Meer kassen rond Sirjansland PZC PZC Slooplustig Rotterdam verbouwt verpauperd Hoogvliet ingrijpend ilcoLijni zeeland Justitie hecht geen geloof aan verhaal omkoping douane noorder^ buren Seniorenraad vindt armoedebestrijding gemeente te vrekkig 19 Kerncentrale verdedigt oppompen grondwater Provincie staat groei glastuinbouw toe Vlissinger toont schaamte voor koelen woede op wandelend paar Studie naar betere vlasteelt Provincies willen Huis in Brussel Biefstukje van twee snippen Bessenwijn voor vluchtelingen Man aangehouden en opgesloten woensdag 9 december 1998 door Jan van Ommen DEN HAAG - Het oppompsys- teem voor grondwater voor de koeling van het reactorvat van de kerncentrale in Borssele heeft geen gevolgen voor de bo dem rond de centrale. Dat zei woordvoerder J. Maljaars na mens Gedeputeerde Staten van Zeeland dinsdag tijdens een zitting van de Raad van State in Den Haag. Een aantal agrariërs uit de omgeving is bevreesd dat het regelmatig testen van het noodkoelsysteem van de kern centrale zal leiden tot inklin king van de bodem en verla ging van de grondwaterstand. De boeren spanden bij de Raad van State een rechtszaak aan om te voorkomen dat de kern centrale periodiek grondwater mag ompompen. Volgens M. van der Borst, woordvoerder van het Zeeuw se energiebedrijf EPZ, is er geen enkele reden tot bezorgd heid. Het grondwater wordt van een diepte van 40 meter omhoog gepompt. Het grond- waterpompsysteem is het zesde veiligheidssysteem dat ingezet kan worden als alle an dere koelmechanismen uitval len. Staatsraad W. Konijnenbelt vroeg waarom er in dat geval geen extra leidinkje naar de Westerschelde gelegd kan wor den. Volgens Van der Borst biedt het ondergrondse sys teem vooral uitkomst in geval van vliegtuigcrashes, aardbe vingen en een ontploffende LPG-tanker op de Wester schelde. Mocht de Raad van State de agrariërs in het gelijk stellen dan zal de kerncentrale het testpompen moeten staken. De raad doet over zes weken uitspraak. door Peter van den Belt SIRJANSLAND - De provincie Zeeland heeft geen bezwaar te gen uitbreiding van het kassen- jebied in de omgeving van Sirjansland. De gemeente Schouwen-Duiveland had de provincie toestemming ge vraagd voor de vestiging van drie nieuwe glastuinbouwbe drijven en de uitbreiding van een bestaand bedrijf. De pro vincie heeft de vier verklarin gen van geen bezwaar nu afge geven. Onder de plaatselijke bevolking bestaat veel weer stand tegen de uitbreiding van de glastuinbouw in het polderg- bied bij Sirjansland. De plannen voor het glastuin bouwgebied, geconcentreerd door Jacques Cats MIDDELBURG - Het Open baar Ministerie in Middelburg ziet geen aanleiding enig geloof te hechten aan een bewering over omkoping van drie doua niers van de post Vlissingen. Een bij drugssmokkel via de ha ven van Vlissingen betrokken Amsterdammer laat via zijn ad vocaat R. E. Meyer weten over informatie te beschikken dat de douaniers samen twee ton heb ben opgestreken. Zij zouden een oogje dicht hebben gedaan bij de aanvoer van een container niet 100 kg cocaïne, in april van dit jaar. De partij was afkomstig uit Su riname. De Amsterdammer heeft de wetenschap weer van de man, die de zending heeft ge regeld. Die persoon is inmiddels naar zijn woonplaats in Surina me teruggekeerd. Volgens pers officier van justitie J. J. A Groen is het verhaal over cor ruptiepraktijken op geen enkele MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. P. M. Hopmans vond dinsdag het (ivan)gedrag van een 33-jarige Vlissinger te zot voor woorden. Hij had 19 december vorig jaar in Vlissingen een 69-jarige man en een 67-jarige vrouw uit frus tratie mishandeld, omdat hij zijn werk kwijt was. Het echtpaar liep op het fiets- toen de verdachte voorbij ietste. Hij reageerde op een uit- ating van de man, draaide zich im en begon erop los te slaan. Ret was door de drank die ivond uit de hand gelopen", ■oerde de Vlissinger aan. In een inef had hij zijn excuses aange raden aan het echtpaar, leverdachte was nog nooit eer- iermet justitie in aanraking ge- reest.De officier van justitie liste zestig uur onbetaalde ar- leid en twee weken voorwaar- lelijke celstraf. De verdachte :ei zich diep te schamen. De po- itierechter volstond met een raete van duizend gulden en ier weken voorwaardelijke ge- langenisstraf. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: i W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl manier onderbouwd of aanne melijk gemaakt. „Er is alleen maar wat over geroepen. De zaak rond de drugssmokkel dient morgen, donderdag, op nieuw voor de rechtbank in Middelburg. Eerder was, op verzoek van de verdediging, de zaak voor het horen van nieuwe getuigen terugverwezen naar de rechter-commissaris. Vijf man nen uit Amsterdam en Hoorn moeten zich voor hun aandeel in het misdrijf verantwoorden. Advocaat P. H. Doedens heeft gevraagd of ter terechtzitting Criminele Inlichtingen Dienst officier van justitie J. Valente als getuige kan worden gehoord. Op het wensenlijstje van de ver dediging prijken voorts de na men van de teamleider van het Bureau Criminele Inlichtingen Inwinning van de regiopolitie Zeeland en die van de teamlei der van de douanepost Vlissin gen. Persofficier Groen laat weten dat op de rechtbank in Middelburg niets bekend is over het oproepen van deze getuigen. rondom de Ringweg en de Noord Hogeweg in Sirjansland, voorzien in uitbreiding van acht naar twintig hectare. De pro vincie verleent haar goedkeu ring, omdat de uitbreiding bin nen de grenzen blijft die ze in 1994 vaststelde. Twintig hecta re was de limiet. Met de uit spraak van de provincie lijkt een einde te komen aan een al ruim een jaar durende impasse. Het Streekplan Zeeland (vast gesteld in 1997) laat de moge lijkheid open om bij Sirjansland en glastuingebied van in totaal veertig hectare te scheppen. Het Ministerie van VROM heeft daaraan nog geen goedkeuring gehecht. Vooruitlopend op de verdere procedures wil de ge meente Schouwen-Duiveland nu al meewerken aan de huidige uitbreiding. Nu de provinciale toestemming er is, kan de ge meente een artikel 19-procedu- re in gang zetten: een versnelde wijziging van het bestemmings plan. Ook daarmee gaat de pro vincie akkoord. „De spoedei sendheid is in dit geval aantoonbaar", zo stelt men op het provinciehuis. Tegenstan ders vrezen aantasting van flora en fauna door de nachtverlich ting van het kassengebied. De gemeente wil de verspreiding van het licht tegengaan door zes meter brede groenstroken langs de kassen te plaatsen met bo men van minimaal vier meter hoog. Wethouder C. W. Veer- hoek heeft eerder verklaard dat er geen licht vanuit de kassen naar buiten toe mag doordrin gen. GroenLinks keerde zich eind november nog fel tegen de uit breidingsplannen Het argu ment dat de komst van de grote tuinbouwbedrijven extra werk gelegenheid voor de plaatselij ke bevolking met zich meebrengt, vindt de fractie on realistisch. De verwachting is dat het personeel uit de Rand stad wordt gehaald en de regio alleen maar met de lasten wordt opgezadeld. De belanghebben de tuinders bestrijden dat. Zij gaan uit van vier man personeel per hectare; tachtig procent van de werknemers zou uit de eigen regio afkomstig zijn. Kassen bij Sirjansland. foto Marijke Folkertsma door Andries Molengraaf De Rotterdamse deelge meente Hoogvliet gaat massaal onder de slopersha mer. Meer dan een kwart van de 17.000 woningen wordt tus sen nu en 2010 vervangen door nieuwbouw. De ingrijpende opknapbeurt, kolossaal voor Nederlandse begrippen, moet korte metten maken met het negatieve imago van Hoogvliet als verpauperd stadsdeel voor kansarmen. Behalve dat er wordt gesloopt (en nieuw ge bouwd) zullen ook talloze wo ningen worden gerenoveerd. Verder wordt bekeken of het winkelcentrum tot een heuse binnenstad omgebouwd kan worden, waarin mogelijk zelfs een theater wordt gerealiseerd De hele operatie kost vele hon derden miljoenen. Ooit was Hoogvliet een rustig dorpje op het eiland West-IJs- selmonde, ten noorden van Voorne-Putten. Het was een vlekje op de kaart, niet meer dan dat. Die idylle eindigde in de jaren vijftig en zestig, toen mensen vanuit alle delen van Nederland i n de uitdij ende Eu ropoortindustrie gingen wer ken. Zij vonden huisvesting in het nabije Hoogvliet, waar speciaal voor hen in ijltempo talloze hum-woningen en flats uit de grond werden gestampt. Ze staan er nu nog. De grote so ciale problemen waarmee de deelgemeente sinds de jaren tachtig kampt (leegstand, ver paupering, criminaliteit en drugsoverlast) wortelen in die tijd. De (flat)wijken uit de ja ren vijf tig en zestig zij n i mmers eentonig en, naar de huidige maatstaven, eenvoudig. Daar om zijn de huren bijzonder laag en zij trekken alleen de minder koopkrachtigen aan. Het gevolg is dat de werkloos heid in Hoogvliet hoog is (vijf tien procent) en een op de drie inwoners allochtoon. Boven dien is er veel leegstand, wat de leefbaarheid ook al niet bevor dert: zo'n 800 woningen wor den niet bewoond. Eenzijdig Volgens deelraadsvoorzitter H. Elemans is Hoogvliet inder daad een stad met een te een zijdig woningaanbod. In som mige delen bestaat maar liefst 85 procent van het aanbod uit portiek- en maisonettewonin- gen, die klein en weinig gewild zijn. Als er al mensen in komen wonen, dan is dat vooral omdat ze elders in Rotterdam geen huis kunnen krijgen of omdat Hoogvliet de enige betaalbare optie is. Een negatieve keuze dus. Omdat het volgens Ele mans relatief veel geld en ener- gie kost om al die verouderde woningen te renoveren en ze dan waarschijnlijk nog steeds moeilijk te verhuren zijn, is het beter ze te slopen en door ande re woningen te vervangen. „We dreigen alleen maar ver der achterop te raken op de woningmarkt", zegt Elemans. „Als we nu niets doen, zitten we straks met nog meer wonin gen die niemand wil hebben. Zover mag het niet komen. We vechten terug. En dat gevecht gaan we winnen." Geen rijkenwijk De deelgemeente gaat de strijd niet alléén aan. Zij doet dat samen met de gemeente Rot terdam en de twee grote wo- ningcorpoi-aties in Hoogvliet, Maasoevers en BVP. Cruciaal voor het welslagen van het plan is de komst van econo misch meer draagkrachtigen, vooral omdat die een impuls kunnen geven aan de winkel centra in de stad. Hoogvliet denkt dit type bewoner te kun nen lokken door grote wonin gen te bouwen die door groen en water omgeven worden. Toch zal Hoogvliet geen 'rij kenwijk' worden. Een flink deel van de nieuwbouw zal so ciale woningbouw zijn. Boven dien zal niemand van de huidi ge bewoners de stad worden uitgejaagd, verzekert woning corporatie Maasoevers, die het grootste deel van de megaklus op zich neemt. „Wij garande ren dat er voor iedere huurder een aantrekkelijk alternatief wordt geboden en gaan actief bemiddelen bij de herhuisves ting van deze mensen", aldus de corporatie. Bewoners die dat willen, kunnen zelfs met voorrang de nieuwe woningen toegewezen krijgen. Meer groen Alleen al van Maasoevers wor den de komende tien jaar 4.000 woningen gesloopt en vervan gen door nieuwe, grotere en mooiere huizen. Met meer groen en meer ruimte. Voor 1.500 andere huurwoningen geldt dat de bewoners ze kun nen kopen, wat vaak ook een positief effect heeft op de leef baarheid. Voor 2.500 van die 4.000 woningen is inmiddels een verhuurstop ingegaan. Elk leegkomend huis blijft leeg. Via extra toezicht wil de deel gemeente de ongewenste effec ten van deze extra leegstand tegengaan. Eerdere initiatieven Het megaplan komt niet uit de lucht vallen. Op kleinere schaal wordt al veel langer ge probeerd Hoogvliet op te kale fateren. Zo kreeg begin jaren negentig het wijk- en buurtbe heer een krachtige impuls en werd in die tijd bovendien be gonnen met de renovatie van twee probleemwijken. Ook zijn er diverse nieuwbouwpro jecten met dure koopwoningen gerealiseerd, om meer kapi taalkrachtigen naar de stad te lokken. Bovendien wordt op sociaal maatschappelijk terrein veel gedaan om de problemen te verhelpen. Zo is de politie al ja ren bezig criminele jongeren om te scholen tot toezichthou ders op straat. Ook is er elk jaar het Opzoomeren, waarbij bur gers en bestuurders de handen in elkaar slaan om de buurten op te knappen. Verder is er de boksschool van Jan Schild- kamp (inderdaad: Ome Jan van Regilio Tuur) waar de kansarme jeugd discipline en een positieve tijdsbesteding wordt geboden. De Rotterdamse deelgemeente Hoogvliet. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten willen anderhalve ton steken in een onderzoek naar betere teelt van vlas. Het gaat erom meer kennis te verzamelen over de meest interes sante eigenschappen van het gewas: resistentie tegen ziekten, vezelgehalte van de vlasstengel en vezelkwaliteit. Daarbij wordt gekeken naar nieuwe toepassingen van hel product. Het onderzoek is voorbereid door de Commissie Vlas van het Hoofdproductschap Akkerbouw en de Wageningse Land bouwuniversiteit en kost bijna zeven ton. De commissie heeft de provincie Zeeland een bijdrage van 220.000 gulden ge vraagd. Mede gelet op de aanzienlijke uitgaven die al voor de landbouw zijn gedaan uit het Economisch en Toeristisch Ont wikkelingsfonds, vinden GS anderhalve ton reëel. ARNHEM - De twaalf provincies willen een gezamenlijk Huis der Provincies in Brussel openen. Het onderkomen moet ge huisvest worden in het pand waar de Randstad (Noord-Hol land, Zuid-Holland, Utrecht en Flevoland) nu al een kantoor heeft. Behalve de twaalf provincies moet ook het overkoepe lend Interprovinciaal Orgaan (IPO) er een plek krijgen De Nederlandse provincies presenteren zich bij de Europese Unie als landsdelen. De Randstad en het Oosten (Gelderland en Overijssel) hebben hun een eigen kantoor. Het Noorden (Friesland, Groningen en Drente) en het Zuiden (Zeeland, Brabant en Limburg) sturen elke week een vertegenwoordi ger naar Brussel.Het Huis der Provincies kost de provincies jaarlijks ruim acht ton. MIDDELBURG - Een 65-jarige man uit Vlissingen vond zichzelf dinsdag voor de Middelburgse politierechter vol strekt onschuldig aan de diefstal van een biefstuk bij Albert Heijn in zijn woonplaats. „Ik heb het in de winkel nog afgere kend", zei hij. Politierechter J. P. M. Hopmans had een andere lezing van het verhaal. „De biefstuk lag bedekt onder een plastic zak in uw wagentje. Getuigen hebben dit gezien. Er is bij de kassa geconstateerd dat u niet betaald heeft. Later heeft u alsnog betaald." De verdachte voelde zich door justitie 'tot in de hel achtervolgd' voor iets wat hij niet gedaan heeft. „Er is geen sprake van treiteren, maar het Openbaar Ministerie heeft wel een strafbaar feit geconstateerd", hield officier Y Willems de verdachte voor. De Vlissinger werd conform de eis veroordeeld tot tweehonderd gulden boete. THOLEN - De Thoolse Stichting Andersom, die vluchtelin gen opvangt, gaat bij wijze van kerstactie bessenwijn verko pen. Belangstellenden kunnen de wijn kopen als blijk van solidariteit met de vluchtelingen. Ook brengt de stichting kaarsen en pennen aan de man. Stichting Andersom, die de nadruk legt op de menselijke begeleiding van vluchtelingen, bestaat inmiddels ruim een jaar De organisatie vangt mo menteel dertien vluchtelingen op. Ook begeleidt zij mensen die getraumatiseerd zijn door bijvoorbeeld oorlogservarin gen. De kerstactie is bedoeld om voor wat inkomsten te zorgen, zodat de stichting ook volgend jaar haar werk kan blijven doen. De stichting wordt gesteund door de Sint-An- driesparochie in Leersum. BIEZELINGE - De politie heeft vannacht een 52-jarige man zonder vaste woon-en verblijfplaats aangehouden. De man bleek nog een gevangenisstraf van 21 dagen te moeten uitzit ten voor eerder dit jaar gepleegde fietsendiefstallen. De man zit vast op het politieburo in Goes, van waar hij naar een ge vangenis zal worden overgebracht. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland heeft forse kritiek op de begroting voor 1999 van de gemeente Schouwen-Duiveland. De be- langenbehartigingsorganisatie vindt dat de gemeente veel te weinig geld uittrekt voor be strijding van armoede. Dat blijkt uit een brief van de senio renraad aan de gemeenteraad. In de gemeentebegroting staat een bedrag van 40.000 gulden genoteerd voor armoedebestrij ding. Erg magertjes, vinden de leden van de seniorenraad. Een hoger bedrag is volgens hen ze ker verantwoord. Verder advi seert de seniorenraad de gemeente vriendelijk doch drin gend om geld dat zij van het Rijk krijgt in het kader van de Wet voorzieningen Gehandicapten (WVG) ook daadwerkelijk voor het treffen van voorzieningen voor gehandicapten en niet voor andere doeleinden te gebruiken. Sozen Ook maakt de seniorenraad zich zorgen over de financiële positie van de bejaardensozen. De sub sidies aan die sozen blijven het zelfde, maar het huren van één of meer ruimtes in de dorpshui zen wordt duurder. „Wij verzoe ken u dringend dit standpunt te willen herzien en alsnog tot ver hoging over te gaan zodat alle ouderen de sozen kunnen blij ven bezoeken. Zo wordt ook de waarde van onze dorpshuizen niet aangetast Voor wat betreft de afvalstof fenheffing stelt de seniorenraad de Schouwen-Duivelandse ge meenteraad voor aan mensen die niet beschikken over een rol- emmer, een 'belangrijk lager ta rief in rekening te brengen dan aan hen die wel een 'grijze bak' hebben. De seniorenraad weet zich hierbij gesteund door be wonerscommissies en cliënten- tenraden van Schouwse verzor- gings- en wooncentra voor senioren. Minder mobiel Ook pleit de seniorenraad er voor, mede namens de gezamen lijke ouderenorganisaties, de gemeentelijke servicepunten in Bruinisse en Burgh-Haamstede te handhaven. ..Dit besluit druist volkomen in tegen de toe zeggingen die aan de bewoners van de voormalige gemeenten gedaan zijn. Van deze maatregel zullen vooral de minder mobiele ouderen de dupe worden." ZIERIKZEE Kinderkerstfeest - Sociaal- Kultureel Werk (SKW) De Lichtboei houdt maandagmid dag 21 december van 14 00 tot 16.00 uur een kinderkerstfeest in het gebouw van het Leger des Heils in de Poststraat in Zierik- zee. Het programma bestaat uit knutselen, liedjes zingen en het luisteren naar een kerstverhaal. Aan het einde van de middag krijgt ieder kind een kleine at tentie. Kinderen die aan het kerstfeest willen meedoen, moeten dat voor 17 december laten weten bij SKW De Licht boei, telefoon. 412075. (Advertentie) foto Ed Dewaerheijt U Gratis over op ISDN? tot 31 december en met behoud van uw eigen telefoonnummer Bel snel: 0113-213720 TELECOMMUNICATIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39