heeft dit jaar iets extra's. In 1999 wordt in België weer eens een EK georganiseerd, en daar wil De Vos graag aan deelnemen. Hij moet dan wel eerst Neder lands kampioen worden. Ondanks zijn on gemak heeft hij goede hoop: ..Kijk. zodra Ruud lekker draait, is hij moeilijk af te stop pen." En het EK? Dat is een apart verhaal. Het wordt gehouden met kunststofballen. „Dat is een probleem. Het verschil tussen kunst stof en ivoor is net zo groot als tussen een tennisbal en een pingpongbal. Heb je ooit een tennisser Europees kampioen tafelten nis zien worden?" Koen de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 59