Terneuzen benut vergeten groen PZC PZC Het GPV is klein, maar wordt gehoord zeeland 19 Schependijkgebied in westelijke stadsrand moet snel functie krijgen Culturele avond Wereldwinkel in teken van kledingindustrie Voortbestaan Samen Beter hangt af van nieuwe vrijwilligers Geld voor fietspad Terneuzen Tafeltennistafel raakt auto Nominaties voor beste scriptie Prijs voor kwaliteit in verpleging Snorfiets gestolen in Vlissingen Automobilist krijgt rijverbod iGeen dennen uit Domeinen Hontenisse bindt strijd aan met varkensboer Kerstcantates bij concert Asaf Geen vogelbeurs vrijdag 4 december 1998 door Wout Bareman TERNEUZEN - Tussen de groe ne omzoming van de westelijke stadsrand van Terneuzen ligt een fraai 'vergeten gebied' ver scholen. En dat moet snel een functie krijgen. Het groen kan vooreen belangrijk deel worden gehandhaafd, maar moet wel 'doorzichtiger' worden, hel pla teau tussen de bomenrijen biedt tal van mogelijkheden maar moet een opener karakter krij gen en aan de zuid- en noordzij de van het gebied is plaats voor een (havenschaps)kantoor en een horeca-gelegenheid. In opdracht van b en w heeft het BViesbureau Kuiper Compag nons een ontwerp gemaakt van Ihoe het Schependijkgebied er in de toekomst uit zou kunnen t zien. Architect H. Niesen ^benadrukte donderdagavond, tijdens een informatieve verga dering van de raadscommissie voor volkshuisvesting, ruimte lijkeordening en milieu, dat uit gegaan moet worden van het be- OOSTBURG - De Wereldwinkel Oostburg/Breskens houdt op woensdag 9 december een cul turele avond in het centrum Den Hoekzak in Oostburg. De avond staat in het teken van de cam pagne 'Naar een Nieuw Pa troon' van Solidaridad, met als voornaamste onderwerp de kle dingindustrie van Midden- Amerika. Als gast heeft Solidaridad een vrouw uit Honduras uitgeno digd, die het een en ander zal vertellen over de fabrieken die door de orkaan Mitch zijn over stroomd. Zij schetst daarbij een beeld van de slechte omstandig- ïeden die altijd al heersten in de kledingindustrie van Latijns- Amenka. Verder verzorgt tex- tiehverkplaats 'Sjamma' uit Gent een modeshow van 'eerlij ke textiel, kleding die door mensen in de Derde Wereld on der goede werkomstandigheden jemaakt is. De aanvang is om 20.00 uur. staande groen. De waardevolle bomen (iepen en abeelen) die nen wel te worden ontdaan van de zogenaamde onderbegroei ing zodat het hele gebied een open karakter krijgt .Momenteel is het gebied tussen de Grenulaan en de Binnen- vaartweg bepaald niet uitnodi gend", stelde Niesen vast. ..Maar het gebied op zich biedt, zo dicht bij de stad, wel fantasti sche mogelijkheden Door het open karakter wordt het zicht op die stad aanzienlijk verbe terd. Hel is straks met langer een stad die verborgen ligt ach ter een groene buffer." Parkachtig Van intensieve woonbebouwing van de stedebouwkundige advi seur niet weten. Hij ziet veel meer in een parkachtig karak ter, een openbaar groengebied 'waar het altijd feest is'. En als er, naast dat kantoor aan de zuidkant en een horecagelegen heid (gedacht wordt aan een Chinees restaurant in pagode stijl) nog andere bebouwing zou moeten toegelaten, zou dat maar mondj esmaat moeten zij n Wethouder K. van der Hoofd was het eens met die globale in vulling Het gaat nog maar om een praatplan, dat nu verder wordt uitgewerkt. „We hebben het stadskantoor, Steenen Beer. we gaan een theater bouwen, de Scheldeboulevard een face-lift geven en de Axelsedam recon strueren en verder aankleden en daar hoort dus ook de ontwik keling van de westelijk 'schil' van de binnenstad bij. Dit moet het visitekaartje van de stad worden, een mooie entree, naast die andere drie 'poorten naar de stad'." Instemming De commissieleden konden zich daar helemaal in vinden. Het Bewonersforum Binnenstad hecht, zei vertegenwoordiger P. Clijsen, zeer aan het lommerrij ke karakter van het parkgebied Sehependijk/Schelpenpad „Behoud van monumentale bo men en andere duurzame hout partijen staat voor ons voorop. In dit licht denken we dan ook meer aan ontbouwing dan aan bebouwing van dit gebied. Het gaat trouwens ook om één van de laatste restanten van de vestingwallen van Terneuzen. Bij het plan voor de invulling van het Schependijkgebied wordt uitgegaan van het bestaande groen. foto Charles Strijd door René Hoonhorst AXEL - Het bestuur van de Zeeuwse patiëntenvereniging Samen Beter geeft zichzelf vier maanden de tijd om goede vervangers te vinden voor se cretaris M. Henderiks. Als die vervangers er komen, wordt na de jaarvergadering van maart 1999 een nieuwe start ge maakt. Mocht de klachtenbe handeling niet op een bevredi gende manier kunnen worden geregeld dan bestaat de kans dat Samen Beter zich alsnog opheft. Dat verklaarde tweede secretaris L. Brusselaers don derdagavond na een extra speciale ledenvergadering in Axel. Henderiks maakte vorige week bekend na negentien jaar met haar werkzaamheden als secretaris en klachten klankbord te willen stoppen. Ze is van de oprichting van de patiëntenvereniging af het boegbeeld geweest, maar vindt het tijd worden dat ie mand anders de fakkel over neemt. Het uitgeklede bestuur, naast tweede secretaris Brus selaers zij n nog slechts drie ge wone bestuursleden actief, heeft begrip voor haar besluit, maar betreurt het vertrek. Ver vangers ('één vrijwilliger kan nooit alle taken van haar over nemen') liggen met voor het oprapen. Tweede secretaris Brusselaers heeft de afgelopen dagen zo wel van de gemeente Hulst als de gemeente Hontenisse ge hoord dat ze bereid zijn om mee te helpen bij de zoektocht naar vrijwilligers. De Hulster sociale dienst heeft zelfs al een kandidaat aangedragen die binnenkort komt praten over de uit te voeren taken. „Het zou natuurlijk mooi zijn als dat gesprek bevredigend ver loopt. Wegwijs Dat zou betekenen dat Marij ke de nieuwe man op korte ter mijn nog een beetje wegwijs kan makenBrusselaers durf de gisteravond nog niet te veel hoop te koesteren. De lage op komst voor de extra cnsisver- gadering - slechts zeventien van de ruim 170 leden van de patiënvereniging kwamen naar Axel - gaf hem weinig vertrouwen in de bereidheid van leden om zelf een aantal taken uit te oefenen. Hij wijt de geringe betrokkenheid aan 'steeds verder voortschrijden de individualisering van de maatschappij'. Brusselaers wil nog niet toegeven aan het pessimisme en zichzelf ook 'te rugtrekken op de eigen hof'. Maar als volgend voorjaar geen capabele vrijwilligers zijn gevonden, die (een deel van) de tot nu toe door Hende riks uitgevoerde taken willen overnemen en er zich geen nieuwe bestuursleden aan melden, ziet hij weinig overle vingskansen voor de meest kritische patiëntenvereniging van Zeeland. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen deze maand nog 145.000 gulden uittrekken voor de aanleg van een fietspad nabij het bedrijventerrein Hugher- sluys. Aan de ene kant van de toegangsweg tot het bedrijven terrein ligt al een pad, maar aan de andere kant niet. Omwille van de verkeersveiligheid ter plaatse wil het college ook aan de andere zijde van de weg een pad voor het langzame verkeer. Het restant van het budget voor fietspaden - nog zo'n 30 mille - willen B en W aanwenden voor een fietspad op de Schelde- dijk tussen de Stuvesandeflats en het wijkje Oesterputten. De raad beslist deze maand ook over de fusie tussen afvalver- wijderaarsOLAZen AVZV, het herstructureringsplanvoorde woningbouw, de bouw van een theater en de aanschaf van bij na vier ton aan computerapparatuur voor de gemeentelijke diensten. De vergadering op donderdag 10 december begint om 19 30 uur in het stadhuis. GOES - De auto van een 36- jarige inwoner van Kamperland liep donderdagmorgen schade op, toen de voorzijde van zijn voertuig werd geraakt door een deel van een tafeltennistafel. Het ongeval gebeurde rond half tien op de N265 bij Kortgene, toen het tafeldeel uit de aanhangwagen van een 64-jarige in woner van Goes waaide. De bestuurder uit Goes had ver zuimd de tafel met touwen vast te zetten. VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland heeft zes studenten genomineerd voorde HZ-stern. Deze prijs, die bestaat uit een bronzen beeldje en duizend gulden, krijgt een student die vol gens de juiy de beste afstudeerscriptie van het jaar heeft ge maakt. Drie genomineerden komen van de technische oplei dingen, twee van de economische opleidingen en één van de vorming verpleegkunde. De prijsuitreiking vindt plaats op 9 december, de dag dat voor alle studenten een carnèredag wordt georganiseerd. In het atrium van de HZ staan die dag stands: zo'n veertig bedrijven presenteren zich aan de studen ten.Tevens verlenen uitzendbureaus, oud-studenten en parti culieren hun medewerking aan deze dag. VLISSINGEN - De Kwaliteitsprijs 1997 van het Ziekenhuis Walcheren is donderdag gewonnen door de verpleegafdelin- gen Verloskunde/Gynaecologie en de Kinderafdeling. Deze winnaars kregen van het bestuur van de Godshuizen een ge zamenlijke prijs van vijfduizend gulden. Dit bedrag mag het personeel naar eigen inzicht besteden. De afdelingen Oost-1 en Oost-5 wonnen de eerste prijs omdat ze consequent de op merkingen van patiënten gebruiken om de zorgkwaliteit te verbeteren. Andere genomineerden voor deze prijs waren de Transmurale zorg en de afdeling Milieuzorg. Zij kregen een certificaat. VLISSINGEN - Uit de Weteringstraat in Vlissingen is woens dagavond tussen acht en elf uur een paarse Gilera snorfiets (nummerplaat TJZ-300) gestolen Het voertuig heeft oranje sterwielen en is tweeduizend gulden waard. KAPELLEBRUG - De politie heeft gistermorgen een dag vaarding uitgereikt aan een 52-jarige automobilist uit Waas munster. Ook kreeg hij een rijverbod van zes uur. De man werd aangehouden op de Gentsevaart in Kapellebrug met een alco holpercentage dat ruim boven het maximum zat. iURGH-HAAMSTEDE Staatsbosbeheer verkoopt dit aar geen kerstdennen uit de Westhoek van Schouwen-Dui- veland. Er zijn onvoldoende bo men van goede kwaliteit voor handen. De afgelopen drie jaar was de rerkoopactie van de dennen een foot succes. Jaarlijks werden vanaf de hoofdingang van de Domeinen aan de Kraaijestein- sveg te Burgh-Haamstede enke le honderden verkocht Het geld dat ze opbrachten werd gestort in het beheerfonds van Staats bosbeheer. De dennenbomen maken onder deel uit van de brandvertragen de singels tussen de loofbossen in de Boswachterij Wester- schouwen. Omdat de laatste ja ren selectief gekapt is, zijn er te weinig geschikte bomen voor landen Boswachter D. Fluijt ferwacht bovendien dat ook rolgend jaar geen Schouwse kerstbomen op de markt zullen tomen ..We zullen proberen om ipeciaal voor dit doel de komen- le jaren extra inspanningen te leveren", stelt Fluijt. Hij ver wacht in december 2000 wel weer kerstdennen lte kunnen lanbieden REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D, Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail; redhulst@pzc.nl R E A Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE l Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door René Hoonhorst Dingeman Jacobus Oggel - roep naam Dick - vindt het toch wel leuk dat hij de familietraditie voortzet. Sinds het midden van de vorige eeuw hebben al vijf generaties van het ge slacht Oggel voor langere of kortere tijd deel uitgemaakt van het Axelse ge meentebestuur. De voorganger van Dick, oom Dingeman, was waarschijn lijk de meest legendarische en de kleur rijkste bestuurder. Oom Dingeman zat van 1953 tot 1982 voor het Gerefor meerd Politiek Verbond (GPV) in de Axelse gemeenteraad, waarvan lange tijd als wethouder. Bij de huidige politieke verhoudingen lijkt het onwaarschijnlijk dat Dick Og gel (52) de illustere carrière van zijn oom kan evenaren. Maar voor het GPV is zeer zeker nog een schone taak weg gelegd in het Axelse bestuur, weet hij. Hoewel de partij al raadsperiodes lang twee zetels bezet en in haar eentje dus nooit potten kan breken, is er zoveel on derling respect dat andere partijen al tijd naar de argumenten van de GPV'ers luisteren, heeft Oggel de afge lopen zeven maanden gemerkt. 't Is natuurlijk mooi dat ze naar u luisteren, maar heeft u ook nog iets in de melk te brokkelen? „Met twee raadsleden kunnen wij als partij natuurlijk geen eigen voorstellen er door drukken. Maar de bestuurscul tuur is wel zo dat onze standpunten en meningen serieus worden bekeken en ook door andere fracties worden mee gewogen. Vorige maand bijvoorbeeld gingen wij na lang beraad akkoord met het vragen van 25 gulden voorrijdkos- ten voor het ophalen van grof vuil. Na tuurlijk hebben de coalitiepartijen CDA en PvdA samen een meerderheid en deden onze stemmen er niet direct toe. Maar onze conclusie dat het zelf brengen van grof vuil een gescheiden afvalinzameling garandeert, heeft mijns inziens ook andere raadsleden over de streep getrokken. Of ze voor ge scheiden inzameling kiezen, omdat de mens op die wijze Gods schepping het beste beheert, is een andere zaak." De geloofsprincipes van het GPV worden door de andere fracties niet onderschreven. Is dat niet frustrerend? „Nee, onze principes worden gerespec teerd en we kunnen onze overtuiging uitdragen. Dan moeten we natuurlijk wel ons eigen steentje aan die prettige bestuurscultuur bijdragen en ook de mening van anderen respecteren. Respect is prachtig, maar levert het politiek gezien nog wat op? „Hoewel het al jaren op de politieke agenda staat, wordt in Axel nog steeds niet op zondag kermis gevierd. Ook de Dick Oggel: „Als bestuurder moet je weten waar je over praat, dus laat ik me uitge breid voorlichten." foto Charles Strijd in Axel steeds meer activiteiten op zondag plaatsvinden. Stapt het GPV dan op? „Als je wegloopt, kun je je standpunten niet uitdragen. Dat zullen we dus nooit ui t vri je wil doen. Maar het moge duide lijk zijn dat van ons geen voortrekkers rol kan worden verwacht bij discussies over verdere zondagopenstelling. Dat heb ik midden jaren tachtig ook gezegd toen ik voorzitter van cle Stichting Streekcentrum - de voorloper van on dernemersvereniging Axclusief - was. Als de meerderheid van de winkeliers vóór zondagopenstelling was, moest een ander bestuurslid die mening maar kenbaar maken. Wat dat betreft, ston den en staan mijn principes vast." Maar als binnenkort nou alle Ax else winkels op zondag opengaan, moet uw jeugdmodezaak uit con- currentieoverwegmgen dan ook niet mee? U kunt toch anderen voor u laten werken? zondagse winkelopenstellingen zijn, tot het Rijk de regels veranderde, lang weggebleven. En Axel loopt natuurlijk nog niet voorop met zondagse winkel- dagen. Bij het handhaven van die zon dagsrust is ons standpunt van groot be lang geweest." Goed, tot nu toe heeft u daar nog invloed op kunnen uitoefenen, omdat andere partijen er geen baat bij hadden het GPV tegen zich in het harnas te jagen. In de nabije toekomst zullen echter ook „De bijbel is daar duidelijk over. Gij zult op de rustdag niet arbeiden, noch uw dienstknecht, noch uw dienst maagd. Het zou ook wel erg goedkoop zijn om anderen voor jouw principes te laten opdraaien. De winst van zo'n zon dag zou wel weer naar de eigenaar gaan." U bent ook winkelier in het Axel se centrum. Botst het onderne mer-zijn niet met het raadslid maatschap? „Nee, ik hoor juist vaak van collega's dat het goed is dat er een ondernemer in de raad zit. Kooplieden en neringdoen den zijn vaak ondervertegenwoordigd in gemeentebesturen." Maar stel dat de gemeente het no dig vindt om baatbelasting te vra gen vooreen opknapbeurt van het centrum of - om iets actueels te noemen - voor het restaureren van de molen en het bijbehorende bolwerk? „Zelf heb ik geen moeite met het begrip baatbelasting. Aan extra verfraaiingen van bijvoorbeeld bestrating en verlich ting hebben ondernemers iets. daar kan dus best een bijdrage voor worden ge vraagd. Een geheel gerestaureerde molen levert ook een aantrekkelijker centrum op. Van ondernemers is daar geen bijdrage voor gevraagd in de vorm van baatbe lasting, maar ik kan me best voorstellen dat we nog iets doen als Axclusief als de wieken eenmaal draaien." De ivoorden van een voorbeeldig ondernemer, maar het respect van mederaadsleden voor de twee GPV'ers waar u het eerder over had. is vooral te danken aan fei tenkennis en inzet. Uw fractie voorzitter Jan Dieleman staat al langer bekend als uitzoeker, maar u laat u ook van haver tot gort voorlichten als u iets wil weten over een bepaald onderwerp? „Als gemeentebestuurder moet je wel weten waar je over praat, vind ik. Als ik voorstellen van het college met begrijp of overzie, laat ik me voorlichten Ik lees over het onderwerp, vraag ambte naren hoe iets zit of stap de kamer van een collegelid binnen. Daarnaast ben ik van de partij bij ex cursies over onderwerpen waar wij la ter als gemeenteraad mee te maken krijgen. Zo ben ik meegeweest naar windmolenparken en naar de restaura teurs van onze molen. Vóór ik in de raad kwam, schatte ik tien a vijftien uur per week kwijt te zijn aan het raadswerk en die schatting is niet te hoog uitgevallen, blijkt nu. Toch wil ik het raadswerk op deze ma nier doen, want je moet wel weten waar je het over hebt als je ergens over be slist. Ook een principe van me." door René Hoonhorst HENGSTDIJK - Burgemeester en wethouders van Hontenisse weigeren het bedrijf Lavi BV uit Reusel een milieuvergunning te verstrekken voor vestiging van een vleesvarkensbedrijf aan de Zuidweg in Hengstdijk. Samen met bestaande veehou derijen in de omgeving zou de nieuwe megastal te veel stank overlast veroorzaken; daar naast bevinden zich voor verzuring gevoelige landschap selementen (bloemdijken) in de buurt, stelt het college. Het dagelijks bestuur van Hon tenisse krijgt nogal eens het ver wijt dat ze te weinig doet om in tensieve veehouderijen buiten de gemeentegrenzen te houden. Het college beroept zich telkens op de vrees voor schadeclaims. De Raad van State heeft on langs die angst nog eens aange wakkerd door alle bezwaren te gen vestigingen van intensieve veehouderijen aan de Rum- mersdijkstraat en de Kamper- weg af te wijzen. Aan die wegen ten westen van Hengstdijk zou den dus binnenkort stallen kun nen verrijzen. Het bedrijf Lavi BV heeft tot nu toe als enige, aan de Langeweg net buiten Osse- nisse. een grote, nieuwe var kenshouderij in bedrijf geno men. Sterk Datzelfde bedrijf wordt nu ech ter wel door het college de voet dwars gezet. Natuurlijk gelden ook deze keer weer de gebrui ke- lijke bezwarenprocedures, AXEL - De christelijke zang vereniging Asaf houdt zaterdag 12 december een advents- en kerstconcert in de Nederlands Hervormde kerk van Axel. Asaf heeft voor het kerstconcert van dit jaar twee speciale kerst cantates ingestudeerd. Die Weihnachtsgeschichte van Al- brecht Tunger en The Nativity van Eric Thiman zijn eigentijd se composities, die deze eeuw ontstonden. Om de oorspronke lijke intenties van de twee can tates recht te doen, heeft Asaf de hulp ingeroepen van het kinder koor De Regenboog, de twee professionele solisten sopraan Pascale de Turck en tenor'Phi lippe Wesemael, het blazersen semble Amici del'Arte en orga nist Jos Verpoorten. De gasten laten zich ook horen. Het kerst concert begint om 20 00 uur. maar B en W denken deze keer sterk te staan. De Interimwet ammoniak en veehouderij lijkt genoeg handvatten te bieden om de komst van duizenden var kens naar de Zuidweg te voor komen, bevestigde een woord voerder van de gemeente donderdag. De wet geeft B en W klaarblijkelijk voldoende ver trouwen om deze keer de angst voor schadeclaims te trotseren. SLUISKIL - In verband met de districtstentoonstelling op 17, 18 en 19 december is er zondag 6 december geen vogelbeurs in Sluiskil. De vogelbeurs is uitge steld tot zaterdag 19 december van 10.00 tot 12.30 uur. Tijdens de driedaagse districts tentoonstelling op donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 december zijn er ruim vijftien honderd vogels te zien Gedepu teerde J I. Hennekeij en burge meester R.CE. Barbé van Terneuzen openen de tentoon stelling op donderdag. CLINGE Brandwonden - De EHBO-ver- eniging Clinge houdt dinsdag 8 december een lezing over brandwonden Belangstellen den zijn om 19.30 uur welkom in zaal Malpertuus JSpeter van de Nedelandse Brandwonden Stichting verzorgt een uiteen zetting over brandwonden en de behandeling ervan. Ook wordt aandacht besteed aan preven- (Advertentie) 00 oo' 34391°

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49