Net 5 mikt op vrouw en jongere PZC Afghaanse kappers moeten baarden stiekem knippen I O varia 4 Zusterzender SBS 6 begint op 1 maart met televisieuitzendingen Veel Duitsers willen tweede huis in Nederland het weer Zeeland: Zacht Tom Poes en het monster Trotteldrom puzzel recept Zalmcroquetten y I - Hf i vrijdag 4 december 1998 door Monique Brandt Kwaliteit zonder poespas. Onder dat motto gaat de tweede SBS-zender Net 5 per 1 maart van start. De commercië le kwaliteitszender richt zich op jongeren en de wat hoger opge leide vrouwelijke kijker, en wordt beschouwd als aanvul ling op SBS 6, die juist veel mannelijke kijkers trekt en veel amusement brengt. ..Net 5 is echter geen vrouwen zender. Ik noem het liever een vrouwvriendelijke zender", al dus Bart Soepnel, inmiddels Dochter snoept kijkers Meg bij moeder De NOS-dienst Kijk- en Luisteronderzoek (KLO) gelooft er niets van dat Net 5 en SBS 6 een gezamenlijk markt aandeel van 20 procent in de be langrijkste groep, de bood schappers van 20 tot 49 jaar, zullen kunnen halen. ,,Dat is een vijfde deel van alle kijkers. Ik schat dat SBS 6 en Net 5 hooguit gezamenlijk op 15 a 16 procent zullen uitkomen", aldus een KLO-woordvoerder. SBS 6 zit nu alleen al op zo'n 13 procent bij de zo belangrijke boodschappers. Net 5 zal, meent KLO, met alleen kijkers weg snoepen bij de concurrentie, maar natuurlijk ook bij 'moe derzender' SBS 6. „Het kan niet zo zijn dat alle zenders kijkers inleveren, behalve SBS 6." Volgens de netmanager van Ne derland 1, Joop Daalmeijer, zal Net 5 voorzichtig moeten zijn bij het programmeren. „Bij een goeie speelfilm concurreren ze met SBS 6Daarom zullen ze be hoedzaam te werk moeten gaan." Volgens Daalmeijer wordt het voor Net 5 een enorme klus om een goed en herkenbaar schema te maken. Bert Versteege, directeur van de BVA (Associatie Nederlandse Adverteerders) meent dat er 'best ruimte is voor nog een zen der'. Versteege: „Bovendien heeft SBS 6 zich in toenemende mate als een gezonde, volwas sen zender ontwikkeld. Ik zie de ontwikkeling met Net 5 dus wel positief in." GPD hoofd inkoop van alle Europese SBS-zenders. Het nieuwe zusje van SBS 6 biedt topfilms, 'diep gravende documentaires en Ne derlandse producties' en veel Brits drama en comedy Ook een kenniskwis, een Neder lands humoristisch programma als het Britse 'Have I got news for you' en programma's van jonge documentairemakers zul len aan bod komen. Stevige journalistieke producties wor den volgens In 't Hout ook niet uit de weg gegaan. Zo zal op de late avond een dagelijks infor matief programma onder de ti tel 'Morgen gebeurt 't' de lucht in gaan Voor dat programma wil het station de komende maanden journalistiek tv-ta- lent 'van naam en faam' gaan aantrekken. Zes procent Net 5 moet volgens de prognoses van de SBS-directie aan het eind van volgend jaar een marktaandeel van zes procent kunnen halen Een optimisti sche SBS-directeur Fons van Westerloo houdt hetperpoonlijk zelfs op acht procent.' „Onze marketingmensen zijn echter wat aan de voorzichtige kant." De jeugdprogrammering van SBS 6 wordt in zijn geheel over geheveld naar de vooravond van Net 5. Van Westerloo: „We hebben nog gedacht om de pro grammering voor jeugd en vol wassenen op de zender geheel te scheiden en onder verschillende namen op het scherm te bren gen, zoals de Belgische omroep dat doet met jeugdzender Ket- Net en de culturele zender Can vas. Maar dat werd toch te ver wan-end. Het is beter om een geheel te vormen." Onderscheidend Vanaf het begin was voor Van Westerloo duidelijk dat het nieuwe station niet onder de naam SBS van start zou gaan, al werd in de pers al geschreven over SBS 7. „We willen er duide lijk over zijn: Net 5 is echt on derscheidend. Het is een geheel andere zender en daar moeten ook geen misverstanden over kunnen ontstaan.' Aanvanke lijk werd gedacht aan de naam 'Nederland 4', toen werd het Ned4. „Afgelopen zondag werd die d nog veranderd in een t", al dus Van Westerloo, Het idee voor een tweede SBS- station ontstond in de tijd dat Pieter Porsius, topman van de HMG-zenders Veronica en RTL 4 en 5, liet weten dat er op zijn zenders geen plaats meer was voor non spot advertising, dat is het promoten van producten in programma's, dus buiten de normale reclamespots om. Zo was de inmiddels van het scherm verdwenen Vijf Uur Show een belangrijk medium voor non spot advertising. Ongeruste adverteerders meld den zich volgens de SBS-baas massaal bij zijn zender aan. die de toeloop echter niet kon ver werken en het idee kreeg voor een tweede zender. In een half jaar tijd werd het nieuwe pro ject uit de grond gestampt. Pro grammadirecteur Bart in 't Hout: „Vandaar dat we nog niet veel kunnen zeggen over de nieuwe Nederlandse producties en presentatoren. Dat moet de komende maanden allemaal rond komen." Volgens de verwachting van SBS zullen de kijkers van Net 5 vooral bestaan uit mensen die veel naar de BBC kijken. Ook de kijker-s van de publieke omroep en RTL 4 en 5 zullen in de ver wachting van Van Westerloo op zijn nieuwe station afstemmen „Wij staan voor kwaliteit, maar we zijn met elitair bezig. Net 5 is Veel Duitsers hebben trek in een Nederlands vakantiehuis. foto Pieter Honhoff door Robert Bloemen Veel Duitsers willen graag een tweede woning in Nederland. Ons land komt op de vijfde plaats in de lijst van populaire plaatsen voor een vakantiehuis of andere extra woning. In totaal overwegen 133.000 Duitsers in Nederland een tweede verblijf aan te schaffen, blijkt uit een enquête van het Zuid-Duitse bouwspaarfonds LBS en het bureau Empirica. Alleen Spanje, Italië, Frankrijk en de Verenigde Staten zijn nog geliefder met respectievelijk 836.000, 359.000, 352.000 en 185.000 duizend Duitse kooplustigen. Van de ondervraagde Duitsers wil 84 pro cent per se een woning aan de kust. Ook geliefd is een stekkie aan een meer. Het verblijf in het buitenland moet in ieder ge val snel en goed bereikbaar zijn met auto of vliegtuig. In totaal overwegen 3,6 miljoen Duitsers een huis in het buitenland te kopen. Van hen zijn 1,1 miljoen bezig met concrete plannen. Op dit moment beschikken al 600.000 oosterburen over een eigen wo ning buiten de Bondsrepubliek. ANP een beetje channel four-achtig; voor de nieuwsgierige kijker die wel van een uitdaging houdt. Voor kijkers die altijd wel wat van hun gading vinden op de publieke zenders, maar daar dan lang op moeten wachten omdat zo'n programma pas laat begint. De publieke zenders kunnen geen helder profiel bie den vanwege allerlei omroeppo litieke strubbelingen. Wij kun nen dat wel." GPD D Toonder Studio's door Jack Katzenell Het bijknippen van een baard is een clandestiene aangelegenheid in het door de Taliban bestuurde Kaboel, waar scheren geldt als een mis daad waarvoor een man wordt gevangengezet of in hel open baar afgetuigd. Wie dapper is, vraagt de kapper om na het haarknippen ook de baard een beetje te fatsoeneren. Dat laatste gebeurt dan wel bij de kapper thuis, want zelfs met een schaar in de buurt van een baard komen geldt in Kaboel als 'on-islamitisch' De Taliban voerden het verbod op scheren in nadat zij Kaboel in september 1996 hadden ver overd. De streng-islamitische militie is ervan overtuigd dat de profeet Mohammed tegen sche ren was. „Het zijn niet alleen de vrouwen die hebben geleden onder de Ta liban". zegt Zulmair Khan, die zijn baard liet bijknippen om dat, zoals hij zegt, 'de haren in mijn mond komen als ik eet'. Khans ergernis daarover is ster- ESI VWl Weet u nog? De slechte zomer van het afgelopen jaar' O-reizen biedt u nü de eerste keus uit de zomergidsen •99 van de vele Nederlandse tour operators. GRATIS VAKANTIEWEKEN COSTA DORADA App Salou B51SH MB ;i4iug,,21iepten5oUAIvznal |3/3. Iji'. CORFU App. lids ScfaMghios 7j]:: Genoemde prijzen :i/n p p bf 2 personen ker dan zijn angst voor repre sailles. „De Taliban kunnen me hiervoor straffen, maar die lan ge baard, vooral als hij niet wordt bijgehouden, maakt mij het leven echt zuur." Het karweitje is snel gepiept, maar de kapper heeft wel eerst zijn 8-jarige zoontje op de uit kijk gezet voor Taliban-solda- ten. „Niet in slaap vallen en waarschuwen als je ze ziet", zegt kapper Zahir. Hij knipt snel. want hij is bang dat zijn zoon genoeg zal krijgen van zijn taak en zijn waakzaamheid ver slapt. „Sommige mannen sme ken me echt om hun baarden bij te knippen dus ik moet het risico wel nemen", zegt Zahir. Hij is niet bang in de problemen te ko men als de Taliban over zijn clandestiene praktijk lezen om dat hij een zeer veel voorkomen de naam heeft. Verboden De Taliban hebben ook muziek en de meeste andere vormen van amusement verboden in Ka boel, dat vroeger weliswaar geen wereldstad was, maar waar je toch mensen kon aan treffen die gekleed gingen in de laatste Europese mode Af ghaanse mannen moeten tegen woordig gekleed zijn in de tra ditionele 'shalwar kameez' - een pyama-achtig pak bestaande uit een zakkige broek met een lang hemd erover. „Mannen moeten zelfs de klein ste dingetjes van het leven mis sen, die overal elders zo gewoon zijn", zegt Khan terwijl zijn baard wordt bijgeknipt Tali- ban-leiders hebben ook heel vaststaande ideeën over wat een islamitische haarstijl is, zegt kapper Zahir. Het voorhoofd dient vrij te zijn omdat een man daarmee tijdens het bidden het gebedskleed moet kunnen aan raken Een scheiding in het mid den is prima en in de nek mag het haar worden opgeschoren. Ongeveer duizend Taliban-sol- daten lopen, vaak gewapend met metaalkabels, in de stad rond om overtreders van hun ge boden te straffen. Toen ze nog maar net in Kaboel waren ging de zedenpolitie zelfs zover om te controleren of mannen wel haar onder de armen hadden Zahir, die voor knippen 10 000 afghani (52 cent) vraagt, zegt dat er van zijn bedrijf weinig is overgebleven Vroeger had hij acht kappers in dienst, nu is er nog maar één. AP Joost zette geschokt de thee neer en terwijl hij daarmee bezig was, kwam ook heer Bommel weer binnen om te zien hoe de zaken ston den. De trot keek met grote ogen van de een naar de ander en barstte opnieuw in gelach uit. „Wat is er?" vroeg de gastheer onthutst. „Ener verstoring", verklaarde professor Prlwytzkofski. „Gans bui tenordentelijk. Der trot vertoont een vemauwering in der observe- ringsleisting." De vreemdeling kalmeerde en trok de wenkbrauwen op. „Dure woorden", sprak hij. „Daar houden wij niet van. En ik mag toch zeker wel lachen? Jullie vreemdelingen lijken allemaal zó op elkaar!„U gaat te ver", zei heer Ollie streng. „In de eerste plaats zijn wij geen vreemdelingen en in de tweede plaats is er geen sprake van, dat wij op elkaar lijken, wat u professor?" „Het is ener vemau wering", herhaalde de geleerde. „Een gans dunne." Wat hij daar mee bedoelde, zal het vervolg van deze geschiedenis ons leren. En daarom kunnen we beter eens kijken, hoe het eiland Trottel er ei genlijk uitziet. Zo op het oog is er niet veel te beleven. Lage vierkan te gebouwen liggen er dicht tegen de heuvels aan en het geheel maakt een uiterst eenvoudige indruk. „Mooi zijn die woondozen niet", zei kapitein Wal Rus, toen het schip was vastgemaakt. „Maar ze kunnen gemakkelijk worden opgebouwd, wanneer die overge haalde worm alles heeft platgetrapt - en dat gebeurt nog al eens. De helft van die trotten bestaat dan ook uit bou«wakkers. Doorloper Horizontaal: 1Zakenman; 2. bloedvat, leesteken; 3. Grieks eiland, klein vlaggetje; 4. gebrek aan stevigheid, deel v.e. boom; 5. golfterm, strafbaar feit; 6. dus (Latijn), Ameri kaanse boerderij; 7 koningin, ploegsnede; 8. hoofdstad van Albanië, waterke ring; 9. rivier in Duitsland, land in Azië; 10. hoendersoort, jammeraar; 11.steun- zuil, Turkse titel; 12. loven, ziekteverwekker; 13. voorjaar, sluitmiddel. Verticaal: 1 Knaagdier, wandeling; 2. stand der edelen, ooit, Ierland; 3. troefkaart, zeeg od, niemand uitgezonderd; 4. snoepgoed, dondergod, zijde; 5. vogel, tussenge bied, 6. tennisterm, vulkanisch product, ruig; 7 soort viool, vereist, vlaktemaat; 8. Japans parelduik ster, hoofdstad van Ghana; 9. dunne stengel, onderwerp, keukengerei. 1 Oplossing donderdag Snaar, bleek, traag, meloen, draai, stoom, broos, knaap, beton, klaar, clown, parool, moraal, snood. Het citaat is van Victor Cherbuliez: ,,De grote smarten zijn de broeikassen van de ziel". Hans Belterman Europa: Storing Croquetten zoals ze in ons land worden samengesteld tref je buiten onze landsgrenzen alleen nog maar in Vlaanderen aan. Een enkele maal staan ze in heel chique restaurants in Pa rijs op de kaart. Maar dan zijn ze gevuld met ragouts van kalfs zwezerik waaraan meestal puree van verse ganzenlever is toe gevoegd. In ons land maken we croquetten van verschillende vleessoorten, gevogelte, soms wild en uiteraard ook met gar nalen, mosselen en vis. Die met zalm behoren tot de meest smakelijke viscroquetten die er zijn. Voor 12 stuks: 350-400 gram gefileerde zalm; 1 tablet voor visbouillon; 2 eetl. limoen- of citroensap; 100 gram boter; 95 gram bloem, gezeefd; 1 dl melk; 1 dl visfond, uit potje; 1 mespuntje cayen nepeper; zout; witte peper uit de molen; 3 eetl. fijngehakte peterselie; 4 eieren, waarvan 2 gesplitst; paneermeel of droog kruim van witbrood; (zonnebloem)olie voor het frituren. Spoel de vis onder stromend koud water. Breng 5 deciliter wa ter aan de kook. Laat het bouillontablet erin oplossen en voeg limoen- of citroensap toe. Leg de vis in het kokende vocht. Temper de warmtebron. Houd alles 6 - 7 minuten tegen de kook aan. Laat de vis uitlekken, opdrogen en afkoelen. Zeef de bouillon. Laat de boter in een pannetje smelten. Roer de bloem erdoor. Blijf roeren tot volkomen gladde massa (roux) is verkregen. Voeg er onder voortdurend roeren melk, visfond en zoveel gezeefde bouillon (ca. 3 dl.) aan toe tot een vrij dikke gebonden saus is verkregen. Laat de saus enkele minuten heel zachtjes pruttelen. Voeg cay ennepeper en naar smaak wat zout en/of peper toe. Verdeel de zalm in kleine stukjes. Neem de pan met de saus van de warm tebron. Roer na enkele minuten 2 eierdooiers snel door de saus. Schep er vervolgens de stukjes zalm en de peterselie door. Doe alles over in een met koud water omgespoelde lage schaal. Strijk het oppervlak glad af. Plaats de schaal wanneer alles is afgekoeld tenminste 3 uur in de koelkast om de ragout volledig op te laten stijven. Klop in een diep bord 2 eieren en 2 eiwitten samen met 2 eetlepels koud water los. Stort paneer meel of broodkruim in een tweede diep bord. Vorm van de zalmragout 12 croquetten. Haal ze door de eieren en wentel ze door paneermeel of broodkruim. Laat de croquet ten hierna 10 minuten (langer mag ook) in de koelkast rusten. Haal ze daarna opnieuw door de losgeroerde eieren en wentel ze weer door paneermeel of broodkruim. Laat de croquetten opnieuw, tot aan het moment van het frituren, enige tijd in de koelkast liggen. Verhit de olie tot ca. 180 0 C.. Bak nooit meer dan 4 croquetten tegelijk. Laat ze na het bakken even op een stuk keukenpapier uitlekken. VERWACHTING VOOR VRIJDAGMIDDAG 4 DECEMBER 136 Noordwest-Europa heeft vandaag te maken met een frontale storing, die met veel bewolking en winterse neerslag in de vorm van sneeuw, natte sneeuw of ijzel, binnendringt. Vooral in Duitsland valt sneeuw, terwijl het in de Benelux iets zachter is me' natte sneeuw. Op de Britse eilanden vallen enkele natte sneeuw buien, en dan vooral in het noorden. In het zuiden is het op de meeste plaatsen droog. In Noord-Frankrijk vallen regen- en natte sneeuwbuien. De zuidelijke delen van Frankrijk, alsook het grootste deel van Spanje houden het droog, met daarbij ook flink wat zon. Het kwik loopt daarbij in het binnenland niet veel verder op dan tot 5 graden, maar langs de kusten kan de 15 graden nog gehaald worden. In Noord-ltalië is het droog, maar in Zuid-ltalie, net als op de Balkan en in Griekenland, vallen diverse buien, voor al in Griekenland ook met onweer. Op de Balkan en in de OekraïW valt her en der ook sneeuw of een sneeuwbui, bij temperaturen enkele graden onder het vriespunt blijven steken. In Turkije valler vooral in het westen buien, maar in het oosten is het droog met j flink wat zon. In het zuidoosten komt het kwik hierbij nog boven 20 graden uit. Het zuidelijke Middellandse zeegebied is overwe gend droog met veel zon. Door: Klaas Dn De eerste dagen van de meteoro logische winter zijn winters verlopen, maar van een voortzetting zal geen sprake zijn. Het Russisch hoge- drukgebied wordt afgelost en een hogedrukmaximum tussen IJsland en de Schotland neemt de wacht over. Voor winterlief- hebbers is dit een foute ontwikkeling. Met noordwestelijke winde krijgt de Noordzee meer vat op het weerbeeld. De temperatuu het Noordzeewater ligt rond 8 graden en doordat de aangevoerde lucht over het zeewater strijkt komen de temperaturen overdag duidelijk boven nul te liggen. Ook voor de nachten zijn het meest plustemperaturen. De hogere etages van de atmosfeer blijven voorlopig nog wel koud. Dit resulteert in een onstabiele opbouw van de atmosfeer. Na de passage van een front valt er vandaag ee aantal buien. Het zullen meest regenbuien zijn, maar kletsnatte sneeuw kan ook af en toe voorkomen. Behalve wolken en buien zijn er ook enkele opklaringen met wat zon. De noordwestenwind is vrij krachtige en soms krachtig, windkracht 6. Het wordt vanmiddag om streeks 4 graden. In het weekeinde verandert er maar weinig. Het blijft kwakkelig weer met een aantal winters getinte buien. De tempera tuur blijft daarbij in het algemeen boven nul en dat geldt ook voor de nacht periode. Overdag wordt het circa 5 graden en 's nachts ongeveer 1 of2 graden. De wind krimpt gedurende het weekeinde langzaam naar meer westelijke richting en luwt iets. Begin volgende week gaat de wind zelfs naar zuidwest en stroomt er nog wat zachtere lucht binnen. Winterse buien NW 4 II i r - NW 4 Vooruitzichten zaterdag zondag maandag dinsdag weer -*v>' max. 5° 5 5° 6 min. 1° 1° 2° 3° wind NW 5 W 4 ZW 3 ZW 5 Zon O Maan vrijdag onder 16.38 zaterdag op 8.33 vrijdag onder 8.53 zaterdag op 18.46 Nautisch bericht Aan zee staat er een (vrij) krachtige noordwester, 5 a 6 Beaufort. Het zicht is goed, maar in neerslag slecht tot matig. De temperatuur van het kustwater is circa 8 graden. Waterstanden VRIJDAG Hoog water Laag water 4 DECEMBER uur cm uur cm uur cm uur cl Vlissingen 01.49 264 14.08 270 08.18 202 20.42 21/ 2T) Terneuzen 02.07 290 14.27 297 08.47 21321.11 Bath 03.10 33615.29 342 09.54 236 22.18 Roompot Buiten 01.45 201 14.00 207 08.05 139 20.25 Zierikzee 03.35 176 16.00 179 09.25 131 21.45 15? Stellendam Buiten 02.20 192 14.40 196 07.55 078 20.25 06 Wemeldinge 03.35 204 15.50 208 09.30 149 21.55 15) Philipsdam West 04.15 181 15.10 186 09.30 142 21.50 1/1 ZATERDAG Hoog water Laag water 5 DECEMBER uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 02.36 263 14.56 273 09.05 209 21.26 Terneuzen 02.56 288 15.14 300 09.33 219 21.56 22 Bath 03.56 333 16.15 345 10.44 240 23.02 21. Roompot Buiten 02.30 198 14.50 209 08.50 14421.10 «8 Zierikzee 04.30 175 16.45 183 10.10 135 22.30 12 Stellendam Buiten 03.00 190 15.20 201 08.35 082 21.10 K Wemeldinge 04.20 202 16.40 211 10.15 152 22.40 i| Philipsdam West 05.00 184 17.20 192 10.15 145 22.40 lichte sneeuw matige sneeuw i zwaresneeuw lichte regen matige regen •regen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4