Probleemjeugd in de kou Schorpioen drijft voorgoed weg Milieuorganisaties vechten actieplan voor Schelde aan Schelde-overheden zijn tevreden over beperkte afspraken Vroege alcoholcontrole als waarschuwing Zaak over smokkel cocaïne terug naar rechter-commissaris 17 Oogstschade 450 miljoen Meer geld nodig voor jongeren die dringend huis uit moeten Loos alarm kerncentrale Jongeren naar aanleunhuis Sjmk 7u zeeuwse almanak Gedachte PZC zeeland vrijdag 11 december 1998 DEN HAAG - De oogst schade door de regenval in september beloopt in zuidwest-Nederland 450 miljoen gulden. Staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken heeft dit donderdag mee gedeeld. Landbouwmi nister Apotheker ver wacht dat zijn eigen, minder riante oogstscha- deregeling voor landbou wers buiten de officiële schadegebieden 100 mil joen gulden gaat kosten. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Stichting Jeugdzorg Zeeland kan drieën twintig jongeren die dringend het huis uit moeten niet helpen. Jeugdzorg heeft te weinig maat schappelijk werkers om de wachtlijst weg te werken. Di recteur Frank Eijlander noemt de situatie voor de jongeren 'buitengewoon schadelijk'. Eijlander wil van de provincie extra geld voor maatschappe- faor Ben Jansen MIDDELBURG - Milieuorga- lisaties in Nederland, België en Frankrijk willen dat de Europe- e Commissie een veroordeling litspreekt over het actieplan om de Schelde schoon te maken. Zf vinden dat het plan van de landen en gewesten in het stroomgebied van de rivier niets neer is dan een samenvoeging wat in de drie landen al op stapel staat om lozingen op de Schelde te beëindigen. Volgens Grenzeloze Schelde, het samenwerkingsverband van Ie milieuorganisaties, staat het actieplan op gespannen voet net besluiten van de Noordzee- uinistersconferentie, het nieu we Europese waterbeleid en de Europese afspraken over be- eherming van het zeemilieu. Op het deponeren van een klacht bij de Europese Commis sie kan de gang naar het Euro- icse Hof van Justitie volgen. milieuorganisaties zijn mraar teleurgesteld over de in houd van het actieplan, omdat het al vier jaar geleden is sinds idoorBen Jansen MIDDELBURG - De interna tionale afspraken voor een schone Schelde blijven voorlo pig beperkt tot een meetnet, een waarschuwings- en alarmsys teem en uitwisseling van erva ringen over de aanpak van ver ontreinigingen. De eerste Schelde ministersconferentie Iheeft donderdag in Middelburg een actieprogramma met deze inhoud goedgekeurd. Teleur stellend, was het oordeel van de [Nederlandse, Belgische en 'ranse milieuorganisaties. Rea listisch, vonden de deelnemers aan de conferentie. De samenwerking tussen Ne derland, Frankrijk, Vlaande ren, Wallonië en het hoofdstede lijk gewest Brussel heeft tot doel ervoor te zorgen dat over 25 jaar van bron tot monding weer schoon water door de Schelde stroomt. De Nederlandse staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, J. M. de Vries, toon de zich na afloop optimistisch. Ze zei te verwachten dat het ninder tijd kost om de Schelde schoon te maken dan het geval was bij de Rijn. Politieke moed De Vries ontkende dat te weinig gebeurt om de vervuiling van de Schelde aan te pakken. Ze wees erop dat de landen en gewesten ffihet stroomgebied van de 350 blometer lange rivier naast het gezamenlijke actieprogramma 'og belangrijke projecten op stapel hebben staan die ze af- (Advertentie) Kom sfeer proeven met de nieuwste kerst- en cadeautrends. Open van 10.00 tot 1700 uur. Ü0ES. NIEUWE RIJKSWEG 2D. 0113-215395. SENESSE. LAÖNE 20. 0111-461031. OOST i BURG. NIEUVELTWEG 56, 0117-452279 lijk werkers om de aanvragen voor uithuisplaatsing uit te voe ren. Het gaat om jongeren die thuis in grote problemen zitten en in een tehuis moeten komen. Ze zijn agressief of hebben ern stige gedragsstoornissen, wor den verwaarloosd of seksueel misbruikt of leiden onder het al - coholmisbruik van hun ouders. Als deze jongeren niet snel het ouderlijk huis verlaten kan dat grote schade aanrichten, zegt Eijlander. „Normaal moetende- ze jongeren binnen 24 uur het huis uit. Als zij nog weken zon der hulpverlening blijven zit ten, neemt de ernst van de problematiek ernstig toe. Dat betekent dat we later nog meer middelen uit de kast moeten ha len om hen er weer bovenop te helpen." Eijlander weet niet hoe het met de jongeren gaat. „Mis schien dat er een aantal is weg gelopen en rondzwerft, ik weet het niet." Behappen „In de huidige bezetting kunnen we deze hoeveelheid aanvragen onmogelijk behappen", zegt Eijlander. Volgens hem is het aantal aanmeldingen voor uit huisplaatsing de laatste ander half jaar met dertig procent ge stegen „Een wachtlijst van drie of vier jongeren is niet zo erg. Daar is de doorstoom van de jongeren die onder behandeling van maatschappelijk werkers staan nog wel op berekend. Maar 23 op de wachtlijst is een zorgelijk aantal. Dat is een berg waar je niet overheen kimt kij ken." Directeur Eijlander heeft de provincie om meer geld ge- het Verdrag inzake de bescher ming van de Schelde is gete kend. Dat het nog vijf jaar moet duren voordat Nederland, Frankrijk, Vlaanderen, Wallo nië en het hoofdstedelijk gewest Brussel hebben geformuleerd wat hun lange-termijnvisie voor de Schelde is, vinden ze een regelrechte aanfluiting. Een van de doelstellingen in zo'n lange-termijnvisie zou moeten zijn dat de rivier in 2010 weer schoon drinkwater oplevert. Kuststrook Grenzeloze Schelde meent ver der dat ook de Belgische en Franse kuststrook onder het be leid voor de Schelde dienen te vallen en dat meer aandacht dient te worden besteed aan de waterbodem en de biologische soortenrijkdom van de rivier. Lozingen die de Schelde het meest belasten, zoals via de zij rivier de Zenne in in de omge ving van Spiere, moeten bij voorrang worden aangepakt. Van een tweede verdieping van de Westerschelde kan naar de mening van de milieuorganisa ties absoluuut geen sprake zijn. zonderlijk uitvoeren. In dit ver band noemde ze de aanpak van het afvalwater van Brussel. Over vijf jaar wordt geen onge zuiverd water uit de Belgische hoofdstad op de Schelde meer geloosd. De Vries: „Het is heel makkelijk om te roepen dat er meer moet gebeuren, maar we hebben te maken met grote pro blemen. Er is veel politieke moed nodig voor de besluiten die moeten worden genomen om de Schelde schoon te krijgen. Het kan natuurlijk altijd beter, mooier en sneller. Stroomgebied P. Roussel, de vertegenwoordi ger van de Franse minister van Leefmilieu, verzekerde dat de doelstellingen van de partners in het stroomgebied van de Schelde zonder meer ambitieus zijn, ook gezien de hoge kosten die met beëindiging van lozin gen en wateronttrekking ge moeid zijn. „We moeten realis tisch zijn, anders gebeurt er mets", zei hij. „We moeten niet alleen zeggen wat we willen, maar ook hoe we dat denken te bereiken. En we moeten vooral ook zorgen dat we de gang er in houden." Van belang is ook dat de samen werking tussen de landen en ge westen niet verstoord raakt door te grote inspanningen te ei sen. ïn de marge van de confe rentie in Middelburg werd dui delijk dat het Waalse gewest de factor is die inhoud en tempo van uitvoering van het actiepro gramma in grote mate bepaalt. De Walen zijn het traagst met maatregelen om de lozing van verontreinigd afvalwater te be ëindigen. Door middel van de Verklaring van Middelburg die de minis tersconferentie donderdag aan nam is het begin dit jaar in ge bruik genomen meetnet voor de Schelde officieel in werking ge steld. Op dertien plaatsen, waarvan drie op Nederlands grondgebied, wordt dertien keer per jaar de waterkwaliteit onderzocht. Dat gebeurt overal op dezelfde manier, zodat een beter inzicht ontstaat in de ver ontreinigingen van de rivier. Nederland, België en Frankrijk zijn het ook eens geworden over uitbreiding van de lijst met stof fen die niet in de Schelde thuis horen. Welke groepen zware metalen, PAK's en andere giftige stoffen dat zijn, wordt volgend jaar oktober op de vol gende Schelde ministersconfe rentie in Frankrijk vastgesteld. I J) - ï*Kfh 4Ê}>' v J A fc\ vXs Even een blaastestje afnemen; de kans dat de politie drankrijders betrapt is sterk afgenomen, evenredig met de groei van het aantal mobiele bellers. foto Willem Mieras door René Schrier GOES - Even een signaal afgeven op de koopavond. Bij een van de uitvalswegen van Goes, in de buurt van het Tienden plein, stopt de surveillancewagen van de politie. In vlot tempo wordt een dertigtal auto's van de weg geplukt voor een alco holcontrole. Het loopt tegen de feestda gen, de gezelligheid stijgt en daarmee liet drankgebruik. Geen van de bestuurders bij de Goese rotonde heeft te veel gedron ken. Maar het is nog vroeg. Wel negeren twee auto's het stopteken. Bewust of on bewust, wie zal het zeggen. De kentekens zijn genoteerd. Deze donderdagavond is bewust gekozen om de controles om negen uur te beginnen. Dat heeft wel tot gevolg dat de politie minder dronken bestuurders oppakt. In specteur W. Dek coördineert de actie. „Dat we minder mensen pakken is niet zo belangrijk als de preventie die van zo'n vroege controle uitgaat." Gisteravond waren in totaal vijf politieauto's op de Be- velanden, Tholen en Schouwen-Duive- land op pad om op alcohol te controleren. Dek en zijn collega John Beuns zijn goed gemutst. Ze zitten voor het eerst in een nieuwe politieauto en gemeten duidelijk van de luxe. Even grijpen ze mis. Dronken bestuurders er uit pikken doe je op je poli- tiegevoel. Beuns denkt dan ook dat het prijs is als ze achter een auto aanschieten die van de Goese Grote Markt afrijdt. De auto rijdt met hoge snelheid de stad uit. Pas op het laatste moment hebben ze het door. Foutje, het blijkt een collega te zijn, de chef van de recherchegroep. Jaloerse politie Halverwege de avond stapt Dek over in een busje van de Koninklijke Marechaus see, die ter gelegenheid van de alcohol controle bijspringt. Het busje is niet zo nieuw als de auto van de politiemaar toch is de politie jaloers. In het busje zit de zo genaamde Mobipol: een computer die in een vijftal seconden na het intikken van een kenteken alle gegevens over de auto, verzekering en de eigenaar weergeeft op een beeldschermpje dat is verwerkt in de zonneklep. Dat heeft de politie nog niet. Tot vijf jaar geleden werden er bij alcohol controles meer mensen gepakt dan tegen woordig. Dat heeft niet alleen te maken met het feit dat chauffeurs minder zijn gaan drinken. Zo heeft bijvoorbeeld het massale gebruik van de mobiele telefoon ertoe bijbedragen dat automobilisten de controles makkelijker kunnen vermijden. Even een telefoontje naar het café en iede re stapper weet binnen een half uur dat er wordt gecontroleerd. Dek vindt dat niet teleurstellend: „Het is een uitdaging." Volgens Beuns zijn het vooral mensen bo ven de dertig jaar die nog met te veel alco hol op achter het stuur zitten. Bij jongeren is het al ingeburgerd dat dat niet kan. Die zijn gewend om een beroep te doen op za ken als een discobus of een vriend of vriendin die niet drinkt. Het eerste deel van de avond valt het mee. Tot half twaalf moeten maar twee be stuurders mee naar het bureau omdat ze te veel hebben gedronken. Het wachten is op het moment dat de cafés uitgaan. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Onder toe ziend oog van bijna honderd be langstellenden is het omstreden ramschip Schorpioen donder dagavond voorgoed uit de Zeeuwse hoofdstad vertrokken. Het museumschip, dat niet meer in staat is om zelf te varen, is met behulp van twee sleepboten uit Oost-Souburg naar Den Helder gebracht. Daar komt het te lig gen op een schepenpark. Dat het schip spoedig zou ver trekken, was voor omwonenden geen verrassing meer. Al twee dagen lagen de sleepboten klaar en werd er hard gewerkt om het schip kierdicht en vervoerbaar te maken Alle spullen aan boord werden opgeborgen en tafels en stoelen vastgebonden. Hoewel het eerst in de planning lag om vanmorgen te vertrek ken, wilden de twee kapiteins van de sleepboten zo snel moge lijk weg, in verband met het voorspelde slechte weer Nog afgezien van mist en wind is het slepen van het 130 jaar ou de ramschip al lastig genoeg. „Het is een heel karwei, want het schip heeft de neiging snel overdwars te liggen" vertelt ka pitein P. Klapwijk van de sleep boot Hech voorafgaand aan het vertrek. „Daarbij moeten we langs een aantal bruggen, waar we met veel precisie moeten werken. Vooral bij de stations- brug in Middelburg en de draai brug bij Souburg zal het flink zweten worden." De tocht tot aan het sluizencomplex in Vlis- singen zal ongeveer anderhalf uur in beslag nemen. Vanaf de Noordzee wordt de achterste sleepboot, die vooral de Schorpioen in de juiste rich ting manoeuvreert, vervangen door een andere. Dan gaat het museumschip aan één stuk door naar het dok in Den Helder. Ei genaar H. van Son blijft de hele tocht van ongeveer twintig uur aan boord van de Schorpioen. Zijn vrouw volgt in de sleep boot. De reis naar het noorden van het land wordt een van de laatste activiteiten waarbij de familie Van Son van de stichting Ram schip Schorpioen betrokken is. De beheerders hebben het schip overgedragen aan de stichting Instandhouding Submarine Targets (INTS) In mei wordt de ze overdracht officieel en dan gaat het schip weer voor het eerst open voor publiek Het publiek dat gisteren getuige was van het vertrek, vond het vraagd. „Desnoods krijgen we tijdelijk meer geld om maat schappelijk werkers aan te trek ken. Het is gewoon een pro bleem van te weinig personeel." De Netwerkorganisatie Jeugd zorg Zeeland bepaalt of een jon gere het huis uit moet. In deze organisatie zitten vertegen woordigers van Emergis, maat schappelijk werk. Stichting Agogische Zorg Zeeland, Stich ting Jeugdzorg en de Raad voor de Kinderbescherming. Stich ting Jeugdzorg heeft de taak de uithuisplaatsing uit te voeren. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een getuige heeft donderdag in Middelburg de procesgang in een Vlissingse cocaïnezaak tegen vijf verdach ten uit Amsterdam en Hoorn be hoorlijk vertraagd. De 35-jarige man uit Hoorn, zelf verdachte in de smokkel van 72 kilo cocaïne vanuit Suriname naar Vlissin- gen, stelde gisteren de recht bank 'ongewild' voor een dilemma. De man werd door de verdediging, met name door ad vocaat P. H. Doedens, ruim een uur aan de tand gevoeld. Niet zonder succes, want de onder vraging leverde nieuwe feiten op, die de rechtbank in het ka der van het onderzoek wil na gaan. De strafzaak werd daar om terugverwezen naar de rechter-commissaris. Zo verzekerde de getuige/ver dachte begin april door een tus senpersoon, een vijftiger met de bijnaam Linka, te zijn opgeof ferd om een grotere partij van achthonderd kilo cocaïne te kunnen doorlaten. „Ik ben voor het karretje gespannen", vertel de hij op de zitting. Volgens hem zouden twee Vlissingse doua niers zijn omgekocht voor vijf ton. „Linka kende de douaniers, omdat hij in Vlissingen een res taurant heeft gehad. Vervolgens gaf de Noord-Hol lander een vrij nauwkeurige be schrijving van de tussenper soon. Later had hij vernomen dat de partij al vrij snel via zijn neef binnen de Surinaamse ge meenschap op de markt was ge komen. „Ik heb een vermoeden dat de grote partij cocaïne in een andere container, maar via het zelfde schip Jarikaba in Vlissin gen is ingevoerd", vertelde hij. De rechtbank meende dat een nader onderzoek relevant is, vooral voor het horen van de (nieuwe) getuigen in verband met mogelijke invoer van mêer partijen cocaïne begin april Doedens wilde tevens officier van justitie J. Valente en team leider T van Hecke van het Bu reau Criminele Inlichtingen In winning regiopolitie Zeeland als getuigen horen. „Van Hecke heeft aanvankelijk bij de rech ter-commissaris verklaard dat er informatie is dat de partij van april groter zou zijn dan 72 kilo gram. Vervolgens is hij door Va- lente de oren gewassen. Je kunt zeggen dat ze ongelukkig heb ben gerechercheerd", reageerde de strafpleiter uit Utrecht. Offi cier van justitie C. Fetter vond dat er geen enkele aanwijzing was om de twee te verhoren. „Het zijn speculaties van de ver dediging." De rechtbank laat die keuze over aan de rechter commissaris. V rijheidsberoving Een 39-jarige Amsterdammer en de 35-jarige man uit Hoorn worden ervan verdacht betrok ken te zijn geweest bij de invoer van twee partijen cocaïne (57 en 72 kilo) eind januari en begin april Ook is de twee vrijheids beroving ten laste gelegd. De andere verdachten uit Amster dam, 23, 27 en 39 jaar, worden verdacht van betrokkenheid bij de cocaïnesmokkel van 72 kilo. Alle verdachten wordt deelna me aan een criminele organisa tie venveten. Het verzoek van de verdediging om hun cliënten, die sinds 6 april vastzitten, in vrijheid te stellen werd afgewe zen. De strafzaak wordt op 18 februari voortgezet. BORSSELE - De eerste uitruk ploeg en de bedrijfsbrandweer van de EPZ en de brandweer van Borssele zijn donderdag ochtend vergeefs uitgerukt voor een brand in de kerncentrale. Een rookmelder was afgegaan, maar het bleek loos alarm te zijn. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Vier jongeren van vijftien tot achttien jaar uit tehuizen van de Stichting Ago gische Zorgcentra Zeeland (AZZ) gaan in januari in een aanleunwoning in Middelburg wonen. De groep staat onder pedagogi sche begeleiding van een mede werker van AZZ die er naast woont. Het wonen in de aan leunwoning is bedoeld als een stap op weg naar zelfstandig heid. Het aanleunproject is uniek voor Zeeland, zegt AZZ- sectordirecteur W. Janse. Vol gens Janse is de aanleunwoning een alternatief voor de gezinste huizen van de stichting. Door de aanleunwoning komt er ruimte in tehuizen waar wachtlijsten voor zijn. (Advertentie) Geen kaarten of post. Maar tot ziens in onze WINTERUITVERKOOP Wij zijn er klaar voor Nu 10 tot 50% korting op onze collectie AANBIEDING: WINTERBROEKEN van ƒ189,- VOOR ƒ129,- HERENMODE St. Adriaanstraat 7. Goes tel. 0113-215652 Middelburgers werpen nog een laatste blik op het ramschip, voordat het begon aan zijn tocht naar Den Helder. foto Ruben Oreel over het algemedn goed dat het museumschip weg ging. Niet zozeer vanwege overlast die het schip zou hebben veroorzaakt, maar omdat de Schorpioen vol gens hun nooit heeft thuisge- hoord in Middelburg of aan de Loskade. „Toch zal het vreemd zijn om hier in het vervolg een lege plek te zien", zeiden een aantal aanwezigen „Gelukkig is het uitzicht op de gevels van de Loskade net zo mooi." Twee schriftelijke medede lingen had die personeels functionaris onlangs voor de medewerkers van dat Vlis singse bedrijf. Om te begin nen liet hij weten dat met de traditie van het kerstpakket wordt gebroken. Maar daar staat iets tegen over, zo werd duidelijk ge maakt. De kerstgratificatie ziet er beter uit dan in het verleden. De man van personeelszaken is niet voor één gal te vangen. Hij voorzag dat zijn bood schappen met gemor zouden worden ontvangen en voegde daarom dit zinnetje toe: Be langrijker dan deze materië le geneugten is uiteraard de kerstgedachte." Dat was mooi geschreven. Alleen, toen hem werd ge vraagd wat die gedachte dan wel mag behelzen, zweeg hij geruime tijd. Daarna schalde zijn gulle lach door het be drijf en tenslotte zei hij aar zelend: „Vrede op aarde, is '■dat niet de kerstgedachte?" Jazeker. Maar er was nog wat. Iets met welbehagen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33