Jeltsin komt, ontslaat en vertrekt Krstic ontkent schuld executies Srebrenica PZC Binnenkort in dit theater Euroministers stellen voorwaarden aan voedselhulp Rusland Suriname traineert onderzoek naar mensenrechten buitenland president onderbreekt ziekenhuisverblijf om medewerkers weg te sturen Autoschade in EU sneller afgewikkeld Eilandentwist in Perzische Golf Politie pakt verdachte van aanslag Omagh 720 Gratis Voordeelminuten, Beste landelijke dekking. Superkleine Ericsson GF 768. En nog veel meer... Compleet voor f299,-* LIBERTEL Havel steunt verbod skinheads Aruba blijft op drugslijst VS Chavez wint in Venezuela Oprichten partij is staatsgreep Onder de grond dinsdag 8 december 1998 rfnorHans Hoogendijk MOSKOU - De poging die de Russische president Jeltsin gis- leren deed om te tonen dat hij DOg wel degelijk meetelt, had iets tragisch. Na vijftien dagen jn het ziekenhuis wegens long ontsteking, verscheen hij gister ochtend plotseling in het Krem lin. gij ontsloeg prompt het hoofd van het machtige presidentiële apparaat Joemasjev en drie van diens plaatsvervangers. Dat was geen echte verrassing, want het Russische volk is er in- BRUSSEL - Europese autover- tekeraars moeten in de nabije toekomst sneller reageren bij een ongeluk in het buitenland. De EU-ministers die verant woordelijk zijn voor de interne markt, hebben gisteren een aan gescherpt Europees wetsvoor stel over auto- en motorverze keringen goedgekeurd. De wet verplicht verzekeraars in de andere lidstaten van de Europese Unie schaderegelaars aan te stellen die de claim af wikkelen. In alle vijftien lidsta ten komen informatiecentra met registers van voertuigen, verzekeringsbedrijven, polis nummers en polishouders. De aanscherping is een initia tief van het Europees parlement dat slachtoffers van verkeers ongelukken betere bescherming wil bieden. De politici eisen dat slachtoffers eenvoudiger en sneller aan spraak kunnen maken op ver goedingen. Nu proberen verze keraars van de tegenpartij de procedures vaak te rekken in de hoop dat het slachtoffer afziet van zijn claim. Voor Europese begrippen is de nieuwe wetgeving vrij snel tot stand gekomen. Maar het zal zeker nog drie jaar duren voordat die ook van kracht is. ANP ABU DHABI - Secretaris-gene raal Kofi Annan van de Verenig de Naties heeft gisteren Iran en de Verenigde Arabische Emira ten (VAE) opgeroepen tot direc te onderhandelingen om hun conflict over drie eilandjes in de Perzische Golf op te lossen. Annan was gisteren op bezoek in de VAE. Iran annexeerde de drie eilandjes - Abu Musa en de ïünb-eilanden - in 1992. eilandjes worden ook door de VAE opgeëist. AP tussen aan gewend dat het staatshoofd zijn rentree na een ziektebed meestal begint met ontslagen. Dat dit keer Joemas jev de twijfelachtige eer te beurt viel om als zondebok te funge ren, was ook geen sensatie. Hij had immers openlijk enkele ke ren gezegd dat de 67-jarige Kremlinleider te ziek was voor inspannende buitenlandse trips. Wel verrassend was dat Jeltsin na slechts drie uur in het Krem lin hals-over-kop weer naar het ziekenhuis verdween. Mocht hij met deze ontslagen hebben wil len aantonen dat hij de zaken nog steeds onder controle heeft, dan is deze poging mislukt. De ontslagbrief voor deze vier me dewerkers had hij immers ook in het ziekenhuis kunnen teke nen. Corruptie Tot opvolger van Joemasjev be noemde hij Nikolaj Bordjoezja, die zijn nieuwe functie combi neert met zijn werk als secreta ris van de machtige Nationale Veiligheidsraad. Jeltsins woordvoerder deelde mee dat Bordjoezjas voornaamste taak zal zijn de strijd tegen de cor ruptie op de hoogste niveaus. Volgens hem was Jeltsin buiten gewoon ontevreden over de nu ontslagen medewerkers, omdat ze er niet in waren geslaagd ade quaat te reageren op het politie ke extremisme en de corruptie. „Gezien de gegeven omstandig heden is dit onvergeeflijk", al dus Jeltsins woordvoerder. Hij voegde daar nog aan toe dat het staatshoofd alles zal doen om de politieke stabiliteit en de civiele vrede tot het einde van zijn ambtsperiode in 2000 te garan deren. Volstrekt onduidelijk was gisteren wat Jeltsin politiek met deze ontslagen heeft willen bereiken. In Moskou kwamen de leiders van de diverse partijen er niet uitDe meesten hielden zich op de vlakte. Ze zeiden dat Jel tsin wilde laten zien wie de baas is en meenden dat het ontslag zinvol was, omdat het apparaat slecht functioneerde, Achter de schermen Waarnemers gaan ervan uit dat Joemasjev een invloedrijke rol zal blijven spelen achter de schermen. Hij hoort al vele jaren tot de vertrouwelingen van Jel tsin en onderhoudt speciale re laties met diens invloedrijke dochter Tatjana. Joemasjev is de co-auteur van twee van Jel tsins boeken. Ook trad vaak op als tennispartner van het staats hoofd toen deze in gezonder tij den regelmatig op de baan ver scheen. Bekend is dat hij al enkele ma len heeft gevraagd uit zijn func tie te worden ontheven Of Jel tsin daar nu gehoor aan heeft gegeven of dat het ontslag weer één van de onbekenbare daden van de Kremlinleider was, is nog onduidelijk. GPD SHANGHAI - Een Chinese man schildert reclame voor een film op de muur van een bioscoop in Shanghai. De plaatjes zien er zeer uitnodigend uit, maar of ze inwo ners van de stad werkelijk naar de zaal kunnen lokken, is de vraag. De bioscopen in Shanghai klagen steen en been over afnemende bezoekersaantallen. Bioscoop kaartjes zijn voor Chinese begrippen nogal prijzig: de liefhebber betaalt tussen de acht en zeventien gulden. foto Eugene Hoshiko/AP Advertentie door Marjolijn de Cocq DEN HAAG - De publieke tri bune van het Joegoslavië-tribu- was afgeladen en de bewaking opgevoerd. De voor geleiding van luitenant-gene raal Radislav Krstic was giste ren een hoogtijdag voor de aanklagers in Den Haag. De hooggeplaatste Bosnische Ser viër verklaarde dat hij 'niet schuldig' is aan de massa-exe cuties bij de moslimenclave Sre brenica in juli 1995. Verder klaagde de voormalige rechterhand van de beruchte, eveneens door het tribunaal ge zochte generaal Ratko Mladic vooral dat de centrale verwar ming in de gevangenis van Scheveningen het niet doet en dat de hygiëne er te wensen overlaat. Volgens zijn Servische advocaat NenadPetrosicis de gezondheid van de generaal 'in ernstig ge vaar'. Zijn rechterbeen is geam puteerd en er is groot gevaar voor koudvuur. Maar op bezorg de vragen van rechter Claude Jorda antwoordde Krstic dat hij weliswaar uitgeput is sinds zijn onverwachte arrestatie door door Harm Harkema LONDEN - De Ierse politie heeft gisteren in Dimdalk, aan de grens met Noord-Ier- land, een 42-jarige mangear resteerd die wordt verdacht van betrokkenheid bij de bomaanslag van de republi keinse terreurgroep Real IRA in Omagh. Daarbij vielen in augustus van dit jaar 29 doden en 370 gewonden. Bij de man wer den een geweer, een pistool, munitie en onderdelen voor bommen gevonden. De politie heeft de afgelopen maanden al tientallen ver dachte leden van de Real IRA aangehouden, maar die moesten allen weer worden vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Dit is de eerste keer dat bij een verdachte daadwerkelijk wapens zijn gevonden. De Real IRA heeft in septem ber een wapenstilstand afge kondigd, na de keiharde kri tiek van alle partijen op de bomaanslag. De Real IRA heeft zich vorig jaar afge splitst van de IRA het verbo den Ierse republikeinse leger. De politieke tak daarvan Sinn Fein, heeft het vredes akkoord ondertekend. De Noord-Ierse politiechef Flanagan zei gisteren ver schillende Real-Iraleden er van te verdenken samen te werken met de Continuity IRA Dat is de enige republi keinse terroristische splin tergroep die geen wapenstil stand in acht neemt. GPD Amerikaanse Sfor-troepen vo rige week woensdag, maar dat hij zich 'zo goed voelt als kan worden vernacht'. De aanklagers van het tribunaal beschuldigen de vijftigjarige Krstic van volkenmoord op dui zenden moslimmannen uit Sre brenica. Tussen de 7000 en 8000 moslims uit de enclave zijn ver dwenen. Meer dan diiizend van hen zijn in massagraven terug gevonden, vaak met de handen achter de rug gebonden en soms geblinddoekt. Krstic was tijdens de inname van Srebrenica op 11 juli 1995 ondercommandant van het be ruchte Drina-korps van het Bosnisch-Servische leger Hij nam enkele dagen na de val van Srebrenica het bevel over van generaal Zivanovic. Die zou hartklachten hebben gehad. Maar een andere lezing is dat Zivanovic weigerde de orders van generaal Mladic uit te voe ren om alle moslimmannen uit te roeien. Snipper Een datum voor Krstic' proces werd gisteren nog niet vastge steld. De rechters mikten op eind mei. begin april, maar ad vocaat Petrosic verzette zich daartegen omdat hij tot nu toe 'nog geen snipper' bewijsmate riaal van de aanklagers heeft gekregen. Volgens aanklager Brenda Hollis komt dat omdat alle documenten voor de advo caat moeten worden vertaald. De zaak tegen Krstic is een be langrijke impuls voor het tribu naal. Hij is de belangrijkste Bosnische Serviër die de aan klagers nu in handen hebben. De aanklagers denken 50 tot 70 getuigen op te roepen. GPD Li hertel introduceert nu BelMaar. De meest complete manier van mobiel bellen van Neder land. Voor heel Nederland. Libcrtel BelMaar is compleet met abonnement en telefoon. En met zomaar een telefoon, maar de supercompacte, geavanceerde Ericsson GF 768. Bovendien kri|gt u één jaar lang iedere maand 60 gratis Voordeelminuten. Dit alles en nog veel meer. compleet voor maar f 299,- Dus waarom BelMaar? Kijk ZcliMaarl Bel voor meer informatie, alle voorwaarden en ver kooppunten gratis Libcrtel 0800 05 60. PRAAG - De Tsjechische president Vaclav Havel heeft giste ren gewaarschuwd tegen de groeiende apathie ten opzichte van racistisch geweld in zijn land. Havel zei een verbod op de racistische skinheadbeweging te ondersteunen. Voor de val van het communisme in 1989 leidde het racisme in Tsjechië een sluimerend bestaan. Maar dat is nu veranderd. De meeste aanvallen op de minderheid van de zigeuners wor den uitgevoerd door de skinheadbeweging. AP WASHINGTON - Aruba houdt een vermelding op de Ameri kaanse lijst van landen die drugs produceren of doorvoeren, maar Iran en Maleisië zijn eraf. Dat maakte het Witte Huis gisteren bekend. De landen die ook op de lijst blijven, zijn Afghanistan, de Ba- hama's, Belize, Myanmar, Bolivia. Brazilië, Cambodja, China, Colombia, Dominicaanse Republiek, Ecuador, Guatemala. Haiti, Hongkong, India, Jamaica, Laos, Mexico, Nigeria, Pa kistan, Panama. Paraguay, Peru. Taiwan, Thailand, Venezu ela en Vietnam. Minister Albright van Buitenlandse Zaken adviseerde Clin ton Iran te schrappen van de lijst. Het land heeft voor het grootste deel de opiumteelt beëindigd en de VS willen de be trekkingen met Iran verbeteren. AFP CARACAS - De voormalige couppleger Hugo Chavez heeft de presidentsverkiezingen in Venezuela zoals verwacht met gro te overmacht gewonnen. Na telling van tachtig procent van de stemmen staat hij op ruim 56 procent. Zijn tegenkandidaat Henrique Salas erkende zijn nederlaag. Toen duidelijk werd dat hem de overwinning niet meer kon ontgaan, probeerde Chóvez de financiële wereld gerust te stellen. Hij beloofde de investeerders een serieuze regering met eerlijke mensen. De ex-militair zegde tevens toe de buitenlandse schuld te zul len afbetalen. Chavez wordt op 2 februari beëdigd voor een ambtstermijn van vijf jaar. DPA/EFE/AFP PEKING - De Chinese autoriteiten hebben kennelijk besloten korte metten te maken met de pogingen van dissidenten om zich politiek te organiseren. Gisteren kreeg de echtgenote van Wang Youcai, een dissident in Hangzhou die in juni de oprichting bekendmaakte van de Chinese Partij voor Democratie, te horen dat Wang op 17 de cember terecht moet staan voor het 'aanzetten tot omverwer ping van de staatsmacht' Dit maakte het in Hongkong gevestigde Informatiecentrum voor de Mensenrechten en de Democratische Beweging in China bekend Wang is op 30 november opgepakt. Hij is bekend geworden als een van de studentenleiders van de Tiananmen-beweging. AP MANSFIELD - De 37-jarige Geoff Smith uit het Engelse Mansfield lag gisteren precies 101 dagen levend in een kist on der de grond. Daarmee heeft hij het record vei'broken van zijn moeder, de uit Roosendaal afkomstige Emma Smith-Püsch- kens. De van oorsprong West-Brabantse, die in 1968 vrijwillig voor een ruim drie maanden durend verblijf onder de grond koos, is twee jaar geleden overleden. Om net als zijn moeder in het Guinness Book of Records te ko men, moet Geoff nog een aantal weken in zijn kist blijven lig gen, vertelt caféhouder Spike, in wiens tuin Geoff tijdelijk be graven ligt. Het record staat op 141 dagen. ANP door Paul Koopman BRUSSEL - Eerst moet duide lijk worden aangetoond dat er schaarste heerst, voordat de Eu ropese Unie kan overgaan tot het verstrekken van voedsel hulp aan Rusland. Maar ook als de konvooien eenmaal rijden, is nog niet zeker dat het hulppro gramma ook wordt afgerond. Zodra er fraude wordt aange toond, moet het programma on middellijk worden gestopt. Deze voorwaarden hebben de ministers van Buitenlandse Za ken van de Europese Unie giste ren op tafel gelegd na het una nieme besluit van eind vorige maand van de EU-landbouw- ministers om Rusland voor ruim 880 miljoen gulden voedselhulp te verlenen. De Nederlandse landbouwminister Apotheker ging daar toen, tot ergernis van het kabinet, zonder veel omhaal mee akkoord. Mininister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken floot zijn collega Apotheker gisteren te rug. Nederland, Duitsland, Ita lië, Engeland, Zweden en Fin land kunnen nog niet met het plan van de landbouwministers instemmen, aldus Van Aartsen. Ook volgens Brusselse diploma ten hebben de landbouwminis ters overhaast met de voedsel hulp ingestemd, opgelucht dat Europa op deze manier van zijn voorraden varkensvlees, melk poeder en graan verlost zou, worden. Er zijn grote twijfels of de pakketten ooit behoeftige burgers zullen bereiken. De Europese Commissie en landbouwministers hebben nu de opdracht gekregen veilig heidsgaranties in te bouwen. GPD ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen door Armand Snijders PARAMARIBO - De regering van Suriname houdt de resulta ten op van een onderzoek dat de vorig jaar ingestelde commis sie-Waaldijk heeft gedaan naar schendingen van mensenrech ten in het land. De commissie heeft haar eerste bevindingen vastgelegd in een rapport, maar ze worden nog niet openbaargemaakt. Volgens mensenrechtenactivist Stanley Rensch, die inzage in het rap port heeft gekregen, valt er mets aan te merken op de kwaliteit van de inhoud, 'maar het is een kwalijke zaak dat deze regering er niets mee doet.' De benoeming van de commis sie onder voorzitterschap van Ludwig Waaldijk, adviseur van ex-dictator Desi Bouterse, leid de vorig jaar tot veel kritiek om dat de meeste leden gelieerd zouden zijn aan de Nationale Democratische Partij, het poli tieke verlengstuk van het mifi- taire regime uit de jaren tachtig. De commissie diende volgens president Jules Wijdenbosch te worden gezien als een eerste stap om te komen tot een insti tuut dat zich moet bezighouden met onderzoek naar schendin gen van mensenrechten. Rensch zegt zelf niet bang te zijn dat de commissie een gekleurd advies uitbrengt. „De leden zijn stuk voor stuk deskundige mensen die het zich niet kunnen veroor loven om flut werk te leveren." Rensch heeft er echter geen ver trouwen in dat het ook tot een onderzoek komt. „De wil om daadwerkelijk schendingen van mensenrechten te onderzoeken, ontbreekt bij deze regering. De commissie is alleen een middel om de aandacht van die onwil af te leiden." Vandaag is het zestien jaar gele den dat vijftien tegenstanders van het militaire regime werden vermoord, een drama dat voor het eerst in Fort Zeelandia, waar de executies plaatsvon den, wordt herdacht. Rensch heeft nog altijd hoop dat de schuldigen, tot wie Bouterse als toenmalig militair leider wordt gerekend, worden vervolgd. Kijk maar eens wat er nu gaan de is rond Pinochet. Met Bouter se zou hetzelfde kunnen gebeu ren." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5