Chaos laat Paramaribo koud Waarom BelMaar? Kijk ZelfMaar! PZC Society-huwelijk in India wekt woede Bosnische Serviërs woest over aanhouding Krstic Nieuwe Israëlische eisen verworpen buitenland Regering reageert niet op groeiende protestbeweging Ex-gevangene wint jackpot 720 Gratis Voordeelminuten. Beste landelijke dekking. Superkleine Ericsson GF 768. En nog veel meer... Compleet voor f299,-* Voorhoeve bang voor effect 2000-probleem in kerncentrales Rusland LIBERTEL Canadese stemt zes keer Oud-minister VS vrijgesproken Frans pedonetwerk opgerold Russisch verkeer: 24.000 doden Chinese vissers aangeklaagd Europarlementariërs zijn het eindelijk eens over eigen salaris Rome oppert proces Öcalan in Italië zelf Hommeles rond Britse Lords vrijdag 4 december 1998 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenig de Staten en de Palestijnen hebben gisteren de nieuwe voorwaarden verworpen die Israël woensdag heeft gesteld aan verdere terugtrekking van de Westelijke Jordaanoever. De Amerikaanse bemiddelaar Dennis Ross vertrekt dit week einde naar de regio voor over- leg, aldus een woordvoerder van het Witte Huis. De Palestijnen zeggen dat de nieuwe eisen strijdig zijn met het akkoord van Wye Planta tion van 23 oktober. Het Israë lische kabinet besloot tot de nieuwe voorwaarden nadat Palestijnen woensdag een Isra ëlische soldaat aftuigden en zijn wapen aïnamen uit woede over de moord in Jeruzalem eerder die dag op een Arabier door vermoedelijk een extre mistische joodse kolonist. Israël eist dat de Palestijnen het geweld een halt toeroepen. Verder mogen zij niet langer vragen om de vrijlating van ge vangenen met 'bloed aan hun handen'. Bovendien moet de Palestijnse Autoriteit officieel afzien van de aangekondigde eenzijdige uitroeping van de Palestijnse staat 4 mei volgend jaar De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Dennis Rubin, veroordeelde het Pales tijnse geweld, maar voegde daar aan toe dat beide partijen zich aan de overeenkomsten van Wye Plantation moeten houden. De Palestijnse leider Arafat kondigde onlangs aan 4 mei 1999 de onafhankelijke Pales tijnse staat uit te roepen. Op die datum verstrijkt de termijn voor een definitieve vredesre geling die Arafat en de toen malige Israëlische premier Ra bin afspraken. RTR/DPA idoor Armand Snijders PARAMARIBO - De protesten van de oppositie en vakbonden in Suriname tegen de regering blijven aanhouden. Gisteren gingen in de hoofdstad Parama ribo voor de tweede achtereen- volgende dag duizenden men- sen de straat op. Ze eisten opnieuw het aftreden van presi dent Wijdenbosch en zijn rege ring. Enkele winkels in het cen trum werden bestormd, maar plunderingen bleven uit. De regering heeft nog nauwe lijks gereageerd op de protesten, die al ruim een maand duren. „Ik weet niets van problemen in dit land. Er is geen sprake van een crisis", zei parlementsvoor zitter Marijke Dj walapersad als reactie op de steeds grimmiger wordende acties. Wijdenbosch is deze week wel iswaar gesprekken begonnen met kerkelijke groeperingen, vakbonden en andere organisa ties, maar dat zal niet leiden tot verandering van het beleid, zo voorspellen zijn tegenstanders. De president heeft zich sinds zijn aantreden, ruim twee jaar geleden, doof en blind getoond voor kritiek. Zelfs commentaar van zijn eigen partijvoorzitter Desi Bouterse, negeert hij. Onbetaalbaar Suriname maakt de ernstigste economische crisis door sinds de dictatuur van de jaren tachtig. De staatskas is leeg, de corrup tie viert hoogtij en de gierende inflatie heeft de eerste levens behoeften voor veel inwoners onbetaalbaar gemaakt. Dui zenden leerkrachten en ambte naren legden een maand gele den het werk neer uit protest tegen het falende regeringsbe leid. Ze eisen ondermeer een sa- i BRUNSWICK - Een 40-jarige Amerikaan die tot 1996 vier rkeer in de gevangenis zat we- gens geweldpleging, overvallen, «ronken rijden en fraude, heeft in de loterij van Georgia de jackpot van 31 miljoen dollar [ewonnen. Om te voldoen aan de eisen van ïjn voorwaardelijke vrijlating |moet de nieuwe miljonair blij- 'en werken. De echte verande- ing voltrok zich volgens Dukes sinds hij niet meer drinkt en ;een drugs meer gebruikt. AP larisverhogingvan 100 procent. Douane-ambtenaren hebben gisteren gedreigd met nieuwe stakingen omdat de regering onlangs gemaakte afspraken niet nakomt. Enkele weken ge leden werd tijdens een eerdere douane-staking het haventer rein bezet door zwaar bewapen de mannen die in opdracht van Wijdenbosch handelden. De douanevakbond zegt dat als dit zich herhaalt, de ambtenaren zich met alle mogelijke midde len zullen verzetten. Oppositie en vakbonden vinden dat de regering-Wij denbosch de oorzaak is van de huidige crisis en de onrust. Samen met de Ver eniging Surinaams Bedrijfsle ven willen zij de regering tot af treden dwingen en vervangen door een zakenkabinet. Een concept-beleidsprogramma is al vrijgegeven. Daarin wordt onder meer aangegeven dat ver meende corrupte praktijken van de huidige regeerders wor den bestraft en omstreden con tracten met binnen- en buiten landse ondernemingen worden herzienZo zal ook de al gestarte bouw van twee bruggen door het Nederlandse Ballast Ne- dam, een project van bijna 200 miljoen gulden, worden geëva lueerd en eventueel stopgezet. De bonden en de oppositie zeg gen door te gaan met de protes ten tot Wijdenbosch aftreedt en hebben scherpere acties aange kondigd. De bevolking is opge roepen zich in rouwkleding te hullen Zo wil men de vijftien slachtoffers van de december moorden van 1982 herdenken die om het leven werden ge bracht door het militaire regiem van Bouterse, de huidige advi seur van Staat. GPD CALCUTTA - Activisten van de Indiase Youth Congress (I) Party vernielen de in Calcutta gereedstaande attributen voor het huwelijk van Aditya Mittal, de zoon van een door hen gehate steenrijke immigrant. Een deel van de spullen ging giste ren in vlammen op. L. N. Mittal, de rijkste niet-Indiër van het land, had als plaats voor de huwelijks plechtigheid het Victoria Memorial (achtergrond) uitgekozen. De keuze van dit ge bouw, dat tot India's erfgoed wordt gerekend, stuitte op felle kritiek van politieke partijen en actiegroepen. foto EPA Advertentie van onze redactie buitenland DEN HAAG - De aanhouding door Amerikaanse SFOR-sol- daten van de Bosnisch-Servi- sche generaal Radislav Krstic heeft de woede gewekt van de Bosnische Serviërs en Rusland. De Bosnisch-Servische regering heeft de contacten met SFOR 'tot het noodzakelijke mini mum' teruggebracht. Volgens president Nikola Poplasen was de arrestatie overduidelijk voorbereid, wat strijdig zou zijn met het mandaat van de vredes macht. De SFOR-troepen zouden vol gens Poplasen alleen vermeen de oorlogsmisdadigers mogen oppakken, als ze die toevallig tegen het lijf lopen. Hij beschul digt de militairen die Krstic op pakten, er bovendien van dat zij de generaal hebben 'geslagen en mishandeld'. De Russische re gering neemt het de NAVO kwa lijk dat de commandant van de Russische SFOR-militairen niet vooraf is ingelicht. Libcrtcl introduceert nu BelMaar. De meest Bovendien krijgt u één jaar lang iedere maand complete manier van mobiel bellen van Neder- 60 gratis Voordeelminuten. Dit alles en nog veel land. Voor heel Nederland. Libertel BelMaar is compleet met abonnement en telefoon. En niet zomaar een telefoon, maar de supcrcompacte, geavanceerde Ericsson GF 768. .-r. compleet voor maai f299,- Dus waarom BelMaar? Kijk ZelfMaar! Bel voor meer informatie, alle voorwaarden en ver kooppunten gratis Libertel 0800 05 60. ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. Bxcl eenmalige ajnilmt^niten if 105,75) en door Hans Sonders DEN HAAG - Circa zestig kern centrales in Oost-Europa en Rusland en ongeveer 25.000 kernwapens in die regio leveren rond de eeuwwisseling een groot risico op. Zowel de centra les als de wapensystemen kun nen het millenniumprobleem waarschijnlijk niet aan. Voormalig minister van Defen sie en nu WD-Kamerlid Voor hoeve vindt dat Nederland via de Europese Unie en het Inter nationaal Atoomenergie Agent schap (AIEA) in Wenen meer druk moet uitoefenen om de computersystemen in Oost-Eu ropa en Rusland te laten onder zoeken. Hij heeft de regering dat gisteren in schriftelijke vragen laten weten. Het millenniumprobleem treedt op omdat veel computers de overgang van 1999 naar het jaar 2000 niet aan kunnen. Het risico is groot dat ze het nieuwe jaar als 1900 herkennen en dat syste men daardoor op hol slaan. ..Verschillende deskundigen hebben al gewaarschuwd dat de zaak in Oost-Europa en Rus land uit de hand dreigt te lo pen," licht Voorhoeve zijn be denkingen toe Hij vindt dat het LAEA te laks optreedt, te veel bezig is met bewustmaking van het probleem en te weinig actie onderneemt. Ook Eurocommissaris Van den Broek komt er in zijn ogen niet best af. „Er is een onderzoeks programma gericht op Oost- Europese en Russische compu tersystemen, maar dat is nau welijks uitgevoerd," aldus Voorhoeve. De voorzitter van de Europese Rekenkamer heeft volgens Voorhoeve hierover ook kritische geluiden laten horen. GPD Krstic, die woensdag werd gear resteerd, is gistermiddag aange komen op het marinevliegkamp Valkenburg en overgebracht naar de Scheveningse strafge vangenis. Uit de aanklacht tegen Krstic, die gisteren openbaar werd ge maakt, blijkt dat samen met hem nog twee kopstukken van het Bosnisch-Servische leger zijn aangeklaagd voor de mas sa-executies bij de inname van Srebrenica in juli 1995. De na men van deze mannen moeten voorlopig nog geheim blijven en zijn met zwarte stift onleesbaar gemaakt. Ontmoeting Krstic wordt beschuldigd van genocide (volkenmoord), de zwaarste beschuldiging die het Joegoslavië-tribunaal kent. Ook de voormalige Bosnisch- Servische leider Radovan Ka radzic en generaal Ratko Mla dic worden hiervoor gezocht. Krstic fungeerde tijdens de val van het door Nederlandse blauwhelmen beschermde Sre brenica als één van Mladic' va zallen. De dag na de val van de enclave op 11 juli hadden Mla dic en Krstic in het nabijgelegen Bratunac een ontmoeting met Nederlandse officieren en verte genwoordigers van moslim- vluchtelingen. Volgens de aanklacht heeft de generaal aangezet tot het doden van de moslims die na de ver overing van de enclave vlucht ten.Krstic en Mladic hadden volgens de aanklacht in een ge sprek met de leiding van de Ne derlandse blauwhelmen gezegd dat de vluchtelingen naar veili ge gebieden zouden worden overgebracht, maar in plaats daarvan zijn duizenden mannen omgebracht. ANP/GPD MONTREAL - Een jonge vrouw heeft maandag bij de verkie zingen in de Franstalige Canadese provincie Québec zes keer haar stem kunnen uitbrengen. Zij werkte mee aan een uitzen ding van het commerciële televisiestation TQS, dat het ge brek aan controle bij de verkiezingen wilde aantonen. Vorige maand riep de regering van Québec een storm van pro testen op door voor te stellen dat kiezers zich in het stembu reau zouden moeten identificeren. Volgens de wet hoeft een kiezer nu alleen zijn naam en zijn adres te noemen om te kun nen stemmen. TQS, dat in vrijwel geheel Québec te ontvangen is. had de vrouw van een minicamera voorzien om haar stemgedrag te registreren. Vriendinnen hadden haar toestemming gegeven hun naam en adres te gebruiken, AFP WASHINGTON - De Amerikaanse oud-minister van Land bouw, Mike Espy, is woensdag vrijgesproken van corruptie na een onderzoek van vier jaar dat bijna veertig miljoen gulden heeft gekost. Espy was op dertig punten aangeklaagd door onafhankelijk aanklager Donald Smaltz. Espy, de eerste zwarte minister van Landbouw, trad in okto ber 1994 afHij zou voor een kleine 70.000 gulden aan kaartjes voor sportevenementen, vliegreizen en andere giften hebben aangenomen van bedrijven. De resultaten van het onderzoek kon de overwegend zwarte jury niet overtuigen van zijn schuld. Espy had geen goed woord over voor de aanklagers, die vol gens hem 'alle middelen, nauwelijks toezicht en onbeperkt de tijd krijgen om hordes klachten op je los te laten.' RTR/AFP PARIJS - De Franse politie heeft bij invallen in heel Frankrijk drieduizend videobanden met kinderporno in beslag geno men. Er zijn 55 arrestaties verricht, zo heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Met de landelijke actie, waaraan 130 mensen deelnamen, wil de de politie een pedofilienetwerk oprollen Naar ongeveer 25 van de 55 gearresteerden is een formeel onderzoek ingesteld, waarna het nog maar een stap is tot ze in staat van beschuldi ging worden gesteld wegens het bezit van kinderporno, zei de politie. AP MOSKOU - In Rusland zijn sinds begin dit jaar tot en met ok tober bijna 24.000 verkeersdoden gevallen en nog eens 132.673 personen zijn bij verkeersongevallen gewond ge raakt. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Het aantal verkeersongevallen steeg ten opzichte van dezelf de periode vorig jaar met 2,1 procent, meldde het persbureau ITAR-Tass. Bij een op de vijf ongelukken was alcohol in het spel. AP MANILLA - De Filipijnse president Joseph Estrada heeft gis teren opdracht gegeven een aanklacht in te dienen tegen twintig Chinese vissers die zondag werden opgebracht bij een van de omstreden Spratlv-eilanden. Volgens Estrada hebben de Chinezen de wet overtreden door bij het Alicia Annie rif in Filipijnse wateren te vissen. China zegt dat de vissers in internationale wateren aan het werk wa ren. De regering in Peking heeft Estrada om de vrijlating van de vissers gevraagd. Deze toonde zich echter onverbiddelijk. Hij zei geen tegenmaatregelen van China te vrezen. De Spratly-eilanden, die rijk zijn aan olie, gas en mineralen, vormen al lange tijd een twistpunt tussen verschillende lan den in Zuidoost-Azië. AP door Paul Koopman BRUSSEL - Grote opluchting gistermiddag in het Europees parlement te Brussel. Wat een maand geleden nog ondenkbaar leek, is gelukt: een meerderheid van de 626 volksvertegenwoor digers ging akkoord met de ei gen nieuwe salaris- en onkos- tenregeling. Die moet een eind maken aan de ongelijke belo ning en het gesjoemel met decla raties. „Er valt een last van onze schouders. Deze discussie, die verziekend heeft gewerkt, kan nu tenminste van tafel", zei CDA-delegatieleider Hanja Maij-Weggen. De socialistische fractievoorzitster Pauline Green reageerde: „Dit was onze laatste kans om voor eens en al tijd een eind te maken aan de publieke zwartmakerijOok de liberale fractieleider Pat Cox was in zijn nopjes. „Het Euro parlement heeft teruggevoch ten. De bal ligt nu in het kamp van de regeringsleiders". Volgens het voorstel, dat nog door de Europese premiers en staatshoofden moet worden goedgekeurd, gaan alle nieuw verkozen Europarlementariërs vanaf juli 1999 hetzelfde ver dienen: een kleine 12.500 gul-v den bruto per maand ofwel het gemiddelde niveau van de hui dige wedden. Aftrekposten zijn niet mogelijk, maar daar staat tegenover dat over het salaris een Europees belastingtarief van slechts 22,5 procent wordt geheven. Afhankelijk van persoonlijke omstandigheden kan de rege ling een verbetering betekenen voor Nederlandse EP'ers die nu nog 11.420 verdienen en in ei gen land inkomstenbelasting moeten betalen. EP'ers die wor den herkozen, kunnen overi gens desgewenst de oude rege ling, hetzelfde salaris als de parlementariërs 'thuis', nog vijf jaar behouden. Deze overgangs regeling was nodig om steun te krijgen van Italiaanse, Oosten rijkse en Duitse parlementari ërs, die veel meer verdienen dan het gemiddelde. Tegelijkertijd wil het parlement een eind maken aan kunstgre pen met declaraties en reiskos ten Zo worden alleen nog echt gemaakte reiskosten vergoed, zodra het nieuwe salaris is inge voerd. Ook schrapt het EP de 'vermoeidheidstoeslag' voor verre reizen. Het lucratieve en vaak bekritiseerde pensioen fonds wordt afgebouwd. Alles bij elkaar ligt er volgens Maij-Weggen een sobere en de gelijke regeling. GPD ROME - Italië heeft gisteren voorgesteld het proces tegen de in Rome aangehouden leider van de Koerdische Arbeiders partij (PKK), Abdullah Öcalan, in Duitsland of Italië te houden. „Samen met Duitsland kijken wij waar het proces kan plaats vinden. Italië is in een moeilijke situatie geraakt, doordat Duits land wel een arrestatiebevel heeft lopen, maar niet om uitle vering heeft verzocht. Wij be grijpen de politieke beweegre den, maar het wijst op gebrek aan logica", zei minister van Buitenlandse Zaken Lamberto Dini gisteren op een bijeen komst van de West-Europese Unie (WEU) in Parijs. Uitwijzen naar Turkije doet Ro me niet, omdat Turkije- nog steeds de doodstraf kent. AFP LONDEN - De Conservatieve erf-Lords hebben ingestemd met een voorstel van de Labour- regering om hun vertegenwoor diging in het Hogerhuis geleide lijk af te bouwen. Maar daarbij hebben zij buiten hun niet-adel- lijke partijvoorzitter, William Hague, gerekend. Woedend dat de hoge heren het achter zijn rug op een akkoordje hadden gegooid zette Hague Lord Cranbome af als de leider van de Conservatieven in het Hogerhuis. Hague zei niets te voelen voor afschaffing van het stemrecht van de erflords zo lang Blair niet duidelijk maakt hoe hij in de toekomst de zetels in het Hogerhuis wil toekennen. Hague zei dat hij de concessie van de regering om voorlopig 91 van de 759 erf-lords te laten zit ten, aanvaardde, maar beloofde niet het wetsvoorstel verder on gemoeid te laten. Behalve de erflords zitten er 500 voor-het- leven benoemde Lords in het niet-gekozen Hogerhuis. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5