Uitlevering Pinochet dichterbij uitverkoop!! Luchtje aan octrooi mosselzak Gimbrère OVSE bederft seksfeest waarnemers Kosovo Smartengeld van bijna 50 miljoen voor Liro-tegoed 4 WEKEN Driehoek des doods doet naam eer aan loze Chileense regering roept ambassadeur uit Londen terug Vier aanklachten tegen Clinton Luitenant van Le Pen keert baas rug toe Condensvrij vizier beste uitvinding Libië verhardt voorwaarden zaak Lockerbie Vlissingse ambtenaar verdacht van verduistering RS-virus steekt vroeg de kop op Totale ontmanteling van Ajax VOOR 15,00 JA? ik wil: PZC >41 e jaargang no. 294 londerdag 10 december 1998 osse nummers 1,75 loorHarm Harkema Mogelijk mist plaatselijk kans op mist. Verder veel bewolking, maar bijna overal droog. Maximumtemperatuur? graden. j ,ONDEN - Spanje mag in ,root-Brittannië een uit- everingsprocedure be rinnen tegen de Chileense «id-dictator Pinochet. De Britse minister van Bin nenlandse Zaken, Straw, heeft dat gisteren beslo ten. Pinochet mag nu niet terug naar Chili, maar moet het verloop van die procedure in Groot-Brit- lannië afwachten. )aarmee is vrijwel zeker mini maal een half jaar gemoeid, ommige juristen houden reke- iing met enkele jaren. Volgens itraw waren er onvoldoende re- lenen om het Spaanse uitleve- ingsverzoek af te wijzen. )e Chileense regering reageer- le woedend op de beslissing van Straw door haar ambassadeur nt Londen terug te roepen. In Jroot-Britannië waren de reac- gemengd. Labour-parle- nentariërs reageerden ipgelucht en verheugd, Conser- patieven veroordeelden de be- ilissing. Een Chileense woord- poerder van slachtoffers van 'inochets regime in de jaren ze- pentig, noemde de uitspraak een fantastisch voorteken'. Brody pan de Amerikaanse mensen- ■echtenorganisatie Human Right Watch feliciteerde Straw net zijn 'moeilijke maar moedi ge beslissing'. Dud-premier Thatcher sprak van een ernstige fout. „Straw bad ruime mogelijkheden om een einde te maken aan deze be schamende en beschadigende ipisode", aldus Thatcher. Con servatieve parlementariërs zei den te vrezen dat Straws beslis sing de breekbare democratie in Chili onder grote spanning zet. Het Britse bedrijfsleven ver wacht een grote terugval van de export naar Chili, dat de afgelo pen tientallen jaren de belang rijkste bondgenoot van de Brit ten in Zuid-Amerika was. Pinochet, die in september in Londen arriveerde om er geope reerd te worden aan een hernia, wordt morgen al voor een Lon- dense rechtbank verwacht voor een voorlopige hoorzitting. Als deze rechtbank uiteindelijk tot een oordeel over het uitleve ringsverzoek van Spanje is ge komen, kan daartegen twee keer bezwaar worden aangete kend bij hogere rechtsinstan ties Aan het eind van de rit is het Straw die de definitieve be slissing moet nemen. Law Lords Verwacht wordt dat Pinochets advocaten onder meer de uit spraak van het hoogste Britse rechtsorgaan, de 'Law Lords'. twee weken geleden, zullen aanvechten. De Law Lords oor deelden met drie stemmen voor en twee tegen dat Pinochet in oktober niet onrechtmatig is ge arresteerd. De afgelopen dagen is gebleken dat een van de voor stemmende rechters, Lord Hoff mann, voorzitter van een lief da - digheidsfonds van Amnesty WASHINGTON - De Republi keinse leden van de juridische commissie van het Congres heb ben gisteren vier aanklachten geformuleerd op grond waar van een afzettingsprocedure te gen president Clinton in gang gezet kan worden. De Republikeinen willen dat de 'commissie nog deze week stemt over de aanklachten, die mein eed (tweemaal), belemmering van de rechtsgang en machts misbruik behelzen. AP Interieur metamorfose? Leuk, maar hoe? De binnenhuisadviseuse van TMC Zeeland geeft graag interieur-advies bij u thuis. Een inwoner van Tadjena rouwt om de dood van zijn familie van onze redactie buitenland ALGIERS - In de aanloop naar de islami tische vastenmaand ramadan neemt het terroristische geweld in Algerije weer toe. Bij een overval op het stadje Tadjena, in de bergen 200 kilometer ten westen van Al giers, doodde een gewapende bende 's nachts 45 mensen. Het aantal doden in de jongste golf van geweld is hiermee opgelo pen tot 115. Het Algerijnse leger legde de schuld van de moordpartij in de 'Driehoek des doods' zoals het gebied in de volksmond heet, bij radicale moslims. Die zijn al zeven jaar met de regering in oorlog. Meer dan foto AP 75.000 mensen kwamen bij die strijd om. Het meeste geweld doet zich voor in de bergen, waar militante moslims actief blijven. De hoofdstad Algiers blijft echter niet gespaard. Maandag ontplofte een bom; de man die het explosief bij zich droeg kwam om het leven en zeker vijf omstanders raakten gewond. AP GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg 1b. MIDDELBURG Korendijk 34 de betere stoffeerders waken het! door Luc Oggel YERSEKE - Negen bedrijven uil de schaal- en schelpdieren sector zijn in conflict geraakt met de Yersekse firma Prins en Dingemanse. De inzet: een lek en stankvrije mosselzak, waarin de schelpdieren ook nog eens langer vers blijven. Prins en Dingemanse claimt de nieuwe verpakkingstechniek te hebben uitgevonden, maar daar is vol gens de negen bedrijven geen sprake van. Het mossel- en oesterbedrijf uit Yerseke heeft octrooi gekregen op de mosselverpakking. Vol gens het negental is de nieuwe methode gebaseerd op bekende principesmaar door het octrooi zouden andere mosselbedrijven licentierechten moeten betalen aan Prins en Dingemanse. Verzoekschrift „En daar hebben we geen zin in", zegt P. Traas van Roem van Yerseke, een van de bedrijven die zich opwerpen tegen het oc trooi. „Er is geen sprake van een uitvinding, omdat een heleboel bedrijven al gebruik maken of gaan maken van een lek- en stankvrije verpakking. Daarom dienen we een verzoekschrift in bij het Bureau voor de Indu striële Eigendom in Rijswijk om het octrooi te ontkrachten." Traas beaamt dat Prins en Din gemanse de andere bedrijven in de wielen rijdt door het aanvra gen van het octrooi: „Zo zou je het kunnen zeggen. Anders had een ander bedrijf dat ook wel kunnen doen. Maar dat is tot. nu toe aan de orde geweest." Volgens E. Foudraine, commer cieel manager van Prins en Din gemanse, is er sprake van een theoretische discussie: „Dat je iets uitvindt ligt altijd gevoelig, maar het gaat hier om een totaal nieuw principe. Wij verpakken de schelpdieren in een gemodi ficeerde atmosfeer: we voegen natuurlijke stoffen toe waar door de mosselen lang vers blij ven. We zien het als een meuwe ontwikkeling; er zijn al enkele bedrijven die de methode willen overnemen. Het is aan de oc- trooiraad om te bepalen of iets een nieuwe uitvinding is." door Harald Doornbos BREZOVICA - Een geschokte Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV SE) heeft gisteren een groep Servische prostituees gesom meerd te vertrekken uit hotel Narcis in het ski-oord Brezovica in Kosovo. Het hotel is in ge bruik als opleidingscentrum KORTINGEN TOT LANGE DELETIE MIDDELBURG voor internationale waarne mers. Er was uitgelekt dat de vrouwen vaak werden gebruikt door de waarnemers, wier taak het is toe te zien op naleving van de wa penstilstand in de Zuid-Servi sche provincie. „Dit is zeer ern stig, dit moet direct ophouden", aldus OVSE-woordvoerder Ny- berg vanuit het Wëense OVSE- hoofdkwartier. Hiermee komt een einde aan een tien dagen durend seksfeest in het door Italiaanse OVSE'ers geleide opleidingscentrum. Tweehonderd internationale waarnemers krijgen er een ver plichte stoomcursus als voorbe reiding op hun werk in Kosovo. Begin januari worden ook der tig Nederlandse Kosovo-gan- gers venvacht in het hotel, dat door de OVSE voor zes maan den is afgehuurd voor een be drag van 1,8 miljoen gulden „We moeten morgen weer terug naar Belgrado, er zijn proble men ontstaan", zegt de 23-jari- ge prostituee Dragana die vier dagen werkte onder de waarne mers Haar collega's waren al zes dagen eerder actief in het hotel. „De Italianen zijn gewel dig". zegt Dragana, die in het dagelijkse leven werkt voor een escortbureau in Belgrado. Duit se waarnemers zijn juist koele types, meent zij. In de bar hangen Duitsers ver veeld rond en drinken bier, ter wijl ze via de satelliet naar de Algerijnse tv kijken. Een lad derzatte Scandinavische waar nemer beweert voor een gehei me dienst te werken. De Servische prostituees wer ken vanuit de kelder van het ho tel, waar afgezien van de dames en hun pooier nog enkele dron ken Servische obers wachten op de komst van de OVSE'ers. In International is. Zijn vrouw heeft bovendien een betaalde baan bij deze mensenrechtenor ganisatie, die ook partij is in de Pinochetzaak. Pinochet verblijft onder bewa king in een peperdure woning op een landgoed ten zuidwesten van Londen. GPD zie ook pagina 2 SIRTE - Libië heeft gisteren zijn voorwaarden voor een Locker- bie-proces verhardt. Het land eist voortaan een opheffing en niet slechts de opschorting van de sancties van de Verenigde Naties. Pas dan levert Libië de twee Lockerbie-verdachten uit voor berechting in Nederland. De VN kondigden in 1992 sanc ties af tegen het regime in Tripo li. omdat Libië bleef weigeren de twee verdachten uit te leve ren van de aanslag op de Ameri kaanse Pan Am-Boeing 747 bo ven het Schotse dorp Lockerbie. De terreurdaad, op 21 december tien jaar geleden, leidde tot de dood van 270 mensen. De Libische minister Al-Mon- tasser van Buitenlandse Zaken herhaalde gisteren de eis dat de twee verdachten, als zij schul dig worden bevonden, alleen in Libië opgesloten mogen wor den. Ook minister Az-Zwai van Justitie stelde nieuwe voor waarden. Een Libisch juridisch team wil een nieuwe ronde van overleg met juristen van de VN om meer duidelijkheid te krij gen over de berechting van de twee Lockerbie-verdachten in Nederland. AFP/RTR VLISSINGEN - Een medewer ker van de sectie Sociale Zaken van de gemeente Vlissingen wordt ervan verdacht geduren de een langere periode geld te hebben gestolen uit de kas van de sociale dienst. Hij is hangen de het onderzoek van de recher che tot 1 februari geschorst. Algemeen directeur C. Koenst van de gemeente heeft aangifte gedaan bij de politie. Koenst geeft niet aan hoe lang er al geld uit de kas ontbrak. „We spreken over een langere periode." Hoe veel er is verduisterd, is volgens hem nu niet zo belangrijk. „De zaak is al triest genoeg. Voor ie dereen. Het gaat om het princi pe, het feit dat er geld is verduis terd." Op de schorsing volgt niet auto matisch ontslag „Dat is nog niet zeker, zolang het onderzoek van de recherche loopt." een hoek speelt een Serviër bil jart. Hij gebruikt slechts één bal; de rest van het spel bestaat uit kogels van groot kaliber. Amerikaanse waarnemers kij ken bezorgd toe. GPD AIX-EN-PROVENCE - Bruno Mégret, de luite nant van Jean-Marie Le Pen (r), voert op een bij eenkomst van het Front National in Aix-en-Pro- vence een heftige discussie met de aan Le Pen trouwe partijsecretaris Bruno Golnisch. Mégret Uitvinder Derek Arnold uit Emmeloord demonstreert trots zijn 'pinlock condensvrij vizier', dat ervoor zorgt dat het vi zier van een motorhelm bij koud en nat weer niet beslaat. Het was gisteren de winnende uitvinding in Rotterdam. Arnold werd onderscheiden voor de Beste Uitvin- ding van het Jaar. Het RS-virus, dat levensbedreigend kan zijn voor zuigelin gen, steekt dit jaar vroeg en veelvuldig de kop op. Het Zieken huis Walcheren spreekt nog niet van een epidemie, maar krijgt wel opvallend veel patiënten binnen. In Zeeuws-Vlaanderen is er nog geen opvallende stij- I ging in vergelijking met andere jaren geconstateerd. I O De hoop op een mirakel was na amper een uur ver vlogen De laatste groeps wedstrijd van de Cham pions League draaide uit op een martelgang voor de dolende Amsterdammers: 3-0. Aanvoerder Danny Blind (foto), die zijn laat ste Europese wedstrijd speelde, kon de trieste af tocht niet voorkomen. PSV speelde met 2-2 gelijk tegen O 1 Benfica. 1 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 13, 14,15,17 en 19; sport: 20 en 21 maakte gisteren bekend dat hij zich aansluit bij de opstand tegen Le Pen Als antwoord hierop ont hief de partijleider Mégret van het vice-voorzit- terschap. foto Claude Paris/AP zie ook pagina 5 door Hans Sonders DEN HAAG - De Nederlandse overheid heeft zich 'formeel en zakelijk' opgesteld bij de afwik keling van joodse schadeclaims na de oorlog. Voor de slachtof fers is weinig begrip getoond en er zijn beslissingen genomen die de joden hebben benadeeld. De commissie-Kordes beveelt dan ook in haar eindrapport naar het onderzoek van de Liro- archieven aan om smartengeld van 48,4 miljoen gulden uit te keren aan de joodse gemeen schap. Dat zou ten goede moe ten komen aan sociale, onder wijskundige en culturele doelen. De Liro-bank (afgeleid van Lippmann Rosenthal) was de 'roofbank' van de Duitsers waarbij de Nederlandse joden al hun tegoeden en waardevolle spullen moesten onderbrengen. De 'formeel-zakelijke' benade ring die Kordes, oud-voorzitter van de Algemene Rekenkamer, de rijksoverheid verwijt, heeft er ook toe geleid dat het opma ken van akten van overleden vermisten pas in 1949 kon ge beuren. De uitvoering ervan duurde nog langer omdat het Rode Kruis veel onderzoek moest doen. Hierdoor liepen de kosten van het beheer, die ten laste van de nalatenschappen kwamen, door tot na juni 1949. Ook werden de bemiddelings- kosten voor de teruggave van vermogens en voor schadever goedingen bij de benadeelden in rekening gebracht: 12,9 miljoen gulden. Hetzelfde geldt voor de kosten die zijn gemaakt voor de afwikkeling van claims voor ge stolen goederen: 5,7 miljoen gulden. Voor het beheer van de nalatenschappen werd nog eens 4 miljoen guldeQ gerekend. De commissie constateerde dat in opdracht van de Duitsers 25,9 miljoen gulden van de joodse te goeden bij de Liro-bank zijn ge bruikt voor de bouw, het onder houd en de exploitatie van de kampen Westerbork en Vught. Dit waren de verzamelplaatsen van waaruit joden naar concen tratiekampen als Auschwitz zijn gedeporteerd. Na de oorlog heeft het ministerie van Finan ciën hiervoor slechts een ver goeding van 5,6 miljoen gulden teruggegeven. 'De weigering van de staat om het verschil van 20.3 miljoen gulden te betalen betekent dat de joden dit onder- deel van hun deportatie zelf hebben betaald', stelt de com missie-Kordes in haar rapport. R. Naftaniël, directeur van het CIDI en bestuurslid van het overkoepelende Centraal Joods Overleg, stelt voor dat in de joodse gemeenschap wordt ge peild waar de kleine vijftig mil joen naar toe moet. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) J een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 'J per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1