Debutant voor vol aangezien Hoe meer marathons, hoe liever PZC Kapelle een lastige klus voor SKNWK Snookeraars uit Zierikzee treffen koploper sport vrijdag 4 december 1998 s31 tussen burgh en bru Herbert Kunst heeft klassieke afstand al honderd keer afgelegd vooruitzicht door Klaas Verspoor ZIERIKZEE - Als de weersom standigheden en de conditie van het veld het toelaten keert Joost Folmer terug op zijn geboorte grond. De ex-inwoner van Nieuwerkerk bestrijdt als trai ner van Kapelle SKNWK, de vereniging waar zijn roots lig gen. Een klasse lager ontvangt DFS het sterke GPC en krijgt WIK visite van Apollo. Zondag is Dreischor de enige stan- daardploeg op Schouwen-Dui- veland die thuisspeclt. Tegen Robur rekent trainer Toine Tig gelman op drie punten. SKNWK ontvangt koploper Kapelle. „Het zal moeilijk wor den", weet trainer Hugo Crucq. „Ik hoop op wat geluk want dat heb je meestal niet als je van on deren staat." Voor Crucq, die de oorwassing tegen VVC'68 nog vers in het geheugen heeft, was het punt in en tegen Yerseke erg waardevol. „Het belangrijkste was om niet te verliezen", kijkt hij terug. Dat is ook weer Crucqs uitgangspunt voor de pot tegen Kapelle. Bij SKNWK ontbreken nog steeds een aantal belangrij ke pionnen en daarnaast is Mar- tijn Neeles optreden nog twij felachtig. WIK, dat bezoek krijgt van Apollo, heeft de laatste twee wedstrijden gewonnen. „En dat is een heel lekker gevoelmeent Joost van de Griek. „Tegen Se- rooskerke was het niet echt goed, tegen GPC wel. Maar het is lekker als je ook met matig voetbal punten pakt." WIK- Apollo, het duel der middenmo ters, zou om in toto-termen te spreken volgens Van de Griek in een 1 moeten eindigen. WIK treedt aan zonder Dennis Lazar en Genie en Yvon van de Hoek terwijl ook Theo Wittenberg niet volledig fit is Betere tijden Marcel de Nijs liep met DFS in Colijnsplaat tegen een flinke ze perd op. „Colijnsplaatse Boys zat kort op de bal en daar had ik ze vooraf voor gewaarschuwd. Maar als je met zo'n instelling het veld in gaat, kan het ook niks worden." Tegen GPC, dat zater dag naar Burgh-Haamstede komt, hoopt De Nijs op betere tijden. „GPC is een van de zwaarste tegenstanders. Ik snap niet dat ze verliezen van WIK." De trainer, die een aantal vaste krachten tegen GPC nog moet missen wegens blessures, tekent vooraf voor een punt. De ZSC-spelers kregen na de verloren wedstrijd tegen Nieuwdorp een groot compli ment van trainer Edwin Kriens. „We hadden een punt verdiend. De inzet was goed en de kansen waren er", redeneerde Kriens. Morgen speelt ZSC thuis tegen SVR dat met een punt uit twaalf wedstrijden troosteloos onder aan staat. Kriens: „Als je heel eerlijk bent moet je daar ge woon overheen lopen." Bij ZSC zijn Jacco Heijboer, Edwin van Oeveren. Arnold van der Have en Jan-Willem Dorreman we gens blessures afwezig. Brouwershaven gaat in Bergen op Zoom tegen Dosko op jacht naar de dubbele cijfers. „Met minder zou je eigenlijk geen ge noegen moeten nemen", oor deelt Pim Potappel die daarbij opmerkt dat het moeilijk is zijn spelers voor zo'n wedstrijd te motiveren. „Het begin is be langrijk. We zullen vroeg moe ten scoren. Een uitslag onder de 5-0 zou heel matig zijn." Brou wershaven reist af zonder Rene Dalebout (vakantie) terwijl de inzetbaarheid van André Goud zwaard en Marcel Duinhouwer dubieus is. Rechtzetten Tegen Alliance, dat de Schouw- se bodem bezoekt, heeft MEVO volgens trainer Nico Schoute nog wat recht te zetten. „Die spits heeft Anton Hoexum een schorsing van vier wedstrijden aangenaaid. Anton kreeg rood maar raakte die speler helemaal niet. Alleen door het gegil werd hij uit het veld gestuurd." ME VO won met 3-4 van Alliance en ook thuis gokt Schoute op winst. „Thuis pakken we niet zoveel punten Dat moet maar eens veranderen." Schoute kent de krach t van John Geersde ge vaarlijkste man bij Alliance. Ruud van der Linde lijkt de aan gewezen persoon om dat gevaar in te dammen. Rinie Verwest heeft, ondanks dat verloren werd, goede herin neringen aan de eerste confron tatie met kampioenskandidaat Smerdiek. Verwest hoopt in Oosterland te kunnen beschik ken over Hans Capelle, die nor maal gesproken keept bij het tweede. „Vorige keer is Niels Hage door Hans uit de wedstrijd gespeeld. Ik hoop hem op te kunnen stellen maar het tweede van ons speelt zaterdag niet thuis." Zonder Jaco de Bruine - hij is geschorst - zal Duiveland vooruit moeten verdedigen. Verwest: ..En dan zien we wel, hoelang we stand houden. We gaan proberen om Brouw te hel pen en een puntje te pakken Dosko heeft op de ranglijst een wedstrijd meer gspeeld dan Zie- rikzee en ook een punt meer dan Bert Penturvs team. Penturv onderkent het belang van de partij. „We moeten gewoon, maar niet te geforceerd, voor de drie punten gaan." Zierikzeezai uit een ander vaatje moeten tap pen dan in de verloren wedstrijd tegen Moerse Boys want toen kon de ploeg geen kans creëren. Om in het ritme te komen speel de Zierikzee afgelopen dinsdag tegen Flakkee. In de uitwed strijd tegen Dosko ontbreekt in ieder geval de geschorste Jarno Vermeulen. Oppassen Renesse reist af naar Os- sendrecht waar Odio tracht de betekenis van de afkorting - Ons Doel Is Overwinnen - glans te geven. Odio won eerder in Re- nesse met 2-3 Renesse-trainer Nico Kind: „Ze hebben een lan ge spits en doorkomende men sen. Daar moeten we voor op passen." Kind, die de gebles seerde Peter Bouterse niet kan opstellen maar verder een fitte selectie heeft, weet wat Renesse te doen staat. „We kunnen aar dig wat plaatsen klimmen als we winnen. We moeten gewoon daar de punten pakken." Bij weer een afgelasting vreest Kind een dramatisch competi tieverloop. Renesse heeft tot nog toe nog maar zes keer ge speeld. Dreischor boekte tegen Volhar ding de tweede overwinning van het seizoen en als het aan trainer Toine Tiggelman ligt zal de derde niet lang op zich laten wachten. „Ik was verrast dat Volharding zo'n goed veld had. Thuis hebben we met zo'n vlak veld maar ik hoop dat het door gaat. Iedereen is fit, dan moet je maar voetballen ook. En tegen Robur moeten we thuis kunnen winnen. Al verliezen ze ook maar net twee keer van koplo per Sluis." Tiggelman, die vol gens eigen zeggen wegloopt met zijn jonge ventjes, moet alleen afwachten of Patrick Berre- voets speelgerechtigd is. Hij zag tegen Volharding twee keer geel, dus rood. Ouwerkerk moet in Ouden bosch de kater van Rimboe (3-3) wegspoelen. Brouwer verwijt zijn spelers onderling een te laag acceptatievermogen te hebben en dat stak ook tegen Rimboe, juiste toen het team dat met kon gebruiken, de kop op. De trieste balans van Ouwer- kerk-Rimboe: Ard Boogerd wacht een schorsing en John Hage zwaar geblesseerd aan een enkel. „Tegen Oudenbosch wordt het weer een pittige mid dag. We moeten waken voor on derschatting maar normaal moeten we de punten kunnen binnenslepen", blikt trainer Jakkoo Brouwer vooruit. Joost van de Griek, trainer van WIK: „Het is lekker als je ook met matig voetbal punten pakt." foto Marijke Folkertsma Schouwse driebandenclub populair door Peter Godrie ZIERIKZEE - Als beginneling moet je niet te hoog van de to ren blazen. Deze gedachte hield het bestuur van de Schouwse driebandenvereni- ging 3B-SD Goudswaard na drukkelijk in het achterhoofd, toen op 14 mei van dit jaar de club officieel in het leven werd geroepen. Bij de oprichting werd al snel duidelijk dat de 3B-SD niet met één maar twee teams in de competitie zou gaan uitkomen. Nog geen ze ven maanden later lijkt de wit te vlek op Schouwen-Duive- land, wat het driebanden be treft, helemaal ingekleurd. Ge sproken wordt over een derde team, en misschien komt er nog wel een vierde bij. De nieuwkomers in de derde divisie riepen in eerste instan tie bij de tegenstanders uit de derde divisie verbazing op. De kopman van 3B-SD 1, Rinus Pankow uit Zierikzee, weet er alles van. Opmerkingen als 'waar zijn we nou toch terecht gekomen' en 'Zierikzee, staat dat op de biljartkaart?' kreeg hij in de eerste competitiewe- ken verschillende malen te ho ren. Na de verbazing werden de opponenten al snel hautain. Ook dat vernam Pankow. „Ze kwamen over met een stukje autoriteit van 'we komen het jullie wel even vertellen' en 'bij ons is het allemaal veel beter geregeld'." Enigszins geïmponeerd door ZIERIKZEE - Snookerclub Zierikzee speelt woensdag een i- Uitwedstrijd tegen koploper Distel uit Roosendaal. Na vorig jaar kampioen te zijn geworden in de derde klasse, staat Zierik- s zee op dit moment op een onver wachte vierde plaats achter Distel, Putte II en Michielsen in de tweede divisie Zuid-West p De hoge notering is volgens Leo Dorreman, een van de spelers, niet echt onverwacht. „We spe- e «ngoed en we zitten in een com- petitie van negen ploegen die niet e^ht veel voor elkaar onder doen. Het krachtsverschil is zo klein dat we voor hetzelfde geld kampioen of laatste kunnen worden. Dat klopt zeker als je naar de ranglijst kijkt. Het tweede team van Putte staat op de tweede plaats, teiwijl het eerste team op dit moment on deraan de ranglijst staat." De snookerselectie van Zierik zee bestaat uit vijf mannen en één vrouw. Tegen Distel heeft de spelende teamcaptain André Koot gekozen voor Erik Stoel, Steef Kloet of Heieen Kik. Een vi'ouw in een team van louter mannen is volgens Dorreman geen nadeel maar eerder een voordeel. ..Heieen wordt vaak door de tegenstander onder schat. Je ziet ze dan denken: 'een vrouw dus een makkie'. Dan ko men ze vaak van een koude ker mis thuis." Volgerxs Dorreman heeft de selectie van Zierikzee het in zich om op een nog hoger plan te spelen. „Maar daar-voor trainen we te weinig-als ploeg. Een keer in de week op maan dagavond is niet genoeg. Eigen lijk zouden we driemaal per week moeten tx'ainen." Zierikzee draait goed mee in de competitie omdat het team een hechte eenheid vox-mt. Koot zorgt dat hij en zijn selectie vol doende rouleren zodat het wed strijdritme wordt vastgehou den. Iedei-een speelt voor de competitie in principe drie wed strijden oftewel frames volgens het 'best of nine'-systeem. Naast een goede techniek, moet een snookerspeler ook tactisch goed uit de voeten kunnen. „Als je aan de beurt bent, kun je er op wachten dat je tegenstander uitgebreid zijn keu gaat krijten. Daar moet je tegen kunnen", zegt Dorreman die er overigens tegen Distel niet bij zal zijn. Want ondanks dat de variatie van het spel met 22 ballen in vergelijking met de traditionele biljartdisciplines groot is, zijn reserves bij snookeren taboe. de woorden van de biljaiders uit de Randstad, de omgeving waar veel clubs in de poule van 3B-SD zitten, zagen de Schouwse biljarters dat de Zuid-Hollandse bluf op weinig gebaseerd was. Pankow herin nert zich een wedstrijd in Rot terdam. „We moesten zelf tel len en speelden op slecht en vies materiaal. Ik heb trou wens nog nergens gespeeld waar ze beter materiaal dan bij ons hebben." Schroom Volgens Rinus Pankow, kopman van het eerste team, ontstaat er iets moois bij driebandenclub 3B-SD. Pankow geeft toe dat zijn de buterende team, het eerste van 3B-SD dus, met enige schroom aan de competitie was begon nen. Langzamerhaxxd groeide het besef dat de eilandelijke driebanders aardige combina ties op de tafel konden leggen. „In de loop van de competitie dat zich gaan vertalen in be- hoorlijke uitslagen", zegt Pan kow. De stai*t van 3B-SD was inder daad wat aarzelend met drie gelijke spelen tegen BV Rotter dam, 3B-SD 2 en Spox-tcafé. Na de puntendelingen volgde een overwinning op Koffiehuis 't Daklicht, een nederlaag tegen medekoploper LM 2, winst op Visprox en weer verlies in Den Haag tegen Doggy Shop. Na cle laatste nederlaag ging het 3B- SD 1 erg voor de wind met ze ges op het eerste en derde team van sportcafé De Uitdaging en Hoogendoom Schilders. Een voorlopige, mooie vierde plaats op de stand is het deel van 3B-SD. Dat het eerste driebandenteam drie keer achter elkaar won, is op zich niet zo opmerkelijk. Dat is het echter wel omdat kopman Pankow wegens ver schillende omstandigheden niet van de partij was. De ver vanger van Pankow, Peter de Haan die een dag voor het com petitieduel tegen Spoxdcafé De Uitdaging 1 bij de bond als lid werd aangemeld, kon het ni veau van de derde divisie nog niet aan. De overige teamleden zijn inmiddels zodanig ge groeid dat de totaalwinst in die dxle paxdijen toch in het voor deel van 3B-SD omsloeg. Pan kow, lachend: „Ze kunnen me dus missen of het was 8-0 ge- worden. Dat weet je niet". Pankow, die het niveau van een eerste divisie-biljaxler heeft en nog geen verliespartij achter zijn naam heeft staan, wist dat hij bij de Schouwse club een stapje terug moest doen. „Het spanningsveld ligt voor nxij la ger." Spijt van zijn beslissing heeft Pankow niet. Vastbera den: „Er ontstaat iets moois". Hij krijgt hierin bijval van 3B- SD-vooi'zitter Gerard Oele. „We moeten maar eens goed poten. Dan komt er vanzelf iets naar boven." Oogst Maar de dxiebandeixvererxi- ging, die haar domicilie heeft in het biljartcentrum aan de Zierikzeese Meelstraat. kan de oogst al een klein beetje bin nenhalen. Door de aanmelding van de genoemde De Haan, die overigens ook voetbalt bij za terdag-vierdeklasser Brou wershaven, en Hans Coomans uit Burgh-Haamstede is 3B- SD in staat dxie teams te for meren. Met De Haan en Coo mans komt het aantal spelende leden op dertien. Kleine tafel Oele hoort de laatste tijd steeds meer geluiden dat biljarters geïnteresseerd zijn om bij 3B- SD te komen spelen. In zijn woonplaats Nieuwerkerk waar driebanders wel eens wat anders willen dan de kleine ta fel, maar ook heeft Oele in het geruchtenciruit vernomen dat 'grote' jongens als Zierikzeeë- naar Richard de Bruin en Ray mond Nicodem uit Goes be langstelling zouden hebben getoond. Bij hun club. Party service Ockenbui-gh, spelen ze naar hun zin niet genoeg par tijen. Oele wil benadrukt Ixeb- ben dat er tussen het bestuur foto Marijke Folkertsma van 3B-SD en De Bruin en Ni codem geen enkel contact is ge weest. Een eventuele overstap - die is op zijn vroegst het volgend sei zoen - De Bruin en Nicodem zou de vereniging natuurlijk een geweldige injectie geven. Wat heet, dan is er spi'ake, met het huidige spelersbestand uit het eerste, van een volwaardig eerste divisieteam. Voorlopig hebben De Bruin en Nicodem nog geen bal voor 3B- SD gestoten en dus moet de vereniging verder. Voor de toe komst is preses Oele niet bang. „In mei zijn we begonnen met 5,33 gulden in kas en toen had den we al duizenden guldens kosten. Nu hebben we de ver- wachtingen waargemaakt en staan we op de kaart." Debu tant 3B-SD kan inderdaad vol worden aangezien. door Frans Evers MIDDELHARNIS - Herbert Kunst (52) heeft alle tijd voor een gesprek. De kilometervreter uit Middelharnis die onlangs in New York zijn honderdste ma- rathon 'vierde', is namelijk ge- blesseerd. „Ik moest iets uit een kastje pakken en toen schoot het erin", vertelt Kunst krom van de rugpijn op de bank. Dat over- komt hem gemiddeld één keer per jaar. Vervelend, want dat betekent dat hij geen kilometers kan maken. „Nonnaal gesproken loop ik het eruit, maar het is deze keer zo erg dat ik helemaal niet kan lo- pen." Kunst hoopt echter weer snel fit te zijn, want marathons lopen is zijn lust en leven. Om jaarlijks gemiddeld zes mara- thons uit te lopen, moeten ten slotte de nodige trainingskilo- meters worden gemaakt. Lopen il is voor Kunst een soort van I tweede natuur geworden. „Dat kun je wel zeggen. Het is heer lijk om 's avonds na je werk de polder in te gaan voor een duur- I loopje van tien, twaalf kilome- ter. f Dat lijkt weinig, maar op in het weekeinde haalt Kunst de scha- de in. Dan staan er duui'lopen van twintig kilometer of meer op het programma. „Om een marathon goed uit te kunnen lo pen, moet ik gemiddeld 100 ki- lometer per week lopen. Min- stens." Op zijn tiende kreeg Kunst de smaak van het lopen te pakken. „Toen liep ik de 60 meter sprint in Rotterdam bij Minerva. Om de tijd tussen de series te doden, deed ik tussendoor technische nummers: kogelstoten, speer- f en discuswerpen. In die tijd was het namelijk onvoorstelbaar 1 dat jonge kinderen lange af- v standen liepen." Verkering ii Toen Kunst verkering kreeg en dus niet al zijn tijd in looptrai- I ning wilde steken, heeft hij een J| tijdje gevoetbald bij Ovex-maas I in Rotterdam. „Dat heb ik het niet lang volgehouden. Als er niet genoeg merxsen waren. werd er niet getraind. Het was te duur om het licht voor zo weinig mensen aan te doen! Daax-na heb ik nog wel een tijdje bij RSM Rotterdam gespeeld. Maar na n verloop van tijd vond ik één keer per week trainen en een wed- Een goede tijd komt dan van zelf." Kunst is geen gemiddelde mara thonloper. Waar een 'normaal' iema nd weken nodig heeft om te herstellen van een marathon, gaat Kunst pas presteren naar mate hij in korte tijd veel mara thons loopt. Zo liep hij eens in zes weken tijd drxe marathons: in Hilvarenbeek, Eindhoven en Etten-Leur. „In Etten-Leur liep ik toen mijn snelste marathon. 2,54 rond Naarmate ik meer ki lometers in de benen heb, gaat het steeds beter." Fluitend Herbert Kunst voltooide onlangs zijxx hoxxderdste marathon. Die mijlpaal volbracht hij in New York. strijd in het weekeinde eigenlijk niks. Dus liep ik twee keer per week van Hoogvliet naar Rot terdam waar mijn vriendin woonde. Dat was heen en terug goed voor dertig kilometer." Recreatief lopen is natuxxrlijk leukmaar Kunst zocht naar een grotere uitdaging: de marathon dus. In 1982 sloeg het mara thonvirus bij hem toen hij de halve maratlion in Rotterdam liep. „Toen zag ik mijn oude trainingsmaat Joep Snoek aan de hele marathon meedoen. Joep was een stuk ouder dan ik. 'Wat hij kan, kan ik ook', dacht ik toen. En zo is het begonnen." In 1983 maakte Kunst in Maas sluis zijn marathondebuut en meteen de klassieke beginners- fout van een te snelle start. „Wist ik veel hoe je je voor een marathon moest voorbereiden. Op gevoel maakte je de nodige kilometers. Maar of je te veel of te weinig liep, wist je niet. Ik had me een jaar op Maasluis voorbereid en voelde me lekker. Na een halve marathon hoorde ik dat we op dat moment dik on der de drie uur liepen. Het zal wel, dacht ik. En daarna kreeg ik dus de klap. 'Als je moe bent moet je vijf minuten wandelen, daarna gaat het wel weer', had den ze tegen me gezegd. Ik weet niet hoe vaak ik de tweede helft vijf minuten heb gewandeld. Behoorlijk vaak in ieder geval, want ik kwam binnen na 3 uur en 15 minuten..." Liefhebber Kunst had de smaak te pakken. De volgende marathon zou ex- een zijn zonder wandelingetjes van vijf minuten. Dat lukte het zelfde jaar in Amsterdam. „Ik liep toen in een groep met Eg- bert van den Oever, de schaats- trainer Zonder noemswaardi ge wandelingen liep hij Am sterdam uit in 3 uur en 16 minu ten. Kunst ontpopte zich als een echte liefhebber. In 1984 Hep hij maar liefst zeven foto Marijke Folkertsma marathons uit. Allemaal rond de 3 uur 15 minuten. De goede raad, dat hij per jaar niet meer dan twee marathons moest lo pen als hij ooit de magische grens van drie uur wilde door breken. legde Kunst niet terzij de. „Ik loop nu eenmaal graag marathons. Hoe meer hoe liever het me is." Onder de drie uxxr een marathon lopen. Zoals gezegd voor iedere marathonloper een magische grens. Kunst doorbrak die li miet op zij n 25e marathon in Es sen. „Ik liep 2,57,20. Ja, dat was een goed gevoel. Alles zat die dag mee. Een prachtig parcours en ik liep een regelmatige race. Dat'blijkt, want de Marathon Man uit Middelharnis heeft fluitend vijfmaal de wedstrijd rond het Haarlemmermeer uit gelopen. En deze Haarlemmer meerloop is wel 61 kilometer. Tot tweemaal toe heeft hij ge poogd de honderd kilometer van Winschoten uit te lopen. „Ik ben een eind gekomen, maar heb hem nog niet uitgelopen. Hon derd kilometer vereist een heel ander loopritme dan een mara thon. Daar moet je anders voor trainen. Veel kilometers maken in een heel rustig tempo. Maar Winschoten staat nog op mijn verlanglijstje." Ook New York behoorde tot zijn wensen. „Ik heb bewust mara thons laten lopen om mijn 100e in New York te kunnen lopen." Van de 32.398 lopers eindigde Kunst op de 4852e plaats in 3,36 rond. Voor zijn doen rustig, maar Kunst liep zijn jubileum marathon met een fototoestel om onderweg van de New Yoi'k plaatjes te schieten voor het fo- 'to-album. Rekken Opmerkelijk is ook dat Kunst alle geldende regels aan zijn laars lapt. Rekken, dat doet hij niet. Twee tot drie uur na de maaltijd wachten om te gaan trainen, dat doet hij ook niet Een half uur na de warme maal tijd draait Kunst op volle toeren in de polders. Het gepiep van hartslagmeters wil hij absoluut niet horen. „Ik bepaal zelf mijn tempo wel." En bij grote op hem afi'ennende blaffende honden, blaft hij gewoon hard terug. Tot slot zegt-ie: „Ik zou het bij zonder en een hele eer vinden als ik voor de gemeente zou worden genomineerd voor sportxxxan van het jaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45