10V1NCIILE ZEEUWSE COURANT Libië is om in Lockerbie-affaire Rillerig? 59 [wenskaart eiïl Winter richt verkeerschaos aan Clingenaar overrijdt Belgische man na grote knokpartij bij discotheek 4 WEKEN In Israël gevangen Palestijnen massaal in hongerstaking jKl Diplomaten vragen visa aan voor bezoek aan Nederlandse locatie proces Turken betogen tegen Öcalan Ex-couppleger wordt president in Venezuela Kies voor Echinaforce van Vogel! Vogel helpt. Model Naomi Campbell ontkent slaan employee Zeeuw op grootste koelvriesschip Positie Olsen wankelt bij Ajax 13 Dijkstal kapittelt Kamerleden VOOR 15,00 JA, ik wil: 4° M mms fo° ZW 3 Opklaringen l Rustig weer met opklaringen maar ook nog een enkele winterse bui. Matige westelijke wind. Temperatuur 4 graden. 241e jaargang no. 291 maandag 7 december 1998 losse nummers 1,75 Van Uw eigen negatief! IH (Nieuw: creatieve wenskaarten met eigen tekst! H Vraag emaor in onze winkel) V.A. I FOTO VERSCHOORE Goes VHsuigen Middelburg Hulst Temcuzen Zientaee Ecten-Leur ct [door Marjolijn de Cocq en John Wanders DEN HAAG - Libië wil de twee verdachten van de aanslag op een Pan Am- toestel boven het Schotse Lockerbie binnen afzien bare tijd overdragen voor berechting in Nederland. Libische diplomaten die be trokken zijn bij de onderhande lingen over de uitlevering van I de verdachten hebben visa aan- gevraagd voor Nederland. Dit verzoek geldt in diplomatieke I kring als de vooralsnog sterkste (aanwijzing dat Libië de ver dachten wil overdragen. De Li- biérs willen in Nederland Kamp j Zeist inspecteren. De voormali ge legerbasis zal als locatie fun- geren voor het proces. iHet optimisme over de zaak werd dit weekeinde onder steund door uitlatingen van se cretaris-generaal Kofi Annan jvan de Verenigde Naties. Annan bezocht zaterdag de Libische leider Kadhafi. Beiden spraken elkaar in Kadhafi's tentenkamp (inde woestijn, op een uur rijden van de hoofdstad Tripoli. Bij te rugkeer zei Annan dat de ver dachten van de aanslag op Pan (Am-vlucht 103 boven Locker- ibie 'over niet al te lange tijd' worden overgedragen aan de Nederlandse autoriteiten, j Een akkoord over de uitlevering werd niet bereikt. Maar volgens (een woordvoerder bij de Ver enigde Naties is het doel van Annans trip door sommige me- jdia verkeerd uitgelegd. „Hij j ging naar Libië om verschillen- i de zaken uit te leggen en op te helderen", zei woordvoerder Manuel d'Almeida avond in New York. Volgens An nan waren de besprekingen vruchtbaar. „Libië heeft nog eens onderstreept dat het daad werkelijk bereid is een oplos sing te vinden voor het Locker- bie-vraagstuk". Kadhafi zou hem te kennen hebben gegeven dat de resterende problemen spoedig kunnen worden opge- lost.De Britse minister van bui tenlandse zaken Cook toonde zich gisteren na een gesprek met Annan 'zeer bemoedigd'. In Washington is echter teleur gesteld gereageerd op het uit blijven van een akkoord. „Dit heeft al veel te lang geduurd", aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Op 21 december is het tien jaar geleden dat de Boeing 747 van de Amerikaanse maat schappij Pan Am explodeerde boven Lockerbie. Bij de aanslag kwamen 270 mensen om. De Veiligheidsraad heeft Libië opgedragen de verdachten 'zo snel mogelijk' over te dragen aan Nederland, voor berechting onder het Schotse recht. Pas als de twee verdachten, oud-agen ten van de Libische inlichtin gendienst, in een Nederlandse cel zitten, kunnen de sancties tegen Libië worden opgeschort. Belangrijkste obstakel blijft het geschil over de vraag waar de twee hun eventuele straf moe ten uitzitten. Libië wil dat de twee in Libië zelf, of anders in Nederland, hun straf uittzitten. Groot-Brittannië en de VS zeg gen absoluut niet te willen on derhandelen over dit punt. GPD CARACAS - Ex-couppleger Hugo Chévez heeft de presi dentsverkiezingen in Venezuela zoals verwacht met grote over macht gewonnen. Na telling van 65 procent van de stemmen staat hij op 56 procent. Zijn ach tervolger Henrique Salas bleef steken op 40 procent. Chavez was in 1992 de leider van een poging tot staatsgreep •bij 170 mensen omkwa men. In 1994 kreeg hij na twee jaar gevangenisstraf amnestie. Voor de presidentsverkiezingen van zondag beloofde hij de grondwet te herschrijven, de welvaart te herverdelen en de wijdverbreide corruptie aan te pakken. EFE/AFP/RTR/ANP Een stoomlocomotief duwt een aantal wagons vol treinliefhebbers door de besneeuwde heidevelden in Yorkshire, Noord-Engel and. Ook Groot-Brittannië was de afge lopen dagen in de greep van de winter. van onze redactie buitenland DEN HAAG - Sneeuw en ijzel hebben in het weekeinde in grote delen van Eu ropa het verkeer geteisterd. In Polen steeg het aantal doden door de strenge koude tot negentig. Delen van Italië, waaronder Venetië, kampen met wa teroverlast. In België deden zich op gladde wegen talrijke ongelukken voor. Ook in Nederland zorgde het winterse weer voor veel overlast. De autoweg tussen Bastogne en Luik in Oost-België was onberijdbaar. Op de overige snelwegen ondervond het ver keer veel hinder. De gladheid in België kostte zeker één mensenleven: in Eis- den reed een man tegen een boom. In Frankrijk hadden vooral de Vogezen, maar ook Normandië en het noorden veel last van gladheid. De autoriteiten riepen de automobilisten op uiterst voorzichtig te zijn. Wanhopig Een woordvoerder van het Zweedse verkeersbureau beschi-eef de situatie daar als 'om wanhopig van te worden'. Talrijke chauffeurs moesten hun auto in de sneeuw laten staan. Het treinver keer had met grote vertragingen te kampen. In het noorden van het Deense schierei land Jutland raadde de politie automo bilisten af de weg op te gaan. De brug over de Grote Belt, de belangrijkste verbinding tussen de hoofdstad Kopen hagen en de x-est van het landging dicht voor vrachtwagens, bussen en cara vans. Ook in Nederland had het verkeer veel last van ijzel en sneeuw. Op de snelwe gen waren strooiwagens actief, maar het pekellaagje sneeuwde door het wei nige autoverkeer snel onder. Dat had veel glibberigheid tot gevolg. Op de se cundaire wegen was dat nog veel erger. Alleen de wegen in de kuststrook waren redelijk goed begaanbaar. De meldkamer van het Korps landelij ke politiediensten in Driebergen no- teerde tussen zaterdagochtend zes uur en gisteravond zes uur meer dan twee- honderd aanrijdingen op de snelwegen. Een 66-jarige inwoner van Ottoland overleed gistermorgen in het zieken huis aan de gevolgen van een slippartij. foto John Giles/EPA Het slachtoffer keerde met zijn zoon te rug van familiebezoek in Groningen, toen de auto waarin ze zaten slipte en in het water gleed. De zoon bleef onge deerd. Ook zaterdag kostte het veel automobi listen moeite om op de weg te blijven. Omstreeks half elf 's morgens waren er al drie keer zoveel ongelukken gebeurd (46) als normaal op dat tijdstip. Op de snelwegen rond Amsterdam en Rotter dam gold 's morgens een snelheidsbe perking. Met name het noorden en oosten van Nederland boden in het weekeinde een winterse aanblik. Vol gens het KNMI lag er in Noord-Fries land zaterdag zes tot zeven centimeter sneeuw. DPA/ANP/AFP zie ook pagina 7 (Advertentie) door Sheila van Doorsselaer CLINGE - Tientallen Vlaamse en Nederlandse jongeren zijn in de nacht van zaterdag op zon dag slaags geraakt voor disco theek Het Feestpaleis in het Bel gische Beervelde bij Gent. Daarbij heeft een negentienja rige man uit Clinge een twintig jarige man uit Zelzate overre den. De Belg werd daarbij levensgevaarlijk gewond. De Clingenaar werd belaagd door een groep Belgische disco bezoekers en vluchtte weg in zijn auto. Daarbij is hij over het slachtoffer gereden die vervol gens 700 meter door de auto is meegesleept. Het slachtoffer is zwaargewond naar het Univer sitair Ziekenhuis van Gent ver voerd. Hij verkeerde in levens gevaar, maar zijn toestand is verbeterd. De auto van de Clingenaar is in zijn woonplaats teruggevonden en in beslag genomen voor spo renonderzoek. De Clingenaar is inmiddels aan gehouden. Zowel de politie uit Lochristie, onder leiding van de procureur des konings van het parket in Gent en de Zeeuws- Vlaamse politie, aangevoerd door de officier van justitie van de arrondissementsrechtbank van Middelburg zijn bezig met het onderzoek. De politie hoort getuigen in Nederland en in Bel gië. Lastig De vechtpartij ontstond nadat de portiers van de disco rond 4.15 uur een aantal lastige be zoekers buiten de deur hadden gezet Tientallen Vlaamse en Nederlandse jongeren zijn daarna met elkaar op de vuist gegaan. Honderden discotheek bezoekers hebben van op af stand de vechtpartij gevolgd. De Clingenaar voelde zich der mate bedreigd dat hij in zijn au to stapte om weg te rijden. De Belgische politie zegt dat de man eerst op de groep Vlamin gen is ingereden. De man uit Zelzate is uitgegleden en onder de auto terecht gekomen. Ver moedelijk heeft de Clingenaar dit niet gezien en is vol gas weg gereden, terwijl het slachtoffer honderden meters achter de au to is meegesleept. De politie heeft de auto later teruggevon den in Clinge. Behalve de Clin genaar zijn er geen aanhoudin gen verricht in verband met de vechtpartij. Homeopathisch geneesmiddel bij griep en verkoudheid Lees voor het gebruik I de aanwijzingen op de verpakking. van onze redactie buitenland TORONTO - Het Brit se supermodel Naomi Campbell heeft zater dag ontkend dat zij een voormalige werk neemster heeft mis handeld. Volgens een in Londen uitgegeven verklaring namens Campbell wil de 39- jarige Georgina Gala nis met haar beschul diging wraak nemen, omdat zij wegens slechte prestaties na een week al werd ont slagen. Volgens berichten in de Canadese pers be weert Galanis dat Campbell haar her haaldelijk met een te lefoon heeft geslagen in een hotel in Toronto. Campbell verblijft daar sinds enkele maanden geregeld voor de filmopnamen. De 28-jarige Campbell heeft zich vrijdag vrij willig gemeld bij de politie in Toronto. Campbell vertrok, na dat ze de borgtocht had betaald. Haar zaak komt op 11 de cember voor de rech ter. Inmiddels is het top model afgereisd naar Europa. RTR/DPA T> Naomi Campbell verbergt haar gezicht voor fotogra fen die haar opwachten bij de woning in Milaan waar ze gisteren te gast was. foto Stefano Cavicchi/AP Duizenden Turken hebben zaterdag in Frankfurt gedemon streerd voor uitlevering door Italië van PKK-leider Öcalan. In Turkije arresteerde de politie meer dan honderd Koerdische hongerstakers die het juist voor de PKK- *•-& leider opnamen. Het grootste koelvriesschip onder Nederlandse vlag is bezig aan z'n maidentrip onder commando van kapitein Gerard Karelse uit Ellewoutsdijk. Het is de Klipper Stream. Het schip, eigenlijk bestemd voor het vervoer van fruit, koerst met een lading auto's naar het Panama-ka naal. Na het 1-1 -gelijkspel van Ajax tegen MW is het aanblijven van trainer Morten Olsen onzeker der dan ooit. Het publiek in de Arena maakte tij dens de wedstrijd duide lijk Olsen liever kwijt dan rijk te zijn. Net als bij Barcelona werd er geest driftig gezwaaid met witte zakdoekjes. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19 en 20. van onze redactie buitenland GAZA - Meer dan 2000 Palestij nen die om politieke redenen in Israëlische cellen gevangen zit ten, zijn gisteren in hongersta king gegaan. Zij willen zo hun vrijlating afdwingen. Dat heeft het Palestijnse Gezag meege deeld. Volgens de Palestijnse minister Hisham Abdelrazek zullen de gevangenen elk voedsel weige ren, maar blijven zij wel drin ken. De vereniging van politie ke gevangenen, die in Gaza is gevestigd, heeft de Palestijnen opgeroepen uit solidariteit met de gevangenen sitdown-acties te houden. Volgens een woordvoerder van het Israëlische gevangeniswe zen blijven veel Palestijnen af zijdig Slechts 800 gedetineer den doen er volgens hem mee aan de actie. Volgens het akkoord van Wye Plantation, dat Israël en de Pa lestijnen 23 oktober tekenden, zal Israël in drie fasen 750 Pa lestijnse gevangenen vrijlaten. De Palestijnen gaan ervan uit dat het alleen om politieke ge vangenen gaat, maar Israël meent dat er ook mensen onder vallen die wegens een misdaad vastzitten. Levy niet terug Intussen heeft de vroegere Isra ëlische minister van Buiten landse Zaken, David Levy, ge zegd dat hij toch met terugkeert in het kabinet. Hij maakte dat gisteravond bekend op de Israë- AMSTERDAM - WD-fractie- voorzitter Dijkstal vindt dat de Tweede Kamer niet goed func tioneert. Volgens de liberale lei der betreft dat zowel het contro leren van de regering als de communicatie met de samenle ving. Dijkstal kondigde gisteren in het tv-programma Buitenhof aan hierover binnenkort met Kamervoorzitter Van Nieuwen- hoven en collega-fractievoor zitters te gaan praten. Dat beraad moet wat hem be treft leiden tot meer debatten op hoofdlijnen en minder monde- lingen vragen, spoeddebatten en moties. ANP lische radio. Premier Netanya hu had hem de post Financiën aangeboden. Levy trad in januari uit de rege ring, onder meeneming van de vijf Knesseth-zetels van zijn Gesher-groep. Netanyahu wil de zijn broze meerderheid in het parlement versterken door die zetels terug te halen, voordat het parlement vandaag zal be slissen over vervroegde verkie zingen. AFP/DPA/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002 (Advertentie) jji Direct klaar voor ij! gebruik. Met 1|I Intel® Celeron" of Pentium® II IH Processor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1