PZC'krullebatè Blair op bres voor tax-free Solana laakt oorlogstaal Servië Van Aartsen bedankt voor proces Ocalan Besmeurde vogels op Zeeuwse kust NA V O-nachtmerrie over millenniumbug in Russische wapens 4 WEKEN Gewonden op de Westoever Nederland tegen voorstel Henk Molenberg 74) overleden )lieprijs zakt naar dieptepunt Onderzoek corruptie Clinton van de baan Bliksembezoek Jeltsin Prijzen voor veilige kalenders Steven Rooks tekent bij TVM Problemen rond eeuwwisseling met Windows 98 VOOR 15,00 JA, ik wil: 2° Kans op ijzel Bewolkt en aan het einde van de ochtend regen, mogelijk voorafgegaan door ijzel. Maximaal 4 graden. Koude zuidenwind. 241e jaargang no. 292 dinsdag 8 december 1998 losse nummers 1,75 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie moet terugkomen op haar besluit de tax-free op Europese luchthavens per 1 januari 1999 af te schaffen. Dit voorstel wil de Britse premier Blair vrijdag tijdens de top van Europese staats- en rege ringsleiders in Wenen op tafel leggen. Nederland voelt niets voor het plan. De Britse minister Cook van Juitenlandse Zaken kondigde iet initiatief gisteren aan tij- ANTWERPEN - Naar gisteren bekend is geworden, is vrijdag op 74-jarige leeftijd de acteur Henk Molenberg overleden. Hij stierf in zijn woonplaats Ant werpen aan een hartinfarct. Molenberg speelde in befaamde anderseries als 'Pommetje lorlepiep', 'Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, me neer?'. Molenberg trad ook op in hoorspelen en films. ANP dens een vergadering met zijn Europese collega's in Brussel. Volgens Cook vervreemdt Euro pa zich van zijn burgers door een einde te maken aan een re geling die in alle lidstaten im mens populair is. De manoeuvre van Cook werd echter met een mengeling van ongeloof en scepsis onthaald. „Dit is een non-starter", rea geerde minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken. Vol gens de bewindsman slaat de EU een flater als ze te elfder ure zou terugkomen op een besluit dat in 1991 unaniem werd geno men en als gevolg waarvan in vele lidstaten winkelgebieden op luchthavens zijn aangepast. Cook beaamde dat er ten minste één collega was geweest die niets in het voorstel zag. Om de tax-free rechten van de lucht havens te handhaven is een nieuw unaniem besluit vereist. Volgens Cook hebben Frank rijk, Duitsland, Ierland, Spanje en Luxemburg al 'sympathie' voor het voorstel. Cook verbloemde de reden van zijn initiatief niet: hij wil scoren bij het Britse publiek. „Dit is één van de meest zichtbare maatregelen, die direct van in vloed zijn op het leven van bur gers. Het brengt verlies aan ar beidsplaatsen met zich mee", aldus Cook. GPD/ANP door Paul Koopman BRUSSEL - Als een hete aard werd de Koerdische leider 'Ocalan gisteren heen en weer geschoven over de tafel waar aan de Europese ministers van |biiitenlandse zaken in Brussel vergaderden. Italië en Duits land polsten informeel of Ne derland bereid zou zijn de be rechting van de Koerd voor zijn te nemen. Minister 'an Aartsen bedankte echter leleefd voor de eer. Ik ben door mijn Italiaanse en Duitse collega in de marge van de vergadering benaderd", leaamde Van Aartsen gister- vond. Duitsland en Italië zit- en behoorlijk met Öcalan in bun maag, sedert Italië de PKK- leider op Duits verzoek arres teerde, maar Bonn vervolgens uit vrees voor onlusten in de Duits-Turkse gemeenschap er voor terugdeinsde Öcalan zelf te berechten. Beide landen zijn nu voorstander van berechting voor een internationaal Hof. Oostenrijk, tijdelijk voorzitter van de EU, schaarde zich giste ren in een nogal vage verklaring achter dat streven. Daaraan werd toegevoegd, in een poging Turkije te paaien, dat de Unie het terrorisme, inclusief dat van de PKK, wenst te bestrijden. Volgens Van Aartsen zou voor het geval Öcalan een apart hof moeten worden opgericht, het geen juridisch niet haalbaar zou zijn. GPD iONDEN - Ruwe olie is in jaren liet zo goedkoop geweest als nu. ioordzee-olie zakte gisteren inder de grens van 10 dollar per fat (159 liter). Op de Londense ermijnmarkt noteerde Brent- lie uit het Britse deel van de oordzee gisteren even 9,94 ollar. het laagste peil sinds 986. 'eslotnotering was wel wat ho ar 10,28 dollar. Dit herstel ftd zich voor nadat de Saudi- che kroonprins Abdullah had ingedrongen op maatregelen n de prijsdaling te stoppen. We mogen niet blijven toekij- ffl. We moeten binnen en bui en de OPEC (Organisatie van lie-Exporterende Landen) ard werken om het evenwicht de markt te herstellen. We diben de fase van een crisis be- ikt", aldus de kroonprins, egemiddelde prijs van Brent- bedit jaar is 13,56 dollar per Zo laag is de gemiddelde aiprijs zelfs sinds 1976 niet peest. De oliemarkt kampt at een groot overschot door 'der meer het achterblijven nde vraag in Azië en de war- e winter van vorig jaar. sieren werd ook bekend dat 'prijs van olie uit de OPEC on- T de 10 dollar per vat is be nd. De gemiddelde prijs zat de gelopen week op 9,69 dollar gen 10,62 dollar in de week er- »rRTR/DPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - Er komt geen onder zoek naar corruptie door de Amerikaanse president Clinton tijdens de verkiezings campagne van 1996. Minister van Justitie, Reno, vindt het niet nodig een onafhanke lijk aanklager te benoemen om de be schuldigingen na te gaan. Volgens Reno is het duidelijk dat Clinton en Gore niet moedwillig verkeerd hebben gehandeld, wat nodig is voor het instellen van een crimineel onderzoek. Ze wees er op dat beiden aan juristen hadden ge vraagd of de campagne aan de regels voldeed, wat volgens de jurisprudentie betekent dat ze geen criminele bedoelin gen hebben gehad, zo stelde Reno. Er zijn geen redelijke argumenten die ver der onderzoek billijken, verklaarde Reno gisteren. Ze maakte haar besluit na maan den wikken en wegen bekend op de laatste dag die de wet haar bood. Eind november besloot de bewindsvrouw ook al een onderzoek tegen vice-president Gore stop te zetten. Clintons plaatsver vanger zou eveneens op een illegale ma nier geld hebben ingezameld voor de ver kiezingscampagne. Republikeinse afgevaardigden in het Congres, die hadden aangedrongen op on afhankelijk onderzoek, zeiden dat Reno niet aan haar verantwoordelijk voldoet om 'het grootste schandaal in Washington te onderzoeken: de voortdurende uitver koop door beide partijen van invloed in ruil voor ongelimiteerde campagne-con tributies" zo stelden ze. RTR/AP Een van de vogels die aan de kust bij Renesse aanspoelde. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Aan de kust van Schou- wen-Duiveland, Walcheren, Goeree- Overflakkee en op de punt van Noord-Be veland bij de Banjaard zijn de afgelopen dagen tientallen dode en zieke vogels aan getroffen. De dieren zijn volgens A van der Wees van Rijkswaterstaat besmeurd met een kleve rig spul dat aan lijnolie doet denken. Het gaat om alken, zeekoeten en enkele zee eenden. Onderzoek naar de herkomst van deze vervuiling leverde maandagmiddag nog geen resultaat op. Bij de vogelopvangcentra van dierenarts K. Buth in Burgh-Haamstede, De Mikke in Middelburg en Vogelklas Karei Schot in Rotterdam werden in totaal 47 be smeurde vogels binnengebracht. Veel groter is het aantal dode dieren dat in de loop van gisteren langs de stranden werd aangetroffen. „Dat loopt wellicht op tot boven de honderd", aldus Van der Wees. Simon Hart, regionaal consulent stook- olieslachtoffers Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee, had gisteren han denvol werk aan het afvoeren van de dode vogels. Hart is van mening dat ook de zie ke dieren weinig kans op overleven heb ben. Hoewel nog niet bekend is of het inderdaad om lijnolie gaat, zijn bij de meeste vogels de vleugels zodanig aange tast dat het bijzonder moeilijk zal zijn om ze schoon te krijgen. „Bovendien krijgen de dieren dat spul natuurlijk ook binnen en dan is er geen redden meer aan", aldus Hart. Inslapen Deze veronderstelling wordt bevestigd door Cornelie van der Hoop van Vogelbe scherming Nederland in Zeist. Gezien de aard van de vervuiling gaat zij ervan uit dat in de opvangcentra besloten wordt om de meeste zieke vogels te laten inslapen. foto Marijke Folkertsma De eerste dode vogels werden zondag door wandelaars aangetroffen. Niet alleen aan de Zeeuwse kust maar ook in Egmond aan Zee werden enkele met hetzelfde kleveri ge spul besmeurde zeekoeten gevonden. Het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) zag gisterochtend tijdens een re guliere vlucht voor vogeltellingen in dit gebied enkele 'vreemde vlekken' op het zeewater. Deze melding in combinatie met de vondst van dode en zieke vogels was aanleiding voor de Directie Noordzee van Rijkswaterstaat om gistermiddag een inspectievlucht uit te voeren. Tijdens die vlucht werd gebruik gemaakt van speci fieke apparatuur, maar het onderzoek le verde geen gegevens op over de herkomst van de vervuiling; ook werden er geen vlekken meer op het water gesignaleerd. Twee dode vogels zullen in het onder zoeksinstituut RIZA worden onderzocht om te vast te stellen om welke substantie het precies gaat. BRUSSEL - De spanning in Kosovo is gisteren verder opge lopen. Terwijl de NAVO Servië waarschuwde niet te dreigen met een offensief in Kosovo, we zen de Kosovaren de nieuwste versie af van een Amerikaans vredesplan voor de Zuid-Servi sche provincie. NAVO-topman Solana zei giste ren dat het Westen niet van plan is de dreigementen van de Servi sche vice-premier Nikolic te to lereren. Die zei dat Belgrado het offensief van afgelopen zomer mogelijk zal herhalen 'maar nu tot aan het einde'. Waarschuwing Solana gaf zijn waarschuwing na afloop van zijn onderhoud met de nieuwe premier van Ma cedonië, Georgievski. Zij be spraken de legering van NAVO- troepen in dat land om de inter nationale waarnemers in Koso vo te beschermen. De door de Verenigde Staten ge leide vredesonderhandelingen in Kosovo raakten gisteren in een impasse, omdat de etnisch- Albanese onderhandelaars een voorlopig vredesplan afwezen. De Amerikaanse gezant Hill probeerde een vredesplan op te stellen dat zowel aan wensen van de etnisch-Albanezen als aan die van de Serviërs tege moet komt. Maar tot nu toe zijn de twee strijdende partijen niet tot een compromis gekomen. Hoewel het staakt-het-vuren het bloedvergieten heeft ver minderd, wordt gevreesd dat de Vlissingen Nog voor de Tweede Kamer het groene licht heeft gegeven, be gint Defensie vandaag in Vlis singen met de verscheping van de bulk van het materieel dat nodig is voor de Nederlandse deelname aan de evacuatie macht in Macedonië. Het gaat voornamelijk om rollend mate rieel en gereedschap dat de ge nie nodig heeft om het kamp voor de in totaal 280 Neder landse militairen op te zetten. De lading wordt vandaag in de haven van Vlissingen aan boord gebracht van het amfibisch transportschip Hr.Ms. Rotter dam. Het schip vertrekt vervol gens naar de Griekse havenstad Thessaloniki. Volgens het Tweede-Kamerlid Hoekema van D66 roept de han delswijze van Defensie vragen op. De Kamer moet immers nog instemmen met het besluit dat het kabinet vrijdag nam. Als er echter sprake is van tijdnood, kan hij er begrip voor hebben dat er alvast voorbereidingen worden getroffen, zolang die maar omkeerbaar zijn. Volgens een woordvoerder van Defensie doet het schip er tien dagen over om zijn bestemming te bereiken. De eerste Neder landse militairen dienen rond half december aanwezig te zijn. Om geen kostbare tijd te verlie zen is daarom besloten al vast met het transport te beginnen. ANP/RTR/AFP/AP De Russische president Jeltsin verbijsterde gisteren opnieuw vriend en vijand. Het ernstig zieke staatshoofd dook gisteren op in Moskou en ontsloeg daar een gedeelte van zijn staf. Na een paar uur vertrok de president weer naar zijnrustadres. Twaalf Zeeuwse kinderen heb ben gisteren hun tekeningen voorde verkeerskalender 1999 beloond zien worden met prij zen voor henzelf en hun basis scholen. De tekeningen die zij hadden gemaakt waren geselec teerd uit meer dan dui zend inzendingen van *1 ""J 111 Zeeuwse scholen. Twaalf jaar was hij actief als be roepsrenner, daarna was Steven Rooks tv-commentator bij de NOS. Gisteren tekende hij in Vlissingen een contract voor een jaar als eerste ploegleider van TVM-Farm Frites. De 35-jarige Noord-Hollander volgt Cees Priem op, die zich meer met het management binnen het team zal gaan be- zighouden. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7 radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,14 en 15; sport: 17 en 19 door Paul Koopman BRUSSEL - De NAVO maakt zich ernstige zorgen over de vraag of de Russische wapenar senalen wel millennium-proof zijn. De autoriteiten in Moskou wekken, ondanks herhaald aandringen, niet de indruk dat het probleem ernstig wordt ge nomen. De dreiging is er echter niet minder om. In het ergste geval wordt op Nieuwjaarsdag een onbedoelde aanval op gealli eerd grondgebied, uitgevoerd, beweren hoge NAVO-militai- ren. „Dit zit ons zeer hoog. Wij weten inmiddels wat er mis kan gaan. Maar we hebben niet het gevoel dat het voldoende tot de Russen doordringt", zei een NAVO-di- plomaat gisteren. Volgens een militair die nauw betrokken is bij het millennium-programma van de NAVO zelf, ontkent de Federatie zelfs het probleem. „Wij kennen hun sofware niet, maar ze is zeer oud. De Russen zeggen alleen: alles is in orde." De alliantie heeft zelf de groot ste moeite gehad om alle eigen wapen- en communicatiesyste men voor te bereiden op de eeuwwisseling. Pas vrij recent zijn alle vitale wapens millenni um-proof verklaard. Aan se cundaire systemen wordt echter nog gesleuteld. Volgens een betrokkene is mili taire besturingssoftware door gaans zeer gecompliceerd. De NAVO zou zijn expertise ter be schikking van Rusland willen REDMONT - Dè Amerikaanse softwaregigant Microsoft heeft ontdekt dat zijn besturingspro gramma Windows 98 proble men kan opleveren met de eeuwwisseling. Het concern heeft software op haar Internet site gezet waarmee het euvel kan worden verholpen. Volgens Microsoft gaat het niet om een groot probleem. Bij de overgang naar 2000 kan er een verkeerde datum op de compu terschermen verschijnen. Er zullen geen gegevens ver 1 pren gaan. Schade aan de computer zal ook niet optreden. RTR stellen, maar de Federatie deinst ervoor terug om westerse programmeurs toegang te verle nen tot haar militaire compu tersystemen. De vraag is echter of Rusland bij machte is het softwareprobleem zelf op te lossen. De Alliantie wil de kwestie morgen tijdens het reguliere overleg met Rusland in het Brussels hoofdkwartier aan de orde stellen. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 3 per maand met automatische afschrijving a 33.25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 000002 RAMALLAH - Een jonge Palestijn gooit een fles naar Israëlische soldaten. In verschillende steden op de Westelijke Jordaanoever vielen gisteren vijftiggewonden bij demonstraties te- gen de weigering van Israël om Palestijnen vrij te laten die vanwege terroristische activiteiten in Israël vastzitten. foto Ruth Fremson/AP zie ook pagina 2 van onze redactie buitenland gevechten weer in volle omvang uitbreken als er in de lente geen akkoord bereikt is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1