OURANT Franse justitie laat Cees Priem gaan Grieperig? Uitstel hervormingen Europees landbouwbeleid kost Zalm geld Vier weken voor invoering euro Ver» op zonday! 4 WEKEN ïlfjarig meisje trijgt dochter Aanklacht tegen TVM-wielerploeg blijft van kracht Soeharto verder in het nauw Kies voor Echinaforce van Vogel! Vogel helpt. DECEMBER GEOPEND Dag sinterklaasje, da-aag Sneeuw en ij zei eisen slachtoffers Schilderij met verrassing 13 Vitesse ontsnapt bij Willem II VOOR 15,- VACATURES KQUMar *77 O |o ii A. NW 6 Guur i Talrijke winterse buien met maximumtemperatuur rond 5 graden bij een meest krachtige noordwestenwind. 241e jaargang no. 290 paterdag 5 december 1998 losse nummers 2,50 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM Van Beekom Kole Goes I joor Frits Bakker IEIMS - De onschuld van Cees Priem en zijn TVM- nielerploeg staat nog al- ijd niet vast, maar de iloegleider zelf is weer Tij. foor de ingang van het ge- echtshof in Reims stak de [eeuw gisteravond het pas- loort omhoog, dat hij kort daar door had teruggekregen van de franse onderzoeksrechter Ma- Irolle. Het bevrijdende nieuws lat hij Frankrijk na ruim vier naanden mocht verlaten was 'riem om vijf over half vijf mee- ;edeeld in een brasserie tegen- jver het justitiepaleis, waar hij lamen met verzorger Jan Moors »n familie toch weer urenlang in inzekerheid was gelaten over sijn vrijlating. )ngeveer tegelijkertijd verliet iloegarts Andrei Michailov de jevangenis in Reims. De Rus ireeg toestemming te vertrek- :en (naar zijn huis in Brussel), ïadat voor hem een borgsom vas betaald. „We moesten het ;eld snel bij elkaar krijgen, naar dat is gelukkig gelukt", al- lus advocaat Joost van Mierlo. )e ontlading in het TVM-kamp vas intens, toen Van Mierlo de rerlossende woorden had ge broken. Cees Priem slaakte een ireet van opluchting en verborg ijn tranen in een innige omhel- ing met zijn vrouw Marjan. iOEDAPEST - Een elfjarig neisje is gisteren in Hongarije levallen van een dochter. De 17- arige vader loopt het risico tien aar gevangenisstraf te krijgen oor seks met een minderjarige, aldus het persbureau MTI. let meisje woont in het Zem- 'ilengebergte in Noord-Honga- ije. Ze was vorige week in het liekenhuis opgenomen. De ba- >y kwam met een keizersnede er wereld. Moeder en dochter taken het goed. AP „Vrij, eindelijk vrij", zei hij, toen hij zich had losgerukt van de camera's en besefte dat hij die avond thuis zou zijn. Ook Jan Moors kon zijn geluk niet op. „Ik weet dat mijn moeder in Limburg op me wacht, ik ga zo snel mogelijk naar huis." Het bericht van de vrijlating maakte een eind aan een lange kwelling. De 48-jarige ploeglei der, die in de Tour de France op 23 juli werd opgepakt op ver denking van dopinggebruik in zijn wielerploeg, moet zich in de komende maanden wel beschik baar houden voor de Franse jus titie. Het onderzoek in de do- pingaffaire is afgerond. Het wachten is op de afwikkeling en op een eventueel proces. Priem keerde gisteravond met zijn gezin terug in Zeeland. Hij ontmoette eerst 'op een geheime plaats' ploegarts Michailov, die hij meenam en afzette in Brus sel. Daarna reed het gezin Priem naar hun woonplaats Wemel- dinge. Het laatste obstakel in het arrest van Cees Priem, Jan Moors en Andrei Michailov kostte gisteren nog uren van on derhandelen en wachten. Van Mierlo had donderdagavond al gezegd dat alleen een formali teit de vrijlating nog in de weg stond. De aanklager in het on derzoek, procureur-generaal Laumosne, had toen nog gewei gerd een handtekening te zet ten. Het gevecht tegen de Franse justitie verkeerde wekenlang in een impasse, maar na een ver blijf van 117 dagen in een Frans hotel kwam gisteren de door braak. De aanklacht tegen de wieler ploeg blijft wel van kracht. De TVM-ploeg staat nog steeds on der verdenking van dopingge bruik. De advocaten gaan nu met justitie in de slag om de re sultaten van het onderzoeks rapport aan te vechten. zie ook pagina 19 De vreugde is groot nadat Cees Priem is vrijgelaten en zijn paspoort heeft teruggekregen. Hij wordt omhelsd door zijn vrouw Marjan. foto's Lex de Meester. Advertentie Homeopathisch geneesmiddel bij griep en verkoudheid. Lees voor het gebruik de aanwijzingen op de verpakking. (Advertentie) Hans Verkerk speelt vandaag en morgen (vanaf 10.00 uur) voor Sinterklaas. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, haalt Zwarte Piet een echte Kroon keuken voor de helft van de door de leverancier aanbevolen advies-prijs uit zijn jute zak tevoorschijn. Proliteer meer van deze Sinterklaas-aanbieding en vraag tevens naar onze speciale snelle beslisserskorting door Paul Koopman en Fons Kockelmans BRUSSEL - Het is vrijwel uit gesloten dat volgend jaar onder Duits voorzitterschap besloten wordt tot de gedeeltelijke af bouw van het Europese land bouwbeleid. Zo'n 'renationali satie', die de Nederlandse schatkist ruim 360 miljoen gul den per jaar zou opleveren, is voor Frankrijk onbespreekbaar. De Duitse kanselier Schroder zal president Chirac op dit ge voelige punt niet willen over stemmen. Deze conclusie trek ken Brusselse diplomaten uit de Frans/Duitse top, eerder deze week in Potsdam. „Chirac heeft duidelijk ge maakt dat hij een renationalisa tie thuis niet kan verkopen en Duitsland is ook niet meer erg enthousiast over het idee", viel gisteren te beluisteren op diplo matieke missies in de Europese hoofdstad. Daarmee is het voor stel om een deel van de inko menssteun aan boeren door de lidstaten zelf te laten betalen, feitelijk van tafel. Zonder de medewerking van Frankrijk (de grootste landbouwnatie) en Duitsland (de grootste lidstaat) is die weg onbegaanbaar. Het belang van goede Frans/ Duitse betrekkingen beperkt volgens onderhandelaars de be wegingsruimte van Schöder aanzienlijk als hij volgend jaar als EU-voorzitter een 'deal' wil sluiten over de financiering van de EU in de komende zes jaar. De Nederlandse zorgen over eventuele Duitse inschikkelijk heid zijn zo groot, dat al wordt overwogen om het Duitse voor zitterschap te saboteren. Als Duitsland slappe knieën zou krijgen, is uitstel van de besluit vorming tot Finland in juli de voorzittershamer overneemt wellicht beter, zo luidt de ge dachte. Momenteel staan Bonn en Dep Haag nog zij aan zij in de wens om de netto-bijdrage aan Europa terug te schroeven. Het Franse nee is een flinke te genvaller voor minister Zalm van Financiën. De hervorming van de landbouw is namelijk de enige besparingsmaatregel uit een pakket voorstellen van de Europese Commissie waarover niet met unanimiteit besloten hoeft te worden. Bij een vergadering van de Eu- HILVERSUM - Honderden boze ouders hebben gisteravond de Tros gebeld omdat een telefoonnummer waarmee hun kin deren Sinterklaas in een tv-uitzending vragen konden stel len, niet in gebruik was. Als ze het in beeld geprojecteerde 0800-nummer belden, kre gen de kinderen een bezettoon. Of ze hoorden een bandje met de mededeling dat het nummer niet in gebruik was. Het ging om het programma 'Hallo met Sinterklaas' dat tus sen zeven en acht uur gisteravond werd uitgezonden. Tros-woordvoerder Els Lootsma wist niet waarom het num mer niet werkte. Ze was blij dat er zo goed naar het program ma was gekeken. Over excuses repte ze met geen woord. GPD DEN HAAG - IJzel, gevolgd door sneeuw en daarna opvrie zing hebben gisteren verspreid over het land honderden aanrij- dingen veroorzaakt. De glad heid kostte gisteravond in West broek (gemeente Maartensdijk) een 32-jarige man uit Soester- berg het leven. De man slipte met zijn auto en belandde ondersteboven in een sloot. Gisterochtend kwam bij Bleiswijk een 23-jarige Rotter damse vrouw om het leven. Zij reed tegen een boom. In Breda eistte de gladheid die morgen het leven van een man wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld. Het busje waarin hij meereed, slipte en kwam tegen de vangrail tot stil stand. Twee van de drie overige inzittenden, onder wie een zwangere vrouw, raakten daar bij ernstig gewond. Het verkeer in Friesland had in de avondspits last van opvrie zing, vooral op klinkerwegen. Zo'n veertien auto's raakten be trokken bij slippartijen, met al leen materiële schade. De vrijdagochtendspits telde veel files maar echte problemen bleven uit. ANP pagina 13: zwaargewonde in Zeeland De Indonesische ex-presi dent Soeharto komt moge lijk onder huisarrest te staan voor de duur van het officiële onderzoek naar zijn bezittingen. President Habibie heeft het onder zoek overgedragen aan het Openbaar Ministerie. Een stilleven van de zestig jaar geleden gestorven schilder Herman van Haar bleek voor een inwoner van Middelburg een verrassing te bevatten. Achter de bloemen ging een tweede schilderij schuil. Vitesse heeft in Tilburg met 3-5 gewonnen van Willem II. Een kwartier voor tijd stonden de Arnhemmers nog met 3-1 ach ter. In het laatste kwartier van het duel boog Vitesse de achter stand echter razendsnel om in een 5-3-overwinning. De ploeg van trainer Herbert Neumann steeg door de a CJ zege naar de tweede plaats op de ranglijst. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17;sport: 19 en 21; reportage: 23,24, 25, 27 en 29; vrije tijd: 35; bouwen en wonen: 36; tafel en trend: 37; auto motor fiets: 39; wetenschap en techniek: 41 ropese ministers van Onderwijs, gisteren in Brussel, moest Zalm nog een tweede tegenslag incas seren. De door de minister van Financiën fel verdedigde 'nul lijn' voor Europese uitgaven bleek niet te handhaven bij de onderwijsprogramma's 'Leo nardo' en 'Socrates'. Ondanks Nederlands protest besloten de onderwijsministers om voor de programma's in de periode 2000/2006 0,9 miljard extra uit te trekken Nederland stemde als enige lidstaat tegen. Intussen sluit premier Kok niet niet uit dat het kabinet in het voorjaar geconfronteerd wordt met financiële problemen. Maar hij wil nog niet over bezuinigin gen praten, omdat er nog geen cijfermateriaal ligt. GPD/ANP door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Het kabinet trekt maximaal vier weken uit voor de overgang van de gulden naar de euro. Omschakeling in één dag zoals een overgrote meer derheid van de Tweede Kamer wenst, stuit volgens het kabinet op onaanvaardbare risico's. Ook andere landen die in 2002 omschakelen van hun nationale munt op de euro zien geen kans dat in één klap te doen, aldus premier Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Hij ver trouwt erop dat minister Zalm (Financiën) de Kamer kan over tuigen van de noodzaak de in troductie over een paar weken uit te smeren. „En wie het beter weet, moet daar dan een beter verhaal tegenover plaatsen." Bij een omschakeling in maxi maal vier weken is er voldoende tijd om banken en postkantoren met euro's te bevoorraden, aldus het kabinet. Bij uitgifte en het wisselen van geld worden vanaf 1 januari 2002 alleen nog euro's aangeboden. De gulden ver dwijnt zo geleidelijk uit het be talingsverkeer, maar blijft geldig tot het einde van de om schakelingsperiode. In één dag omschakelen levert volgens het kabinet lange rijen op bij de wisselpunten en pinau tomaten. Bovendien zou eind december 2001 iedereen dan zo wel guldens als euro's moeten bezitten. En niet iedereen be schikt over genoeg geld om in de dure decembermaand twee va luta's aan te houden, denkt het kabinet. De Tweede Kamer wil het liefst een .'big bang": omwisselen in één klap. Zij steunt daarmee de winkeliers (MKB) die het een gruwel is om vier weken lang met twee muntsoorten te moe ten werken. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) cJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving 5 93,50 Naam: (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 12.00 - 17.00 uur! MIDDELBURG: Pottenbakkerssingel Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 713214 000019 Gezien op tv: elders goedkoper dan gratis. 2 persoons Halcyon Gold-Label SoftSide waterbed Adviesprijs f 3495.- s Werelds best gestabiliseerde waterbed Probeer 90 dagen, niet goed geld terug! Zie SBS6 text pag. 323 of WWW.Waterbed.nu 7 «lagen per week, ook op zondag open K rkerstraat 3 A dam 020-6834253 Beekstraat 68 Arnhem 026-4461111 Scnieweg 57 R'dam 010-4650404 A'damse Straatweg 284 Utrecht 030-2436666 Ceniraal bestelnummer: 0900 93 92 (50c p/m) Alleen bij De Waterbeddenconcurrent 995.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1