ROVIN COURA geld bijzondere bijstand BESTOL Venetië mag van de Groenen zinken 4 WEKEN I 7° jemeenten krijgen komende twee jaar 75 miljoen meer voor minima Dproep tot leperking leboorten labobank bereid tot )ijdrage aan fonds rarkensboeren in nood VACATURES open huis A koolT Wereldwijd actie mensenrechten PLO past Handvest aan Hoofd opleiding waarnemers Kosovo weg na seksschandaal Vaccin iepziekte DEALER Afspraken voor schone Schelde Feyenoord simpel naar winst Zeeland heeft politie zelf nodig tijdens EK VOOR 15,00 Auto Leasen? 3 0) a8° «F* ZW 4 Grijs weer Bewolkt en nevelig weer met af en toe wat regen of motregen. Matige zuidwestelijke yvind. Temperatuur 8 graden. 41e jaargang no. 295 rijdag 11 december 1998 isse nummers 1,75 Kunstenaars spelen met mens en dier p pagina 11 wr Hans van Soest )EN BLAAG - Gemeenten linnen de komende twee aar 75 miljoen gulden ieer uitgeven aan bijzon- |ere bijstand. Minister De Hes van Sociale Zaken al het budget waaruit uishoudens met een mi- imuminkomen extra rorden ondersteund ver ogen. De minister moet iervoor op zoek naar geld innen zijn eigen begro- ng. DMEGEN - Nederlanders loeten 'actief' hun bijdrage le- eren aan geboortebeperking. Iet kabinet moet daar zelfs een ampagne voor opzetten, lat stellen vier raadsleden van Ie Groenen uit Nijmegen, Am- lerdam en Haarlem m een brief an premier Kok. De raadsleden ijzen op cijfers van het CBS de bevolkingstoename. Die groei zien wij met argus- en aan", schrijven ze. „Nu ijkt dat niet alleen de vervui- ng gelijke tred houdt met de lonomie, maar ook het aantal iboorten, wordt het wel heel loeilijk om een aantal milieu- lelstellingen te halen." De ladsleden vrezen dat er een te rote aanslag wordt gedaan op 'ruimte in Nederland. ANP De bewindsman komt hiermee tegemoet aan de wens van zijn partij, de PvdA om het budget voor de bijzondere bijstand ko mend jaar met 50 miljoen gul den te verhogen en het jaar daarop met 25 miljoen gulden. Hiermee wordt vooruitgelopen op de geleidelijke verhoging van het budget met 150 miljoen gul den waarin het regeerakkoord de komende vier jaar voorziet. De Vries zegde gisteren in de Tweede Kamer ook toe wat te doen aan de positie van jonge gehandicapten met een 'Wa- jong-uitkenng'. Zij kunnen een belastingvoordeel tegemoet zien, zodat hun inkomen er op vooruit gaat. De Tweede Kamer vindt dit nodig, omdat deze groep uitkeringsgerechtigden geen reëele kans heeft een baan te vinden. De Vries bespreekt vandaag in het kabinet of hier geld voor kan komen. Een voorstel van CDA Groen- Links en de vakbonden om dit fiscale voordeel 500 gulden per jaar te laten bedragen werd niet gesteund door de regeringspar tijen. Een soortgelijk voorstel van de PvdA waarin 50 miljoen gulden wordt vrijgemaakt voor de jonggehandicapten, kan ech ter wel op een meerderheid re kenen. Dit tot grote woede van GroenLinks-woordvoerder Ro- senmöller, die vindt dat de PvdA goede sier probeerde te maken met andermans voorstel. Ook andere voorstellen van CDA GroenLinks en de vak bonden om iets te doen aan de armoede, haaldep het niet. Zo wel de regeringspartijen als De Vries noemden ze 'te duur'. CDA-woordvoerster Bijleveld zei blij te zijn dat er in ieder ge val iets gebeurt. Rosenmöller kon er minder begrip voor op brengen dat de regeringspartij- oor Annelies Brinkman TRECHT - De Rabobank, 10-Nederland en het ministe- van Landbouw werken sa- len aan de uitwerking van de oorstellen van minister Apo- icker van Landbouw om de rgste nood in de varkenssector lenigen. Als het lukt een goed lan te maken, is de Rabobank ereid geld te storten in een nog p te richten sociaal fonds, inister Apotheker van Land ouw heeft de Tweede Kamer annen ter waarde van 218 mil- len gulden gepresenteerd om Advertentie leder broque molière nnit en zwart/bordeaux »-« 69^5" JMA Geldig t/m 13 december 1998 MORGEN IN DEZE KRANT!! Advertentie (Advertentie) HOVENIERS OPGELET Hoveniersdag o.a. diverse demonstraties met professionele houtversnipperaars vandaag van 10.00 tot 21.00 uur GROENLEERGOES A. Plesmanweg 5 - Goes Ind.terrein De Poel I 0113-212820 demonstratie lekker kijken, proeven en kopen inductiekoken stoomovenkoken combimagnetron zoterdag 12 december van 10 tot 16 uur BouwCenter DeJagerTalhaek Slonleyweg 2 Goes (bij de Zeelandhollen) en het initiatief van de oppositie verwierpen. „Een gevoel van onbehagen overheerst", zei hij. „Nu het economisch nog goed gaat, had er meer kunnen ge beuren." CDA en GroenLinks kregen van De Vries wel de toezegging dat de SER om advies wordt ge vraagd over de hoogte van het minimumloon, waaraan de hoogte van de uitkeringen is ge koppeld. Volgens de twee partij en voldoet het bedrag niet meer door de gestegen kosten van het levensonderhoud. Verder zal de minister onder zoeken of huurders inderdaad de in crisis verkerende varkens sector nieuw leven in te blazen. Voor een sociaal fonds wil hij maximaal 10 miljoen gulden be schikbaar stellen. Voorwaarde is dat het agrarisch bedrijfsle ven even veel beschikbaar stelt en als eerste over de brug komt. Volgens C. van Gisbergen, voor zitter van de vakgroep varkens houderij van LTO-Nederland en ook betrokken bij de plan nenmakerij, is het sociaal fonds bedoeld om zowel varkensboe- ren die willen stoppen als boe ren die met hun bedrijf door wil len gaan te helpen. ANP Een jongetje speelt in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia op één van de 200 groot gedrukte kran tenpagina's met foto's van slachtoffers van mensenrechtenschendingen, foto Eraldo Peres/AP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het vijftigja rig bestaan van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties is gisteren wereldwijd gevierd. In binnen- en buiten land werd gedemonstreerd te gen schendingen van mensen rechten. Voor het Paleis op de Dam in Amsterdam protesteerden 120 Molukkers tegen schen dingen in Indonesië van de rechten van Molukkers en Pa poea's. Later op de dag nam dat aantal toe tot 500, tijdens een optocht door de stad. In Den Haag betoogden 1.000 voornamelijk Koerdische vrouwen en kinderen tegen de oorlog in Turkije en Koerdis- tan en tegen de schending van de mensenrechten van Koer den. Op de hele wereld is vooruit gang geboekt bij de naleving van de mensenrechten, stelde VN-secretaris-generaal An nan gisteren optimistisch vast. Volgens hem was het af gelopen jaar een jaar van pro test en vooruitgang, van de straten in Azië tot de steden in Afrika en de gerechtshoven in Europa. Overal op de wereld waren op roepen te horen om de men senrechten beter na te leven. Bulgarije nam een concrete stap en schafte de doodstraf af. Van een kleine revolutie was sprake in Zimbabwe, waar homoseksuelen zich voor het eerst in het openbaar mani festeerden. Begeleid door mensenrechtengroeperingen gingen leden van de homobe weging GALZ de straat op in het centrum van de hoofdstad Harare. Homoseksuelen vor men de meest vervolgde groep in Zimbabwe. President Mu gabe baart regelmatig opzien met de meest laagdunkende uitlatingen over homo's. De politie greep evenwel niet in, wat mogelijk te verklaren is door de gelijktijdig in Harare plaatsvindende vergadering van de Wereldraad van Ker ken. Minder vreedzaam verliepen betogingen van studenten in de Indonesische hoofdstad Jakarta. De duizenden jonge ren en medestanders grepen de Dag van de Mensenrechten aan om te demonstreren voor veranderingen in de samenle ving. Een demonstratie ont aardde in een botsing met or detroepen. De betogers eisen berechting van ex-president Soeharto wegens corruptie en een eind van de rol van het leger in de politiek. Volgens hen werden onder Soeharto's bewind de mensenrechten in het land op grote schaal geschonden. Een betoger droeg een spandoek met het opschrift 'Hitler van Indonesië'. ANP/AFP door Hans Geleijnse ROME - Een door internationale experts hooggewaardeerd dammenprojeet om Ve netië van de ondergang te redden, is gisteren door de Italiaanse minister van Milieu Ron- chi geschrapt. Volgens Ronchi, lid van de Groenen, is het ruim vier miljard gulden kostende project een te grote bedreiging voor het milieu van de Venetiaanse lagune. Volgens Ronchi is het nu - na ruim tien jaar discussiëren en vijfhonderd miljoen gulden besteed aan studies en proefnemingen - af gelopen met het damproject, dat de naam Mozes kreeg. Ronchi had een sterke lobby aan zijn zijde. Ook de Venetiaanse burge meester Cacciari en andere stadsbestuur ders waren gekant tegen Mozes. Sinds een dramatische watersnood in 1966 het beroemde San Marcoplein 116 dagen onder water zette, kwamen achtereenvol gende Italiaanse regeringen met ferme ver klaringen over de 'redding van Venetië.' Mozes was een serieuze poging. Op de lagu nebodem rustende holle waterkeringen worden bij een bedreigend watemiveau niet lucht gevuld. Ze rijzen dan boven de water spiegel en beschermen de stad tegen het bin nenstromende water van de Adriatische zee. Diverse ministeries hadden het plan al goedgekeurd. Daarbij werden vooral eco nomische argumenten aangevoerd, zoals de miljardeninkomsten uit de toeristenindu strie en de uit het project voortvloeiende werkgelegenheid Volgens ex-minister van Openbare Werken Costa slaat Ronchi met zijn besluit de laat ste nagel in de doodskist van Venetië. Des kundigen hebben voorspeld dat alleen een rigoureuze oplossing als Mozes kan voorko men dat Venetië in de tweede helft van de komende eeuw letterlijk onder water ver dwijnt. Dit jaar stond het San Marcoplein - minder gebruik kunnen maken van inkomensafhankelijke uit keringen dan bezitters van koopwoningen. Volgens PvdA- er Van Zijl ontvangt de laatste groep tot 3.000 gulden per jaar meer aan overheidssubsidies. Dit komt doordat kopers bij het aanvragen van subsidies een la ger inkomen mogen opgeven. Zij mogen immers de hypo theekrente aftrekken van hun salaris De PvdA wil dat huur ders hetzelfde mogen doen met hun huursom. GPD BREZOVICA - Het Italiaanse hoofd van het OVSE-oplei- dingscentrum voor waarnemers in Kosovo is gisteren ontslagen en naar Italië teruggestuurd. Hij wordt verantwoordelijk gehou den voor het binnenhalen van een groep Servische prostituees in hotel Narcis in het afgelegen ski-oord Brezovica, dat door de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa voor de komende zes maanden is af gehuurd. De OVSE heeft geschokt gerea geerd op de seksuele uitspat tingen in het door Italianen ge leide opleidingscentrum. Twee honderd internationale waar nemers volgen in hotel Narcis een verplichte stoomcursus als voorbereiding op hun werk in Kosovo. Begin januari worden ook dertig Nederlandse Koso- vo-gangers in het hotel ver wacht. GPD WASHINGTON - De Canadese onderzoeker Martin Hubbes heeft een 'vaccin' tegen de iep ziekte ontwikkeld. Dat meldt New Scientist in haar komende nummer. De iepziekte, voor het eerst in 1917 in Nederland beschreven, is gevreesd en wordt veroor zaakt door een schimmel (ophiostoma novo-ulmi). Deze schimmel die voor de boom fa taal is, verspreidt zich van boom tot boom via de iepenspintke- ver. Het vaccin van Hubbes be staat uit een eiwit dat uit een aan de schadelijke schimmel verwante onschadelijke soort is geïsoleerd. Wanneer het vaccin in een iep wordt ingespoten, produceert de boom een groot scala aan afweerstoffen tegen de schimmel. Gebleken is dat deze afweerstoffen zich ook ke ren tegen de schadelijke soort genoot. Het is overigens wel zaak om ie pen elk jaar met het vaccin te behandelen. GPD (Advertentie) KWALITEITS OCCASIONS VOOR HANDELSPRIJZEN JAN HOP GOES 12 DEC. V.A. 06.00 UUR zie pagina 26 Het Midden-Oosten maaktzichop voor de komst van de Ame rikaanse president Clinton, die maandag een bezoek brengt aan Israël en de Palestijnen. Om tegemoet te komen aan het Wve-akkoord schrapte de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO gisteren de anti-Israëlische passages uit haar handvest. In Jeruzalem werden anti-Clintonposters K verwijderd. Nederland, België en Frankrijk hebben gisteren in Middel burg een actieplan vastgesteld dat ertoe moet leiden dat het water in de Schelde weer schoon wordt Milieuorganisaties willen de overeenkomst aanvechten bij de Europese Commissie; volgens hen stellen de afspraken niets y J voor. Koploper Feyenoord versloeg gisteravond de nummer laatst op de ranglijst RKC met klin kende cijfers: 0-5. Het karwei werd voor de Rotterdammers vergemakkelijkt, doordat bij RKC Bogers en Schops met een rode kaart uit het veld werden gestuurd. Met elf spelers tegen negen had Feyenoord geen kind meer aan de Waal wij kers. Bona- ventura Kalou (foto) pikte ook een doelpunt Cl feiten en meningen: 2; binnenland; 3; varia: 4; buitenland; 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; kunst cul tuur: 11,12,13,15 en 16; zeeland: 17,18,19, 21 en 23; sport: 27, 28, 29, 30 en 31 door Jacques Cats MIDDELBURG - Handen af van de politie Zeeland: tijdens het Europees kampioenschap voetbal in 2000 zijn de agenten hard nodig om hun in eigen ge west de orde te handhaven. Dat heeft korpsbeheerder L.H.B. Spahr van der Hoek gisteren la ten weten. Volgens hem is er alle reden om te verwachten dat de politie Zeeland zal worden ge vraagd, mensen te leveren voor de ordehandhaving bij het toer nooi. Een van de argumenten om de regiopolitie Zeeland te ontzien bij het leveren van bijstand is dat het kampioenschap met Pinksteren begint. Dat is door gaans het drukste weekeinde in de regio Zeeland. Hoewel het toernooi voor het begin van het hoogseizoen wordt afgesloten, is het toeristenseizoen in Zee land in juni reeds in volle gang. Het komt de korpsbeheerder verder tegenstrijdig voor, bij stand te moeten leveren in een periode dat de provincie politie- hulp van elders nodig heeft om de recreatieproblematiek te be teugelen. Doorvoerregio Nu ook Brugge is uitgekozen als stad waar wedstrijden worden gespeeld, valt Zeeland te be schouwen als 'doorvoerregio' tussen België en Nederland. Dat zal extra toezicht door de politie vergen. Tevens valt te verwach ten dat bij deelname van teams uit Engeland en Duitsland aan het EK het aantal toeristen uit die landen in Zeeland hoger zal zijn dan gebruikelijk in het zo merseizoen. Die situatie leidt ook tot verhoging van de werk druk voor de politie. Ook is het mogelijk dat een van de teams Zeeland kiest als tijdelijke ver blijfplaats. Dat kan consequen ties hebben voor de beveiliging van spelers en accommodaties. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: de laagste plek van de stad - al tachtig keer onder water. Het waterprobleem heeft van de historische parel een toeristengetto gemaakt. Venetië telde dertig jaar geleden nog 170.000 inwo ners, nu zijn dat er 70.000, onder wie veel kapitaalkrachtige buitenlanders. De Groe nen en burgemeester Cacciari stellen dat als gevolg van het broeikaseffect de dam zo vaak 'omhoog' zal moeten tegen het rijzen de water, dat de lagune in feite een binnen meer wordt. De anti-damlobby wil het nu zoeken in min der kostbare en milieuvriendelijker oplos singen. zoals het ophogen van straten. Ron chi's voorspelling dat er nu een einde is ge komen aan jaren discussie kan echter voor barig blijken. Het laatste woord is aan pre mier d'Alema en gisteren was nog niet dui delijk of hij een kabinetsruzie wilde riske ren om Mozes. GPD (Advertentie) T U least al een E VWSharan vanaf 824,- 0) per maand u 6etoH°*vo?r «mo*"*'- IA J AUTO-LEASE Walcheren Tel 0118 42400(ï Fax 0118 416699 1 "J een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 3 per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1