Voetbal leeft weer in Zaamslag In het profwereldje kun je niets plannen PZC HVV en Terneuzen staan belangrijke weken te wachten sport vrijdag 4 december 1998 z 31 tussen schelde en grens Ongeslagen zaterdag-vierdeklasser heeft afscheid genomen van magere jaren Él,. i door Peter van Kouteren ZAAMSLAG - Voetbalvereni ging Zaamslag was jarenlang een vaste waarde in de derde klasse van het zaterdagvoet bal, maar raakte in een neer waartse spiraal en gleed af naar de vierde klasse. Het is nog niet zo heel lang geleden dat de trouwste supporters meewarig het hoofd schudden en met een zekere berusting over hun club praatten. Nico Bakker slaagde er met succes in nieuw leven in de brouwerij te brengen. Hij debuteert bij Zaamslag als hoofdcoach en staat aan de basis van de we deropstanding van de club. De magere jaren, waarin de club afgleed naar de vierde klasse van het zaterdagvoet bal, lijken voorbij, nu Zaamslag na negen wedstrij den de minste verliespunten telt. De groen-witte formatie won acht keer, speelde één keer gelijk en scoorde er lustig op los. Dat resultaat heeft een po sitieve effect binnen alle gele dingen van de club. Steeds meer mensen weten de gang naar het voetbalveld weer te vinden en de jeugdafdeling bloeit op. „Het voetbal leeft weer in Zaamslag", stelt vice-voorzit- ter Ko Leenhouts tevreden vast. „Of je in de tweede klasse speelt of in de vierde klasse: als je resultaat hebt, dan trek je publiek. Mensen die jaren niet geweest zijn, komen nu weer. Daarnaast is er een duidelijke aanwas van jeugd, maar ook van senioren. We hebben jaren veel problemen gehad om vier elftallen op de been te brengen. Dat kost nu geen enkele moei te." Kwetsbaar Zaamslag ontworstelde zich uit een vicieuze cirkel en bruist weer als vanouds. „Maar we hebben een jeugdig elftal en dat blijft kwetsbaar", houdt Leenhouts zijn hart vast. „We hebben het afgelopen zaterdag tegen Cadzand wel gezien. We kwamen met 2-0 achter en moesten onder druk gaan voet ballen. Dan worden er twee pe nalty's gemist. Een routinier legt die natuurlijk gewoon bin nen. Ik moet het nog zien hoor, in de tweede competitiehelft. Als ik ze zo zie trainen en spe len, dan heeft iedereen er wel enorm veel plezier in. Het is na tuurlijk ook leuk om op een ontspannen manier bezig te mogen zijn. Ik heb bijvoor beeld niet het idee dat er ook maar één speler de opdracht krijgt om een ander te schadu wen." Knieoperatie Trainer Nico Bakker is bezig aan zijn tweede seizoen, nadat hij het jaar daarvoor de A-juni oren van Zaamslag onder zijn hoede had gehad. Bakker, die jaren bij Nieuwland speelde en op 39-jarige leeftijd na zijn vierde knieoperatie stopte, be gon met een net gedegradeerd elftal. „Hoewel de mensen an ders verwachten, ben je dan meestal in het jaar daarop niet meteen een topper", spreekt hij uit ervaring. „Als het vorig sei zoen ook maar even tegenzat, gingen de kopjes omlaag. Ik vond dat vooral daar iets aan moest gebeuren en heb er be wust winnaars bij gehaald om de ploeg voor dit seizoen te ver sterken." Van Axel kwam Peter van Doom. Eric Tissink, die bij Terneuzen niet meer op een kans in de hoofdmacht mocht rekenen, keerde terug op het oude nest. Jordi Bakker (zoon van de trainer), Jeroen Hofman en Jaïro Jandroep kwamen van de A-junioren van Terneuzen en zorgden niet alleen voor voetbaltechnisch vermogen, maar vooral ook voor een gro tere mentale weerbaarheid. „Voor die jongens is het nooit een probleem geweest als ze met 1-0 achter kwamen. Die vonk is overgeslagen naar de groep", verklaart de trainer de sterke reeks. „We zijn tegen Wissenkerke teruggekomen van een 3-1-achterstand en za terdag tegen Cadzand haalden we een 2-O-achterstand op." „Er wordt lekker gevoetbald, met veel technisch vernuft. Er staat hier een jonge, gedreven groep. De spaanders vliegen eraf. Dat werkt lekker. De se lectie is in de breedte vrij sterk en de spelers zijn bijna alle maal hartstikke jong. Dat Nico Bakker, hoofdtrainer van Zaamslag (rechts), spreekt zijn spelers toe: „Gezien de leeftijd en het technisch vermogen van deze groep moeten we in de derde klasse zelfs in de top mee kunnen doen." foto Charles Strijd biedt perspectief voor de toe komst." Eric Tissink, met zijn 21 al een van de routiniers in het elftal: „We hebben laatst vriend schappelijk gespeeld tegen Sluiskil. Ik heb het later eens uitgerekend, maar in de twee de helft was onze gemiddelde leeftijd 18,9 jaar." Vriendenploeg Tissink heeft nog geen moment spijt gehad van zijn terugkeer. „We hebben een hechte vrien denploeg en gaan 's zaterdags eigenlijk nooit voor zeven uur de kantine uit. Donderdags is het na de training ook altijd heel gezellig. We draaien als spelers van het eerste zelfs om de beurt kantinedienst. Dan kunnen we wat langer blij ven Met meer evenwicht dan vorig seizoen in de ploeg, gold Zaamslag na een prima oefen periode meteen als een titel kandidaat in de vierde klasse. Vooral omdat verschillende clubs er waren ingedeeld van wege een tekort aan tegenstan ders in de vijfde klasse. „We hebben een heel goede voorbe reiding gedraaid", vindt Eric Tissink „We versloegen Hoofdplaat met 5-0 en wonnen bijvoorbeeld voor de beker met 5-1 van Steen. Van Amemui- den hebben we maar met 1-0 verloren. Er staat weer publiek langs de lijn, want de mensen horen dat er mooi en goed ge voetbald wordt. Nico Bakker: „Ik heb het hier vorig jaar voor mezelf zwaar gehad, dat mag je best weten. Ik heb wel eens zitten kniezen en me afgevraagd waaraan ik was begonnen. Voor dit jaar heb ik het type speler gehaald, dat we nodig hadden. Ik heb nu een combinatie van jongens die kunnen voetballen en spelers die kunnen knokken. We spe len een enorm aanvallend sys teem: 3-4-3. Met twee mandek kers en een vrije man. Ik wil zo veel mogelijk druk zetten en doelpunten maken. We hebben handige spitsen, die veel swit chen. Dat brengt de tegenstan der in verlegenheid. Eric Tissink: „Onze aanval is de kracht van de ploeg. We la ten onze tegenstander graag een beetje komen en schakelen dan met zijn allen heel snel om. De oefenstof van de trainer is heel goed, ik ga met plezier naar de training. Er wordt ver schrikkelijk fel getraind. We hebben een paar keer zelfs bij na ruzie gehad, zo hard gaat het eraan toe. Dat zie je 's zater dags terug. Wij gaan voor het kampioenschap." Nico Bakker: „We hebben van af het begin van de voorberei ding tot nu toe heel goed ge voetbald en een paar keer een lesje gehad. Ik durf gerust te stellen dat wij de beste ploeg van deze klasse hebben Daar om geloof ik ook in een kampi oenschap." De trainer doet er - met oog voor de realiteit - een schepje bovenop. „Gezien de leeftijd en het technisch ver mogen van deze groep moeten we in de derde klasse zelfs in de top mee kunnen doen. Daar ben ik totaal niet bang voor." Ex-PSV'er René Klomp (24) voetbalt in België bij Harelbeke maar woont in Terneuzen René Klomp voetbalt bij de Belgische eersteklasser Harelbeke, maar woont met zijn vriendin Esther Martina in een riante flat in Terneu zen. foto Charles Strijd •■door Aector Dooms i tERNEUZEN - René Klomp te- I tende in april een vierjarig con- ract bij de Belgische eerste- 7 dasser Harelbeke. De 24-jarige i irofvoetballer moest vervol- ;ens snel op zoek naar een wo- t ling, ergens tussen Eindhoven en Harelbeke. Het werd Terneu- :en, waar hij nooit eerder was (eweest. Hij woont samen met .'zijn vriendin Esther Martina, ■,(lie in Eindhoven werkt, in een iante flat aan de Westerschel- Ie. Klomp investeerde op jonge ceftijd al in zichzelf. Zijn ideaal ej profvoetballer worden - heeft 'n lij bereikt. 1 lené Klomp werd geboren in u' lotterdam-Zuid'. Zijn eerste dub was Hellevoetsluis. Daar- ia volgden Feyenoord, Sparta in PSV. Hij debuteerde op 18- leeftijd tegen Cambuur ieeuwarden. Klomp speelde bij I 'SV met wereldvoetballers als lomario en Ronaldo. lomp kwam uit inEuropacup- 3 wedstrijden tegen AC Milan en larcelona. Ook werd hij regel matig gekozen voor Jong Oran- \e. Inl996 vertrok de voetballer ransfervrij naar de Belgische ersteklasser Lommei. Dit jaar f on hij zich financieel verbete- l"en bij Harelbeke. Klomp komt ac r eerlijk voor uit: „ik ben een roodvoetballer." Maart 1996: PSV-Barcelona, 'edstrijd in de kwartfinale van P. e Champions League. Een terker PSV ruikt bij een 2-2- and de winst. Barcelona be- erkt zich tot verdedigen. PSV rijgt in de slotfase een hoek- ihop te nemen. Bij PSV stormt federeen naar voren, behalve ■en jonge speler. De corner 'ordt afgeslagen en wegge werkt. De 21-jarige Klomp pro- eert naar een medespeler te oppen. Tot zijn ontzetting on- erschept Sergi de bal. De ankverdediger van Barcelona ikt op naar het doel van PSV en 1 laakt de winnende treffer voor e. arcelona. Over en uit voor PSV. lomp: „Twee weken heb ik niet kker geslapen. Ik zag dat eeld constant voor me. Tja, het (Ostte de club al gauw een mil- 'entje, maar de fout is me nooit a ingerekend. Niet door de spe- 111 rs en niet door de trainer. Ad- 'caat vond dat de meer ervaren 'elers mij rugdekking hadden oeten geven. Mijn fout was .boreen voetballende oplossing e; willen kiezen." H lgens Klomp kan iedereen dit erkomen. „Kijk maar naar de bigspeelbal van Chris van der Weerden tegen Kaiserslautern. Of de handsbal van Lodewijks, goed voor rood, of het discuta bel is doet er niet toe. PSV had een voorsprong, maar verloor. Dat profmétier hard is, heeft Klomp bij PSV aan den lijve on dervonden. „In no-time heb ik het wereldje leren kennen. Het leek wel een stoomcursus. Elke dag stonden er bij PSV journa listen langs de kant. Als er eens een schandaal was, werd daar ook onder de spelers over ge praat. Je zit bij een grote club. waar alles prima is geregeld. Maar als je te laat bij PSV op de training komt, is de boete tien keer hoger dan bij Lommei Klomp maakte in Eindhoven deel uit van een selectie van 28 spelers. „Dat gaf veel concur rentie. Toen ik tot de kern ging behoren werd ik keihard aange pakt door spelers die me eerder niets in de weg legden. Elf spe lers komen in beeld. Als je daar buiten valt, dan daalt je markt waarde." Op jonge leeftijd werd René Klomp ontdekt door Feye noord, waar hij onder Wim Jan sen samenspeelde met Giovanni van Bronckhorst Na drie sei zoenen maakte hij de (onlogi sche) overstap naar buurman Sparta. „Bij de Rotterdamse se lectie trok ik meer op met jon gens van Sparta dan van Feye noord. Vriendjes waren toen voor mij heel belangrijk." Vroege investering Bij Sparta speelde hij twee jaar in de jeugd. Jeugdcoördinator Pim Verbeek tipte Robert Ver beek, jeugdtrainer bij PSV. Na een geslaagde test werd René Klomp samen met Peter Hoek stra, Tom van Mol, Mitchel van der Gaag, Björn van der Doelen enBoudewijn Zenden, opgenp- men in het PSV-internaat. „Ik was pas veertien jaar. Ik kwam alleen in de weekeinden thuis. Het is achteraf een vroege inves tering in mezelf is geweest." Met de A-junioren van PSV werd hij twee keer landskampi oen door Ajax te verslaan. Te genstanders in die tijd waren Kluivert, Davids, Musampa, Wooter en SeedorfWaarom zijn er zoveel jonge spelers bij Ajax geslaagd en bij PSV zo weinig? Klomp: „PSV heeft geen geduld, want er is altijd geld om spelers te kopen. De jongere spelers worden aanvankelijk gebruikt voor opvulling. Bij Ajax lag dit anders. Vijf jaar geleden was de club door geldgebrek aangewe zen op de jeugd. Ze kregen de tijd om zich te ontwikkelen. Nu is Ajax weer kapitaalkrachtig en kunnen ze spelers van naam kopen, bijvoorbeeld Laudrup en Arveladze." Trainerswissel Van Hans Westerhof kreeg René Klomp (17) alle vertrouwen. Hij mocht meetrainen met de eerste selectie. Een jaar later tekende hij samen met Hoekstra, Van der Gaag en Faber een driejarig A- contract. Klomp maakte zijn debuut tegen Cambuur en speelde dat jaar met PSV duels in de Champions League met Milan, Göteborg en Porto. PSV redde het niet en werd 'slechts' tweede in de competitie. „PSV moet altijd prijzen winnen." Westerhof moest weg en Aad de Mos kwam De trainerswissel pakte voor Klomp verkeerd uit. „Wim Jonk, Marciano Vink, Klas Ingesson. Jan Wouters en Boudewijn Pahlplatz waren aankopen van De Mos. Het barstte van de middenvelders. De Mos wisselde geen woord met me. Maar ik wilde spelen. Op teletekst las ik dat ik was verhuurd aan Sparta." Bij Sparta speelde hij een jaar. Daarna keerde hij terug naar PSV. „Ik maakte De Mos toen nog even mee." Klomp was er niet rouwig om toen Haagse Aadje door PSV aan de kant werd gezet. Met de komst van Dick Advocaat kwam hij gaan deweg weer in beeld. „Een heel aardige man Door de erfenis van De Mos had hij problemen achterin. Hij was eerlijk en zei dat ik als verdediger in het tweede elftal meer kans had Door blessures heb ik nog enke le duels in het eerste gespeeld. Het Bosman-arrest viel samen met de afloop van zijn contract. Trainer Walter Meeuws van de Belgische eersteklasser Lom mei contracteerde Klomp als laatste man. „Dat liep in het be gin niet zo goed, omdat ik ge wend was om voor de verdedi ging te spelen. Lommei is een echte counterploeg. Later ging het me als middenvelder beter af. We eindigden in de competi tie op de vijfde plaats, we wonnen de Liga-beker en we plaatsten ons voor de Intertoto- competitie." Engelse voetbal Dit jaar maakte hij de overstap naar Harelbeke, vergelijkbaar met Lommei. Beide clubs trek ken gemiddeld zo'n 6.000 toe schouwers. De West-Vlaamse club. onder leiding van de Ne derlander Henk Houwaart, in vesteerde vooral in Nederlandse spelers. Behalve Klomp werden Visser, Lamers en Pastoor aan getrokken. Van De Graafschap kwam Ibrahim. Klomp weet veel van het Belgische voetbal. „Het heeft momenteel weg van het Engelse voetbal. Alles in een hoog tempo met veel lange bal len. In Nederland wordt tacti- scher, meer schaakvoetbal, ge speeld. Als Nederlander moet je in België voor de supporters wel anderhalf keer beter spelen dan een Belg." De ervaren Houwaart loodste Harelbeke naar de top. „Hij ge niet terecht krediet. Zijn inzicht is goed en hij traint veel met de bal Hij houdt niet van ingewik kelde oefeningen, want dat kost teveel tijd. Houwaart is een ech te levensgenieter, hij drinkt elke dag een glas champagne." In een oefenwedstrijd tegen Hoek speelde Klomp één helft mee. ,,'s Morgens hadden we nog pittig getraind, maar Hoek maakte geen slechte indruk op mij. Ik had ze eerder tegen WGZ gezien. Met een snelle spits naast Ronald van Slie- dregt zou Hoek meer scoren." Volgens Klomp moet Harelbeke bij de eerste tien kunnen eindi gen. De laatste weken, met winst tegen Oostende en Stan dard (een doelpunt van Klomp) en een gelijkspel tegen AA Gent gaat het beter. Harelbeke zit nog in de Belgische beker. René Klomp zegt fysiek te zijn ge groeid. Hij is het type spelma ker. Waar ligt zijn toekomst? „In principe dien ik mijn vierjarig contract uit, maar in dit wereld je valt niets te plannen." door Eddy van der Hooft TERNEUZEN - Voor het eerst sinds het weekeinde van 17 en 18 oktober kon vorige week zowel in het zaterdag- als het zondagvoetbal nog eens een na genoeg compleet programma worden afgewerkt. Weliswaar zagen HVV'24 en Axel hun wed strijden tegen respectievelijk Longa en Patrijzen opnieuw af gelast, maar het aantal wed strijden dat wél doorgang vond overtrof het aantal van de laat ste weken toch met ruim ver schil. Dit weekeinde staat de twaalfde speeldag op het pro gramma, met onder meer de wedstrijden HW'24-VES'35, Moerse Boys-Terneuzen, Mid delburg-Axel, Kruiningen-Ter- neuzense Boys en VCK-AZVV. HW'24 kan zondag op eigen veld tegen VES'35 vrijwel zeker over een bijna voltallige selectie beschikken. Aanvaller Pierre Withagen ontbreekt weliswaar vanwege een schorsing, maar verder is iedereen fit. Een pret tige bijkomstigheid, meent ver dediger Jürgen de Block, niet in de laatste plaats omdat HW met achtereenvolgens VES'35, Noad en de halve wedstrijd te gen RKDVC voor 'een paar be langrijke weken' staat. „Als we de komende wedstrijden goed doorkomen", zegt De Block, „zijn we een heel eind op de goe de weg en kunnen we de rest van het seizoen zonder vrees tege moet zien." Uit tegen VES'35 verloor HW eerder dit seizoen met 3-1maar de oorzaak van die nederlaag had veel meer te maken met de zwakte van HW die dag dan met de sterkte van de ploeg uit Oudenbosch. „VES is absoluut geen topploeg", durft De Block te beweren. „Ze zijn zonder meer te kloppen." Terneuzen Terneuzen speelt zondag uit te gen Moerse Boys de eerste van een serie van drie wedstrijden (tegen Moerse Boys, Dosko en opnieuw Moerse Boys) die wel eens van beslissende betekenis voor de rest van het seizoen kan worden. Voor aanvaller Danny van de Velde staat vast dat Ter neuzen móet winnen. „Niet al leen om mee te blijven doen", legt hij uit. „Maar ook vanwege het hele randgebeuren. Je hoeft geen insider te zijn om te weten dat de druk steeds groter wordt." Voor de uitwedstrijd tegen Moerse Boys, dat nog altijd on geslagen is en evenveel verlies punten heeft als koploper Vir tus, heeft trainer Paul Telussa weer de beschikking over Dan ny Magito en (mogelijk) Patrick de Meijer. Niet inzetbaar zijn Jos Kaïjser (nog geschorst), An- toine Thoen, Tom Nieuwelink en Dennis de Kraker (allen ge blesseerd). Axel Axel hoopt zondag voor het eerst in zes weken nog eens in competitieverband in actie te kunnen komen. Als die hoop be waarheid wordt, is Middelburg de tegenstander. „Een belang rijke wedstrijd", beseft aanval ler Gino van de Broecke, omdat 'de uitslagen van vorige week niet echt in ons voordeel waren'. „Verliezen we, dan zou het wel eens zo kunnen zij n dat we voor laatste worden." Thuis won Axel eerder dit sei zoen met 1-0 dankzij een inzet in eigen doel van Turan Dogan. „Maar voetballend deden we het toen niet zo goed", weet Van de Broecke nog. „Wat dat be treft zullen we zondag sowieso beter voor de dag moeten ko men." Niet beschikbaar zijn nog steeds Niki de Wolff en Job Z we gers, die beiden herstellen van een operatie. Carlo de Deckere (slijmbeursontsteking) en Mark la Grand (enkelblessure) vor men de twijfelgevallen- Terneuzense Boys Temeuzense Boys speelt mor gen (zaterdag) uit tegen Krui- ningen, de huidige nummer ne gen van de ranglijst met een totaal van negen punten uit tien wedstrijden Thuis wonnen de Temeuzenaren op de tweede speeldag van dit seizoen met 3-2 na een sprankelende eerste, maar matige tweede helft. „Op zich moeten we er weer van kun nen winnen", denkt aanvaller Leon Goossen. „Maar makke lijk zal het absoluut niet wor den." Dat neemt niet weg dat de drie punten het uitgangspunt zijn, omdat 'we moeten zien te voorkomen dat we na de 1-1 te gen Kogelvangers nog verder afzakken', aldus Goossen. Voor de uitwedstrijd tegen Kruiningen is Onno Ribbens vermoedelijk weer beschikbaar. Mare de Kunder en Kees Schie man ontbreken. AZW AZW boekte vorige week tegen Bevelanders (2-1alweer zijn derde zege in vier wedstrijden De Axelaars zijn daarom vol vertrouwen voor de uitwed strijd van morgen tegen VCK. „Goed is het voetbal dat wij spe len nog niet", geeft middenvel der Jochen Gajewski toe. „Maar het feit dat we van de negende naar de vierde plaats zijn opge klommen, geeft toch wel aan dat we aan de beterende hand zijn." De belangrijkste oorzaak voor de opmars van de Axelse derde klasser is de terugkeer van een aantal geblesseerden, zegt Ga jewski „Daardoor is er meer lij n in ons spel te ontdekken." Thuis werd het eerder dit sei zoen 2-2. Van dat duel herinnert AZW's middenvelder zich de tegenstander van morgen nog als 'een goed voetballende ploeg.' Maar dat laatste is voor AZW meer een voor- dan een nadeel. „Tegen voetballende ploegen komen wij toch het best tot ons recht", aldus Gajewski. Vierde klasse In de vierde klasse van het zon dagvoetbal voelt koploper IJ- zendijke zo langzamerhand de hete adem van RCS in de nek. Na de overwinning op Hoofd plaat (5-1) bracht de Souburgse ploeg de achterstand op de Zeeuws-Vlaamse ploeg terug tot drie punten Bovendien heeft RCS nog een wedstrijd te goed. Zondag komt IJzendijke, dat nog maar drie thuiswedstrijden afwerkte, voor eigen publiek in actie tegen Clinge. terwijl RCS op bezoek gaat bij MOC'17. IJ zendijke heeft het nadeel niet compleet te zijn: Frank Neve. William Aerssens en Paul de Putter zijn geschorst. Van de ploegen die de derde tot en met de vi j f de plaats i nnementreffen er twee elkaar in Sint Jansteen (Steen en Breskens) en krijgt Luctor'88 FC Bergen, dat on deraan de ranglijst staat, op be zoek. Hoofdplaat mag op eigen veld niet van Sluiskil verliezen om niet nóg meer térrein prijs te geven, en Hontcnisse hoopt via een zege in het uitduel met Hansweertse Boys wat meer af stand van de laatste plaatsen te nemen In de vijfde klasse van het zondagvoetbal krijgt koplo per Aardenburg het laaggeklas seerde Koewacht op bezoek. Zaamslag, de lijstaanvoerder in de vierde klasse van het zater dagvoetbal, hoopt morgen (za terdag) in de uitwedstrijd tegen Borssele op meer succes dan vo rige week, toen het thuisduel met Cadzand vlak voor tijd werd gestaakt. Spui reist naar Hoedekenskerke af en Cadzand speelt thuis tegen Waarde. <1 Jürgen de Block speelt met HVV'24 tegen VES'35. „VES is absoluut geen topploeg." foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 57