SE COURANT apencontrole schiet tekort 3$ Hooizolde Bekentenis Bouterse verbijstert coalitie Netanyahu acht stipte aftocht onhaalbaar Arthur Lehning krijgt du!"„°f„ P-C- Hooftprijs 1999 4 WEKEN VOOR 15,00 A M FBI-dossier bewijst Sinatra's banden met maffia Sombere euro-voorspelling o lit ie wil meer armslag bij fouilleren verdachten op straat eeman vermist p Westerschelde Concurrenten jaloers op Schelde Bordeaux door in Uefa-cup Fusie Total en Zeneca spreekt met Astra over samengaan Chauffeurs tegen drempels JA, ik wil: Mi ^sintratuin HnmHHnH mmm »,1e jaargang no. 293 I oensdag 9 december 1998 sse nummers 1,75 ZW 4 achter ewolkt en vooral vanochtend perioden iet regen. Middagtemperatuur rond 6 PZC 11 t/m 16 s van onze redactie buitenland WASHINGTON - Frank Sina- ra heeft relaties onderhouden j met de georganiseerde mis daad en met maffiabazen zoals Lucky Luciano en Sam Gian- - cana. 'The Voice' zelf heeft zul te banden altijd ontkend. Dit blijkt uit gegevens van de Amerikaanse federale recher che FBI, die gisteren 1.275 pa gina's vrijgaf uit haar dossier over de in mei op 82-jarige leef tijd overleden Amerikaanse zanger en acteur. Eén stuk, uit 1971, meldt dat Sinatra samen met mis daadkopstukken zoals Aniello Dellacroce, Carlo Gambino en Guiseppo 'Joe' Gallo plannen zou hebben beraamd om 100.000 dollar af te persen van een vroegere effectenmakelaar Ronald Albert. Volgens FBI-woordvoerster Linda Kloss zitten in het dos sier ook de vele dreigbrieven die de zanger in de loop van de tijd kreeg. De FBI was gedwongen de stukken vrij te geven op grond van procedures van tientallen media die direct na het overlij den van Sinatra een beroep de den op de wet op de informatie vrijheid. RTR jorCarine Neefjes «STERDAM - Politie- ;nten die vermoeden mensen een wapen agen, moeten voortaan t recht hebben om te uilleren. Volgens de hui- ge wetgeving kan de po- ie alleen optreden bij lenlijk wapenbezit. Wet Wapens en Munitie moet irden uitgebreid, opdat pre- ntief fouilleren in bijvoor- eld uitgaansgebieden moge- ris. Daarmee krijgt de politie er middelen om zinloos ge lid aan te pakken, staat in een vertrouwelijk e nes dat de raad van hoofd- - mmissarissen en de raad van rpsbeheerders (burgemees- s) naar minister Peper van inenlandse Zaken en minis- Korthals van Justitie hebben ituurd. De nota is geschreven or de landelijke projectgroep inpak illegale vuurwapens, eventief fouilleren in een uit- anscentrum of achterstands- jk mag alleen als de burge- iester of officier van justitie artoe opdracht heeft gege- n. ensen die formeel geen ver- ANSWEERT - Een 27-jarige lipijnse matroos is maandag- ond rond middernacht over- lord geslagen en vermoedelijk rdronken in de Westerschelde hoogte van Hans weert. Een icktocht leverde niets op en zien de lage temperatuur van !t water (7 graden) wordt voor t leven van de man gevreesd, man, opvarende van de Itali- mse bulkcarrier Gina Giulia- was op een platform aan de litenzijde van de reling bezig et het gereedmaken van een odsladder. Daarbij verloor hij jn evenwicht en viel vijftien eter naar beneden in het wa- r. De man droeg geen redding- est of veiligheidslijn. Zeven ihepen en een helikopter zoch- nde man tevergeefs. (Advertentie) Met Auto Hendriks dachte zijn, kunnen worden ge controleerd op wapenbezit. In specteur T. Diebeis, lid van de projectgroep: „Stel dat een buurt wekenlang wordt geteis terd door geweldsdelicten waarbij wapens in het spel zijn. Dan kan een politieteam in deze wijk preventief gaan fouilleren. Het is een middel waarbij de po litie wapenbezit controleert.'' In het advies aan de ministers pleit de projectgroep ook voor controle op wapens in auto's. Dat is nu onmogelijk. „In het kader van de Wegenverkeers wet houdt de politie automobi listen aan en kijkt of ze een gel dig rijbewijs bij zich hebben. Maar volgens de Wet Wapens en Een drukker in Gaza droogt posters met de opdruk van de Amerikaanse president Clinton in afwachting van diens bezoek aan Israël en de Palestijnse gebieden. foto Ahmed Jadallah/RTR van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische premier Netanyahu acht een stipte terugtrekking van Israëlische strijdkrachten van de Westelijke Jordaanoever niet meer waar schijnlijk. Ondanks het bezoek van de Amerikaanse president Clinton aan de regio komende week, zal de beloofde ontruiming van en kele gebieden niet op het afgesproken tijdstip doorgaan. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN temperen de uitlatingen van Ne tanyahu de verwachtingen voor het be zoek van Clinton. Netanyahu vecht voor zijn politieke overleven, omdat belangrij ke coalitiepartners pertinent tegen een verdere afdracht van land aan de Palestij - nen zijn. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Albright, reageerde op de uitlatingen van Netanyahu met een op roep aan zowel Israëli's als Palestijnen om te voldoen aan het onlangs overeengeko men tussenakkoord van Wye. Israël be loofde gebieden te ontruimen in ruil voor veiligheidsgaranties van de Palestijnen. ANP/RTR zie ook pagina 5: onderzoek afzetting Clinton Munitie mag een agent niet de kofferbak openen en controle ren of er een pistool in zit. Ook op dit punt moet de wet worden verruimd. Let wel: we willen geen razzia's. Alleen daar con troleren waar de politie wapens vermoedt, bijvoorbeeld langs populaire drugsroutes", licht Diebeis toe. Agressief gedrag Volgens C. Breure, secretaris van de raad van hoofdcommis sarissen, kan preventief fouille ren vooral effect hebben op agressief gedrag in uitgaansge bieden. „Het komt regelmatig voor dat jongeren dreigen met wapens, ook al is het verbaal. Ze zeggen tegen een agent dat ze een mes in hun broekzak heb ben, maar die kan niets doen omdat het wapen niet openlijk zichtbaar is." Het eerste plan voor preventief fouilleren, werd een half jaar geleden gelanceerd door de po litie en justitie in Rotterdam. Na een reeks schietincidenten pleitte een speciaal veiligheids team onder leiding van toenma lig burgemeester Peper voor meer opsporingsbevoegdheden. De toenmalig minister van Jus titie, Sorgdrager, wees dit plan af. GPD Het economisch herstel van Duitsland en Frank rijk tempert en de econo mische groei van Italië zal behoorlijk achterblijven. President Wellink van De Nederlandsche Bank (r) denkt dat de leden van de Europese Unie volgend jaar in zwaar weer t erecht zullen komen. Rabo-top- man Wijffels (1) is het deels met -y hem eens. Vijf Nederlandse scheepswerven hebben grote moeite met de rijkssteun voorde Koninklijke Schelde Groep. Zij vinden dat de Schelde zich zelf in moeilijkheden heeft gebracht door op drachten voor civiele schepen onder de marktprijs aan te ne men. Bovendien vinden ze het niet eerlijk dat het mi nisterie van Defensie de Schelde heeft betiteld tot marinewerf van Nederland. Bordeaux, met Kiki Musampa (foto) in de gelederen, plaatste zich gisteravond voor de kwart finales van de Uefa-cup. De ploeg van de oud-ajacied speel de thuis tegen Grashoppers met 0-0 gelijk, maar gaat op basis van het aantal uit gescoorde doelpunten verder. Glasgow Rangers, het team van trainer Dick Advocaat en spelers Ar thur Numan en Giovanni van Bronckhorst, verloor met 3-1 van Parma en ligt door deze uitslag uit de O Q Uefa-cup. O feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 11.12,13,15 en 16; zeeland: 17,18,19 en 21; sport: 23 en 25; buitengebied: 27,28, 29,30 en 31 PARIJS - De fusie tussen het Franse olieconcern Total en zijn Belgische branchegenoot Pe- trofina kost de komende drie jaar zeker duizend werknemers hun baan. Dit heeft de Franse oliemaatschappij gisteren be kendgemaakt. Waar de ontsla gen zullen vallen, is nog niet duidelijk. Total liet verder weten te ver wachten dat de fusie een bespa ring oplevert van tussen de 1 en 2 miljard Franse franc 335,9 en 671,8 miljoen) per jaar. Het bedrijfsresultaat zal vanaf 2002 jaarlijks toenemen met 3 A 4,1 miljard franc (ƒ1 a 1,37 mil jard), aldus de Franse oliemaat schappij. Total en Petrofina besloten vo rige week maandag te fuseren. AFP door Barenda Grutterink DEN HAAG - Do P.C. Hooftprijs voor beschouwend proza 1999 gaat naar Arthur Lehning (99). Zijn essays en cultuurweten- schappelijke studies hebben volgens de jury uitzonderlijke kwaliteit en betekenis. Belangrijke werken van Leh ning zijn verzameld in drie bun dels: 'De draad van Ariadne', 'Ithaka en Prometheus' en 'Het recht van de opstand'. toten Grote Eindejaars- Aktie waarbij u een geheel verzorgde vakantie in Florida kunt Let op de Autokrant Auto Hendriks Kwaliteit bewijst zichzelf doorCarine Neefjes en Armand Snijders AMSTERDAM - De regerings partijen PvdA WD en D66 heb ben gisteren verbijsterd gerea geerd op uitlatingen van de Surinaamse oud-legerleider Desi Bouterse over de decem bermoorden in 1982 en over het Nederlandse strafrechtelijk on- Advertentie derzoek naar zijn betrokken heid bij cocaïnehandel. In een gisteren uitgezonden in terview met Bouterse op de Am sterdamse tv-zender AT5 neemt de huidige adviseur van staat voor het eerst de volledige ver antwoordelijkheid voor de de cembermoorden voor zijn reke ning. Bij dit bloedbad in 1982 in Paramaribo schoot het leger vijftien mensen dood. „Ik was toen commandant van het leger, dus ik ben verant woordelijk. Zelf zou ik ook als eerste hebben geschoten", aldus Bouterse. Gisteren was het pre cies zestien jaar geleden dat de moorden in Suriname plaats vonden. LONDEN - Er staat opnieuw een grote fusie op stapel in de in ternationale farmaceutische in dustrie. Het Britse Zeneca en het Zweedse Astra maakten gis teravond bekend te onderhan delen over samengaan. Zeneca werd in 1993 afgesplitst van het chemieconcern ICI. In Nederland is het onder meer ei genaar van het biotechnologie bedrijf Mogen en het zaadbe- drijf Advanta. Van dit laatste concern maakt het Zeeuwse be drijf Vanderhave uit Kapelle deel uit. Over de strafrechtelijke vervol ging die Nederland tegen hem wil instellen wegens drugshan del en het witwassen van drugs geld zei Bouterse dat hij 'zonder problemen' voor zijn berechting naar Nederland komt. Volgens hem is het strafdossier één grote leugen. Dat justitie in Neder land over kroongetuigen be schikt die gezien hebben dat Bouterse in cocaïne handelde, doet hem niets. Ook de maxima le gevangenissstraf van 16 jaar die hem boven het hoofd hangt, lapt hij aan zijn laars. Het internationale arrestatie bevel dat de Nederlandse rege ring via Interpol heeft uitge vaardigd, waardoor Bouterse gearresteerd kan worden zodra hij Suriname verlaat, stelt vol gens hem weinig voor. Hij be weert zelfs dat hij dikke vriend jes is met medewerkers van Interpol. „Ze nemen Nederland niet serieus. Als ik op reis ga, bel ik even met die Interpol-mede werkers en ik zeg: 'Jongens, ik kom eraan!' Met kerst ga ik weer op reis." De advocaat van Bouterse, A Moszkowicz, is er nog niet van overtuigd dat zijn cliënt naar Nederland komt. „Ik denk dat hij onder bepaalde voorwaar den wil komen." GPD Tijdschrift Dr. Paul Arthur Lehning, oor spronkelijk historicus en eco noom, schreef met alleen zelf, maar maakte ook publicaties door anderen mogelijk. Hij richtte in de late jaren twintig het internationale tijdschrift 'i 10' op. Daaraan werkten beel dende kunstenaars en architec ten mee van de Stijlgroep en het Bauhaus. Lehning onderhield contacten met Ter Braak, Slau- erhoff en vooral Marsman. Hij schreef naar aanleiding van zijn vriendschap met Marsman 'De vriend van mijn jeugd' en 'Mars man en het expressionisme'. Hij schreef kritieken over moder nistisch proza, over poëzie en maakte vertalingen. Een belangrijk wapenfeit van Lehning is de uitgave van de werken van de anarchist Mi chael Bakoenin. Dat was de po litieke filosoof naar wie hij zich vanaf zijn 21e richtte. Lehning was zelf al tien jaar betrokken bij de literair-anarchistische beweging toen hij begin jaren dertig de revolutie in Spaans Catalonië meemaakte. Lehning krijgt 75.000 gulden. Een halve ton extra mag hij uit geven aan een project dat ver band houdt met zijn werk. De uitreiking vindt in mei bij Lehning thuis plaats. De be kroonde wordt 23 oktober vol gend jaar honderd. ANP (Advertentie) OOSTBURG - Tientallen buschauffeurs van de ZWN en een aantal boeren en loonwerkers hebben gisteren geprotesteerd tegen de vele verkeersdrempels in West-Zeeuws-Vlaanderen. Zij reden met zeventien bussen en enkele landbouwmachines met een slakkengang van IJzendijke naar Oostburg. Daar overhandigden zij een petitie aan L. Wisse van het Bestuurlijk Overleg Duurzaam Veilig. foto Charles Strijd (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Deze hooi swag kunt u naar eigen smaak decoreren. 3 Bloemen of gedroogde vruchten laten zich hiervoor prima gebruiken. Staat geweldig aan een spiegel, 5 kast of voordeur. 60 cm groot. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC Aanstaande donderdag extra koopavond. KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS Koopavond: do. en vrij. tol 20.45 uur geopend. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur geopend. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1