Opvoedlijn minder vaak gebeld ESPRIT StartRente Gouden handen blijven verrassen Eerste schetsen voor tolplein tunnel Amerikaanse ambassadeur te gast Ad Stouten BV Man ontkent ontuch met verstandelijk gehandicapte meisje! zeeland vrijdag 4 december 1998 s 20 Informatiepunt slecht bekend time nor)-/' de/ee.Uda^e Aan het einde van deze pagina zijn de meeste ME-patiënten al doodop. Alleen bij juwelier: Jan Piet Staal goudsmid - juwelier Lange Reke 22, Renesse, Telefoon 0111-461477 doorAli Pankow BRUINISSE - Het begon vijf tien jaar ge leden met een leuk jubileumfeestjc van de postzegelvereniging in Bruinisse. Inmid dels is het een grote jaarlijkse hobbybeurs geworden met tachtig deelnemers uit heel Zuid-West-Nederland. Gouden Handen heet de hobbybeurs die zaterdag 12 de cember in sporthal De Vanger in Bruinisse voor de vijftiende keer wordt gehouden. Jaap Huizer en Lydie Wiebrens vormen de stuwende kracht achter dit drukbezochte evenement. „Je moet er een beetje prettig gestoord voor zijn, want het kost je ruim twee maanden voorbereiding", zegt Hui zer. Hij en Wiebrens zetten destijds al, als bestuurders van postzegelvereniging G.J. Peelen in Bruinisse, hun schouders onder de organisatie van een jubileumfeest. Al leen een presentatie van postzegelouders leek hen wat iel, dus nodigden ze meerde re hobbyisten uit om iets van de vonk voor hun vrijetijdsbesteding over te brengen tijdens een presentatie in het dorpshuis. Acht hobbybranches waren vertegen woordigd die eerste keer. De bedoeling was het daarbij te laten. Huizer en Wie brens hadden geen enkele intentie een jaarlijks evenement op te starten. Dereac ties vanuit de bevolking brachten hen op andere gedachten. De gretigheid voor een hobbybeurs, zowel bij bezoekers als bij deelnemers, bleek zo groot dat besloten werd er het volgende jaar weer één te or ganiseren. Dat ging zo een paar jaar door. Totdat er na tien jaar zo veel deelnemers op de wachtlijst stonden, dat besloten werd het evenement groter op te zetten. Herinnering Inmiddels wordt sporthal De Vanger met tachtig deelnemers optimaal benut. De opzet blijkt te werken, geen inschrijfgeld voor de deelnemers en gratis toegang voor de bezoekers. De deelnemers krijgen zelfs elk jaar een tastbare herinnering aan de hobbybeurs mee. Om uit de kosten te ko men wordt er een verloting gehouden en kan gerekend worden op een trouwe spon sor. Tal van hobby's worden zaterdag 12 de cember weer gedemonstreerd en de pro ducten worden te koop aangeboden. Veel belangstelling is er altijd voor de zelfge maakte kerstkaarten en -decoraties. Ver der worden demonstraties gegeven van modelbouw, houtsnijwerk, het maken van antroposofische poppen en van ornamen ten met cement, door de computerclub Bruinisse en door de Bruse teken- en schilderclub. Burgemeester J. J. P. M. As- selbergs opent de beurs en reikt tevens het Gouden Handen-beeldje uit voor de meest opmerkelijke hobby tijdens deze presentatie. Jaap Huizer toont tijdens de Hobbybeurs zijn eigen vlaggenverzameling. foto Dirk-Jan Gjeltema) door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 41-jarige man uit Middelburg ontkende donderdag bij de rechtbank in Middelburg twee verstandelijk gehandicapte meisjes seksueel te hebben misbruikt. Officier van justitie R. Jeuken vond vol doende bewijs in de verklarin gen van de slachtoffers en van de verdachte tegenover de poli tie. „Ik heb het gedaan, maar ik zal het niet meer doen", had hij gezegd. De officier achtte verkrachting en ontucht bewezen. Hij eiste twaalf maanden gevangenis straf, waarvan de helft voor waardelijk. De officier eist dat de verdachte contact houdt met de reclassering en een cursus seksuele vorming gaat volgen. „Hij wil er liever niet over pra ten Hij is een zeer kwetsbaar in dividu", meende Jeuken. De meisjes, met een niveau van een kind van vijfjaar, verblijven in het huis van de Stichting Ar duin. De een zou in augustus door de Middelburger zijn mee gelokt naar het park Tox-envliet. Bij een bunker had hij volgens het meisje haar kleren uitge trokken, haar op de grond ge duwd en verkracht. „In heel mijn leven heb ik geen meisje of vrouw verkracht", verzekerde de verdachte. In eer ste instantie had hij tegen de po litie gezegd dat het per ongeluk was gebeurd, maar dat was vol gens hem een paniekreactie ge weest. Het andere meisje kende hij al langer. Ze gingen aanvan kelijk vriendschappelijk met el kaar om, maar na een poosje zocht hij toenadering. „Ik heb haar weieens gezoend en per on geluk haar borsten aangeraakt. Ik was een beetje verliefd op haar, maar ik heb geen ontucht met haar gehad", vertelde hij. De man was nog nooit eerder met justitie in aanraking ge weest. Volgens het rapport van een psychiater leefde hij terug getrokken en in een fantasiewe reld. Hij kon moeilijk met mensen omgaan. De kans op herhaling werd gering geacht. Raadsvrouw J. Jansen vroeg om vrijspraak. Haar conclusie was dat er onvoldoende bewijs was. „Geweidis er niet aan te pas ge komen. Het verhoor van de poli tie had aangepast moeten wor den, omdat mijn cliënt minder begaafd is. Hij wist niet be: dat hij vrijgelaten zou word als hij zou bekennen." spraak: 16 december. Rolstoelbusje kan niet met fiets-voetveer OOSTBURG - De Stichti Werkgroep West Zeemvsi Vlaanderen Gehandicaptenl leid vreest dat er voor met na de zwaarst gehandicapten t vervoersprobleem ontstaat het verdwijnen van de vei dienst Breskens-Vlissingen. Deze groep kan alleen word vervoerd met een rolstoelbus waarop het toekomstige fie voetveer niet is berekend. Gehandicaptenvervoer via Westerscheldetunnel zal aa zienlijk duurder worden di met name het tolgeld voor tunnel. De werkgroep wil dat de lec van het Samenwerkingsvi band Collectief Vervt Zeeuwsch-Vlaanderen zich j zetten om het vervoer vang handicapten naar Walcheren verder te handhaven en beta: baar te houden. De werkgroep stelt het same werkingsverband voor het gebruikers van het collect vervoer eenvoudiger te mak meer strippen aan te vragen hen eventueel een oneindig aa tal strippen aan te bieden. Het samenwerkingsverband! het tarief van één gulden vo begeleiders van gehandicapt die gebruik maken van het o: lectief vervoer handhaven 1999. Positief is dat het geha dicaptenvervoer volgend ja 50.000 gulden minder gaat kt ten, dus is een tariefstijgingni nodig. In november 1999 woi bekeken of het bedrag van e gulden in stand kan worden g houden voor 2000. Hoewel de gebruikstijden v het collectief vervoer per 1 jan ari 1999 worden verruimd, is de werkgroep graag zien d met name in het weekend t twee uur 's nachts in plaats v tot één uur gebruik kan word gemaakt van een taxi. Ook: per 1 januari het vervoersgebii worden uitgebreid tot ht Schouwen-Duiveland. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Zo'n honderd Zeeuwen hebben in 1997 met de Opvoedtelefoon gebeld. Dat zijn twintig telefoontjes minder dan het jaar ervoor. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Op voedtelefoon, een landelijke in formatielijn die ouders kunnen bellen met vragen over opvoe ding en ontwikkeling van kin deren. Het Zeeuwse aandeel in de tele foontjes is ongeveer twee pro cent van de bijna 5400 maal dat de Opvoedtelefoon is gebeld. „Dat lijkt weinig, die twee pro cent, maar dat valt wel mee", zegt M. van Aalst van Stichting Jeugdzorg Zeeland en de pro vinciale coördinator van de Op voedtelefoon. De Stichting Jeugdzorg doet sinds het voor jaar van 1995 mee aan de hulp lijn. „Het blijkt dat er veel tijd overheen gaat voordat ouders op grote schaal weten van het bestaan van de Opvoedtele foon. Het schort nog aan de pu bliciteit in Zeeland, aldus Van Aalst. In de meeste provincies zorgt een publiciteitsbedrijf voor de verspreiding van folders bij huisartsen, apothekers en bi bliotheken. Dat bedrijf komt Les in snoeien van fruitbomen AXEL - Stichting Landschaps beheer Zeeland geeft zaterdag 19 december les in het snoeien van hoogstamfruitbomen. Aan bod komen onderwerpen als het aantal takken wat men uit de kroon moet halen, welke dit zijn en welke vooral niet ge snoeid moeten worden. Dege nen die al enige voorkennis heb ben, kunnen zich aanmelden bij de organisatie. De opfrisdag in de hoogstamboomgaard van het Catharinahof in Axel begint om 9.30 uur. volgens Van Aalst niet in Zee land omdat er te weinig mensen wonen. „Het is belangrijk om voortdurend de Opvoedtelefoon onder de aandacht te brengen", zegt de Zeeuwse coördinator. „We kiezen nu steeds aparte doelgroepen uit om te bereiken. Dan de scholen, dan weer bi bliotheken." Slaapproblemen De meeste telefoontjes gingen over slaapproblemen, onzeker heid bij de ouders en ongehoor zaamheid. De medewerker helpt om de ouders om iets aan het probleem te doen. „Maar soms is het al heerlijk om je ver haal kwijt te kunnen", vertelt Van Aalst. Ze benadrukt dat één vraag niet steeds dezelfde ant woorden oplevert. „Vele wegen leiden naar Rome, het gaat om wat bij de ouders past. Als een kind niet kan slapen, hoeft het helemaal geen probleem te zijn als het bij de ouders in bed blijft. Ook al zegt oma dat je dat niet moet doen. Maar als ouders dat echt niet meer willen, geef je praktische tips waar ze mee vooruit kunnen." Emancipatie Ouders bellen het vaakst over peuters (bijna vijftig procent). Over de babyfase hebben ou ders nog weinig opvoedingsvra gen en kunnen ze nog bij het consultatiebureau terecht. Bij 83 procent van de telefoontjes bellen moeders, nog geen vijf procent komt van vaders. „Dat komt misschien omdat het nog niet goed bekend is dat we ook drie dagen 's avonds bereikbaar zijn", denkt Van Aalst. „Ik kan alleen maar constateren dat bij het bellen van de Opvoedtele foon de emancipatie nog niet ver is gevorderd." Medewerkers van de deelne mende jeugzorgorganisaties zorgen bij toerbeurt voor de be manning van de telefoon (0900- 8212205). door René Schrier BORSSELE - Het tolplein dat voor de Wes terscheldetunnel nabij Borssele gebouwd wordt heeft een ruwe vorm gekregen. Het ontwerp moet op de tekentafel verder inge vuld worden. Begin volgend jaar worden, in combinatie met de toeleidende wegen, de eerste voorbereidende werkzaamheden aangepakt. Hoewel het gebiedje in eerste instantie ontworpen is om de gebruikers van de tunnel tol te laten betalen, heeft de NV Westerscheldetunnel het liever over verzorgingsplaats dan over tolplein. C. de Reu, projectmanager voorbereidingen exploitatie van de NV Westerscheldetunnel: „Het is toch de enige plaats waar de gebrui kers echt contact met ons krijgen. Ze moe ten er stoppen en betalen. Voor de rest van het tracé kunnen ze gewoon doorrijden. Dat moet er natuurlijk ook goed uitzien, maar de verzorgingsplaats beschouwen we een beetje als het visitekaartje van de tunnel." Dat reizigers niet alleen moeten stoppen en betalen op de verzorgingsplaats blijkt uit de eerste schetsen die van de tekentafel van het architectenbureau Rothuizen van Doom 't Hoofd zijn gerold. Van noord naar zuid be zien komen er eei\st parkeerplaatsen voor carpoolers en een zogenaamde P en R-par- keersplaats voor automobilisten die daar hun auto neerzetten en verder gaan met het openbaar vervoer. Daarnaast is er een 'ge wone' parkeerplaats voor mensen die bij voorbeeld naar het restaurant op de verzor gingsplaats willen gaan. Overdekte loopbrug Letterlijk en figuurlijk als een verbindend element loopt dwars over het teirein een soort overdekte loopbrug, die de terreinen aan weerskanten van de wegen met elkaar verbindt. Die brug moet het mogelijk ma- Eerste schets van de verzorgingsplaats bij de Westerscheldetunnel, gemaakt door architec tenbureau Rothuizen van Doorn 't Hoofd. ken dat reizigers veilig de weg over kunnen steken. Aan de noordzijde komt ook het. res taurant. Dat restaurant is in de eerste schet sen van het architectenbureau als een rond gebouw getekend. Maar het is best mogelijk dat dat in overleg met de toekomstige ex ploitant nog in een andere vorm wordt gego ten. Overigens heeft de NV nog geen moge lijke exploitant op het oog. Dat geldt ook voor de twee benzinepompen die aan weers zijden van de wegen komen. Onder de loopbrug komen per rijrichting drie tolhuisjes, met de mogelijkheid dat naar vier uit te breiden. In één huisje kan met Euro's betaald worden, in het huisje er naast met allerlei (pin)passen en in het der de huisje kan op de manier betaald worden zoals dat nu ook gebeurt met de meerwaar- dekaarten van de veerdienst. Alleen zal het systeem bij de tunnel wat moderner worden uitgevoerd. De hele verzoi'gïngsplaats wordt ingepakt in het groen. Hij komt te liggen in het Sloe- bos dat aan de rand van het Sloegebied aan gelegd wordt. Gekozen is voor een strak rechthoekig plein, mede omdat de Borssele- polder en de opzet van het gelijknamige dorp ook vierkant is. Verder moet nog een beeld-kwaliteitsplan voor het gebied uitge werkt worden.. Autodemontagebedrijf Verkoop van grote sortering gebruikte en nieuwe onderdelen Inkoop van sloop- en schade-auto's Bij inname van uw sloopauto, afgifte van originele RDW vrijwaringsbewijs. LidvanStiba A.R.N. Ringweg 1a - Oosteriand Telefoon 0111-482130 door Ab van derSluis MIDDELBURG - Cynthia P. Schneider, ambassadeur van de Verenigde Staten in Neder land, heeft vrijdag een werkbe zoek gebracht aan de provincie Zeeland. Haar bezoek stond vooral in het teken van cultuur en historie. De ambassadeur bekeek onder meer de kunstschatten in het Zeeuws Museum, maakte een rondleiding door de monumen tale binnenstad en bezocht een expositie in De Vleeshal. Schneider is pas enkele maan den in functie. Haar bezoek aan Zeeland was de eerste van een reeks. De kersverse ambassa deur heeft ondanks haar korte functioneren toch al een specia le band met de provincie. Een oom van haar was een zoon van F. Roosevelt jr. In Middelburg is. zoals bekend, het Roosevelt Study Center gevestigd. ming hoogleraar kunstgeschie denis, gespecialiseerd in de schilderkunst van de zeventien de eeuw. „Ze was", vertelde commissaris van de koningin W. T. van Gelder, „enorm geïnte resseerd in de schilderkunst in het Zeeuws Museum. Ik was echt onder de indruk van de vra gen die ze stelde, de schilderijen die ze wist te plaatsen. Het was echt heel bijzonder." Halsketting De commissaris overhandigde de ambassadeur tijdens haar bezoek een halsketting met een Zeeuws knopje en voor haar kinderen een CD van B10f. Mevrouw Schneider adopteerde op haar beurt met haar echtge noot een orgelpijp van de Nieu we Kerk. De kerk heeft grootse restauratieplannen. Om de financiering rond te krijgen, kunnen belangstellen tegels, kolommen of orgelpijpen finan cieel adopteren. hypotheken vanaf informeer naar de speciale hypotheektarieven voor Poortambacht 10 nutsspaarbank "V zierikzee havenpark 16 zierikzee 0111 414051 Schneider was voor haar benoe- Cynthia P. Schneider, ambassadeur van de Verenigde Staten in Ne derland, bewondert Middelburg tijdens haar werkbezoek aan de provincie Zeeland. foto Ruben Oreel In een mooie geschenkverpakking Esprit horloge black lindy met make-up tasje met spiegel f 179,- Help zoeken naar de oorzaak. Giro 373111 t.a.v. te Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 40